Gemengd Nieuws. Qfficiëele Publicatien. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Het Dagblad v. Z.-H. deelt als ze ker mede, dat de Minister van Fi- nantiën zijn ontslag den Koning heeft aangekoden. Eergister was er Ministerraad. De begrooting voor Finantiën is de vorige week door de Eerste Kamer aan genomen met 25 tegen 10 stemmen. Aan het 25ste jaarverslag der Ver- eeniging voor Chr. nat. schoolonderwijs ontleenen wij het volgendeIn het jaar 1884 werd aan 29 scholen onderstand verleend en 191 scholen werden gedeel telijk ondersteund. 219 scholen waren aan de vereeniging verbonden en 5 nieuwe scholen worden spoedig door haar ge opend. Genoemde scholen hebben samen eene bevolking van 32000 leerlingen, dat is 2000 leerlingen en 15 scholen meer. De vereeniging telt thans 800 on derwijzers, onderwijzeressen en kweeke- lingen. 't Geheel wordt betaald door vrienden van 't Christelijk onderwijs tot een be drag van ƒ501132. De gezamenlijke ont vangsten bedragen ƒ63099.5. Batig slot ƒ2496.73. De Regeering heeft eene nieuwe Wet op den Kinderarbeid bij de Tweede Kamer ingediend. Daarbij wordt de arbeid van kinderen beneden 12 jaar verboden. Onder arbeid wordt verstaan elke werk zaamheid in of voor eenig bedrijf. Alleen huishoudelijke diensten, nl. die werkzaam heden welke in een huishouden buiten eenig bedrijf kunnen voorkomen, zijn vrijgelaten. De veldarbeid is onder het verbod begrepen met deze uitzondering, dat voor kinderen boven 10 jaar dit ver bod telken jare kan worden geschorst voor ten hoogste zes weken, door Ged. Staten op verzoek van den Gemeenteraad, voor iedere gemeente waar de belangen van den landbouw dit noodig maken ge durende den oogsttijd. De wet strekt thans de bescherming ook uit tot kinde ren boven 12 jaar, door te bepalen, dat kinderen tusschen '12 en 14 jaar geen anderen dan veldarbeid mogen verrichten, dat alle kinderen beneden 14 jaar niet langer dan 8 uur en kinderen van 14 tot 16 jaar niet langer dan 10 uur daags mogen arbeiden en dan nog met 2 uur rusttijd op de helft van den werktijd. De aanvang van arbeid door kinderen be neden 16 jaar mag niet vroeger zijn dan 6 uur 's zomers en 7 uur 's winters, en het einde niet later dan 8 uur 's avonds des zomers en 7 uur des winters. Zon dags moeten zij allen een rustdag hebben. Tot voorzitter en leden der com missie voor het eind-examen der Hoogere Burgerscholen in Gelderland zijn benoemd: de Heer Hakkert, directeur der H. B. S. te Apeldoorn, De Hartog, directeur te Nijmegen, Van Zanten, Leeraar te Tiel, Cramer, directeur te Zutfen Van de Stadt, directeur te Arnhem, Opwyrda, leeraar te Nijmegen, Cattie, leeraar te Arnhem; Wuendeilich, leeraar te Apel doorn Van Batenburg, leeraar te Tiel Velderman, leeraar te Arnhem Wijnholf, directeur, te Tiel; Altena, leeraar te Nijmegen. De examens worden gehouden te Apel doorn. De Heer H. J. v. d. S., kassier te Wageningen is gefailleerd. Het bedrag van het passief is *og onbekend, doch zal waarschijnlijk niet buitengewoon groot zijn. De in het faillissement betrokkenen wonen meerendeels in de naaste om streken. Een zeker niet alledaagsche zaak, zoo verhaalt de Schoonh. Ct. werd Za terdag voor het kantongerecht te Schoon hoven behandeld. Twee korporaals en een soldaat van de instructie-compagnie aldaar, liepen op een middag in de maand Maart langs de haven. Een der korporaals gaf daar een dienstmeisje, door haar kwetsende woor den toe te voegen, aanleiding, dat zij een emmertje water opnam en daarmede de twee korporaals een gedeeltelijk nat pak bezorgde. De koene landverdedigers lieten pro cesverbaal opmaken, en vandaar, dat het bewuste dienstmeisje zich voor den kan tonrechter had te verantwoorden. Wel moest volgens de wet de betaling eener geldboete van f 1 tegen de be klaagde worden geëischt, maar toch zou menigeen liever in hare plaats zijn ge weest dan in die van de drie militairen, die, zoowel door den kantonrechter als door den ambtenaar van het O. M. ter dege over hun lafhartig gedrag werden doorgehaald. De vergadering van predikanten en gemeenteleden der Evangelische richting is Woensdagavond te Leeuwarden ge opend met eene openbare godsdienstoefe ning in de Groote Kerk. Daarna werd de eerste bijeenkomst gehouden. Donderdagmorgen werd de vergadering in de zaal van de wed. van der Wielen voortgezet, onder leiding van den heer Francken uit Rotterdam. De heer Prof. Lasonder, uit Utrecht, was om ziekte verhinderd. Na eene openingsrede van den voor zitter, werd door den Heer U. W. Tho- den van Velzen, te Rergumerheide, de vraag ingeleid: «Wat hebben wij te oor- deelen over de symbolische opvatting van de Evangelische verhalen?" De Heer dr. J. van Loenen, pred. te Hardegarijp, be handelde de vraag «Welke moet onze verhouding zijn te genover het synodaal besluit aangaande de proponentsformule en tegenover het synodale voorstel omtrent de autonomie der gemeenten?" Ten slotte werd door den heer L. Hesta, te Norden, ingeleid de vraag: «Wat leert de geschiedenis van den Zondag omtrent onze verplich ting tot heiliging van den Zondag?" De Verg. was niet dr^k bezocht en bijna uitsluitend door predikanten van elders. Als bewijs, dat niet iedereen het gevoelen deelt, dat het rundvleesch door de meeste slagers op te hoogen prijs ge houden wordt, kan het volgende stukje dienen, dat door iemand in eene der couranten werd ingezonden Mienheer van -de Krante! Ik hop dai mien un pleizier zult doen en mien dit stukske is ien ouw krant schrieven, dak mien gevuulen ook is kan uutsprekken. Korts lèsde ik nog al is in de kranten, dat de beeste zoo biester goedkoop wazzen, moar noe hek um de woarheid te zeggen ook un goeie vette koe. Doar bik van de wék mee noa de mark ewest en noe mok oe toch zeggen, dat ut mien arg met viel. Ik kreeg meer dak edocht had. Noe kunde toch wel zien, dat goeje woar altied nog duur is. Ik kreeg toch wel um de 8 stuuver veur vief ons. Noe is ut end van de historie, dak mien niit begriepen kan, dat ut vleisch zoo goedkoop is, moar ut zal er wel woar noa zun, bieveurbeld: olde beeste of bollen, en die worren hier net zoo goed geslacht als urgens anders. Ik hop dai ut in de krante schrieft, de luj worren er niet dommer van. JOAPIK. Waarschijnlijk ten gevolge van een vonk uit een locomotief is Vrijdag een dennenbosch in brand geraakt bij het station Barneveld. Tot op eene aan merkelijke uitgebreidheid had de brand gewoed, toen door vereende krachten zijn verde voortgang werd gestuit. Ds. J. J. L. ten Kate, bij onze lezers geen onbekend", herdacht Zaterdag zijne 25-jarige vervulling van den Predik dienst bij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam. Zeer veel belangstelling on dervond hij van gemeenteleden en vrien den, maar die belangstelling zal zeker niet weinig vermeerderd worden, als hij op 4 Mei a. s. een dubbel feest viert, n. 1. zijne 40-jarige Evangeliebediening en 40-jarige huwelijksvereeniging. Scheen bij het verschijnen van ons vorig nummer eene oorlogsverklaring tusschen Engeland en Rusland nog slechts eene kwestie van vorm te wezen, na dien tijd kwamen van alle zijden de meest vredelievende berichten als uit de lucht vallen. De een zeide«we krijgen geluk kig geen oorlog!" en een ander: »de kwestie die zoo vreeselijk gespannen was is gelukkig de wereld weer uit I" «Ho, ho! roept de Times, «lieve menschen, draaft toch niet zoo door met uw vrede en geen gevaar meer. «Hecht toch niet zooveel geloof aan al die vredegeruchten, want waarachtig het gevaar is niet geweken, ook al staat Engeland Pendjeh aan Rusland af!" En Lord Churchill kwam ook al met eene Jobstijding uit Indië terug en sprak zijne bevinding in Engeland overal luide uit. Hij zegt bevonden te hebben op zijne reis door Indië, dat er onder de bewo ners in die streken, vooral onder de in boorlingen groote ongerustheid en erge verbittering heerschen over het dreigend naderen der Russen. Zij hopen en zouden niets liever zien, dan dat Engeland met groote macht optrok en den snoevenden Russen eens voor goed de les ging lezen. Zoodanig is in Indië de toestand, zegt Churchill, dat als Engeland buigt voor Rusland en aan dat land Pendjeh afstaat, dan is de val over Indië slechts een kwestie van tijd. En dat is niet slechts in Indië, maar ook in Engeland zelf het gevoelen van zeer velen. Sir Peter Lumsden heeft een long telegram naar de Engelsche regeering verzonden over den stand der legers maar neen, we weten niet waarover, want het telegram is geheel in cijfer schrift gesteld en de Engelsche regeering is bezig het te ontcijferen. »Een oorlog zou voor beide landen heilloos wordenDe Czaar van Rusland laat aan de Koningin der Engelsche re- geering de verzekering zijner vredelie vende gezindheid toetenEr bestaat alle reden, dat het geschil in der minne zal worden bedecht Deze en meer andere zalvende uitdruk kingen worden voortdurend aan het adres der Engelsche regeering bezorgd. Onder- tusschen treedt hier de spreuk in herin nering: «Als de vos de passie preekt, boer pas op je kippen De Petersburger bladen deelenmede, dat in Afghanistan een opstand zou zijn uitgebroken, naar aanleiding van groote ontevredenheid over de reis van den Emir naar den Ondeikoning in Egypte. Men meent, dat deze reis geene bevre digende uitkomsten heeft gehad en som migen geloofden, dat Engeland aan den Emir valstrikken gelegd had. Anderen weer, dat de Emir te inschikkelijk was geweest. Het ongelukkige Spanje, dat pas een weinig herademd heeft van de doorge stane rampen, dreigt nu weer door Cho lera te worden geteisterd. In de buurt van Valencia ten minste heeft deze ge vreesde vijand zich reeds vertoond. Tot Lord-Mayor van Londen, in de plaats van Swan-Nottage, is nu zijn voor ganger de heer Towler benoemd. De Boeren van Transvaal krijgen nog hoofd pijn, als ze aan dien man denken. Op uitnoodiging der Italiaansche regeering zal er te Rome eene bijeen komst van vertegenwoordigers der ver schillende landen plaatshebben, om mid delen te beramen, indien eene besmette lijke ziekte in Europa mocht uitbreken een uitstekende maatregel dus, waardoor zal worden voorkomen, dat gelijk in 1884 het geval was, door gemis aan eenheid en overleg, het doel vaak geheel gemist en noodelooze stremming in het verkeer wordt veroorzaakt. Een eigenaardig familiefeest werd onlangs in de Fransche stad Billom ge vierd. Een honderdjarige dame woonde daar het doopmaal van den kleinzoon bij, en vijf geslachten waren er vertegen woordigd. Tusschen Guatemala en San Salvador (Midden-Ainerika) zijn de vijandelijkhe den gestaakt en vredesvoorwaarden vast gesteld. De gevolmachtigden der beide gemeenebesten komen te Acajutta bijeen om het vredesverdrag voor goed vast te stellen. Het gerucht bevestigt zich, dat de Engelsche regeering stappen gedaan heeft, om een bondgenoot te krijgen in een oorlog tegen Rusland. Was haar dit ge lukt dan zou zeker reeds lang de oorlog verklaard wezen. Een bondgenoot werd echter niet gevonden. Zelfs de Emir van het bewuste land, was niet te bewegen een Engelsch leger door zijn rijk te laten trekken. Wil En geland nu, daar liet door verschillende omstandigheden machteloos is, den oorlog ontwijken, dan zal het waarschijnlijk ver plicht wezen aan de eischen van Rus land, die zeer hoffelijk worden voorge dragen, te voldoen. Men weet yan der. Mahdi momen teel niets met zekerheid te zeggen. Hij, die zich met zooveel bluf als de Profeet heeft opgeworpen en zulke verbazend grootsche plannen in het hoofd had, schijnt ook te ondervinden, wat trouwens ieder sterveling op dit ondermaansche ervaart, dat het geluk niet altijd ons op onze schreden volgt. Ten minste velen zijner volgelingen hebben hem verlaten en hebben eene eigen taak zich ten doel gesteld, terwijl het gerucht daarenboven nog zegt, dat de Mahdi van een zijner vroegere volge lingen ongemakkelijk slaag gehad heeft en dat deze probeeren zal de taak van den Mahdi over te nemen. Gladstone is voornemens in het La gerhuis van Engeland een buitengewoon crediet aan te vragen, om in de kosten der oorlogsmaatregelen te kunnen voor zien. Eenig licht zal hij dan tegelijkertijd geven over den stand der kwestie met Rusland, wel te verstaan niet meer dan hij noodig acht. De berichten uit Petersburg luiden niet gunstig voor het behoud van den vrede. Volgens de Standard hebben zich ernstige ïuoeielijklicdeu in de Eiigelsch-Riissisclie onderhande lingen voorgedaan. Volgens bericht uit Londen zou de Britsche Regeering gewenscht hebben, dat Rusland, als bewijs van goeden wil en als toegeven aan de eigenliefde van Engeland, zijne troepen eenigszins zou hebben teruggetrokken. De Russische re geering antwoordde, dat zij bewijs van gematigdheid had gegeven door Pendjeh niet te bezetten, maar dat het terugtrek ken harer troepen, bij de anarchie, die onder de grensbevolking heerschte, eene onmogelijkheid was. De Vliegende Rol van Jizrëel is de naam van een nieuwe secte in Engeland. Een schrijver in de Londensche Standard verhaalt, hoe hij de zaak ging onderzoe ken, om achter de beweging te komen. In een armoedige buurt van Londen, eenigszins afgezonderd, vond hij een or delijk heerenhuis, de bewoner er van noemt zich James J. Jisrëel, en met groote letters staat voor de deur in de Hebreeuwsche en de Engelsche taal, dat het huis het Hoofdkwartier is van het Nieuwe en laatste Huis van Israël en Kantoor van de Vliegende Rol. Die Jizrëel (men meent dat liet een aangenomen naam is naar aanleiding van de profetie van Hoséa) geeft voor, dat hem van den hemel een vliegende rol of bock in de pen gegeven is, waarin hem opgedragen werd de 144,000 van Israël uit alle deeleri der aarde in Engeland bijeen te brengen. Die 144,000 zegt hij, zullen zoml^fl^ sterven van deaarde weggenomen De bezoeker vroeg of deze beweging iels te maken had met de nieuwe stelling «dat Engeland Israël is. Het antwoord was ontkennend. Zoowel uit Christenen als Joden, en uit alle volken der aarde worden zij in het Laatste huis van de Vliegende Rol bijeen vergaderd. Eenigen zijn reeds aangekomen en houden hun godsdienst in een ijzeren schuur, terwijl een tempel, die 120 voet in het vierkant en 120 voet hoog zal zijn, dus een kubiek, van 120 voet op Prompten Hill gebouwd wordt. Geen giften voor den bouw wor den gevraagd; de stichter der secte ver trouwt op den Heer voor het noodige geld. Op de vraag, hoe die menschen uit verschillende landen elkander verstaan, kreeg de berichtgever van de Standard ten antwoord dat hij I Cor. XIV maar eens moest lezen. Verder werd hem ver teld, dat wij thans in de laatste nacht wake leven, en er uiterlijk nog tien jaar en negen maanden over zijn voor het eir.de komt. Hierbij leze men 2 Petr, 2 vs. 1 en 2. Tot onzen spijt verzuimden we in ons vorig nummer mededeelng te doen van de begrafenis van den algemeen ge- achten heer Nedermeijer lidder van Rosenthal. De begrafenis had Vrijdag plaats. Aan het kerkhof werd de lijkstatie opgewacht door de Bestuursleden van ons militair Tehuis, waarvan de overledene voorzitter was, door de leden van den Kerkeraad en de heeren van Persijn. mr. II. Crooekewit, v. Asch van Wijck, Celosse en Jhr. Mr. W. C. de Jonge, officier van Justitie te Zutfen, die hier vroeger als Subst. off. fungeerde. Ds. Wartena schetste aan de groeve in welsprekende bewoordingen den heer Nedermeijer als een edelman van den echten stempel, als een ijverig Kerkeraads- lid, op wiens heldere adviezen men veel prijs stelde, en als den stichter van ons militair Tehuis. Een woord van troost en bemoediging door hem tot de zonen van den overledene, die zooveel missen in de vaderlijke leiding en bestuur, gespro ken, was niet misplaatst. De zwager van den overledene, Generaal von Wrangel auf Lindenberg bedankte namens de familie, voor de laatste eer den gestor vene bewezen. Zijne assche ruste in vrede Met genoegen kunnen wij mede- deelen, dat onze Burgemeester, de heer Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck zijne benoeming tot lid van den Raad heeft aangenomen. De R. K. Kiesvereeniging: «Recht voor allen" heeft in hare gisterenavond gehouden vergadering met algemeene stemmen, voor de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Utrecht, candidaat gesteld, den heer Jhr. Mr. T. A. J. van Asch vau Wijck, Burgemeester van Amersfoort. Bij de examens te Utrecht is in de vorige week geslaagd, als onderwijzeres, onze stadgenoote, Mej. S. de Vries. Tot afneming der eindexamens van de leerlingen der Hoogere burgerscholen in deze Provincie zullen uit Amersfoort deel der Commissie uitmaken de heeren: Dr. J. Campert, Directeur, en G. J. Buys, J. C. W. F. Prikken en W. N. Coenen, Leeraren der Hoogere Burgerschool alhier. De Christelijke Normaalinrichting alhier, onder leiding van bekwame hoof den, beeft reden verblijd te zijn over haar resultaat bij de acte-examens. Verleden jaar toch verkregen drie harer kweekehngen acte als onderwijzer en thans weer twee, n. I. de heeren G. v. Noort en O. Boersmade eerste te Utrecht de tweede te Arnhem. In de plaats van wijlen den visch- afslager G. Klumper is door B. en W. benoemd P. A. van Willigenburg, die reeds met de tijdelijke waarneming be last was. Heeft men ons juist geïnformeerd, dan heeft onze ijverige politie in den nacht van Zondag op Maandag in eene der kroegen alhier, een belangrijke vondst gedaan, waardoor aan de eischen der zedelijkheid een uitstekende dienst werd bewezen. Zijn wij wel ingelicht dan zullen binnen deze stad heden over acht dagen twee gezinnen hun gouden bruiloft vieren: n. I. de heeren P. en Echtgenoote en K. en Echtgenoote. Drie paren werden vddr 50 jaren op denzelfden dag door den band des huwe lijks vereenigd, waarvan deze twee paren nog over zijn. Bunschoten. Onze rijkspolitie heeft te Amersfoort informatiën ingesteld naar een Duitscher, die als zonder middel van bestaan was opgepakt, om over de gren zen te worden gebracht. De man was echter met geene genoegzame zorg achter deur en grendel gebracht en hierdoor was het hem mogelijk in den nacht zyne bewaarplaats te ontsnappen en te ont vluchten. Die informatie is^ niet zonder gunstig resultaat geweestwant Friedrich Hartmann, aldus is zijn naam, is door de Amersfoortsche Politie gearresteerd, en zal nu over de grenzen worden gebracht. Hoe de dieren zich wreken. Dat de dieren zich weten te wreken, blijkt uit het volgende geval. Een Zweedsch cava lerist had van een officier een terecht wijzing ontvangen, waarvan hij de schuld aan zijn paard, niet aan zich zeiven meende te moeten toeschrijven. In den stal gekomen, rukt hij den zadel van liet paard en brengt daarmede het dier een iievigen slag in de lendenen toe. Eenigen tijd later en nadat velen van het dienst personeel in den stal herhaaldelijk voorbij liet overigens zachtzinnige dier zijn ge komen, spitste het paard bij de nadering van den cavalerist de ooren, lichtte de achterpooten op, en bracht daarmede den soldaat zulk een hevigen slag tegen het onderlijf toe, dat deze bewusteloos neder- viel en den volgenden dag overleed. Gelukte list. Een Duitsch lote- ling, die zich doof hield, om van den dienst vrijgesteld te worden, werd dezer dagen door een meermalen toegepaste list ontmaskerd. Hij was geruimen tijd in het ziekenhuis verpleegd, en zou eindelijk wegens zijn doofheid ontslagen worden, toen hij een dokter, die vóór hem van de trap afging, zacht, als bij zichzelven, hoorde zeggen«De arme kerel is zoo in zijn schik! Hij vermoedt niet, dat hij van morgen bij ongeluk ver gift heeft ingenomen." Met een kreet van schrik voelde de doofgewaande naar zijn maag, en de dokter bracht hom naar de kazerne, naar hij hem vertelde, om een tegengif in te nemen tegen zijne Oost-Indische doofheid. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, doen te we ten, dat wegens vernieuwing van de St. Andriespoortsburg het verkeer aldaar, te rekenen van Maandag, den 27. dezer, ge durende twee maanden is GESTREMD, zoodat van de zijde des Heiligenberger- wegs gedurende dien tijd het verkeer voor rij- en voertuigen zal moeten plaats hebben door de Groote Nachtegualsteeg over de Kamppoortsbrug, terwijl boven dien met ezelwagens, hondenwagens, handkarren of kruiwagens gebruik kan worden gemaakt van de noodbrug, aan het einde van gemelde steeg voor voet gangers gelegd. Amersfoort, den 22. April 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK, De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, doen te we ten, dat door den Raad dier gemeente 15 December1884 in znne vergaderingen van s— J 2 April 1885 is vastgesteld de volgende verordening VERORDENING tot wijziging der artikelen '120 en 121 van liet al gemeen polite-reglement der ge meente Amersfoort. De Raad der gemeente Amersfoort, Overwegende dat de wenschelijkheid der wijziging van enkele bepalingen van bet algemeen politie-reglement is geble ken Gezien art. 135 der wet van den 29. Juni 1851 (Staatsblad no. 85}, Besluit de artikelen '126 en 127 van het algemeen politie-reglement dezer ge meente te wijzigen en vasttestellen, als volgt: Art. 126. Het is verbodenwegen, straten of voetpaden voor het algemeen toegankelijk of aansluitende aan open bare wegen, straten of voetpaden, aan teleggen op particuliere gronden, tenzij met vergunning van den Raad en in overeenstemming met de aan eene ver leende vergunning vei bonden voorwaar den. Art. 126a. Het is verboden zonder schriftelijke vergunning van Burgemee ster en Wethouders of in strijd met de daaraan verbonden voorwaarden binnen een door den Gemeenteraad aantewijzen gedeelte der gemeente een gebouw opte- ricli en of een bestaand gebouw door een ander te vervangen; tot woning in te richten een gebouw dat aanvankelijk daartoe niet was bestemdzoomede een gebouw voor bewoning door méér dan twee gezinnen te bestemmen en inte- riebten. Bij het verzoek om vergunning te ver krijgen, moet worden overgelegd eene schets-teekening, in duplo, op eene schaal van minstens 1 a 250, duidelijk aanwij zende a. het in de aangifte bedoeld terrein b. den behoorlijk afgewerkten platten grond van het op te richten, te ver nieuwen of van bestemming te verande ren gebouw, geteekend;

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2