Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. ringe belangstelling der Christenen in de Jong. Vereen, in Nederl. en welke mid delen kunnen worden aangewend, om in dit opzicht verbetering aan te brengen?« Van de ingekomen antwoorden werd dat van den heer H. J. Kastein, godsdienst onderwijzer te Haarlem, met den prijs van f25 bekroond, en dat van den heer L. Looijen, Onderwijzer te Wageningen, met de premie van f10. Bij koninklijk besluit van 7 dezer is 's Konings commissaris in Utrecht ge machtigd tot het bijeenroepen van de Staten dier provincie in buitengewone vergadering op Vrijdag 29 Mei 1885, om daarin aan de orde te stellen de verkie zing van een lid van Gedeputeerde Sta ten van dat gewest, Den 7den Juli zal te Alkmaar het congres gehouden worden van de Maat schappij tot bevordering van Nijverheid. Eergisteren werd het huwelijk van prinses Hendrik met den prins van Sak sen-Altenburg te Berlijn voltrokken. De plechtigheid vond plaats in het paleis van prins Frederik Karei, en werd door den keizer en de andere leden van het huis Hohenzollern bijgewoond. Nadat een ko raal was gezongen, nam de hofprediker dr. Kogel het woord om het huwelijk in te zegenen. Het vorstelijk paar wisselde de ringen, een tweede koraaluitvoering en de eenvoudige plechtigheid was afge- loopen, nadat de gelukwenschcn der vor stelijke gasten waren ontvangen. De Prinses droeg een wit bruidskleed, de Prins was in huzarenuniform, 's Mid dags volgde een diner, waaraan 100 gas ten waren genoodigd en dat eveneens door dén Keizer en de andere familieleden werd bijgewoond. In navolging van Mr. Hesse, die vpor het secretariaat van de Kamer van Koophandel te Winschoten bedankte, hebben de heeren H. Roelfsema en M. Fruitema hun ontslag als leden genomen. Wat sinds jaren te Groningen niet gebeurde, komt nu ten tweeden male binnen zeer korten tijd voor. Eenige we ken geleden werd een denzelfden dag hier aangekomen vreemdeling door de pokken aangetast. In het huis waarin hij intrek had genomen kreeg daarna ook een kind de ziekte. In de barak waarin deze lij- dprs werden opgenomen werd een der oppassers het slachtoffer der kwaal, ter wijl de twee lijders herstelden. Sinds ver nam men niets meer van pokken. Vrij dag echter werden weer twee gevallen aangegeven, beide in eene schippersfa- milie. De heerschende roodvonkepidemie neemt nog geen einde. In de vorige week werden nog 15 personen door de ziekte aangetast, terwijl 2 door haar aangetas ten overleden. Dr. A. Kuyper, de bekende aan voerder der anti-revolutionaire partij hier te lande, heeft verklaard te zullen aftre den als voorzitter der deputaten-vergade- ring. Dit doet hij naar aanleiding van het meer dan van eene zijde geuit ver langen. Indien de heer Kuyper echter niet bepaald verklaart, dat hij zich niet herkiesbaar stelt, jzal zijn oude aanhang hem niet loslaten en wordt hij ongetwij feld herkozen, in welk geval hij mach tiger zal zijn dan ooit. Weinigen zal het wellicht bekend zijn, zegt de ProvM Nb. Ct., dat de nieuwe Minister van Financiën, de heer J. C. Bloem, een Bosschenaar is. Zijn vader was te 's-Bosch bregadier bij de Koninklijke maréchaussée. De zoon brandde van verlangen om in de wereld vooruit te komen. Hij ging, op aanraden van den toen- maligen directeur van politie van Lee, bij de infanterie in dienst en werd als sergeant overgeplaatst naar 's-Gravenhage bij de grenadiers en jagers. Hier trok hij de aandacht van 's Konings om geving, en dit had ten gevolge, dat hij, door Koning Willem II geholpen, geplaatst werd aan de polytechnische school te Delft. Vervolgens werd hij door Z. M. be noemd eerst tot ijker van 't vaatwerk en later tot ontvanger der belastingen in eene kleine gemeente in de provincie Utrecht, waar de heer Bloem huwde met voorvertrekje, spaarzaam verlicht door een olielamp. Emy had mij even verlaten om iets te gaan halen alvorens zij tot het gesprek overging. Ik was minder blijde gestemd dan eenige uren te voren, 't Was of de voorjaarsstorm die toen in mij bruiste, mij werkelijk eenige veelbelo vende lentebloesems had ontnomen. Een oogenblik later verscheen zij met een bundeltje najaarsviooltjes in de hand. sZie eens, Sammy, dit is de belooning eener jonge weduwe, die mij zoo dank baar was voor 'tgeen ik haar tijdens hare korte ongesteldheid bewezen heb. Rijker geschenk kon die armoede mij toch niet geven: mijne lievelingsbloempjes!» »Moedigen dergelijke bewijzen u reeds genoeg aan, en bouwt ge alle(en hierop uwe voornemens om voortaan iedere kranke roepstem te gemoet te vliegen, en uw vader des noods. Slot volgt.) de dochter van een directeur der belas tingen. Achtereenvolgens klom hij bij dien tak van dienst al hooger en hooger, en thans ziet deze eenvoudige Bosscher jongen, die een self-made man heeten mag, zich ge plaatst aan het hoofd van het Departe ment van Financiën. Naar wij vernemen heeft de Fran- sche consul te Rotterdam de opsporing en arrestatie verzocht van een man, tegen wien in Frankrijk bevel van ge vangenneming is verleend wegens het plegen van niet minder dan bedriege- lijk bankroet, valschheid en een dubbe len moord gepaard met diefstal. Door den Commissaris des Konings van de provincie Nd.-Brabant is bepaald dat op Zaterdag 10 Mei a.s. in Grave voor de ingeschrevenen in 1884 vari de gemeente Grave, Beek en Velp een nieuwe loting zal worden gehouden. Dit besluit is genomen naar aanleiding van het feit dat op den 2den Maart j.l. bij de loting voor de nationale militie aldaar, zich in de bus meer genummerde biljetten be vonden, dan het aantal lotelingen aangaf en welke loting op verzoek van eenige belanghebbenden bij koninklijk besluit van 5 Mei is vernietigd. Gisteren had te Helder op hoogst eenvoudige doch plechtige wijze de ter aardebestelling plaats van den dezer da gen aldaar overleden luit.-kolonel jhr. W. A. Alting von Geuseau, in leven com mandant van het 4e regiment vesting artillerie. Fraaie bloemkransen, waaronder van de officieren der artillerie, de vrij metselaarsloge W. F. K. en de vereeni- ging Floralia, bedekten de lijkkist. Vier officieren droegen de slippen van het lijk kleed, terwijl de overledene, volgens zijn verlangen, door 12 onderofficieren graf waarts werd gedragen. Vele militaire en burgerlijke autoriteiten hadden zich op den doodenakker vereenigd, waar het stafrnuziekkorps der marine treurmarschen uitvoerde. Verschillende sprekers herdach ten aan de geopende groeve den over ledene in zijn militair, zoowel als in zijn burgerlijk leven, en stelden hem aan ieder, vooral aan zijne zonen ten voorbeeld. Door den heer J. II. A. Van Haar lem, oud-Oostindisch ambtenaar, laatste lijk 3e commies bij het departement van onderwijs, eerediensten nijverheid in Indië, thans schrijver bij de politie te Amsterdam, is aan de Tweede Kamer een adres gericht. Hij beklaagt zich, dat de Indische Regeering met afwijking van den gewonen regel en geheel exceptioneel hem een eervol ont slag uit 's lands dienst ver leende, toen hij na een 3-jarig verblijf in Nederl -Indië om redenen van gezondheid een 2-jarig verlof naar Europa verzocht, in dit ver zoek gesteund door den directeur van on derwijs, eeredienst en nijver heid, die ver mits de adressant een geneeskundig cer tificaat overlegde, daartegen geen beden kingen had. In Nederland teruggekeerd, zijn door den heer Van Haarlem onverdroten po gingen gedaan bij het opperbestuur tot redres. Daar echter niettegenstaande de goede beloften van hoofdambtenaren en den exminister Van Bloemen Waanders, het den adressant toeschijnt, dat de zaak op de lange baan geschoven wordt, heeft hij gemeend zich met een adres tot de Tweede Kamer te kunnen Winden, in het vertrouwen, dat de Kamer zal mede werken om 't hem aangedaan ongelijk te herstellen. Toen keizerin Elisabeth van Oos tenrijk de laatste keer in Amsterdam was, zegt een Duitsch blad, trad zij een speelgoedwinkel binnen en kocht een fraaie pop, terwijl zij de hofdame, die haar vergezelde, toevoegde»Wat zal mijn kleindochtertje daar een schik mede hebben." De winkelier, die de keizerin niet kende en beleefder wilde zijn dan eigen lijk wel te pas kwam, nam de slanke en sierlijke vorstin eens goed op en zeide: Dat kunt u niet meenen, mevrouw, u kunt onmogelijk nu reeds kleinkinde ren hebben." De keizerin lachte en antwoordde: sliet is toch heusch waar, ik heb reeds vier kleinkinderen en om dat te bewijzen zal ik binnenkort bij u komen en speelgoed voor de drie andere kleinkinderen koo- pen, dat gij dan aan mijn dochter, Prinses Gisela te München, moet zenden. De arme winkelier was geheel van streek en vroeg der keizerin nederig om verschooning dat hij zoo brutaal was ge weest, maar de vorstin lachte nog eens zeer welwillend en zeide: »ge zijt vol strekt niet brutaal geweest. Gij waart integendeel heel hoffelijk, vaarwel." In een brochure, een paar jaar ge leden door den tegenwoordigen Minister van Financiën, den Heer Bloem geschre ven verklaart hij zich tegen verhooging van de directe belastingen, welke hij veeleer zou willen verminderen, indien de toestand der schatkist dit gedoogde. Het stelsel, in dat vlugschrift ontwik keld, bevat o. a. Terugkeer van de geheele personeele belasting tot het Rijk. Afstand van de Rijksopceaten op grond en personeele belasting aan de gemeen ten. Bevoegdheid der gemeenten om, met inbegrip van de genoemde Rijksopcenten, te heffen op de gebouwde eigendommen 100 opcenten (thans 40), op de onge bouwde 40 (thans 10 voor de gemeenten en 21 'A voor het Rijk) en 125 op de per soneele belasting (thans 20 voor het Rijk.) Als nieuwe Rijksmiddelen: verhooging van den accijns op het gedistilleerd van f57 tot f 60 (reeds het vorige jaar in gevoerd), van den wijnaccijns van f 20 tot f30 per hektoliter (als het Fransche handelstractaat dit mogelijk maakt) en van het invoerrecht op thee van f25 tot f 40 per 100 kilogram. Eindelijk een »recht van spoorwegreizigers« tot een bedrag van 15, 10 en 5 cent op elk afte geven plaatsbewijs retourbiljetten dubbel ge rekend der »le, 2e en 3g klassect, welk recht f 1.160.000 zou opbrengen (1.400.000 reizigers le klasse, 4.000.000 2e en 11.000.000 3e klasse.) De financieele gevolgen van deze maat regelen becijfert de Heer Bloem op een bate van 8 millioen voor het Rijk, maar een mindere ontvangst van 2'/j millioen voor de gemeenten, 't geen dan door meer opcenten op 't personeel of hoogcre percentage der plaatselijke directe belas ting moet worden gedekt. Intusschenil faut jugcr les écrits d'après leur date. De ritmeester F. M. Baron van Lijnden, var. het 2e reg. huzaren, is op zijne aanvrage op nonactiviteit gesteld. In het belang der openbare veilig heid, heeft de minister van justitie den procureurs-generaal uitgenoodigd, om de ambtenaren van het O. M. aan te schrij ven, vonnissen, waarbij spoorweg-beamb ten wegens openbare dronkenschap enz. veroordeeld worden, ter kennis te bren gen van de betiokken spoorwegbesturen. De directeur van het Rijkstelegraaf kantoor te Amsterdam heeft medegedeeld, dat de kabel Para Maranham gestoord is. Het is nu voor ieder duidelijk ge worden dat de vrede bewaard zal blij ven, hoewel het niet lang zal duren of Rusland maakt zich meester van Herat, de hoofdstad van Afghanistan. Dat de Engelsche Regeeiing den twist zoeker op de Afghaansche grenzen, Peter Lumtden, teruggeroepen heeft, is een be wijs dat bij haar het ernstig streven be staat den vrede te bewaren. Voor alle partijen in Engeland, zonder onderscheid, is het dan ook een geluk, dat de oorlog niet uitgebarsten is, en hoewel velen brommen en grommen en de Regeering uitschelden, zijn alle verstandige men- schen in hun binnenste toch overtuigd, dat Gladstone de wijste partij gekozen heeft. Hoewel de Engelschen dit niet gaarne zouden toestemmen, is het maar al te duidelijk, dat zij op het oogenblik niet tegen Rusland opgewassen waren. De toestand der Engelschen in Soe dan is allertreurigst, nu de zomer, ver gezeld van een ondragelijke hitte, in aan tocht is. Het schijnt bovendien, dat men in het kamp te Koerat, waar de hoofd macht gelegerd is, schandelijk slecht voor de arme soldaten gezorgd heeft; de ten ten zijn bijna onbruikbaar en de hutten kunnen niet voor Augustus gereed zijn. Het aantal zieken is dan Ook verbazend groot; men schat het ongeveer op 259 man en hiervan zullen het ziekbed niet verlaten voor zij naar hunne laatste rust plaats gebracht worden. Algemeen wordt geklaagd over het voedsel en de kleeding, terwijl allen met een gevoel vol heimwee naar hun vader land uitzien. De troepen van Soeakim hebben het niet zoo kwaad, maar deze worden voort durend verontrust door zwervende op standelingen, die des nachts om de kam pementen dwalen, en voortdurend onrust verwekken. Met betrekking tot het bericht, dat de drie keizers in Augustus a.s. weder zullen te zamen komen, zegt het Berl. Tagcbl. in staat te zijn den oorsprong van het gerucht mede te deelen. Volgens dat blad gaf de Czaar eenige weken ge leden aan een buitenlandschen diplomaat te kennen, dat hij wenschte den Duit- schen en Oostenrijkschen souverein zoo spoedig mogelijk weder te ontmoeten en hen in hunne Staten te bezoeken. De Czaar voegde er bij, dat, indien het con flict met Engeland, zooals hij wenscht, inderminne wordt bijgelegd, reeds inden aanstaanden zomer deze wensch verwe zenlijkt zou kunnen worden, mits de twee andere keizers geen bezwaar er tegen hadden. Deze woorden van den Czaar werden naar Weenen en Berlijn overge bracht en verwekten daar groote tevre denheid. Waarschijnlijk vonden zij ook een weerklank waarmede de Czaar ge noegen nam; maar tot dusverre zijn over de keuze van de plaats en de vaststelling van den tijd der samenkomst nog geen onderhandelingen gevoerd, en alle ge ruchten dienaangaande berusten louter op gissingen. Bij de plechtige voltrekking te Ber lijn van het huwelijk van H. K. H. de voormalige prinses Hendrik der Neder landen, was o. a. genoodigd en tegen woordig de hofmaarschalk van het Huis van H. K. II. tijdens baar verblijf hier te lande, baron Taets van Amerongen. In het zuiden van Frankrijk, te Toulon en omstreken, is een aardbeving waar genomen, waardoor glasruiten zijn ge broken. Aan een spoorwagstation ge raakten stilstaande wagens door den schok in beweging. Gister zijn van het 'le Reg. veld artillerie alhier drie en van de cavalerie veertien op reform gestelde paarden ver kocht. Die van de veldartillerie brachten gemiddeld f 125 en die der cavalerie f115 per stuk op. De gemiddelde prijs voor 5 jaren geleden voor een kilo boter alhier besteed, bedroeg fl,9214; gisteren was hij f 0,92Va. Een verschil dus van een gulden op een kilo boter! Het adresboek van Amersfoort gaat in den loop der volgende week ter perse. Woensdagavond, omstreeks kwart voor elf uur, ontstond er een begin van brand in een der uitstallingskasten van het heeren-kleedingmagazijn van den heer M., aan de Langestraat alhier; eenige kleedingstukken hadden reeds vuur gevat, doch door spoedige hulp van een paar buren, deheeren L. en v.d. B., was de brand spoedig gebluscht. Men vermoedt dat hij is ontstaan doordien de kleedingstukken te dicht bij het gaslicht hingen. Woensdagnamiddag viel het doch tertje van de weduwe B., aan den Wevers singel, alhier, terwijl zij voor hare moe der water schepte, in de gracht; de 15-jarige zoon van den heer M., die in de nabijheid was, sprong oogenblikkelijk gekleed te water en had het genoegen de jeugdige drenkelinge, met behulp van een paar toegeschoten heeren, be houden op het droge te brengen. Bij de firma Nijgh Van Ditmar te Rotterdam ziet het licht de derde, herziene en vermeerderde druk van het Algemeen Adresboek van Nederland ten dienste van handel en nijverheid." Bewijst reeds de betrekkelijk korte tijd, waarin van dit werk een derde druk noodig is gebleken, op hoe hoogen prijs het door den handel wordt gesteld, wij twijfelen niet, of die waardeering zal nog in omvang toenemen, nu de nieuwe uitgave, afgezien van de verbetering wat uiterlijken vorm betreft, met enkele hoogst belangrijke en tevens voor het practische leven gemakkelijke aanvullin gen is verrijkt. Wij bedoelen niet alleen dat de namen der gemeenten nu pro- vincie-gewijze zijn opgenomen, maar vooral het opnemen van de Consuls en Consulaire Agenten, de Kamers van Koop handel, Brievenposterij, Telegraphie, voor naamste bepalingen omtrent het recht van zegel, het zegeltarief, enz. Bovendien mogen de in het Fransch, Engelsch en Duitsch gestelde woordenlijsten der in het Adresboek opgenomen beroepen wor den beschouwd als een duidelijk bewijs van een juist inzicht der bewerkers in de behoeften van het dagelijksche han delsleven. Overtuigd van den grooten dienst, welke met dit Adresboek, de vrucht van eenen omvangrijken arbeid en van veel moeiten en zorgen, aan handel en nijverheid wordt bewezen, meenden wij niet te mogen nalaten, het, met een enkel woord, alle belanghebbenden aan te bevelen. Utrecht. Op de tentoonstelling van voorwerpen van kunst en nijverheid en van teekeningen, vervaardigd door jon gelingen in de provincie Utrecht, die voor het publiek van af 10 tot en met 17 Mei geopend is, zijn voorwerpen ingezon den door: 33 timmerlieden, 25 schilders, 14 meubelmakers, 14 smeden, 7 kleer makers, 6 behangers, 5 zilversmeden en eenige koperslagers, draaiers, beeldhou wers, zinkwerkers, kunstglazenmakers, instrumentmakers, horlogemakers, litho grapher!schoenmakers, kuipers, metse laars, sigarenmakers. Voorts is ingezonden door een graveur, een blikslager, een wagenmaker, een scheepmaker, een boekbinder; 35 jonge lui, meest de bouwkundige vakken be oefenende, zonden alleen teekeningen in, terwijl er ook worden gevonden die, ne vens de teekeningen, het voorwerp ter beoordeeling aanbieden. Door de Politie alhier is in beslag genomen een vermoedelijk valsche gulden, voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1865. Zeist. Den heer G. Wielheesen is, op zijn verzoek, door den Commissaris des Konings eervol ontslag verleend als bui tengewoon veldwachter. (Wanneer men let op de politiediensten door den heer Wielheesen te Amersfoort bewezen, dan zal hem de rust die hij neemt door ieder van harte worden gegund.) Red. Maartensdijk, 6 Mei. Door Mr. W. N. J. van Hengst en echtgenoote, is bij de viering van hun zilveren bruiloftsfeest der schooljeugd en den kinderen der be waarschool een zeer aangename dag bereidt. Iiiiischoten. Op het verzoek van J. Arents alhier, om achter zijne woning een varken te mogen houden is door B. en W. afwijzend beschikt. Een ge lukkig teeken des tijds Jaarsveld. De beschikking van den Min. van Justitie, waarbij de rijksveld wachter J. Neijebroek naar Naaldwijk werd verplaatst, is door Z.Ex. ingetrok ken. Soest. In de op 30 April alhier ge houden eerste vergadering van aandeel houders der Maatschappij tot Exploitatie van het Hoenderpark Van Halverhout Co., is medegedeeld dat de maatschappij met groot verlies heeft gewerkt, zoodat geen dividend kon worden uitgekeerd. Op voorstel van den directeur werd diens traktement van f2500 op f 1500 gebracht. De balans is goedgekeurd. Hoogland. Het hoofd der school alhier, de heer B. T. Bremer, die zich in den korten tijd, dat hij hier werkzaam is, reeds zeer bemind heeft weten te maken, heeft zich deze week in den echt begeven. Wij feliciteeren hem en zijne echtgenoote van ganscher harte, en hopen hen tal van jaren onder voortdurenden zegen en voorspoed in ons midden te zien. De heer T. Pluim, onderwijzer al hier, is door den Z.Eerw Heer Pastoor Schleijer gediplomeerd als volapükatidel (leeraar in de wereldtaal.) Ede. Men verwacht, dat de feestelijke viering van den dag waarop het 25 jaren geleden is, dat onze geachte burgemees ter, Jhr. A. W. van Borssele, als hoofd dezer gemeente optrad, zeer luisterijken algemeen zal zijn. Men spreekt van eere- bogen, eerewacht, muziekcorpsen enz. Van 12 tot 4% uur zal er Muziekuit voering zijn, in de »Posthoorn« alhier. Vceueudaal, 5 Mei. De mededeeling van den voorzitter, ter jongste raadsver gadering, dat hij in de volgende verga dering ter tafel zal brengen, het adres van den Kerkeraad, waarbij wordt aan gedrongen, dat in het vervolg bij de na jaar s-ossenmarkt, geen kramen, spellen, draaimolens enz. zullen worden toege laten, dus feitelijk daardoor de kermis wordt afgeschaft, heeft diepen indruk ge maakt. Naast de meer bevredigende taal van hen, die niet kunnen aannemen, dat de raad zulk een rijke bron van inkom sten zal te niet doen, hoort men thans reeds de uitingen van bittere ontevreden heid, en in deze zaak meenen wij de volgende ware woorden wel in herinne ring te mogen brengen »Zij die wind zaaien zullen storm oogs ten.» (IV.- Vel.) Aan de veemarkt was alhier de aanvoer groot en de handel levendig vooral de slachters uit de steden kochten veel op. Men besteedde voor Yet vee f 170 a f220, kalfvee f120 a f170, gustvee f90 a 125, pinken f50 a f90, schapen f8 a f15. Ook de volgende week ver wacht men nog eene vrij belangrijke aanvoer. Xiinsckoteii, 4 Mei. De rekening over 1884 van het Waterschap Heeswijk is in de op heden gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelanden vastge steld op f 2347.95'A aan ontvangsten en f 1819.8014 aan uitgaven. Er is alzoo een voordeelig slot van f 528.15. De heer E. Pauw is tot heemraadschap van genoemd Waterschap verkozen. Moulfoort. Ter verkrijging van eene vrije kaasmarkt worden ook te dezer plaatse pogingen aangewend. Men pre senteerde te dier zake een adres aan den Gemeenteraad. Recnen. In de vergadering van den Gemeenteraad van 5 Mei j.l. is besloten om bij de reeds voorhanden zijnde spui ten nog een stooui-aaujager, tevens brandspuit aanteschaffen. Den heer Wouveld te Utrecht is de le vering ervan opgedragen voor ongeveer vijfduizend gulden. (Wanneer Veenendaal besluit een vast brandweercorps opterichten en Reenen om eene stoomspuit aanteschaffen, dan mag Amersfoort zeker niet achterwege blijven. Red.) Behoefde dat verbeterd te worden?! Eenigen tijd geleden bevatte een der bla den het bericht, dat een man in »ken- nelijken staat« door een vrachtkar was overreden en zijn arm had gebroken. Den volgenden dag werd dit bericht aldus gewijzigd, dat niet een man, maar eene vrouw was overreden, dat die vrouw aan toevallen leed, dat de vrachtkar een vigelante was geweest en dat de over- redene er zonder kwetsuur was afgeko men. Voor het overige was het bericht volkomen juist geweest.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2