Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. In het N. v. d. Boekhandel deelt de heer Zalsman, uitgever te Kampen, mee, dat bij de invoering der plakzegelwet de postdirecteur aldaar eischte dat hij voor zijne rekening de quiiantie van een plak- zegel zou voorzien, wanneer de directeur afrekende voor ter inning bezorgde qui- tantiën. Hij weigerde dit plakzegel te betalen, omdat niet hij maar de directeur een quitantie verlangde. De directeur schreef over deze questie naar Den Haag en het gevolg was, dat de heer Z. en anderen verschoond bleven het plakzegel te betalen. Met Maart II. kwam te Kampen een nieuwe postdirecteur, en deze eischte weder het plakzegel. De heer Z. weigerde, en thans antwoordt de Minister, dat het plakzegel door hem moet betaald wor den. Nu vraagt de beer Z.hoe kan dit? daar alle door hem gedurende twee jaar geteekende quitantiën zonder plakzegel zijn goedgekeurd. Wat in Februari nog goed was, deugt niet meer in Maart. Wie begrijpt dit? Eenige ophelderingen zijn voor den handel zeker zeer gewenscht. Tot gouverneur der kolonie Suri name is benoemd de heer Mr. H. J. Smidt, oud-minister van Justitie, lid van den Raad van State. De vergadering van afgevaardigden der afdeelingen van de «Maatschappij van Weldadigheid" zal worden gehouden op Dinsdag 2 Juni 1885, des voormiddags elf uren, in het lokaal van de Maatschappij tot Nut van 't AlgemeenN.-Z. Voor burgwal te Amsterdam, ter behandeling o. a. van de navolgende punten Beslissing omtrent het ten vorige jare aangehouden voorstel van de afaeeling Utrecht: Om in artikel 40 der Statuten achter net woord «Amsterdam" te laten volgen «of te Frederiksoord." Voorstel van het bestuur tot vaststel ling van een nieuw tarief voor reis- en verblijtkosten voor commissarissen, de leden der linanciëele en andere soortge lijke commissiën. Er wordt een Rijkspostkantoor ge vestigd te Velzen (Noord-Holland). Het tijdstip, waarop dit kantoor in werking zal komen, wordt nader vastgesteld. P., gewezen klerk van de stoom- meelfabriek T Cie. te Roermond, is wegens valschheid in geschriften door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot 1 jaar celstraf en 12 geldboeten. In bet Oosten van Zuid-Beveland doen gedurige hagel- en regenbuien, bij guur en koud weder, veel schade aan het in vollen bloei staande kool- en kar- wijzaad. Algemeen verlangt men naar meer warmte, ook voor de vroege moes groenten. Namens de Geldersch-Overijs. M. van Landb. zal aan den Minister van Oorlog worden verzocht te Wageningen tijdens de a.s. Tentoonstelling een model remontepaard voor cavalerie en een voor artillerie ten toon te stellen. De land bouwers kunnen dan zien, welke paar den men voor de remonte wenscht. J.l. Dinsdag is te Maastricht ge opend de lCe buitengewone en interna tionale Tentoonstelling van tuinbouw- voortbrengselen, bloemen, planten, vruch ten, enz., ingericht door de Vereeniging ter bevordering van Tuin- en Landbouw in Limburg. Deze tentoonstelling onder scheidt zich niet zoo zeer door de hoe veelheid als wel door de hoedanigheid en verscheidenheid der ingezonden voorwer pen. Bijzondere aandacht trekken de merkwaardige en nieuwe planten, inge zonden door den Heer Jacob Makoy Co. te Luik, zoomede eene verzameling orchi- deën, coniferen, bloeiende azalea en Jndica rhododendrons enz. De tentoonstelling lokt vele bezoekers en doet den ontwerpers alle eer aan. Woensdag j.l. is uit Pernis de eerste sloep voor de «zoutevisch-visscherij» naar zee vertrokken. De afdeeling Sneek van het Ned. Ond. Genootschap heeft met algemeene stemmen de volgende conclussie geno men »De opheffing der paedagogiek als examenvak voor de hoofdonderwijzersakte is een onheil voor het onderwijs." De gezondheidscommissie te Edam ontving van een geacht ingezetene een 20-tal uitmuntende wollen dekens, om aan de armste gezinnen uit te deelen. De edelmoedige gever beloofde dat hij in het vervolg, waar het noodig was, zou helpen. Een der predikanten te Utrecht waar schuwt zijne gemeente, dat de Mormonen er op uit zijn, te Utrecht aanhangers te werven. Door den Generaal Majoor, bevel hebber in de le militaire afdeeling, is aan de verschillende garnizqenen in die afdeeling een voorschrift gezonden, waarin bepaald wordt, dat in alle lokalen in militaire gebouwen, waar petroleum ge brand wordt, steeds een hoeveelheid droog zand aanwezig moet zijn, om ingeval van brand dien onmiddellijk in zijn voortgang te kunnen stuiter.. In April zijn voor den Indischen dienst hier te lande aangenomen 76 en overgenomen van het leger 42 personen, te zamen 118 manschappen. Uitgezonden zijn 130 en uit O. I. teruggekeerd 88 koppen. De Arnhemsche hypotheekbank keert over 1884 een dividend uit van 5'/j Volgens de Gelderlander zou dr. Vitringa, rector van het gymnasium te Deventer, als schrijver onder den pseu- donium «Jan Holland» bekend, Katholiek geworden zijn. Het verslag der Gemeentelijke gas fabriek te Utrecht, vermeld dat er in 1884 aan die inrichting werden aangevoerd 13,900,000 Kg. Alma-kolen en eene gelijke hoeveelheid Daldbusch-kolen. Voor gas- bereiding werden 331)917 Heet. gaskolen verbruikt, waarmede 7,201,720 M' gas of gemiddeld 21,697 M' gas per Heet. kolen werd verkregen. De hoeveelheid verkre gen cokes bedroeg 494,124 Heet. waar van 261,725 Heet. voor f76,019,04'/j werd verkocht. Het koolteer werd tegen f2.45'/i per 100 Kg. of f2,94 per Heet. verkocht aan de Societé anonymc, te Marcheles- Dames, bij Namen. De opbrengst beliep f 17,331,405 (sedert 1 Juni 1884). Aan particulieren werd nog voor f953,98 kool- teer verkocht. Aan ammoniak-water werd, volgens contract met dr. Gerlach te Keu len, voor f1500 verkocht. In hetgeheele jaar is 7,201,720 M' gas gemaakt, zijnde 7'/j percent meer dan in 1883. Tot niet geringen schrik van een reiziger, die voor het portier van den salonwagen zat in trein 17 van de Hol- landsche Spoorwegmaatschappij, eergis- terenmorgen van Amsterdam vertrokken, is nabij Delft de glasruit van het portier met een licht werktuig doorschoten, ge lukkig zonder den passagier te raken. Door den Zweedsche kapitein de Ridderstadt, die onlangs te's-Gravenhage voor de officieren van het gainizoeneen voordracht hield over het krijgsspel en over kaarten vervaardigd naar een bij zondere methode, ten gebruike bij het krijgsspel, is aan het korps officieren van het regiment grenadiers en jagers eene reliëfkaart van het slagveld bij Luizen ten geschenke aangeboden. Op de scheepstimmerwerf «Het Noordzeekanaal», aan het Lange Bleekers- pad, te Amsterdam, viel gisteren een timmerman van een in aanbouw zijnde schuit. Zwaar gekneusd, werd hij per raderbaar naar het gasthuis gebracht. Een groote hond viel eergistermorgen in de Tuinstraat te Amsterdam, een meisje aan en beet haar zoo hevig in den arm, dat de wonde in het gasthuis ver bonden moest worden. Berichten van de Texelsche vis- schersvloot, welke op de Zuiderzee de ansjovisvangst uitoefent, melden, dat in de vorige week van 11,000 tot 25,000 stuks ansjovis per span gevangen werden. De vangst werd tegen f7 per 1000 af gezet. Langs de kusten van dit eiland vangen de haringbooten reeds sedert eenige' dagen nagenoeg geen ansjovis meer. Binnenkort zullen de schippers van de Engelsche vischsloepen Grimsby 587 en Lowestoft 502 zich voor den straf rechter te Londen te verantwoorden heb ben over de schade, welke zij moedwil lig tijdens de laatste haringvisscherij hebben toegebracht aan de bomschuiten Sch. 50 en Sc/i. 65, reeders de heeren W. Groen en A. J. P. J. Hoogeveen, te Scheveningen. Even als te Utrecht en te Delft, worden [thans ook te Groningen door studenten, die geen leden van het korps zijn, pogingen aangewend om een «Stu- dentenbond» op te richten, naast Jiet reeds bestaande «Studentenkorps.». Uit Wageningen wordt gemeld, dat het daar in den omtrek eergisternacht, zeer hard heeft gevroren. Het veld was den volgenden morgen wit; de uitko mende aardappelen 'zijn weg, en men vreest ook zeer voor het fruit en het ooft. De zitting van het Britsche Hoo- gerhuis van j.l. Maandag kenmerkte zich door een grappig en door een treurig incident. Tot het eerste gaf aanleiding lord De La Warr, die van de Regeering verlangde dat zij hare ontevredenheid zou te kennen geven over de oorlogzuchtige toespraak, door lord Dufferin, onderko ning van Indiè, gehouden, daags na de samenkomst te Rawul Pindi. Onder al gemeen gelach antwoordde lord Gran ville dat de telegraaf zich in den naam vergist had, en dat niet lord Duiïerin, maar de emir van Afghanistan bedoelde rede had uitgesproken. Het tweede inci dent was het ongeval, aan lord Dormer overkomen. Deze, een der oudste leden van het Huis, werd, terwijl lord Argyll aan het woord was om een scherpe phi- lippica tegen Rusland te slingeren, door een aanval van beroerte getroffen, zoo dat hij weggedragen moest worden. De zitting werd dientengevolge opgeheven. Men zegt dat in plaats van graaf Herbert Von Bismarck tot Duitsch ge zant te 's-Gravenhage benoemd wordt de heer Von Saurma-Jeltsch, die tot dus ver Duitschland te Bucharest vertegen woordigde. Het rs nog niet bekend, of graaf Von Bismarck zelf nog naar Den Haag zal terugkeeren, ten einde persoon lijk afscheid te nemen van het Hof. waar hij als gezant van het Duitsche Rijk was geaccrediteerd. Naar men meldt zal de nieuwe af- ghaansche grenslijn als volgt worden ge trokkenZij gaat uit Noordwaarts van Zulfikar, loopt in Oostelijke richting tot Chamanibaid aan de rivier Kuschk, volgt den loop dier rivier tot aan de grens, gaat in Noord-oostelijke richting tot Zuid waarts van Pendjoh, en loopt dan door eene bebouwbare streek tot aan Khoja- Saleh, aan den Oxus. De definitieve vredesonderhande lingen tusschen Frankrijk en China [zijn 14 Mei, aangevangen. De XlIIde uitvoering van de Zang- vereeniging, der Amersfoortsche afdeeling van «Toonkunst», Woensdagavond j.l. in Amicitia gegeven, mag als volkomen ge slaagd beschouwd worden. Gedurende het Zomerseizoen van 1885 zullen op liet terras dei Buitensocieteit «Amicitia» te Amersfoort de volgende rnnziekuitvoeringen plaats hebben: Datums: Muziekcorpsen: Kapelmeesters de heeren: Zaterdag Vereeniging Nijm. 13 Juni Schuttersmuziek. Maandag('sniid.matinée)3ereg. N. A. 22 Juni ('s av. concert) Infant. Bouwman. Zondag 5 Juli le Reg. Husaren. H. Kareis. Woensdag 15 Juli 7e Reg Infant. W. Son- (nemann. Dinsdag 28 Juli Utr. Schutterij. Coenen. Woensdag 5 Aug. 7e Reg. Inf. W. Son- (nemann. Dinsdag 11 Aug. Park Tivoli Utr. v. Leeu- (wen. Woensdag 26 Aug.Utr. Schutterij. Coenen. Van liet Rotterd. Tooneelgezelschap, directeur Alex. Faassen, is liet bericht ontvangen dat, vermits het in eenige plaatsen op zijne tournee niet kan op treden, het tot zijn leedwezen niet mo gelijk is zijne voorgenomen voorstelling te Amersfoort, in ons vorig nummer ver meld, te doen doorgaan. Hij hoopt echter in het najaar "^Amersfoort te bezoeken. -- Onderstaand bericht, ter navolging waardig, ontleenen wij aan het Pliar- maceulisch Weekblad van 9 Mei 1.1. pe firma Gehe en Cie. te Dresden vierde 1 Mei het 50-jarig jubilé van haar bestaan. De tegenwoordige eigenaar, dr. Luboldt, heeft getoond te deelen in den weldadigheidszin zijner voorgangers (waar van de laatste bij testament f 1,800,000 voor stichtingen en liefdadige instellingen bestemde), door aan zijn personeel op den feestdag mede te deelen, dat hij met eene gift van f 60,000 den grond gelegd had voor een pensioenfonds ten behoeve van invalide geworden beambten der zaak. Men leest in de Apeldoornsche Cou rant de navolgende advertentie: Prijs-Courant voor de maand Mei van D. de Jong Co., Mr. Slagers, Loolaan. Rundvleesch met been f 0,35, zonder been f0,40. Kalfsvleesch rnet been f 0,40, zon der been f0,50. Varkensvleesch, Ribben enz. f 0,30, zonder been f0,35. Gerookte hammen f0,35. Gerookt spek f0,325. Gerookte worst, eerste soort f0,40, tweede soort f0,35. Gerookt vleesch f0,70. Wij vernemen dat reeds eenigen onzer stadgenooten van deze aanbieding gebruik maken. VERGADERING van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag, den 18. Mei 1885, des namiddags ten 1 Vj ure. Punten van behandeling: 1. Ontwerp-verordening tot aanwijzing van het gedeelte der gemeente waar op de bepalingen van art. 126a der in de vorige vergadering vastgestelde verordening van toepassing zijn. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot ver hooging van het schoolgeld aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van een crediet voor bezol diging van de deskundigen, bedoeld bij art. 19 van het contract voor de gasverlichting. 4. Reclame van den heer J. G. C. He- ring tegen zijn aanslag in den hoofde- lijken omslag. 5. Voordracht tot af- en overschrijving van posten op de gemeente-begrooting voor 1884. 6. Voordracht tot af- en overschrijving van posten op de begrooting der dienst doende Schutterij over 1884. 7. Ontwerp-besluit tot vaststelling der jaarwedde van een onderwijzer. 8. Verzoek van den heer Jhr. A. D. J. Calkoen om eervol otnslag als lid der Commissie van toezicht op het Mid delbaar onderwijs. 9. Benoeming van een lid dier Commissie- 318de STAATS-EOTERIJ. VIERDE KLASSE, Trekking van 13 Mei. (100 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen ran f 05 1122, 3193, 3259, 4991, 5817, 8735 en 18165. Gedeelten van loten zijn nog verkrijg baar. Bij het afdrukken dezer Courant vernemen wij, dat de slager A. DE BRUIJN, aan den Zuidsingel, bij de St. Andries- slraat, het goede voorbeeld geeft, om het vleesch 10 Cts per kilo af te slaan. Het publiek zal wel doen den man, door ruime bestellingen, een blijk van goedkeuring te geven. Ptreclit. In de Woensdag gehouden vergadering van aandeelhouders in de op te richten Maatschappij «Stichtsche Mosterdfabriek» is bepaald, dat niet al leen aandeelen van f10, maar ook van f50 en f 100 zullen worden uitgegeven. Van laatstgenoemde soorten zijn er nog verscheidene genomen, waardoor er alle grond bestaat voor de verwachting, dat het vereischte kapitaal spoedig bijeen zal zijn. De milicien van het alhier in Gar nizoen liggend le Regement Veldartilerie, die j.l. Woensdagmorgen bij het paar- denpoetsen door een slag van een paard, zoodanig aan het hoofd werd verwond, dat hij onmiddellijk naar het Militair Hospitaal moest worden vervoerd, is aan de gevolgen daarvan overleden. Westbroek, 12 Mei. Bij de aanbe steding van den verbouw der pastorie van de Ned. Ilerv. gemeente waren minste inschrijvers: voor het timmerwerk G. Hartman voor f1081, en voor het met selwerk H. Koren voor f765. Beide aannemers wonen alhier. mijdrecht, 13 Mei. In de heden ge houden vergadering van hoofdingelanden van het waleischap „de Ronde Veenen," zijn tot Hoogheemraden benoemd de hee ren F. Verder en C. Vreedendaal te Vin- keveen en J. Kuylenburg te Wilnis. Zij hebben hunne benoeming aange nomen. Bcusichem, 13 Mei. Alhier heeft het heden nacht zoo sterk gevroren, dat de reeds boven den grond staande aardap pelen geheel zijn afgevroren. Men vreest ook dat de appel- en pere- boomen, die zoo vol beladen zijn, veel hebben geleden. Vleuten, 12 Mei. Een steenhouwer, werkzaam aan de in aanbouw zijnde R. K. kerk alhier, had heden het ongeluk een arm te breken, tengevolge van het breken van een touw dat gebezigd werd bij de aflading van een groot stuk hard steen. Woerden, 13 Mei. Ter heden alhier gehouden kaasmarkt waren 56 wagens met hooikaas aangevoerd. De handel was tamelijk levendig, en tegen den prijs van f 13 tot f 17,50 per 50 kilo, ging alles vlug van de hand. Viunen, 15 Mei. Voor de benoeming van een dijkgraaf van de «Vijf Heeren- landen« is, tengevolge van periodieke aftreding eene voordracht opgemaakt waarop weder als No. 1 voorkomt de heer W. N. I. van Slijpe, burgemeester van Leksmond. Eist, 13 Mei. Eenige onzer planters zijn met het poten der tabaksplantjes be gonnen; echter met het oog op t schrale weder en de nachtvorsten niet zonder schroom. Van enkele planters zijn de planten in de tabakskisten door de vorst getroffen. De verkoop van het gewas van het vorige jaar vlot nog niet. Ilarmelen, 13 Mei. Ter Dinsdag alhier gehouden kaas- en botermarkt, geldde de boter 90 cents per kilogram. Voor de in geringe hoeveelheid aangevoerde kaas werd de gemiddelde prijs van f 15 per 50 kilo bedongen. Bariieveld. De minister van binnen- landsche zaken heeft zich bereid verklaard voor de stichting eener nieuwe school te Barneveld, waarvan de kosten zijn ge raamd op f 20912.54, eene rijkssubsidie van ten hoogste f 4000 te helpen bevor deren, zoodat na aftrek der vergoeding krachtens art. 45 wet L. O. voor de ge meente eene som van p. m. f 10.700 zal ten laste blijven. Sclierpenzeel, 12 Mei. Als leden van den gemeenteraad zijn dit jaar aan de beurt van aftreding, de hh. P. van der Want en Jb. van Wolfswinkel. Teen endaal. J. Luber alhier, is door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot een maand celstraf, wegens diefstal van een schop voor drie jaren ten nadeele van W. van den Bruinhorst onder Rhe- nen, gepleegd. Zondag namiddag ten 5 ure pre dikte ds. A. Hazevoet, van af 7 April 1872 alhier als predikant bij de chr. Ge- ref. gemeente werkzaam, ter dezer plaatse zijn afscheid en wel naar aanleiding van Jesaja 53 het eerste vers. Deze schoone predikatie werd tot het eind toe met de grootste belangstelling gevolgd. Het aantal belangstellenden ook uit naburige gemeenten, die dit laatste woord van den scheidenden leeraar wenschte te hooren was zoo groot, dat het kerkge bouw allen niet kon bevatten. Ds. Hose- voet zal morgen namiddag te Rijsen (Overijsel) zijn intrede doen, na des mor gens door den WelEerw. ZeerGel. Heer Noordzy, leeraar aan de theologische school te Kampen te zijn bevestigd. Aan de veemarkten alhier was de handel levendig. Men besteedde voor vet vee f 150 a 180, kalfvee f 100 a 150, gust vee f 80 a 110, pinken f 40 a 70. Schapen waren niet aangevoerd. Leelijke vermoedens. Het schijnt, dat de justitie vermoedens koestert, dat de politiedienaar, wiens lijk in de Singelgracht te 's-Hage gevonden werd, opzettelijk in het water geworpen is. Men meent, dat de man een woordenwisseling gehad heeft met vier personen. Iemand, die waar schijnlijk deel uitmaakte van het viertal, is reeds in hechtenis genomen. Uit den goeden tijd. Klaagt men thans over gedrukte tijden voor den veehouder, ongeveer vijftig jaren geleden schijnt dat hier en daar in ons vaderland nog wat erger te zijn geweest. Een veehouder op Tessel verscheepte destijds met een schip per zijne lammeren naar Leiden. De schip per deed er drie reizen mede, verkocht de diertjes op de markt en keerde met de opbrengst naar Tessel terug. Bij de afrekening was de opbrengst der lamme ren niet toereikend om de vracht te dek ken en moest de boer nog eenfg geld toeleggen. IJverige lieden. Alle jaren, in de eerste helft van Mei, komen eenige gezinnen Veluwsche houters in Drente, om eik te schillen. Het noodige huisraad nemen ze mede, want ze koken hun eigen pot, ge woonlijk in 't bosch, waar ze ook middag houden. Ieder gezin, soms uit 8 a 10 per sonen bestaande, voert een schaap of geit mede, om hun van melk te'voorzien. Eenige weken kan men nu van den vroe gen morgen tot den laten avond klein en groot ijverig zien werken en straks kee- ren allen met welgevulde buidels naar hun Geldersche haardsteden terug. Die was tocii ongelukkig. Bedelaar (op 't kantoor van een bankier ondersteuning vragende). Ik smeek u, mijnheer, geef mij een aalmoes; ziet ge, ik ben geen gewoon bedelaar, ik heb betere dugen gekend, maar ik word door het ongeluk vervolgd. Gij kunt u overtuigen, edele heer, hier hebt ge een getuigschrift van dominé Donner uit L. De bankier, die den bedelaar niet ver trouwt, neemt het getuigschrift en riep toen in het kantoor: Mijnheer Donner, zie eens of de handteekening van uw papa echt is. Donner Jr. verklaart, dat de brief valsch is. Ziet ge wel, mijnheer, sprak toen de bedelaar, ziet ge wel hoe wreed het on geluk mij vervolgt! Kan men zich nu wel grooter ongeluk voorstellen I Moest nu juist de zoon van dominé Donner hierop 't kantoor wezen? Een navolgingswaardig werk. Men schijnt in den laatsten tijd te Edam veel moeite te doen, om de kostbare kunstwer ken der gemeente voor verderen ondergang te bewaren. In de Groote Kerk is thans een der schoone geschilderde ramen door ijzeren traliewerk tegen de baldadigheid der straatjeugd beschermd. Dit is reeds een goed begin. Op het Gemeentehuis zijn eenige merk waardige schilderstukken, welke echter voor een deel geheel verwaarloosd zijn. Thans is de Heer Hesterman, van Ara sterdam, begonnen het geschilderde be hangsel van de raadzaal te herstellen, nadat hij voor het Gemeentebestuur een uitmuntend geslaagde proef van zijne bekwaamheid had afgelegd, door een schoon schoorsteenstuk de Justitie in dezelfde zaal te herstellen. Deze zaal was vroeger de zetel der rechtspleging van stad en gebied. Het behangsel stelt de zalving en het eerste gericht van Salomo voor en is zeer uitvoerig bewerkt vooral aan de teekening is groote zorg besteed, en sommige der vele figuren munten uit door schoonheid. Het is een werk van den Amsterdamschen schilder W. Rave, die het in 1738, een jaar na de stichting van het gebouw, vervaardigde. Het is zeer te wenschen, dat het ge meentebestuur ook de andere schilder stukken eene verstandige verjongingskuur zal doen ondergaan. Zoo bezit de gemeente b. v. de levensgroote portretten van drie merkwaardige burgers, en wel van Pieter

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2