NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. KLAOS en KNELIS. N°. 40. Woensdag 20 Mei 1885. Veertiende Jaargang VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. F euilleton. AMERSFOORTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezendeu uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 5 Cent. Adrerteutiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De volgende berichten zijn uit Karls bad ontvangen: Dondèrdagmiddag te 2,10 kwam de Koning der Nederlanden met een extra- trein hier aan. Wegens het aangekon digde incognito bad er geen ofïicieele ontvangst plaats. Alleen was het hoofd van het.gemeentebestuur, dr. Ritter von Komers, aan het station verschenen, waar de stationschef Lukas met zijn personeel den dienst in gala-kleeding deed. Het ge volg des Konings bestond uit Graaf Du- rnonceau, den Kabinets-referendaris Baron Van Zuylen, benevens twee secretai issen en vier lakeien. Z. M. begaf zich terstond per rijtuig naar het hotel Zu zwei deutschen Mo narchen, zijnde eene afdeehng van het hotel God-Schild, alwaar twee verdiepin gen geheel voor hem zijn ingericht. Op weg daarheen werd Z. M. door velen, die hem herkenden, hartelijk begroet, en in het hotel werd hij door Burgemeester Knoll verwelkomd. Kort daarna verscheen ook dr. London. Bij 's Konings aankomst werd Z. M. reeds terstond verrast, doordien hij in zijne kamer een brief van Koningin Ernma vond, welken hij onmiddellijk per telegraaf beantwoordde. Nadere berichten uit Karlsbad melden H. M. Koningin Emma is Zaterdag morgen te 7 u. 26 min. alhier aangeko men, met Prinses Wilhelmina. De Gene- raal-adjudant Graaf Dumonceau was aan het station waar ook de ïStadhouderij- raad« Stummer von Eger en eenige an dere ambtenaren verschenen waren, om de Koningin te verwelkomen. H. M. en de kleine Prinses zagen er beiden zeer gezond uit, ondanks de vermoeienissen van de nachtelijke reis. Na een kort verblijf in de wachtkamer begaf zich de Koningin met het Prinsesje en haar gevolg, bestaande uit 7 personen, naar het Hotel Schild. Bij aankomst al daar werden zij reeds in het voorhuis recht hartelijk begroet door den Koning, die hen daar opwachtte. De Burgemeester van Karlsbad bood, namens de ingezete nen, der Koningin en het Prinsesje ieder een fraaien bloemruiker aan. Vóór haar vertrek naar Teplitz zal de Koningin 10 of 12 dagen hier de kuur ondergaan. De Koning is Maandag j.l. de kuur begonnen. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat bij mobilisatie de officieren geene paarden mogen berijden, die, vol gens de voorwaarden der levering van remontepaarden, wegens de kleur van het haar, zooa's schimmels, niet aangenomen mogen worden. Dienstpaarden van de bedoelde haarkleur mogen voortaan niet meer door officieren, onverschillig van welk wapen of dienstvak, aangeschaft worden. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft B. en W. gemachtigd om met het Nutsdepartement aldaar in onderhande ling te treden omtrent de overneming van gehouwen en meubelen der bewaar school welke met 1 Juli a. s. door dat departement zal worden opgeheven. Door het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Landbouw is aan de Provinciale Staten verzocht voor keurin gen van paarden gedurende 1885, 1886 en 1887, telkens f2000 beschikbaar te willen stellen. Het doel is geene prijzen toe te kennen dan voor paarden, die bij onderzoek blijken aan de gestelde eischen in alle opzichten te voldoen. -- De afdeeling van het Alg. Ned. Werkliedenverbond te Kralingen, heeft van den Heer A. Cankrien, wethouder aldaar, in de Keerweerstraat ruim 400 M. grond ten geschenke ontvangen, tot oprichting van een Vereenigings-ge- bouw, hetwelk tevens zal ingericht wor den voer bewaarschool. Een rijtuig met paard en tuig, het hoogste lot in de te Maastricht gehouden loterij is ten deel gevallen aan No. 9640 in het bezit van een gewezen politie agent, thans stukadoor te Maastricht. Donderdagmiddag j.l. is een met steenen geladen tjalk, afkomstig uit Waarde, met zooveel kracht te Ierseke tegen den havendam gestooten, dat zij een groot lek beneden de waterlijn kreeg, waardoor zij midden in de haven is ge zonken, evenwel zonder persoonlijke on gelukken. Over het algemeen wordt te Ierseke zeer geklaagd over de moeilijkheden, waarmede het binnenloopen in de haven gepaard gaat, zoodat het bijna als een kunststuk op het gebied der scheepvaart beschouwd wordi met een niet al te klein vaartuig zonder averij aldaar binnen te komen. Te Delfzijl zal op den 2en pink sterdag een internationale zeil- en roei- wedslrijd worden gehouden. Vijf personen zijn wederom uit de rijks-gestichten voor bedelaars ontsnapt. De predikant bij de Ev. Luth. ge meente te Rotterdam, de heer J. R. Eilers Koch, herdacht Zondagmorgen zijn gou den ainbtsfeest als zoodanig. De 76-jarige jubilaris sprak naar aanleiding van llCor. VI 13, waarna hem door de gemeente een zegenbede werd toegezongen. Te Haarlem is eerr coupon in be slag genomen groot f 12,56, verschijnende 1 April 1885, van eene schuldbekentenis groot f500, ten laste van de gemeente Hillegom, welke coupon bij onderzoek is gebleken valsch te zijn. Zaterdagnamiddag ontspoorde bij het station te Maastricht een locomotief. De trein, welke om vijf uur naar Venlo moest vertrekken, had daardoor een op onthoud van 3 uren, zoodat de aanslui ting met het Noorden verbroken was. -• Te Utrecht heeft Zondagavond eene hevige vechtpartij plaats gehad tusschen burgers en mineurs, waarbij een van de laatste een gedeelte van het oor werd afgebeten. De dader, die wist te ont snappen, werd Maandagmorgen door de politie in arrest genomen. Te Wonseradeel, in Friesland, is eene Stieren-Vereeniging opgericht. Ten behoeve van de fokkerij, is door deze vereeniging voor f400 een slier (stamb. No. 664) aangekocht van den veehouder J. Timmer, te Kimswerd. Omtrent de poging tot moord te Nieuw-Borgvliet, wordt nader uit Bergen op Zoom het volgende gemeld De herbergier D. had eenige beschon ken lieden wegens nun opgewonden toe stand uit zijn woning gezet en daarna de deur gesloten. Gebruik makende van het binnenkomen van een Belg, die daar verblijf hield, drongen zij echter wederom naar binnen, en hadden in een oogwenk D. op den grond geworpen. Zij vielen met woestheid op hem aan en mishan delden hem op ergerlijke wijze. Met moeite weid hij door anderen die toe geschoten waren, ontzet. Teger. de daders is proces-verbaal opgemaakt. Zij zijn reeds naar Breda overgebracht. De emancipatie dringt ook al door tot Grol, eigenlijk Groenloo, en bijgenaamd »de Kijfhoek.t Een aardig deerntje doet aan de halt van den stoomtram naar Lichtenvoorde dienst als chef en kwijt zich uitnemend van die taak. Het tjalkschip de Vrouw Paulina, geladen met lijnzaad, is in Dordrecht aan gevaren door het aakschip Wilhelmina, hetwelk door eene stoomboot gesleept werd. Het tjalkschip werd daar zoodanig lek, dat het binnen een half uur is ge zonken. De schipper B. Huiting kon zich met zijn gezin nog in de roeiboot reddan. De volgende mededeelingen omtrent den landbouw worden van de Veluwe ontvangen De winterrogge staat zeer goed te veldde aardappelen zijn op sommige plaatsen geheel afgevroren. Hoewel het bouwen van rogge en boek weit niet meer winstgevend is en zelfs eer nadeel den voordeel voor den landbouwer oplevert, worden ook nu weer duizenden hectaren aangetroffen met rogge, terwijl ook dui zenden hectaren voor den boekweitbouw zijn bestemd. Rogge en boek weit zijn nog steeds het hoofdgewas voor een groot deel der Veluwe: de gewoonte doet de landbouwers hierbij blijven, te meer ook omdat een groot gedeelte van het bouw land niet vooi weiland geschikt is. Nog betrekkelijk weinigen der Veluwsche land bouwers gaan zich meer op veeteelt en voederbouw (vooral groen voeder) toe leggen, hetgeen toch in de tegenwoordige omstandigheden, zoo gewenscht is. Uit de vele verkoopingen van roerende en on roerende goederen en uit belangrijke waardevermindering der landerijen, blijkt Beetwortelsuikerfabrieken in Nederland,» gevestigd te Rozendaal heeft bericht ont vangen van elf hier te lande bestaande fabrieken omtrent de mindere uitzaaiin gen van beetwortelen. Deze fabrieken hadden verleden jaar 6497 hectaren met bieten beteeld, tegen 4268 hectaren welke dit jaar zijn bezaaid geworden. De min dere uitzaaiing voor deze fabrieken be draagt dus dit jaar ongeveer 35 pCt. In het thans verschenen He deel van het Friesch Rundvee-Stamboek wordt medegedeeld dat in het afgeloopen dienst jaar ingeschreven werden 3 zwartbonte, 7 roodbonte en 5 gemengdkleurige stie ren, zoomede 1056 zwartbonte, 68 rood bonte en 80 gemengdkleurige koeien. Van de oprichting af tot op 1 Mei j.l. zijn in de registers der Vereeniging ingeschre ven 670 zwartbonte, 21 roodbonte en 7 gemengdkleurige stieren, en 4569 zwart bonte, 138 roodbonte en 185 gemengd kleurige koeiente zamen 5590 runderen. In de maand Juli e. k. zal gele genheid worden gegeven tot het afleg gen van de examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. De examens zullen worden afgenomen te Amsterdam en te Rotterdam. Zij, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, worden uit- genoodigd daarvan vóór 15 Juni e. k. schriftelijk opgave te doen aan den in specteur voor het geneeskundig Staats toezicht voor de provincie waarin de plaats gelegen is, waar zij het examen wenschen af te leggen. Zij, die te Amsterdam wen schen geëxamineerd te worden, behooren zich te wenden tot den Inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Noord-Holland, Dr. J. P. Dozy, te Am sterdam, en zij, die Rotterdam verkie zen, tot den Inspecteur voor het genees kundig Staatstoezicht voor Zuid-Holland, Dr. L. J. Egeling te 's-Gravenhage. De St.-Courant no. 114 vermeldt ver dere bijzonderheden. Bij het vervaardigen van patronen, bestemd voor de schietoefeningen der rustende schutterijen op de Galdersche heide, te Prinsenhage (N.Br.), is een daarvan ontploft, waardoor eenige schut ters ernstige brandwonden kregen, het huisraad djor elkander geslingerd werd en een groote winkelruit aan stukken sprong. Vertelling in het Eemlander dialect. DOOR T. PLUIM. 2) Een huif jaor Laoter. We bin al in Augustes't is 'n echte zoemersche aovond. Veural hier op d'n Lienderschen weg is 't goed om te kuijere. 't Is arg stil om je heen de meule an d'n Ham kun-je in de veerte zien gaon maor langzaom, krek of-ie elke keer stil zal blieve staon. As je goed geluusterd hadt, dan haje het in stad acht uur hoore slaon; één keer op de Langejan, en één keer op de Joriskark. De zon staot al heel leig an de locht; zoo warm as 't van daog was, zoo frisch is 't noe. De voegels hebben d'r nest al opgezocht; alleen hier en daor toept d'r een goeje-n-aovond. As je hier d'n hoek om bint, dan zie je gunter twee kerels met mekaor staon te praote: ze waore mekaor zoo teuge gekommen. Je kent ze zeker nog wel; Hein van de Leige Hoef en Knelis van 't Eerpelveid. Weetje waor ze 't over hén Noe, dan zak je het wel 's zegge. Je mot wete as dat Klaos van de Leige Hoef in Amsterdam in garrizoen leit. Dat-ie er geen schik hèt, konjeleveure wel begriepe, en veural as je weet wat er gebeurd is. Hie was nog geen week van huus, of hie most al an Neeltje sehrieven. Hie durfde heur d'n brief niet over de post te sture want de minsche wiste d'r niks of dat-ie met d'r ging. Wat most-ie noe doen As de liefde in je hart zit dan wcir-je slim, en ook Klaos wist raod. Hie stuurde an Knelis d'n brief, met 't vrindelijk verzeuk hum au Neeltje te geve. Knelis had dat z'n vrind beloofd, en 't stong daarom heel lillijk en leig van 'm, dat-ie d,n brief opbrook, en 'm toe laoter verbrandde. Waorom of-ie dat dee? Hie had allied zoo'n goed oogje op Neeltje gehad, maor die Klaos had 'm altied in de weeg ge staan, en noe z'n vrind weg was, noe had-ie de baon klaor, en noe zoud-ie Klaos d'r wel of kasseboere. Zie je, dat stong Knelis heel lillijk. Een paor daog laoter had-ie Neeltje bi de kark gesproke. nHei-je al wat van Klaos gehoord had-ie d'r gevroege met z'n judasgezicht. Maor zie had hum ge antwoord van nibs niemendal en dat ze het heel vremd von. Toe had Knelis gezeid Zal ik hum dan's schrieve, waar om of ie zwiegtMaar de deere had d'r geen nee of jao op gezeid Knelis had al daolik gemarkt, dat ze zelf eerst geschreve wou weze. Dat had hum goeje irioed gegeve. Naoverloop van 'n paor weke sprak-ie ze weer, en toe Neeltje weer hetzelfde zee, had-ie ze opgestookt, dat Klaos heur wel vergete zou en zoo al meer. 't Duurde dan ok niet lang of 't was met Knelis en Neeltje klaor. Knelis wist gedurig wel niet wat-ie Klaos zou schrieve over de deere, maor dan had Hein hum d'r uutgeholpe, zie-je die had niks veul met z'n breur op. Maar wat noe begost als Klaos 'n Zondag kwam? Noe weetje waoront hullie op d'n weg staon te praote. Wat zulle ze noe beginnen Nee Hein, hier blieve kan ze niet; as-ie d'r spreekt, dan mocht-ie alles 's hoore en 't was met ons tweeje-n-uut. Verzinke Knelis, daor denk ik wat. Jie gaot weg as m'n breur naor je vraagt, dan zak zegge, dat je naor je meu onder Hoevelaak bint, dat-je daor sito most kornme, want dat 't minsch op starve lee. Neeltje gaot haost altied naor de vroeg- kark, dan gaon ik en m'n breur veur- smiddags. As-ie naor heur vraogt zak wel in je veurdeel spreke; naor d'r toe gaan durft-ie toch niet, Zie-je zoo komt ales in orde. Jie bint toch duuvelsch slim, Knelis, hoe hei-je dat zoo gauw geprakkezeerd Noe hoor, das ofgesproke. Ik zal daolik naor d'r toe gaon en zegge dak Zondag uut mot naor m'n meu. Besoer Knelis, 't beste dan. Goeje-n-aovond Hein, hadié Zondagsveurmiddags waoren d'r twee in de kark, die mekaor vremd ankeke. Gevallig was Neeltje van marge niet ge gaan, en zoo kwam 't dat ze Klaos on verwacht veur der zag staon. Nee, noe wis ze zeker, dat-ie niks van d'r hiel, anders had-ie heur wel geschreve, dat-ie komme zou. Noe wou ze ook geen woord teuge hum meer zegge. En in d'r eiges denkt ze an Knelis, die veul aordiger is en 't spiet heur aokelik, dat-ie krek uut is, anders zou ze Klaos 's laote zien, wat ze durft. Toe de kark dan ook uut was en Klaos al half op d'r of kwam, toe liep ze weg, zoo kloek ze kon. Jao, zei Klaos in z'n eiges, 't is toch waor wat breur Hein zei, en waar ik al lang bang veur gewist bin: jao, ze houdt niet meer van me.— Daolik is-t-ie heel kloek de weg naor huus opgeloop, zonder naor breur Hein te zien. Hie heurde d'r heel niet naor of de minsche hum al vroege Kloas, hoe gaot 't? En toe-die heel alleen was, het-ie staon te grimme as 'n kiend, dat scheen hem te helpe, want d'n heele dag, was-ie heel blie gewist, krek of er niks niet gebeurd was. Saves gong-ie weer naor Amsterdam terug en noe veul bliejer as d'n eerste keer, het was hum op 't Hoogeland veul te benaawd gewörde. Acht daag laoter schreef-ie Knelis dat-ie noe zoo,n schik had in Amsterdam, en dat-ie niks meer naor 't Eerpelveid ver langde. Veur Knelis was die brief geld weerd. Hie begreep wel, en Hein die zee 't ok dat Klaos weinig meer om Neeltje gaf, en zoo langzaom an kon ie hum wel 's laote marke, welke kant of 't naoderhand met Neeltje uutmoes. Nao twee Jaor. Ik verzeuk d'n lezer weer twee jaor over te slaon. Wat er in die tied ge beurd is kan ik je gaaw zegge. Zoo as te denke was, is Knelis met Neeltje getrouwd. Klaos is d'r zoo zachtjes an after gekomme, en toen-ie uut Am-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1