NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Maggie Wilson. N°. 42. Woensdag 27 Mei 1885. Veertiende Jaargang VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiën: BINNENLAND. BUITENLAND. F euilleton. minora. AMEBSFOOBTSCHE CODBANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het gehoele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. lugezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van i6 regels 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Als een maatregel van bezuiniging is thans door den Minister van Oorlog bepaald, dat de miliciens, die bij hun vertrek met groot verlof een saldo schuld op hun kleeding- en reparatiefonds heb ben achtergelaten, alle kleeding, welke zij bij het gaan met groot verlof hebben medegenomen, voortaan aan het gemeente huis hunner woonplaats zullen inleveren, alvorens hun paspoort zal worden uitge reikt. De ingeleverde goederen zullen daarna door tusschenkomst van de Bur gemeesters worden opgezonden aan de militaire autoriteiten. Zooals men weet, werden tot dusver alle goederen, welke door de miliciens bij het gaan met groot verlof werden medegenomen, bij hunne pasporteering door hen behouden, waar door de schatkist jaarlijks een aanzienlijk verlies leed. Door de officieren te Leeuwarden in garnizoen zal in de volgende maand in de. -richting van Dokkum een groote kadermanoeuvre worden uitgevoerd, waarbij als leider zal optreden de majoor G. J. Sas en als algemeen bevelhebber de kapitein G. H. Aalders. Als bataljons commandanten zijn aangewezen de ka piteins P. R. Goudschaal en J. A. A In 't Velt. Naar men wil, is tusscher. de be sturen van de Geldersch-Overijselsche locaalspoor en van de Geld.-Overijselsche stoomtram (lijn DeventerLochemBor- kulo) overeengekomen beide lijnen te Borkelo te doen aansluiten, op voorwaarde, dat geen der genoemde maatschappijen eene verbinding tusschen Borkulo en Groenlo zal maken. Een detachement troepen zal naar Indië vertrekken op 20 Juni, per stoom boot Noord-Brabant, commandant is de Ie luit. der Infanterie Reurhofï, medege leiders de 2e luits. v. Roijen en Lette. De Gemeenteraad van Delftshaven heeft het ontwei p voor de vereeniging met Rotterdam in handen gesteld van eene commissie van vijf leden, waartoe benoemd zijn de heeren Schlitman, Vie- hoff, Kiderlen, Henkes en Van Waning. De jury van den tooneehvedstrijd, uitgeschreven door de rederijkerskamer Vreugdedal", te Breda, bestaat uit de heeren H. S. Kok, leeraar aan de H. B. School, M. A. Iiuijtenbrouwer, voorzitter van de Tooneelvereeniging »Jacob van Lennep", A. D. Petter, leeraar aan de Kon. Mil. AcademieH. Th. van der Grinten, district-schoolopziener, en hoogst waarschijnlijk de Vlaamsche letterkundige Pol en Mont. De regelingscommissie bestaat uit de heeren J. E. Vreede, eere-voorzitter, H. Vlasblom, voorzitter, H. van Ginkel, pen ningmeester, G. Blaeser en C. A.Koore- vaai le en 2e secretaris, benevens acht commissarissen. Over het al of niet doorgaan van den wedstrijd behoudt de rederijkerskamer zich de beslissing voor tot 15 Aug. 1885. Aan den Burgemeester van Eede, Jhr. van Bossele, die heden voor 25 jaren voor 't eerst zitting nam als voorzitter van den Gemeenteraad aldaar, werd heden door de Raadsleden een fraai geschenk aangeboden, bestaande in photographièn, vervaardigd door de heer Bruning, te Arnhem. De wethouder A. van Schothorst hield daarbij eene toespraak. Zaterdagmiddag is te Gouda het groote circus van de heeren Sanger en Barnun omvergewaaid, gelukkig zonder ongelukken te veroorzaken, waarvoormen aanvankelijk bevreesd was. Nader is bepaald, dat het Rijkstele graafkantoor in de renbaan te Nijmegen, op 25 Mei a. s., zal open zijn van 12 tot 5 uren namiddags. De Rechtbank te Roermond heeft, wegens oplichting, een bevel van gevan genneming verleendtegen den voort- vluchtigen breukbandenmaker J. Babeli- owsky, in den laatsten tijd te Molenbeersel woonachtig. Te Knijpe is eene afdeeling van het Friesche rundvee-stamboek tot stand ge komen. In de gemeente Bildt zijn de ma zelen epidemisch verklaard. Op de Worp, te Deventer, liep Woensdag een hert, dat van den weg van Apeldoorn kwam en langs den weg naar Wilp weder verdween. Men schrijft uit de prov. Gronin gen Wat al lang te voorzien was, is feit geworden. De toevoer van onderwijzers en onder wijzeressen van de Rijks Normaalscholen te Groningen, Veendam, Oude Pekela, WarfTum en Finsterwolde, en van de Rijkskweekschool te Groningen, is zoo groot dat waar vroeger voor f600 een of goen sollicitant was, er nu te Eext, prn. Gron. voor f 550 acht en voor Veendam f500 met handwerken reeds vier zijn. Eer we Mei '86 schrijven, zullen er nog een aantal onderwijzers en onder wijzeressen bijgekomen zijn, en de sala- lissen voor die nieuw te benoemen het minimum van f400 bereikt hebben. Vraag en aanbod regelen ook hier de prijzen. Omtrent den stand der vruchten en veldgewassen in het zuiden van Lim burg, wordt ons het volgende medege deeld. De fruitboomen staan overladen en zullen hun last niet kunnen torsen, wanneer alle knoppen tot vruchten moe ten rijpen. Dit geldt zoowel van de pere als appelboomen, welke van nachtvorsten noch koude iets schijnen geleden te heb ben. Aan de kerseboomen vindt men enkele achterblijvers. Toch hangen zij overvol en beloven een buitengewonen pluk. Met de veldgewassen ziet het er eveneens gunstig uit. Wel hebben in de lage streken aardappelen en tarwe van het natte en gure weder iets geleden, doch dit is niet het geval op de hooge gron den, waar alles overheerlijk staat. Ook de rogge, welke zich aanvankelijk niet al te best liet aanzien, heeft zich thans hersteld en staat prachtig te velde. Donderdagavond had een 17-jarige arbeidster in de strookartonfabriek van den heer W. A. Scholten, teSappemeer, het ongeluk met de stroohaksel-machine in aanraking te komen. In een oogen- blik werden hare beenen tot boven de knie afgesneden. Ze werd onmiddellijk ter verpleging gezonden naar het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen. Te Hoogeveen is een 34-jarig man, Willem Kok genaamd, bij het instappen van eene boot in het kanaal gevallen en verdronken. Zaterdag is de zoon van den schip per S., wonende aan het Malburgsche veer te Arnhem, aldaar in de nabijheid over boord gevallen en verdronken. Men heeft zijn lijk nog niet gevonden. Te Nuis (Gr.) heeft eene keuring van een-jarige stieren plaats gehad. Elf stuks werden daarvoor aangeboden. Met den eersten prijs werd een zwartbonte stier van Mej. Hazenberg, te Nuis, be kroond. Nog vielen bekroningen ten deel aan stieren van Jhr. Alberda van Eken- stein, te Marum, en L. Auwema te Tol- bert. De typhus heeft opgehouden te Dokkum epidemisch te heerschen. Men bericht Vrijdag II. dat nabij Enkhuizen twee visschersschuiten zijn omgeslagen. Van de eene schuit zijn drie opvarenden omgekomen; omtrent de op varenden van de andere is tot dusver nog niets bekend. De kader-roanoeuvres voor het 2e reg. inf., zullen dit jaar van 15 Juni, in de omstreken van Maastricht, en wel te Oost en St. Geertruid plaats hebben. Als leider zal daarbij optreden de luit.- kolnnel Meuter en als algemeen bevel hebber de majoor Furstner, aan wie als adjudanten worden toegevoegd respectie velijk de kapts. Van der Goes en Le Jolle. Behalve do officieren van het gar nizoen te Maastricht, zullen aan de manoeuvres deelnemen één ritmeester en één luitenant van het 2e reg. huzaren te Venloo, en 2 officieren van het 3e reg. veld-artillerie te Roermond. Tot rector van den Senaat van het Utrechtsch Studentencorps is gekozen de heer A. L. J. Melvill van Carnbée. Te Breda is binnengebracht zekere P., uit Steenbergen, die wegens dron kenschap en slecht gedrag uit den mili tairen dienst is ontslagen en op 17 dezer aan twee veldwachters te Steenbergen ernstige wonden moet hebben toege bracht, toen deze hem na het sluitings uur uit de drankinrichting verwijderden. Hij ging hen achterna en bracht hun bij eene worsteling verscheidene messteken toe. De onderhandelingen tusschen Frank rijk en China over een definitief vredes verdrag worden zonder tegenspoed, maar met zekere langzaamheid voortgezet. Wie de wijze van doen der Chineesche diplo matie kent, zal zich over deze vertraging niet verwonderen. De moeilijkheid bestaat thans in den vorm, de redactie van het tractaat, opdat den Chineeschen diplo maten geene gelegenheid worde gegeven, om uit een min duidelijken tekst bezwa ren te scheppen. In een telegram uit Ottawa van 22 dezer wordt gemeld, dat de Indianen, die door hun hoofdman Poundmaker worden aangevoerd, een grooten raad hielden, waarin het besluit werd genomen om te vragen onder welke voorwaarden hun de vrede zou toegestaan worden. Zij zonden daarom een parlementair naar Battlefort met verscheidene gevangenen en een geestelijke als overbrenger van hun ver zoek. De Turksche Regeering heeft den invoer van ontvlambare stollen, bestemd voor de vervaardiging van buskruit, voor zoover die niet kunnen dienen als ge neesmiddelen, verboden. De Egyptische gezondheidsraad heeft te rekenen van 9 dezer, de bestaande quarantaine-maatregelen ten opzichte van vaartuigen, komende van Spaansche ha vens aan de Middellandsche Zee, vervan gen door eene waarnemingsquarantaine van 21 uren en geneeskundig onderzoek. Op 24 Mei, verjaardag der Com mune, hebben te Parijs, op het kerkhof Père Lachaise, ernstige wanordelijkheden plaats gehad bij gelegenheid eener mani festatie. Verscheidene personen zijn ge wond en een dertigtal der belhamels werden gevangen genomen. Evenals vorige jaren waren bijzondere voorzorgsmaatregelen genomen en had de minister van binnenlandsche zaken strenge bevelen gegeven om het ontplooien der roode vlag te verhinderen. Na het hou den van verschillende redevoeringen, welke met de kreten: leve de Commune! leve de anarchie!' werden ontvangen, werden eenige roode vaandels omhoog DOOR 2) Berthold, geestig, vroolijk, opgeruimd, die het leven als zijn grootsten schat vereerde en liefhad, die zijn zorgen en bekommeringen nooit verder dan voor het heden liet reiken en voor den dag tan morgen nooit zorgde of dacht; die van kindsbeen vreemde denkbeelden voedde, waar niemand en niets hem de verkeerdheid van deed inzien en Oswald de ernstige, zwaarmoedige jon geling, die het liefst zat te peinzen en in de boeken zat te turen. Maar deze zult gij spoedig zelve leeren kennen, Maggie, dus over hem zwijg ik. In degelijke studies had Berthold geen smaak, zelfs niets wat daarnaar zweemde zijn grootste geluk en lust was de muziekhoofdzakelijk maakte hij van de viool veel werk. Het was een bepaald genie, Maggiede heerlijke melodiën, die hij met zooveel gevoel aan de snaren wist te ontlokken, vonden steeds een diepen weerklank in mijn hart. Ik was dan ook de eenige, die altijd mocht toe- hooren en bewonderen, wanneer hij speelde. Deze uren werden vastgesteld, wanneer zijn moeder, voor wie dergelijke muziekavonden geheim bleven, uit was. Maar zóó kon dit natuurlijk niet duren Berthold gevoelde behoefte aan hooger onderwijs dan hij tot heden ontvangen had, en verklaarde toen naar Berlijn te willen vertrekken, om aldaar op het con servatorium zijn talent te ontwikkelen en vervolgens als kunstenaar zijn loop baan te beginnen. Gij kunt begrijpen, hoe dit besluit zijn moeder niet alleen verraste, maar tevens diep griefde Haar zoon, graaf Berthold van Altenberg, een man, die door de viool zijn brood moest verdienen Aan de onmogelijkheid van dit denkbeeld paarde zich haar gemis aan gevoel voor muziek. Zij was een on ingewijde en kon zich daarom niet ge makkelijk voorstellen, hoe haar zoon naar haar meening zoo diep vallen kon. Kort en goed Berthold bleef vast bij zijn voornemen, en zoo kwam het weldra tot groote onaangenaamheden, die tot een breuk tusschen moeder en zoon dreigden te lijden. Voor 't laatst poogde de gravin hem van dezen stap terug te houden, door hem tot het aangaan van een huwelijk te bewegen met een rijke erfgename van ouden adel, maar ook hierin nam hij geen genoegen en antwoordde met een kort briefjeïNooit of nimmer zal ik zonder liefde een huwelijk sluiten." Hierover ten hoogste gekrenkt, nam zij haar laatste toevlucht tot een daad, die haar tot heden ten dage berouwt. De gravin dreigde toen haar handen ge heel van hem af te trekken en verbood hem onder haar adellijken naam den kunstenaarsloopbaan te betreden. Hierop ontving zij nooit antwoord, dan na ver loop van een jaar, toen ons een schrij ven van hem gewerd, waarin hij zijn vertrek naar Amerika meldde, alwaar hij, als bekwaam violist, naam en rijk dom hoopte te verwerven. Dit was het laatste, dat wij van den zwerveling ver namen. Toen allengs een vol jaar na deze ge beurtenis was verstreken, begon het moe derhart zich van onverschilligheid aan te klagen en vond de gravin geen rust, vóór zij den zoon weder in de armen kon sluiten. Moeite werd toen niet gespaard; eerst brief op brief en later onderzoekingen maar zonder de minste gevolgen. Eindelijk, Maggie, na 8 zulke pijnlijke jaren, deelde oom Oswald mij in het ge heim zijn plan mede om naar Amerika te gaan, ten einde persoonlijk alles in het werk te stellen om eenige zekerheid omtrent het verblijf van den broeder te verkrijgen. Twee jaren bleef hij uit, Maggie! De eerste berichten waren droevig en onze ker, daar al zijn nasporingen aanvanke lijk vergeefs waren. Toen o, ik zal het oogenblik nooit vergeten ontving ik een telegram, waarin hij mij zijn te rugkeer mededeelde. Een enkel woord daarin was voor mij de sleutel van deze onverwachte komst: het woord gevon den." Ik begreep wat hij gevonden had, maar hoe weinig vermoedde ik welk een schal hij zoude medebrengen Kort en goed, mijn kind Oom bracht u mede, maar helaasin welk een treurigen toestand drie jaren oud, mager, ziekelijk, ver waarloosd, zoodat wij menigmaal aan uw behoud twijfelden. Maar, zooals ik reeds zeide, lieveling, gij dankt naast God uw leven aan grootmama. Zij spaarde geen zorg en moeite, geen slapelooze nachten om u in het leven te behouden. Dit is haar gelukt. Van uw vader bracht Oswald de laatste groetenis mede. De moeilijkheden en teleurstellingen van een kunstenaarsleven, vroeger door Berthold nooit vermoed, moest hij weldra ondervinden. Maar ik wil kort zijn en nog slechts even zijn huwelijk met een beroemde Amerikaan- sche zangeres aanstippen Alice Wilson, wier naam hij ook aannam. Jaren leefden zij gelukkig tot eindelijk hun geluk vol maakt zou worden door uw bezit. Maar dit geluk moest spoedig een droombeeld worden. De moeder betaalde uw geboorte met haar leven; zij stieif, toen gij het levenslicht aanschouwdet. Toen was alle geluk voor goed als rook vervlogen. Toch wist de arme vader door de viool en zijn zuurverdiende penningen nog drie jaren met u rond te komen, tot eindelijk oom Oswald hem in een ziekelijken, droe- vigen toestand wedervond. Aan hem droeg uw lijdende vader de zorg voor zijn kind op, maar niets kon hem be weger. de plaats te verlaten, waar hij met Alice zooveel geluk had ondervonden. Oom Oswald vertrok toen zonder den broeder, doch niet dan na hem eerst de belofte te hebben afgenomen, dat hij ons van zijn gezondheidstoestand rnededeehng zou doen. Deze laatste belofte h eft hij toch niet gehouden 8 maanden na uw komst gewei d ons dooi vreemde hand zijn doodbericht." {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1