Hoogere Burgerschool, BOUWTERREIN MAATJESHARING. Gei'll. Encyclopedie, - en SLAAPKAMER. Advertentiën. Nieuwe Schotsche Gemengd Nieuws. at. 25-jariie ECHTVEREENIG1NG Heden ontvangen: W. VAN 'T WOUDT, TE HUUR, SLOTHOUWER HOON's toltallitl b J. H. Bosch H. R. E. Jonghaus, BROUWER'S Maarn, 3 Juni. Door den Commissaris des Konings in deze provincie is benoemd tot buitengewoon veldwachter dezer ge meente Gerardus Karpensteijn, te Wou denberg. Bunschoten. Gedurende deze week was de vangst van ansjovisch ruimdoor de ruime vangst daalde de prijs eehter van f22 a 123 tot f 17 f 18 het anker. Hoogland. Onze geachteBurgemeester, Baron van Boelzelaer, is benoemd tot lid van het college van toezicht over het huis van bewaring, te Amersfoort. Unschoten, 3 Juni. Voor de ver kiezing van een lid van den raad, welke op gister heeft plaats' gehad, hebben slechts 44 van de 99 kiesgerechtigden van hun stemrecht gebruik gemaakt. Van de 44 stemmen hebben bekomen: E. Vlooswijk 15 stemmen, W. van den Berg en E. H. Peek elk 9 st., J. Witteveen 8, C. de Haan, J. Verweij en C. Postma elk eene stem. Eene herstemming moet dus plaats hebben tusschen de drie eerstge noemde personen. Tot hoofdingeland voor het groot waterschap van Woerden zijn gister ge kozen de heeren D. Oostveen en C. H. Peek, en tot hoofdingeland-plaatsvervanger de heer H. D. de Bruin, allen hier woon achtig. Baauibrugge, 3 Juni. Tot lid van den raad der gemeente Abkoude-Baam- brugge is gekozen de heer C. Moerman. Kuilenburg, 1 Juni. Het feest, dat de heer S. alhier bij gelegenheid van zijn gouden bruiloft jl. Zaterdagavond gaf aan zijne ruim honderd werklieden met hunne vrouwen en meisjes werd op treurige wijze gestoord. Een der vrouwen werd ten ongeveer 10 ure door eene beroerte getroffen, die een oogenblikke- lijken dood ten gevolge had. De bad-inrichting alhier verleden jaar opgericht en waarin toen ruim 2300 baden genomen werden, is heden geopend. De van hier op Rotterdam in de vaart gebrachte tweede stoomboot „Kui lenburg", heeft heden den dienst geopend. De stad liep gisteren als 't ware uit om haar te zien. De inrichting is dan ook prachtig. Doorn, 3 Juni. Door het dagelijksch bestuur alhier is aan de Oosterstoomtram- maatschappij vergunning verleend tot op richting van eene smederij in haar re mise-gebouw aan de Zandenburgerlaan, sectie B. No. 542, binnen deze gemeente. Barneveld. In de Vrijdag, 29 Mei, alhier gehouden jaarlijksche algemeene vergadering van het Roode Kruis, comité Barneveld, werd verslag uitgebracht om trent den toestand van het Comité, dat thans bestaat uit 53 leden, waarvan 26 mannelijke en 27 vrouwelijke. Door ver trek naar elders hebben voor het lid maatschap bedankt vijf leden: Mej. Geiaerds Thesingh en de Heeren Ds. de Hoest, Ümbgrove, Minnema de With en ter Haar, terwijl lid zijn geworden de Heeren Ds. W. van den Ham en D. Troost. De Contributie van 25 cents is van ai de leden ontvangen, benevens een extragift van fl,van den Heer H. M. Hartog. Het bij de Statuten be paalde '4 der contributie is met het jaar verslag van het Comité, aan het Hoofd- Comité in den Haag opgezonden. In kas blijft f48,245, waarvan in de spaarbank f41,26. Nog is in de maand April, aan het Hoofd-Comité, op daartoe gedane aanvraag, toegezonden een kist met boe ken, tot lectuur in de hospitalen van Neerlands-Indië, bevattende 35 boekdee- len door eenige leden welwillend afge staan. Daar de voorraad van bedlakens bijna is uitgeput, wordt besloten zes nieuwe te doen aanmaken. Behalve en kele uitgiften van bedlakens en andere kleine behoeften aan typhuslijders, waren geen verdere bijzondere werkzaamheden te vermelden. Wagenlngen. Ds. Van Lingen, di recteur van het Gymnasium te Zetten, is tot predikant alhier beroepen. Yeenendaal. De kermis blijftde raad heeft op het verzoek van de Herv. kerkeraad afwijzend beschikt. Op de wolmarkt werden aangevoerd 1577 vachten. De handel was levendig. De beste kleiwol aangebracht door den heer Teunissen van Randwijk, werd voor rekening van mej. de wed. E. Jansen voor f 1,27V, per Kg. aangekocht. De beste partij zandwol was die van den heer Klomp van de Ginkel. Men be steedde voor gewasschen kleiwol f 0,95 a f 1,27 V,, smeer wol f 0,77'/, a 0,82'/,, zandwol f0,90 a fl,05 per Kg. De aanvoer van boter was deze week grooter dan in jaren het geval was bij aaiende prjjzen kon men slechts f 0,78 a f 0,86 per Kg. maken. Een krankzinnige genezen. Een merk waardige genezing van een krankzinnige wordt door Noorweegsche bladen bericht, Op de stoomboot, welke van Kraenangen naar Chrisliania voer, bevond zich onder de passagiers een heer, wiens geestver mogens gekrenkt vyaren, en die meteen geleider op weg was naar een krank zinnigengesticht. Die heer maakte gebruik van een oogen- blik dat zijn bewaker niet op hem lette en sprong in zee. Er werd onmiddellijk een boot uitgezetmen roeide naar de plek waar de drenkeling, die luidkeels om hulp riep, weder boven was geko men, en weldra had men hem opgehaald en weder aan boord gebracht. De reis werd toen zonder verdere stoornis voort gezet. Maar na vei loop van weinige weken keerde de krankzinnige volkomen her steld uit het gesticht terug. De ontzet tende angst welken hij had uitgestaan was de aanleiding geweest tot zijn gene zing. Zijn krankzinnigheid had bestaan in een voortdurend streven om zichzel- ven te dooden maar nadat hij werke lijk in doodsangst had verkeerd, was zijn zucht tot zelfmooid verdwenen. Een duur vlammetje. Dezer dagen gingen twee heeren in een koffiehuis te Rotterdameen weddenschap aan orn f00. Toen de verliezer zijn geld geofferd had, maakte hij zijn tegenpartij de opmerking dat hij niet eerlijk gewed had. De ander werd zóó boos, dat hij met het bank biljet zijn sigaar aanstak. Zonderlinge bekendmaking. De vol gende advertentie lezen wij in de Dördr. Ct. In den nacht van 14 April jl. werd mijn woonhuis geheel door brand ver nield. Aan de waakzaamheid van mijn hondje hadden wij ons behoud te danken; met mijne vrouw werd ik door een buur man J. Vermaas in zijn huis opgenomen. Ik gaf dadelijk kennis aan den Burge meester, die spoedig kwam, en daarna aan mijne kinderen, die elders woonach tig zijn. Van 15 April tot 31 Mei heb ik bij de ruine gewaakt. Toen het nieuwe gebouw met de vlag prijkte, heb ik zelf slechts één liter sterken drank betaald, en nu durft men beweren, dat er 7 liteis verbruikt zijn bovendien word ik door vrouw en kinderen verdacht niet nauwgezet op mijn zaken te letten, dit valt mij hard en ik werp alles, waarvan men mij zoo ten onrechte beschuldigd, verre van mij, wetende dat ik onschul dig ben. Dubbeldam, 2 Juni 1885. G. BRAND, Jb. particulier. Geschoren. Te Parijs stond dezer dagen zekere monsieur Fillard, eer. eerzaam hondenscheerder terecht, beschuldigd van mishandeling van zekeren Boulabert. Op de vraag van den president hoe de zaak zich had toegedragen, vertelde de scheerder het volgende: Deze heer (Boulabert), kwam langs de plek waar ik gewoonlijk sta en werd door een vuil mormel, een soort van poedel, enfin een hond gevolgd. »Zal ik dat hondje wat opknappen, bourgeois?*; vroeg ik. »Nu, dat zoude hem geen kwaad doen,« antwoordde hij. Ik pakte het beest vast en vervolgde: »wil ik er een leeuwtje van maken?* »Een leeuwtje! wat is dat?* «Dan scheer ik alleen het ach terlijf en laat manchetten aan de pootjes.* -- «Sakkerloot, ja dat zal goed staan.* Ik ging aan het werk, de heer keek rustig toe, en toen ik gereed was zeide ik: «wel bourgeois, hoe bevalt u het lieve beest!* «Het ziet er keurig netjes uit,* «Niet waar? het werk kost maar veertig sous." «Dat is niet duur" ant woordde de heer en wilde verder gaan, gevolgd door den hond, die welbehaaglijk met zijn staart kwispelde, alsof hij blijde was dat zijn toilet was gemaakt. y>Eh bien" riep ik, »waar blijven mijn veertig sous?* «Welke veertigsous?« «Voor het scheren van uw hond «Mijn hond? Die hond hoort heelemaal niet aan mij.* (Daverend gelach bij het publiek.) Uit het volgende verhoor blijkt, dat de scheerder den heer Boulabert bij den kraag heeft gepakt, dat deze hern een duw heeft gegeven en de man daarop klappen heeft uitgedeeld. De politie kwam tusschenbeide en men bracht de strijders naar het politie-bureau, bij welke gele genheid de hond, trotsch als een haan en met den staart kwispelende, medeliep. «Het beest wilde zells het vertrek van den commissaris binnendringen,* vertelde de scheerder, maar toen kreeg het een schop van een agent, en «Dat doet niets ter zake,* zeide de voorzitter. «Zeker wel, ik wil daarmede aantoonen dat de hond aan dezen heer toebehoort.* «Dat is niet waar,« riep Boulabert. «Zooveel is zeker,merkte de president op, «dat ge dezen armen man een poets hebt willen bakken.* -- «Volstrekt niet,* repliceerde de aanklager, «hij vroeg mij of hij den hond zoude scheren en dat ging mij niemendal aan, de man kon doen wat hem beliefde,* Daar het bewezen was dat Boulabert klappen hSd gekregen, werd de arme hondenscheerder door het gerechtshof tot vijf-en-twintig francs boete veroordeeld. En de hond? Wat zal er wel inet het beest gebeurd zijn? Het is te hopen dat het zijn baas gevonden heeft, die waar schijnlijk zeer verwonderd zal hebben opgekeken en de vraag zal hebben ge opperd «Waar heeft het dier het geld vandaan gehaald om zich zoo netjes te kunnen laten opknappen?« De Smeroe. Uit een rapport van den administrateur van Goenoeng Toengan- gan opgenomen in de Soerabaijasche couranten nemen wij het volgende over De Smeroe heeft Dinsdag 13 April on rustbarend gewerkt. De administrateur de heer Stoerhaan van Kali Bening kwam met zijne employees reeds Woensdag l.l. op Soember Sari vluchten, doch die hee ren zijn wederom naar hun perceel te ruggekeerd toen een vermindering in de werking van den Smeroe te bespeuren was. Intusschen hadden de koelies en ver dere inlandsche opgezetenen van Kali Bening en Soember Sari die beide lan den verlaten en was er ook op Toengan- gan onder den Javaan een paniek uitge broken, zoodat, niettegenstaande alle mogelijke geruststelling en overredings kracht, er niet aan te denken viel de bevolking bij elkaar te houden. Van af Woensdag 14 April kwam er geen verandering in den toestand; wel had de heer Stoerhaan zijne familie naar beneden gezonden, doch vond zelf geen aanleiding evenzoo te vertrekken, toen in den nacht van Vrijdag op Zaterdag l.l. 17 op 1» April omstreeks 2 uur de uit barsting in zulk een hevigheid toenam, dat 's morgens, bij het aanbreken van den dageraad alle gemeenschap tusschen Soember Sari en Kali Bening vei broken was en de lavamassa het tusschen die beide ondernemingen zich bevindende bosch, als het ware geraseerd had. Verschillende heeren die op Goenoeng Toengangan verblijf hielden, besloten een poging te wagen om te zien of er nog redding der verongelukten van Kali-Be ning mogelijk was en werd het plan ge vormd om nog dienzelfden Zaterdagnacht den tocht te aanvaarden, hetgeen echter niet doorging, met het oog op de daar aan verbonden groote gevaren. Zondag morgen vroeg vertrok men, bijgestaan door een daroen^an-bewoner, volkomen van de omliggende streek op de hoogte. Kali-Bening was niet over den gewonen weg te bereikende meeste boomen waren onder 't gewicht van den gevallen aschregen bezweken, terwijl de gloeiende lavastroom het geheele boschachtige ter rein over eene uitgestrektheid van 4000 a 5000 bouws in een doodsche kale plek herschapen had. De ravijnen en besocks waren tot aan den rand met gloeiende massa gevuld, zoodat het eigenlijke perceel Kali-Bening in het geheel niet en de oostwaarts ge legen berg Seritie niet dan met een groeten ornweg kon beieikt worden, evenwel zonder eenigen uitslag, dan om getuige te wezen van een tooneel der grootste verwoesting. Van de geheele onderneming Kali-Be ning, was zoover men kon zien geen spoor meer te bekennen, evenmin als van de bewoners. Het perceel van den heer Van West, Soember Sari, is gespaard gebleven door den aan de zuidzijde zich bevindenden heuvel Glendang die tevens de onderneming Toengangan beschermt, terwijl Goenoeng- Banjak op zijne beurt door den Toen gangan beschut wordt. De ondernemingen die veilig liggen, maar bij een nieuwe uitbarsting misschien gevaar zouden loopen door lavastroomen ingesloten te worden, hebben zich van grooten voorraad lijst voorzien. Een groote brand heeft te Kreuznach 21 huizen volslagen vernield. Hij brak Woensdagmiddag te 1 uur uit in een bierbrouwerij in de Gerberstrasse. De vlammen breidden in die nauwe buurt, door het voedsel dat zij vooral in de naburige looierijen en magazijnen vonden, inet groote hevigheid uit, en de pogingen tot blusschen waren vruchteloos. Te zes uren kwamen de per draad ontboden biandweren uit Bingen, Langenlonsheim en Ebernburg aan, en met hunne hulp was men te 7 uren den brand vrij wel meester. Maar te 8 uren braken de vlam men weder feller uit Donderdagmorgen waren er nog spuiten in werking. Alle gevaar was toen echter geweken. Onder de afgebrande gebouwen zijn vier groote leerlooierijen, zes ledermaga zijnen, een runmolen en een bierbrouwerij. Een brandweerman werd door een val ernstig gewond. Nieuw buskruit. Met het nieuwe bruine buskruit, waarvan in den laatsten tijd veel gesproken werd, zijn proeven genomen op het proefveld van Krüpp, te Meppen, en blijkens het eerste verslag omtrent die proeven heeft net bruine kruit be wezen, dat het in alle opzichten het tot dusverre gebruikte zwarte buskruit over treft. Tegelijk met het nieuwe kruit beproefde men daar ook een nieuw 24 cM. kanon voor de Duitsche pantservloot en de kust- versterkingen. Met dit kanon gelukte het op 3000 a 3600 meter afstands een doel wit van slechts 75 centimeter hoogte en breedte meer dan vijftig keeren van de honderd te raken. Op kleinen afstand werd met een schot van 68 kilogr. kruit een pantser van 52 centimeter, en met 72 kilogr. een van 55 centimeter dikte geheel doorboord. De uitkomsten mur.ten ver boven verwachting. Met recht Fransche ijdelheid. De lijkwagen der armen, die gebruikt werd om het stoffelijk overschot van Victor Hugo grafwaarts te brengen, is door den staat aangekocht en zal bewaard wor- den in het Gemeentelijk Museum te Parijs. Een studentenul Een gewezen student te Berlijn noodigt, onder het opschrift Sic transit gloria mundi (zoo vergaat de roem dezer wereld) zijne vroegere studie- genooten uit tot.... het bezoeken van zijn restaurant. Het «Verlossingsleger* zal nu ook te water ten strijde gaan. Generaal Booth kondigde in de jongste vergadering der sekte te Londen aan, dat er een «Venos- singsvloot* gevormd zal worden. Hij heeft tot dat doel reeds een stoomjacht ten geschenke ontvangen. BURGERLIJKE STANDEN- Aiucrsfoort. Geboren 28 Mei, Berdina Johanna, d. van Johannes van Keken en Helena Maria Bos. 30 Mei, Maria Petronella, d. van Hen- dricus van Iloejen en Ilendrica Overbeek. 31 Mei, Maria Johanna, d. van Nicolaas Hendrik van den Heuvel en Joauna van Esveld. Eduard Cornelia, z. van C'ornelis Johannes Philippo eu Truitje de Boer. Christiua, d. van Nicolaas van Meeteren en. Francina van Lenverden. Christina Maria, d. van Gerard Antouie Steppe en Johnnim Aletta de Bok. 4 Juni, Antonie Adri- anus, z. van Mariuus van Eijkelenburg én Antonia Schuuring. i Ondertrouwd 4 Juni, Philip Albert Kraanon en Christina Geertruida Stoenbeek. Hendrik Jau Matthijs Klaascn eu Pctrouelju Geertruida van de Klashorst. Gehuwd 28 Mei, Jan Jacob Klaasen en Hcrinine Anguste Marie Ranch. 3 Juni, Willem de ltuijter en Gerritje van de Pol.-1 Jan Willem Maatermau en Willeiuiua de Wit. Jacobus van Valkengoed en Bartje van Doorn. Hijman Schaap en Betje van Holland. 4 Juni, Jan Harm Bosch eu Henriette Regina Emma Jonghaus. Overleden: 28 Mei, Maria Thoresia van Mierlo, 76 j., wed. van Andries van Dijk. 29 Mei, Johannes Lambertus Boshuizen, 64 j. ongeh. Johannes van Dijkhuizen, 71 j. wedr. van Grietje Bakker. Gerardus Groencwoud, 3 m. Johanna van Barliu- gen, 78 j. wed. van Aart Verbeek. Johannes Meijer, 12 m. 30 Mei,Wouter Poort, 74 j. eehtg. van Ilendrika van Dijk. 31 Mei, Everardus Stephanas van der Lin- deu, 3 j. -Evert Jan Hooijer, 12 m. 2 Juni, Hendrik Polman, 5 j. Albertha van Niecuburg, 39 j. echtg. van l'ieter Groenewoud. Iieu Itvenl. aang. k. m. gesl. vau Steven Brouwer en Ilendrika Geer truida Mol. 3 Juni, Alijda Jans Mulder, 77 j. wed. van Hendrik Cruijtt'. 4 Juni, Jau Zeggelaar, 65 j., wed. van Maria van der Logt. Bunschoten. Bevallen Heudrikje Stekeur vrouw van Paulus Heek, zoon. Wijmpje Heek vrouw vau Aart Vedder, dochter. Gehuwd Jan de Graaf en Willempje van de Groep, weduwe Willem de graaf. Overleden Levenloos kind rnann. gesl. van Elbert Hopman eu Wijmpje Oudsten. Geertje van Diermen oud 1 jaar. ECUSdCU. Geboren: 3 Juni, Elisabetha Gertruida, d. van Evert Hoenderdaal en Teuntje Schuur- mau. Overleden: 3 Juni, Petrus van Zijl, oud 31 jaar, echtgenoot van Daatselaar. Stoiitenburg. Geboren 30 Mei, Gerritje, d. van Frans Lokhorst eu Jannetje van Ede. Overleden 5 Juni, Ilendrica van Iloeijcn, oud 19 in. Soest. Geboren: 22 Mei, Hendrikus, z. van Gregorius Georgius van den Berg en Ger ritje van den Berg. 26 Mei, Siementje, d. van Jan van Doukelaar en Siemetje van Mannen. -24 Mei, Elisabeth, d. van Fransje Wijnen eu Helena Broek. 27 Mei, Anthouius en Adriana (tweeling), kinderen van Peter van Dijk en Adriana Grift. Ondertrouwd: 22 Mei, Gijsbert van Klooster, vau Soest, en Gerritje Vlug, van Baarn. 29 Mei, Cornelis Ruscho, weduw naar van Alida Noothout, van Soest, en Jansje Maria Jacoba van Giersbergen, van Amster dam. Overleden 26 Mei, Hendrik van Breu- kelen, oud 9 m. 1 Juni, Hendrikus Westbof, weduwnaar van Tbeunisje Dorre- steijn, oud 86 j. 4 Juni, Everardus Hendrik Hilhorst, oud 5 m. Woudenberg. Ondertrouwd: 29 Mei, Jan Bruggiuk, 40 j., en Alida van Doukelaar, 26 j. MARKTBERICHTEN. Amersfoort, 5 Juni. Tarwe f7,a f8,Rogge f6,20 a f 6,50. Boekweit f5,60 a f 6,10. Appelen f 0.00 a f 0.00. Peren f 0.a f 0.Aai d- appelen f 1,50 a f 1,80, per hectoliter. Hoendereieren f3,50 a f4,per 100 stuks. Boter f 0,90 a f 1,per Kilo. Biggen f6.a f9; schrammen f 12. - a f 15 per stuk. Barneveld, 4 Juni." Rogge f5,90 a f6,20, Boekweit f5,50 a f6,Boter f0,70 a f 0,90 per kilo. Eieren f 3,00 a f 33.0 de 100 stuks.Aardappelen f 1,20 af 1,50 per hectoliter. Biggen f6,00 a f 10,00 VERK00PING VAN VASTE GOEDEREN. Maandagavond 1 Juni in «Asiicitia* te Amersfoort. Notaris: de heer C. VAN WIERINGEN, te Woudenberg. 1. Eene heererthuizinge, stai en koetshuis, tuin enz. aan den St.-Andriesweg, te Amersfoort, f 9100. 2. Een winkelhuis en erve aan de Kampstraat, te Amersf. opgeh. ib van onze geliefde Ouders REINIER HEEREN, en WILHELMINA VAN DER LINDEN. Amersfoort, 6 Juni 1885. Hunne dankbare kinderen. V GETROUWD: Stationschef en die hartelijken dank betuigen voor de tali ijke blijken van belangstel ling bij hun huwelijk ondei vonden. Amersfoort, 4 Juni'85. I Voor de vele blijken van be langstelling en vriendschap op den 24. Mei, bij gelegenheid onzer 25-jarige Echt- vereeniging ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. G. S. ENTLNGH. M. M. C. EN TING II— Amersfoort. geb. Romang. Met vijf-Jnrlgeii cursus te AMERSFOORT. De ondergeteckende geeft kennis, dat het le toelatings-examen voor den cursus 1 1885/86 zal plaats hebben op 10 en 11 Juli c.k., dat nieuwe leerlingen zich tot 20 Juni e.k. schriftelijk bij hem kunnen aanmelden, dat verder tot inschrijving de gelegenheid openstaat op 9 en 11 Juni e.k. van 1 tot 3 uur 's namiddags, in het schoolgebouw. De Directeur der School, J. CAMPERT. Amersfoort, 6 Juni '85. groot ongeveer 500 Meter TE HUUR GEVRAAGD. Voorwaarde is, dat het toegankelijk is van een vasten weg en dat liet in de onmiddellijke nabijheid van het station ligt. Opgaaf van prijs en conditiën met mededeeling wanneer bet te aanvaarden is, worden ingewacht on der lett. O aan liet bureau dezer Courant" t HOF, AMERSFOORT. op een aangenaam gelegen stand, drie minuten buiten de stad, een flinke en nette gemeubileerde Adres onder Lett. K, aan het Bureau dezer Courant. is de inteekening opengesteld op Prijs bij inteekening fl.OO, buiten inteekening 10% hooger. N.B. 1* Afl. zijn op aanvrage ter bezich tiging te bekomen, prospecti gratis.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 3