NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N°. 48. Woensdag 17 Juni 1885. Veertiende Jaargang Partij kiezen. F euilleton. Maggie Wilson. VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: Zij die zich met lJuli op de Nieuwe Amersfoortsche Courant abonneeren ontvangen de voordien tijd te verschij nende nos. gratis. minora. BINNENLAND. T\ AMEBSFOORTSCIE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezendcn uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40; iedere regel meer 5 Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Genestet heeft, dat is zeker, vele goede dingen gezegd en hét is geen won der, dat menig pittig en daarbij wel- meenend woord van den waarlijk vro men dichter, die de groote verdienste had, van diepen zin in een korte spreuk te leggen, als vliegend woord het bur gerrecht verkreeg. Maar want ook hier behoort dat »maar", dat zoo dikwijls de schifting hield, waar de wan ter hand werd ge nomen hoe veel vroomheid en ver nuft zich ook in hem zamen paarden, hij heeft niet altijd gelijk gehad. Ik vermoed, dat hy de eerste zou zijn, om dit te er kennen; ik geloof, dat hij, bij nader in zien, wel een enkel woord zou hebben willen terugnemen, dat tegen zijn bedoe ling in, werkelijk meer kwaad dan goed in het leven riep. «Wilt ge een man zijn, kies partij!" Hoe dikwijls is het de Genestet nagezegd, als log in dat woord een bron van wijs heid voor het maatschappelijk, staatkun dig, kerkelijk en godsdienstig leven en als was de hooge roeping van den ern- stigen man daarin gelegen, dat hij «partij" koos. Is er wel grooter en rijker bron van verdriet van allerlei aard, dan de partij schap uit het partij kiezen geboren, die het kenmerk onzer dagen is. Op elk ge bied zich openbarend, toont ook overal die partijschap hare ongelukkige werking en zij is de dood van zooveel goeds. Partijmannen, dat zijn zulken, die partij hebben gekozen, zetten zich schrap, dat meenen zij hun roeping te zijn, schrap voor wat het kenmerk is van de partij, waar zij toe behooren. Nu, zij hebben gelijk, zou men zeggen. Men moet toch een overtuiging hebben, want wat is een mensch zonder deze? "Wel zeker! Maar daar is toch nog een onderscheid tusschen het hebben van en DOOR 8) «Kalm wat, kalm wat, mijn jongen," antwoordde Aimers vriendelijk, de hem aangeboden hand hartelijk drukkend, «Kalm wat, Maurits't Zal niet enkel rozengeur en maneschijn wezen wat u in uw nieuwe werkkring te wachten staat.Arbeid en roeping en edele strijd, zooals De Génestet spreekt, is 't wat u voor de deur staat, vergeet dat vooral niet! De gouden dukaten, in den vorm van zuivere, verdiende wist komen niet in uw bezit door in de maan te kijken, maar door te arbeiden in het zweet uws aanschijns." «Ja, dat weet ik, beste oom," ant woord Maurits glimlacjiend oyer den jjver van oom, die hem geen illusies van «spoedige rijkdom" gunde. «Dat weet ik zeer goed; maar wanneer men een doel voor oogen heeft Ten tweede male had Maurits oom in zijn kaarten laten zien, 't geen deze zeer pnrustig maakte. het vasthouden aan een overtuiging en een partijman te zijn. Onze dagen leeren het ons overal dui delijk. Of zou het waar zijn, dat al dat ongelukkige gescharrel in kerk en staat, dat ons alle dagen ontmoet, het gevolg van innige overtuiging is? Wcest er maar zeker van, velen sluiten zich aan bij eene of andere partij zonder dat zij er over hebben gedacht, zonder dat zij zouden weten te zeggen, wat eigenlijk het kenmerkend ondei scheid is van de partij, waartoe zij zeggen te behooren en van eenige andere! Laat menig mo derne u eens vertellen, wat eigenlijk mo dern is en laat een anti revolutionair u eens uitleggen, wat onder dat woord moet worden verstaan! Vraagt het eens aan den li bei aal, of hij wel weet, wat hij eigenlijk is, en laat de conservatief u eens uitleggen, wat dat vreemde woord toch wel zeggen wil. Och, ze weten het niet. Ze zijn partijmannen en de eenige overtuiging die zij hebben, is deze, dat zij modern of antirevolutionair, liberaal of conservatief zijn. Maar waarom Ja, men kan zoo alles niet zeggen, maar, men is een man er. heeft, zoo zegt men, partij gekozen. Nu is het groote ongeluk, dat de partij schap de menschen verschrikkelijk blind maakt, met die blindheid, die men in den laatsten tijd ais kleurenblindheid heeft leeren kennen en die de groote oorzaak is, dat men alles haast verkeerd ziet. Een gevolg van de kleurenblindheid is natuurlijk onjuiste beoordeeling. Men ziet rood aan voor groen en men kan zich niet voorstellen, dat men zich in de kleur vergist. Kon men eenmaal die partij bril afzetten, dan weid de blik helderder maar men heeft die bril te lief, orn hem af te zetten, en het is nu eenmaal man nelijk, dat men partij kiest. Uit de onjuiste heoordeeling spruit voort het gebrek aan waardeering, dat overal met de partijschap zamen gaat. Wat de partij waar ik toe behoor, als goed en waar aanneemt en erkent, dat is nu eenmaal waar en goed, en het kan niet worden toegelaten, dat het goede en ware zich juist aan den anderen kant bevindt. Niemand heeft gelijk, dan ik en mijn vrienden I Dat is de ware leus uit de partijschap geboren, en ik bid u, ziet maar eens rond om u heen en luistert Maurits! ik moet zeggen, je foltert mij in éen opzicht," sprak hij op bespottelijk angstigen toon; «nu moet 't er ook uit; zoo'n gesprek met halve woorden kan ik niet uitstaan. Komaan 1 Wat bedoel je hier met het gezegde: «wanneer men een doel voor oogen heeft." Ben je soms in stilte verloofd? En is dat je levens doel, zoodatje spoedig rijk genoeg hoopt te worden om aan trouwen te kunnen denken? Ik hoop, dat gij mij de waar heid zeggen zult, Maurits!" ging hij zach ter voort. «Ben ik toch niet uw eenig bloedverwant en keurt ge mij niet waar dig een dieperen blik in uw hart te slaan «Neen, neen. oom! Denk zoo niet van mij!" antwoordde Maurits overredend, «sedert ik u leerde kennen, bestaat die groote, ledige plaats niet meer in mijn hart, waar vroeger slechts de namen mijner ouders niet de kinderlijke liefde in gebeiteld scheen. En zou ik nu dezen man geen blik tot in liet diepst mijner ziel waardig keuren? Neen, oom! zoo ge dat in ernst hebt gedacht, is dat slechts een bewijs, dat gij mij nog niet doorgrond hebt. Welnu dan, oom, het doel, dat ik mij voor oogen heb gesteld, is nog in nevelen gehuld, maar met Gods hulp hoop ik, dat de zonnestralen mijner toekomst met kracht die nevelen eens, hoe dat woord op verschillende wijzen wordt herhaald en hoe het overal dezelfde treurige werking doet. Want uit het gebrek aan waardeering ontstaat de onmogelijkheid van gemeen schappelijke zamenwehking, zoodat er veel minder tot stand wordt gebracht, dan zonder de partijschap gebeuren zou. Wij konden allen wel steenen bijbren gen, om het gebouw te voltooien en zoo zou liet een goed en hecht gebouw kun nen worden. Maar wij willen allen de eigen steenen gebruiken, met verwerping van de anderen en daarom komt er van ons lieele gebouw niets terecht. Neen niets! Wij gaan achteruit in plaats van vooruit in honderd opzichten. Want geen zamenwerking is mogelijk en er blijft voor de partijschap niets anders over als tegenwerking. Ziedaar nu ons ongeluk Partijschap kweekt kleurenblind heid, verkeerde beoordeeling, gebrek aan waardeering, onmogelijkheid van jamen werking, en wij brengen niets tot stand De Geiiestefhadzijnongelukkig woord wel voor zich kunnen houden en ik zou wel eens willen weten, of het er in staat en kerk niet oneindig beter uit zou zien, als wij al die leelijke partijnamen eens over boord konden werpen, en ons er dood eenvou dig bij konden bepalen, warme vaderlan ders en godsdienstige menschen te zijn. Overgenomen uit de Ap. Ct. Bij koninklijk besluit van 12 dezer is mr. II. A. Des Amorie Van der Hoeven benoemd tot lid van den Raad van State, met ingang van den dag waarop hij als zoodanig zal worden beëedigd. (St-Ct.) Naar thans met zekerheid uit Brus sel aan het Vaderland bericht wordt, zul len HH. MM. de koning en koningin Don derdag 16 Juli a. s., in gezelschap van de Belgische Vorstelijke familie, een be zoek aan Antwerpen brengen, ter gele genheid van de plechtige inwijding van de nieuwe Handelskade aldaar. De vorsten zullen elkander voor de kade ontmoeten, waar beiden aan boord van stoomjachten aankomen. Men verzekert, dat HH. MM. onze ko ning eu koningin zich tot dat einde naar Vlissingen zullen begeven, om daar aan boord te gaan van liet koninklijk jacht de Valk, geëscorteerd door verschillende oorlogsbodems. Wellicht zullen H.H. M.M. prinses Wilhelmine op dit uitstapje meenemen, doch dit is nog onzeker. Na de plechtige opening van de kade zal een déjeuner plaats hebben in het Paleis op de Meirplaats, gevolgd door een receptie van de Antwerpsche dames en de Nederlandsche kolonie. Vervolgens zullen de Nederlandsche en Belgische vorsten gezamelijk de tentoon stelling bezoeken. Bij die gelegenheid zou een feestcantate van Pieter Benoit wor den uitgevoerd, gewijd aan de vrijwillige Unie der beide natiën. Na dit bezoek aan de expositie zal in 't beursgebouw een groot banket plaats hebben door den Antwerpschen groothan del aan de koninklijke gasten en hooge autoriteiten aangeboden. Voorts is er sprake van een bal ter eere van de vorsten, hetzij in het Raad huis, hetzij in 't operagebouw. Eindelijk zal de feestdag met een al- gemeene illuminatie en Veneliaansche verlichting met vuurwerk aan de Schelde worden besloten. Waarschijnlijk zullen onze koning en onze koningin zich met hun gevolg, na het bezoek aan Antwerpen, naarBiussel begeven. In dat geval zullen ook daar feesten plaats hebben, evenals te Gent als de vorsten daarheen komen, gelijk men hoopt. Het kan intusschen ook zijn dat HH. MM. gebruik zullen maken van het aanbod van graaf Van de Werve de Schilde die zijn prachtig hotel ter be schikking van de Nederlandsche kon. familie heeft gesteld. In dat geval zou ook de Belgische kon. familie te Ant werpen blijven overnachten en van een bezoek aan Brussel of Gent vermoedelijk worden afgezien. De Groothertog en Groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach worden eerst in de maand Augustus te 'sGravenhage verwacht, ten einde eenigen tijd te Sche- veningen tc vertoeven. Met 15 dezer is het Rijkstelegraaf- kanteor te Amerongen voortaan open op werkdagen, van 9 uren voor- tot 2 uren namiddags, en van 3 tot 5 en 7 tot 8 uren namiddags; op Zon- en feestdagen van 9 tot 12 uren voormiddags. Bij het a.s. Christelijk Nationaal Zen- dingsfeest op Donderdag 2 Juli op het landgoed Middachten in Gelderland te hou den, zullen 19 sprekers optreden. De eerstvolgende verzendingen van brievenmalen voor Cura?ao langs den weg van New-York, zullen plaats vinden op 19 Juni, 3, 15 en 24 Juli, 7, 19 en 28 Augustus, 11 en 23 September en 2 en 16 October a. s., met den trein die te 7.5 u. van Rotterdam naar Vlissingen vertrekt. De gewone audiëntie van den Mi nister van Oorlog zal Donderdag 18 Juni niet plaats hebben. De abonnementskaarten voor han delsreizigers zijn voor het Zuidernet van den Staatsspoorweg met 1 Juli e. k. met ongeveer 25 pCt. verhoogd, terwijl die voor het Noordemet onveranderd zijn gebleven. De buitengewoon lage zuivelprijzen hebben ten gevolge gehad, dat de ge wone jaarlijksclie mied- (Friesland) ver huringen in de Friesche gemeente Idaar- deradee! 30 a 40 pCt. minder hebben opgebracht dan in het vorige jaar. Door de Rechtbank te Ostende zijn de visschers, die in de Noordzee schade toebrachten aan de netten van een bom schuit van den reeder E. Smit, uit Noord- wijk, veroordeeld tot eene boete van 40 francs, subsidair gevangenisstraf. De Belgische autoriteiten, vooral de commissaris van politie tevens otlicier van justitie, de Heer Tilkens, hadden maat regelen genomen, tengevolge waarvan de Hollandsche zeelieden, die als getuigen optraden, overal welwillend behandeld werden. Een windhoos heeft dezer dagen te Weerdinge, 'gemeente Emmen, groo te verwoesting aangericht. Een aantal vruchtboomen werden ont worteld, zware eikeboomen verloren hun kruin, en van nagenoeg alle gebouwen werden de daken beschadigd. Zelfs zijn eenige schuren geheel omgewaaid en is de kap van het huis der gebroeders Frie- ling een eindweegs weggeslingerd. Tuin en veldvruchten hebben echter weinig geleden. zullen doen verdwijnen. Ja oom ja, ik heb iemand op deze wereld lief, zoo dier baar en innig lief. geen arbeid, geen strijd, geen opoffering zou mij ooit te zwaar zijn, zoo ik er slechts haar bezit mede kon verwervenEn zij vraagt u wellicht. Zij is mij immer zeer welwil lend geweest. Ik heb mijzelf wel eens wijs willen maken, dat haar handdruk méér zeide dan die van iemand anders, maar een volgende maal trachtte ik mij weder te overtuigen, dat alles toch maar illusie was geweest. Veel twijtelen, bid den om zekerheid, droomen van geluk en oogenblikken van vertwijfeling ziedaar schering en inslag. Daarbij, waar om zou ik gelukkiger zijn dan anderen? Vergelijkingen vallen nu juist niet altijd in mijn voordeel uit! En dan... hoe zal ik in mijn positie aan trouwen denken Vandaar een eeuwige strijd tusschen ver stand en hart." hoe is haar naam?" vroeg Ai mers langzaam. «Gravin Maggie Wilson." »'t Woord gravin past even weinig bij haar naam als 't woord baron ach ter den mijnen," vervolgde Aimers spot tend glimlachend. «WilsonI... Wilson!... mij dunkt ik heb dien naam vroeger, een jaar of twintig geleden, dikwijls hooren noemen. Wanneer ik 't niet mis heb, dan was die Wilson een actrice of artiste zoo iets ten minste. Maar en fin dat doet hier eigenlijk niets ter zakeWilson is een even algemeene naam als Janssen. Maar dan toch stellig een Amerikaansche of Engelsche, niet waar?... tenminste naar den naam te oordeelen is 't geen Hollandsche," ver volgde hij verontschuldigend, toen Mau rits voor de laatste woorden doof bleef. «Gravin Maggie's vader, een Hollan der, huwde met een Amerikaansche; Maggie verloor beide ouders op jeugdi gen leeftijd en werd door haar grootma ma, mevrouw de weduwe van Veldheim, als pleegdochter aangenomen en opge voed," antwoordde hij min of meer def tig- «Is zy mooi?" vraagde Aimers nog maals. «Och oomik vind geen woorden om u uit elkaar te zetten wat mij in haar zoo aantrekt; zij heeft zoo iels echt vrouwelijks en edels!" Beiden zwegen. Eindelijk sprak Aimers. Er lag een zweem van droefheid en teederheid in stem en gebaren toen hij opstond en vlak voor Maurits staan bleef. «En haar bezit is u, nog niet verze kerd, mijn jongen' Bedenkt u wel, eer gij handelt; 'zij, een gravendochter, waar schijnlijk in weelde en rijkdom groot gebracht, zal meer verlangen dan rijk dom alleen. Een burgelijken naam zou zij kunnen afwijzen hebt gij daar wel aan gedacht? En daarbij wilt gij over een jaar vertrekken naar een ver wijderd land hoe denkt gij dan in dit opzicht te handelen, uw plan stond toch zoo vast «Dat is het nog, oom! Maar voor ik haar verlaat, wil ik mij de zekerheid van haar bezit verschaffen; ik zal haar vragen In haar macht staat het mijn illusion te verwezenlijken of ze voor altijd te vernietigen!" Zonder antwoord af te wachten, stond hij op om het vertrek te verlaten. Juist weergalmden twaalf heldere slagen dooi de lucht. De liefelijke maan verschool zich achter eenige wolken en hulde de twee personen in het duister. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1