Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingevolge de bevelen des Konings. zal bet Hof den lichten rouw aannemen, voor den tijd van acht dagen, ingaande Donderdag 25 dezer, wegens het overlij den van Z. K. H. Frederik Karei Prins van Pruisen. Z. M. de Koning komt, naar het Vad. verneemt, den 2n Juli te 's-Hage terug. Volgens het N. v. d. D. zal Z. M. dezen zomer zijn verblijf verdeelen tusschen Luxemburg en Renkum. De uitvinders van het phantasti- sche plan, om onzen Koning op de voor plecht van een oorlogschip de haven van Antwerpen te laten binnenvaren, alwaar Z. M. den Koning van België zou ont moeten, op gelijke wijze de Schelde afzakkende, zijzelven moeten thans verklaren dat van het geheele plan niets zal komen. "Wel jammer; de mise-en-scène was zoo aardig geregeld. 't Heet thans, dat de gezondheidstoe stand van Z. M. de uitvoering van het plan niet gedoogt. Gelukkig is die toe stand voor 't oogenblik allerminst on rustbarend. Als de gunstige staat blijft aanhouden, zal Z. M., als wij goed in gelicht zijn, dezen zomer zijn verblijf verdeelen tusschen Luxemburg ("kasteel Berg) en Wageningen. G. Schippers te Veere, ontdekte Woensdagmiddag dat zijne welgesloten kist opengebroken was en dat zijn spaar penningen, ten bedrage van ongeveer 4C>0, daaruit verdwenen waren. Dadelijk vermoedde hij, dat zijn neef Soeters, uit Ierseke, niet vreemd aan dit bedrijf kon zijn. Deze, die sedert een paar dagen door de ouders van den bestolene gastvrij was geherbergd, was eenige uren voor de ontdekking, zonder afscheid genomen te hebben, in de richting van Middel burg vertrokken. Onmiddellijk werd nu de politie aldaar per telephoon van het gebeurde onderricht. De pogingen tot opsporing hadden evenwel geen gunstig resultaat, want de neef had reeds gele genheid gevonden om zich per spoor naar Antwerpen te begeven. Het lijkje van een jong kind, dat Woensdag te Amsterdam dood bij de ouders in bed gevonden werd, is, naar men meldt, door de politie in beslag genomen en ter beschikking van het gerecht gesteld. In de Lijnbaansgracht te Amster dam aldaar, is drijvende gevonden het lijk van een naar gissing 50-jarig mans persoon. Later bleek het te zijn van D. C., die sinds eenige dagen vermist werd. De korporaal K., van het Ie regi ment huzaren te Deventer, die voor den krijgsraad te Leeuwarden terecht heeft gestaan wegens aanhoudend weigeren van dienst, is van het hem ten laste gelegde vrijgesproken en thans weder in zijn gar nizoen teruggekeerd. Zooals men zich zal herinneren, is hij verleden zomer bij het uitvoeren van manoeuvres van het paard gevallen en had hij daarbij een lichte schenkelbreuk gekregen, waarvan hij, naar 't oordeel der militaire geneeskun digen reeds lang genezen was. Hij werd herhaaldelijk gekeurd, zoowel te Deven ter als te Arnhem en te Groningen, doch niettemin bleet hij volhouden niet in staat te zijn dienst te verrichten en zelfs zijn paard niet te kunnen poetsen. Men heeft opgemerkt, dat dit jaar in Friesland veel minder grasmaaiers uit Duitschland zijn gekomen dan in vorige jaren. De reden ligt hierin, dat de land bouwers hunnen maaiers hebben geschre ven, dat bij den ongunstigen toestand niet meer de hooge loonen van vroeger konden worden gegeven, en daar nu bij het graven van de kanalen in westelijk Duitschland veel volk kan worden ge bruikt, blijft een groot getal arbeiders weg. Men kan zich een denkbeeld vor men van de vroolijke drukte die op den dag der maskerade te Leiden heerschte, wanneer men verneemt, dat op den Hol- landschen spoorweg meer dan 100 extra- treinen geloopen hebben. Alleen te 's-Gravenkage werden 12,780 plaatsbil jetten genomen, te Amsterdam 5000. Het is begrijpelijk, dat de bevolking van Leiden den grooten vijfjaarlijkschen feestdag altijd met spanning tegemoet ziet; want is het slecht weer, dan valt de geheele pret in duigen, en in plaats van een goeden dag te hebben, lijdt men belangrijke verliezen. Door de lib. kiesvereeniging Een dracht maakt macht, te Bredra, is be sloten de candidatuur voor het lidmaat schap der Tweede Kamer aan te bieden aan mr. Van de Werk, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam en oud-lid voor Zevenbergen. De Standaard schrijft het volgende over de werkliedenvereenigingen. «Voor jaren wierd er van radicale zijde onder leiding van Heldt een Alg. Nederl. Werkliedenverbond opgericht, en kort daarna onder leiding van Kater van Christelijke zijde Patrimonium. Eerst nu scheen het langen tijd, alsof Ileldt's groep vette koe aan de boorden van den Nijl zou blijven, en Katers koetje er al droevelijk schriel en mager tegen over zou grazen. Maar dat keert toch. Den laatsten tijd namelijk schijnen de hekken verhangen. Althans Patrimonium deed zeer aan- meikelijke schreden vooruit en telt thans ruim 46 afdeelingen en bijna 5000 leden. En hiertegenover slonk het A. N. IV.-V. tot even 20 afdeelingen en 2000 leden. Ja, zoo diep zonk de toon, dat op de onlangs gehouden algemeene vergade ring niet meer dan 24 personen gestemd hebben. Dit feit dient opgemerkt. Het i6 een verblijdend teeken. De Nederlandsche werkman schijnt nog niet zoo ganschelijk vervreemd van Chris telijke sympathieën." De bedevaartgangers uit de ge meenten Herwen, Aert en omstreken, die zich vroeger naar Kevelaar, in Pruisen, begaven, hebben thans een andere plaats gekozen om hunne offers te brengen. Het geloof begint meer en meer veld te winnen, dat voor een paar jaren]Jde Maagd Maria aan een paar kinderen verschenen is in het ,Loo bij Westervoort, tenge volge waarvan men thans drommen van menschen daarheen ziet vertrekken. Van het transport huzaren, dat gis teren met de paarden met de spoor van Amsterdam naar Zutfen werd vervoerd, is een huzaar tusschen Apeldoorn en Zutfen uit den bagage-wagen gevallen. Bij aankomst te Zutfen werd de man ge mist. Gelukkig was hij bij zijn val slechts licht gewondhij had de reis te voet vervolgd. In het Hoogerhuis deelde lord Salis bury mede, dat de Koningin aan de wet op de nieuwe indeeling der kiesdistricten lure goedkeuring heeft verleend, en ver klaarde verder, dat hij aan de Koningin als zijne meening te kennen gegeven had, dat in den abnormalen, door de redis tribution bill ontstanen toestand de vo rige regeering zou kunnen aanblijven. De bedenking echter, dat de dienst van den Staat onder de onzekerheid ieed, had hem (Salisbury) en zijne nieuwe ambt- genooten bovenal genoopt, om het bewind te aanvaarden. Eene verklaring over de regeeringspolitiek behield hij zich tot later voor. De Kamer van Afgevaardigden te Parijs heeft het voorstel goedgekeurd van den heer Sadi-Carnot, tot hel uitgeven van 416 millioen frs. aan obligation, om de kosten voor het schoolwezen en de gemeentewegen te dekken. De Ind. beige bevat een artikel, waarin afscheid genomen wordt van Glad stone als staatsbeheerder. De schrjjver zwaait den afgetreden premier den grootsten lof toe, stelt al zijne daden in het licht en vindt slechts een die afkeu ring verdient, nl. het onderdrukken van Ierland door dwangwetten. Voornamelijk worden het billijkheidsgevoel, de gema tigdheid, de vredelievendheid geprezen, waarvan hij in de hachelijkste oogenblik- ken zoo vele blijken gaf. Op den voor grond worden gesteld zijne houding in zake Bradlaugh en zijne handelwijze tegenover Transvaal. De lofredenaar ein digt met deze woorden «Ziedaar nu den staatsman die in Engeland van het poli tieke tooneel treedt. Anderen, zooals Pitt, Palmerston, Peel, hebben hem mis schien geëvenaard in talent, in ijver, in vaderlandsliefde, maar geen stond uit een moreel oogpunt zoo hoog, geen had een zoo verheven karakter. Terecht heeft men gezegd dat zijn naam den titel van graaf, dien de Koningin hem aanbood maar hij weigerde, tot eer gestrekt zou hebben maar door geen titel zou zijn naam ver eerd kunnen worden." Over het algemeen is men in Frank rijk nog al ingenomen met het vredes verdrag met China. De Republiek heeft geene groote staatkundige voordeelen be haald, maar de handel kan zeer gebaat zijn door de nieuwe tractaten. Tot deze voordeelen behooren het recht, om ook over de Chineesche grens handel te drijven, het gelijkstellen van eenige grensplaatsen met de «grenshavens" aan de kust, en de belofte van China, dat het zich bij mogelijke spoorwegaanleg tot de Fransche nijverheid zal wenden. Terwijl de groote generaal op zijn buiten te Saratoga ligt te sterven, wacht geheel Ameiika in de grootste spanning op de uitgave zijner Levensbeschrijving. Zij wekt in de Vereenigde Staten even veel opwinding, als de herziene Bijbel vertaling in Engeland. Men hoort dat de uitgevers reeds bestellingen hebben ge kregen voor over de 300,000 exemplaren van bedoeld werk, door middel van hunne 5000 agenten en de colporteurs die nog niet eens het halve land door zijn geweest. Zij denken 1,000,000 exemplaren te kun nen plaatsen. Worden hunne verwach tingen verwezenlijkt, dan behoeven zij 1000 ton papier=l,105.000 KG. hetgeen een drietons molen een jaar en langer werk zou geven. De Staatscourant van Mexico, be vat een Besluit, waarin het volgende voorkomt: lo. alle aan den Staat ver schuldigde gelden moeten bitaald worden in zilver of in biljetten der Nationale Bank 2o. een nieuwe 6 pCts. leening, ten bedrage van doll. 25 mill, zal worden uitgegeven, teneinde de vlottende schuld af te lossen 3o. de traktementen der ambtenaren zullen worden verminderd met 10 pCt. voor minder dan 1000 doll, en opklimmende tot 50 pCt, voor meel dan 15,000 dolk; 4o. De subsidies aan de spoorwegmijnen en die voor openbare werken worden opgeheven. In een toelichting van den Minister wordt deze bezuiniging verdedigd op grond van de onmogelijkheid om zonder schade de belastingen nog te verhoogen of de uitgaven in te krimpen. Het besluit is slechts tijdelijk en zal worden opgeheven zoodra de moeielijk- heden op bevredigende wijze zullen zijn uit den weggeruimd. Zondagnamiddag heeft te Topper de begrafenis plaats gehad van den veld maarschalk Von Manteuffel; 2 a 300 personen woonden de plechtigheid bij. Zooals men weet, was de lijkkist van Carlsbad naar Berlijn, en vandaar naar Topper per specialen trein gevoerd. De plechtigheid der ter 3ardebestelling was zeer eenvoudig. De lijkkist rustte in eene zaal van het slot Topper; zij was bedekt inpt bloemenkransen, gezonden door Keizer Wilhelm, den keizer van Oostenrijk, den koning van Saksen, den prins van Hohenlohe, de steden Straats burg, Sleeswijk, Habersleben, Konings berg, enz. enz. Men bemerkte ook een zilveren lau werkrans, door den keizer van Rusland geschonken. Rondom de baar stonden de dochter, de twee zoons en een kleinzoon van den overledene, zijne neven, de opper-presi- dent der provincie Pruisen en vrijheer Otto Von Manteuffel. Onder de aanwezigen bemerkte men prins Albert van Pruisen, generaal Von Goltz, generaal-adjudant des keizers, luit.- generaal Von Brösike, de opper-president der provincie Brandenburg, de regeerings- president van Frankfort, burgerlijke en militaire deputaties uit Elzas-Lotharingen, en de kommandant van het 10e Russisch dragondersregiment. De geestelijke van Topper hield eene aanspraak, terwijl de twee adjudanten van den overledene, graaf Czapski en Von Thaden, met ontblooten sabel aan het hoofdeinde der lijkkist 6tonden. De kist werd vervolgens door bedienden en boschbeambten naar de kerk gedragen. De bazuinblazers van het 10e ulanen- regiment uit Tullichau openden den stoet. Achter de kist leidde de stafwacht- meesler Tolk, het krijgspaard van Von Manteuffel. In de kerk sprak de hofpre diker Dr. Kogel de lijkrede uit. Daarna werd de kist in den familie kelder op het dorpskerkhof bijgezet. Zondag den 28. Juni des morgens ten half tien en des avonds ten vijf ure, zal de Godsdienstoefening van de Vrije Ger. Gemeente geleid worden door Ds. WEDEMIJER uit 's Gravenhage. De paardenarts 3e kl. P. C. Muy- zert, van het 2e reg. veld-art.. gedeta cheerd bij het le reg. huzaren alhier, is aangewezen om met de 5e en 6e batterij van het le reg. veld-art. op de Oldebroeksche heide te kampeeren. De roerende goederen tot de na latenschap van wijlen den heer Mr. C. J. Kien Eltzman behoorende, zijn, over het algemeen, zeer duur verkocht, vier zil veren kandelaartjes b. v., die op f 100 aan oud zilver waren gewaardeerd, brach ten de aanzienlijke som van f 506 op. VERGADERING van den Raad der gemeente Amersfoort op Maandag, den 29. Juni 1885, des namiddags ten 1 Va ure. Pnuten van behandeling. 1. Adres aan de Staten der provincie Utrecht inzake de rivier de Eem. 2. Verzoek van de R. Iv. kerkbesturen om vergunning tot het leggen van een brugje over de binnen-singel- gracht, met advies van Burg. en Weth. 3. Verzoek van de besturen der voorbe reidende school voor lager onderwijs op de Langegracht en de bijzondere school voor Christelijk Nationaal on derwijs, om subsidie, met advies van Burg en Weth. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot verbouwing van het politie-bureau en het afbreken van het gebouwtje aan de Slijkpoortsbrug. 5. Ontwerp-besluit tot verpachting van het recht tot het houden der bank van leening. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot het verleenen van een crediet voor de aanschaffing van een sproeiwagen. 7. Benoeming van een lid der openbare gezondheids-commissie. Te rekenen van 1°, Juli aanstaande bestaat er gelegenheid tot het overma ken van gelden, door middel van post wissels, tusschen Nederland en de nage- melde plaatsen in Bulgarije. Sofia, Roustchuk, Varno, Pleven, Tir- novo, Viddin, Lom-Palanka, Schumen, Svistov, Silistra, Rahove, Gabrovo, Lo- vetch, Rasgrad, Nikopol, Dobritch, Osman- Pasar, Berkovitza, Sevlievo, Baltchik, ICustendit, Orhanie, Toutrakan, Samakov, Eski-Djouma, Radomir, Donbnitza, Pra- vadia, Elena. Goi ria-Orehovitza, Drénovo Vratza, Trin, Bela, Tzaribrod. In de postwissels is het bedrag uit te drukken in franken en centimes. Zij mo gen geen hooger bedrag aanwijzen dan van 500 franken. Het in Nederland te heffen recht be draagt 12'A cent voor elke f 12.50 of gedeelte van f 12.50. VERK00PING VAN VASTE GOEDEREN. Vrijdag 26 Juni 1885. in «het Valkje" te Amersfoort. Notaris: Mr. J. M. RICHELLE, te Amersfoort. 1. De boerenhofstede, De Lange Rijst in massa ƒ9888. Utrecht. Door een als heer gekleed persoon, werden dezer dagen bij enkele winkeliers alhier Coupons «Leening Am sterdam" in betaling gegeven, welke bij nader onderzoek gebleken zijn valsch te wezen. Deze Coupons groot ƒ3.en ƒ1.50 zijn gedateerd 1 Maart 1885, en onderteekend xCarp" terwijl die van ƒ3.zijn genummerd Serie 12860 No. 1858, en die van ƒ150 Serie 15868 No. 81'85. Gisteravond omstreeks half elf ure, wilde een militair bij de Wittevrouwen barrière door verdrinken een einde aan zijn leven maken. Hij had zich tot dat doel in het struikgewas begeven en zich reeds van eenige kleedingstukken ontdaan, toen zijn voornemen nog bijtijds werd ontdekt. Bij nadering der politie nam hij de vlucht. Een 19-jarige jongeling, sedert jaren lijdende aan zenuwtoevallen, werd giste renmorgen, terwijl hij op het achter de woning zijner ouders gelegen land aan den Draaiweg alhier eenigen veldaibeid zoude verrichten, plotselings door zulk een hevigen overval getroffen, dat door den onmiddellijk ter hulp geroepen ge neeskundige, slechts de dood konde wor den geconstateerd. Veeueiidaal. Bij den Kerkeraad der Herv. gemeente alhier, is een schrijven ingekomen van de hh. Felix en Grothe, te Utrecht, waarbij zij aandringen, aan de Synode te verzoeken, toestemming te verleenen tot het beroepen van candida- ten van de Vrije Universiteit. De heer P. H. Bouten, Opzichter bij den aanleg van Staatsspoorwegen, onder wiens kundige leiding een groot gedeelte van de spoorweglijn Amersfoort- Nijmegen is aangelegd, en hel Station aan die lijn bij deze gemeente is ge bouwd, is na vroeger reeds bijna 2 jaren alhier werkzaam te zijn geweest, weder om van Amersfoort naar hier overge plaatst. Deze week werden ter kersenmarkt de eerste kersen aangevoerd en wel uit Eek en Wiel en Ingen. Men besteedde 24 cents per KG.; ten voorgaande jare was de eerste aanvoer op 19 Juni en toen gaf men 35 a 30 cents per KG. Sclierpenzeel, 23 Juni. Onze geachte predikant ds. Ruijs, komt voor op het drietal naar Heemstede. Barneveld. Gister had alhier de aangekondigde en goedgeslaagde Vee tentoonstelling plaats. Ter keuring waren aangeboden 15 stieren, 19 koeien, 7 vaarzen en 9 pin ken. De navolgende prijzen werden toe gekend Voor Stieren le prijs. Mr. Roijaards te Scherpenzeel, ingezonden door v. d. Flier aldaar. 2e prijs W. Erigelhoven, te Lunteren. Voor Koeien: le prijs S. Montfrans, te Barneveld. 2e x G. Schut, te Barneveld. Voor Vaarzen: le prijs G. Schut te Barneveld. 2e H. Romeijn te Barneveld. Voor Pinken: le prijs G. Paters, te Barneveld. 2e D. Engelen, te Lunteren. Bunschoten. De ansjovis-visscherij, welke de beide laatstvoorgaande weken gunstig was, is deze week werkelijk minder; dit werd echter verwacht, wijl de ervaring geleerd heeft, die visscherij na den langsten dag afneemt. De prijs echter is van f 3,tot f 3,50 per duizend opgeloopen. Ecuiues-Buitcu. Als een verblijdend verschijnsel mag worden gemeld, dat uit de ingezetenen van deze gemeente zich een commissie heeft gevormd, om geld op te halen voor degenen welke bij den jongsten brand alles door de vlammen verloren hebben. £«mn«s<Binaen. Onze geachte Leeraar ds. J. J. van Noort predikte Zondag zijn afscheid naar aanleiding van Hand. 20: 36. De menigte, in het kerk gebouw saamgestroomd om den Leeraar voor het laatst te hooren, zong hem staande Ps. 134: 3 toe. Ds. J. J. C. van Toorenbergen van Eemnes-Buiten hield na de godsdienstoefening eene hartelijke toespraak in de consistorie-kamer tot den scheidenden leeraar. Keuen. 23 Juni. De heer II. Hiensch, van Renswoude, heeft heden onder deze stad een begin gemaakt met de ontvangst van Veluwsche schors, en zal dit morgen en overmorgen voortzetten. Alles wordt ingescheept, als elk jaar, voor de leer looierijen in Noord-Brabant. De kwaliteit is dit jaar goed, toch zal men nu mer kelijk minder dan in voorgaande jaren makenhoogstwaarschijnlijk slechts f 36 a f 40 per voer of 12 H.L. Wijk bij Buurstede. In de klas sikale vergadering alhier gehouden zijn de volgende benoemingen gedaan; tot secundus, lid prov. kerkbestuur ds. Pikaar te Reenen; herbenoemd tot scriba ds C. C. Stap alhier; tot lid ds. N. M. de Ligt, te Schalkwijkbenoemd tot secun dus ds. Wensink, te Langbroek tot se cundus-leden ds. Wolf te Odijkds Feringa te Bunnik en ds. Adriani te Renswoude. Met 11 tegen 9 stemmen is voorts aangenomen, dat de classis zich tot de algemeene Synode zal wenden met verzoek dat de candidaten der Vrije Universiteit zullen worden toegelaten tot het kerkelijke examen. IiOosdreclit, 24 Juni. Gisterenavond had alhier eene druk bezochte algemeene vergadering plaats van ingezetenen dezer gemeente, ter bespreking van het plan om alhier eene kaasfabriek op te richten De vergadering werd geopend door onzen burgemeester, die in hoofdzaak mededeelde: a. dat door hem eenige fabrieken van dien aard werden bezocht en nadere informatiën ingewonnenb dat het vereischt kapitaal aanwezig was en c. dat tot de oprichting kon en zou worden overgegaan, indien de veehouders alhier zich verbonden, vooi één jaar, melk van 150 koeien te zullen leveren. Staande de vergadering werd door eenige veehouders de melk van 43 koeien aangeboden, terwijl de gelegenheid werd opengesteld voor personen, die alsnog melk wenschten te leveren, zich binnen acht dagen aan te melden bij den heer D. Hennipman alhier. 't Zij de fabriek tot stand komt, wat wij hopen, of niet, in ieder geval brengen we een woord van dank voor de pogingen, door onzen burgemeester in de eerste plaats, en verder door heeren be stuursleden der afdeeling Loosdrecht van het G. v. L. en K. in Utrecht geheel belangeloos aangewend, om de veehou ders in deze gemeente in de tegenwoor dige, niet al te rooskleurige tijden te hulp te komen. Oudenrijn, 23 Juni. Blijkens de in het gemeentehuis alhier ter visie gelegen hebbende opgaven, is het bedrag, waar mede de belastbare opbrengst der onge bouwde eigendommen moet worden ver minderd, wegens onderhoud van water- keerende of waterloozende werken,bepaald: voor het waterschap Heijcop genaamd de Lange Vliet op f6031,10; voor het wa terschap Oudenrijn op f 747,53. Tianen, 23 Juni. Tot onderwijzer aan de school voor kosteloos onderwijs is benoemd de heer F. van Woudenberg, te Veenendaal. Veel is er in onzen raad gesproken over de Noordergracht, die meer dan een jaar nagenoeg droog ligt, en telkens werd er door geneeskundigen op gewezen, dat des zomers de daaruit opstijgende dam pen ongunstig op de gezondheid der in gezetenen zouden werken, alsdiegracht niet behoorlijk werd uitgediept en schoonge- hooden. En onlangs besloot de raad, zich de kosten van uitdiepen te getroosten, en het werk werd aangenomen en uitgevoerd. En wat ziet men thans Een gedeelte, de kleinste helft der gracht, is tot op een derde versmald en uitgediept, en meer dan de helft ligt nog in denzelfden zoo gevreesden toestand. Men zegt, dat het dijkscollege zich nog verzet tegen het uit diepen van het gedeelte der gracht, aan den dijk gelegen. Twee centen tï kort. Onlangs is in de kelders van het departement van finan ciën te Washington liet daar bewaarde geld nageteld. Er kwamen slechts twee centen te kort in een zakje met klein geld. Bij de onderzoeking vond men een zwaren trommel met rood band omwon den, maar waarvan de sleutel niet te vinden was. Toen deze was opengestoken, vond men er eene flesch met diamanten in, benevens eene flesch paarlen, eene flesch rozenolie en een klomp goud. Een in den dienst vergrijsd ambtenaar her kende een en ander als een geschenk, in 1823 door de Japansche regeering den President Monroe toegezonden. Deze mocht het niet zonder eene wettelijke volmacht aannemen. Maar het Congres

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2