Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. De officier van gezondheid 2e kl. P. van Gelder, van liet 3e reg. infante rie, gedetacheerd geweest te Venlo, is weder bij het corps te Bergen-op-Zoom ingedeeld. Het Adder-monument, op de begraaf plaats te Huisduinen, werd zondag op den herinneringsdag van het vergaan der monitor, door een groot aantal vrienden van de omgekomenen en door andere belangstellenden, bezocht. Door een der onderofficieren van de marine werden eenige treffende woorden aan de nagedachtenis der slachtoffers gewijd. Luit. Metelerkamp heeft in Enge land een harddraver aangekocht, «Brouil- lard", die op 18 Juli voor 't eerst in ons land, nl. te Amsterdam, zal loopen". Maandag heeft de Koning van Bel gië, vergezeld van zijne gemalin, weder incognito een bezoek gebracht aan Wal cheren. HH. MM. landden met het jacht Prince Bauduinuit Ostende, onverwachts omstreeks half twaalf te Vlissingen, be zochten daar een der stoomschepen van de Maatschappij Zeeland, en reden later in open rijtuigen door het schoone eiland naar Domburg, waar zij tot 's avonds 7 uren vertoefden. Van daar keerden zij over Vlissingen naar Ostende terug. Bij de uitgevers Joh. Geradts C°. te Hilversum zijn verschenen de spre kende letterbeelden, gevonden door den heer Joh. Van Wulfen, waarvan wij reeds voor eenigen tijd uitvoerig melding maak ten. De afbeeldingen en letterteekens laten wat duidelijkheid betreft niets te wenschen over, terwijl bij het platenboek nog een uitvoerige handleiding voor het onderwijs is gevoegd. De heer Van Wul fen ontving reeds van vele hoofden van scholen mededeelingen, dat zij tevreden waren over de gunstige resultaten, welke zij door deze nieuwe methode verkregen. Ter opheffing van verschil van mee ning omtrent den graad, waaraan de muzikanten der iufanterie gelijk gesteld zijn, heeft de Minister van Oorlog ter kennis van de Landmacht gebracht, dat de kapelmeester den graad heeft van adjudant-onderofficier, de onderkapel- meester, dien van sergeant-majoor en de overigen den graad van sergeant. Donderdagavond, is ter hoogte van het station Zwijndrecht, door eenige jongens met steenen geworpen naar den trein, welke te 5,30 van Rotterdam ver trekt en ruim 6 uren te Dordrecht aan komt. De reizigers kwamen met den schrik vrij, doch een hunner was als bezaaid met glasscherven. Door een der reizigers 1ste klasse werd bij aankomst te Dordrecht onmiddellijk aan den station chef kennis gegeven van het gebeurde. De jongens zouden zeer gemakkelijk aan te houden geweest zijn, indien er een middel van gemeenschap had bestaan met de conducteurs of den machinist, waardoor de trein terstond had kunnen stilstaan. Bij gebreke daarvan kan men ernstig, ja doodelijk gewond worden, zonder dat het treinpersoneel iets daar van bemerkte. Zondagavond is te Briepe, naar de N, R. Ct. meldt, bij Brouwershaven, op een zoogenaamde heul of brug, een rij tuig met 13 personen met een boeren wagen zoodanig in botsing gekomen.dat het omsloeg en met paarden en alles in de vaart geraakte, de wielen naar boven. Eene vrouw was onmiddellijk dood en van de anderen, die er met de grootste moeite en met allerlei kneuzingen uitge haald werden, zijn er enkelen eerst den anderen ochtend tot bewustzijn gekomen. Naar men zegt, kwam het rijtuig van de kermis te Serooskerke en was onwil om voor elkander voldoende te wijken, de oorzaak van het ongeluk. Voor de examens in de Fransche taal L. O. die in Aug. te Utrecht zullen worden afgenomen, hebben zich 542 candidaten aangemeld. Uit Petersburg wordt gemeld: Van liet Russische front aan de Murghab wordt bericht, dat de Afghaansche troe pen weder worden saamgetrokken op de grenzen waarover het geschil loopt. Het schijnt dat de Emir besloten heeft, bij de eerste de beste gelegenheid zijne ne derlaag aan de ICushk te willen wreken. De Engelsche regeering zal hierover zeker wel weder de noodige inlichtingen ver langen. Lord Spencer is door koningin Victo ria de Hertogstitel aangeboden, voor de vele diensten, door hem als onderkoning van Ierland bewezen. Door generaal Courcy wordt uit Hué gemeld, dat het Annamitisch garnizoen der citadel een nachtelijken aanval op de Franschen heeft gedaan, die evenwel totaal werd afgeslagen. De Franschen hadden CO dooden, terwijl het aantal gevallenen der Annamieten op 1200 a 1300 man wordt geschat. Volgens berichten uit Tonkin heeft generaal Brièn de l'Isle vergunning ver kregen naar Frankrijk terug te keeren en is ook door generaal de Negrier om redenen van gezondheid daartoe verlof gevraagd. In de Fransche Kamer van Afgevaardigden werd jl. Maandag het verdrag met China aangenomen, nadat de minister de Freycinet onder herhaalde toejuiging had verklaard, dat het verdrag in zijn geheel genomen, bevredigende bepalingen bevat en de Kamer het kon aannemen, zonder hare waardigheid en de belangen van Frankrijk te krenken. De cholera in Spanje neemt steeds toe. Zondag kwamen 660 steifgevallen voor, waarvan 3 te Madrid, 56 te Aran- juer en 358 in Valencia. De angst onder de bevolking is ontzettend. Honderden nemen de vlucht, maar worden soms in de spoortreinen aangetast, waar zij dik wijls hulpeloos sterven. De grootste ver warring in de geneeskundendienst heerscht allerwege. In Aranjuer, door iedereen verlaten sloten de apothekers hunne winkels. Door de regeering te Madrid werden vruchteloos groote geldsommen uitgeloofd om doctoren en oppassers te bewegen naar Aranjuer te gaan. «Groote Beer« een der voornaamste Indiaansche opperhoofden in den jongsten opstand in Canada is met een groot getal aanhangers gevangen genomen juist toen hij door gebiek aan levensmiddelen ge dreven, op weg was om zich over te geven. In het Zwitsersche kanton Zurich werd Zondag de weder invoering der doodstraf met 27.577 tegen 21.377 stem men verworpen. Voorts is met eene meerderheid aan ruim 3000 stemmen besloten, geen verplicht herhalingsonder- wijs in te voeren. De conservatieve Engelsche regeering heeft reeds eene overwinning in het La gerhuis behaald. Het voorstel van den minister sir Hicks Beach om den beruch- ten godloochenaar Bradlaugh, die de vereischte eeden niet wil afleggen, niet in het Lagerhuis toe te laten, is aange nomen. De leider der oppositie, Glad- stond, had het voor.itel bestreden, zoodat de aanneming er van als een ware triomf voor het nieuwe Kabinet mag gelden. De Berlijnsche Kreuzzeitung be vatte in een barer jongste nommers een artikel over een onderhoud, dat zijn Lon- densche correspondent met een lid van het Britsche kabinet gehad heeft. «De groote moeilijkheid voor Engeland, om met Rusland in vrede te leven" zeo leest men daar, »is het weinige vertrouwen dat men stellen kan in het woord der Russen en in de tractaten welke zij on derteekenen. Engeland is niet naijverig op Ruslands macht in Midden-Azië, maar mag de Russische kuiperijen in Afgha nistan niet dulden. Nauwlettender en zorgvuldiger dan Gladstone zal het Tory- ministerie waken voor de handhaving van Engelands gezag in Indië. Acht Rusland het oogenblik gunstig om oorlog te voe ren, lord Salisbury zal zeker niet terug deinzen en hij zal het parlement bene vens het land voor zich hebben. Indien Gladstone zich niet voor Rusland had vernederd, indien hij Gordon niet verla ten had, hij zou nog aan het bewind zijn. Met Duitschland wil Engeland in vrede leven. Engeland heeft sympathie voor Bismarck's koloniale politiek, want het kan zijne bezittingen niet vergrooten en begeert niets anders dan een bevriend volk tot nabuur te hebben." Een Russisch blad beschouwt het als een kenschetsend teeken der politiek van het nieuwe Britsche kabinet, dat Sir A. Layard, de bewerker van den Turksch- Russischen oorlog van 18771878, tot gezant van Engeland te Konstantinopel benoemd is gelijktijdig met de benoeming van Sir Peter Lumsden tot ridder-groot kruis van de Bathorde. De algemeene samenkomst ter beraadslaging over de telegraaf-aange- legenheden zal den 10 Augustus a. s. te Berlijn geopend worden. De meeste Sta ten van Europa en vele van daarbuiten zenden afgevaardigden derwaarts, en ook de groote bijzondere maatschappijen zullen er vertegenwoordigd zijn. Sir Peter Lumsden heeft aan den dierentuin te Londen twee «sneeuwlui paarden» geschonken, welke hij mede bracht uit Afghanistan, het eenige land waar deze dieren gevonden worden in de sneeuw der hooge bergen. Tot dus verre werd nog geen enkel sneeuwlui paard levend naar Europa overgebracht, en men vreest, dat deze twee spoedig in de ongewone luchtstreek zullen ster ven. Zij moeten zeer woest en gevaarljjk zijn. Hunne huid is roodachtig wit en zij zijn 6 a 7 voet lang. In Saksenland leeft een man, wien het eindelijk en ten laatste gelukt is het weer te maken. In het vriendelijk stadje Falkenstein had men de vorige week ook vreesselijk veel last van de hitte en de droogte en daarom werd er een deputatie gezonden naar den eigenaar van het hotel «Zum Stern",die tot nog toe zonder uitzondering, al de concerten, welke hij in zijn tuin gaf, had zien mis lukken door de vreeselijkste regenbuien. Men verzocht hem nu ook weer een concert in zijn tuin te annonceeren. De hotelhouder was onmiddellijk bereid, en liet de volgende advertentie in de Val- kenstciner Zcitung zetten: Hotel «Zum Stern". «Door het aanhoudende droge weder zie ik mij in het belang van den land bouw verplicht, morgen, Woensdag, 's avonds te 7 uur, een groot concert te geven, met prachtige verlichting door geheel nieuwe illuminatie-toestellen. Het orkest zal spelen onder de leiding van den orkestdirecteur Petzold uit Auerbach. Entrée 25 pfennig. Een druk bezoek wordt zeer gewenscht." En inderdaad, Woensdag openden zich de hemelsluizen en een verkwikkenden regen viel op het uitgedroogde land. Bij het eind-examen aan het Gym nasium alhier zijn geslaagd de heeren A. A. Claussen, J. S. Langen, R. W. T. Iiijftenbelt, W. Zijlstra, voor godgeleerd heid, letteren en wijsbegeerte; en J. M. Crooekewit voor genees-, wis- en natuur kunde. In een de vorige week gehouden vergadering van de vereeniging ter be strijding van epidemische ziekten, werden nog als bestuursleden gekozen de heeren Dr. Campert en Ds. II. W. Kalff. Een voorstel tot ontbinding der vereeniging werd met vijf tegen twee stemmen ver worpen. Zondag den 12. Juli, des morgens om half tien en des namiddags ten vijf ure, zal de godsdienstoefening der Vrije Ger. Gemeente alhier geleid worden door Us. Van der Spek uit Sliedrecht. De Kiesvereeniging Amersfoortzal a. s. Zaterdagavond vergaderen tot het stellen van Candidaten voor den Ge meenteraad, Heden morgen vertrokken van hier twee detachementen Ordonnancen onder geleide van twee officieren, de heeren Van Eek en Mathon, om 'te marcheeren naar Utrecht en van daar morgen, per spoor naar Tilburg te vertrekken, ten einde aan de Cavallerie-manoeuvres in N.-Brabant deel te nemen. Maandag j.l. vertrokken van hier, onder geleide van een wachtmeester, 6 manschappen van de Ordonnancen om de fort-manoeuvres in de omstreken van Woudrichem bij te wonen. De verkiezing van een lid voor de Kamer van Koophandel enz., alhier (af treding einde 1886) zal plaats hebben op Donderdag den 23e dezer. Bij de door Burgemeester enJWethou- ders gehouden aanbesteding was het laagst ingeschreven, voor de levering van honderd ijzeren privaattonnen, door Vester Zoon te Amsterdam (f 160.voor het schoonmaken van de gebouwen en meubelen der openbare lagere scholen door D. A. Stöver (f 263.90); en het schoonmaken der H. B. School door G. Ruitenberg (f281,75). De beide laatste werken zijn dezen in schrijvers gegund, omtrent het eerste is nog geen beslissing genomen. Tot onderwijzer aan de openbare school te Eist, is uit de vele sollicitanten met algemeene stemmen benoemd, onze stadgenoot de Heer G. Pon. Eerstdaags zal het plan worden volvoerd tot oprichting eener Volkszang school in onze gemeente. De heer M. W. Petri, leeraar in zang- en pianospel aan de muziekschool te Utrecht, door het afdeelingsbestuur van Toonkunst daartoe aangezocht, heeft zich bereid verklaard de leiding daarvan op zich te nemen. Daar de belangen der afdeeling schijnen te vorderen, dat deze betrekking met die van directeur der Zangvereeniging in één persoon worden vereenigd, zal de heer Petri ook als zoo danig optreden en is daartoe den heer Enderlé, met erkenning zijner vele ver diensten, eervol ontslagen. Voor de waar neming der nu vereenigde functies zal de Heer Petri iederen Woensdagnamid dag van halfzeven tot half tien zich hier ter stede bevinden. Na gedurende drie en dertig jaren als lid van den gemeenteraad zijne beste krachten aan de belangen onzer gemeente te hebben gewijd, geeft de heer B. E. Herschel het verlangen te kennen, om bij de a.s. periodieke verkiezing niet meer in aanmerking te komen. Onze raad verliest in hem een zijner ijverigste leden, die nooit schroomde voor zijne overtuiging uit te komen en daar door steeds de achting zijner medeleden en van Burgemeester en Wethouders ten volle mocht genieten. Wij gunnen den 83-jarigen grijsaard gaarne de verlangde rust. Moge hij nog vele jaren van den steeds toenemende bloei onzer gemeente, waartoe hij mede de grondslagen hielp leggen, getuige zijn. Wegens vertrek naar elders is door den heer P. J. van Maanen met ingang van den 1. Augustus a.s. eervol ontslag gevraagd uit de betrekking van Ambte naar ter gemeente-secretarie van Amers foort, belast met de werkzaamheden voor het bevolkingsregister. Bij besluit van Burg. en Weth. dd. heden is 't gevraagd ontslag verleend. Gisteren namiddag vertoefden al hier de Directeur-president van de Rijp- spoorw.Maatschappij, de eerstaanwezend Ingenieur bij de R.Spoorw.m., alsmede de Ingenieur bij de Ned. Centraalsp.M. Wederom is een oudstrijder heen gegaan. Gisteren namiddag werd het stoffelijk overschot van Kruiwagen, die als Rijd. Artillerist deelnam aan den oorlog van 1830 grafwaarts gebracht. Vier zijner alhier wonende wapenbroe ders, droegen de slippen van het lijkkleed, terwijl de overigen de lijkstoet volgden. Aan de groeve werd door den heer G. Ilubers Dz., als voorzitter der afdeeling van het Metalen Kruis alhier, in een krachtige rede de verdiensten van den overledene herdacht, waarna ook de heer D. Klerk het woord voerde en aantoonde dat Kruiwagen niet alleen met het zwaard in de vuist wist te strijden voor Vorst en Vaderland, maar tevens als lid van het Afschaffingsgenootschap gestreden had tegen al wat onzedelijk was. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de Iste helft der maand Mei 1885. 1. Mevr. Bel Amsterdam. 2. Jan van Woers Assen. 3. P. Kops Bunschoten. 4. Rika Sleurink Hilversum. Verzonden geweest naar België. 1. J. Rietjens Antwerpen. VERKOOPING VAN VASTE GOEDEREN. Zaterdagavond 4 Juli 4885 in het Valkje." Notarissen: de heeren A. II. DRIJFHOUT VAN HOOFF ei: Mr. J. DE LOUTER. Een huis en erf op den Hof en een huis en erf daarnaast, in massa, voor f2300. TJtreclit. In de Molensteeg alhier ontstond gisterenmiddag een begin van brand welke spoedig werd gebluscht, doch niettemin een menschenleven kostte. De bewoonster van het pand waar de brand ontstond had zich namelijk een oogenblik verwijderd een kindje van ruim 2 maan den in een wieg achterlatende. Tijdens hare afwezigheid schijnt vanaf het vuur een brandend stuk hout te zijD gevallen en met het wiegenkleed in aanraking gekomen, althans toen de moeder terug kwam, vond zij de wieg in brand en het kind met brandwonden bedekt, dat on middellijk naar het ziekenhuis werd overgebracht en weinige oogenblikken later overleed. Aan de Universiteit promoveerde tot doctor in de Rechtswetenschap, de heer J. A. Huydecoper, geb. te Zeist, na verdediging van een proefschrift getiteld «Eenige opmerkingen ovér het begrip van diefstal." Baaru. Zaterdagmiddag is brand ont staan bij den heer De Vries in het Prins- Hendrikpark alhier. De brand werd even wel spoedig door de bewoners zelf gebluscht, zoodat de brandweer en de spuit geen dienst behoefden te doen. De installatie van onzen nieuw be noemden burgemeester jhr. mr. B. H. de Beaufort zal op '14 dezer plaats hebben. Iioosdreclit. Men zegt dat het plan om alhier een kaasfabriek op te richten zal schipbreuk lijden, omdat de veehouders niet genegen zijn hun melk af te staan. Zeist. In de vorige week zijn in de omstreken van Zeist proeven genomen met handbluschgranaten. Het zijn gesloten fleschjes met vuurdoovende scheikundige stof, die in de brandende massa worden geworpen en deze snel blusschen. De proeven slaagden uitmuntend. De pi ijs is ongeveer twee gulden per fleschje. Vooral voor buitenplaatsen, waar de brandweer minder spoedig aanwezig kan zijn, zal dat bluschmiddel zeer verkieselijk zijn. IiUnteren. Het plukken van zwarte bessen, ter verzending naar Engeland, is in de omstreken alhier in vollen gang. In aanmerking genomen, dot de nacht vorsten veel schade hebben aangericht, is de opbrengst vrij bevredigend. Voor roode bessen besteedt rnen 8 a 10 cent per KG. Een flinke daad. Door tegenwoordig heid van geest van den spoorwegwachter Krul te Delft werd Donderdagavond een ernstig ongeluk voorkomen. Niettegen staande herhaalde aanmaning, liep eene vrouw met twee kinderen over de rails aan den overweg bij de Koenderstraat, op het oogenblik dat de sneltrein uit 's-Hage te 6'4 uur nog slechts eenige meters verwijderd was. Genoemde spoor wegwachter greep een der kinderen en duwde de vrouw achteruit, en redde alzoo deze drie van een anders wissen dood, op gevaar af van zeiven medegesleurd te worden. Gevolg van de werkstaking. De siga- renmaaksters te Napels, die het werk gestaakt hadden, zijn er slecht af ge komen want, toen zij den arbeid her vatten wilden, verbood de Minister de fabrieken te openen. Duizenden huisge zinnen zijn nu broodeloos. Hondsdolheid. Een inwoner van Bo logna werd dezer dagen 'door éen hond gebeten; doch zijn broek was gelukkig zoo dik, dat het woedende dier niet in het vleesch beet. De man liet de gescheurde broek door zijn zuster her stellen, die op de gebruikelijke wijze de draad met de tanden afbeet en toeval ligerwijze de lippen te dicht bij het kleedingstuk bracht. Het gevolg was, dat zij de giftstof, welke de dolle hond had achtergelaten, binnen kreeg; kort daarna overleed het meisje aan honds dolheid, onder de vreeselijkste pijnen. Dood gestoken. In een Beiersch dorp is een man, een onderwijzer; door bijen aangevallen en zoo gestoken', dat hij aan de gevolgen overleed. De geneeskundige die te hulp geroepen werd, verwijderde niet minder dan 1240 angels uit het lichaam van den ongelukkige. Ter navolging. Als een voorbeeld van «Nederlandsche gemoedelijkheids, ver haalt de Westf. Merkuren in navolging van dat blad verscheidene andere Duit- sche bladen, het volgende: Onlangs kwam aan een klein spoor wegstation tusschen Maastricht en Rot terdam een der beambten, ongeveer 10 minuten vóór het vertrek van den trein, de wachtkamer binnen en vroeg ieder der vier aanwezigen of hij of zij voorzien was van een kaartje. Toen allen dit be vestigend beantwoordden, sprak hij«Dan behoef ik geen sein met den bengel te geven. Het kindje van den chef slaapt, en ik maak het niet graag wakker.« Uik stelt dezen «gemoedelijkeri Hol lander*, het had evengoed een .Duit- scher kunnen zijn en was er misschien wel eenals voorbeeld voor de spoor beambten, en vindt in het verhaal aan leiding om de «geachte heeren* machi nisten en trein-conducteurs te verzoeken 's nachts wat minder luidruchtig te werk te gaan, ten einde de rust van de sla- penden in den omtrek niet te storen, en hij maant vooral ook de spoorwegbe stuurders aan, om de wisselwachters geen overmatig langen dienst te laten doen, en zoo het gevaar voor spoorweg-onge lukken te verminderen, want «het kindje slaapt.* Rare gasten. Onlangs kwam in een voornaam logement te Pest een aanzien lijke dame met vijf vrouwelijke dienst boden, zeven en veertig koffers en doozen en vier papegaaien. Zij liet zich inschrij ven als Mevrouw Diana Barbolescu, uit Krajova, en zij betrok vier kamers, welke per telegram voor haar besteld waren. Die dame was echter vrij lastig voor de andere gasten. Den geheelen dag zoolang zij thuis was, en dikwijs ook 's nachts, was er aanhoudend rumoer in hare kamers, want Mevrouw Barbolescu had een eenigszins prikkelbaar humuer, en het geraas van schotels en glazen, welke zij de bedienden naar het hoofd smeet, haar schreeuwen en het gejammer en gehuil der meisjes waren daarvan voor de medebewoners van het huis maar al te duidelijke bewijzen. Doch alle klachten bij den logementhouder over den last, dien de dame veroorzaakte, bleven vruchteloos, want zij scheen zeer rijk en verteerde veel. Eenige dagen geleden maakte de rijke vreemdeling het echter al te bont. Een dame, die langs haar kamerdeur kwam, toen zij juist met een stok gewapend in de gang een dienstmeisje vervolgde, werd door haar voor de schuldige dienstbode aangezien, en zoo hevig geslagen dat zij bloedde. Nu kwam de politie tusschenbeide, en den volgenden dag vertrok mevrouw Barbolescu met al hare koffers; hare papegaaien en bedienden, nadat zij aan de mishandelde een aanzienlijke schade loosstelling betaald had. De logement houder staarde haar met weemoed na: «Ik heb,* zeide hij tot een vriend, «één enkelen goeden klant gehad, en die moet nu juist gek zijn Onweer en hagelbuien in Oostenrijk. Terwijl in het noorden van Hongarije men reeds de vorige week begonnen was den oogst, die uitmuntend te velde stond, binnen te halen is op verscheiden plaat sen aan alle hoop op een ruime oogst de bodem ingeslagen. Van Maandag tot Vrijdag II. is Hongarije geteisterd door tallooze onweer- en hagelbuien die ont zaggelijke schade hebben teweeggebracht. In sommige districten is al het graan vernield terwijl het met de vruchtboomen niet veel beter is afgeloopen. In het Hongaarsche dorp Csoma sloeg de bliksem in de kerk, terwijl daar juist een mis bediend werd. Twee jonge vrou wen werden er door gedood en twee en dertig personen vielen bewusteloos en meer of minder zwaar gewond ter aarde. In Boheme schijnt de toestand nog erger te zijn. Daar heeft in het dorp Zechovitz een oveistrooming verscheidene huizen en bruggen medegesleept. Niet minder dan acht personen zijn te Visnitz door den bliksem gedood en in het district Oedenburg zijn door wolkbreuken en onweersbuien groote verwoestingen aan gericht. Dreigende concurentie. Een landbou wer en veehouder te Hoogwoud zal een gedeelte zijner boerenwoning laten in richten tot eene bakkerij, en heeft het voornemen het brood zoo goedkoop mogelijk te leveren. Door deze opko

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2