Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. razenden den chef aan. Op diens hulp geschreeuw kwam de boer der boerderij met eenige knechts toeschieten. Met vreeselijke woede stonden de partijen el kander een tijdlang af te rossen. Messen werden van de tafel gegrepen, een dolk kwam te voorschijn, kogelfleschjes werden op de hoofden stuk geslagen, en duchtig werd met een fornuistang er op ingeran- seld. Ten slotte zwichten de amokmakers voor de overmacht. Van het gebeurde is bij den burge meester te Laren proces-verbaal opge maakt. De Arnheénsche politie ondervindt in den laatsten tijd, vooral bij inhechte nisnemingen, veel last van tegenwerking bij het publiek. Dit geschiedde ook voor eenige dagen, toen de politiedienaren met een hagelbui van steenen werden begroet. De rechtbank heeft thans twee van de belhamels tot 5 en 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, tot voorbeeld van anderen. Terwijl Dinsdag te Nieuw-Leusden de huisgenooten van den landbouwer P. op het land waien en een meisje van 9 jaren op haar 2jarig zusje moest passen, viel dit laatste in een onbewaakt oogen- blik in het vuur. Dadelijk schoot men toe, maar niet zonder zware brandwon den bekomen te hebben werd het kind er uitgehaald. Er bestaat weinig hoop op levensbehoud. Het twaalfde Zuider Zendingsfeest, in de mastbosschen nabij Bergen op Zoom gehouden is onder begunstiging van fraai weder uitstekend geslaagd. Men schat het aantal aanwezigen op negen a tien duizend. Alhoewel het meer en meer in Franekeradeel in onbruik begint te geraken, wordt toch nog door enkele landbouwers, na het beëindigen der hooiing en als de laatste weide hooi in de schuur gebracht is, het zoogenaamde ïheamiel!" gegeven, waarbij dan allen aanzitten, die den boer bij het zweelen, hooien en binnenhalen van zijn winter voorraad voor het vee behulpzaam zijn geweest. De traditioneele spekpannekoe- ken zien zich echter ook al door andere spijzen vervangen, evenals zoo vele an dere gewoonten der oude Friezen meer en ineer op den achtergrond geraken. (Sn. Ct.) Het koninklijk gezin heeft reeds voor eene week Kóningswart verlaten en vertoefde onderweg eenige dagen te Frankfort. Het is nu in goeden welstand op het Loo aangekomen. Naar men algemeen verneemt, heeft de Koning het vaste voor nemen, het volgend jaar nogmaals een badkuur te Karlsbad te doen. Z. M. de Koning heeft aan prins Metternich het grootkruis van den Neder- landschen Leeuw verleend, en aan den badarts en den burgemeester van Kó ningswart het ridderkruis der orde van de eikenkroon. H. M. de Koningin heeft 250 florijnen geschonken voor de armen van de plaats. (D. v. Z.-H.) In de omstreken van Deventer is men druk bezig met het rooien der vroege aardappelen. Door de langdurige droogte zijn zij over het algemeen klein van stuk gebleven. De hoedanigheid is uitmuntend. Donderdagmiddag had te Callants- oog een jongen de onvoorzichtigheid een brandende lucifer in de duinen op den grond te gooien, waardoor in een oog wenk het helm begon te branden. Na drie uren inspanning mocht incn er in slagen de duinbrand te blusschen. In de stembus te Montfoort vond men een biljet, waarop te lezen was Van Vuuren is van ouden stam En Van den Berg op jaren Ze zitten netjes naast elkaêr, En zullen ligt 't aan mij voorwaar Opnieuw mee spelevaren. Te Delft is naar het D. v. Z. H. meldt, de verkiezing van den heer van Woerden als raadslid ongeldig verklaard, omdat er twee personen van dien naam zijn. Van wege het Haagsche gemeen tebestuur is men aan de waterpartij in de Scheveningsche boschjes bezig met het bouwen van een, dtijvenden muziek tempel, die bij gelegenheid van den ver jaardag van de Koningin in gebruik zal genomen worden. Met het stellen van de monumen tale fontein in het midden van het Haag sche Binnenhof is gister een aanvang ge maakt. In zake de Afghaansche quaestie is nog niet veel vooruitgang op te merken. De Morning Post strooit 'rond, dat de Russische regeering een voorstel heeft gedaan om de quaestie betreffende den Zullicar-pas vooreerst te laten rusten, en intusschen een voorloopige overeenkomst over de grensregeling te sluiten. Dit be richt klinkt evenwel alles behalve geloof waardig daar in plaats van de onderhan delingen te willen rekken, beide regee ringen niets liever dan een spoedige oplossing der quaestie wenschen. Het Fransche Journal Ofjiciel bevat in een zijner laatste nummers, de wet tot goedkeuring van het tractaat van vrede, vriendschap en handel, dat op 9 Juni 1885 tusschen Frankrijk en China werd gesloten. De Chineesche gezant bij de Fransche regeering wordt eerstdaags te Parijs ver wacht. Bij de begrafenis van den sociaal democraat Hille, te Frankfort, hadden ernstige ongeregeldheden plaats. Er was n.l. verboden om aan het graf redevoe ringen te houden, en toen dit verbod werd overtreden trokken de politieagenten den sabel en werd het kerkhof ontruimd; evenwel niet, dan nadat een vijftigtal personen meer of min ernstig gewond waren. Het garnizoen van Kassala heeft weder om een aanval der Arabieren afgesla gen. De Mahdi schijnt dus wel op het bezit dier stad gesteld te zijn. Kassala is dan ook de hoofdplaats van de rijkste provincie van Soedan, en een hoogst be langrijk strategisch punt voor Abyssiniè en het Nijldal. De Egyptische regeering en de Engelsche eveneens hechten groot gewicht aan het behoud der stad. Enge land heeft bij koning Jan van Abyssinië reeds meer dan eens pogingen in'tweik gesteld om door zijne troepen de stad te doen ontzetten. Het heet zelfs, dat hem daarvoor 100.000 pd. st. geboden is. Uit New-York wordt het overlijden van Generaal Grant bericht. De rouw over Grant's overlijden is in het land algemeen. De heer Cleveland heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de door Grant bewezen diensten in herinne ring brengt en voorschrijft, dat alle openbare gebouwen gedurende dertig da gen met rouwfloers moeten worden be hangen en bij de begrafenisplechtigheid gesloten zullen zijn. De familie van den generaal ontvangt tallooze bewijzen van belangstelling. De beurs en de goederen markt zullen op den dag der begrafenis gesloten zijn. In Spanje neemt de cholera in de Noordelijke provinciën weder toe. Dr. Ferran heeft zijne inentingen, onder toe zicht van regeerings-ambtenaren, weder hervat. In het Amerikaansche blad de New- York Herald komt een brief voor over de nederzettingen aan den Congo. De geheele onderneming wordt eene «op lichterij op groote schaak genoemd. Gelden worden verduisterd, en de Eu ropeanen lijden en sterven aan de smartelijkste ziekten. En de schuld van al deze ellende wordt gegeven aan. Stanley. Waarlijk een schoone belooning voor den beroemden reiziger. Te Nice is een prijsvraag uitgeschre ven voor een standbeeld van Charibaldi, dat, met inbegrip van alles, niet meer dan fr. 70,000 kosten mag. Als opvolger van prins van Hohenlohe, gezant van Duitschland te Parijs, indien deze het stadhouderschap van Elzas Lo tharingen aanvaardt, wordt thans ge noemd generaal Von Schweinitz, verte genwoordiger van keizer Wilhelm bij den Czaar. De heeren E. L. Visser, Dr. P. Groeneboom en E. L. H. van Lanschot Hubrecht hebben hunne benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. Zondag, den 26. Juli e.k., zal de godsdienstoefening in de Ev. Luth. kerk alhier, worden geleid door Ds. H. C. Lolir van Rotterdam. Tot lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier, is de heer J. Ger. Kleber verkozen met 43 van de 63 geldige stemmen. De heer H. E. van Sweden bekwam 15 stemmen. Naar wij vernemen is de heer Jhr. E. J. van Holthe, ontvanger der directe belastingen alhier, voornemens ontslag uit die betrekking te verzoeken, tegen Januari a.s. Ook de heer A. W. van der Ploeg, deurwaarder der dir. bel. zou voornemens zijn alszoodanig ontslag te verzoeken tegen a.s. Februari. In het Kamp te Oldebroek had jl. Woensdag een treurig ongeval plaats. Bij het houden der tactische oefeningen door het le regiment Veld-Artillerie, is een affuit met kanon omgeslagen, waarbij de manschappen die zich op 't affuitkistje bevonden onder het stuk ge raakten. Één van hen, de milicien-plaats- vervanger L. F. bleef op de plaats dood, terwijl de andere gekwetst werd en zijn rechterarm brak. Beide manschappen zijn van de 5e batterij van genoemd regiment alhier in garnizoen. Woensdagavond had in een der zalen van de sociëteit «Amicitiav de inschrijving plaats van leerlingen voor de Yolkszangschool. Ongeveer 280 jongens en meisjes werden aangegeven. De lief hebberij schijnt dus nog al groot, maar of dit lang zal duren? Ten behoeve van de fortoefeningen die in Augustus en September zullen gehouden worden, zal de heer Gerritsen alhier het legstroo leveren, zijnde hij de minste inschrijver en wel tot den prijs van f56,de 1000 kilo. Woensdag morgen omstreeks 9"2 uur arriveerde in de legerplaats bij Zeist het escadron ordonnancen, onder com mando van ritmeester LoefI', uit Amers foort. Toen zij nog ongeveer een half uur van de legerplaats verwijderd waren, kreeg men telegrafisch bericht. Er werd onmiddelijk alarm geslagen, gevolgd door gewapend appèlde manschappen waren als gewoonlijk op de werkterreinen rond om het kamp bezig, en zoodra de trom gehoord werd, liepen ze op z'en hardst naar hunne tenten en in aanmei king ge nomen de groote afstand van de terrei nen tot hunne tenten, waren allen spoe dig in marschtenue gereed om ommid- delijk uit te rukken en het corps, dat in aantocht was in te halen. De troepen stelden zich in bataille, ter wijl het escadron eenige keeren in draf, galop en charge voorbij reed vóór dien tijd had de voorstelling plaats van hh. officierendoorden kamp-en escadrons- commandant. Daarna defileerden de kampeerer.de troepen eenige keeren en rukten alle mili tairen weldra het kamp in de manschap pen stegen af en. kregen een kleine rust, terwijl de genietroepen zich in werktenue kleedden, om zich voor te bereiden voor de 1. paralel, dip gisteravond geopend zou worden. Uitslag der gemeenteraadsverkiezin gen te Wagcniugeu. Herkozen: de hh. J. van Rijn, Van Dam, M. C. Bronsveld, Tromp. GekozenBaron Van Dedem. Kenswoude. Uitgebr. 37 stemmen. Herkozen: de lih. H. Hiensch (28) en D. Schuur (27). IJselstefJu. Gekozen C. van Egmond 121, W. Middelweerd 116 stemmen. Her stemming tusschen C. van den Anker met 94, J. M. van der Roest met 93, S. van Sijl met 91 en E. van Amerongen met 12 stemmen. Jfaurlcnsdijk. Wit briefje. Gekozen A. VVesteneng Az. aftredend lid, en II. Copijn, met resp. 53 en 43 van 79 uit gebrachte stemmen. Geel briefje. Gekozen H. Copijn met 41 van de 77 geldige st. Jutfaas. Herkozen: R. Mandersloot met 82 en W. J, Mijnlief met 80 stemmen. Schcrpenzeel. (Geld.) Uitgebr. 47 st. Herkozen de hh. G. van der Want (45). J. van Wolfswinkel (41). Tot spijt ongetwijfeld der meeste ingezetenen, vernamen wij van onzen geachten predikant, den weleerw. heer A. J. Ruijs, dat door hem een beroep is ontvangen naar de gemeente Heemstede bij Haarlem. In 't belang dezergemeente hopen wij, dat ZEw. vrijheid zal vinden voor dat beroep te bedanken. Veeuendaal. Uitgebr. 121 stemmen. Herkozende hh. J. van Hardeveld Hzn. (100), G. G. Martinius (91), Jhr. J. A. W. Melvill van Carnbée (81), H. van Schup- pen (81). De bekende varkensziekte heerscht in deze streken op onrustbarende wijze. Op verschillende wijzen, ook bij bekkenslag wordt den volke telkens verkondigd, dat bij deze of gene particulier versch spek te koop is en het spek van dat zieke dier vindt steeds grage koopers onder den minderen stand. Menig ziek of aan ziekte gestorven varken gaat voorts naar Utrecht of Amersfoort. De lever van het aan de ziekte gestorven varken is bijna geheel vergaan en het spek gevlekt; deze vlekken verdwijnen echter door het een 12tal uren in koud water met zout te zetten. Ook aan worst wordt telkens een aantal KG. dier dieren naar elders geëxpedieerd; wenscht de eigenaar zoo'n gestorven dier niet te verkoopen, dan wordt zelfs diefstal gepleegd om het te bemachtigen. Zoo stierf de voorgaande week een varken van ruim 100 KG. van den heer T. van Wakeren te Geldersch Veenendaal dadelijk waren er liefheb bers, maar de heer van W. wilde van niets wetenhij liet het dier begraven. Twee dagen daarna in den nacht van Woensdag op Donderdag, is het beest uit het graf gehaald, omja waar om, zeker niet om het elders met meer eer ter aarde te bestellen. De politie van hier heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld, omdat men ernstig vermoeden heeft, dat het in dit dorp is ingevoerd tot nog toe zonder resultaat. Hoogland. De uitslag der kiezing tot drie leden voor den gemeenteraad is als volgt Uitgebracht 57 geldige stemmen. Vol strekte meerderheid alzoo; 29 stemmen. IV. Tolboom (aftr.), 50, B. Koenen (aftr.) 45 en D. Reinders (aftr.) 45 st., zoodat de aftredende leden herkozen zijn. Voor de vacature van 't Klooster is gekozen de heer G. Voskuilen met 41 van de 57 uitgebrachte geldige stemmen. Woudenberg. Als lid van den Raad dezer gemeente is herkozen de heer D. Druijiï Az. en gekozen (in plaats van T. Steenbeek, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen) de heer A. van Egdom Ez., respectivelijk met 38 en 32 van de 49 geldige uitgebrachte stemmen. Bunschoten. De uitslag der verkie zing voor 3 leden van den raad is als volgt: Uitgebracht werden 93 stemmen, zoo dat de volstrekte meerderheid 47 stemmen bedroeg. De aftredende leden werden allen her kozen. R. Beukers met 69, Z. van Hal teren met 64 en J. Duijst Lz. met 61 stemmen. Voorts werden uitgebracht op H. Nagel Mz. 24, E. van de Kolk Ez. 19, W. Nieuwboer 17, A. Beekhuis Wz. 12, W. van de Kolk Az. 7, P. Koelewijn Hz. 2 stemmen, terwijl F. Koelewijn Wz., J. Koelewijn Dz., P. ter Beek Rz. en M. Nagel elk één stem bewamen. Soest, 24 JulL Bij de op 21 dezer plaats gehad hebbende verkiezing van vier leden voor den Gemeenteraad zijn herbenoemd: P. Hartman, G. van den Bremer en G. van Heertum, terwijl eene herstemming zal moeten geschieden tus schen C. van Logtenstein Wz. en H. A. Veenendaal. Er waren 129 stembilletten ingeleverd; een daarvan bevatte slechts twee namen. De stemmen waren verdeeld als volgt: G. van Heertum 89 st. P. Hartman 85 G. van den Bremer 79 C. van Logtenstein Wz. 61 H. A. Veenendaal 46 C. J. W. Loten v. Doelen Grothe 35 P. Stalenhoef Cz. 30 J. W. Smits 27 i E. J. van der Flier 26 i J. H. Tiers 9 H. Stalenhoef Cz. 7 C. Ebbenhorst Tz. 8 C. Ebbenhorst Jz. 3 i J. C. Mets 2 i> C. Ebbenhorst 2 n A. de Kruijf, P. van den Bremer Hz., Arie Dijkman, Jan Fokken en K. Stalen hoef ieder 1 stem. De volstrekte meerderheid bedroeg 65 stemmen. Utrecht. De kanonnier B., alhier in garnizoen en sedert enkele dagen ver mist, werd Donderdagmorgen in een sloot nabij de Croeselaan onder deze gemeente levenloos opgehaald en naar het Militair Hospitaal overgebracht. Door de politie alhier is in beslag genomen, op het vermoeden van valsch- heid, een vijf en twintig centsstukje voe rende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1849 benevens een coupon Amsterdamsche Leening d.d. 1 Maart 1885 Serie 12.860 no. 1858 groot f3. In de Garnizoens-Bakkerij alhier werd heden morgen een der knechts plotseling door eene beroerte getroffen en overleed reeds, tijdens men hem per brancard naar zijne woning vervoerde. Baarn. Tot leden van den gemeen teraad zijn Dinsdag herkozen de H.H. G. Elink Schuurman, W. van Oosterom, H. Brulleman en Mr. F. Pen. Herstemming tusschen de H.H. C. L. Meier (lib.) en W. Roest (ant. rev.) Op het gemeente-kerkhof werd Donderdag op eenvoudige wijze het stof felijk overschot van den WelEerw. heer Limperg bijgezet. De overledene was voor 2 jaren Luth. Predikant te Bodegraven. De heer Limperg was een vermaard kan selredenaar en zoowel hier als elders om zijn humaan karakter algemeen bemind. Drie predikanten, allen vrienden van den overledene, voerden aan de geopende groeve het woord. Doorn, 23 Juli. De heer D. van Vulpen, bij de jongste verkiezing benoemd tot lid van den raad dezer gemeente, heeft verklaard die benoeming niet aan te nemen; dientengevolge zal eene nieu we verkiezing plaats hebben op Dinsdag den 4. Aug. a. s. Jhr. mr. R. de Beaufort en C. J. Kneppelhout, mede herkozen, nemen de nieuwe benoeming aan. l,opikerkapeI, 23 Juli. De aanhou dende droogte doet in deze streek veel nadeel. De hooibouw is afgeloopen, maar men heeft veel minder hooi aangereden dan voor den veestapel noodig is; de naweiden zijn verbrand en de enkele grasscheutjes worden nog door de mui zen verteerd; de koeien lijden gebrek aan het noodige gras en geven daarom weinig melk; de boomen, die in 't voor jaar veel beloofden, verliezen haar blad en laten de vrucht vallen, zoodat over het algemeen de toekomst voor den landbouw er er niet benijdenswaardig uit ziet. Montfoort. LI. Dinsdag viel het zoontje van den heer v. A. alhier in de gracht. Zijn zeven-jarig broertje haalde hem er uit. Dit is reeds de tweede maal dat zulks gebeurde. Door den kas dezer gemeente zijn de gemeente-inkomsten over 1884 voor- loopig vastgesteld op f 18,221,27 en de uitgaven op f 16,866,21s, zoodat het saldo f 1,355,05s bedraagt. Door oefening wordt de kunst ver kregen. Op de openbaie school te Rozen burg is een 8 jarig meisje, dat tegelijk medelijden en bewondering wekt. 't Kind heeft één armpje wel van gewone lengte, maar slechts van één vinger voorzien 't andere armpje is maar een stompje ter lengte van een palm. Daarmeê doet het kind alles: schrijven met griffel, potlood en pen, breien enz. 't Eerste paar kouzen, dat ze gebreid had, zonden hare ouders naar onze Koningin. Men moet zien, op welk een handige manier ze pen of pot lood vasthoudt met den ééne vinger en het stompje. Feest in een brandkast. Te Buenos Ayres is door een aldaar woonachtig fabrikant een brandkast gemaakt van negen meter diep, vijf meter hoog en zes meter breed. Een brandkast van die groote was nog nooit vervaardigd. Toen ze af was heeft de smid, die haar ont worpen had er een bal in gegeven aan de arbeiders, die er aan gewerkt hadden. De balzaal was groot genoeg voor verscheidene personen. Een Londensche politieagent, Davis genaamd, vermoedde dat in een huis van Kensingtonpark garden, dat door de bewoners tijdelijk verlaten was, omdat het herstelling moest ondergaan, was ingebroken. Davis ging het huis binnen en op de eerste verdieping ontmoette hij twee gemaskerde kerels, waarvan een 4 schoten op hem loste. De politie-officier, die Davis vergezelde en beneden was blijven staan aan den voet van den ladder, die naar de verdie ping leidde, wilde zijn kameraad ter hulp snellen, maar de dieven beletten hem dit en haalden den ladder op. Er werd versterking van macht ge haald en de politie omsingelde het huis. Men vond Davis bewusteloos liggen, doch ontdekte geen spoor meer van de misdadigers. De Zweedsche bladen verhalen, dat de zeeman Olaus Holgorsson, die op de Niscro diende, zich door tusschenkomst van het Zweedsche ministerie van buiten land sche zaken tot onze Regeering ge wend heeft, om voor het doorgestane leed en geleden verlies gedurende 10 maanden een schadevergoeding te vragen van 1800 kronen. Een Amerikaansche rechter weigerde onlangs, een jeugdig paartje in den echt te verbinden, omdat zij te zamen niet meer dan 15 cents f0.32'/3 ter wereld bezaten. Zulk een fonds om een huis houden op te zetten, vond hij wel wat al te klein. De laatste man, die hier trouwde in mijn tegenwoordigheid, zei de verontwaardigde ambtenaar, zat de volgende week in de Staatsgevangenis. BURGERLIJKE STANDEN- Amersfoort. Geboren 16 Juli, Maria Lowina, d. van Mathilda Anna Hamers. 18 Juli, Aal- bertus, z. van Albertus Butselaar en Beuta van der Geld. 19 Juli, Antonie Louwe- rens, z. van Hendrikue Boerssen en Antje de Wit. Alida Adriana Gijsberta, d. van Johannes Hendricus van de Pavert en Alida van Haren. 21 Juli, Johan, z. van Hen drik Opscherper en Grietje Winkelhuis. Ondertrouwd 23 Juli, Peter Wijnauds en Grietje van Someren. Evert van Kamp en Aukje Feenstra. Gehuwd 22 Juli, Hermanns Veldman en Elisabeth Maria de Wit. Overleden: 17 Juli, Antonie Adrianus van Eijkelenburg, 1 m. 18 Juli, Andries van Nieëuburg, 8 m. 20 Juli, Antonius Spijker, 7 m. Breunis van Ee, 47 j. echtg. van Aaltje van Laar 21 Juli, Geertje Witteveen, 2 m. 22 Juli, Maria Geertruida van Dijk, 1 m. Bunschoten. Bevallen 20 Juli, Wijmpje Koelewijn vrouw van Hendrik Willem Zijl zoon. Hoogland. Geboren 16 Juli, Antonius zoon van Geurt van de Hoef en Margrietha Kuijer. Overleden 19 Juli, But van den Heuvel oud 51 jaren echtgenoot van Adriana van Hemert. 21 Juli Jannetje Rouwendaal oud 2 jaren. Soest. Geboren: 11 Juli, Dina, d. van Hendrik van Klooster en van Maria Westemeijer. 12 Juli, Elisabeth, d. van Jan Legemaat, en van Alida van de Wetering. 15 Juli, Quirin Marin, z. van Willem Frederik van Voorst en van Catharina Marina Hoogeveen. Overleden: 11 Juli. Hendrik Majoor, oud 15 maanden. Anna Gesina Siem, oud 32 jaar. 19 Juli. Maria van het Klooster, gehuwd met Jacob van Beek, oud 73 jaar. 18 Juli, Hendrikje Teunissen van Otterlo. weduwe van Jan Janse, oud 60 jaar. Woudenberg. Geboren: 17 Juli, Hendrik z. van Gerard van Bruggen eu Jannetje Dolron. 18 Juni, Anionic, z. van Hendrik van de Waardt en Willemijntje van Brummelen. 20 Juni, Oetje, d. van Gerrit Kondijs en Gerritje van Egdom.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2