Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatie. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. De vereeniging Nederland en Oranje te Dokkum, heeft den heer De Savornin Lohman, van 's-Hage, candi- daat voor de Tweede Kamer gesteld. Ook mr. D. Van Eek komt voor op een der lijsten van voorloopige Kamerle den in het kiesdistrict Dokkum. Bij resolutie van den minister van financiën is bepaald, dat bij tijdelijke verplaatsing van ambtenaren, die voor den tijd hunner heen- en terugreis geen verblijfkosten in rekening mogen bren gen, die reizen voor de dienstaanwijzing ieder op zichzelf staan. Is het dus te voorzien, dat de terug reis ten gevolge eener zoodanige tijde lijke verplaatsing geschieden zal in een ander jaar dan dat waarin de heenreis heeft plaats gehad, dan moet voor de heenreis eene afzonderlijke declaratie worden ingediend voor of op den 15den van de daarop volgende maand. Er schijnt sprake van te zijn, nu onder het garnizoen te Leeuwarden ge vallen van roodvonk zijn voorgekomen, deze troepen niet te laten deelnemen aan de manoeuvres die weldra bij Naar- den zullen plaats hebben. Zulk een be sluit ware zeker volkomen gerechtvaar digd. Naar wij van goeder hand verne men werd in de vorige maand door den Minister van Waterstaat enz. aan den ingenieur II. Linse te 's-Gravenhage, tot uit. Dec. 1886, voorloopige concessie verleend tot indijking en droogmaking van het Hoornsche Hop en de Goudzee, onder bepaling dat de concessie defini tief zal worden verleend indien 1°. voor gemelden datum aan hem zijn overge legd de door Gedep. Staten van Noord- Holland goedgekeurde overeenkomsten, die met de bij die onderneming betrok ken gemeente- en polderbesturen moeten getroffen worden tot regeling van hun scheepvaart- en polderbelangen, waartoe de grondslagen reeds voor het meeren- deel zijn gelegd; 2°. het bewijs is gele verd, dat het vereischte kapitaal aanwe zig is, en 3°. een door den Minister bepaalde waarborgsom is gestort. Die indijking zal zich uitstrekken van de Nok, N.O. van Schellinkhout, tot aan de Nes, Z.O. van Monnickendam, met insluiting van het eiland Marken, en omvat ruim 1200 bunders. (.Hoornsche Cl.) Toen Van Ommeren, de notaris klerk, die heden is veroordeeld tot een jaar celstraf, wegens smaad, hoon en laster van den persoon des Konings, uit de rechtszaal kwam, werd hij op straat door een paar honderd personen opge wacht. Enkelen hieven gejuich aan, en zongen het socialistisch volkslied op de wijze der Marseillaise. Al zingende trokken ze een gedeelte van de stad door. Onderweg werd een stuk rood gordijn tot vlag verheven aan een stok, en een zwart boezelaar aan een stok als rouwvlag meegevoerd. Op den N. Z. Voorburgwal werd een telegram afgegeven aan het hoofdkan toor der Rijkstelegraaf. Toen de groep zich weer in beweging had gesteld, wilden eenige politie-agen- ten haar de roode vlag ontnemen. Daar tegen werd met een krachtig neen, neen, protest aangeteekend. De agenten wilden aanvankelijk hun voornemen volvoeren en trokken de sabels, maar zich bezin nende kwamen ze op hun besluit terug en lieten de lieden en hun vlag onge moeid. Onder een hoezee! en herhaling van liet gezang trokken ze nu verder, de roode vlag nu eens afzonderlijk ontplooid, dan als wimpel aan de zwarte vlag be vestigd. Van Ommeren en eenige uit de open bare vergaderingen bekende woordvoer ders der sociaal-democraten bevonden zich onder de wandelende en zingende groep, die zich verspreidde toen ze uit gewandeld eu uitgezongen had. 't Spreekt vanzelf dat jongens, leeg- loopers en nieuwsgierigen langzamerhand den stoet grooter deden worden. Te Slroe (gem. Barneveld) heeft gisteren nabij den Oosterspoorweg weer een belangrijke heidebrand gewoed. Ver scheidene hectaren zijn verbrand. Als vermoedelijke oorzaak wordt ook nu genoemd een vonk uit een locomotief. Diegenen welke zich, zegt de N. R. Crt. ooit op de Zeeuwsche stroomen be vond, of de zeevarende, die Roompot of Brouwershavensche gat binnenviel, heeft ongetwijfeld den Zierikzeeschen toren wel eens ontwaard, en kapitein of loods van den toren als baken zien gebruik maken. Weinigen hunner zullen echter bij het tuien naar dit plompe gevaarte met zijn platte theebusvormige afdekking vermoed hebben, dat deze toren een der schoonste gothische monumenten was. Dat is dan ook niemand kwalijk te ne men, want zelfs dé grondigste kenner der middeleeuwsche architectuur zou, op een afstand, onder eene zoodanige be kapping met quasi attiek (treurige her innering aan de kunstkennis in de le helft onzer eeuw) geen gothiek bouwge wrocht zoeken. Deze toren verkeerde tot voor korten tijd in het diepste geval, en was voor de voorbijgangers eene voortdurende bron van onrust. Het gevaar werd zóó groot, dat doortastende maatregelen dringend noodig werden. Men moest kiezen tus- schen sloopen of afdoende herstelling. Daar eene afdoende restauratie voor de gemeente financieel ondoenlijk was, en eene slooping ook met geldelijke oilers gepaard zou gaan, was het voor de stad eene ware uitkomst, dat het gebouw door het Rijk in eigendom werd overgenomen. Men was nu verzekerd dat het monu ment zou blijven bestaan, hetgeen èn voor de scheepvaart èn voor de kunst van zeer groot belang was. De Rotterdamsche architect Margry werd door de Regeering met het maken der restauratie-plannen belast, en weldra zag men om het meest vervallen gedeelte een steiger van 50 meter hoogte verrij zen, en werd dit gedeelte met de meeste zorg degelijk hersteld. Vervolgens is men begonnen de voor de grootste helft vergane portaal-beklee- den te herstellen. Deze portaal-bekleeding, diep inspringend, rijk geprofileerd, met een spitsboog afgesloten en geflankeerd door twee schoone pinakels, maakt voor zoover zij nu reeds voltooid is, op den beschouwer een grootschen indruk. Keuze van materiaal, weergeven van vorm en van afmeting, alles is in de beste har monie met het geheel. Als dit portaal voltooid is, zal de steiger om een ander gedeelte geplaatst worden. Deze St-Lieven-Munster-toren werd gebouwd in het begin van de 2e helft der 15e eeuw, naar bet ontwerp van den beroemden bouwmeester Keldermans. Volgens dit ontwerp had de toien 200 nieter hoog moeten worden vandaar de buitengewone omvang van het bestaande gedeelte. Dat die verbazende hoogte niet bereikt werd, zal wel aan niet te overwinnen technische bezwaren zijn toe te schrijven. Volgens de kroniekschrijvers was het staken van den bouw een gevolg van verscheidene rampen, die de toenmaals gewichtige handelstad troffen (o.a. het vergaan van meer dan 100 harer schepen). Naar aanleiding van deze overlevering bestaat nog het volgende versje uit het jaar 1657: Hiersiet gliy alTgebeelt, het Ziericzeesche wonder, lien hooftstuck van de konst, van boven end (van onder. Neptuyn heeft dit benijdt, end 't heerlijek werk (gestaeckt En in syn hollen buyk geslockt eer 't was vol- (maeckt. Maar evenwel niet al, daer is nog wat gebleven 't geen u hier wert getoont, al vry seer hooch (verheven. Dit is gedreyght door 't vier, maar spyt Nep- (tuyn, Vulcaen, Dlyft met syn hooge spits noch tot de Woleken (staen, End pronckt met 't schoon gebouw, u hier oock (voorgesneden, Genaempt de Monsterkerck, en wyekt daer in (geen steden. Maer Ziericzee roempt meer op 't innerlijck (gebouw 't Woord dat Godts dienaer hier leert suyver (end getrouw. Deze 12 dichtregelen vindt men op een gravure met de afbeeldingen van 1° den toren zooals hij moest worden 2 den toren zooals hij geworden is; 3" de St.-Lieven-Munsterkerk. Indien over eenige jaren de geheele restauratie is voltooid en wanneer dan ook de tegenwoordige, bekapping (zoo geheel in strijd rrfet het opwaarts stre vend karakter der Gothiek) door een andere is vervangen, dan zal elk die prijs stelt op historische monumenten, moeten erkennen, dat de geldelijke oilers, die Rijk en gemeente zich in deze getroost hebben goed besteed zijn, daargelaten nog het inateriëele belang, dat de scheep vaart bij het behoud van den toren heeft. Het wordt wezenlijk levensgevaar lijk officier der schutterij te zijn. In Rotterdam heeft het volk een drijfjacht op een schuttersoflicier gehouden. In Leiden hebben thans de schutters zelf hun tanden aan hun meerdere getoond. Gisterenavond nl. werd daar de schut terij van het exercitieveld komende aan de Hooigracht afgedankt. Een kapitein, die tegen een schutter op- of aanmer kingen gemaakt had, werd op minder aangename wijze door den schutter aan gesproken, hetgeen ten slotte oversloeg in een algemeen verzet tegen dien offi cier, die, begrijpende dat zijn leven niet zeker was, bij eenen winkelier aan de Hooigracht vluchtte. De politie, van een en ander onderricht, begaf zich ter plaatse onder leiding van twee inspec teurs. Het publiek, hetwelk tot honderden was aangegroeid, wrrd door de politie aangesproken, terwijl de gevluchte offi cier naar het politiebureel werd geleid onder een toeloop van heel wat volk. Bij die gelegenheid werden er nog stee- nen geworpen. Daarna werd het publiek door de politie van voor het politiebu reel verwijderd, hetgeen zonder de min ste stoornis geschiedde, dank zij de beleidvolle handeling der genoemde in specteurs. De officier ging daarop huis waarts. Het bleef verder in den avond rustig. Te Scheveningen kocht iemand dezer dagen in een boekwinkel een blauwen postzegel. Hij moest natuurlijk 5 cents betalen (winst werd niet eens berekend). De man kwam daartegen in verzet en vond het «een schande, dat men in een zoo lam dorp net zooveel voor zoo'n ding moest betalen als in de groote stad". Het Jlaagsclie Dagbl. zegt dat het «historisch" is. Er heerscht, zoo al niet eene vol maakte kalmte, dan toch iets wat op rust lijkt,'in het parlementaire leven. Of deze toestand evenwel lang zal duren is te betwijfelen, daar in Frankrijk, Duitsch- land en Engeland de algemeene verkie zingen weder op handen zijn. Vooral in Engeland en Frankrijk belooft de strijd zeer hevig te worden. In eerstgenoemd land zullen de conservatieven zeker hun uiterste best doen om aan 't roer te blijven en in Frankrijk zitten nu reeds Clemenceau en Ferry elkaar in 't haar. Ferry spoort in zijne redevoeringen de kiezers aan, om alleen republikeinen te kiezen, hetzij opportunisten of radicalen, omdat volgens hem de republiek slechts eene vaste regeering kan verkrijgen, door de vereeniging van twee republikeinsche groepen of van een republikeinsche groep met de monarchisten. De groote vraag is echter of het Ferry gelukken zal een dergelijke republikeinsche meerderheid tot stand te brengen. De Republique Franfaise, een blad dat door de inlichtingen van een diplomaat volkomen op de hoogte beweert te zijn, houdt stijf en strak vol, dat er een oor log tusschen Engeland en Rusland op handen is. Engeland moet met China daartoe reeds een verbond gesloten heb ben. Alles hangt nu volgens genoemd blad af, van de zending van Drummond Wolff naar Constantinopel. Laat Turkije zich ook door Engeland bepraten, dan is een oorlog onvermijdelijk. Wanneer dit evenwel al werkelijk zoo is, dan be staat er voorloopig nog geen gevaar, daar eene invloedrijke partij te Constan tinopel Drummond Wolff tegenwerkt, zoodat zijne zending -wel op niets zal uitloopen. De Sultan van Zanzibar heeft, hetzij dan al of niet op aanraden van Engeland, aan Duitschland's eischen toegegeven, de Duitsche souvereiniteit over liet verwor ven gebied erkend en beloofd zijne troe pen terug te trekken. Te Marseille begint de toestand weer te beteren. Het aantal cholera-gevallen neemt af. De Kamer van Koophandel aldaar heeft daarom de hulp der regeering ingeroepen, om de quarantaine die dooi de Engelsehen te Gibraltar en de Span jaarden te Mahon wordt geëischt, van schepen komende uit Marseille, te doen intrekken. Te Gibraltar hebben zich ook Cholera gevallen voorgedaan. Het bericht evenwel door Le Temps verspreidt als zoude de gevreesde ziekte ook te Odessa zijn uitgebroken, blijkt niet waar te zijn. De gezondheidstoestand in die plaats moet zelfs gunstiger zijn dan velleden jaar, want nog geen enkel geval van dysenterie en cholerine heeft zich vertoond. Het cliolei a-geval, dat zich in Engeland heeft voorgedaan, is gebleken een geval van cholera-nostras te zijn. De leerling der 3de klasse van de H. B. School alhier, A. Schuur Entingh heeft mot goed gevolg examen afgelegd voor de Rijks-kweekschool voor Onder wijzers te 'sBoscli. Op de tentoonstelling te Antwerpen zijn volgens de officiëele lijst bekroond onze stadgenooten de heeren A. Herschel Bzn. en A. M. Slothouwer; de eerste met een Zilveren Medaille voor zijne in zending van tabak in bladen, de tweede met een Bronzen Medaille voor zijne in- gezondene schooluitgaven. De heeren G. J. baron van Iiar- denbroek van Ammerstol en J. J. de Koningh hebben hun benoeming tot lid van den gemeenteraad aangenomen. Zondag 16 Augustus des avonds ten 7"j uur zal in de BuitenSocieteit een extra concert worden gegeven door het Muziekkorps van het le Regemenl Hussaren, welwillend aangeboden door H.H. Officieren van het Regement alhier in garnizoen. Onderstaande nummers zullen worden uitgevoerd 1. La Tonkinoise Pas Redouble. Ld. Wenzel. 2. Ouverture de Concert. E. Schuil cv. 3. Caprice de l'Opéra Beatrix di TendaBellini. 4. Tausend und eine Nacht, Concert Walzer. J. Strauss. 5. Fantaisie de l'Opéra Le Trouvère Verdi. 6. Ouverture Une Féte Charn- pêtrcH. Labory. a. Turksche dans Polak Datiiëls. b. Ukranisch Volkslied en dansJ. Beek. 8. Souvenir Polka, Solo p. Piston J. Hasselmann. 9. Potpourri a d. Operette Die Lustige Krieg J. Strauss. 10. Finale. Onder geleide van den Zeereerw. heer J. L. R. Jansen, deken van Amers foort en pastoor te Hilversum, den wel- eerw. heer J. Beekman, pastoor te Amersfoort, en den weleerw. heer J. Cremer, pastoor te Barneveld, zal de jaarljjksche processie van Amersfoort en omstreken op Maandag den 17 Aug. per extra trein naar Kevelaar verliekken, via Utrecht, Geldermalsen, Nijmegen, Beugen, Goch, en Woensdagavond weer terugkeeren. Te Hemmen zal de trein om 8.58 stoppen, om de pelgrims van Wagenin- gen en Renkum in en uit te laten. Dins dag 25 Aug. zal te Amersfoort in de 0. L. V. Kerk de plechtige Mis van dankbaarheid worden opgedragen, waar bij de Weleerw. heer Il.Vinke, kapelaan te Nijkerk, de feestrede zal houden. Zekere van A., een koopman in kaas alhier, is deze week aan een groot ongeluk ontsnapt. Hij was uit venten geweest en op zijn terugtocht naar hier, toen onder Leusden zijn met een hit bespannen kar werd aangereden door de omnibus van Amers foort op Maarsbergen. Zonder de flinke houding van den berijder der omnibus waren de gevolgen erger geweest dan nu, daar slechts de hit een poot gebro ken heeft, veroorzaakt door eigen schuld. Het dier is er namelijk altijd op uit; om voor andere paaiden te gaan loopen, die het op zijn weg ontmoet. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Woensdag, den 19. Augustus 1885, des namiddags ten 2 ure. Punten van behandeling: 1. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw-benoemde raadsleden. 2. Verzoek van liet afdeelingsbestuur der maatschappij van toonkunst, tot be schikbaarstelling van een locaal voor de Volkszangschool, met advies van Burg. en Weth. 31»Je STA A TS-IiOTERI J. TWEEDE KLASSE. Trekking van 12 en 13 Aug. (600 Loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prys van f400. No. 19726. prijs van flOO. No. 14383. Prijzen van f30. 208, 212, 242, 246, 260, 324, 327, 411, 414, 461, 4904, 4907, 5621,5645, 5676, 5916, 5953, 5959, 9204, 9212, 9250, 9267. 9284, 9300, 9301, 9303, 9321, 14304, 14358, 14368, 14404, 14498, •19631, 19661, 19702, 19741, 19742 en 19746. Te zamen 40 prijzen. De volgende trekkingen geschieden 24—27 Aug., 7—10, 21—24, 29 en 30 Sept., 1, 2, 69, 1317 Oct. Heele loten en gedeelten zijn nog ver krijgbaar. Ptrcclit. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten alhier zijn uit gebracht 625 geldige stemmen; de vol strekte meerderheid was dus 313. Hiervan bekwamen de hh. J. C. Van Eelde 444, jhr. W. von Wrangel auf Lindenberg 167, II. A. Van Beuningen 4, mr. J. J. Uvtwerf Sterling 3 en eenige anderen ééne stem, zoodat de heer J. C. Van Eelde gekozen is. Wageningcu, 11 Aug. De directie der Oosterstoomtramwegrnaatschappij heeft nog geen plan de lijn van Wage- ningen door te trekken tot Eist. De be- noodigde gelden, door belangstellenden daarvoor bij te dragen zijn tot heden niet bijeen en daar de termijn, door de gemeente Reenen aan het geven van subsidie verbonden, verstreken is, kan de aanleg nog geruimen tijd op zich la ten wachten, tenzij men te Venendaal beter slage in de pogingen ter verkrij ging van de benoodigde som; een ver binding van Wageiiingen met Eist over Veenendaal, wordt door velen alhier even verkieslijk geacht als over Reenen. Voorloopig strekt de aanvraag der Maatschappij aan onzen Raad slechts om de rails door Wageningen te mogen leg gen, ten einde in de gelegenheid te zijn aan het andere einde der stad, nabij de haven, de noodige gebouwen en berg plaatsen voor bet materieel te kunnen plaatsen. Driebergen. Een leerling-conduc teur aan de stoomtram werd eergisteren alhier plotseling krankzinnig. De onge lukkige jongen is naar Utrecht overge bracht. Vreeswijk. De steenhouwers, werk zaam aan de Keulsche Vaart onder deze gemeente, hebben, naar wij vernemen, het werk gestaakt, omdat zij, op hooger loon aandringende, dit niet konden ver krijgen. Veenendaal. De werkzaamheden ter weverij van de Veenendaalsche Stoom spinnerij en Weverij zijn sedert Donder dag geslaakt, daar er nieuwe machines moeten worden gesteld. Een groot aan tal arbeiders zijn daardoor tijdelijk zon der werk. Gelukkig is er thans nog al veel veldarbeid te verrichten, waarmede zeer velen zich bezig houden. Op den rand van den dood. Maandag nacht is in de rivier de Maas bij Kra lingen, eene schouw, geladen met zalm, gezonken. De schipper van een daarnaast gelegen schip werd den toestand van de schouw gewaar, en spoedde zich terstond naar bet zinkende vaaituig. Het gelukte hem de twee zich daarin bevindende personen te redden. Deze lagen gerust te slapen en werden juist op 't oogenblik dat de schouw in de diepte vei dween, gered. Zes landverhuizers spoorloos ver dwenen. Amerika lokt wel veel volk, maar men heeft tot dusver niet gehoord, dat enkele landverhuizers verdwenen. Nu is dit 't geval geweest met een gezelschap van 6 personen, en wel onder de volgende omstandigheden Zekere Paulsen uit Sleeswijk-Holstein, had in Amerika goede zaken gemaakt en schreef nu aan verscheidene zijner vroegere kennissen om over te komen. Dit deden ze. Tegen 't eind van Juni kwamen ze te New-York aan en namen kaartjes naar de bestemde plaats Daven port. Den 2den Juli bereikten ze Chicago en namen daar 2 rijtuigen om zich naar een ander station te laten brengen. De personen, die in 't eene rijtuig zaten, kwamen goed en wel over, maar van de anderen beeft men tot dusver niets meer vernomen, schoon alle pogingen in 't werk zijn gesteld om ze op te zoeken. Bij de eerste opvoering van de opera «Sigurd" te Lyon, had de directeur van de opera, bedrijf voor bedrijf, een uittrek sel van het stuk op het programma ge geven. De uitgever van het werk klaagde hem daarvoor aan. De rechtbank te Lyon heeft den directeur vrijgesproken, omdat de toeleg om te benadeelen niet aanwe zig was, maar erkende het onrechtmatige van het geven van een uittreksel uit een werk, zonder goedkeuring van denjschrij- ver of van den uitgever. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. Geboren 7 Aug. Marretje, d. van Petor Frans Koops en Elisabeth Muijs. Nicolaas Ali Ant.honie, z. van Nicolaas van de Roemer en Alida Anthoma de Kruijff. 8 Aug. Eduard Jacobus, z. van Leendert Mariuus Brouwer en Henrietta Grünwald. 10 Aug. Johanna, d. van Johannes Wilhel mus Smit en Maria Elisabeth Rijks. Peter Matthijs Carolus, z. van Michael Petrus Daniels en Johanna VVilhelmina Maria Brehm. Trijntje, d. van Evert Ebing en Beerdje Bos. 12 Aug. Philippus, z. Van Philip- pns van der Pol en Susanna Steenbeek. Martinus Hendrikus, z. van Bartholomeus Veldhuizen en JMargaretha van Ramselaar. 13 Aug. Elisabeth, d. van Jan Kraan en Geertruida Hageman. Ondertrouwd 7 Aug. Jakob Cornelis van Niel en Maria Suzanna Zwier. 13 Aug. Arie Bekking en Antonia Uding. Gehuwd 12 Aug. Evert van Kamp en Aukje Feenstra. Overleden 7 Aug. Arnoldus van Koot, 37 j. echtg. van Catharina Beernink. - 8 Aug. Geertruida Maria Barbara Korndewal, 6 d. 9 Aug. Gerardus van Ouwerkerk, 11 m. 10 Aug. Petrus de Goede, 6 j. Bunschoten. Bevallen 7 Aug. Evertje Zijl vrouw van Willem Jan Klaren, dochter. 8 Aug. Evertje Luttink vrouw van Oth Beekhuis, dochter. Hendrikje Heuveling vrouw van Lammert de Graaf, zoon 12 Aug. Aaltje ter Haar vrouw van Jan Koelewiju, dochter. Hoogland. Geboren 11 Aug. Maria, d. van Gerrit Ebing en Hillegonda Donker. Overleden 12 Aug. Elbertje Kraai oud 59 jaren vr. v. Johannes Burgwal. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Woensdag, den 19. Augustus aanstaande, des namiddags te twee uren. Amersfoort, den 15. Aug. 1885. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT, Weth. 1°. Br. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den pro vincialen Inspecteur van 's rijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaard kohier van het patentrecht over het dienstjaar 1885/86 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zij nen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 13. Augustus 1885. De Burgemeester voornoemd, W. A. CROOCKEWIT, With., Br.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2