een SCHÜTTERSÜNIFORM, eene Advertentiën. l. Een Huis en Erf WERKSTER. Gemengd Nieuws. Officieele Publicatiën. Specialiteit inkt verven van Zijden Japonnen. TE KOOP: Wordt gevraagd: No. 2. Een Huis en Erf Chemische Ververij AMERSFOORT, HAVIK F. 448. Donderdag 3 September Verfdag. fijn laken. J. C. P. VAN ROOTSELAAR. Hulpbank te Amersfoort. ffi. C. DELLEMIJN. JACOB COMELIS VAN iMEL C2n. MARIA SÜZANNA ZWIER, OPENBAAR VERKOOPEN Amerongen. Onder deze gemeente zijn in één gezin drie personen aan besmettelijke keelziekte overleden. Vrceswijll. Alhier heeft één kip v. W. van B. in een half jaar tijds 41 kuikens uitgebroed. Er zijn 8 jonge kalkoenen bij. Geld.-Veenendaal, 24 Aug. Heden morgen heerschte aan het station van de N. R. S. alhier, eene buitengewone drukte toch ging alles even ordelijk. Niet min der dan 127 personen vertrokken van hier per pleiziertrein naar Amsterdam. Dit getal zoude nog grooter geweest zijn, indien ieder had geweten, dat na 6 uur geen kaartjes meer werden uitgegeven; nu meldden zich in den avond nog velen te vergeefs aan. Scherpenzeel, 24 Aug. Door be langhebbende ingezetenen der gemeenten Scherpenzeel en Woudenberg is een request geleekend, ten einde Z. Exc. den heer minister van W., H. en N. te verzoeken, den loop der treinen op de lijn AmersfoortEist zoodanig te regelen, dat hunne kinderen gebruik kunnen maken van het gymnasium en de hoogere burgerschool te Amersfoort. Barneveld. Op dén len September a.s., zal alhier op den huize Benno wor den geopend het instituut van den heer W. R. Kreiken, als school voor meer uitgebreid lager onderwijs, kost- en dag school voor jongens. Volgens officiëele publicatie van het gemeentebestuur zal het schoolgeld bedragen voor eiken leer ling van ingezetenen f50,per jaar, en van niet-ingezetenen f60,Door inge zetenen worden hier waarschijnlijk be doeld inwoners der geheele gemeente en niet alleen die van het dorp Barneveld. Het te betalen schoolgeld voor kostleer lingen wordt niet vermeld. Naar men zegt brengt de heer Krei ken reeds zes of zeven kostleerlingen mee. Voortkuizen. De Unie-collecte voor de School met den Bijbel heeft alhier opgebracht f278, terwijl nog enkele gif ten moeten inkomen. Onlangs werd te Batavia bij een der schouten aangifte gedaan dat bij een inge zetene een brandkast gestolen was. De schout toog onmiddellijk met zijn oppas sers op weg en stelde een onderzoek in loco in, met het gelukkig gevolg, dat èn diefèn brandkast werden ontdekt en terug gevonden. Deze laatste was nog onopen- gebroken, maar erg klein voor een brand kast, zooals oorspronkelijk was opgege ven. Inderdaad bleek die vermiste brand kast niets anders te zijn daneen zeer klein geldtrommeltje, terwijl de inhoud daarvan later werd bevonden te bestaan uitvijftien centen Een Indisch billet-doux. Lieve mijn heer! Alle dag ik denk om u en kan u niet vergeten. Wanneer toch u komt terug van die nare Ambarawa? u al zoo lang weg, mijn hart is mij niet lekker, altijd maar piker met u; ik ben een rare meisje, ik gehoord u houdt veel met mij maar u durf niet spreken; ben u noch ziek? Waarom toch u komt niet naar Semarang? u moet op Ambarawa niet naar de mooije meisjes kijkenals u denkt om uw Mien ik geloof u is spoedig gezon. Als ik met u getrouw ik vind niet lekker vuurturen; machinees lek kerder; waarom jij niet machinees, ik gehoord vroeger jij machineeswaarom nou vuurtore? is altijd zoo veel op die trappenlopen, jij ziekals jij mij wil schrijven jij moet adres jufvr. Hansen die is mijn kameraadwaarom ze noeme jou frikkie? ik vin niet mooi; maar ik gehoord jou naam Frederik die is meer mooi. Nu dag lieve mijnheer mag ik Frederik noeme ik zend u veele zoentjes uw liefh. Mien. Olivier Pain en zijne avonturen geven bij voortduring aan de Parijsche en Londensche dagbladen ruime stof om hunne kolommen te vullen. Zij maken dan ook van deze gelegenheid gebruik en aan de polemiek schijnt geen eind te zullen komen. Hoewel het meerendeel van hetgeen wij heden er over vinden herhalingen bevat, treilen wij toch nog eenige bijzonderheden aan, die, ten ver volge op onze mededeelingen betreffende deze aangelegenheid vermelding verdie nen. Baron de Ring heeft aan de Britsche ambassade te Parijs een bezoek gebracht, om officieel, namens de Fransche regee ring, diep leedwezen uit te drukken over de beleedigingen waarvan de konink lijke familie van Engeland en Engelands gezant te Parijs in den Intransigeant het voorwerp zijn geweest. Hij verklaarde, zich er over te schamen dat zulke on waardige aanvallen in een Fransch blad te lezen stonden. Deze vrijwillige stap werd door sir John Walsham, bij afwe zigheid van lord Lyons, hoofd der lega tie, zeer op prijs gesteld, en ingevolge uit Londen per telegraaf ontvangen instructiën, begaf hij zich nog denzelfden dag naar het ministerie van buitenland- sche zaken, om de voldoening van Hr. Ms. ministers te betuigen over de hou ding door de Fransche regeering aang nomen. Gelijk wij gisteren reeds zeiden, zou het incident als afgeloopen beschouwd kunnen worden, ware het niet dat Rochefort en zijne aanhangers den tegen Engeland ondernomen veldtocht voort zetten. In den Intransigeant wordt Sir John Walsham opnieuw hevig aangeval len, en heden zal Rochefort eene open bare vergadering presideeren, welke hij belegd heeft om te protesteeren tegen hetgeen hij hardnekkig »den moord van Olivier Pain door de Engelschen" blijft noemen. Uit Dieppe is aan den Gaulois bericht, dat Rochefort aan een vriend het vol gende gezegd heeft»Ik ben volstrekt niet van zins lord Lyons om het leven te brengen, maar ik houd mij overtuigd dat de Engelschen Olivier Pain vermoord hebben. Wil de Fransche regeering niets doen, dan zal ik hem wreken zooals het behoort en in den persoon die onder mijn bereik zal kunnen komen." Volgens den Intransigeant heeft de Parijsche afdeeling van het Internatio nale Vredeverbond den wensch te kennen gegeven dat een internationale commis sie benoemd worde, belast met het on derzoek, zonder officieele inmenging, naar de omstandigheden betreffende den dood van Olivier Pain. Rochefort ver klaart, dat majoor Kitchener zich voor deze commissie zal moeten verantwoor den, en bestrijdt de half-officieele ver klaring van de Fransche regeering dat de zaak thans tusschen de heeren Seli- kovitch en Kitchener uitgemaakt moest worden. Ook Clémenceau's orgaan, de Justice, eischt een streng onderzaek. De Romeinsche Tribuna zegt dat pater Bononi, die, zooals men weet, onlangs uit Egypte te Rome is teruggekeerd, heeft afgezien van zijn voornemen te Parijs voorlezingen over Pains dood te houden. Vermoedelijk is de lotgenoot van Rochefort men weet dat Pain, in gezelschap van Rochefort, uit Noumea vluchtte, waarheen zij als communards gedeporteerd waren, het slachtoffer eener epidemie geweest, en bestaat de «Engelsche barbaarschheid" slechts in de verbeelding van Rochefort, versterkt door het verhaal van Selikowitch. Wel heeft men het lijk van Pain niet gevon den; maar waar is het lijk van Gordon, wiens dood ook tot zoo veel legenden aanleiding heeft gegeven? Zou men overigens kunnen begrijpen dat Enge land inderdaad er belang bij had zich van den Franschen avonturier te ontdoen op de afschuwelijke wijze als beweerd wordt? De Finsciie ontdekkingsreiziger O. A. Heikel, die zich voor het tegenwoordige onder de met Finnen verwante volks stammen aan de Wolga ophoudt, schrijft aan een der couranten van zijn land o.a. het volgende: Ditmaal bezocht ik de Tschuwassen op de grens van de gouver nementen Kasan en Simbirk, welke streken nog door heidenen bewoond worden. Hier was ik in de gelegenheid twee verschillende godsdienstoefeningen bij te wonen, waar een groote os en een hamel in het woud aan de goden geofferd werden. De ceremonie was een voudiger dan bij de Tsheremissen, of schoon in veel opzichten daarmede over eenkomende. Daarna heb ik de gouver nementen Simbirsk, Pensa en Tambow doorkruist. Alleen in het gouvernement Pensa heb ik, ten minste aan deze zijde van de Wolga, Mordwinnen aangetroffen, die levende offers aan hunne goden bren gen. Overal elders zijn, voor zooveel ik weet, deze verdwenen. Van hier begeef ik mij door het gouvernement Nischny Nowgorod naar de Tschuwassen en Tscheremissen in het gouvernement Ka- san. Mijn reisgezelschap bestaat uit een Mordwin, die te Kasan tot volksonder wijzer is opgeleid en wien ik hoop be lang in te boezemen voor de studie der volksstammen, welke met hem verwant zijn. Dat zulk eene reis als de mijne door het binnenste van Rusland, alwaar men zoowel van de hitte, den regen en de slechtste wegen te lijden heeft, als van de onzindelijkheid in de woningen en de onbeschaamdste afzetterij, behoeft wel niet vermeld te worden. Ongetwijfeld zou het gemakkelijker zijn, op dezelfde plaats een geruimen tijd door te brengen, bijv. een jaar, gedurende welken men in de gele genheid zijn zou, het volksleven van na derbij te bezien en te leeren kennen, maar aangezien ik mij een zoo mogelijk volkomen beeld van het leven der ver schillende volksstammen aan de Wolga wensch te vormen en daarbij hoofdzake lijk mijne aandacht te vestigen op wo ningen, kleederdrachten en voorwerpen, tot het huiselijk leven behoorende, ben ik genoodzaakt geweest, van de eene plaats naar de andere te trekken, want de kleederdracht vooral verschilt aan merkelijk op verschillende plaatsen. Het is alsof deze stammen, welke veroordeeld schijnen, een leven zonder eenige hoo gere geestelijke ontwikkeling te leiden, hun geheele ziel geconcentreerd hebben op het uitvinden van kleederdrachten, welke ongetwijfeld eenmaal de verwon dering der beschaafde wereld zullen gaande maken; de oppervlakkigheid waar mee taalvorschers en ethnographen tot hiertoe deze zaken behandelen, hebben teweeggebracht, dat ze tot op den hui- digen dag een raadsel zijn. Een advocaat te Lyon, die voor de rechtbank van eersten aanleg eene pleit rede houden moest, was bij het gaan naar de rechtbank verplicht eene brug te passeeren waarvoor tol moest worden betaald. Hij weigerde die te voldoen op grond dat hij was «ambtenaar in dienst", doch betaalde na eenige woordenwisse ling en tegen quitantie de geëischte 2'A ct. Den anderen dag diende hij een rap port in aan den raad van state rnet verzoek tot teruggaaf van het z.i. onver plicht betaalde. De raad van state stelde den advocaat in het gelijk en de maat schappij, die de tol op de brug gepacht had, werd veroordeeld de 2'A cent terug te betalen. Zij deed dit, de aardigheid doorzettende, door een notaris, dus bij authentieke akte. Men zegt, dat de prins van Batten- berg van zijn vrouw onderwijs in het Engelsch krijgt; hij moet eiken dag een vers uit het hoofd leeren en dat aan tafel voor zijn schoonmama, Koningin Victoria, opzeggen, 's Avonds moet hij een hoofdartikel van de Times voorlezen en dan lacht de Kopingin soms tranen over de bokken, die hij maakt. Beiden gaan best met elkaar omalleen kan de Prins het niet goed verdragen, dat de Koningin iets tegen zijn Duitsche pijp heeft (die zoowat 2 el lang is); hij mag die alleen in het park rooken. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Dinsdag, den 1. September aan staande, des namiddags half-twee. Amersfoort, den 28. Augustus 1885. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dat het door den provin cialen Inspecteur van 's rijks directe be lastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoorsverklaard kohier No. 3 van de personeeie belasting over het dienst jaar 1885/86 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden roet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruike lijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 28 Augustus 1885. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK, De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien de aanschrijving van 's Konings Commissaris in Utrecht van den 21. Augustus 1885, No. 1 Az. (Provinciaal blad No. 77), benevens de artt. 2, 3 en 38 der wet van 27 April 1884 (Staats blad No. 96); Brengt den ingezetenen dezer ge meente in herinnering: lo. dat Staats toezicht zich uitstrekt over alle krank zinnigen, met uitzondering van hen die, zonder van hunne vrijheid beroofd te zijn, in eigen woning of in die hunner ouders of echtgenooten verpleegd wor den2o. dat hij die een krankzinnige verpleegt, over wien het Staatstoezicht zich uitstrekt, gehouden is binnen twee maal 24 uren na den aanvang der ver pleging, hiervan aangifte te doen bij den Burgemeester van zijn werkelijk verblijf; en 3o. dat hij die nalaat de voorgeschre ven aangifte te doen, gestraft wordt met geldboete van 50 cents tot f300. Gedaan te Amersfoort, den 28. Augus tus 1885. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 20 Aug. Geertruida, d. van Petrus Buis ea Mariu Snijders. Arnol- dus, z, van Hendrik vau der Geld en Ger- arda van der Flier. 21 Aug. Thomas, z. van Gerrit Gouw en Maria Waandors. 22 Aug. Wilhelmus Johannes, z. van Jan van Doorn en Willemina van 't Riet. Antonius Johannes, z. van Johannes Ever- ardus Huurdeman en Theodora Wellerd. Sophia, d. van Wilhelmus van 't Wel en Johanna Ouwerkerk. 24 Aug. Johannes Antonius Bartholomeus, z. van Antonius Martinus Reijn en Teekela Visser. 25 Ang. Hermine Hcnriette Caroline, d. van Dirk Comelis Prins en Christine Sophie Marie Elisabeth Bauer. 26 Aug. Lambertus, z. van Johannes den Ouden en Elisabeth van de Loodijk. 27 Aug. Sophia, d. van Reijer van 't End en Maria Christina Bouwman. Gehuwd 26 Aug. Arie Bekking en An- tonia Uding. Antonie van Gelder en Margrietha van Wandelen. Overleden 21 Aug. Dirk Ruitenberg, 5 m. Josina Catrina Citteur, 5 m. 23 Aug. Willem Elbersen, 51 j. echtg. van Johanna Wilhelmina Damen, Bunschoten. Bevallen: 22 Aug. Reintje Beekhuis, vrouw van Arend van do Kolk d. (tweeling) Overleden Levenloos kind van het vr. gesl. geboren uit Arend van de Kolk en Reintje Beekhuis. Hoogland. Geboren 24 Aug. Hendrik, z. van Wouterus Wilhelmus Evers cn Maria van Kasbergen. Lensden. Overleden 21 Aug. Willem Veenendaal, oud 9 m. 24 Aug. Jannetje Boersen, oud 70 j. echtgenoote van Gerrit Leinsteld. Gerritje Renseng, oud 72 j. weduwe vtm Coruelis Walet. Woudenberg. geboren: 23 Aug. Teuntje, d. van Wil lem van Kolfschoten en Hcrmijutje Moes bergen. 27 Aug. Edward Everard George, z. van Louis Henry Frederik Alewijn Faure en Geertruida Maria Adriana Stoop. Overleden 24 Aug. Levenl. aangegeven kd. vr. gesl. van Teunis van Sckaik en Evertje Broekhuizen. MARKTBERICHTEN. Amersfoort, 28 Aug. Tarwe (niet aangevoerd). Rogge f5,70 a f 6,00. Boekweit f6,00 a f6,60. Appelen f 0.00 a f 0.00. Peren f 1.00 a f 2.00. Aard appelen f 1,30 a f 1,80, per hectoliter. Hoendereieren f 4,00 a f 4,50 per 100 stuks. Boter f 1,00 a f 1,25 per Kilo. Kaas f 0,a 0, - per 0 kilo. Biggen f 0.00 a fO.OO; schrammen f 0.00 af 0.00 per stuk. Barneveld, 27 Aug. Rogge f5,90 a f6,20. Boekweit f5,50 a f6,—. Boter f'1,00 a fl,22 per kilo. Eieren f 3,20 a f 4.00 de 100 stuks.Aardappelen f2,00 a f3,00 per hectoliter. Biggen f5,00 a f 8,00. Amsterdam, 27 Aug. Tarwe op levering f 1.hooger, Nov. f 208. Noteering van de Commissie voor den Graanhandel. Rogge op levering iets lager, October f138, 137. Maart f 148, 147. Noteering van Menne Thole. Kool zaad stil. Petroleum. Loco f 9'/e E., Sept. Dec. f 9% E. Bevallen van eene welgescha pen DOCHTER, E. C. IIENNING geb. Martens. Baarn, 27 Aug. 1885. Eenige kennisgeving. Te bevragen met fr. br. onder letter Q aan 't Bureau dezer Courant. Mevrouw GEVEKE, te LAGE VUURSCHE, verlangt tegen 1 September of later goed kunnende NAAIEN, MAZEN en STRIJKEN. Loon ƒ100. Zich persoonlijk of schriftelijk aan te melden op vDorp- lichtt, te Lage Vuursche. i De ondergeteekende hare I MODEZAAK aan de firma M. C. DELLEMIJN overgedaan heb bende, betuigt hiermede haren dank aan hare geachte Cliëntèle voor 't door haar genoten vertrouwen gedurende een reeks van jaren ondervonden, en neemt de vrijheid hare opvolgsters beleefdelijk aan te bevelen. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 31. AUG. aanstaande, 's namiddags van iialftwee tot halfdrie, zitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER, Secretaris. Ons refereerende aan boven staande annonce, bevelen wij ons minzaam aan en vleijen ons het vertrou wen, hetwelk de vroegere firma een aantal jaren, in zoo ruime mate is ten deel gevallen, door uette en soliede bedie ning waardig te maken, Primo September zal de MODE ZAAK verplaatst worden naar de LANGESTRAAT in het huis laatst be woond door de WelEd. ZeerGel. heer WILSON. - Getrouwd: en 1 die tevens namens wederzijdsche betrekkingen hun hartelijken dank 1 betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij de voltrek king van hun huwelijk ondervon- den. Amersfoort, 27 Aug. '85. voor des Vrijdags of Zaterdags namiddags een Persoonlijke aanbiedingen worden ver zocht hij den Uitgever van deze Courant De Notarissen A. II. DRIJFHOUT VAN HOOFF en Mr. J. DE LOUTER te AMERSFOORT, zullen op Zaterdag, den 5. September 1885, des avonds ten 7 ure. in het koffiehuis *het Valkjen te Amersfoort, in het In de gemeente Amersfoort, in de LAVENDELSTRAAT, wijk F No. 406, kad. E No. 671, groot 76 cA. In eigen gebruik geweest. Grondbelasting f6,14. met GROND in de BREEDESTRAAT, wijk F No. 345, kad. E No. 269, groot 1 A. 50 cA. Verhuurd geweest aan de Wed. Bieshaar, voor f 1,75 per week. Grondbelasting f2,40. De perceelen zijn te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen op den 5 December 1885, of zooveel vroeger als nader kan wordert overeengekomen. Te bezichtigen twee dagen vóór de verkooping; aanwijzing van perc. 1 door N. C. Zevenboom, en van perc. 2 door C. A. van Kalveen, smid, Breedestraat wijk E 346. Nadere inlichtingen ten kantore vau eerstgenoemden Notaris.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 3