NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Maggie Wilson. N. 78. Woensdag 30 September 1885. Veertiende Jaargang VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOE.YSDAfi E;Y ZATERDAG. Uitgever A.M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Feuilleton, AMERSFOOBTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door liet gelieele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken eu berichten intezenden uiterlijk Diusdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer 5 Cent. Advertenticn viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Bij koninklijk besluit van 13 Sept. 1885, No. 19, is de heer Jan Van Beers, leeraar in de Nederlandsclie taal en let teren aan de normaalschool te Antwer pen, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsehen Leeuw. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal morgen Don derdag 1 Oct. 1885, niet plaats hebben. De nieuw benoemde commissaris van politie te 's-Gravenhage ontving reeds een brief, waarbij hem door den schrijver, f25 gevraagd werd, met de bedreiging dat bij weigering, zijn boeltje in brand zou gaan. De verzoeker zou het antwoord zelf komen vernemen en meldde zich werkelijk aan, maar kreeg toen tot be scheid, dat hij wegens het schrijven in hechtenis genomen werd. De man bekende dat hij met het doel om onder dak te geraken, het schrijven verzonden had. Maandagmiddag hadden in Amster dam weder ernstige ongeregeldheden plaats, nadat oan Ommeren tij uitspraak van het Hof veroordeeld was. Een groote menigte trok met roode lappen aan stokken gebonden door de stad. Nadat door de politie was ver zocht uit een te gaan en de roode vlag gen weg te nemen, waaraan niet werd voldaan, werd de menigte uit een ge jaagd. De politie was genoodzaakt sabel en stok te gebruiken. Eenige personen wer den gewond. Door een der oproerkraaiers weid een pistoolschot gelost, waardoor een 65 jarige man, van Eik genaamd, een schampschot aan het hoofd bekwam. De dader was dadelijk in handen der politie. In de onderaardsehe gangen der fortificatiën aan de stelling Helder heeft men een sterke echo ontdekt. Vooral die welke in het fort Erfprins wordt ge hoord, moet zoo krachtig [en verrassend zijn, dat zij de vermaalde echo vun Mui- derbeig zelfs overtreft. Door den commissaris des Konings in Gelderland is aan den heer D. G. Von Huls te Lobit verlof verleend om van het buitenland langs Rijn, Waal, Nieuwe Merwede, enz. eene hoeveelheid van 1350 kisten of -40,000 KG. dynamiet naar Maassluis te vervoeren en dit ver voer in overdekte zeilvaartuigen te doen geschieden, terwijl de gemeentebe sturen, waar deze vaartuigen zullen ver toeven of passeeren,zijn uitgenoodigd om ingevolge de wet van 26 Januari '1815 No. 7, de noodige maatregelen van voor zorg tot afwending van gevaar te nemen. Donderdagmiddag, omstreeks 3'4 uur werd te Nijmegen door de politie ter ontnuchtering in arrest gebracht een jongentje, tusschen de tien en elf jaar oud, dat als bewusteloos op straat lag. De oorzaak, dat het ventje dronken was, bestond hierin, dat hij met nog eenige makkers van denzelfden leeftijd eenige vaten had gevonden, waarin nog bier was, en dit met de anderen Ihad uitge dronken. De biervaten lagen onbeheerd op de markt achter een der kramen. Eenige uren later werd hij, na ontnuch terd te zijn, ontslagen en aan zijne moeder teruggezonden. {Ulr. D.) Aan den persoon, die indertijd der justitie te Arnhem mededeeling heeft ge daan dat hij de kooper was van het horloge, hetwelk W. Regeling, na een moord gepleegd te hebben te Wageriin- gen, had bemachtigd, is vanwege den minister van justitie, f25 uitgereikt ge worden, als erkenning voor zijn dienst aan de justitie bewezen. Naar het D. v. Z.-H. verneemt, zal een vervolging worden ingesteld tegen den drukker en den schrijver van het Stemrechtlied, 't welk door de sociaal democraten tegen den dag en op den dag der demonstratie werd verspreid. Uit de gemeente Delfshaven ver trokken dezer dagen verscheidene werk lieden rnet hunne gezinnen naar Spanje. De mannen konden daar werk krijgen bij de groote baggerwerken, waarvan aan nemers zijn de heeren Volker en Bos te Sliedrecht. Volgens een der vi ouwen uit die gezinnen, zal haar man als machi- I nist-bankwei ker daar f27 en haar zoon, als stoker, f 18 per week ver dienen. Zondag 20 September II. heeft te Achterveld onder de gemeente Barneveld, een hevige vechtpartij plaats gehad. Zekere van Korlaar heeft een ander persoon, Kruijer, eenige gevaailijke sne den met een scheermes toegebracht, die door jas en borstrok drongen. O. a. bekwam hij eene diepe snede in den arm. De dader is reeds gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Uit Dordrecht schrijft men ons dd. 27 Sept. Ook hier hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad. Een viij groote troep kwajongens trok al vroeg zingende en schreeuwende door de velschillende hoofdstratenvan tijd tot tijd hoorde men de Hollandsche Marseillaise. Lang zamerhand groeide de bende aan en er werden meer stillere straten bezocht. In de Gravenstraat, Nieuwehaven en de Voorstraat werden tal van vensterruiten ingegooid, waaronder verschillende groote spiegeltuitenbij neringdoenden. De politie was intusschen opgetreden en maakte aan de wanordelijkheden een einde. Tot laat in den avond echter bewoog zich een onrustige en voor een groot deel louter nieuwsgierige menigte door de straten. Ook te Assen heeft Zaterdagavond een opstootje plaats gehad. Tegen acht uur verzamelde zich een menigte jongens, die reeds een paar dagen te voren daar voor waren opgewekt op den Hoek Rol- der-Gronigerstraat. Toen een voldoend aantal aanwezig waren, werd een optocht georganiseerd, die verschillende straten zingende en joelende doortrok en steeds grootere proportiën aannam. De politie hield zich kalm, maar heeft dit niet kun nen volhouden, daar tegen half tien bal dadigheden, te weten het verbrijzelen van ruiten, plaats hadden. Dit had voor namelijk plaats in de Beilerstraat en het Van der Feltz-park, alwaar bij verschil lende bewoners met fijn grint spiegel en andere ruiten werden stuk gegooid; bijna huis aan huis. Toen werd hande lend opgetreden, zoowel door de politie als door de militaire wacht, die in 't geweer was geroepen. Daarna volgde een waarschuwing om naar huis te gaan. Nadat een der belliamers was in arrest genomen 't was trouwens een kwa jongen is de stoet zonder verdere onheilen uiteengegaan. Intusschen wordt zegt de Zw. Crt. beweerd dat slechts een enkel individu de socialistische denkbeelden toegedaan tot het spek takel de stoot heeft gegeven. Omtrent den afloop der beweging in Bulgarije valt nog niets met zekerheid te zeggen. De meeste tegenstrijdige be richten kruissen elkander. Een Belgisch blad, Le Norddat onder Russischen in vloed te Brussel verschijnt, leest Vorst Alexander duchtig de les en raad de diplomatie aan, flink en onpartijdig tegen over beide pai tijen op te treden. Ook Von Bismarck is niet met de beweging ingenomen. Bij het vertrek van Said- Paclia verzocht hij dezen, den Sultan te willen mededeelen, dat Duitschland langs vreedzamen weg alles zal aanwenden om des Sultans rechten in Bulgarije en Rumelië te handhaven. Daily News meldt, dat de Porte aan vorst Alexander geseind heeft, nimmer in den nieuwen staat van zaken te zullen berusten en als haar hoop te kennen geeft, dat de Vorst Oost-Rumelië alsnog zal ontruimen. De Vorst van Bulgarije riep andermaal de hulp van Rusland in, hetgeen hem even wel niet veel baten zal, als het bericht in de Times waarheid bevat. Daarin toch wordt vermeld dat Rusland Vorst Alexan der wil afzetten. Als zijn opvolgers wor den reeds drie candidaten genoemd nl. prins Nicolaas van Montenegro, prins Peter Ivarageorgevich en prins Walde- mar van Denemarken. Intusschen blijft de geestdrift in Bul garije onbeschrijfelijk. Alles grijpt naar de wapenen. Ook jonge vrouwen nemen deel aan de beweging en vormen een jonkvrouwen-legioen. Talrijke Czechische vrijwilligers trekken naar Bulgarije. Te Borani moet het reeds tot een treffen zijn gekomen tusschen Turken en Alba- neezen. Honderde Nizams (Turksche in fanterie) sneuvelden, rnaar ook de Alba- neezen leden groote verliezen. Griekenland werd door de groote mogendheden aan geraden zich kalm te houden. Waarschijnlijk als een soort vergoe ding, voor de aanvallen, aan welke Frank rijk van den kant der Engelsche en Duilsche pers heeft blootgestaan, is door den Koning van Spanje aan den presi dent der Fransche Republiek een eigen handig schrijven verzonden, waarin dank wordt betuigd voor de gereserveerde houding der Fransche regeering in het Spaansch-Duitsche geschil. Wat dit ge schil betreft, is men vrij algemeen van oordeel, dat Spanje's souvereiniteit over de Carolina-eilanden, in naam door Dnitschland en Engeland zal worden er kend, mits aan beide landen vrije scheep vaart en handel worde toegestaan en Duitschland op een der Carolina-eilanden een zeevaart-station en andere inrichtin gen moge vestigen. In Biazilië is tot trapsgewijze afschaf fing der slavernij besloten. De miliciens van de Veld-Artillerie, alhier in garnizoen, lichting 1882, die aan de jongste najaarsoefeningen deelnamen, zijn met groot verlof naar hunne woon plaatsen teruggekeerd. De luit. ter Zee 2e kl. G. C. D. baron van Hardenbroek en de luit. ter Zee le kl. W. Naudin ten Cate, worden respec tievelijk met 24 Oct. en 15 Nov. van dit jaar op nonaciiviteit gesteld. De heer J. C. F. Prikken, leeraar aan de H. B. S. is wederom benoemd als lid der Commissie voor het afnemen der acte examens, Middelbaar Onderwijs. Jl. Zondag, 27 Sept., werd door den heer W. H. Meursing Jr., Captain der H. B. C. te Baarn, per rijwiel de vol gende tocht gemaakt. Hij vertrok des morgens ten 4 u. 15 min. van Amers foort over Baarn naar Utrecht (afstand 31'/j K. M) van Utrecht over Wijkbij- Duurstede, Opheusden en Uien naar Nij megen (84'/j K. M.), van Nijmegen over Arnhem naar Zutphen (47 K. M.J, van Zutphen over Deventer naar Apeldoorn (32'/2 K. M.), van Apeldoorn naar Ede (32'/j K. M.) en van Ede terug naar Amersfoort (32 K. M.) alwaar hij des avonds te 10 u. 15 min. aankwam. De geheele rid, een afstand van 260 K. M. DOOR MINORA. 35) De zaak was, dat door den loop van eenige omstandigheden een financiëele quaestie tusschen moeder en zoon nog 'n den laten avond besproken was ge worden. Ook André's niet verminderde geldver- kwisting kwam daardoor ter sprake en ernstig raadde de douairière een rijk huwelijk aan. Maggie's naam werd toen voor de eerste maal genoemd, maar de zichtbaie tegenkanting van des zoons zijde over deze partij, en de dubbelzinnige ant woorden deden eenige vermoedens bij haar ontstaan dat Maggie niet meer vrij was. Ofschoon dit onderwerp niet langer of breeder besproken was geworden, ver telde André haar met het onverschillig ste, huichelachtigste gelaat ter wereld, Jat indertijd verteld was geworden, dat Maggie's teruggetrokkenheid alleen aan Werners vertrek te wijten was ge weest. «Maar naar ik van eenige kennissen heb vernomen," besloot hij, «is dit heertje goed en wel met een rijk bruintje ge trouwd. De zaken in die fabriek gingen door slechte suikeroogsten hard achter uit, en dat moet hem tot het aangaan van een rijk huwelijk genoopt hebben." Hiermede was het late gesprek geëin digd, en, kon André zich ooit beroemen op een aangenaam doorgebracht uur, dan was het wel dezen avond, dien hij in stilte prees: de gelegenheid om Maggie door Eugenie's bemiddeling met dit be richt pijn te doen. «Zij heeft het zelf zoo gewild," ein digde hij zijn lange alleenspraak had zij mijn liefde willen aannemen, alles had zij van mij kunnen maken, het on mogelijke zelfs geen speler meer Maar zij heeft mij met verachting van zich gestooten en dit hart kent slechts de twee uitersten van liefde en haat De kleine pendule van Maggie's zit- vertrek had juist drie heldere slagen ver kondigd, toen er even aan de deur ge tikt werd en mevrouw van Veldheims stem de lezende Maggie om een ongestoord samenzijn verzocht. «Grootmama vroeg het jonge meisje eenigszins verwonderd, «hadt gij mij slechts even geroepen, dan was dat tiappen-klimmen u bespaard geworden «O Daar is 't niet om, kindlief! ik had een bijzonder oogmerk met u hier op te zoeken." «En dat is toch geen onaangenaam bericht «Het tegendeel, Maggie ten minste naar ik hoop De lange, onderzoekende blik, dien de spreekster bij deze woorden op het ge spannen gelaat van Maggie wierp, deed deze van kleur veranderen. «Grootmama, ik kan niet vermoeden waarop u doelt; u spreekt van verwach tingen «Die ook wel de uwe zullen zijn, daar twijfel ik niet aan. Hebt gij mij niet langzameihand, zonder het te willen of te weten, een dieperen blik in uw inner lijk leven gegund'? Waarom dat geheim van uwe eerste liefde zoo tot eiken prijs voor mij verborgen, mijn kind Twij- feldet gij aan zijn wederliefde Een vaalbleek bedekte plotseling hek lieve gelaat van Maggie, en uit die don kere oogen sprak een wereld van vrees en hoop. Van welke liefde gewaagde deze vrouw Was er wellicht bericht gekomen van Maurits Eindelijk dan Voor een oogen- blik bleef zij het antwoord schuldig, en vragend rustte haar blik op mevrouw van Veldheim. «Wie heeft u in deze duistere zaak in lichting verschaft, wist Oswald er iets van Heeft hij u «Kon het dan een ander zijn?" was de verwijtende vraag. «Maggie, mijn kind laat nu alle bedenking en twijfel varen en zeg mij, dat gij Oswald liefhebt en hem gelukkig maken wilt 1" «Heeft Oswald mij dan lief?" «Gij hebt dan evenzeer aan zijne als hij aan uwe liefde getwijfeld? Uwe ge negenheid heeft dan wel den lioogsten graad van veerkracht bereikt, en de met kracht gespannen boog zal naar die mate te sterker terug springen; maar Maggie, waarom slaat gij dat oog ter neer, waarom zwijgt gij thans nog Bij het vernemen van Oswalds naam was het Maggie te moede geweest, alsof zij den grond onder haar voeten voelde wegzinken, alsof allen en alles haar ver laten en ontnomen hadden wat haar van steun en kracht was op haar levenspad. Vast waren de lippen op elkander ge klemd, alsof zij de pijn van een lang zaam snijdende wond met vastheid wilde doorstaan. «Waren dit de verwachtingen en de hoop, waarvan gij melding maaktet? Is het uw ernstige wensch, Oswald met mij door een huwelijk vereenigd te zien «Ja, Maggiedit was mijn eenige wensch, mijn eenige hoop hebt gij de kracht deze beide laatste levensaderen van mijn ouderdom te doodenIk had dan méér dankbaarheid van uwe zijde voor al mijn werken verwacht of is u de geschiedenis uwer jeugd niet be kend «Bevestigend knikte Maggie met het hoofd. «De smarten van die dagen, het leven mijner ouders, de groote dankbaarheid, die ik aan uwe liefde verschuldigd ben dit alles is mij sinds lang niet on bekend meer. Tante Louise, deelde het mij reeds jaren geleden mede, on der belofte van geheimhouding, die ik thans echter verbreek, daar ik u het vei di iet wil besparen op dit teeder punt terug te komen hetgeen u toch, niet anders dan welkom zijn kan." In haar laatste woorden schemerde iets strengs verwijtends door, hetgeen mevrouw van Veldheim niet ontging. «Ja, Maggie, ik dank u uit den grond van rnijn hart voor deze oprechtheid te veel is er toenmaals voorgevallen om dit thans weder te bespreken laat die ver vlogen teleurstellingen rusten. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1