HIEUVE Nieuws- en Advertentieblad UTEECHT EN GELDEELAND. Maggie Wilson. N. 80. Woensdag 7 October 1885. Veertiende Jaargang abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentiën: Bouwterreinen. F euilleton. m l!n 0 r a. 37> AMERSFOORTSCHE COURANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheole Afzond erl ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, A m e r s fo o r t. Van 1 6 regels 0.40; iedere regel meer B Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Aan verscheiden zaken, maar vóóral aan de algemeen heerschende bouw- manie van den laatsten tijd is een einde gekomen. Metselaars, timmer lieden, schilders, enz., ondervinden zulks op de meest gevoelige wijze. Op het oogenblik reeds zijn er meer deren, die geen werk, of niet dan met de grootste moeite, en dan nog slechts voor korten tijd, eenig werk kunnen meester worden, 'tls een treurig verschijnsel, dat menig eer zaam, fatsoenlijk huisvader met kom mer en zorg den naderenden winter doet tegemoet zien. Voor een paar jaren kon men denken, dat er ook voor onze stad een bouwmanie was aangebroken. Uitgestrekte perceelen gronds wer den aangekocht, en voor hoogen prijs als bouwterrein te koop geboden. Spoedig deelde zich de speculatiegeest van enkelen aan meerderen mede. Die er nooit aan gedacht had, dat zijn stukje zand eenige waarde kon verkrijgen, begon eensklaps in te zien, dat het perceeltje er rijp voor was geworden, om, als bouwterrein, een aanmerkelijke som gelds op te brengen. De timmerman kwam er bij te pas, en spoedig stond op het lapje grond, waarnaar nooit iemand had omgezien, een lange paal met een plank, waarop met groote letters: Bouwterrein. Alsof er geen enkele meter gronds buiten de stad meer te verkrijgen was, werden er fabelachtige sommen gevraagd. Men staat verwonderd over den hoogen prijs, die geëischt, en somtijds ook verkregen werd. Stuk ken grond, die voor dezen niet meer golden dan 6 a 800 guldens per hectare, werden nu berekend naar een waarde van f 20,000, f 40,000, zelfs f 100,000 voor de hectare. In het algemeen heeft onze bur gerij zich niet door de heerschende bouwwoede laten medesleepen. Kalm en bedaard als altijd, heeft zij rustig afgewacht. De geestdrift voor het bouwen zou wel afkoelen, en voor die dan wilde, was er tijd en gele genheid in overvloed, om tegen rede lijken prijs een of ander goedgelegen perceel aan te koopen. Want dat onze stad, zoodra de tijdsomstandig heden slechts verbeteren, meerdere uitbreiding te gemoet gaat,zulks wordt door allen verwacht, en is ook met allen grond te verwachten. Spoedig zal de spoorweglijn Amers foortNijmegen geopend worden. Alsdan is onze stad het centrum van drie verschillende lijnen, die in alle richtingen het land doorkruisen. Nu is het wel niet te verwachten, dat wij hier reeds dadelijk voordee- len van die nieuwe lijn zullen trek ken, maar het kan niet anders, of Amersfoort zal op den duur door meerdere vreemdelingen bezocht wor den, en dus meer de aandacht trekken. Onvermoeid houdt onze Burge meester zich met de oplossing der Eem kwestie bezig. Zéér gelukkig wordt juist in dezen tijd, zóó ernstig mogelijk, het vraagstuk van de droog making der Zuiderzee op den voor grond gestelder is geen twijfel aan, of er is voor onze stad ook in deze een gunstige verandering te wachten. Misschien wordt er weinig waarde aan gehecht, rnaar het feit is onloo chenbaar: de werkzaamheden, dezen winter verricht op den Amersfoort- schen berg, de wandelpaden, met zooveel smaak en zorg aldaar aan gelegd, hebben aan den Amersfoort- schen berg, als een der schoonste plekjes van ons vaderland, een wel verdienden naam geschonken. Meerdere ingezetenen, ook schrij- vgx' dezes, hebben hun kennissen en Vrienden op den Amersfoortschen berg rondgeleid; éénstemmig hoorde men uit aller mond, dat het hun geheel en al onbekend was, dat men daar zulke heerlijke en zóó verschil lende vergezichten genieten kon. Van Bussum, Laren, Hilversum, enz., was in hun oogen geen sprake meer. Wat men daar gezien en bewonderd had, werd verre overtolfen door den Amersfoortschen berg. Nog meer kunnen wij voor onze meening aan voeren. Het is een waarheid, die niet te loochenen valt: door vreemdelin gen werd en wordt niet altijd even gunstig over Amersfoort geoordeeld. Hoort men bewoners van 's Graven- hage, Amsterdam, Rotterdam, en ook uit andere plaatsen over Amersfoort spreken, dan geschiedt het dikwijls met een soort van minachting, een medelijdend schouder-ophalen. Door enkelen zelf wordt onze gemeente «oor een groot dorp aangezien, waar rnen nog een paar eeuwen bij den vooruitgang van onzen tijd ten ach teren is. Vreemd hoorde men daarom op in den loop van het jaar, dat zich in onze stad een monument bevindt, als de Koppelpoort, éénig in geheel ons Nederland, zóó npevkwaardig, dat do meesters in het vak der bouw kunde, en meerdere wetenschappelijke genootschappen aan dat monument hun aandacht en onverdeelde belangstel ling wijdden, terwijl zij tot restauratie niet onbelangrijke sommen geschon ken hebben. Toen ook vernamen velen hunner, dat er te Amersfoort een toren staat, een der schoonste van het geheele land, die de bevor dering wekt van ieder, die de stad bezoekt. Zóó komt men van het een tot het ander: de minder gunstige opinie omtrent Amersfoort maakt plaats voor een betere stemming, en men zal wel toestemmen, dat zulks op het bezoek en de vestiging van vreemdelingen een gunstige invloed moet uitoefenen. Kon de Raad onzer Gemeente er toe gebracht worden wat meer bezuinigingen in te voeren, en een middel te vinden, om de lasten beter, d. i., gelijkmatiger en over meerdere personen te verdeelen, dan gaan wij zeer zeker een veel betere toekomst te gemoet. Voor ondernemende lieden, die hun geld in zaken, niet in papieren, steken willen, (is het niet een treurig verschijnsel, dat, eenige dagen geleden, een nieuwe leening verscheiden maal volschreven werd, zoodat de inschrij vers slechts 20 pCt. kon worden toegekend), is hier een uitgebreid terrein voor de meest verschillende zaken ter beschikking. Op een misslag, en een zeer kapi talen misslag willen wij verwijzen. Tot dusverre is voor bouwterreinen veel te veel geld gevraagd. Goede Hemel! Wij leven bier niet te Am sterdam of Rotterdam, waar somtijds 60 a 70 gld. voor een enkelen Meter grond betaald wordt. Daar, te Amster dam en Rotterdam, in die groote handelsteden, kan de grond zulke enorme waarde wel hebben. Daar is dan ook geen andere grond te krij gen, als juist dat terrein, waarvoor zoo groote som gevraagd wordt. Maar er is nog meer. waarop wij met allen ernst verwijzen willen. Op zulk een terrein te Amsterdam of te Rotterdam, voor dien enormen prijs aangekocht, worden dan ook gebouwen, winkelhuizen, kantoren, passage's, prachtige woningen opge richt. Geen enkele centimeter blijft ongebruikt. Elke streep is er, als het ware, goud waard. Hier is, en wordt de fout begaan, dat men in alles, ook in die hooge prijzen, die groote ste den wil navolgen. Voor een perceeltje bouwgrond, waar een burgerwoning staan kan, maar van welk perceel vaak het drie-vierde gedeelte tot tuin bestemd is, wordt geld gevraagd, alsof' het geheele terrein met buizen bezet zou worden. Men vergeet, dat door de woning zelve slechts een zeer klein gedeelte wordt ingenomen, ter wijl het overige gedeelte alleen als tuin achter het huis, eenige meerdere waarde, maar in ieder geval slechts weinig meerdere waarde heeft dan gewone bouwgrond. Welk is nu de berekening? Op titel van bouwter rein hoort men soms voor een per ceeltje van 2 a 3000 Meters 2 gld., en dat gebeurt meermalen. 2,50 gld., 3 gld., en meer per Meter weigeren, dat is tegen 20,000 gld., 25,000 gld., 30,000 gld. per hectare, terwijl het al zéér beste bouwgrond is, waarvoor in deze streken 2 a 3000 gld. per hectare besteed wordt. Waarom niet liever een kleinere, veel mindere prijs gevraagd, waardoor ieder in de ge legenheid is zich een geschikt bouw terrein aan te schaffen? Door stijve vasthoudendheid, om den eenmaal vastgestelden prijs te verkrijgen, doet men zichzelven ongeloollijk veel na deel. Allicht had men drie-, viermaal meer terrein kunnen verkoopen, dan hetzelfde stuk grond, waarvoor men zóó hoogen prijs gevraagd heeft, en waarvoor zich na dien tijd geen enkele kooper meer heeft opgedaan. De moeilijkheid, die men tegenwerpt, dat dit of dat stuk zóó dicht bij de stad, of zóó uiterst gunstig gelegen is, doet al heel weinig af. Er is nog grond genoeg rondom Amers foort te verkrijgen. Men laat dat dure, maar gunstig gelegen stuk rustig in het bezit der eigenaars, en begeeft zich een weinig verder, waar voor billijken prijs grond te beko men is. Een voorbeeld levert daarvan de Soestei-straatweg op. Voor een twin tig jaren was daar weinig meer dan een enkele hut- hoogstens een zéér onaanzienlijke woning te vinden. En nu! Geheele reien nette burgerwo ningen zijn daar in de laatste jaren gebouwd. Frisch en ruim, vroolijk en uitlokkend zien die huizen er uit. Elk huis is in bezit van een akkertje tuin- of' bouwgrond. Geen wonder, dat die woningen pas waren voltooid, of elk vond een huurder. Voor niet te hoogen prijs was daar bouwterrein te verkrijgen. Die zijn geld niet wagen wil in gevaarlijke papieren, make van dezen goedkoopen tijd gebruik. De bouwmaterialen zijn uiterst laag in prijshet werkvolk loopt leeg; voor betrekkelijk weinig geld kan men thans zijn geld beleg gen in vaste eigendommen, die op door «Maurits Wanneer de inhoud van dit mijn schrijven u bekend zal zijn, zult gij mij wellicht weinig recht meer toeken nen dezen eens zoo geliefden naam te noemen want hebt gij mij eens waar lijk liefgehad, dan zullen deze laatste woorden u evenzoo pijn doen als het mij strijd kost ze op papier te zetten. «Bij ontvangst dezes zal mijn naam voor u niet meer bestaan, mijn liefde voor u niet meer leven. Binnen weinige maanden word ik de echtgenoote van graaf Oswald van Altenberg. «Sprak er nog een stem voor mij in uw boezem, leefde nog een woord van mij in uw ziel leg beiden dan het eeuwige zwijgen op en betreur de afgestorvene met geen traan van smart. Vergeef haar slechts, haar leven was vergeefsch 1" Maggie Wilson. Toen vouwde zij het gelezene langzaam toe en (luisterde «Voorbij «Het is voorbij klonk het nog als de laatste galm der doodsklok van ge luk in haar ziel, «het is voorbij XI. «En wat schrijft Maggie over haar verloving, Eugènie vroeg mevrouw van Langenveld twee weken na het pu bliek worden van het engagement van Maggie met Oswald. «Komen zij spoedig hier of blijft Bonn nog vooreerst hun woonplaats „„Over eenige weken verlaten wij dit oord om in de stad weder te keeren,"" «ziedaar alles, wat zij daaromtrent schrijft," antwoordde Eugénie, eenige re gelen uit den korten brief voorlezende. «Hoezeer verlang ik haar terug te zien «Had ik nu geen gelijk, Eugénie, toen ik voorzag, dat er wel het een of ander achter schuilen zou Dat praatje van Werner is dan toch niet waarNu, des te beter voor haar mevrouw de gravin van Altenberg voorwaar 't klinkt niet onaardig Met een zucht vouwde Eugénie den brief weder dicht. In de weinige regelen zocht zij te vergeefs naar de een of an dere ontboezeming van geluk. Die wei nige vertrouwelijkheid griefde haar thans innerlijk. »'t Is maar jammer," begon de douairière weder, »dat er zulk een groot verschil van leeftijd tusschen hen be staat. Maggie is 20, geloof ik en graaf van Altenberg omstreeks de 45 Nu «Aan welk voorval is deze phiiosofisehe berekening te danken, mama vroeg plotseling de stem van André. «Gij hier, André?" was de verbaasde vraag over zijn onverwacht verschijnen; dat gebeurt niet dikwijls, dat gij ons tusschen de middaguren een oogenblikje van uw tegenwoordigheid schenkt!" Een kwalijk verborgen lach speelde bij deze opmerking om de dunne lippen van André, die reeds een opheldering voor zijn onverwacht binnentreden wilde geven, toen hern deze moeite bespaard werd. «Weet ge, dat Maggie Wilson geën gageerd is met haar oom graaf van Alten berg? Eugénie ontving juist zooeven een brief van haar." «Om zekerheid daaromtrent te hebben, kwam ik juist hier," kon hij zich niet onthouden te zeggen. «Ja, 't is waar, en over eenige weken komen zij hier «Om het huwelijk binnen eenige maan den te laten voltrekken," vulde Engénie aan «ziezoo, Andre, nu weet je in tien woorden de geheele geschiedenis." «Een echt Spartaansche mededeeling," spotte hij. «nu 't is maar goed ook, want veel tijd heb ik niet," Zonder verderen blik of groet verliet hij de aanwezigen en spoedde zich naar zijn kamer. Een vreemd licht straalde uit die grijze oogen, toen hij uit zijn jas een gelakten brief te voorschijn haalde en het handschrift nauwkeurig bekeek. De onderzoeking liep naar 't scheen, vol doende af. Hij woog den brief met be- teekenisvollen blik, nam toen een mesje en sneed netjes den bovenkant van de enveloppe door. Hoe hatelijk plooide zich die mond tot een glimlach bij het lezen van die herhaalde smeekingen om eenig bericht, die tienvoudige verzekeringen van zijn onverflauwde liefde Lang tuurde hij nog in de volgeschreven bladen vouwde ze toen op en voegde die bij eenige soortgelijke brieven in een ge heime lade van jzijn bureau. «Geduld," sprak hij fluisterend tot zich zelve, «ge duld nog eenige maanden en zij zal ingezien hebben, wien zij «alléén haar verachting" waardig keurde." In het woonhuis van mevrouw van Veldheim te 's-Hage heeischte hedenmid dag een zekere levendigheid. Te meer viel dat in het oog, omdat men in langen tijd dit huis gesloten had ge zien. Do schel stond niet stil en scheen on vermoeid in het aankondigen der bezoe kers, die beden in grooten getale opkwa men om hun «welgemeende" gelukwen- schen het verloofde paar aan te bieden. Twee dagen na Eugénie's ontvangst van Maggie's letteren waren mevrouw van Veldheim met Oswald en Maggie uit Bonn vertrokken om, hoewel een maand vroeger dan aanvankelijk in hun plan lag, hun woning in de stad te be trekken, Daarbij was men overeengekomen, dat over twee maanden het huwelijk reeds voltrokken zou worden, zoodat deze weken wel noodig waren ouu met de noodige toebereidselen gereed te komen. Kalm had Maggie zich in haar lot ge schikt, en het vaste voornemen bezielde haar voor Oswalds geluk te leven. Nim mer zou hij een woord jvan haar vroe gere gedachten en wenschen vernemen, en nimmer zou zij als zijn vrouw zich in dat verleden meer verdiepen. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1