BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. tijd een zekere vrucht afwerpen. Die daar of elders gronden of terreinen bezit, waarop geschikte wijze huizen met tuinen gebouwd kunnen worden, make insgelijks van den gunstigen tijd gebruik, om redelijken prijs voor zijn perceelen te bedingen. Men ver- lieze bij dit alles niet uit het oog, dat het meerder getal aangrenzende woningen, en de mindere beschikbare hoeveelheid geschikte gronden, de overgebleven terreinen in prijs doet stijgen. Als in alles geldt ook hier: de laatste loodjes wegen het zwaarst. Maandagmorgen werd op plechtige wijze het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mevrouw KleineGartman. Groot was het aantal vrienden en ver eerders, die zich op het tooneel van den stadsschouwburg vereenigden, om aan den stoet deel te nemen. Duizenden en nog eens duizenden hadden zich langs den weg geschaard door den stoet te volgen. De lijkwagen was met kransen en bloemen bedekt, de slippen werden door eenige leerlingen der tooneelschool gedragen. Onmiddellijk aan den lijkwagen vooraf ging de Kapel van het zevende regiment Infanterie. Het groote aantal kransen, waarvoor op de lijkwagen zelve geen plaats meer was, volgde op eene sierlijke pyramidevormige rouwwa- gen. Op het lijkkleed waren o.a. gehecht de groote gouden medaille van verdienste, der overledene door Z. M. den Koning vereerd, de gouden medaille, haar dooi de vereeniging: «Hooger zij ons doel", geschonken, en de gouden lauwerkrans welke zij bij gelegenheid van haar 50- jarig jubile ontving. De lantaarns der Stadsschouwburg waar de stoet passeerde en even stilhield, waren aangestoken en met rouwfloers omhuldde vlag woei halverstok. Ook bij 't Salon des Variétés en het Grand Téatre waren de ontstoken lichten omfloersd. Van het balcon van laatstgenoemde schouwburg deed hare muziek treurmarschen hooren en werd door de damesleden van 't gezelschap de lijkwagen met witte bloemen bestrooid. In de Amstelstraat zag men in eenige winkels rouw-étalages. Op de Ooster begraafplaats aan het graf, dat van bin nen geheel met witte rozen was versierd, werd het woord gevoerd door de heeren Spoor, Prof. Stokvis, A. C. Wertheim, S. J. Bonberg, Wilson, Ludwig Barnay, De Leur, Le Gras en Kiehl. De vele toespraken op te nemen laat de ruimte in ons blad niet toe. Namens de familie werd door den heer Merin in korte woorden bedankt voor de eer der overledene bewezen. Het graf werd door de oud-leerlingen der Tooneelschool, de dames Rossing Sablarolles, Losjé, Wei man Boss met bloemen bestrooid. Maandagavond werd het testament geopend van mevr. Kleine. Daaruit bleek o, a. dat hare erfgena men slechts het vruchtgebruik hebben van hare geldelijke nalatenschap. Telkens wanneer een som vrijvalt wordt die gebruikt tot vorming en geleidelijke uitbreiding van een fonds, genaamd liet Kleine-Fonds, waaruit aan oude of be hoeftige tooneelisten hulp kan worden verleend. De koninklijke goedkeuring op de statuten van dit fonds is reeds ge vraagd. Tot administrateuren zijn door mevr. Kleine benoemd de heeren A. C. Wert heim en J. L. Schut. Voor het fonds worden schenkingen en bijdragen aangenomen. Inderdaad een gelukkig denkbeeld, in goede handen gesteld. Volgens Het Vaderland belmoren onder de belastingplannen, die aan het departement van financiën in bewerking zijn, een invoerrecht op het graan en een belasting op de pianos. Wij vernemen, dat de Nederland- sche en de Belgische regeeringen eene internationale commissie hebben benoemd tot het instellen van een onderzoek be treffende de inrichting van een telegraaf of telefoondienst langs de kanalen Luik Maastricht 's-Hertogenbosch Crève- coeur. Van die commissie maken voor Nederland deel uit de hoofdingenieuren van den waterstaat De Kruyff en baron Van Ittersum, alsmede de inspecteur van de Rijkstelegraaf Collette. Van Belgische zijde zijn twee hoofdambtena ren van de administratie der aPonts et Chaussées" en een van de telegraphie als leden dezer commissie aangenomen. Naar men verneemt, heeft het wetsontwerp tot goedkeuring van de met Duitschland gesloten overeenkomst be treffende de zalmvisscherij in het stroom gebied van den Rijn, den Raad van State verlaten en kan het spoedig bij de Staten-Generaal veribacht worden. Naar de N. R C. verneemt hebben de burgemeesters aanschrijving ontvan gen om in het vervolg, bij het verleenen van vergunningen tot het houden van optochten, de voorwaarde te stellen, dat geen roode vlag, aof ander symbool van staatkundige beteekenis", in het open baar mag worden rondgedragen. Met het stoomschip Prins Hendrik van de maatschappij «Nederland", dat 10 October a. s. van Amsterdam ver trekt, zal van daar rechtstreeks eene brievenmail naar Atjeh worden gezonden. Voorts zal op Dinsdag 20 October a. s. met den trein var. 5.20 van Amsterdam naar Antwerpen, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoomschip uit Genua, eene tweede verzending naar Atjeh geschieden. Door den Minister van Binnen- landsche zaken is op de begrooting eene som van f2500 uitgetrokken als subsidie bij de restauratie der Koppelpoort alhier. Op de begrooting van Oorlog wordt weder f82,000.aangevraagd voor uit breiding der stallen, het bouwen eener derde overdekte rijbaan en van eene smederij met beslag-loods. Een paar honderd jongens van de Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden, zijn dezer dagen naar de opleidingssche pen Anna Paulowna en Admiraal van Wassenaer vertrokken. Zooals men weet, is er een ver volging ingesteld tegen den drukker van een socialistisch algemeen stemrechtlied. Naar men zegt, heeft de heer Van Raay zich thans als de vervaardiger van dat lied opgegeven. Uit Neerbosch meldt men aan de N. R. Ct. De weezen in de weesinricbting, behoo- rende bij de zang- en muziekvereeni- ging, maakten dezer dagen, bij gelegen heid van het 10-jarig bestaan van hunne vereenigingen, onder geleide van hun directeur en eenige weezenvi ienden, een uitstapje naar Oud Berg-en-dal, alwaar voor uitspanning en versnapering uitste kend gezorgd was Door de eigenares van het daar aanwezige hotel werden de weezen nog onthaald op een geschenk, dat zeer de feestvreugde vermeerderde. In de weesinrichting teruggekeerd, wer den thans alle weezen, ten getale van 744, rijk onthaald. Daarna werd een luchtballon opgelaten, die zeer hoog in de lucht zich verhief en als een stip uit het oog verdween. Eenige muziekstukjes werden gespeeld, en ten slotte eenig vuurwerk afgestoken, hetwelk voor dit doel ten geschenke was gegeven. Dat deze vereenigingen ook krachtig medewerken om de inkomsten der inrich ting te doen vermeerderen, blijkt hieruit, dat gedurende haar bestaan door ver schillende uitvoeringen buiten de inrich ting gegeven, reeds meer dan f 12000 werd opgebracht, die door collecten enz. bij die samenkomsten zijn verzameld geworden. Zekere Van den Dolder, vermoede lijk dezelfde, die vroeger lid was der firma Van Doesburg en Co., handelende in alles wat zij machtig kon worden, is te Antwerpen eindelijk in den val geloopen en aldaar gearresteerd om uitgeleverd te worden wegens door hem gepleegde op lichting ten nadeele van een handelaar in naaimachines, te Rozendaal. Gisterenavond werd eene huishou delijke vergadering van De Unie gehou den. Aanleiding hiertoe was, dat hetge- heele bestuur, benevens de commissie van advies en controle, hun mandaat wenschten neèr te leggen. De reden tot dit ontslag was, dat De Unie in de laatste jaren in een kwij nenden toestand verkeerde. Naar aanleiding van het bericht om trent de door prof. Van Ziemssen aan bevolen methode om bloed onderhuids in te spuiten, wordt aan de N. R. C. van bevoegde zijde medegedeeld, dat reeds langen tijd vóór prof. v. Ziemssen, onze landgenoot dr. Fles, die methode heeft gevonden en aanbevolen. Gedurende den tegenwoordigen winterdieust zal de staatsspoorweglrein, die te 4 uur uit Dordrecht vertrekt, ook te Barendrecht en die, welke te 8 uur 8 min. 's avonds uit Rotterdam ver trekt ook te Giesendam Hardingsveld stilhouden tot het in- en uitlaten van reizigers. Een en ander is op de biljetten der dienstregeling niet aangeduid. Eene niet gewone oplichting is te Groningen ontdekt. Een der bekende straatslijpers R. G., liet op een zijner wandelingen zijn oog vallen op de kar van een koopman, gevuld met koopmans goederen. Daaronder kwam voor een bezending kistjes sigaren, geadresseerd aan iemand in de provincie en die ter verzending bezorgd moesten worden bij een der schuitevoerders. G. hield de kar in het oog en toen de schuitevoer der de sigaren had ontvangen, kwam G. met een qitasi door den koopman onder teekend briefje de kistjes weer opvragen, onder voorgeven dat zij te vroeg bezorgd waren, en eerst eene week later moesten worden verzonden. De schuitevoerder gaf de sigaren af en weldra waren deze in G.'s handen in geld omgezet. Dezelfde G. werd in den afgeloopen winter tot 183 dagen cel veroordeeld wegens op lichting, nu Donderdag tot 9 maanden cel wegens verbrijzeling van glasruiten op den avond der laatste serenade en zit preventief gevangen voor een daarna bedreven veediefstal terwijl ook nog een andere diefstal ten zijnen laste isontdekt. Uit Rotterdam meldt men ons: De uit don Haag ontsnapte gevangene Van Rijsselberghe schijnt een wonderman te zijn. Men ziet hem overal, maar vindt hem nergens. In de laatste dagen heeft de politie van Delfshaven jacht op hem gemaakt, nadat men de zekerheid meende verkregen te hebben, dat bij aldaar zich ophield. De man verborg zich zoo weinig dat verscheiden personen verklaarden hem gezien te hebben maar zoodra de Delftshavensche politie in de aangeduide richting ging zoeken, was de man spoor loos verdwenen. Zooals ik u meldde, on derstelde men ten slotte, dat Van Rijs selberghe aan boord had weten te komen van den voor Spanje bestemden en naar zee vertrokken stoombagger molen. De bemanning van dat vaartuig bestond uit vier koppen maar het was nu gebleken dat er zich een vijfde man aan boord bevond, die eerst voor den dag kwam nadat het vaartuig uit Delftshaven ver trokken was. Het gerucht, in den Haag verspreid, waarvan Het Vaderland heden melding maakt, dat de vluchteling zich schuil houdt in een molen in het VVestland, schijnt te zijn voortgevloeid uit een mis verstaan der Delftshavensche geruchten. Van den baggermolen heeft men een molen gemaakt. Ofschoon er terstond maatregelen zijn genomen om te beletten, dat Van Rijs selberghe, zoo hij werkelijk aan boord is, met het vaartuig naar zee vertrekke, heeft men tot heden r.og niets vernomen, Vóórdat de baggermolen het zeegat uit gaat, zullen er nog eenige dagen ver- loopen en het is niet waarschijnlijk dat de vluchteling al dien tijd rustig aan boord blijft. Men onderstelt, dat hij reeds de gelegenheid gevonden heeft om uit het vaartuig te ontsnappen, nog voordat de politie er aan boord kwam. Het komt er nu maar op aan, te beletten dat hij niet weer aan boord sluipe op het oogenblik dat het vaartuig zee kiest. H. bi. De Standaard meldt, dat het ver zoek der sociaal-democraten om in een kerkgebouw der Ned Herv. gemeente een vergadering te mogen honden, reeds niet in overweging koij worden genomen, om dat die gebouwen nooit anders dan uit sluitend voor yeestelijke of kerkelijke doel einden werden afgestaan. Van de verkiezingen voor de Fransche Kamer van Afgevaardigden, is van 81 departementen de uitslag bekend. Ver kozen werden 165 conservatieven en 141 republikeinen. De conservatieven wonnen tot nu toe 93 zetels, terwijl zij er vijf verloren. Het aantal herstemmingen is 202. Groote vreugde heerscht bij de behoudende partij. De verkiezingen loo- pen zeer kalm zonder ongeregeldheden af. Maandagavond had een klein opstootje plaats. De gevel van het gebouw, waar le Gaidois verschijnt, was geïllumineerd en prijkte met een transparent waarop te lezen stond: »175 Conservatieven zijn gekozen! leve Frankrijk!" Een en ander bracht de gemoederen aan 't gisten, het bureel werd met steenen gebombardeerd, totdat de politie er een eind aan maakte en de menigte uiteen dreef. Na den 30sten Sept., op welken dag de gezanten te Constantinopel hunne eerste samenkomst hielden, hoort men niets meer van hunne werkzaamheden. Zooveel evenwel is zeker, dat Oostenrijk niet met Rusland in denkwijze overeen stemt, maar zijn eigene politiek volgt. Vorst Milan van Servië is nu de be schermeling van Oostenrijk. Door dit talmen met het nemen eener beslissing, konden Servië en Griekenland, gedwon gen door geldnood en het ongeduld der volken, wel eens waagstukken onderne men, van veel grooter gewicht, dan de Bulgaarsche omwenteling. De Czaar heelt te Kopenhagen toch nog de Bulgaarsche deputatie ontvangen en deze was met de minzame en hartelijke ontvangst ten zeerste ingenomen. De Czaar gaf de hoop te kennen, dat aan de Bulgaarsche quaestie spoedig eene bevredigende op lossing zou kunnen gegeven worden. Uit Madrid werd bericht, dat de voor naamste buitenlandsche correspondenten, die aan hunne bladen berichten en ver slagen gezonden hebben over hetgeen in Spanje voorvalt, met uitzetting uit Spanje werden bedreigd. Nadere berichten even wel melden, dat deze maatregel zoo al niet geheel opgeheven, dan toch ge schorst is. Men kan eiken dag de open baarmaking van Duitschland's antwoord nota in zake het geschil over de Carolina- eilanden tegemoet zien. Hoogstwaar schijnlijk zal Duitschland Spanje's aan spraken eerbiedigen, maar zelve vrijdom van handel en scheepvaart op deze eilan den verkrijgen en tevens het recht om op enkelen kolenstations te vestigen. Op 8500 exemplaren van Sverigvs Ttd- ning een blad, dat te Stockholm wordt uitgegeven, werd beslag gelegd, om reden daarin uitdrukkingen voorkwamen, belee- digend voor den prins van Wales. Er schijnen evenwel reeds duizenden exem plaren van hetzelfde nummer verspreid te zijn. Het openbaar verkeer op de Servische Staatsspoorwegen is op last der regee ring gestaakt. Alleen het Station Belgrado blijft nog tot den lOden dezer open. Van het Duilsche eskader ter kuste van Oost-Afrika zijn belangrijke belich ten ontvangen. Den 29 Augustus jl. wierp de Gneisenau het anker in de baai Manda, bij het eiland Lanu. Een der officieren begaf zich met het noodige geleide aan land en keerde aan boord terug met den heer Gustav Denhardt, den onder zoekingsreiziger door Afrika, die in de hoofdstad van het eiland gevestigd is, ook als vertegenwoordiger van den sultan der Suahelis. Met den bevelheb ber van het eskader beraadslaagde hij over het uitvoeren van de zending welke aan eerstgenoemden door deDuit- sehe regeering was opgedragen, t.w. den sultan der Suahelis in zijne stad Witu te begroeten, hem geschenken over te brengen en zich daar te vergewissen van den aard der macht, welke Said Bargasch, sultan van Zanzibar, uitoefent. Het geldt hier voornamelijk te onderzoeken welke waarde te hechten is aan de verklarin gen des sultans Galla, die in een officieel document aantoonde dat de aanspraken van den sultan van Zanzibar op landbe zit ongegrond zijn, en dat de Gallas reeds gedurende eeuwen gewoon zijn den sultan van VVitn als den eenigen wetti gen beheerscher van de Suahalis te erkennen. In Soedan beginnen de Arabieren zich weer te roeren. Uit Cairo is een regi ment Engelsche troepen Nijl-opwaarts gezonden, ten einde de uiterste posten der Engelschen te versterken. Aangaande het lot van Kassala is nog niets bekend. Te Cairo is men zeer ontevreden over het uitstel van sir Drummond Wolffs komst. De cholera begint op het eiland Sicilië te verminderen. De oiïicieele opgave voor de laatste dagen luidde 150 ziekte en 75 sterfgevallen en voor den volgenden dag 127 ziekte- en 70 sterfgevallen. Te Montreale deden zich in de laatste 24 ur-en 60 ziekte en 23 sterfgevallen voor, terwijl te Bagheria ook één persoon overleed. Voor Spanje bedroegen de cijfers van het jongste officiëele bulletin 275 ziekte en '112 sterfgevallen. De uitslag der verkiezingen voor de Kamer van Afgevaardigden in Frank rijk is in de 89 departementen bekend. Gekozen zijn 135 republikeinen en 174 conservatieven. Er moeten 226 herstem mingen gehouden worden. Alleen de uitslag in het departement der Seine ontbreekt nog. Voor het toelatings-examen aan de Burger-Avondschool alhier, dat op den 2'len en den 5den October 1.1. ten over staan van de Commissie van Toezicht op het m. onderwijs werd afgenomen, had den zich aangegeven '16 nieuwe leerlin gen, waarvan één op het mondeling examen niet is verschenen. Toegelaten werden: A. E. Blok, J. Eybers, J. T. van der Geld, G. W. Gijsbertse, G. Hopman, W. de Louwer, J. Mater, F. van Slooten, II. van Surksum, G. Volp. De cursus 1885/86 is gisteren avond geopend met 12 leerlingen in de le klasse, 8 leerlingen in de 2e klasse en '10 leer lingen voor Voortgezet Teeken-Onderwijs. Bij de j. I. Maandag, 5 Oct., door Burgemeester en Wethouders gehouden aanbesteding van ongeveer 900 Hecto liters Ruhr-Kachelkolen, was ingeschre ven door de heeren M. Wolff Mzn, voor 61 en B. van Dijkhuizen voor 60 cents. Aan laatstgenoemde werd als minste inschrijver de leveling gegund. Maandag 26 October, zal door het Hollandsch Tooneelgezelschap, onder di rectie van den heer A. van Lier, in Ami- citia alhier, eene voorstelling worden gegeven. Opgevoerd zal worden Haar Korporaal door C. P. P. Bigot, welk stuk te Amsterdam en elders veel opgang maakte. Daar door sommige personen te dezer stede steeds beproefd wordt, aan de be voegdheid als muziekonderwijzer van den heer Schweinsberg, afbreuk te doen, ge voelen wij ons ter wille der waarheid verplicht, onderstaand schrijven, voorko mende in de Amersf. Court, van den 5en dezer, in zijn geheel over te nemen. Nijkerk, 3 October 1885. Mijnheer de Redacteur! Mag ik U beleefd verzoeken, onder staande regelen in uw blad te willen opnemen, ter rectificatie van het 11. Don derdag daarin geplaatste stuk, omtrent het door mij behaald Diploma als Muziek onderwijzer. «Met verwondering las ik in uw Courant dd. 1 October 11., dat ik mijne geheele muzikale opleiding van den heer Enderle te Nijkerk zou genoten hebben, en slechts eenige maanden vóór het bewuste examen, onderricht van den Heer Sciiweinsberg te Amersfoort gehad heb. Wat de muzikale opleiding van den heer Enderle betreft, moet ik U rnede- deelen, dat ik van genoemden heer ge- ruimen tijd Piano-onderwijs ontvangen heb, op de manier als dat met de meeste dilettanten het geval is doch, dat ik, voor hetgeen wat voor een examen ver- eischt wordt, namelijk Vooral Muzika liteit en muziekale kennis, Muziekleer en Muziekgeschiedenis, versieringenkennis der verschillende methodes en boekwerken en alles wat noodig is voor het geven van degelijk onderwijs, door den heer Schweinsberg van Amersfoort ben onder wezen, en wel vanaf Februari II., "alzoo ruim een half jaar. Uw geachte inzender van dat bericht, gelieve nu zelf te oordeelen wie in deze het meest er toe heeft bijgedragen tot het welslagen van het door mij verwor ven Diploma. U dankende voor de voor mij gebruik te plaatsruimte, heb ik de eer te zijn N. A. H. JANSEN, Gedipl. Muziekonderwijzer. 319de STAATS-LOTERIJ. VIJFDE KLASSE. Derde week. Trekking van 6 Oct. (975 Loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beuit gevallen: Prys vail f300. No. 19677. Prijs van f 100. No. 4956. Prijzen van f70. 349, 5605, 5633, 5664, 5954,5983, 9173, 9227, 9384, 14321 en 14452. Te zaïnen 13 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 206, 289, 320, 322, 333, 449, 450, 467, 4939, 4997, 5656, 5688, 5907, 5978, 5981, 9111, 9120, 9137, 9151, 9224, 9226, 9228, 9230, 9255, 9258, 9357, 9358, 9360, 9397, 12174, 14341, 14361, 14370, 14440, 14464, 14466, 19608, 19616, 19628, 19681, 19696 en 19719. De volgende trekkingen geschieden 7—9, '13—17 Oct. VERKOOPING VAN VASTE GOEDEREN. Zaterdagavond 3 October 1885 in Pt VALKJE." Notarissen de heeren Mr. J. DE LOUTER en A. H. DRIJF- HOUT VAN HOOFF. 1. Een Winkelhuis in de Kreupelstr. f1510 2. Een Woning daarnaast j> 500 3. Een Woning naast No. 2 410 ƒ2420 Utrecht. De Sergeant de H. van het corps Genie, alhier in Garnizoen, heeft getracht zich door een geweerschot van het leven te berooven, waartoe hij zijn geweer tegen de linker borst had ge plaatst. Ernstig gewond werd hij naar het Militair Hospitaal alhier overgebracht, doch levensgevaar schijnt er tot heden nog niet te bestaan. Het met minder goed gevolg afleggen van een examen moet tot deze wanho pige daad hebben geleid. In den nacht van 4 op 5 dezer heeft er in de Geldstraat alhier, na eene voorafgegane twist in eene tapperij, eene vechtpartij plaats gehad, tussehen eenige buigers en een Tamboer bij de Genie. De tamboer had zooals zich laat denken in een oogwenk zijn sabel uit de schede en sloeg er duchtig op los, ter wijl een der burgers dapper van zijn mes gebruik maakte. Het gevolg van een en ander was dan ook dat zekere P. ernstig aan het hoofd werd verwond en bovendien een aantal messteken ont ving zoodat hij ten slotte badende in zijn bloed werd weggedragen, terwijl een ander burger K. genaamd eene niet onbelangrijke snede aan een der schou ders werd toegebracht. Beiden werden voorloopig door den Politiedoktor verbonden waarna P. in bedenkelijke toestand naar het zieken huis alhier werd vervoerd. De daders werden aangehouden en van het gebeurde Proces-verbaal opgemaakt. Vreeswijk. In de maand September zijn hier geschut ruim 2250 stoom-, zeil en kleinere vaartuigen. Behalve de trage handel, was de lage stand van het water, vooral voorde bovenlandsche scheepvaart, verre van gunstig. Nijkerk. Bij Z. M. besluit is herbe noemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Harderwijk de heer Mr. J. F. Neeb, wonende te Nijkerk. Jl. Vrijdag voormiddag is in de buurtschap Appel onder deze gemeent» afgebrand de woning met aangrenzende schuur in gebruik en in eigendom bij den karman J. van Doornik. Het vee en een zeer klein gedeelte van den inboedel is gered. Huis en schuur waren verzekerd, echter tegen een gering be drag. De inboedel niet. De juiste oorzaak weet men niet op te geven. Nnnspeet, 1 Oct, Onze najaarsvee markt was ditmaal veel minder bezet dan vroeger. Ook was de handel luste loos, zoodat er weinig omging. De alge- meene gedruktheid heeft zeker menigeen teruggehouden zijn vee ter markt te brengen, daar er toch geen vooruitzicht was om goed te verkoopen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2