NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 93. Zaterdag 21 November 1885. Veertiende Jaargang Maggie Wilson. VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A.M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: Naar aanleiding van een zot geschrift. Feuilleton. BINNENLAND. AMERSFOORTSGHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Bijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels f 0.40iedere regel meer B Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een bekend criticus ontving eens van zijn uitgever een vlugschrift ter inzage, met verzoek er zijn oordeel over te willen zeggen. De recensie was een model van beknoptheid. «Ofschoon deze brochure te dwaas is om alleen te loopen, zou het toch niet wenschelijk zijn dat de schrijver haar een gezellin toevoegde." Deze historie kwam ons weder voor den geest, toen we kennis maakten met een dezer dagen ver schenen boekske van 40 bladzijden, en dat den veelbelovenden titel voert van «Eene aanwijzing hoe in de school voor kosteloos onderwijs een krachtig middel te vinden is om Armoede te overwinnen." Armoede overwinnen, 't is waarachtig geen kleinigheidDe hel derste koppen denken er zich stomp op, en de geheele strijd der mensch- heid is er op gericht, om deze vijandin van ons geluk het terrein duim voor duim te betwisten. Dat die worsteling hopeloos is, we zullen de laatsten zijn die het beweren; maar zij is een arbeid van vele geslachten en misschien van eeuwen. En nu zou het te Apeldoorn bij de firma Pull uitgegeven hoekje, schrijver is de heer B. J. Bouw meester Wz., opeens een licht doen opgaan over het moeielijkste aller vraagstukken, en we zouden slechts 50 cents te offeren hebben om ons in het schijnsel van dat licht te mogen verheugen? De tijd is dus nabij, waarin de strijd zal zijn ge ëindigd, en we, na aanwending van het middel of de middelen, door den schrijver aanbevolen, de wapens kunnen nederleggen, omdat elk men- schenkind in het genot zal zijn van een bescheiden mate van welvaart? Welk een uitkomst! We zullen met weinig woorden het stelsel van den schrijver pogen terug te geven. Op de kostelooze school ontvangt het kind zijn schoolbehoeften, lei en boek, gratis. Op elk dier voorwerpen wordt de prijs aangeteekend en het gezamenlijk bedrag op zijn naam in een boekje geschreven. Gaat hij nu naar een hoogere klasse, dan krijgt hij daar weer andere leermiddelen, natuurlijk ook gratis: maar de oude worden ingenomen voor de getaxeerde waarde, en dat bedrag wordt eigen dom van het kind. De schatting ge schiedt stuksgewijs door een commis sie van taxateurs Ge lacht, lezer? Och, doe dat niet, want de schrijver beeft het inderdaad ernstig gemeend. Misschien wordt ge nog wel lid van zoo'n commissie van schatters, begin u maar alvast te oefenen in de niét gemakkelijke kunst om de juiste waarde te bepalen van een beduimeld exemplaar van het zooveelste stukje van Bouman dat nieuw een kwartje kost, of van een lei waarvan slechts" één der lijsten aan verlamming laboreert. Klaarblijkelijk is hier uitgegaan van de stelling, dat een kind zijn schoolbehoeften zou mogen vernielen, of althans er zoo liardhands mee omgaan dat ze, na door hem gedu rende den bepaalden tijd gebruikt te zijn, voor niemand meer deugen. Doet hij 't niet, dan maakt hij zich verdienstelijk, en deze verdienste wordt omgezet in klinkende munt, wordt aangewend om den jeugdigen scholier, als loon voor de beteugeling zijner boekverslindende lusten, tot kapitalist te maken. Want dat is de quaestieherschep alle proletariërs (niets-bezittenden) in kapitalisten, en de armoede zal hebben opgehouden te bestaan. Het middel ziet er gek uit, en terecht zegt een beoordeelaar in «De Werkmansbode", tevens een plaats genoot van den uitgever: «Verbeeld u een vader, die tegen zijne balda dige kinderen zegt: jongens, als je me dit jaar nu eens niet den boel vernielt, dan zal ik het geld, dat ik DOOR MINORA. 50) Wel zeker hebben wij beiden het recht elkander als oude kennissen te mogen begroeten," vervolgde hij iets zachter, «ik kende u reeds als de jonge gravin Maggie Wilsor. en voorzeker had ik het nooit achter dat levenslustige meisje gezocht, dat zij zich met een man zou- kunnen verbinden, die wel haar vader had kunnen zijn 1" Bij de laatste woorden, op sarcasti- schen toon gesproken, was zyn stem tot een fluisteren gedaald, doch de blik, waarmede hij Maggie aanzag, getuigde van geen inwendigen strijd. De schrik, die zich van de jonge vrouw had mees ter gemaakt bij het plotseling wederzien van den verreweg gewaanden Maurits, benam haar voor een oogenblik haar tegenwoordigheid van geest en als werk tuiglijk ontbladerde zij de frissche rozen, terwijl de borst naar adem hijgde. anders voor herstelling moet uitge ven, onder jelui verdeelen!" Maar men gevoelt wel, met die enkele centjes en halve centjes in een jaar, ofschoon zij ontegenzegge lijk in den wetenschappelijken zin kapitaal mogen heeten, vormt men gedurende het korte tijdperk van het schoolgaan niet, wat de practijk des maatschappelijken levens kapitalisten noemt. De schrijver der brochure voelt dat ook, er moet dus wat bij komen. Schr. stelt voor dat er voor elke school van 250 kinderen 100 menschenvrienden komen, die jaarlijks ieder 5 gulden moeten geven. Ei, waait de wind uit dien hoek Dat is dus kapitalistenkweekerij op kosten der openbare liefdadigheid Och, zoek er dan nog maar 50 bij, het papier waarop men brochures schrijft is geduldig, en al de om slag van die ouwe-leien-schatting, die de schrijver wellicht afgekeken heeft van de driemaandelijksche klee- dingtaxatie bij de militairen en in dat geval niet eens aanspraak mag maken op oorspronkelijkheid, wordt overbodig. De kinderen moeten dan maar, zonder uitzicht op geldelijke belooning, zuinig op hun boeken en andere leermiddelen zijn. Dat is nog wèl zoo goed. En hoe zullen nu die 500 gulden besteed worden? De vlijt der kinderen zal beloond worden, met kaartjes. De gelden, jaarlijks besteed aan prijs- uitdeelingen, aan uitstapjes, school feesten of andere middelen die ge woonlijk worden aangewend tot be vordering van getrouw schoolbezoek, zullen bij het grondkapitaal gevoegd worden, en deze gezamenlijke kas wordt nu, door bijschrijving op de boekjes, verdeeld in reden van de uitgereikte kaartjes, die, naar gelang van den staat der fondsen, een waarde zullen hebben van een kwart cent of minder. Ze zijn dus waarlijk nog aan koers onderhevig ook Doch gesteld, we konden wegens het doel vrede hebben met de mid delen. Overwinning van de armoede zou zulk een heerlijke zegepraal we zen, dat we volkomen bereid zijn over een massa bedenkingen heen te stappen, indien het oogmerk wezen lijk bereikt kon worden. De heer Bouwmeester berekent, dat bij het verlaten der school de oud-leerling in het bezit zal zijn van hoogstens twintig gulden. Hij is dus kapitalist geworden. We kunnen dat zoo precies niet nacijferen. De berekening zal wel nauwkeurig zijn. En dat is alles? Twintig gulden op twaalf- of dertien-jarigen leeftijd te bezitten, is gewis een voorrecht dat niet iedereen ten deel valt. Hoe zal het evenwel daarna loopen? De jongen gaat op een ambacht, het meisje in een dienst, er zal een stuk gereedschap, er zal stellig een of ander kleedingstuk noodig zijn en weg is het kapitaal. Bovendien gelooven we dat de meeste ouders, tijdsomstandighe den als we nu beleven eens buiten aanmerking gelaten omdat ze niet als de normale zijn te beschouwen, indien ze dat met allen ernst willen, wel in staat zullen zijn, zoo noodig, en buiten de publieke liefdadigheid, hun kind op gezegden ouderdom een som van twintig gulden te verzekeren. Een kleine bezuiniging op niet be paald onvermijdelijke uitgaven, in sommige gevallen vader elke week een paar borreltjes, één borreltje per kind, minder, en we zijn er. Zegt niet dat zulks een onredelijke eisch is. Zelfs nu, bij al de klachten, en de zeer gegronde klachten over gebrek aan arbeid, zal niemand dur ven beweren dat werkeloozen en kroeghouders elkander totaal vreemd blijven. Mogelijk hecht men wel een hooge zedelijke waarde aan het beginsel van orde en van spaarzaamheid, dat aan het onmogelijke plan van den schrijver ten grondslag ligt? Wij ook. En daarom zijn we vóór de schoolspaarkassen, ondanks de door niets bewezen bewering van den schrijver, dat zij de oorzaak zijn van bedelen en diefstal, van hoovaardij en ijdelheid. Schr. van dit artikel staat sinds jaren tot zulk een in richting in nauwe betrekking, maar heeft nooit iets van die treurige ge volgen kunnen waarnemen. Maar in de eerste plaats zijn het de huisgezinnen, waar de begrippen van vlijt, spaarzaamheid en orde, van nauwlettend plichtgevoel zonder loon- dienerij, moeten worden gewekt en aangekweekt, door voorbeeld en door leering. Geschiedt zulks algemeen, dan zal de maatschappij niet onder gaan, dan zal de armoede tot steeds enger grenzen worden teruggedron gen. De school, en vooral de school voor kosteloos onderwijs, kan daarbij krachtige hulp bieden, doch meer dan den goeden invloed van het ge zin versterken, kan zij niet. Aan het slot behoeven wij ons oordeel over deze mislukte voorstel len tot bestrijding van het pauperisme niet te resumeeren. De Tweede Kamer heeft de Indi sche begrooting met 66 tegen 2 stemmen, die van de heeren W. K. van Dedem en Keuchenius, aangenomen. Dag en uur voor de verdere behande ling der agenda zullen nader aan de leden worden medegedeeld gedurende het sectie-onderzoek. De heer Oldenhuis Gratama, lid der Tweede Kamer, is ernstig ongesteld, zoodat hij vermoedelijk geruimen tijd de zittingen niet zal kunnen bijwonen. G. S. van Gelderland hebben met handhaving van de verklaring van den geneeskundigen inspecteur voor Gelder land en Utrecht, houdende afkeuring van het schoolgebouw te Zoelen, als schade lijk voor de gezondheid, het daartegen ingesteld beroep door den gemeenteraad van Zoelen ongegrond verklaard. «Werner I" klonk het duizendvoudig in haar ziel; «Werner I" weergalmde het als een wreede echo«Werner fluisterde het als een wegstervend lied maar de lippen bleven krampachtig ge sloten. Het tweede gelui liet zich hooren. Eindelijk deed zij zich geweld aan, en de booze demon, waarmede zij te kampen had gehad, scheen overwonnen. «Hebt gij nooit edeler bedoelingen achter deze handelwijze gezocht dan beklaag ik zeer uw doorzicht in dit ge val. Deze gedachte doet u geen eer aan, mijnheer werner 1" Uiterlijk trots als een koningin, inner lijk geknakt van droefheid en wanhoop wendde zij zich zonder antwoord af te wachten, van hem af en schreed den na derbijtredenden Oswald tegemoet, die met verwonderden blik den somberen vreemdeling monsterde. «Wie is die heer, die tot u het woord richtte, Maggie vroeg [hij vriendelijk. «Telkenmale wanneer ik boven voorbij wandelde, zag ik dat donkere oog onop houdelijk op u gevestigd kendet gij hem?" «Hij beweert mij ten minste te ken nen waarschijnlijk een mijner vroegere danseurs." „Of adorateurs 1 schertste Oswald, haar arm in den zijnen leggend. Door aandoening en strijd overweldigd scheen Maggie het loopen moeilijk te vallen wat er het zijne nog toe bijdroeg weet ik niet, maar zij struikelde over de eerste trede der trap terwijl de waaier haar uit de hand viel. „Maggie I wat overkomt u, mijn kind?" vroeg Oswald bezorgd, terwijl hij haar oprichte en den waaier vast hield.^„Toch geen pijn gedaan niet waar „Och neen, niets, Oswald I" antwoordde zij verward, luid lachend, „ik zag die trede niet goed." Een nauwkeuriger opmerker dan Oswald op dit oogenblik zou in dien zenuwach- tigen aanval van lachen iets gedwongens hebben opgemerkt de tranen, die in haar oogen opwelden, werden met kracht terug gedrongen de blos, die nog zoo even over het schoone gelaat verspreid lag, had voor een matte bleekheid plaats gemaakt. „Laat ons liever naar huis gaan, Oswald!" smeekte Maggie, haar hoofd tegen zijn schouder vlijend, „laat ons liever heen gaan, ik gevoel mij zoo afgemat." Toen Maggie den volgenden morgen uit een onrustigen slaap ontwaakte, stond de zon reeds hoog aan den 'hemel en be scheen zij met haar vriendelijke stralen alles, wat leefde. De vogels tjilpten, alsof het zomer wasaan de heldere lucht zweefden slechts hier en daar lichte wolkjes. Onwillekeurig begroef Maggie het moe de hoofdje weer in de zachte kussens en sloot het oog. Wie kent niet dat gevoel, waarmede men uit een onrustige sluimering ont waakt met dat flauwe bewustzijn van iets droevigs, dat het hart zoo pijn doet; wie kent niet dat hopeloos gevoel, dat het hoofd nog dieper in de kussens doet drukken met de stille hoop om nog eenmaal terug te kunnen zinken in de zoete vergetelheid van den slaap al staat de zon reeds hoog aan den hemel? Met dit gevoel ontwaakte Maggie uiteen onrustige sluimering. Het voorgevallene met Maurits scheen haar een pijnlijke droom toe, te wreed om waar te kunnen zijn; hoe kwelde haar de overtuiging dat alles waarheid was, hoe folterde haar het bewustzijn, dat zij Maurits gezien en gesproken had... arme Maggie 1 arme gevangene In wel ke boeien heeft men u geklonken Uw gevangenis is wel van goud, maar de vrijheid, waartoe gij u met onweerstaan bare macht voelt aangetrokken, ont breekt u 1 Inderdaad dwaalde Maggie, toen zij eens meende genoeg kracht te bezitten om al deze herinneringen niet alleen, maar ook de noodlottige liefde tot Mau rits Werner uit haar hart te bannen. Deze beelden waren slechts ingesluimerd doch gingen niet den zoo vurig gewensch- ten doodslaap in, die hun bevolen was geworden. Maggie dwaalde, toen zij meende alles te kunnen opofferen voor Oswalds geluk; nu eerst gevoelde zij ten volle hoe pijnlijk haar deze band des huweljjks knelde. Al haar gewaande vastheid van voor nemens en verwachtingen leden schip breuk bij Maurits' wederzien. Nochtans besloot zij niet langer te talmen met Oswald alles mede te deelen, wat eens tusschen haar en Maurist Wer ner had bestaan. Onmiddellijk besloot zij aan deze stem gehoor te geven en na zich spoedig ge kleed te hebben, begaf zij zich naar Oswalds vertrek. Dit was echter ledig en verlaten en op haar vraag waar de graaf zich bevond, wist men slechts te antwoorden, dat mijnheer zoo juist was uitgegaan. Word vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1