Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Provinciale berichten. Plaatselijke berichten. Rotterdam zonden een kist met kinder speelgoed en paraplu's. Voor de te houden bazaar heeft een aeezenvriend een nieuw orgel ten ge schenke aangeboden. Z» M. de Koning heeft het be< schermheerschap aanvaard over het waar borgfonds van het Nederlandsch werk liedenfonds. De minister van financiën is als eerelid toegetreden. De gewone audiëntiën van de minis ters van financiëen en oorlog op 31 Dec. en van den minister van marine op 1 Jan. a. s., zullen niet gehouden worden. Naar aanleiding van zijne redevoe ring in de Kamerzitting van 23 Decem ber jl. over de verwarming der derde klasse-rijtuigen, heeft de heer Heldt een schiijven ontvangen van den directeur- generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen, waarin hem wordt medegedeeld, dal die Maatschappij be sloten heeft tot de verwarming der derde-klasse-rijtuigen met waterstoven over te gaan, naarmate de daartoe be- noodigde vergrooting der ketelgebouwen voor rekening van den staat zal hebben plaats gehad en het vereischt getal sto ven zal zijn geleverd. Den tweeden Kerstdag is te Zand- voort op het duin de houten restauratie, Het Hcidelberger vat, geheel verbrand. De ton was onbewoond en de oorzaak van het ongeluk nog onbekend. Voor de bezoekers van Zandvoort is het een groot vasten, want de ton was een geliefd rustpunt, vooral dank zij den onvermoei- r» ien zorg en vriendelijke bediening van den heer Lietske, die een herbergier uit duizenden is. Aan de beide spoorwegstations te 's-Gravenhage heerschte Vrijdag buiten gewone drukte. Was de circulatie op het ruime Rijnspoorwegstation daardoor ech ter niet belemmerd, op het Hollandsche station verdrong men zich letterlijk in de nauwe vestibule en wachtkamers. Bijna al de ruiten dezer laatste lokalen werden verbrijzeld en menigeen veroverde zich slechts een plaatsje in een der treinen ten koste van een halfgekneusde rib of een blauw oog. (D. t>. 's-IIage.) Bij de gisteren gehouden aanbe steding der bouw van het huldeblijk, gewijd aan de nagedachtenis van Dr. Sarphati, was het minst ingeschreven door de heeren Oerlijn Zoon en A, J. de Haan te Amsterdam, aan wien het werk werd gegund. Volgens eene be paling, opgenomen in het bestek, moeten alle werken hier te lande worden uitge voerd en het bewerken van den gehouwen steen te Amsterdam geschieden. Op aanstaanden suden- en nieuw jaarsdag zal gelegenheid bestaan tot overbrenging per rijkstelegraaf van nieuw- jaarswenschen in den vorm van naam- kaarten. B. v. in dezen vorm Mijnheer en mevrouw Zulk een draadheilgroet kost maar 10 centen naar alle plaatsen des lands. Te Ede (Gelderland) is dezer dagen overleden de heer mr. J. W. Schuurman, oud-raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. HÜ was achtereenvolgens lid en presi dent der Rechtbank te Leiden, raadsheer in het Provinciaal Gerechtshof van Zuid- Holland, en van 1872 tot 1884 lid van den Hoogen Raad. Hij was ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw en werd om zijn kennis en humaniteit al gemeen geacht. Eergisterenavond, omstreeks 7 uur, leverde Steenwijk weder een rumoerig tafereel op. Tal van opgeschoten knapen hadden zich naar het station begeven om Wi dring zijn taal an almal op, En denk oek ons daarmee te fop Mar wag hij krij nog eendag klop Jan Boel. xVVi onderdruk s\jn onderdaan, 'En steur hom bitter min daaraan, Al siet hij hom te gronde gaan Jan Boel. Wi stuur di Bijbel altijd voor, Om pad te maak en op die spoor, 'n Wa' met drank (46) so as ek hoor Jan Boel. Wi kan zijn woorde glad verdraai, Als hij mar net kan koning kraai, En maak daarbij 'n groot lawaai Jan Boel. Wi lieg so baing (47) dat dit kraak Als hij maar daardeur geld kan maak, Dis oek 'n uitgemaakte saakJan Boel. Wi het di kaffertjies so lief? Ek skrijf dit duudlik in kursief Dis oek di afgedankste dief:Jan Boel. Wi noem di drank 'n lekker ding Waarbij hij kom (48) ni kan bedwing? Dis mar net diselfde kring Jan Boel. Wi blijf steeds 'n ellendeling, Al slaat jij hom oek met 'n string? de rijksveldwachters, die gedurende eenige Zondagavonden uit Heereveen ter ver sterking der politie alhier waren gezon den en ook thans per trein van 7 uur werden verwacht, af te halen. Weldra daarna was de bende in de stad en door nieuwsgierigen aangegroeid, terwijl het socialistisch volkslied werd gezongen. De politie trad onmiddelijk krachtig op en joeg met hare sabels de menigte hals over kop uiteen. Het verdere deel van den avond bleef vrij rustig. Gisteren heeft te Utrecht in de lokalen der Rijnspoorwegmaatschappij eene bij eenkomst plaats gehad van afgevaardig den der verschillende Nederlandsche spoorwegondernemingen, ter bespreking van het in te voeren noodsein. Uit 's-Hage wordt aan het U. D. gemeld, dat de verkoop van haarverfmid delen daar steeds toeneemt, in weerwil dat zoowel koopers als verkoopers kun nen en moeten weten, dat de meeste dier verfmiddelen loodsuiker bevatten, en het voortdurend gebruik daarvan de meest treurige gevolgen kan hebben, te noodlottiger, omdat die gevolgen in den regel eerst worden ontdekt, (soms eerst na tal van jaren), als genezing er van zoo goed als onmogelijk is geworden. Ieder die zijne gezondheid, zijn leven op prijs stelt, wordt daarom met den moes ten nadruk aanbevolen, geen haarverf middel te gebruiken, vcordat hij of zij door een bekwaam chemicus heeft doen onderzoeken, of het middel volkomen vrij is van elk schadelijk bestanddeel. Wie de vreeselijke gevolgen van lood- vergiftiging wil leeren kennen, bezoeke onze gasthuizen en hospitalen. Het gebruik van haarverfmiddelen, die lood bevatten, is te meer af te keu ren, omdat ieder bij zijn apotheker een middel kan laten gereed maken van bismuth, kastanjebast of andere bestand- deelen, welke geen kwaad kunnen, en waarmede nochtans hetzelfde doel wordt bereikt. J.l. Zaterdag hield vorst Alexander met zijne troepen eene zegevierende intocht in zijn hoofdstad Sofia. Door het prach tigste weder begunstigd had deze intocht plaats, waarbij de dappere soldaten zoo wel als hun vorst, als met kransen en bloemen werden overstelpt. Eerst werd in de hoofdkerk een Te Deum gezongen, waarna de opperste geestelijke een flinke toespraak hield. Daarna naar zijn paleis teruggekeerd, weid Alexander door het corps diplomatique ontvangen, waarna ten slotte de troepen voor hem defileer den. Des avonds was de geheele stad geïllumineerd en bewoog zich een talrijke menigte langs de straten. Pirot is geheel ontruimd, hetgeen over het algemeen ordelijk en geregeld geschiedde. De vorst van Bulgarije ontving een eigenhandig schrijven van den Czaar, hetgeen hem door generaal Vryrikhofi werd overgebracht. Naar de Standard verneemt is deze generaal tevens belast met eene reorganisatie der Bulgaarsch- Russische partij, ten einde daardoor den vroegeren Russischen invloed te herstellen. De militaire Commissie, welke den wapenstilstand tusschen Servië en Bul garije tot stand bracht, is te Weenen teruggekeerd. Sommige bladen willen weten, dat Servië nog steeds oorlogzuch tige plannen koestert; geheel hiermede in strijd is evenwel het bericht, dat de manschappen van den eersten Servischen ban reeds met verlof naar huis zijn ge zonden en de leveranties voor het leger zijn gestaakt. Eenige Engelsche fabrikanten deelden mede, groote bestellingen van de Oosten- rijksche en Russische regeeringen te heb ben ontvangen, waaruit de St. James Gazette, een blad der Tory-partij, de Ek sal dit altijd deur blij sing "(49) Jan Boel. Wi speul zijn rol nog eendag uit, Geef rekenskap van elke duit Laat mij jou eers sê voor ik sluit: Jan Boel. Aauteekeiilngcu. (29) S'aans des avonds (30) bottel kus een glas drinken. (31) Congo soopie glas Congo brandewijn, gestookt uit druiven die bij de Congo grotten groeien. (32) twak tabak. (33) het beeft. (34) (skot) een schoot een keer eenmaal eens (35) verspot belachelijk. (36) mos - immers. (37) blink-leer-stevels glimmende schoenen. De boer draagt veldschoenen van onge- zwart leder. (38) steek op boordjes staande boordjes. (39) Daar 's daar is daar ijjn. (40) lag lachen. (41) De spelling van Di Engelsman is gevolgd naar de Spraakkunst door di Patiiot uit gegeven. (42) Jan Boel John Buil. (43) ou boet boetie broer. (44) almelewe al mijn leven. (45) kombêrs deken. (46) de bedoeling is dat de Engelsman een drankwagen zendt over den weg welke de Bijbel gebaand heeft. (47) baing veel. (48) bij hom bij zich (49) blij sing blijven zingen. EINDE. gevolgtrekking maakt, dat genoemde rij ken zich ten oorlog uitrusten. De zitting van het Congres te Ver sailles is zeer onstuimig geweest. Vele afgevaardigden konden, door het over groot aantal nieuwsgierigen geen plaats vinden in de gereedstaande treinen en kwamen daardoor eerst later te Versail les aan. De tribunes waren overvol, voor al het schoone geslachT was sterk verte genwoordigd. De rechterzijde was verba zend opgewonden, vooral de Bonapartis- ten maakten groot geweld, waarschijnlijk met het doel het Congres te verhinderen. Hunne pogingen mislukten evenwel ge heel en met groote meerderheid werd Jules Grévy voor den tijd van zeven jaren als president der Fransche repu bliek herkozen. Giévy bekwam niet min der dan 457 stemmen. Brisson kreeg 68 stemmen terwijl ook de Freycinet en en kele andere staatslieden eenige stemmen op zich vereenigden. Naar uit Cairo wordt bericht is de stelling der Engelsche troepen in Neder- Egypte zeer ongunstig, waarom groote versterkingen werden aangevraagd. De Arabieren ontvangen ook voortdurend versterking en hebben zich in den om trek van Korhai sterk verschanst. Bij gelegenheid van Keizer Wilhelm's aanstaand 25-jarig jubilé als Koning van Pruissen op 3 Januari a.s. wordt een buitengewoon Spaansch gezantschap te Berlijn verwacht, om het volkomen her stel der goede betrekkingen te bevestigen. De Directeur van het postkantoor alhier maakt bekend, dat het den brie venbestellers andermaal ten strengste ver boden is, »Het vragen van, of het wachten op fooien bij gelegenheid van Nieuwjaar en Kermis." Met het oog op die bepaling verzoekt hij den ingezetenen beleefdelijk, zoowel om de bestelling zooveel doenlijk te be spoedigen, als ook orn gemelde bestellers voor ernstige bestrafltng te vrijwa ren aan hen, althans voor zoo verre daar toe aanleiding bestaan mocht, geen fooien uit te reiken voor 4 Januari e. k. De Directeur, C. SMITT. Amersfoort, 28 Dec. '85. Morgen Donderdag des avonds te zes uren en Vrijdag des morgens te half tien, zal de Godsdienstoefening in de Vrije Ger. Gem. geleid worden door den heer Werner uit Amsterdam,terwijl Zondag voor de gemeente zal optreden, des mor gens te half tien en des avonds te vijf uren, Ds. Hooijer, Predikant te Nieuw- veen. Naar aanleiding van het ongunstige resultaat verkregen bij de laatst plaats gehad hebbende tocneelvoorstelling in Amicitia, deelden commissarissen dier sociëteit aan de leden mede, dat de andere drie voorgenomen tooneelvoor- stellingen niet zullen doorgaan. Met 1 Januari a.s. wordt bij het depót escadron van het le reg. huzaren, alhier in garnizoen, gedetacheerd, de 2e luitenant H. E. Ort uit Zutphen. In de op 15 Januari a.s. te houden Algemeene vergadering der Afd. Amers foort van 't Utrechtsch Genootschap v. Landbouw en Kruidk. zal worden voor gesteld eene stierenkeuring te houden. In de daaropvolgende openbare vergade ring zal als spreker optreden, de heer Th. J. Waller uit Anna Paulowna, die de handel in zuivel vooral die van de boter- en kaasfabrieken Z3l behandelen. Naar wij uit goede bron vernemen zijn het grootste getal der dames en heeren, die onder leiding van den heer Schweinsberg zich vereenigd hadden tot het instudeeren der Schöpfung, als gas ten toegetreden tot de afdeeling Amers foort der Maatsch. t. bev. d. Toonkunst. Dit koor telt alsnu ruim 60 personen. 320ste STAATS-LOTEKIJ. DERDE KLASSE. Trekking van 24 Dec. (100 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beuit gevallen: Prijzen vnn f45. 7867, 8770, 10016, 12836,12869,15905, 15934 en 15988. Te zamen 8 prijzen. Lijst van blieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van bet postkan toor te Amersfoort over de le helft der maand Nov. '85. 1. Wed. B. Klijberg, Amersfoort. 2. W. Schreuder, Amsterdam. 3. G.. Koevoet, d 4. Teks, Haarlem. 5. H. Steenberghe, Utrecht. Van het Hulpk. Maarsbergen. 6. Dr. Daams, Haarlem. Briefkaarten. 1. P. Smit, Amsterdam. 2. P. Gijssen, Verzonden geweest naar Engeland. 1. Anneveldt, London. Utrecht. In den avond van den 26 dezer omstreeks 12 ure arresteerde eene Militaire Patrouille in de Zakkendragers- steeg alhier een Vesting-Artillerist, die naar het scheen in zulk eene staat van dronkenschap verkeerde, dat men hem naar de Hoofdwacht moest dragen en aldaar voorloopig op den brits neder- leggen, Toen hij echter kort daarna geen teeken van leven meer gaf, werd onmid delijk de hulp van een geneeskundige in geroepen, door wien echter slechts de dood konde worden geconstateerd. Het vermoeden bestaat dat de ongelukkige in de jenever is gestikt, toch heeft een gerucht dat de overledene dienzelfden avond in bedoelde steeg met een Genie soldaat twist heeft gehad en door dezen zoude zijn geslagen [aanleiding gegeven tot het instellen van een onderzoek, waarvan de uitslag nog niet bekend is. De persoon van H. W. M. een oude bekende der Justitie die in het begin van September alhier werd aan gehouden, als verdacht zich aan onder scheidene diefstallen bij insluiping te hebben schuldig gemaakt, werd j.l. Maandag door de Arrondissements Recht bank alhier te dier zake tot 3 maanden celstraf veroordeeld, het O. M. had 1 jaar geeischt. Iteencn. Voor eenige dagen werd alhier, door eenige dames een loterij georganiseerd ten behoeve der algemeene armen, die ruim f360 opbracht. Zeist. Om de veertien dagen, des Donderdags, wordt door de officieren der dd. schutterij alhier deelgenomen aan een win tercursus tot het houden van theorieën, onder leiding van een 1. lui tenant der infanterie van het leger, die zich daartoe naar hier begeeft. Barneveld. Op last van het genees kundig staatstoezicht is de openb. school alhier gesloten, wegens het heerschen van diphtheritis. Het steeds vermeerderend aantal zware misdrijven, het toenemend gevaar, waaraan te Berlijn een groot gedeelte van het personeel der rijks- en stedelijke politie is blootgesteld, hebben den minis ter van binnenlandsche zaken geleid tot het nemen van den volgenden maatregel. Hij heeft bevolen, dat 350 man, tot genoemden dienst behoorende, met revol vers zullen worden gewapend met het begin van het volgende jaar. Te Parijs zijn de gardiens de la Paix en te New- York de agenten van politie, benevens de rechercheurs sedert lang van een vuurwapen voorzien. Officieele maaltijden behooren zoo recht te huis in Engelandzij zijn er van allerlei soort, van ministers-diners tot aan diners van personen, die tot geen stand ter wereld meer behooren, omdat elke stand ze verloochent. Zulk een feestmaaltijd, waar dergelijke gasten aanzitten, werd dezer dagen gehouden. En 't vreemdste van de zaak is, dat zij allen tot bijwoning daarvan waren uit- genoodigd, behalve een enkele, die 't is stellig voor velen niet minder be vreemdend een der voornaamste die naren van den Staat mag worden genoemd. Het aantal genoodigden klom tot 200, allen hadden ze de hun opgelegde tucht huisstraf naar behooren ten einde ge bracht. En de voorzitter aan dezen maal tijd was de president van het hoogge rechtshof, lord Coleridge, die ten slotte tot stichting der aanwezigen geen pleit rede, maar een predicatie hield. Dit zal echter niemand verwonderen, die weet dal de bijeenkomst plaats had in de kapel van 't gebouw voor de inwendige zending, gelegen in Little Wild Street, te Londen. Alle zegen komt van boven. Voor de woning van een gezin te Maastricht stond Zondagavond een aardig hoopje volk zich te verheugen in een twist tus schen man en vrouw. De man begon die nieuwsgierigheid te vervelen en ging, een, twee, drie met een emmer water naar den zolder om onder 't uiten der woorden: »alle zegen komt van boven!" de menigte er mee te besproeien. Maar, 0 wee, daar verloor de man 't evenwicht en viel met zijn emmer voor de voeten der nieuwsgierigen neer. Gelukkig kreeg de man eenige onbeteekenende wonden en sloot vriendschap met zijne wederhelft. De nieuwsgierigen waren, vooral ook door de slotscène, zeer voldaan. De gasontploffing jl. Woensdagnamid dag tusschen 2 en 3 uur, in de steen kolenmijn bij Mardy, in Wales ontstaan en waardoor, zooals de telegraaf reeds meldde vele menschen het leven ver loren, is wel een der ijselijkste rampen van dien aard, welke in zeer langen tijd zijn voorgevallen. De ontploffing gebeurde op het oogenblik dat de hoofddirecteur der werkzaamheden uit de groeve was opgestegen. De slag was allerverschrik kelijkst. De mijn is in twee schachten verdeeld. Het aantal werklieden, die daar arbeiden, is niet minder dan 1293, nl. 773 in schacht No. 1 en 520 in schacht No. 2. In laatstgenoemde ontplofte het gas er waren toen '1100 man aan het werk. Onbeschrijfelijk is het schouwspel, dat zich boven aan de opening der groeve vertoonde. Tallooze vrouwen en kinderen door wanhoop gedreven, jammerden, schreiden en baden, de handen wrin gende, om hulp. Deze werd dan ook zoodra en zooveel mogelijk verleend, en het beleid, waa*mede dit geschiedde had ten gevolge dat binnen ongeloofelijk kor ten tijd 308 arbeiders levend werden opgehaaldna verloop van drie uren waren 900 gered. Het juiste cijfer der omgekomenen is nog niet bekend, maar het getal verwonden is schrikbarend groot en velen hunner zullen óf sterven óf voor immer onbekwaam tot werken zijn. Onberekenbaar is voorts de mate- rieele schade, welke de eigenaars der mijn lijden en de verwoestingen der op pervlakte boven de mijn aangericht strekte zich zeer ver uit. Naar de oorzaak van het onheil is een onderzoek ingesteld. Men zegt, dat pas kort geleden de mijn- inspecleuren alles in goeden toestand be vonden hehben. Het bovengedeelte der mijn is 300, en het benedengedeelte 375 yards diep. De kool, die er uit komt is van de beste qualiteit voor stoomwerk tuigen. Deze ontploffing is sedert 1869 de derde, welke in dit district zoo veel jammer en ellende veroorzaak. De eerste en de tweede, in 1869 en 1877, waren ontstaan in de Ferr.dale-mijn, op zeer korter, afstand van de Mardy-mijh. Te Berlijn leeft de jongelingschap in sommige kringen recht vroolijk en verdraagt manmoedig de verdrietelijkhe den, die op den levensweg worden on dervonden. In een vereeniging, welker leden tot de zeer vermogende klassen behooren en waar grof gespeeld wordt, verloor een jongeling, die als eenjarige vrijwilliger in de hoofdstad in garnizoen ligt, in eenen nacht 160,000 Mark behalve het geld dat hij bij zich had. Zoo spoe dig doenlijk zond hij per telegraaf het bericht hiervan naar de ouderlijke woning en vóór hij den volgenden middag zijn militairen dienst hervatte, was de speel schuld vereffend. Het Berlijnsche blad waaraan boven staande mededeeling is ontleend, voegt er bij dat de vader van dezen höopvol- len zoon millionair is. De Fransche kurassiers. Als bij een wapenschouwing te Parijs de kurassiers tegenwoordig zoo luid door 't publiek worden toegejuicht, dan heeft dit zijn reden, die even vereerend is voor de soldaten zelf als voor het volk, dat dap perheid waardeert. 't Gebeurde n.l. in den Fransch-Duit- schen oorlog, dat hun generaal Bonne- mains ondanks een moorddadig vuur zoolang de aanrukkende Duitschers te Reichshofen tegenhield, dat 't Fransche leger in goede orde kon terugtrekken. Voor een paar dagen nu is deze gene raal op 76-jarigen leeftijd overleden, doch zijn sterven bracht den heldenmoed van deze ruiterij weder in herinnering. Ten einde het Kerstfeest onder bloedverwanten en vrienden te vieren, kwamen te Christiania 400, te Christi- anssand 95, te Kopenhagen 210 en te Gothenburg 140 landverhuizers uit Amerika aan. Ter voldoening der boete, 't Kint de Roodenbeeke heeft zijn straftijd in de cel uitgezeten, maar moet nu nog een half jaar gevangenisstraf ondergaan ter voldoening der boete, die f27000 bedraagt. Maandag is hij van de eene naar de andere gevangenis overgebracht. Prettige verhuizing I Een lastige klant. Toen dezer dagen de politie te Hoelke zekeren G. B. we gens openbare dronkenschap, in hechte nis zou nemen, had zij handen vol werks. De dronkaard verzette zich uit al zijn macht tegen zijn arrestatie, zijn woede grensde aan razernij, zoodat de agenten zich genoodzaakt zagen hem los te laten. Eenmaal op vrije voeten, sloeg hij met zijn mes in het ronde, dreigende elk te dooden, die hem dutfde naderen. Een zestal revolverschoten door de agenten op hem gelost, misten doel. Eindelijk schoten eenige burgers toe, die de han den uit de mouwen staken en het woe lige heerschap achter slot en grendel hielpen brengen. Toch beet gehad. Een rentenier te Charleroi liet, teneinde veilig tegen moge lijken inbraak te zijn, de blinden aan den achterkant van zijn huis met ijzer beslaan. Terwijl de werklieden dit »kar- reweitje opknapten", is door de open staande straatdeur een dief binnen ge slopen, die zich van f 1500 aan gouden en zilveren muntspeciën, in de schrijfta fel voorradig, meester maakte. Onqelukkig, maar verdiend. Een man, die in den Haag boven op het dak van een huis geklommen was, om de duiven van de buren tot zich te lokken en ze dan in te palmen, verloor onder het duivenmelken, zooals die oneerlijke lief hebberij heet, zijn evenwicht en viel van een aanzienlijke hoogte op straat. Met zware kneuzingen in het lichaam, moest hij de uitoefening van dit ïhooge" be drijf boeten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2