Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Het bericht, als zou Oscar Carré het circus Renz te Berlijn hebben aange kocht, is onwaar. De plannen om te Amsterdam een vast cirque te bouwen onder zijne leiding zijn reeds zoover gevorderd, dat die weldra aan de goedkeuring van B. en W. zullen worden onderworpen. Een daartoe ont worpen houten model mocht reeds, wat constructie en inrichting betreft, de be wondering van vele kenners wegdragen. De heer Carré stelt zich voor, geene Maatschappij te vormen, maar eene ne gotiate te openen onder het toezicht eener Commissie, die weldra zal samen komen, om de voorwaarden betreffende rente en aflossing te regelen. Naar het U, D. verneemt is ge bleken dat de giften, geschonken of toe gezegd door Utrecht's ingezetenen voor het op te richten academiegebouw, tot heden bereikt hebben de som van ongeveer f48,000. Sinds Zaterdag jl. is uit Emmerik voortvluchtig zekere J. van Raaij, oud ruim 60 jaar, klein van postuur, tenger, zonder baard of knevel, kassier der spaar bank aldaar. Hij heeft een deficit in de kas achtergelaten van circa 200,000 mark, en honderden handwerkslieden, dienstbaren en kleine burgers zijn daar van de slachtoffers geworden. Men vermoedt, dat hij de wijk naar Nederland heeft genomen, zoodat hier te lande allerwege naar hem nasporingen worden gedaan. Onze vroegere landgenoot, de heer Albracht, door den Koning van België benoemd tot consul-generaal voor de Transvaal, bevindt zich hier te lande om voor de Transvaalsche regeering eene munt en bank tot stand te bren gen. Zekere Van der Wielen, te Veld hoven (N.-B.), vond bij het afbreken van een ouden muur twintig zilveren munt stukken grooter dan een rijksdaalder. Twee daarvan vertoonen aan de eene zijde een kruis met kroon en het om schrift Alberlus et Isabelle Dei Gratde keerzijde draagt een wapen met het opschrift Archid Aust Duces Burg Brab. De andere deels met kruis en wapen, deels met wapen en borstbeeld voorziene muntstukken hebben tot omschriften: Phill III Carol II D G. Hisp et lndiar Ren en Archid. Ausf. Dun Burg Brab. of, in plaats van het laatste woordCo Flan Dom Tor., enz. Uit Dieren wordt van 23 Febr. aan de Arnh. Ct. gemeld: Heden voor middag is van hier gevankelijk naar Arnhem getransporteerd zekere B. Sn., woonachtig onder Spankeren, wien aan gezegd was zijne gehuurde woning op gisteren te moeten ontruimen, maar die zich op de komst van den eigenaar, vergezeld van zekeren Bos, met een mes en een geladen geweer in verzet heeft gesteld. Na twee schoten op deze perso nen te hebben gelost, waarvan één trof, heeft Bos twee of drie sneden met het mes bekomen. Inmiddels was de hulp der politie ingeroepen, die hem heden nacht alhier in verzekerde bewaring heeft gebracht, om hem vervolgens aan de justitie ter beschikking te stellen. Eindelijk zal door eenige ingeze tenen van Oldebroek, een verzoekschrift aan den Raad worden aangeboden, orn intrekking te verzoeken van het alom in ons land bekende vélocipède-verbod, hetwelk reeds zooveel hoofden warm en zoo menige pen vaardig heeft gemaakt. Er bestaat eenige hoop, dat het thans eenigszins gewijzigd college dezen steen des aanstoots, voor vreemden zoowel als voor inwoners, zal wegnemen. De St.-Ct. van heden bevat eene opgave van onbestelde of geweigerde voorwerpen der pakketpost, die nog eene maand na deze aankondiging bij het hoofdbestuur der posterijen ter beschik king blijven van den rechthebbenden, om na verloop van dien termijn, voor zoo veel zij niet zijn opgevraagd, te worden verkocht. Uit het verslag der commissie van onderzoek naar de houding der Londen- sche politie op 8 Februari, blijkt o.a. nog dat kolonel Henderson, het hoofd der politie, zich van den aanvang af bij het nemen zijner voorzorgsmaatregelen geheel gehouden heeft aan eene zonderlinge redeneering, die hij echter genoegzaam onfeilbaar scheen te achten, namelijk dat een groote volkshoop van eene bijeen komst steeds langs denzelfden weg terug keert als hij gekomen is. Zoo kwam het, dat vele straten en pleinen met veel zorg bewaakt werden op dien dag, terwijl de politie volstrekt niet was waar de onge regeldheden gepleegd werden. Henderson liep in gewone kleeren op het Trafalgar- plein rond en was daardoor nergens te vinden, toen men hem zocht om zijne orders te vernemen. Toen hij eindelijk gevonden was en last had gegeven om 100 politie-agenten naar Pali Mali te zenden, verstond de ondergeschikte, die dezen moest overbrengen, nthe Mali", zoodat de 100 agenten ergens heentogen, waar zij niets te doen vonden, enz. enz. Dat eene algeheele herziening dier politie dus noodig is zal zeker niemand meer betwijfelen. Er wordt nu een ontwerp voorbereid ter vergoeding van bij de jongste ongeregeldheden geleden schade. Het militair hooggerechtshof te Madrid heeft het vonnis bevestigd, waarbij de hertog van Sevilla tot acht jaren gevan genisstraf en verlies van zijn graad wordt veroordeeld, wegens zijn bekend, ongepast gedrag ten palcize. Uit Rome wordt gemeld, dat bisschop Mermillod den Paus een plan heeft voor gelegd ter oprichting eener katholieke universiteit te Freiburg, en dat de Paus daarop zijne goedkeuring heeft verleend. Voordat gisteren in de Fransche Kamer van afgevaardigden de beraadslaging begon over het vredestractaat met Madagascar, loste iemand van de openbare galerij twee revolverschoten in de zaal. De eene kogel is opgeraapt in den couloir rechts, de andere viel achter de zitplaats der secretarissen, naast den zetel van den voorzitter. Op het oogenblik dat de per soon, die later bleek Pronnier te heeien, de revolver afschoot, liet hij een aan den heer Clémenceau gerichten brief vallen, die aan den voorzitter werd overhandigd. Eenige op de openbare galerij naast Pronnier staande mannen hielden hem dadelijk vast. Naar de quaestuur der Kamer gebracht, verklaarde hij kalm, dat hij gedurende den oorlog van 1870 in Franschen dienst was aangeworven en dat hij geschoten had om de opmerk zaamheid op zijn persoon te vestigen. Clémenceau begaf zich naar de plaats des voorzitters en las in opgewonden toestand den brief voor, waarin het vol gende voorkomt: De schrijver dezer let teren heeft vertrouwen in de vaderlands liefde van Clémenceau en verzoekt zijne ondersteuning bij het groote proces, dat hij beginnen wil en waarin hij de namen zal bekend maken van de officieren, die Metz verraderlijk den vijand in handen gespeeld hebben. Pronnier is 35 jaar oud en te Angers geboren. Hij was onderofficier. Hij werd dadelijk overgeleverd aan den commissa ris van politie. Hij weigerde echter andere ophelderingen te geven dan in zijn brief vervat waren. Alleen gaf hij te kennen dat hij den minister van oor log heeft willen waarschuwen dat er nog spionnen, in dienst van Duitschland, in het leger waren, en hij beklaagde er zich over dat Clémenceau zijne vroegere brieven onbeantwoord heeft gelaten. De Majoor Kommandant van het depot-escadron van 't le Reg. Hussaren, J. M. G. Randhare, is bij Kon. besl. be vorderd tot Luit.-Kolonel. Verder werden van de alhier in garnizoen zijnde officie ren nog bevorderd bij het eskadron Ordonnancen tot le luit. de 2e luit. A. J. Storm de Grave, bij het 2e reg. Hus saren tot le luit. de 2e luit. W. H. Peters. Bij de j.l. Donderdag gehouden her stemming ter verkiezing van één lid voor de Kamer van Koophandel werden uit gebracht 23 stemmen. Hiervan verkreeg de heer P. Methorst er 13 en de heer S. II. van Gelder 10 st., zoodat eerstge noemde is gekozen. Naar wij vernemen heeft Dr. J. Sandberg legen 1 Sept. a.s. zijn ontslag gevraagd als conrector van 't Gymnasium alhier. Woensdagavond had in de manége alhier, voor eene talrijke schare genoo- digden, het aangekondigde militaire as- saut en caroussel plaats, door de alhier in garnizoen liggende afdeeling van het le Reg. Veldartillerie, ter eere van 's Konings verjaardag georganiseerd. Een aantal onderofficieien en korporaals, voor ditmaal niet in uniform maar in nette tricots gekleed, gaven, onder leiding van den AdjudC onderofT. Van Rhee, aan rek, ringen en brug, blijken hunner spier kracht en vlugheid. Daarop volgde een partijtrekken op degen, sabel, korte en lange stok, na afloop waarvan men over ging tot voltigeeren, waarbij eene door twee onderofficieren vertoonde komische scène de lachtlust niet weinig opwekte. Zonder nu aan al het voorgaande iets te kort te willen doen, meenen wij, dat ook hier het beste tot 't leste was be waard. Tot slot werd namenthjk, onder commando van den le luit. adj. Jhr. Ortt, door 8 onderofficieren carrousel ge reden, waarbij de vaardigheid der ruiters ten duidelijkste aan 't licht kwam. Het Tivoli-orchest droeg het zijne er toe bij, dat allen den geheelen avond in vroolijke opgewekte stemming bleven. Donderdag avond trad in de spreek beurt van het Nut de Heer Mees uit Haarlem op. Voor een vrij talrijk opge komen publiek sprak hij over een Fransch treurspel getiteld Attila en na de pauze gat hij eenige opmerkingen ten beste over de voordracht. Het geheel werd met genoegen aangehoord. Naar wij vernemen heeft de heer P. METHORST zijne benoeming tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken uiet aangenomen. Op Maandag 1 Maart a. s. zal des avonds te 8 uur in Amicitia alhier eene Meeting worden gehouden, uitgaande van de Nederl. pensioen-vereeniging voor werklieden. Als spreker zal optreden de heer J. II. Schuylenburg, directeur van het Ned. Werkliedenfonds te 's-Uage. Alle werkgevers en ook zij, die belang stellen in het lot van den werkman, raden wij ten sterkste aan deze verga dering bij te wonen. Gisteren middag weiden de beide vrouwen, die onlangs den varkenskoop man F. van zijn portefeuille met bank papier hebben beroofd, alsmede de huzaar aan wien de som door hen ter bewaring was gegeven, onder geleide der politie naar Utrecht overgebracht, ten einde daar preventief in hechtenis te worden gesteld. Twee soldaten van het Dépot- escadron alhier, die zich voor eenige dagen zonder verlof te Utrecht ophielden, zijn door de politie aldaar gearresteerd en aan de Militaire overheid van het Amersfooi tsche garnizoen overgeleverd. Door een huzaar, alhier in garni zoen, werd een kistje sigaren ontvreemd, ten einde met de justitie in aanraking te komen en daardoor uit 's lands dienst te worden ontslagen. Daar dit feit door hem in dronkenschap werd gepleegd zal waarschijnlijk aan deze zonderlinge po ging geen verder gevolg worden gegeven, dan een flinke militaire straf. Utrecht. Wij beloofden onzen lezers eene korte schets van de nieuwe Opera »die Kaiserstochter" van Wilhelm Jacoby, op muziek gebracht door Willem de Haan, en voldoen thans aan deze belofte. De handeling verplaatst ons in het schitterend tijdperk der middeneeuwen en meer bepaald tijdens de regeering van Keizer Karei de Groote. De beide eerste bedrijven vallen voor op het slot te In- gelheim, het laatste in een woud aan den Main. De intrige van het stuk is hoogst eenvoudig, wel wat te eenvoudig zouden we haast zeggen. De hoofdpersonen Emma; Keizer Kareis dochter is verliefd op den geheimschrijver Eginhard. Beide gelieven spreken elkaar in 't nachtelijk uur in een dor vertrekken van het paleis, doch wor den bespied door Adalrun, die ook in liefde ontstak voor den schoonen zanger en schrijver. Uit teleurstelling dat hare liefde wordt versmaad, neemt zij voor Eginhard te doen vallen en hoewel zij bij de eerste poging Jdaartoe niet slaagt is zij bij eene tweede gelukkiger; Eginhard eerst tot eer en aanzien verheven, zelfs tot banierdrager gekozen voor den veld tocht tegen de Saksers, valt in ongenade nu de keizer zijne liefde voor zijne doch ter ontdekt, en wordt van het hof geban nen. Emma wil hem echter volgen, en wij vinden het paar eenige jaren later, ge lukkig in eikaars bezit, weder in eene schamele hut aan de rivier de Main. Door toeval komt Keizer Karei, ver moeid en zijn jachstoet uit het oog ver loren hebbende bij die hut aan. Hoe vreemd hij herkent zijne eigene dochter niet; doch later nadat er eerst een moordaanslag van Adalrun op Eginhard is verijdeld blijkt het dat het zijne be treurde Emma is. Zij en Eginhard wor den door den Vader weder in genade aangenomen en de opera is afge- loopen. Ge ziet de tekst is onbeduidend doch dit is van opera's meer het geval en men wil wel zeggen dat zulks de schoon heden in de compositie beter doet uitko men. De compositie waar omtrent we ook niet in alle uitvoerige bijzonderheden willen treden heeft zeer veel goeds; alleen vonden we er eene sterke navol ging van het Wagr.eranisme in. Het geheele is een schoon toonwerk en een groote aanwinst voor het repeitoire der Rotterdamsche opera, en we besluiten met te zeggen: het is muziek die tot het hart spreekt, vrij van alle overtollig effectbejag. Donderdag en Vrijdagavonden had in de Manége der Kazerne Damlust al hier een schitterend Carroussel plaats, gegeven door H.H. Officieren van het le liegt. Veld-Artillerie, ter gelegenheid van den verjaardag van Z. M. den Koning. De toestand van het meisje waarop onlangs in de Kruis dwarsstraat een moordaanslag werd gepleegd is vrij gun stig, men is er echter nog niet in mogen slagen de kogels uit de wonden te ver- w ijderen. Gisteren middag is het 11 jarig zoontje van den heer G. nabij den Ezel- dijk onder deze Gemeente, door het ijs gezakt en verdronken. Het lijkje werd kort daarna opgevischt en naar de ouder lijke woning overgebracht. Hoogland. De Raad dezer gemeente heeft in eene der jongste vergaderingen een besluit genomen, dat het onderwijs aan de Gemeenteschool zeer ten goede zal komen. Er is n. 1. besloten een twee den onderwijzer op te roepen, zoodat daardoor de belangen der school ten zeerste behartigd worden. Rlienen. Naar men verneemt, bestaat bij de directie der Oosterstoomtram- maatschappij het voornemen, om van de lijn EistVVogeningen hel eerst te doen uitvoeren het gedeelte Wapeningen Grebbe, daarna de lijn EistRlienen en het laatst de lijn RhenenGrebbe, welk gedeelte de meeste technische bezwaren aanbiedt. De omnibusdienst van hier over Veenendaal naar het station van den Rijnspoorweg bij die gemeente, zal den 1. Maart worden gestaakt, en wel door het in exploitatie brengen der spoorweg- lijn AmersfoortKesteren. Deze onder neming werd den 17 Mei 1867 door de tegenwoordige ondernemers, de heeren Altena en Baars, in het leven geroepen en steeds even uitmuntend geëxploi teerd. Steeds zorgden zij voor vertrouwde koetsiers, goede voertuigen en flinke paarden. Sclierpenzecl. Tot stationschef aan het station WoudenbergScherpenzeel is benoemd de heer Voisin, halte-chef te Stroe (gem. Barneveld.) Veenendaal. Eenige kooplieden alhier zijn voornemens, zich per adres tot de directie van de Holl. IJzeren Spoor weg-maatschappij te wenden, met drin gend verzoek, 's Maandags, ter gelegen heid van de markt te Tiel, een markttrein te laten loopen, waardoor men met den trein van 7,36 's morgens van Kesteren zou kunnen vertrekken zooals de dienst thans is ingericht, kan men eerst ten 2.17 Tiel bereiken. Door mr. H. R. B. baron van Lijn den officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem, is een onderzoek in loco alhier ingesteld naar den voor eenige dagen gepleegden diefstal ten kantore van de jVeenendaalsche stoomspinnerij en weverij." Jutlaas. Het werk voor de doorgra ving tegenover de Liesbosch, ten behoeve van de Keulsche vaart, is dezer dagen aangevangen, en een groot aantal polder jongens hebben reeds hun keten opgesla gen. De werklieden van hier, die een harden winter hebben doorgebracht, kunnen daar echter geen werk vinden, wat te meer te betreuren is, omdat de meesten van hen moeten worden onder steund. Eist. (Utrecht.) In het begin van Maart vertrekken van hier 12 personen naar de Vereenigde Staten van N.-Amerika. Snugger. Twee personen begaven zich dezer dagen naar het gemeentehuis te S. in Friesland, om aangifte van eer. geval van overlijden te doen. Toen de ambtenaar naar den naam van den over ledene vroeg, wist geen van beiden daarop te antwoorden. Zij moesten daarop onverrichterzake terug keeren. Een nuttig offer aan de gezondheid. De gemeenteraad van 's-Hage besloot een kanaal te doen graven, dat het water door Delftland ingelaten tot verfrissching van de stadsgrachten, verder naar zee bij Scheveningen zal leiden. Het kanaal, dat in verbinding komt met de binnen wateren, is ook bruikbaar voor de scheep vaart en zal een gewenschte aansluiting kunnen worden aan een haven te Sche veningen. Dit werk kost 5 ton meer dan een vroeger aangenomen plan van oppomping van het vuile grachtwater en uitstorting in zee, maar terecht is de Raad van dien verkeerden weg teruggekeerd, dewijl het zeebad daardoor totaal verontreinigd zou worden. Het waterschap Delftland draagt f175,000 in de kosten. Slechte vrienden. Tusschen eenige Hollanasche matrozen en de leegloopende dokwerkers te Bristol kwam het jl. Vrij dag tot een botsing. Er werd geducht gevochten, waarbij de zeelieden ernstig mishandeld werden. De politie herstelde de orde en nam eenige belhamels in bewaring. Nu de tijden zoo slecht zijn vinden de Engelschen 't hoogst onaangenaam, dat de reeders nog Hollandsche matrozen in dienst houden. Deze zijn goedkooper en werken veel beter dan de Engelsche, zoodat wij hen geen ongelijk kunnen geven. Een lastige werkstaking. In Rome hebben de huurkoetsiers, vrachtrijders en trambeambten na eene werkstaking van 3 dagen, hun arbeid hervat. Dat het publiek in groote verlegenheid zat is te begrijpen, maar ook voor handel en nijverheid was de werkstaking een groo- ten last. De goederen, die met 't spoor aangekomen waren, konden niet bezorgd worden. Wel trachtte het gemeentebe stuur in de voornaamste behoeften te voorzien door politieagenten op den bok te plaatsen, maar alle belanghebbenden waren blij, dat de werkstaking geëindigd was. Van hooge geboorte. Een proces in Parma baart in Italië veel opzien. On geveer 30 jaren geleden werd aldaar in het vondeling-gesticht een knaapje op genomen, dat den naam van Hercules verkreeg en flink opgroeide. Zijn afkomst was in duisternis gehuld, maar een be ambte aan het vondelingenhuis geloofde toch de sluier van het geheim op te kunnen lichten, hetgeen hem dan ook na eenige jaren en veel moeite gelukte. Het kind was intusschen man geworden, die het beroep van soldaat had gekozen. Bovengenoemde beambte deelde aan den laatsten zijn ontdekking mede en het gerecht werd er mee in kennis gesteld. De eerste maal kwam men niet verder, maar zij kwamen in hooger beroep. Nu is aan het licht gekomen, dat Hercules de wettige zoon is van den markies Celio Calcagnini Esteuse en van diens vrouw Christina. Men had de moeder het pas geboren kind ontnomen, zeggende dat het dood was, en de moeder heeft dus niet geweten, dat haar zoon zich in het vondelingengesticht bevond. Waarom de vader aldus handelde, schijnt nog een raadsel te zijn. De markies Celio werd veroordeeld zijn zoon te erkennen en hem de geleden geldelijke schade te vergoeden. Te Ostende is het adviesjacht Vïll» d'Anvers, hetwelk dezer dagen ook de Nederlandsche havens heeft aangedaan, teruggekeerd met het treurig bericht dat den vorigen dag de luitenant Darelte en de matroos van Heule in zee verdronken zijn. Zij begaven zich naar eene visch- schuit in een bootje, hetwelk omkantelde, met hel gevolg dat zij beiden in de diepte weggezonken zijn. Wie zich een denkbeeld wil maken van de moeite en kosten, verbonden aan het ten tooneele voeren van een kolos saal ballet als Amor, dezer dagen te Milaan gegeven, schade zich het extra nummer aan der Illustrazione italiana (prijs 1 lira), en hij zal niets meer te vragen over hebben. De lezer vindt daar een beetje oreographische geschiedenis, den inhoud van Amor, met eene teeke- ning van drie der schoonste tafreelen II trionfo di Cesare, L'orgia, en La bat- taglia di Legnanode portretten en biographieën van Luigi Manzotti, den vervaardiger, en Romualdo Marenco, den componist, portretten van Antonietta Bella, eerste danseres, die de rol van Amor vervulde, en van Ernestina Operti, de eerste mimaeene aardige beschrij ving van eene repetitie bij dag en bij avond, en eene reeks gekostumeerde figuren, gedeeltelijk gekleurd, gedeeltelijk ongekleurd, wier sierlijkheid men bewon deren moet. De kostuums der hoofdrollen, 300 ongeveer, zijn met veel smaak en histo rische trouw geteekend door een jongen kunstenaar, uit Parma geboortig, Alfredo Edel. In het geheel waren 2800 kostuums noodig, die alle geleverd zijn door ééne firma, sedert twintig jaar bekend voor het naaien van theaterkleederen. De schoenen, voor al die personen noodig, vulden vier kamers van den schouwburg, waar de figuranten zoo lang passen kon den, tot zij een goed paar gevonden had den. En eene andere firma leverde 8000 kleinere en grootere voorwerpen, die voor het tooneel noodig waren, de zoo genaamde altrezzi, wagens, vaandels, wapenen, enz. Zuccarelli, de schilder der schermen, heeft met zijne helpers ook werk genoeg gehad. Honderd dertig nieuwe schermen moest hij leveren en daarbij de achter gronden, in het geheel 1600 vierkante meter linnen. Hoe hij daarbij te werk ging, kan men ook in eene teekening zien, evenals men inlichtingen verkrijgt over wat tramagnini en corypheeën zijn, personen, die tusschen de tweede dansers eri danseressen en de figuranten in staan; de eersten zijn jor.ge gymnasten, die mooie groepen helpen vormen; de ande ren vrouwen van eiken leeftijd, die alleen met de armen dansen. Aan haar behoo- ren de armen, welke men op den ach tergrond ziet achter een tiental rijen danseressen. De corypheeën krijgen hier voor eene afzonderlijke opleiding in eene inrichting, die aan de dansschool ver bonden is. De plaatsen voor de eerste opvoering zijn zeer duur betaald geworden. Men gaf 140 en 160 lire voor eene plaats; balkons van de vierde rij werden ver kocht voor 350 a 500 lire. Iemand, die voor het geheele seizoen een balkon 4de rij had gehuurd, stond het dezen avond af, en kreeg daardoor de helft van zijn abonnement terug. Een rijk heer ver kocht zijn balkon, eerste rij, en schonk de opbrengst, 700 lire, aan de armen. Op 't randje van den dood. Te Keulen is door de nauwgezetheid en vastbera denheid van een spoorbeambte een groot ongeluk voorkomen. De personentrein van Coblenz kwam langs de Neustadt in volle vaart het station binnenrijden; hij was nog een paar honderd meters van de Landsstrasse verwijderd, toen een open rijtuig, met 4 personen, nog de baan wilde oversteken. Plotseling struikelde het paard over de rails en viel, en ondanks de menigvuldige zweepslagen was het niet meer op de been te krijgen. Middelerwijl naderde de trein met bliksemsnelheid; met ontzetting zagen de toeschouwers hem komenzij die in het rijtuig zaten, waren als verlamd van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2