NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 18. Woensdag 3 Maart 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs i VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. Feuilleton. Een Misstap Uitgewischt. D H ENGELBERTS AMEBSFOOBTSCHE CODBANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer S Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. HII. MM. de Koning en de Koningin hebben, volgens de Tagl. Rundschau, een bezoek aan de vorstelijke familie te Arolsen aangekondigd. Ook de koningin van Zweden, zuster van de vorstin van Waldeck-Pyrmont. prins Wilhelm van Wurtemberg en zijn bruid, prinses Char lotte van Schaumburg-Lippe, worden aan 't Hof van Waldeck-Pyrmont ver wacht. Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag, heeft op het paleis het Loo veder de jaarlijksche uitdeeling van brood en koffie plaats gehad. Door tal van be- hoeftigen uit de gemeente Apeldoorn werd van de vorstelijke goedheid gebruik gemaakt. Zelfs uit tot die gemeente be- hoorende buurtschappen werd gaarne de verre wandeling ondernomen In vele arme gezinnen vierde men 's vorsten feestdag met een lekkere boterham en s'n goed drupje er bi." Te 's-Hage gaat ook een adres aan de Tweede Kamer rond, waarbij op on veranderd behoud van art. 194 der Grondwet bij de a.s. herziening dier wet wordt aangedrongen. Deze beweging schijnt tot dusver meer aanhangers te vinden dan het verzoek van Haagsche ingezetenen, om den wet gever vrij te laten in de regeling van het onderwijs bij de gewone wet. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft eene nieuwe regeling van het geneeskundig staatstoezicht gemaakt, en aan het oordeel van de Staten-Generaal onderworpen. De geneeskundige raden worden afge schaft. Daarvoor zullen in de plaats treden geneeskundige raadgevers. Ge meenten met meer dan 15,000 zielen moeten gezondheidscommissiën oprichten. Het aantal geneeskundige rijksambtenaren (inspecteurs) wordt verminderd en de onder-inspecteurs vervallen onder de nieuwe regeling. De Minister rekent hiermede jaarlijks f15.000 te bezuinigen. Ook stelt de Minister voor de verplich tingen der geneesheeren te herzien. Zoo maakt de bekende Leidsche ver giftigingszaak, waaruit bleek dat bewijzen van overlijden werden afgegeven, zonder dat de docter de lijken had gezien, 't noodzakelijk, den geneesheer voor te schrijven, dat hij persoonlijk den doode moet schouwen. De verkoop van geheime geneesmid delen wordt alleen aan apothekers toe gestaan en ook het koopen van ver giften wordt minder gemakkelijk ge maakt. Door den centralen raad van den Sociaal-Democratischen Bond in Neder land is naar de Fabrieksbode meldt, tot den heer Van Marken, directeur der Gist- en Spiritusfabriek te Delft het ver zoek gericht een lokaal beschikbaar te stellen tot het houden van eene openbare vergadering. De heer Van Marken heeft hierop geantwoord, dat de bedoelde loka len niet worden verhuurd en door hem alleen beschikbaar worden gesteld voor samenkomsten, die naar zijne meening nut of genoegen kunnen schenken. De wijze echter waarop door de woordvoer ders van genoemden Bond in vergade ringen en in geschriften propaganda wordt gemaakt voor de beginselen der sociaal-democratie komt hem voor zóó roekeloos en verderfelijk te zijn, dat hij, door de beschikbaarstelling van een lokaal tot het houden van eene openbare ver gadering, niet den schijn op zich wil laden, alsof hij zou instemmen met die wijze van strijdvoeren. Met den Bond overtuigd van de noodzakelijkheid van ingrijpende wijzigingen in de maatschappelijke ver houding, verwacht hij (de heer v. M.) alleen verbetering van kalm overleg en van geleidelijke hervorming, van de prac- tische toepassing der hoogste liefde en der hoogste wijsheid. De sociaal-democrati sche bond daarentegen schijnt heil te verwachten van gewelddadige omwente ling; in zijne uitingen ontmoet men tel kens eene prikkeling der hartstochten, eene prediking van bitteren haat, die de heer Van Marken in de hoogste mate be treurt en afkeurt. Wie door zoodanige mid delen zijn doel trachtte bereiken, zal in hem steeds een beslist tegenstander ontmoeten." De bekende strafprocedure tegen mevrouw Bitlkley, Kloppers en mejuffrouw Schlingemann zal op 22 Maart a.s. voor het hof te Arnhem behandeld worden. Als voorzitter zal fungeeren Mr. C. J. J. Cremers, terwijl als raadsheeren zullen zitting nemen Mrs. G. Kortenhout van der Sluys, J. S. Hijmans, L. Udo de Haes, L. Hertzfeld en E. H. Karsten. Het Open baar Ministerie zal worden waargenomen door den Procureur-Generaal Jhr. Mr. J. J. de Meijier, terwijl als raadsleden zullen optreden Mr. H. H. van Capelle, advocaat te Arnhem, voor Mevr. Bulkley, Mr. J. P. A. N. Caroli, advocaat te Am sterdam, voor den heer Kloppers en Mr. L. J. van Gelein Vitringa, advocaat te Arnhem, voor mejuffrouw Schlingemann. Hel gerechtshof te Amsterdam deed gisteren uitspraak in de beide gedingen in hooger beroep tegen den bekenden socialist Jacobus de Zwart. Het hof, geen termen vindende om aan het ver zoek van de Zwart, om nieuwe getuigen te hooren, gevolg te geven, bekrachtigde den eisch en veroordeelde hem tot twee maal drie maanden celstraf en eene geldboete van f8. Thans heeft de directeur der wees inrichting te NeerboscVi besloten, aan de uitnoodiging gevolg te geven, om te Cin cinnati en andere plaatsen in Noord- Amerika, eenige lezingen te houden over de weesinrichiing en zijn arbeid onder de weezen. Deze reis staat ook in verband met het voornomen van den directeurom niet alleen gelden te verzamelen voorde honderden weezen, die bij hem orn hulp viagen, maar ook vooral om voor de weesjongens, die in de inrichting een handwerk geleerd hebben, en als land verhuizers naar Noord-Amerika wenschen te vertrekken, goede plaatsen te vinden, In de eerste plaats zal de directeur die zoeken voor timmerlieden, metselaars, letterzetters en snelpersdrukkers. De Nederlandsche-Amerikaunsche sloom- vaaitmaatschappij te Rotterdam, heeft aan den heer van 't Lindenhout vrijen overtocht als passagier eerste klasse toe gezegd. Van Tessel wordt gemeld Van zeer groot belang is het voor dit eiland, met zijne ruim G000 bewoners, dat het's win ters eene geregelde verbinding met den vasten wal blijft behouden. Dit kon tot op lieden zonder fout geschieden, door dien de stoomboot Ada van Holland dag aan dag hare drie tochten van hier naar Den Helder en terug volbracht. Van het ijs had de boot slechts enkele malen hin der. Meestal voerde de stroom het ijs, dat van binnen kwam drijven, door de zeegaten naar de Noordzee, waar het met het vloedgetij om den noord ging. In oostelijke en zuidoostelijke richting van dit eiland zit echter nog veel ijs. Het is echter van den wal af niet met het bloote oog te zien, doch de mosselvloot is er nog gisteren voor teruggekeerd, daar zij door het drijfijs belet werd binnen te komen. Uit Hunsingo wordt aan de N. R. Ct. gemeld: De leegte, die in het westen van Gro ningen ontstaat door de landverhuizing naar Amerika, wordt weder aangevuld door de bewoners onzer provincie Fries land. Allen zijn daglooners. Nu maakt men vrij algemeen de opmerking dat de overgekomen Friezen even ijverig zijn als de gevestigde arbeiders, doch met minder oordeel werken, en ook hebben ze min der geleerd dan de inheemsche werklie den, ja zelfs geldt dat op het gebied van lager onderwijs: velen kunnen niet lezen of schrijven. Uit 's-Gravenhage wordt aan de N. R. Ct. gemeld Aan het station der Nederlandsche Rijnspoorweg-maatschappij alhier staat een spoorwegrijtuig, voorzien van een noodseintoestel ten behoeve van passa giers, die wegens gevaar, bij ongevallen of om andere noodzakelijke redenen den trein willen laten stoppen. Te dien einde bevindt zich buiten het rijtuig boven het portierraam een gespannen koperdraad. Aan dezen draad trekkende stopt de trein plotseling. De zijde aan welke de draad loopt is in den waggon door de punt van eene pijl aangewezen. Deze noodrem, alleen te gebruiken voor treinen met den Westinghouse-rem in werking, is aan het einde van iederen wagen bevestigd. De lucht, die zich in de huizen, aangesloten met het Westing- house-toestel onder het rijtuig, bevindt, wordt afgesloten door middel van een kraan, boven aan den trein zichtbaar. Die kraan, met een dun touwtje aan een ijzeren staafje vastgehecht om be weging gedurende het rijden te voorko men, is verbonden met den langs den buitenwand gespannen koperdraad. Een flinke ruk is voldoende om het touw te verbreken; de kraan opent zich en de lucht ontsnapt, waardoor de trein tot stilstand wordt gebracht. Proeven met dezen toestel genomen leverden de verrassende uitkomst, dat de trein in 12 a 15 seconden na opening van de kraan op bovengemelde wijze, stopte. Het spreekt van zelf dat de spoorweg maatschappij het middel slechts in de uiter ste gevallen wenscht te zien aangewend. Hieraan wordt het publiek herinnerd door de gebruiksaanwijzing, in de wagens opgehangen. De passagier, die den trein buiten noodzaak doet stoppen, wordt onverbid delijk uit den trein verwijderd, op welk afgelegen punt die zich ook bevinde. Het groote nut van dit middel berust wel voornamelijk in de eenvoudige, wei nig omslachtige wijze waarop het is toe te passen. Als eene kleine illustratie van den bestaanden en toenemenden strijd tegen knoeierijen in den boterhandel, deelen wij het volgende mede Onder de boter, die heden aan de markt te Leiden ter verkoop aanwezig was, kwamen voor een paar vaatjes, ge vuld met kunstboter. Ze werden aange boden door een persoon, geheel als land bouwer gekleed, en waren geplaatst mid den tusschen de andere ter markt ge brachte vaatjes. De toeleg om dit kunst product voor natuurboter te verkoopen werd tijdig ontdekt, en gaf aanleiding tot een opgewekt standje, dat ten gevolge had dat de verkooper met zijne waar ijlings het hazenpad koos. (L. D.) Men schrijft uit Maastricht In den laaisten tijd wordt in deze streken de smokkelhandel weer op groote schaal gedrevenhet binnensmokkelen is er een formeel bedrijf geworden. De eigenaar van het ingevoerde vee weet wat hij voor den invoer van elk stuk aan den smokkelaar te betalen heeft,en ook wat hij bij eventueele aanhouding en verbeurdverklaring van dezen ont vangt. Op de uiterste grens heeft men zelfs voor dien smokkelhandel inrichtin gen getroffen. Zoo o. a. te Smeermaas en op den Bilzenerweg, waar de achter deur van een huis naar Belgie en de voordeur naar Nederland toegang ver leent. Dat het bij zulke toestanden voor de rijksambtenaren moeielijk valt dit smokkelen tegen te gaan, is te begrijpen, DOOR 9) Nu zou die geschikte bediende het koffiehuis wel verlaten, daar zijn oom hem zeker zou voorthelpen. Men dacht zooals men zelf zou handelen, om de dankbaarheid aan den dag te leggen, ten einde zulk eene edele daad te beloonen, en zoo ook zou de heer Henri Böhmer handelen, vooral, omdat de redder zijn neef was maar men zou zich teleur gesteld zien men kon niet veronder stellen, dat een echtgenoot, een vader ongevoelig zou blijven tegenover hem, die het leven zijner vrouw en van zijn eenig kind gered had. Men kon in de verste verte niet denken, dat hem alle gevoel van dankbaarheid en erkentenis ontbrak. Men zou het misschien niet willen gelooven, dat die rnan, den redder zijner dierbaarste betrekkingen niet eens door een handdruk zijne erkentenis be wezen had, en toch was het waar. Maar wat die koude, ongevoelige man niet deed, dat werd Richard ruimschoots door de bezoekers van het boffiehuis vergoed. Eenige heeren vereenigden zich om hem daarvoor een geschenk te geven, allen wedijverden om het hunne er toe bij te dragen. Op eene hartelijke wijze stelden zij hem een gouden horloge en ketting, ter herinnering aan zijne edele daad ter hand, en een der heeren sprak hem daarbij hartelijk aan. ïRichard," zeide hij, »ik ben de tolk van allen hier aanwezig, het is voor ons een feest u te toonen, hoe hoog wij, on verschrokken jongeling, edele menschen- vriend, de moedige daad, die gij verricht hebt, op prijs stellen. Waar duizenden voor terug beefden, hebt gij niet geaar zeld te handelen, te redden; zelfs met gevaar van uw eigen leven hebt gij het gedaan; uw oog zag medemenschen in gevaar, dat was u genoeg; onmiddellijk, zonder om u zeiven te denken, begaaft gij u in het gevaar, tot driemaal toe hebt gij uw leven gewaagd, om uw me- demensch te redden. Met inspanning, met bijna bovenmenschelijke kracht hebt gij gehandeld, waar duizenden werkeloos bleven. Bijna waart gij het slachtoffer uwer menschlievendheid geworden. Ri chard, dat is edel, dat is braaf gehandeld. Met welk eene voldoening zal uw hart niet geklopt hebben, toen gij uwe poging beloond zaagt? Wat zal die dankbare blik van het lieve meisje u niet gelukkig gemaakt hebben Grooter belooning kan u niet gegeven worden, en toch wij, die u al genegen zijn, willen u een bewijs onzer erkentenis geven. Ontvang dit van ons allen, beschouw het als een blijk onzer achting en genegenheid. Ja Richard wij allen hebben u lief gekregen en reik halzen om onze hand in de uwe te leg gen. Waar en wanneer gij een bewijs onzer erkentelijkheid, vriendschap en hulp noodig hebt, geen van ons zal u dat wei geren. Richard geef mij uw hand en neem dit van ons allen aan, als eene herinnering aan uwe edele daad." Allen drukten Richard hartelijk de hand, die met tranen van aandoening in de schoone oogen, voor hen stond. Al sprak ook zijn mond geene andere woorden dan, dank 1 dank Zij waren voldoende, zij zeiden meer dan woorden. De tranen, die hem in de oogen stonden, zij overtuigden de gevers van zijne dank baarheid en niet alleen zijne tranen vloeiden, maar ook die van al de aan wezigen. IV. Wij moeten u nu verzoeken, lezer, ons te volgen naar de woning van den heer Henri Böhmer, om daar eene kamer binnen te gaan, die door pracht en weelde uitblinkt. Zie eens om u heen, welk een ruim vertrek, welk een prachtig gesati neerd behangsel en kostbare overgordij nen. Hoe zacht is niet het Smirna's ta pijt Bewonder toch vooral die kostbare schilderijendie duizenden gekost hebben. Hoe flikkeiend brandt niet het vuur in den nieuwerwetschen haard 1 En dan, het verdere ameublement als canape's, causeuses, fauteuils, bonheur du joir, piano, alles weelde en elegance. Aan het plafond hangt een kostbare roodglazen kroon, de spiegel met uitgewerkten ver gulden rand is uit een stuk Fransch spiegelglas. Op eene talel, met een ge bloemd kleed bedekt, staat eene bran dende lamp met een prachtig geschilderd voetstuk, over de balion hing eene kun stig uitgeknipte kap, die mosrozen ir. het groen voorstelde, waardoor het schelle licht der lamp liefelijk getem perd werd. In die kamer Tinden wij een drietal personen de heer Henri Böhmer, zijne echtgenoote Louise, en hunne, ons reeds bekende dochter Mathilde. Het is op den avond van den volgenden dag na het ongeluk, dat zoo gelukkig is afgeloopen. Mevrouw ziet er nog wat bleek uit, het geen niet te verwonderen is na het on geval van gisteren. Aan Mathilde kan men oogenschijnlijk niets opmerken, dan dat zij ernstig en afgetrokken is. Zij houdt zich onledig met een borduurwerk en zit aan de tafel, aan welke, tegenover, haar, hare moeder, in een gemakkelijken stoel met hoogen rug eveneens plaats heeft genomen. Deze houdt zich inet niets bezig, zij is nog te zenuwachtig. Voor haar op de tafel ligt een prachtige flacon met gouden stop, getuid met eau de Cologne, om hare zenuwen te kal- meeren. Voor den haard zit in een ge makkelijke houding, in een wiegstoel, de heer Henri Böhmer, en leest onnaden kend in een nieuwsblad. De stoel is zoo geplaatst, dat hij vrouw en dochter kan zien en tevens den aangenamen gloed van het helder brandend haardTuur kan genieten. Zijne zenuwen zijn niet geschokt, om de eenvoudige reden dat dezen niet werken, zoo min als zijn gevoel. De eenige prikkel, die hem beheerscht, is eerzucht. Het gesprek was nog niet levendig, dat zal het later wel worden. Men kan duidelijk aan den heer Henri Böhmer zien, wanneer hij met zijn blik in het helderbrandende haardvuur staart en zijn voorhoofd zich dan fronst, dat hij zich bezig houdt met iets, dat hem hin dert. Ook zijne vrouw heeft iets, dat haar onaangenaam stemt. Mathilde alleen

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1