NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 20. Woensdag 10 Maart 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. BUITENLAND. F euillet on. Een Misstap Uitgewischt. D H ENGELBERTS AMERSFOORTSCRE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40; iedere regel meer S Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Min. van fin. brengt ter kennis van ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, dat wegens het ontbreken van sollicitanten voor het opengevallen kantoor Terschelling, ont vangers en andere ambtenaren, die vol gens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aan merking kunnen kornen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededingen, zich nog tot 20 Maart e.k. daarvoor bij het departement van financiën kunnen aanmelden. (St.-Ct.) Bij de Tweede Kamer is een adres ingekomen van den heer Koolemans Beynen, kapitein der Infanterie, om eenige artikelen toe te voegen aan het crimineel wetboek, met betrekking tot de straf op de desertie. Volgens het oordeel van den adressant, is die straf te streng, terwijl van het misdrijf geen omschrijving in het wetboek voorkomt, zoodat er jaarlijks gemiddeld 316 mili tairen, zoowel van de land-als zeemacht, in de gevangenis moeten doorbrengen, ook al hebben zij zich niet verder dan één uur van hun garnizoensplaats ver wijderd. De Regeering heeft hare goedkeu ring gehecht aan het haar door de Ned. Rhijn-spoorweg-maatschappij voorgedra gen stelsel voor een gemeenschapsmiddel tusschen de reizigers en het trein- en locomotiefpersoneel, waarbij aan den zich in den trein bevindenden reiziger de gelegenheid wordt verschaft, de lucht uit de Westinghouse-iemleiding te doen ont snappen en zoodoende den trein tot stil stand te brengen. De heer mr. H. Smeenge te Meppel, heeft verklaard de candidatuur voor de Tweede Kamer te aanvaarden. Ook uit Amsterdam is een adres verzonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin geprotesteerd wordt tegen de schorsing van den heer C. Croll, bestuurder van den sociaal- democratischen Bond, als ambtenaar aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken. Te Voorthuizen en Kootwijk ging Zondag alles rustig toe. Zondag voormiddag trad dr. v. d. Bergh als gewoonlijk te Voorthuizen op, en ook nu weer kwarn er geen ringpredikant om namens het classicaal bestuur den dienst te vervullen. Zaterdag zijn de predikant en de kerke- raadsledcn te Voorthuizen, ieder afzon derlijk, gedagvaard door een deurwaarder uit Utrecht, waaruit men opmaakt dat het prov. kerkbestuur handelend is op getreden ten einde eene rechterlijke uit spraak te verkrijgen. Naar men verzekert, was de heer Houtzagers door ongesteldheid verhinderd Zondag te Kootwijk op te treden. De van zijne betrekking vervallen verklaarde predikant uit Voorthuizen zou in den namiddag te Garderen preeken. Voor de tegen gisteren morgen 11 uur uitgeschreven «Monster-meeting" van werkeloozen te Amsterdam, waren reeds te 10 uur omstreeks 1000 personen in het Volkspark buiten de Raambarrière opge komen. Op het terrein en in het politie- -huisje waren zes inspecteurs en 60 agen ten aanwezig Aan de binoentredenden werd gevraagd, of zij ook vuurwapenen bij zich droegen. Bij de opening der meeting bedroeg het aantal aanwezigen ongeveer 3000 en waren er ongeveer 150 politieagenten tegenwoordigalle deelnemers werden zooveel mogelijk gevisiteerd of zij ook vuurwapenen bij zich hadden. Nadat de vereischteredevoeringen waren afgestoken werd een motie aungenomen, waarin werd aangedrongen op het maken van publieke werken als trams, bruggen, demping der Zuiderzee, overbrugging van het IJ enz., benevens geforceerde lossing van verpand lijfgoed uit den lom merd, mitsgaders het verschaffen van eenige tonnen gouds aan de vakvereeni- gingenEen deputatie ging deze motie naar den Burgemeester brengen. Tot dusverre bleef de orde vrij wel gehand haafd. Den 18 dezer zal voor de rechtbank te 's-Hage terechtstaan een sociaal-demo craat, aangeklaagd van opruiing in het orgaan Recht voor Allen. De Amst. deelt het volgende mede Een timmerman te Eindhoven, oppas send werkman en huisvader, had een i werk aangenomen van zekeren fabrikant aldaar, dat dooi hem solide en volgens accoord werd afgemaakt. Na afloop kwam de timmerman natuurlijk om zijn verdiend loon. De rekening werd gehaald en het geld geteld de fabrikant verzoekt den man, de rekening te quiteeren. De tim merman, niet denkende aan de zegelwet, gebruikt geen plakzegel bij het afschrij ven der rekening. Wat doet nu onze fabrikant? Hij dwingt, met de ongeze gelde quitantie in de handen, den werk man om eene aanzienlijke korting toe te staan op zijn zuur verdiende penningen, hem met vei volging dreigende, indien hij mocht weigeren. De timmerman, die geheel en al te goeder trouw handelde, moest van den nood eene deugd maken en gaf toe. Men schrijft aan de L. C. De naam ooievaar komt van het oudtijds odebaer, dat is gelukaanbrenger. Dit zij zoo het wil. Het geluk ligt soms op een klein plaatsje, met den vierkanten palm uit te meten, zoo ook in een ooievaars nest. Wij, Hollanders hebben echter met de Denen altijd hei oogenblik dat de ooievaar terugkeerde hoog gewaardeerd. De ooievaar toch is de lentebode, zijn komst verkondigt groei en bloei, de winter heeft afscheid genomen. Nu zijn er reeds drie ooievaars in Holland: te Bolsward, Ameide en Schipluide. Bren gen nu deze de lente, of, om niet veel- eischend te zijn, het voorjaar? Daarvan is nog niets gebleken. Integendeel, het voorjaar brengt de vogels tot hun vorige broedplaats, ook omdat het tijd wordt en Maart reeds is aangebroken. Daarbij heeft een ooievaar veel te beschikken. Vooreerst de kennismaking, dan een paar te worden, hetgeen niet zelden veel meer omhaal veroorzaakt dan onder de menschen. Is de zaak beklonken dan aan het werk om het verhavende nest op te knappen. Zoo wordt het spoedig Mei, zal er nog iets van het kraambed komen. Een ooievaar vertrekt altijd in het mid den van Augustus, dus doorgaans in de warmste dagen. Hij verkondigt bij zijn terugtocht echter evenmin vroegtijdige koude als hij in het voorjaar, zonder zijn goeden naam te kort te doen, de lente bezorgt. Te Uitwijk en misschien ook op andere plaatsen werd eergisteren avond ongeveer kwart over negenen etn prachtig luchtverschijnsel waargenomen. Bij een helderen sterrenhemel zag men in het Zuid Oosten op circa 20° boven den horizon, een blauw schijnenden bol, op het oog af van der grootte van de maan en die zigzaggewijze naar heneden schoot, tot even boven den gezichteinder, daarop stilhield, in een vuurrooden bol veranderde en verdween. Dit alles duurde slechts eenige seconden. Het Bestuur der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin heeft aan de Vereeniging voor Weesva ders te kennen gegeven, dat genoemde Maatschappij, na afloop van den 2-jarigen termijn, de gemeenschappelijke uitgaaf van het Maandblad de Weezenverzorging niet wenseht voort te zetten. Dit orgaan beleeft reeds den 6en jaargang en heeft als redacteuren de heeren D. Hendrikus Idsinga en M. W. Scheltema Ez. Bij gelegenheid van het Carnaval te 's Hertogenbosch, hield de Oeteldonk- sche club gistermiddag een optocht, voor stellende den blijden intocht van Z. K. H. Amadeiro Pricisto di Carnavalo, Prins van het Reksam, Heer en Meester van Oeteldonk, te Oeteldonk, na afloop van het stierengevecht. De stoet bestond uit 2 muziekkorpsen, verscheidene edellieden te paard, de Oeteldonksche schutterij, de burgemeester van Oeteldonk en edellie den in galarijtuigen, een praalwagen getrokken door 4 paarden, voorstellende den koophandel, een praalwagen getrok ken door 6 paarden, waarin de Prins, omringd door hofhouding en pages, was gezeten; de lijfwacht van Z. K. H.een wagen, voorstellende de koffievisite bij Mama Arlequin; een eerewacht van Arle- quin, en eindelijk eer. praalwagen, voor stellende Arlequin's geboortefeest. De optocht was uitstekend geregeld en voldeed zeer goed. Uit verscheidene plaatsen waren een aantal vreemdelingen naar deze stad gekomen om den optocht te bewonderen. De geheele bevolking der stad was op de been of had zich voor de ramen opgesteld waarlangs de optocht zich bewoog. Nadat de helft van den tocht W3S afgelegd, werd men in het Casino door den president der sociëteit verwelkomd, waarop Prins Carnaval eene troonrede tot de aanwezende heeren en dames, die in grooten getale waren op gekomen, uitsprak, waarna hij den pre sident der sociëteit decoreerde. De op tocht, die te één uur begon, werd te 5 uur ontbonden. Hoewel het weder zeer schoon was, hadden de leden zeer veel van de koude te lijden. De Oeteldonksche-club, die nog slechts enkele jaren bestaat, verdient allen lof voor de moeite, zorgen en opofferingen, welke zij zich getroost. Door haar toe doen wordt het carnaval te 's-Hertogen- bosch veel aangenamer gevierd dan vroeger. Zag men in vorige jaren gedu rende den geheelen dag een groot aantal beschonken personen, thans is ieder te veel bezig met het bewonderen van den optocht, zoodat aan drinken niet wordt gedacht. Ook is vanwege het Gemeente bestuur de zeer verstandige maatregel genomen, dat des nachts te 3 uren alle koffiehuizen moeten gesloten zijn, en van 4 uur in den ochtend tot des middags 12 uur geen gemaskerden zich op de straat mogen bewegen. Men, dat wil zeggen de groote Mogendheden, is het nog niet eens over de plaats waar de conferentie der am bassadeurs, ter bekrachtiging der Turksch- Bulgaarsche overeenkomst zal plaats heb ben. Naast Constantinopel wordt nu ook Berlijn genoemd. En dan is het nog de groote vraag of Rusland zijne toestem ming zal geven, daar deze mogendheid in de laatste dagen weder hunne moei lijkheden gemaakt heeft en met eischen is voor den dag gekomen, waarmede Bulgarije nimmer genoegen zal nemen. De andere mogendheden zullen Rusland evenwel niet veel toegeven. Het eenige waarop kans bestaat, is dat artikel 17 der Berlijnsche overeen komst onveranderd blijft, en dat de be noeming van Vorst Alexander tot Gou verneur van Oost-Rurnelië om de vijf jaar zal moeten vernieuwd worden en door de mogendheden bekrachtigd. Uit Athene komt het bericht, dat de oorlogs toebereidselen met kracht worden door gezet en de Regeering bepaald tot den oorlog heeft besloten. De Grieksche vloot zou orders ontvan gen hebben om wanneer zij door het internationale eskader mocht worden aangevallen, zich tot het uiterste te ver dedigen. DOOR ii) Maar genoeg van die schilderingen, wij willen immers den heer Henri Böhmer volgen. Hij treedt een groot gebouw binnen, het is helder door gas verlicht. Het is de club, eene verzamelplaats voor heeren uit de eerste standen der Maatschappij. Het zijn ruime vertrekken, die met schuifdeuren toegang tot elkander hebben. In een vertrek staat eene groote tafel met een groen laken bedekt, waarop een groot aantal nieuwsbladen en maand werken verspreid liggen. Het is de lees kamer. Aan de linkerzijde, wanneer gij door de ruime schuifdeur gaat, vindt gij de biljart-kamerer zijn drie prachtig mooie biljarten in, men is druk bezig met spelen. Daar verzamelen zich meestal de jongere leden van de club. Eene zaal rechts van de leeskamer, even eens door eene openslaande deur met de leeskamer verbonden, is de speelzaal daar vereenigen zich de liefhebbers van het kaartspel, meestal heeren op eenigen leeftijd. In elk van de drie zalen bran den groote open haarden, die ieder wel 50 a 70 turven kunnen bevatten, maar wanneer zij goed branden, ook eene aan gename warmte verspreiden. De heeren, die zich daar bevinden, gij zult het wel met mij gelooven, den ken niet eens meer, dat het buiten zoo koud is, vooral, wanneer zij door een verwarmend glas lekkeren punsch, bisschop, crog of wijn den indruk der koude hebben weggenomen. De heer Henri Böhmer treedt de club binnen, en wel in de leeskamer. Een be diende in de livrei der club vliegt naar hem toe, om hem zijn warmen pels uit te trekken. Hij stapt deftig naar den haard, terwijl hij zich in de handen wrijft en de heeren, die zich daarom vereenigd hebben, beleefd groet en zegt«Goeden avond, heeren, het is flink koud, maar hier is het lekker." Hij wordt hartelijk door de menigte gelukgewenscht, dat het ongeluk van gisteren zoo goed is afgeloopen. «Hoe maakt het mevrouw en uwe dochter?" wordt hem van vele kanten belangstellend gevraagd. «Zeer goed, uitmuntend, hartelijk dank voor uwe belangstellig." Zegt hij, vrien delijk met het hoofd buigende. Maar dat chapiter was nog niet afge handeld. Een heer, die, hoewel vriende lijk, toch zeker geen vriend van hem is, vraagt onder den schijn van hartelijkheid: «Zeg eens Böhmer, is de jongeling, die uwe vrouw en dochter het leven redde en zich, zooals in de Börsehalle staat, Richard Bohmer noemt, niet een volle neef van u? Hij is een flinke, moe dige jongen. «Ja, hij is de zoon van mijn broeder Josef" antwoordde kortaf Böhmer. «Wel, wel," hernam weder de vrager, «is het met uw broeder zoo erg achter uit gegaan, dat zijn zoon bediende in het koffiehuis «de Harmonie" moest wor den. Ik kom er nog al, maar ik verze ker u, hij is een flinke, gedienstige jon gen. Wij hebben allen veel met hem op. Maar nu verwondert het mij niet, dat hij zulke goede manieren heeft, nu hij van uw familie is dat verloochent zich nooit." «Och ja," zeide Böhmer, die als op eene folterbank zat, «zoo heeft ieder wat in zijne familie, had mijn broeder altijd goed opgepast, dan zou nu zijn zoon niet maar daar is niets aan te veranderen." «Zoo moet gij niet spreken" zeide een heer, die ook bij het vuur stond, «uw broeder deed altijd zijn best, maar alles liep hem ook legen, dat weet ik zeker, want ik was zijn vriend." De heer Böhmer vond het 't beste, er maar niets op te antwoorden en wilde juist over de politiek beginnen, toen weder de eerste vrager zeide «Toen het bij de bezoekers van het koffiehuis «de Harmonie" bekend was geworden, dat het de bediende was, die ons allen zoo goed beviel, welke zich zoo edel, braaf en moedig gedragen had, hebben wij hem gezamenlijk, als bewijs onzer tevredenheid, een gouden horloge en ketting geschonken. Gij hadt eens moeten zien, Böhmer, hoe aangedaan uw neef was. Fleischhauer heeft hem dan ook mooi aangesproken, wij allen hebben uw neef hartelijk de hand gedrukt. Hij is een flinke jongen. Mij dunkt, nu moogt gij hem wel goed vooruit helpen gij zijt hem zeer veel verplicht, uwe vrouw en lieve dochter heeft hij het leven gered." «Laat dat maar aan mij over," zeide de heer Böhmer een weinig geraakt, «maar vergun mij, dat ik er mij niet over uitlaat." Weder een ander heer, in de nabij heid, zijde daarop«het is haast een roman, een neef, die zijne tante en nicht het leven redtdat kan nog met een huwelijk tusschen uwe dochter en uw neef afloopen, de meisjes zijn tegen woordig zoo romantisch, en welk meisje zou niet verlieven op den redder van haar leven, wanneer die daarenboven, gelijk hier, een knappe, mooie jongen is." «Muller, gij badineert," zeide de heer Böhmer zich beleedigd toonende. «Waarachtig niet," antwoordde de heer Muller het is dezelfde, bij wien Richard de rol goud had weggenomen «ik spreek in allen ernst." «Het werd den heer Böhmer daar te warm, hij nam een geschikt oogenblik waar, om zich te verwijderen en zette zich aan de leestafel, waar hij eene fijne manilla opstak en een glas warmen grog bestelde. De heeren om den haard kwamen wat dichter met hunne hoofden bij elkander en fluisterden, maar niet zacht genoeg, of wij kunnen hen duidelijk verstaan: «Hij heeft wat moeten slikken, die trot- sclie Böhmer Hij zal niet heel veel doen voor dien jongen Als hij niet zqlk eene rijke vrouw gehuwd had, dan zou hij ook een heel ander man zijn dan nu, want de Böhmers, hoewel van hoogst fatsoenlijke familie, hadden zeiven hoe genaamd geen fortuin, hij is wat ge makkelijk aan de duiten gekomen en kan nu met een paar mooie bruintjes rijden. Men moet maar gelukkig zijn I"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1