Advertentiën. AH. PRUIM. Utrechtscliestraat Wijk ANo. 95, Kost en Inwoning Een TAPPERIJ mei Vergunniiig een mime INS, fed. I. FÜLiWEI, P1MKMKB AKP-AMMltl Ofüciëele Publieatiën. WERKMEID. TE HUUR Kinder-Parasols. Electrische Schellen Plaatselijke berichten. A i>-T Horlogemaker, beveelt zich minzaam aan tot den VERKOOP en HER STELLING van alle voor komende UURWERKEN. Abonnement tot het OP WINDEN van PENDULES enz. KOST en INWONING ALPIIONSANNEGAM, Er wordt aangeboden Langestraat, F. 32, P. A. H. VAN ROSSEM, Het internationaal eskader maakt in- tusschen in de Middelandsche Zee een treurig figuur. Vorst Alexander wil nog altijd maar niet toegeven en zal per slot van reke ning nog zijn zin krijgen. Turkije moet n.l. naar uit Weenen wordt bericht, ge neigd zijn om hem tot gouverneur van Rumelië te benoemen zonder bepaling van tijd, dus voor zijn leven. Rusland heeft vroeger deze wijze van benoeming voorgestaan en kan zich dus nu slecht terugtrekken; het is nu maar de vraag of de andere mogendheden deze wijzi ging van art. 17 van het Berlijnsche tractaat zullen goedkeuren. Te Luik is het Zaterdag betrekkelijk kalm geweest. Er was veel volk op de been om de timmerlieden en glazenma kers te zien werken, die de aangerichte schade zoo goed mogelijk voorloopig her stelden. 's Avonds ten 11 ure werd de burgerwacht opgeroepen. Men dacht, dat de werkstakers van Tilleur op de stad aanrukten, maar dit bleek een valsch alarm. Gedurende den nacht werden er te Tilleur en te Seraing eenige revolver schoten gelost op de troepen en de gen darmerie. Te Brussel had men vernomen, dat er Zondag eenige meetings zouden worden gehouden. De troepen waren in de kazernen geconsigneerd, de wachten van het paleis en van de kamers waren versterkt en het eerste legioen der bur gerwacht was tegen den avond opgeroe pen. Op de Groote Markt stond de bur gerwacht; zij had de geweren aan rot ten gesteld. Toen men te half 7 ure eene bende dronken kerels hoorde aan komen, meende men, dat het zou be ginnen. De groepen nieuwsgierigen wer den grooter en weldra verschenen een dozijn gendarmen en de pompiers, die de menigte uiteen dreven. Ten 8 ure ging het volk, dat niets te zien kreeg, uiteen en een weinig later werd de bur gerwacht naar huis gezonden. Te Gent vreesde men voor wanordelijkheden, maar tot hiertoe heerschte rust. Te Wetteren is eene socialistische vergadering gehou den, waar een gepensionneerde Holland- sche kapitein het woord zou voeren. Te Bergen heerscht opgewondenheid, maar er is vooreerst geene vrees voor werkstakingen, daar de werklieden, slechts vijf dagen per week werkende, nauwe lijks het streng noodige verdienen. De Kamer heeft aan de gemeente Parijs vergunning gegeven een leening van 250 millioen francs aan te gaan om door de noodlijdenden openbare wer ken te laten uitvoeren. Er is uitdrukke lijk bepaald, dat voor de werken uitslui tend Fransche materialen zullen mogen gebruikt worden. in het Hoogerhuis is medegedeeld, dat Regeering heeft besloten, de Britsche /o epen naar Assoean te doen terugtrek ken, zullende de Egyptische aan de grens te Wady Haifa blijven; voorts dat er geen overeenkomst met Italië omtrent de bezetting van Massowah bestaat. Het voorstel-Howard om de bijdrage 1 van den Staat aan de korpsen vrijwilli gers te verhoogen, hetwelk door Glad- i stone in strijd met de grondwet werd geacht, is in het Lagerhuis met '187 tegen 166 stemmen verworpen. De Daily Neivs verneemt, dat de po gingen, om het verschil van meening tusschen Gladstone en Chamberlain en Trevelyan uit den weg te ruimen, zijn mislukt en dat de beide laatste hebben besloten het kabinet te verlaten. Hun formeel aftreden zal eerst geschieden, nadat Gladstone zijne plannen aan het Lagerhuis heeft voorgelegd. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds vijf uur geleid worden door den heer Vaarties uit Dordrecht. In te gaan 1 April a. s. wordt de heer P. C. Muijzert, paardenarts bij de nomen. Toen Richard ongeveer een jaar te Bremen was geweest, ontving hij van den heer Fleischhauer een brief, waarin deze hem verzocht, om nog in dezelfde week te Hamburg te komen, hij wenschte hem over iets belangrijks te spreken. Richard voldeed aan het verlangen en kwam te Hamburg. Met een diep gevoel betrad hij, na bijna een jaar afwezigheid, de stad, waaraan zoovele herinneringen voor hem verbon den waren, waar hij het levenslicht ont vangen, eene misdaad, een diefstal ge pleegd had. Al was hem die misdaad ook vergeven, al had hij dat geld on aangeroerd gelaten, al had de heer Muller hem niet alleen die misdaad vergeven, maar hem nog bovendien gezegd, dal hij hem door zijn oprecht berouw had lief gekregen, alsof hij een zoon van hem was, toch drukte die misdaad hem menig maal zwaar ter neder. Al toonde hij ook door zijn oppassend gedrag, dat hij het goede pad wilde bewandelen, toch had hij menigmaal geen rust met kichzelven, en nu hij weder de stad binnen trad, waar hij gestruikeld was, maakte zich een pijnlijk gevoel van hem meester. Het was hem nu, na een jaar afwezigheid vergund, het huis weder te zien, waar Malliilde woonde, wellicht ook haar, He afdeeling van het 2e Regiment Veld- Artillerie, alhier in garnizoen, overge plaatst naar Utrecht bij het le Regiment Veld-Artilleiie. De 2e luit. A. Geel van het le Re giment Huzaren is tot 30 April gedeta cheerd bij den geweerwinkel te Delft. Tot deurwaarder der directe be lastingen alhier, is met ingang op 15 April e.k. benoemd, de heer W. J. Petersen, thans in dezelfde betrekking te Apeldoorn. Aan het den 20en dezer gehouden toelatings-examen voor de Rijks-Nor maalinrichting alhier, namen deel12 mann. aspiranten voor de le klasse, van welke 11 werden toegelaten, 5 vrouwel. aspiranten voor de le klasse, van welke 4 werden toegelaten, 1 mann. aspirant voor de 2e klasse, die werd afgewezen, 1 vrouwel. aspirant voor de 3e klasse, die werd toegelaten. Toegelaten tot de le klasse werden: Gerrardina BosmanCorina, Johanna, Elizabeth Leinweber; Alberta Lindenho- vius; Grietje Vierkant; Jan Willem Bos huizen Gerard Cramer; Johan, Jacobus Donath Jan, Catharinus van Eybergen Stephanus, Johannes Adrianus Felix Johannes, Cornelis, de Lange Bastiaan, Christiaan Nijholf; Johannes, Marinus NijholT; Hendrikus, Antonius Nijsen Franciscus, Everardus Ouwerkerk; Wil lem Kraanen. Voor de 3e klasse werd toegelaten Jacoba, Lemstra van Beusekom. De aangekondigde voorstelling van 't Amsterd. Tooneelgezelschap, directie Bamberg, Charlier Co., zal wegens on voldoende inteekening niet plaats hebben. Voor het weiden der paarden van het le Regiment Veld-Artillerie alhier in garnizoen, is bij aanbesteding ingeschre ven door J. van Meervelt te Nijkerk voor 58 ets. en door de Wed. A. Vermeulen onder Stoutenburg voor 62 ets. per paard en per dag, voor die van 't le Regiment Huzaren door D. Reinders te Hoogland tegen 56 ets. per paard en per dag. A. s. Maandag zal de Zangvereeni- ging der Afdeeling Toonkunst alhier, in Amicitia eene uitvoering geven met me dewerking van den heer A. J. A. Prange, philos. Stud, te Utrecht. Onderstaande nummers zullen ten ge- hoore worden gebracht 1. Drie balladen Joh. J. H. Verhulst. 2. Klaviervoordracht van den heerA. J. A. Prange. 3. Adonis-feierAdolf Jensen. 4. Koren voor vrouwenstemmen. A. J. A. Prange, te dirigeeren door den com ponist. 5. Klaviervoordrachten door den heer A. J. A. Prange. 6. Dithyrambe von Schiller E. Fr. Richter. Het Koor, onder directie van den heer Petri, heeft thans eene sterkte van 60 dames en heeren. In de Maandagmiddag gehouden zitting van den gemeenteraad is aan Dr. J. Sandberg op zjjn verzoek eervol ontslag verleend, als conrector aan het gymnasium en hem een jaargeld toege kend van f 750 met eene toelage van f 250 voor de twee eerste jaren. Eenige leden vonden het minder gewenschl om, waar eene algemeene regeling omtrent het pensioneeren van gemeente-ambte naren ontbrak, ten aanzien van den heer Sandberg eene uitzondering te maken, die tegenover anderen de schijn van onbillijkheid zou hebben. Deze en meer dere opmerkingen werden vooral gemaakt omdat aan den aftredenden rector geen jaargeld was toegekend. Door den voor zitter werd daarop medegedeeld, dat de rector had te kennen gegeven geen prijs te stellen op eene toelage, wanneer dit ook voor andere ambtenaren geen regel was en om deze reden alleen was door B. en W. ten zijnen aanzien dan ook geen voorstel gedaan, en wel ten aanzien zittende voor het raam, zooals hij haar vroeger menigmaal had gezien. «Zou zij nog om mij denken vroeg hij zich at. dZou zij mij nog beminnen? Ja, ja," zeide hem zijn hart, dat- edele meisje heeft mij baar woord gegeven en dat zal zij niet breken, evenmin als ik." Wat zou hij niet gegeven hebben, om haar te zien en te spreken, haar hand druk te voelen, haar zachten, liefderijken blik te zien. nMaar," sprak hij bij zich- zelven, ndit zal mij niet vergund zijn. Wanneer mijn oom weet, dat ik te Hamburg ben, zal hij haar bewaken." Zijn eerste bezoek was bij den heer Fleischhauer, die hem mededeelde, dat hij reeds lang het plan had opgevat, om te Bremen eene sigarenfabriek op te richten, zooals hij er hier eene had, maar dat hem een geschikt persoon ont brak, om daar de zaak te besturen. Met voldoening herinnerde hij zich, dat Richard hem met ijver en nauwgezetheid had gediend, dat hij in hem het volste vertrouwen kon stellen, en nu wenschte hij aan zijn plan gevolg te geven, indien Richard genegen was, het bestuur op zich te nemen. Hij stelde hem voor dat hij weder naar Hamburg zou terugkeeren, om tijdens het bouwen der fabriek te Bremen, hier in zijne fabriek de leiding te leeren, Voor de hulp in zyn winkel van den conrector, die zich niet in dien geest had uitgelaten. Over het voorstel van B. en W. om trent de regeling van de jaarwedde van den nieuw te benoemen rector en con rector werd eene langdurige discussie gevoerd. Overeenkomstig het advies van den inspecteur was het tractement voor den rector op 3000 en dat van den con rector door 't dag. best. op f2700,be paald. Daartegenover werden drie voor stellen gedaan, met het gevolg dat per slot van rekening met 13 tegen 2 stem men de jaarwedde van den rector op f 3000,— en die van den conrector met 9 tegen 6 stemmen op f2500 werd bepaald. Op het verzoek der firma Hamers van Beek om afstand van 16 M2 grond nabij het Bloemendal, voor 't maken van een spoelsteiger, is gunstig beschikt. Tegen het aanvankelijk gedaan verzoek, om den steiger te maken bij do Hooi bergen, had de gezondheidscommissie bezwaar gemaakt, met het oog op de nabijheid van de zweminrichting, waarvan het water bij het spoelen der garens zou worden verontreinigd. Dit bezwaar is niet te vreezen bij de plaats, die thans voor den steiger is aangewezen. De ver gunning is verleend tegen betaling van eene retributie van f2.50 per jaar. Het voorstel, om aan een der ambte naren ter secretarie, de Heer A. van Santbrink, eene gratificatie van f 125 te verleenen voor meerdere werkzaam heden, die door hem zijn verricht tijdens de vacature-Schutter onvervuld is ge bleven, is, op voorstel van den heer Huet, aan eene commissie verzonden, die den raad zal voorlichten omtrent de vraag, of het verleenen van dergelijke gratificatiën in principe wenschelijk is. Het contract met de commissie voor de restauratie van de Koppelpoort om trent de uitkeering van het door deze met dat doel bijeengebrachte bedrag is goedgekeurd. De heer Bake constateerde daarbij, dat met het contract volledige waarborg voor de gemeente verkregen is, dat dit bedrag van f2500 door haar voor het beoogde doel zal worden ont vangen. Dienzelfden waarborg bezit de gemeente ook, wat de door het rijk toe gezegde f2500 betreft, hoewel aan B. en W. ontheffing is verleend van de opdracht om ook met het rijk hierover te contrac teeren. De minister gaf te kennen, dat 't sluiten van een formeel contract ovtr een dergelijke zaak met het rijk onge bruikelijk was en ook geheel onnoodig: met zijne verklaring, dat hij geheel in stemt met de voor de uitvoering van het >verk ontworpen bepalingen, kon z.i. het gemeentebestuur volstaan. De gemeente heeft dus nu volkomen zekerheid, dat de spm van f 5000, waarop de restauratie vap de JCoppelpoort is ge raamd, aan haar zal worden uitgekeerd. De hh. Huet en Söheltema misten echter de zekerheid, dat het werk 't geraamde bedrag niet zou overschrijden en vrees den voor de eventualiteit, dat de ge meente in dat geval of met een half gerestaureerd gebouw zou blijven zitten, of het onbrekende uit eigen middelen zou moeten bijpassen. B. en W. deelden die vrees echter niet, en stelden volledig vertrouwen in de verklaring der deskun digen, dat het werk binnen de geraamde som van f5000 de begrooting, op grond van het bestek opgemaakt, bedraagt eindelijk f5100, daaronder begrepen f200 belooning aan den gemeente- architect voor 't houden van toezicht op de werkzaamheden, maar men rekent bij de aanbesteding binnen de raming te blijven zal worden beperkt. De uit voering is opgedragen aan den gemeente- architect, den heer W. H. Kam, onder leiding van den heer Cuypers en onder toezicht van eene commissie, waarvan een lid door den minister, een door B. en W. en het derde lid door de com missie tot restauralie van de Koppelpoort zal worden aangewezen. Ten slotte kwam het in de vorige ver gadering aangehouden voorstel van den te Bremen, had hij al een geschikt persoon gevonden. ïZeg mij dus vroeg hij ïZijt gij genegen aan mijn verzoek te voldoen Zoo ja dan zal ik u mijne voorwaarden mededeelen." Nadat Richard die vraag bevestigend had beantwoord vervolgde de heer Fleischhauer «mijne voorwaarden zijn: Bij voltooiing der fabriek neemt gij de leiding en het be stuur op u, waarvoor gij een salaris van 2000 mark ontvangt en buitendien 10% der netto winst, en omdat ik onmogelijk veel in Bremen kan zijn, zoo geef ik u de procuratie. Ik weet, dat ik in u het volste vertrouwen kan stellen en ben overtuigd, dat te Bremen eene sigaren fabriek nog beter geplaatst is dan hier. Wij behoeven niet te zeggen, dat deze mededeeling Richard verraste. Hij nam dan ook die betrekking met dankbaar heid aan, en beloofde alles te zullen doen, wat in zijne macht was om de zaak te bevorderen. «Dat weet ik," had de heer Fleischhauer gezegd. «Over acht dagen zal ik den nieuwen bediende naar Bremen zenden en dan verwacht ik u hier." Richard zou naar Bremen terugkeeren, maar wilde eerst nog den heer Muller een bezoek brengen en hem alles mede deelen. Ook Martha Stein wilde hij be zoeken. Wordt vervolgd). heer Huet in behandeling, om B. en W. in overweging te geven, alsnog het in de beide vorige zittingen behandelde reglement voor de brandweer te splitsen in twee veroideningen, waarvan eene de samenstelling van de brandweer regelt en de andere de instructiën van het per soneel bevat. Dit voorstel werd aange nomen met 10 tegen 5 stemmen, nadat B. en W. verklaard hadden, dat zij, hoe wel voor zich niet overtuigd van de noodzakelijkheid van deze splitsing, echter bereid waren baar op zich te nemen, wanneer de raad den wensch daartoe te kennen gaf. Alvorens de laad uiteen ging, vroeg de heer de Koningb inlichting, wanneer de belasting-herziening aan de orde zou worden gesteld. De voorzitter antwoordde hierop, dat het zijn voornemen was dit omstreeks half April te doen. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan JOHANNES NEFKENS en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om eene locomobile van twaalf paardenkrachten te plaatsen in het perceel, alhier gelegen aan den Leusderweg, wjjk G, No. 102, kadastraal bekend onder sectie B, No. 1084. Amersfoort, den 22. Maart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien eene mededeeling van bestuur ders der Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij van den 22. Maart II., Doen te weten, dat bij den alhier gelegen overweg over den spoorweg kilom. 48.107.2, genoemd Dorrcsteinsche laan, die met treksluitboomen wordt gesloten, als waarschuwingsmidde! ge plaatst is een helder klinkende bel. waarop aanhoudend geslagen wordt bij de beweging, welke de wachteres moet maken om den overweg af te sluiten, vóórdat de boomen nedervallen. Amersfoort, den 23. IMaart 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. A. CROOCKEWIT, Weth., p. Br. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. BURGERLIJKE STANDEN. Lensden. Geboren II Maart, Evert Jan, zoon van Rijk van Loenen on van Nceltje Donselaar. 15. Maart, Aaltje, dochter van Herma nns van Voorthuizen en van Niesje Hopman. Overleden: 19 Maart, Everarda do Bruin, echtgenoote van Jan Smit, oud 50 jaren. Hij vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te Utrecht van den 22 Maart 1886, is J. W. WIEDEJllRUGGE, goud- en zil versmid, hoi loge-hersteller en winkelier, wonende te Amersfoort, met ingang van den 20en dier maand, verklaard te zijn in staat van faillissement, met be noeming van den EdelAchtbaren Heer Jhr. Mr. H. M. J. VAN ASCH VAN WIJCK, lid dier Rechtbank tot Rechter commissaris en van den ondergeteekende tot cuiator. Allen die iets te vorderen hebben van of verscbnldigd zijn aan dezen faillieten boedel, worden vtrzocht daarvan ten spoedigste opgave of betaling te doen, ten huize van den ondergeteekende. De Schuldeischers in bovengenoemd faillissement, pand en hypotheekhebben den daaronder begrepen, worden bij deze tevens opgeroepen om hunne vorde ringen te doen verifiëeren ter eerste verificatie-vergadering, die door den Heer Rechter-Commissaris bepaald is op DINS DAG den 6. APRIL a. s. des voormid dags ten half elf ure in één der localen van het Paleis van Justitie te Utrecht. De Curator, B. F. CASTENDIJK. AMERSFOORT, Langestraat, F. no. 33. Mevrouw WILLEM VAN LEF.R, tl Raamgracht, Amsterdam, vraagt tegen 1 Mei e.k. eene flinke Werk meid. Reflecteerenden vervoegen zich, liefst in persoon, aan bovenstaand adres. gevraagd voor Twee JONGELIEDEN h. b. b. h. h. bij fatsoenlijke burgerlieden P. G. liefst met huiselijk verkeer. Brieven franco met opgave van prijs onder lett. S, aan het Bureau dezer Courant. TWEE PERSONEN h. b. b. h. h. vragen bij R. K. burgerménschen. De eenevoori 5, de andere voor 6 dagen in de week. Afzonderlijke Kamers geen vereischte, maar wel afzonderlijke Slaapvertrekken. Opgaven van prijs, franco onder letter Z. aan het Bureau dezer Courant. Langestraat o/d. Sociëteit, bericht de ontvangst van eene grooie collectie ÜSTou- veauté's, waaronder een rijke keuze Majolica, Barbotiue eu NIEUW ZILVER Verzilverde artikelen. op eene schoone gelegenheid der stad. Te bevragen bij A. KRAAN, Kranke- ledenstraat. tegen 1 April of Mei e. k. niet gebruik van grooten TUIN waarin vele fijne VRIICHTBOO- MEN. Te bevragen onder Lett. D, aan het Bureau dezer Courant. bericht de ontvangst eener nieuwe ruime sorteering en Overtrekken en Reparation worden spoedig en net uitge voerd. worden geleverd en aan gelegd met 2 jaar ga rantie door Langestraat o 'd. Sociëteit. Prijsopgaaf gratis. Bij de Boekhandelaren SLOTHOUWER ZOON is verkrijgbaar gesteld van Predikant van Beek en Geulle. Prijs 25 Cents.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2