NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 26. Woensdag 31 Maart 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentiên: BINNENLAND. BUITENLAND Feuilleton. Een Misstap Uitgewischt. D H ENGELBERTS AMERSFOORTSCHE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door bet geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdags en Vrijdags. Van 16 regels 0.40iedere regel meer B Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Volgens den Haagschen kroniek schrijver van de N. Gron. Ct., moet de minister Heemskerk de rustdagen, hem door zijne ongesteldheid voor de hervat ting van de werkzaamheden in de Ka mer gegund, gebruiken om te trachten een vierde redactie voor art. '194 te vin den, tusschen de liberale en rechterzijd- sche in, een middending, dat allen moet tevreden stellen. De Vereeniging van margarine-bo- terfabrikanten heeft zich tot de Kamers gewend met een adres, waarin zij wor den ingelicht omtrent tal van punten, die industrie betreffende; tevens strekt dat adres tot wederlegging van verschillende onjuistheden, door het bestuur opgemerkt in het betoog van het kamerlid jhr. mr. Rutgers van Rosenburg. De Staats Ct. meldt thans, dat te rekenen van 1 April, met de post mede pakketten tot een gewicht van 3 kilo gram naar Groot-Biittannië er. Ierland en sommige Britsche bezittingen kunnen verzonden worden. Het port bedraagt bij verzending naar Groot-Brittannië en Ier land voor pakketten tot een gewicht van 1 K.G. 60 cent en voor pakketten van 13 K.G. één gulden. Omtrent het port voor de pakketten naar de Britsche be zittingen kan aan de postkantoren inlich ting worden verkregen. Bij elk pakket moet behalve de adreskaart ééne douane verklaring worden gevoegd. Het gerechtshof te Arnhem, heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen mevr. Bulkley c. s. Het vonnis der rechtbank, waarbij mevr. Bulkley tot 18 maanden, Kloppers tot 1 jaar en mej. Schlingemanu tot 45 dagen celstraf werden veroordeeld, is bevestigd. De eisch van den procureur-generaal tot onmiddellijke inhechtenisstelïing van mevr. Bulkley, is afgewezen. Hoewel reeds sedert een tiental dagen de scheepvaart in Friesland weder geopend is en er voor de schipperij thans na een langen tijd van gedwongen wer keloosheid, weder wat te verdienen is, hebben echter onderscheidene schippers men, omdat zij in de moeilijke dagen die zij hebben doorleefd, hun zeilen of wel hun touwwerk hebben verpand of ver kocht. De heer C. J. van flaay, een der bekende woordvoerders der sociaal-demo craten te 's-Gravenhage, heeft in zijne reeds aangekondigde brochure rekenschap gegeven waarom hij uit het Soc. Dem. Bond is getreden. De zaak staat in nauw verband tot de oneenigheden betreffende Excelsior. De brochure is vooral gericht tegen den heer Domela Nieuwenhuis, wien ten laste wordt gelegd dat hij heerschzuchtig is in de party en geene andere rneenin- gen naast de zijne duldt. Volgens den schrijver moet de bourgeoisie worden geweerd uit de partij der sociaal-demo craten. Zij moet zijn een partij van ar beiders en arbeiders alleen, Wij moe ten er van overtuigd zijn" schrijft Van Raay «dat een kapitalist blijft een kapitalist, al verbergt hij zijne wolfshuid onder een schapenvacht." De nieuwe muntbiljetten van föO zijn in omloop gebracht. De beeldteuis van den Koning ter rechterzijde en ter linker het beeld van de Nederlandsche Maagd, met ontrolde vlag in de hand en den leeuw aan de voeten uitgestrekt, maken met de lichtblauwe kleur van het papier een goed geheel. -— Door twintig boeren te Goëngarijp en Terkaple is besloten tot oprichting van een zuivelfabriek. In de onmiddelijke omgeviag van den Ouden molen te Dieren, alwaar men thans bezig is met het graven en hor den van grint, worden bij die gelegen heid verscheidene, bijna vergane aarden potten (urnen), gevuld met asch en stuk jes beenderen gevonden, die, zoodra ze aan de lucht blootgesteld zijn, uit elkan der vallen. Een bewijs, dat na de plaat sing dier potten nimmer weder eene spade in den grond gestoken is, blijkt daaruit, dat zij zelden dieper dan een kwart meter onder den beganen grond voorkomen, dus anders wel vroeger ont dekt zouden zijn. Zeer waarschijnlijk, zegt de Zutph. Ct., zijn deze urnen nog overblijfselen uit de Romeinsche legioe nen, wier veldheer Cerealis tusschen deze plaats en Doesburg, op een toenmaligeo burcht over een der takken van den Ouden IJsel, in het jaar 69 onzer jaar telling met den Balaafschen veldheer Claudius Civilis de vrede heeft gesloten. De internationale hondententoon stelling, die de Nederlandsche Jachtver- eeniging J>Nimrod" voornemens is op 14, 15, 16 en 17 Mei e. k. te Rotterdam in het Feestgebouw te houden, belooft zeer belangrijk te worden. De honden zullen allen in een over dekt gebouw worden ondergebracht. De medewerking van de beroemdste keur meesters uit het binnen- en buitenland is toegezegd. Aan prijzen is uitgeloofd het aanzienlijke bedrag van ruim f 7000, waarvan ongeveer f6500 aan gewone en f700 aan extra prijzen. Onmiddellijk na deze tentoonstelling wordt er eene te Brussel gehouden (2124 Mei) en de gelegenheid is dus aangeboden om de honden op gemakke lijke wijze aan twee groote tentoonstel lingen te doen deelnemen. De inschrijvingen sluiten 1 Mei e. k. en moeten gezonden worden aan het adres van den secretaris, den heer W. M. Dieters, Westerkade 20, te Rotter dam, bij wien formulieren van inschrij ving en programma's kosteloos verkrijg baar zijn. Men leest in de Kamper Courant: De eerste kievitseiers zijn reeds aan gebracht! Het is immers ook lente? On willekeurig denkt men daarbij aan het aardige verhaaltje hoe eertijds »Piet Smul" met het «vroege kievitsei" gefopt werd. De verkooper was evenwel oprecht genoeg ten laatste nog zijn leuken laad op den koop toe tt geven, dat het vuurtje niet al te hard diende gestookt te wor den daar zijn grootje het ei reeds het vorige jaar al gekookt had. Tegenwoordig leggen sommigen dat kunstiger aan. In den tijd, wanneer de kievitseiers weinig waarde hebben (on geveer Mei) worden ze door sommige oneerlijke lieden eenvoudig ingemaakt!!! Daartoe nemen ze de eiers die zij in zoogenaamde «nestjes met éénen" gevon den hebben. (Dat zijn nestjes waarin de kievit nog maar één ei gelegd heeft.) Zulke eiers zijn niet het minst bebroed en kunnen dus het beste bewaard blij ven tol het volgende voorjaar door ze in kalkwater enz. te leggen. Zijn ze soms een beetje door den inmaak ont kleurd, dan is er wel een middeltje om ze weer wat op te kleuren, ten einde deze eerstelingen van nog maar negen maandjes oud het voorkomen van versche kievitseitjes te geven. Dat de liefhebbers aan zulke vroege kievitseiers uit den kalkpot niet al te lekker zullen smullen, laat zich denken. Hoewel het mogelijk menschlievend is, om de fijnproevers, reeds zoo spoedig mogelijk een voor proefje van het eigenlijk genot te gun nen, is het misschien toch nuttig op deze bediiegerij de aandacht te vestigen, daar ook onder de volgende nog wel een in gemaakt eitje uit den kalkpot zal schuilen De onderhandelingen tusschen de groote Mogendheden om eene oplossing te vinden voor het Oost-Rumelisch vraag stuk duren nog steeds voort. Rusland schijnt niet alleen geen plan te hebben om de jongste wenschen van Vorst Alexander in te willigen, maar zelfs ten sterkste zich daartegen zullen te verzetten. Griekenland gaat inmiddels met zijne oorlogstoebereidselen voort. De reserve is opgeroepen en naar de grenzen van Thessalië gezonden. Gepensioneerde offi cieren en leerlingen der militaire acade mie moeten in dienst treden, terwijl door het geheele rijk vrijwilligers worden aangenomen. Frankrijk zal waarschijnlijk het vor stendom Monaco annexeeren, om een einde te maken aan de ergerlijke schan dalen, die in den laatsten tijd daar ten gevolge van de speelbank zijn voorge vallen. De kosten voor de internationale tentoonstelling, te Parijs te houden, wor den op 43 millioen francs geraamd, waarvan de Staat 17 millioen zal bij dragen, terwijl het aandeel voor de stad Parijs op 8 millioen is vastgesteld. Zoodra de gemeenteraad deze bijdrage heeft goedgekeurd, zal door den Minister van Koophandel het wetsontwerp beti effende de tentoonstelling bij de Kamer worden ingediend. In België ziet het er nog steeds treu rig uit. De werkstakers zetten hunne ver- nieling voort. «Twee a drie duizend man sterk" zegt o. a. een correspondent, «ver schijnen de grévisten op een of ander punt, en als zij daar op eene vrij belangrijke troe penmacht stuiten, wordt de bende gemak kelijk uiteengedreven en als rustige wan delaars gaan zij in kleine troepjes verder, totdat zij. buiten het bereik van de mi litairen, als in een oogwenk weder aan gesloten zijn en elders beproeven hun vernielingswerk te verrichten. De mili tairen kunnen hen niet volgen, omdat zij ter bewaking der fabrieken en wo ningen niet gemist kunnen worden, daar zoodra zij de hielen gelicht zouden heb ben, onmiddellijk eene andere bende verschijnen zou, om te plunderen en te verwoesten. En om alle fabrieken en de rustige burgers te beschermen, worden op het uitgestrekte terrein zeer vele troe pen vereischt." In den omtrek van Charleroi heeft de werkstaking het karakter van eenen op stand aangenomen. Het is geen werk staking meer, zegt het Journal de Char leroi; er is geen quaestie meer van soci ale rechten het is het dolle anarchisme, liet is de plundering, de vernieling, het vuur, de vernietiging der nationale nijver heid, die zegepralen De quaesties van werkloon, van werkuren zijn slechts voor wendsels, die gister nauwelijks genoemd, maar van daag geheel vergeten zijn. Zaterdag vroeg doorkruiste eene bende de stad Charleroi, onder het geroep: Leve de republiek! Weg met den kar tonnen koning! Zij verwijderde zich naar den kant van Marcinelli, waar de arbeid nog voortgezet werd. Daarna keerde zij terug en wilde langs de Pont de la Pri son weder de stad binnen trekken, maar werd hierin verhinderd door eene afdeeling de burgerwacht. Zij zag zich dus verplicht den weg naar Mont-sur-Mar- chiennes in te slaan. Op de glasblaze rijen van Baudoux waren nog 6 of 700 man aan het werk toen eene bende van 4 of 5000 man binnendrong en alles begon stuk te slaan. Eene peleton lan siers trachtte te vergeefs de aanvallers uiteen te jagen. Zij chargeerden twee maal, maar als zij niet waren geweken, zouden zij letterlijk onder de steenen verpletterd zijn geworden, zegt een blad. De heer Baudoux, wiens fabrieken en kasteel men totaal verwoest en verbrand heeft, is een oud werkman, die voor een groot deel heeft hijgedragen tot den voorspoed van Charleroi. Jaarlijks dreef DOOR 16) Wat kost het hem moeite om te slik ken, het is alsof ook de keel in de al- gemeene verlamming deelt. Ziet eens wat zij nu doet. Zij bevochtigt de linnen doeken, die om zijn hoofd en slapen zijn, met eene spons met koud en frisch water. Hoe liefderijk werkt niet hare hand en als zij zijn hoofd weder voor zichtig op de peluw heeft nedergelegd, raken hare lippen even zijn voorhoofd aan. Zou de zieke het hebben opgemerkt? Zeker welwat moet het hem goed ge daan hebben, dat bewijs van kinderlijke liefde van zijn eenig kind. Maar wanneer wij zijne gedachten konden kennen, wie weet of wij er dan geen berouw in zou den vinden, dat hij die liefhebbende dochter aan zijne eerzucht heeft willen opofferen, dat hij haar wreed en onbarm hartig heeft behandeld, omdat zij Richard beminde, haar neef, die haar het leven gered had, dat hij haar als het ware op het hart had getreden, door Richard met minachting te behandelen, omdat zij hem liefhad. Wij zouden wellicht op merken, dat hem die kinderlijke liefde hard viel. Maar indien hij geweten had, hoe innig zij God voor zijn herstel ge beden had, en zich hare schoone oogen met tranen gevuld hadden, omdat hij op het ziekbed lag, dat misschien zijn sterf bed wezen zou, hoe pijnlijk zou hem dat niet geweest zijn. Wanneer wij ern stig ziek liggen, dan komen ons menig maal al onze verkeerde daden voor den geest. Dit was ook bij den heer Böhmer het geval, hij besefte nu hoe wreed hij zich tegenover zijne dochter gedragen had, verweet zich, dat hij liefdeloos Richard behandeld had, dat hij, toen deze op dertienjarigen leeftijd een wees werd, geen vader voor hem geweest was, die toch een kind van zijn broeder was. Indien Richard, in plaats van deugdzaam te zijn geworden, den verkeerden weg had ingeslagen, was het dan niet zijne schuld geweest? Had hij hem niet met trotschheid ontvangen, niet beleedigd, door met minachting over zijne ouders te spreken. Nu gevoelde hij, hoe zeer zulks een kind moest grieven. Maar nu hij op zijn stertbed lag wilde hij zijn fout herstellen zooveel hij konnu hij weldra voor God zou_ verschijnen, ver dween zijne eerzucht en sprak zijn goed vaderlijk hart luider. Hij wilde de eeu wigheid niet ingaan, voordat hij zijne dochter gelukkig gemaakt had. Die ge dachte vervulde hem nu, want hij had Mathilde innig lief. Met eene bijna onverstaanbare stem zeide hij «Mathilde, kom dicht bij mij, ik moet je iets zeggen." Mathilde bracht haar oor dicht bij zijn mond en nam zijne hand in de hare, zij voelde, dat zijne hand hoe zacht ook, de hare drukte, terwijl hij haar vroeg «Mathilde, bemint gij Richard nog altijd?" «Ja, lieve Vader," antwoordde zij. «en ik zal hem altijd blijven beminnen." «Schrijf hem dan," zeide daarop haar vader, «dat ik hem spreken moet, ik wij u beiden, voor mijn sterven mijn zegen geven, schrijf hem onmiddelijk, en vraag nu of uwe moeder bij mij komt." Toen Mathilde's moeder in hare plaats in de ziekenkamer was gekomen, ging zij naar beneden om aan Richard te schrijven. Wie ziet zij daar? Is dat Richard niet, die voor het raam staat, om het briefje te lezen Is dat geene bestiering der Voorzienigheid, dat hij juist hier is, nu haar Vader hem wenscht te spreken? Zij begaf zich onmiddelijk naar de voordeur, sprak Richard aan, en ver zocht hem om met haar binnen te gaan, daar haar vader, die ernstig ziek lag, hem wenschte te spreken. Richard treedt het huis binnen en eenige oogenblikken daarna sluit hij haar in zijne armen. Gelukkig wederzien, niet waar, lezer? Na bijna een jaar afwezig heid, vinden zij elkander weder. Gij kunt u gewis wel hun geluk voorstellen, jongelingen en meisjes, die evenals Ma thilde en Richard elkander beminnen? Wat zullen hunne harten geklopt en ge trild hebben, en vooral dat van Mathilde, die wist, dat haar vader zijne toestem ming gegeven had Vergeeft het haar, zoo hare tranen van droefheid van zoo even, veranderd zijn in een glimlach van liefde en geluk. Sloot haar Richard, met wien zij dweepte, niet in zijne armen, was hij niet de redder van haar leven Mathilde deelt hem nu mede, dat haar vader ernstig ziek is. «Een beroerte," zegt zij, «heeft hem getroffen, hij verlangt u te spreken, ik moest u schrijven, om hier te komen. Vader wil ons zijn zegen geven. Blijf zoolang hier, dan zal ik hem zeggen, dat gij hier zijt," en dit gezegd hebbende verliet Mathilde hem. Het zal u niet verwonderen, dat Ri chard in de meening was, dat hij droomde. Maar bevond hij zich niet in dezelfde karner, toen hij ook voor het eerst bij zjjn oom kwam? Rad hij Ma thilde niet in zijne armen gesloten? Had hij niet haar kus er. handdruk gevoeld en hare stem gehoord? Nog was hij in die gelukige mijmering verzonken, toen Mathilde weder bij hem kwam en hern met tranen in de schoone oogen ver zocht, om haar te volgen. Wij weten het, Richard had een gevoelig, deelne mend hart. Die tranen doen hem aan, zijn gemoed wordt vol, ook zijne oogen worden vochtig. Toen hij op de zieken kamer kwam en zijne tante eveneens in tranen vond, en de (lauwe, rauwe kuch van den zieke uit het ledikant hoorde, gevoelde hij, dat hij bij een stervende binnentrad. Mathilde en Richard nader den het bed en knielden voor hetzelve. Mathilde legde Richards hand en de hare op die van den steivende, die met eene llauwe, maar duidelijke stem zeide «kin deren, ik geef u mijn zegen, maakt elkander gelukkig!» Na een oogenblik gerust te hebben, vervolgde de stervende «Richard, zeg het mij, vóór- ik van hier ga, dat gij rnij alles vergeven hebt?» Hevig aangedaan antwoordde Richard: «Ja! en ik zal Mathilde gelukkig maken. Nog altijd hield de heer Bbhrner Ri chards hand vast, die het niet ontging, dat de hand van den zieke killer werd, en daarom opstond, orn zijne tante in zijne plaats voor het bed te brengen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1