Gemengd Nieuws. Officiëele Publicatiën. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. hij handel voor 3 tot 4 millioen fr. Tijdens de laatste werkstaking was hij een der eersten, om aan de eischen der werkstakers te voldoen. Het zjjn de mijnwerkers, en vooral de vreemdelingen, die hem thans zoo ondankbaar behan deld hebbende bende bestond groote- lijks uit vrouwen en kinderen. Het kas teel Iiaudoux is gelegen op de grens scheiding der gemeenten Jumet, Lodeiin- sart en Ransart. Sedert een tweetal jaren waren de fabrieken veel verbeterd doorinvoeringvan allerlei nieuwesysteems. Ongeveer 950 werklieden vonden er vast werk, zonder de overige werklieden die door de verbeteringen der gebouwen noodig waren. Te middernacht brandde nog alles, en te Charleroi zag men de vlammen zich helder op den zwarten hemel afteekenen. Een groote menigte begaf zich naar de plaats van het onheil. Door deze misdaad zullen een duizendtal werklieden van allen arbeid verstoken zijn. De schade wordt gerekend op 2'A millioen fr. Te Luik doorkruisten Zaterdag troe pen werkstakers de stad en bedelden aan de huizen, sommige brutaal, doch de meesten smeekend. Een groot getal werd aangehouden wegens bedelarij. De werkstakers gaan steeds voort met bedreigingen tot brandstichting; verschil lende inrichtingen worden door militai ren bewaakt. Er zijn strenge orders ge geven, om op de eerste sommatie, die zonder gevolg blijft, onmiddellijk vuur te geven. De staat van beleg is overal afgekondigd. De toestand neemt weder een ernstiger karakter aan. Op grond van de voortdurende wei gering der Tweede Kamer in Denemar ken, om over de begrotingsvoorstellen in discussie te treden, heeft de Koning thans eene begrooting ook voor het dienstjaar 1886/87 uitgevaardigd, met machtiging aan de Regeering, daarnaar de inkomsten te heffen en de uitgaven te doen. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds vijf uur geleid worden door den heer Werner van Amsterdam. In den loop van 1885 zijn in het St. Elizabeths gast- of ziekenhuis -48 per sonen, waaronder 27 m., met 867 ver- pleegdagen, en 21 v., met 760 verpleeg- dagen opgenomen. Er zijn gedurende dat tijdvak 3 mannen en 2 vrouwen over leden, terwijl 20 mannen en 18 vrouwen het huis hersteld verlieten. Op 31 Dec. 1885 bleven 4 mannen en 1 vrouw in behandeling. 11 Mei dezes jaars zal eene ver kiezing plaats hebben van 4 leden voor de Prov. Staten van Utrecht, ter voorzie ning in de vacatures die op 6 Juli e. k. zullen ontstaan door het periodieke af treden der heeren Mr. M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude te Renswoude, M. van Beek te Amers foort, W. Beukers te Bunschoten en Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck te Amersfoort. Waarschijnlijk zal op den zelfden datum nog een lid gekozen wor den ter vervulling der plaats van den heer J. A. H. Borret, die als zoodanig zijn ontslag heeft genomen. Maandagavond gaf de Zangvereeni- ging van de afdeeling Toonkunst alhier, hare 15e uitvoering. De goed bezette zaal getuigde, dat de belangstellenden een aangenamen muzikalen avond ver wachtten. Zonder twijfel wekte de be kendheid dat een bekend dilettant musi cus zijne gaven ten beste zou geven, en de grootere uitbreiding welke het koor den laatsten tijd verkrijgen heeft, mede, tot de meer dan gewone opkomst. In eenede vorige week gehouden ver gadering van de classis Amersfoort der want hij vreesde, dat zijn oom wel spoe dig sterven zou. Hij had zich dan ook niet vergist, want een halfuur later gaf de heer Henri Böhmer in de armen van vrouw en dochter den geest. Zijn aard- sche loopbaan was geëindigd. Nu lag hij daar uitgestrekt, zonder leven, zijne ziel was opgevaren voor den troon van den Almachtige, om rekenschap af te leggen van zijn leven hier op deze wereld. Mevrouw Bühmer en Mathilde waren zielsbedroefd. Aan Richards boezem weende Mathilde haar kinderlijke tranen. Ook hij was innig aangedaan en geen wonder, want wanneer wij zien, dat iemand, dien wij lief hebben, treurt, dan is het natuurlijk dat wij in die smart deelnemen, de tranen die wij dan zien stortten, doen ons pijn en vervullen ons hart met medegevoel. Richard begaf zich weder naar den heer Eleischhauer en deelde hem alles mede. Deze zeide hem onmiddelijk dat hij in de stad moest blijven tot na de begrafenis, hij zou den volgenden dag iemand naar Bremen zenden. Toen de plechtigheid der begrafenis was afgeloopen, werd het testament geopend. Het primitieve vermogen, dat zijne vrouw hem had aangebracht, bleef geheel ter barer beschikking, wat echter zijn vermogen betrof en hetgeen hij Chr. Ger. kerk, waaronder ook de ge meenten Harderwijk en Putten behooren, werd besloten een schrijven van sympa thie te zenden aan de geschorste leden van den Herv. Kerkeraad te Amsterdam, alsmede aan de Kerkeraden van Voort- huijzen en Kootwijk, wegens hun uittre den uit het kerkelijk verband der Ned. Herv. Gem. Aan deze beide laatsten werd ook verzocht voortaan afgevaardig den te zenden naar hare vergaderingen, aan welke afgev. dan gaarne advisee- rende stemmen gegeven zullen worden. Wel een bewijs, dat van dien kant nu niets onbeproefd wordt gelaten om deze gemeenten de verkregene vrijheid weer te ontnemen en ze onder Synodaal ver band der Chr. Ger. Kerk te brengen, als het mogelijk is. Bij den uitgever A. M. Slothouwer alhier zal eerstdaags het licht zien, de toe spraak van Ds. D. P. M. Graswinckel gehouden bij gelegenheid van zijn vijf entwintig-jarige Evangeliebediening. De prijs dezer rede is op 25 cents per Ex. gesteld. Daar de uitgave geschiedt ten voordeele der Anna Paulowna be waarschool alhier, kan de deelneming onder de gemeenteleden algemeen zijn. Wij vertrouwen, dat vele handteekeningen op de circuleerende lijst zullen geplaatst worden. Gisteren middag ongeveer te één uur werd uit de beek aan het plantsoen nabij het Protest, kerkhof, door twee timmermansknechts (K. H. Mulder en H. van de Hengel) werkzaam aan de lucifersfabriek, een oud vrouwtje gered, dat daar hetzij bij ongeluk of wel moed willig te water was geraakt. Mej. v. d. W., alhier, werd Za terdagavond buiten de Kamppoort door een kerel aangerand, wien het blijkbaar om haar geld te doen was. Bij de nade ring van een manspersoon maakte hij echter dadelijk beeneD. Ten nadeele v»n den winkelier V. A. aan de Varkensmarkt alhier werd door een net gekleed persoon, naar men zegt een colporteur uit Amsterdam, een zeep- vat gestolen. Der politie deelde hij mede die daad enkel en alleen te hebben gepleegd, om in haar handen te geraken. Hij is naar Utrecht getransporteerd. Maart is dit jaar rijk aan tegen stellingen. 't Begin was vreeselijk koud, toen vertoonde zich de winter in zijn volle kracht, de laatste dagen daaren tegen schonken fraai lenteweder. Maar op een paar mooie dagen volgde reeds onweer. In den Zuid-Westhoek van Drente ontlastte zich tusschen Donderdag en Vrijdag reeds een hevige donderbui, ver gezeld van veel regen, 't Is te hopen, dat het rijmpje nu niet bewaarheid wordt, dat zegt: «Dondert het in 't kale hout, Dan blijft het des voorjaars koud." 321ste MTAATM-LOTERIJ. EERSTE KLASSE, Trekking van 29 en 30 Maart. (4000 loten.) Prijs van f 400. No. 6999 Pryzen van f20. 5, 44, 32, 50, 52, 92, 97, 808, 874, 876, 894, 900, 3680, 3709, 3713, 3744, 4447, 4452, 4465, 4492, 4902, 4910, 4925, 4931, 4946, 6995, 9357, 9365, 9367, 9423, 44001. 14033, 44044, 44057, 14075, 14142 en 14124. Te zamen 37 prijzen. Ptreeüt. Het was den 26. dezer den dag dat 250 jaren geleden onze Hooge- school werd gegrondvest en hoewel de feestelijke herdenking eerst in Juni a. s. zal plaats hebben is deze dag daarom verdiend had, te zamen de zeer aanzien lijke som van ruim 400,000 mark uit makende, had hij dé helft voor zijne vrouw en de helft voor Mathilde bestemd. Dat laatste gedeelte moest tot hare minderjarigheid of tot zij huwde, door den heer Muller geadministreerd worden. Vervolgens moest zijne handelszaak ge liquideerd worden. Elke bediende kreeg een legaat. VII. Door de gebeurtenissen der laatste dagen had het plan van den heer Fleisch- hauer eene verandering ondergaan. Hij wist nu, dat Richard met Mathilde ver loofd was en bij zijn huwelijk over een aanzienlijk kapitaal kon beschikken. Hij stelde daarom Richard voor, om de sigarenfabriek te Bremen, op een grooter voet in te richten en dat hij dan daarin als zijn compagnon zou optreden. Richard vond daarin eerst bezwaar, omdat hij, een gedeelte van het kapitaal, dat hij bij zijn huwelijk met Mathilde zou krij gen, daarvoor zou moeten bestemmen, maar het dringend verlangen van Ma thilde, deed hem eindelijk dien voorslag aannemen, Zij zeide hem, dat de heer Eleischhauer een rechtschapen en kun dig man was, die door ondervinding toch niet onopgemerkt voorbijgegaan. Reeds vroegtijdig wapperde uit vele wo ningen de driekleur, terwijl des middags ten 2 ure, door het Corps studenten in 45 rijtuigen en begeleid door de Huza- renmuziek eene groote rijpartij werd ge houden. Des avonds had ereene optocht met fakkellicht plaats, waarbij aan eenige Hoogleeraren Serenades werden gebracht. In eene Tapperij in de Teeling- straat alhier ontstond j. I. Zaterdagavond twist tusschen een paar bezoekers, welke zoo hoog liep, dat de een zijn tegenpartij met een bierglas een slag op het hoofd toebracht, waardoor deze verwond werd en zich onder geneeskundige behande ling moest stellen. Tegen den dader werd procesverbaal opgemaakt. Hoewel het niet mag worden ont kend, dat ook te dezer stede de Telefoon nuttig werkt, mag de Maatschapfiij zich echter tot heden nog niet in een groot aantal geabonneerden verheugen, hetgeen voor een groot deel schijnt te moeten worden geweten aan de wel wat hooge abonnementsprijs. Deze bedraagt name lijk f 420.per jaar en valt daardoor buiten veler bereik, zoodat vermeerde ring van aansluiting, hoe gewenscht ook, onder deze omstandigheden wel niet kan worden verwacht. Om hieraan zoo mo gelijk te gemoet te komen, hebben eeni ge geabonneerden zich tot den Directeur der Maatschappij gewend en dezen voor gesteld de abonnementsprijs tot op f 30. te verminderen, terwijl tegelijkertijd eene lijst ter teekening is gelegd voor hen, die besluiten mochten zich onmiddelijk bij de Maatschappij aantesluiten, indien de abonnementsprijs aldus wordt gere geld. Baarn. Het Amalia Hotel alhier is maandagavond in Frascati te Amsterdam geveild, en bracht niet meer dan f44,200 op. De kinderen der 2e openbare school en die aan de Vuursche vieren heden hun jaarlijks schoolfeest, ter be looning voor 'getrouw schoolbezoek. Nijkerk, Eenige jongelieden alhier hebben het plan gevormd een vrijwillige brandweer op te richten. Velen hebben zich reeds als lid aangemeld. De heer H. Veldhuizen alhier, mocht 28 Maart jl. het voorrecht genie ten, zijn 50-jarig jubelaeum als Rijks- Ontvanger te herdenken. Bunscliotcu. Onder directie van den heer J. J. Spruijt, oud-opzichter 4. klasse van 's rijks waterstaat te Amersfoort, door wien bet omvangrijke werk in tee kening gebracht en het bestek is ge maakt, is men met de werkzaamheden aan de nieuwe "zeehaven te Spakenburg aangevangen. De bekleedingsmuren van de haven zullen uit ijzer en steen worden samen gesteld, ter voorkoming van de schade, die zeer dikwijls door paalworm en an dere insecten aan gedeeltelijk houten be kleedingen wordt toegebracht. Aiuerongen. In het Overberg heerscht in drie gezinnen de croup. Een meisje van 40 jaren werd reeds het slachtoffer van deze verraderlijke ziekte. In ons land wordt doorloopend voor f330,000 aan honig en voor f 1,000,000 aan was meer ingevoerd dan uitgevoerd, en toch is Nederland, volgens het oor deel van deskundigen, wel bij machte zooveel honig en was op te leveren, dat de invoer den uitvoer volstrekt niet behoeft te overtreffen. Dit is een voordeel, dat ons land zou kunnen genieten. Een tweede niet te versmaden voordeel, door de bijen te weeg gebracht, is tijdens den bloeitijd wist, welk een voordeel een sigaren fabriek afwierp. Zij vertrouwde hem gaarne haar kapitaal, en vervolgde, aan genomen, dat dit kapitaal door verlies verloren ging, waren dan niet hare voor uitzichten, als eenigst kind, dat van hare moeder nog een groot vermogen te wach ten had, een waarborg voorde toekomst? Buitendien dweepte zij met het denkbeeld, dat haar vermogen strekken zou, om aan vele personen brood te verschaffen Zij had reeds een plan gevormd, om als eenmaal de fabriek in vollen gang was, scholen voor de kinderen der werklieden op te richten, en er een werkzaam deel aan te nemen. Onder haar toezicht zou een naai- en breiirtrichting voor meisjes moeten ingericht worden, zelfs de jeug dige werklieden moesten eenige uren in de week zich bezighouden, om goed te leeren lezen, schrijven en rekenen Zij zou hen persoonlijk aanmoedigen. Wat zou dat voor haar een aange naam en nuttig werk wezen. Vol geest drift kon zij aan Richard al deze philan- tropische plannen uitzetten. Richard moest wel toestemmen en de associatie had plaats. Tevens werd bepaald, dat na de voltooiing van de fabriek, hun huwelijk zou plaats hebben. Wordt vervolgd). de bevruchting der ooftboomen, der veldvruchten en van korengewassen. Ook daaraan [wordt te weinig aandacht ge schonken, hoewel het een bekend, ja, onloochenbaar feit is. Kozakken dronken gemaakt. Een Rus sische prins, die wegens een staatsmis- drijf naar Siberië verbannen was, werd iets beter behandeld dan de overige gevangenen. Door toedoen van een hof dame, met wie hij verloofd was geweest, kreeg hij o. a. ook een portie sterken drank. Deze dronk hij niet op, maar verzamelde al de rantsoenen, tot er een goede hoeveelheid was, en nu trakteerde hzijne bewakers, nl. 2 kozakken. Deze waren op 't laatst smoordronken en van dien toestand maakte de prins gebruik om te ontvluchten, 't Gelukte hem na 4 jaren uit Siberië in Engeland te komen. Nihilistische -woelingen. Hoe geoefend de Russische politie langzamerhand ook geworden is in het opsporen van nihilis ten, weten deze de bekwaamste ambte naren toch nog te verschalken. Dezer dagen werd te St. Petersburg een nomraer verspreid van een nihilis tisch blad. Wél werd op een groot aan tal exemplaren beslag gelegd, maar de drukkers en schrijvers heeft men toch niet kunnen vinden. Bij een Rijksontvanger heeft men ook weder een kras stukje uitgehaald. Daar werd uit een ijzeren brandkast een som van 25,000 gld. ontvreemd, en daarvoor in de plaats legde men een papier, waarop niets anders stond, dan dat de daad volbracht werd op last van het groot nihilistisch uitvoerend comité. Een meisje uit Oost-Zwitserland eischte bij haar huwelijk als voorwaarde, dat haar man haar dagelijks het geld zou geven voor een glas bier. De man, die wel wat dorstig was, zou liever het bier zelf gedronken hebben, doch hield zich aan de bepaling. Een jaar later was er dringend geld noodig, doch niet voor handen. Toen wist de vrouw raad. Zij had al het biergeld bespaard, en tevens haar man voor goed van het drinken genezen. Li-Hung-Tchang, de Chineesche Staats secretaris, die een groot voorstander is van de invoering van spoorwegen in het Hemelsche Rijk, maar wiens plannen daaromtrent veel tegenstand ondervin den, heeft, naar de Amerikaansche ge zant verhaalt, de keizerlijke familie ten gunste van de nieuwigheid weten te stemmen, door een miniatuurspoortreiu met rails, welken hij in Amerika liet vervaardigen. Hij liet dat treintje, hetwelk door uurwerk wordt voortbewogen, in den tuin van het keizerlijk paleis te Peking rijden, tot groot vermaak van den jon gen Keizer en de Keizerin-weduwe, die nu voor het eerst een juist denkbeeld kregen van de spoorwegen, waarover zij zooveel hoorden spreken. Sedert dien dag zijn zij het in beginsel eens met Li-I4ung-Tchang omtrent de invoering van de spoorwegen, ondanks de tegen kantingen van de Censoren en andere behoudsmannen, die o. a. beweren, dat millioenen menschen daardoor van hun broodwinning beroofd zouden worden. Uit de Vereenigde Staten worden weder nieuwe werkstakingen bericht. Te New-York hebben 7000 mantelmakers het werk gestaakt, en de baan- en wis selwachters van den Louisville en Nash- ville-spoorweg hebben het werkstakend voorbeeld der beambten van andere lijnen gevolgd. De «Ridders van den arbeidu te Deni- son, Texas, »boycotten« alle winkeliers die niet met hen instemmen. De over heid moest daar herhaaldelijk de tusschen- komst der gewapende macht inroepen. Te Wilmington, in Deleware, te Day ton, in Ohio en te Keesport, in Pennsyl- vanië, zijn ook werkstakingen uitgebro ken. Voorts dreigen nog de trambeambten van Philadelphia met een werkstaking, als hun werkuren niet verminderd wor den. In Zweden neemt de werktuigelijke houtbewerking eene hooge vlucht. De fabriek van Ekman te Stockholm leverde voor een paar maanden voor rekening van een handelshuis te Berlijn 40 houten woningen in villa-stijl af, met 40 ver trekken elk. Ze waren in drie weken gereed. Het in elkaar zetten van zoo'n woning kan door 46 kundige werklieden in een uur tijds geschieden. Spijkers, schroeven krammen, enz. zijn er niet aan gebruikt. De bestemming van deze huizen is Nieuw-Guinea. Ze worden daar op gezet en geolied, en de daken geteerd ze moeten alsdan volkomen waterdicht zijn. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 4875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door FRANCISCUS MEIJER ingediend verzoek, met bijlagen, omver gunning tot het oprichten van eene SlachterU in het perceel alhier gelegen aan de Vijverstraat, wijk F, No. 424, bij het kadaster bekend onder sectie E, No. 3090, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 42. April aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 29. Maart 4886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Be Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Mijnheer de Redacteur! Verplicht mij in het belang uwer lezers, met de opname dezer regelen. In uw blad van 27 Maart j.l komt voor., dat gij in de gelegenheid waart' gesteld, eene belangrijke verbetering op het gebied der Daaimachine-industrie te bewonderen''; en wel betreffonde de Jonker Ruh'srotee- rende-naaimachine. Verklarende deze voor de doelmatigste en eenvoudigste naaimachine, waar draadverwarring in voorkomen wordt. Mijnheer de redacteur, ik acht het mijn plicht in het belang dezer industrie, hier tegen op te komen. Volgens mijn gevoelen heeft UEd of de machine of de circulaire daaromtrent niet goed onderzocht. Ieder deskundige zal bekennen, dat door het her haaldelijk op verschillende wijze door en in steken of omslaan der boven of onderdraad, 't welk bij de door den heer Annegarn gepresenteerde naaimachine moet plaats heb ben zeer grooten kans bestaat er juist draad- verwarring plaats heeft. Iedere bewerkster dezer machine is verplicht, werkende met ge kleurd garen, al heeft zij nog zoo weinig van die kleur noodig, steeds twee klossen te koo- pen, dus het grootste gedeelte van dit garen blijft ongebruikt, of het in de circu- lairen zoo verachte winden moet toch plaats hebben. Deze machine is, dezelve prijzende ja, hoogstens gelijk te stellen met de ge wone naaimachine. Moet men bij een ge wone machine garen voor den onderdraad op het spoeltje winden, dit tijdverlies wordt ruimschoots vergoed in vergelijking met het lastige en tijdroovende werk van het bij de roteerende naaimachine noodzakelijke werk van in- en doorsteken der ouderdraad. Om genoemde redenen zal het publiek de gewone naaimachine boven de roteereude prefereeren. Volgens de circulairen kan ieder kind een roteerende machine besturen. „Besturen wel mogelijk" doch om dergelijke ingewikkelde constructie te bewerken zullen zeer zeker kinderen van minstens duizend weken bedoeld worden. MijnhéSr de Red ik zoude de fabriekant bijna willen vragen of zijne circulaire over de roteerende naaimachine geen bluf is om het goed geloovige publiek zand in de oogen te strooien of het publiek niet zijn circu laire lezende, op zal merken, iets doms bijvoorbeeld, lezende, wij vervaardigen voor- loopig onze roteerende naaimachine met voet' en handbeweging slechts voor familiegebruik. Of het publiek niet onwillekeurig zich af moet vragen? „Is de fabriekant zelve niet overtuigd van de soliediteit en doelmatig heid zijner machine" daar hij slechts voor familiegebruik machines maakt en niet voor andere industrie Mijnheer de Red. mijne bedoeling is, het publiek in kennis te stellen, dat de zoogenaamde verbetering bij de roteerende naaimachine geen buitengewone bijzonder heden oplevert, dat reeds in 1883 de reeds jaren bekende The Singer Manufacturing Co. te New-York, eene oscileerende naai machine voor iedere industrie aanbood, dat op de internationale tentoonstelling van dat jaar de orgineele Singer-naaimachines te Amsterdam door dien jurv verklaard werd als de soliedst en doelmatigst bekende naai machine en daarom ook de hoogste onder scheiding (eere diploma) verwierf. De door The Singer Manuf. Co uitge vondene oscileerende naaimachine werkt zonder schuitje. Bij het indoen van de klos voor onderdraad, behoeft men niet zooals bij de roteerende machine door verschillende gaatjes te steken, men doe slechts het klosje in de machine en de onderdraad is gespan nen, bovendraad eenmaal doorsteken, naalden breken onbekend. The Sing. Manuf. Sc Co. zoo overtuigd van de soliediteit harer uitvinding, behoefde niet voor proef eerst slechts "enkel een familie-machine in den handel te brengen. Doch presenteerde direct voor ieder vak van nijverheid een geschikte machine. Honderde getuigschriften van gebruikers in verschillende vakken liggen bij mij voor belangstellenden ter inzage. Het geruischloos werken der osci leerende machine overtreft ieder ander naai machine en zal dan ook bij het gebruik in ziekenkamers ook hinderlijk zijn; verlies van garen is niet mogelijk. Gaarne verklaar ik mij bereid met een orgin. Singer machine tegen ieder andere constructie de proef te nemen. UEd. dank zeggende voor de afgestane plaatsruimte heb ik de eer te zijn Uto dw. dienr. G. VAN EDE, Agent voor Amersfoort en omstreken der Singer Manufacturing Sp Co., New-Yokk,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2