Gemengd Nieuws. Offlciëele Publicatiën. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Ingezonden. van onze zijde niets gedaan om die rechtmatige grieve te herstellen, zoo dat het gansch niet onmogelijk zou zijn indien we onverwacht weder met Engelsche interventie werden bedreigd." De Tweede Kamer is Woensdag tot de Grondwet teruggekeerd. Zij wijsde de geheele zitting aan onderwijs. De verdeeldheid der liberalen onderling, over de beste wijze van regeling van dit volksbelang, is helderder dan ooit te voren aan den dag gekomen. De vraag of de Grondwet buiten den onderwijsstrijd moet blijven, verdeelt de liberalen in twee kampen. De heer Mees ging met den heer De Beaufort mede, om veel, behalve den waarborg voor de eeibiediging der godsdienstige overtui- giug van de schoolgaande jeugd, aan den gewonen wetgever over te laten. Daartegen verzetten zich de heeren De Meyier en Rutgers, eveneens mannen van liberale denkwijze, met hand en tand. Als iedere toevallige meerderheid met het openbaar onderwijs op haar manier kan spelen, zou die schat voor het volk spoedig verloren zijn. De heer Rutgers verdacht zelfs zijn partijgenoo- ten, die dat voorstaan, van ontrouw aan het liberale vaandel. Geen van drieën wil echter iets weten van tegemoetkoming aan het bijzonder meer bepaaldelijk het kerkelijk onderwijs uit de openbare kas. De onzijdige Staat mag den priester niet op school binnen halen. In het voorstel van de vijf libera len vond de heer Rutgers zelfs iets, dat naar onderwijs van een bepaalde gods dienstige gezindte op de staatsschool zweemde. De heeren Van Baar, Keuchenius en Ruys, woordvoerders van de rechterzijde, spraken met veel medelijden over dat verdrukte, bijzonder onderwijs, schoten hun giftigste pijlen af op de gehate on zijdige school en gaven duidelijk te ken nen, dat hunne partij, groot geworden door den strijd tusschen geloof en onge loof, van haar eischbekostiging van het vrije onderwijs, ook van staatswege, niets zou laten afdingen. Over het voor stel der Regeering zelve werd bijna niet gesproken. Alleen de heer Keuchenius wenschte daaromtrent zekerheid te hebben, of de minister Heemskerk met zijn art. 194 een school op het oog had, waar de kinderen in de vreeze des Heeren zullen worden opgeleid. Heden een speech van den minister en daarmede zijn de debat ten gesloten. De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal is opgeroepen om 7 April het werk te hervatten. Op last des Konings is bepaald, dat de bewaarders van de koninklijke paleizen, zoowel te 's Hage, Huis te Bosch als op het Loo, Oranje-Nassau- oord, Soestdijk enz. zullen voorzien wor den van eene aanstelling als onbezoldigd rijksveldwachter. Donderdag j.l. herdacht de Rijks- Postspaarbank het eerste lustrum van haar bestaan. Voor vijf jaren begon zij haar dien sten het publiek aan te bieden en in dien tijd heeft zij zich buitengewoon ontwikkeld. Gedurende dien tijd zijn ingelegd 16'/i millioen gulden, terugbe taald 9"2 millioen, verdeeld over circa één millioen inlagen en 200,000 terug betalingen. Telde de directie bij den aanvang zes ambtenaren, thans is dit getal 38, en met een man als de heer Armand Sas sen aan het hoofd, gaat de instelling een schoone toekomst te gemoet. De philantropische bedoelingen, die bij de oprichting voorzaten, nl. bevordering van den volksvooruitgang, kan men niet genoeg waardeeren, en wij, die den veel bestreden stelregel voorstondenïde Staat behoort in het algemeen belang te doen wat nuttig is en hij zonder be zwaar kan verrichten," kunnen hier tevreden zijn over de uitkomsten. Het is zeker, dat de instelling aan een lang gevoelde behoefte heelt voldaan. Wij wenschen daarom dat haar diensten meer en meer gewaardeerd zullen wor den en de bloei der Rijks-Postspaarbank steeds toeneme. De plannen omtrent een electri- sche verlichting van de Kalverstraat te Amsterdam zullen zoo niet geheel dan toch in allen gevalle gedeeltelijk door gaan, en wel voor die woningen aan 't Rokin en de Kalverstraat, welke gelegen zijn tusschen de Enge Kapel- en de Watersteeg. De synode der Ned. herv. kerk die nu weder hare werkzaamheden heeft hervat, is met overgroote meerderheid van stemmen teruggekomen op haar vroeger besluit, om het bekende voor stel van nu wijlen ds. Tinholt omtrent het zoeken naar een modus vivendi, niet te behandelen, voordat eene eindbeslis sing in de tuchtzaak betreffende de ge meente Amsterdam zou zijn gevallen. Dat voorstel is nu op de agenda van deze buitengewone vergadering gebracht en zal zoo spoedig mogelijk behandeld worden. Bij de herstemming te Assen voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, vaeature-Gratama, zijn 2737 stemmen uitgebracht. Gekozen is de Heer Mr. H. SMEENGE, met 1243 stem men. De Heer Mr. J. P. G. van Diggelen had 794 stemmen. Bij de eerste stemming waren op Mr, van Diggelen 724, op Mr. Smeenge 701. en op den anti-rev. candidaat Jhr. Mr. M. A. de Savornin Lohman 485 stem men uitgebracht. De gezamenlijke wevers en weef sters in de stoomkatoenfabriek van de heeren Pruijt Co. te Ootmarsum, heb ben het werk gestaakt, omdat het loon hun niet bevredigt. De Geldersche Credietvereeniging zal over 1885 7% pet. uitkeeren. De gemeenteraad van Epe heeft de gemeenteheide van 18 Juli tot 18 Aug. tot het houden van militaire tactische oefeningen in gebruik afgestaan. Als een bewijs van belangstelling in den weezenarbeid te Neerbosch kan dienen, dat de heer J. van 't Lindenhout bij de viering van zijn zilveren bruilofts feest, aan verschillende gaven f 10000 heeft ontvangen. Hieronder was f 1895,79 verzameld door ds. Moulijn te Nijmegen en f 650 door ds. C. A. Adama van Scheltema van Arnhem. De buitengewone vergadering der Synode werd Woensdag voortgezet. De ingekomen rechtsgeleerde adviezen, enz. en de breede gedachtenwisseling, dié,daar over werd gevoerd, namen al den tijd in beslag. De aanvankelijke uitkomsten hiervan kunnen nog niet publiek worden gemaakt. Volgens het Vad. was de zitting der hervormde synode Woensdag gewijd aan de behandeling der aangelegenheden van de gemeenten te Kootwijk en te Voorthuijsen en bespreking met het oog op den toestand aldaar der te nemen maatregelen. Naar gemeld wordt, heeft de heer E. Kiderlin Jr., 11. Zondag te Laeken (België), bij den aldaar gehouden wieler wedstrijd, met veel gemak, de 4 eerste te behalen prijzen, gewonnen. De heer Couvée (Delft), had het ongeluk in -den eersten wedstrijd te vallen en den pols te breken. Ten gevolge van de in werking treding der acten, welke den 21. Maart 1885 te Lissabon zijn gesloten, worden de bestaande voorschriften betreffende het postverkeer tusschen de landen der Algemeene Postvereeniging, te rekenen van 1 April 1886, aangevuld en gewij zigd als volgt: Het port der ongefrankeerde brieven, afkomstig uit de landen der vereeniging, is nader bepaald het dubbel van dat der gefrankeerde brieven te zullen bedragen. Briefkaarten met betaald antwoord zijn ter verzending naar alle landen der vereeniging zonder onderscheid toegela ten. Verzoeken om terugzending of wijzi ging in het adres van reeds verzonden brieven zijn, op enkele uitzonderingen na, in het verkeer met de andere lan den toegelaten. Bij verzending per post is voor zoo danig verzoek port en aanteekengeld, bij verzending per telegraaf zijn de kosten van het telegram verschuldigd. Het maximum-bedrag der geldswaarde, in brieven waarvan die waarde is aan gegeven, is voor alle landen, welke der gelijke brieven toelaten, thans bepaald op 10,000 francs. Boven het port in verhouding tot het gewicht en het vaste aanteekengeld van 10 cent, is voor de hierbedoelde brieven, behoudens de uitzonderingen, een opklim mend recht van 12'/j of 15 cent voor elke honderd gulden der aangegeven waarde verschuldigd. Telegraphische postwissels kunnen uit gewisseld worden in het verkeer met België, Denemarken, Duitschland, Frank rijk, Italië, Noorwegen en Zwitserland, alsmede met sommige kantoren in Luxem burg, Oostenrijk-Hongarije, Portugal en Egypte. Voor deze postwissels zijn boven het gewone postwisselrecht de kosten van het telegraphisch bericht verschuldigd. In het verkeer met sommige landen kunnen voorwerpen der pakketpost tot een maximum gewicht van 5 kilogram worden uitgewisseld o. a. met België, Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Zwitserland. Voorts kan de waarde der pakketten naar sommige landen tot een maximum bedrag van 1000 francs, naar andere tot een bedrag van 500 francs worden ver zekerd tegen betaling van een recht bo ven het gewone port, gelijk aan dat der brieven met aangegeven waarde, behou dens enkele uitzonderingen. Verreken-palcketten, tot een maximum bedrag van f150, kunnen mede met sommige landen worden uitgewisseld. Voor deze pakketten is boven het ge wone port een recht van 2 pet. van het verrekenbedrag, met een minimum van 10 cents en met aanvulling der breuken van 2'/j cent tot het volle bedrag van '/j cent, bij vooruitbetaling verschuldigd. Nadere inlichtingen zijn aan 's rijks postkantoren te verkrijgen, terwijl mede verwezen wordt naar de eerstdaags ver schijnende nieuwe uitgaven van den Nederlandschen Postgids. Stauts-Ct. Uit Sofia wordt gemeld, dat Vorst Alexander opeen telegram van den Groot vizier, waarin deze hern aanspoort de gewijzigde overeenkomst goed te keuren, weigerend heeft geantwoord. In dit ant woord geeft de Vorst onder anderen als reden van zijn niet toestemmen op, dat hij na achtereenvolgens afstand te hebben gedaan van alle rechten des overwin naars, zich onmogelijk tevreden kan stel len met eene voorloopige Unie voor vijf jaren, te meer daar om deze Unie te verkrijgen stroomen kostbaar bloed zijn gevloeid. Met deze houding van Vorst Alexander ter eenre en de koppigheid van Rusland ter andere zijde, kan het nog geruimen tijd duren voor de Balkan- quaestie is opgelost of althans geregeld. De Porte, anders ook niet van de vlugste, heeft ditmaal de Mogendheden in deze eens tot spoed aangespoord. Dinsdag ontving de Engelsche lord- kanselier eene deputatie van de »Free- land-League" ten gehoore. Deze vereeni ging stelt zich de hervorming van de Engelsche landwetten ten doel. De mi nister verklaarde het grootendeels met de deputatie eens te zijn, en zelfs nog verder te gaan, door het eerstgeboorte recht, volgens hetwelk de oudste zoon alle landerijen erft, af te keuren. "We gens onwettige handelingen bij hunne verkiezing, zijn de afgevaardigden Jesse Codings en West, bij rechterlijk vonnis van hunne zetels in het Parlement ver vallen verklaard. In Zweden is dezer dagen eene Com missie benoemd, die middelen moet be ramen om den economischen toestand te verbeteren. In Zwitserland, met name in Bazel is door de schrijnwerkers, timmerlieden, glazenmakers, draaiers en beeldhouwers het werk gestaakt, omdat door de bazen geweigerd werd het aantal werkuren per dag tot 10 te verminderen. In België schijnt de rust langzamer hand terug te keeren. Te Bergen, waar generaal van der Smissen zijn hoofdkwartier van Charleroi heeft overgebracht, is eenige kalmte te bespeuren. De maatregel, door generaal van der Smissen genomen, om al de personen, wier anarchistische gevoelens bekend zijn, aan te houden en hen, of zij Belg of vreemdeling zijn, naar hunne geboorteplaats te zenden, maakt een uit muntenden indruk. In sommige fabrieken worden kleine loonsverhoogingen toege staan. Te Quaregnon, te Ciply en in sommige andere plaatsen duurt de werk staking voort, en blijft de tegenwoordig heid der troepen noodzakelijk. Te Manage worden de benden dwalende plunderaars en bedelaars door de burgerpatroeljes in bedwang gehouden. Al de andere tijdingen uit de Borinage melden eene aanstaande herstelling der rust. In den omtrek van Doornik heeft de beweging zich bepaald bij eene werk staking, wat gezang en wat geschreeuw en eenige weinig belangrijke schade. Te Dinant is de werkstaking geëindigd. Naar wij vernemen is aan de Uni versiteit te Amsterdam gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde onze stadge noot de heer A. M. van der Willigen, arts, officier van gezondheid 2e klasse, geboren te Zoelmond, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld »De aetiologie der tandcaries, historisch geschetst." De voordracht ter benoeming van een tijdelijk leeraar aan het gymnasium, bestaat uit de heeren: 1. dr. C. H. Kin- dermann, doctor in de classieke letter kunde, tijdelijk leeraar aan het gymna sium te 's-Bosch2. M. A. Kreling, doc torandus in de classieke letterkunde te Utrecht en 3. dr. B J. H. Ovink, doctor in de classieke letteren te Dinxperlo. Door de vereeniging tot uitdeeling van spijs aan behoeftigen zijn in het seizoen 1884/85 29162 portiën spijs uit gegeven, tegen 27710 in 1883/84. De inschrijvingen beliepen in '1884/85 ƒ2300 en in 1883/84 ƒ2383,30. Gedurende de uitdeelingen werd in 1884/85 nog voor 32,10 aan spijskaartjes verkocht, tegen ƒ15,30 in 1883/84. De uitgaven beliepen in 1884/85 ƒ2195,341/! tegen ƒ2255,44'/j in 1883/84. Het elf-jarig dochtertje van V. K. alhier, is gestorven tengevolge van over spanning bij het touwtje springen. De kleine had ruim 550 sprongen achtereen genfaakt. (IV. v. d. D.) VERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Maandag, den 5. April 1886, des namiddags ten l'/s ure. Punten van behandeling 1. Voorstel tot het aangaan van eene overeenkomst met het bestuur der Ned. Hervormde Diakenie Jen van het R. K. Liefdehuis, aangaande de ver nieuwing en het onderhoud van den duiker aan het Havik. 2. Voorstel tot daarstelling van een ijze ren hek, tot afscheiding van het plant soen en bijzondere eigendommen nabij de Kleine haag. 3 Voorstel tot het verleenen van eene gratificatie aan een der ambtenaren ter gemeente-secretarie, met rapport der commissie. 4. Benoeming van een tijde'ijken leeraar aan het Gymnasium. 5. Benoeming van leden en plaatsvervan gende leden der Commissie bedoeld bij artt. 11 en 15 der wet op de Schutterijen. 6. Benoeming van een regent van het burgerweeshuis. 7. Benoeming van twee adviseerende leden der Commissie voor de gemeente reiniging, wegens periodieke aftreding. 321ste STAATSLOTERIJ. EERSTE KLASSE, Trekking van 31 Maart en 1 April. (600 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen van f20. 29, 31, 62, 843, 874, 3603, 3613, 3654, 3678, 3704, 3712, 3737, 4451, 4480, 4940, 6980, 6984, 6993, 7000, 9415 en 9425. Te zamen 21 prijzen. De volgende trekkingen geschieden 12—15, 27-29 April, 10-13, 24—27. 31 Mei, 1, 2, 4, 8—11, 15—19 Juni 1S86. Loten zijn nog verkrijgbaar. Biiusekoteii. Lammert Ruizendaal, visscher te Spakenburg, heeft eenige dagen geleden zijn achtjarig zoontje aan boord van zijn vaartuig voor pleizier mede genomen met het ongelukkige ge volg, dat zijn kind, in de haven van de Lemmer, alwa'ar zijn schip aan den wal geankerd lag, is verdronken. Na eenigen tijd vond de vader het lijkje drijvende in de haven. Hhcncn. Tot ontvanger der Regis tratie en Domeinen alhier is benoemd de heer J. R. C. H. Bergen, thans te Nijkerk. Veenendaal. De heer Aron Levie, die ruirn 40 jaren het leeraarsambt bij de Israëlitische gemeente alhier met zeld zame trouw en toewijding vervulde is de voorgaande week te Amsterdam over- ledén. De heer Levie werd den 3den Januari 1808 te Emden in Pruisen ge boren en was eerst in gemelde betrek king te Hoogeveen en Steenwijk werk zaam. Sclierpeuzeel. Met 1 April werd het Telegraafkantoor op het station der Hollandsche Spoorwegmaatschappij te WoudenbergScherpenzeel met een da- gelijkschen dienst van 8 uur voor tot 1 uur namiddags en van 3 tot 8 uur namiddags voor het algemeen verkeer geopend. Dit kantoor is alleen open voor de aanbieding van telegrammen en tevens voor de aflevering van tijdingen, welke van de aanwijzing »station restant" zijn voorzien. Op een afstand van eene mijl is Axel Paulsen op 18 Maart te Drontheim twee keer door den 20 jarigen Quilfelt ge slagen. In een ingezonden stuk in de Drontheimer Dagsposten wordt getracht zijne nederlaag daardoor te verklaren, dat de baan zoo kort was en hij met zijne lange schaatsen in het nadeel was. Bij den eersten omloop dacht hij, dat Quilfeldt hem dadelijk voorbij zou rijden, hetgeen echter eerst op het laatste oogen- blik gebeurde. Bij den tweeden omloop reed Paulsen zeer hard af, om Quilfeldt voor goed vóór te blijvendeze bleef wel eerst achter hem, maar won op het laatst weer. Hieruit ziet men, merkt het Iibl. op, dat de door de Noorsche couranten zoo onjuist als nunfair" genoemde tactiek der Friezen te Hamburg ook door een Noor niet versmaad wordt. In den schaakwedstrijd tusschen Steinitz en Zuckertort, welke Maandag te New-Orleans besloten werd, is ook de laatste partij door Steinitz gewonnen. Van de twintig partijen won deze speler er tien Zuckertort won er vijf, en vijf zijn onbeslist gebleven. Steinitz krijgt nu den prijs van 4000 dollars, en het recht om zich veerste schaakkampioen ter wereld" te noemen. Het Panorama te 's-Gravenhage, ge noemd naar den zeeschilder Mesdag, dat reeds bijna een jaar gesloten is, zal met Mei in het openbaar verkocht worden: eerst het ruime, ronde gebouw, met zijn fraaie bovenverdiepingen ter bewoning geschikt, dan het doek, voorstellende een duin- en zeegezicht te Scheveningen, in de natuur reeds een waar panorama, dat ook al is verdwenen. Men weet dat het verheven Seinpostduin is afgegraven om te bebouwen. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, doet te weten, dat de lijsten aanwijzende de personen in deze gemeente bevoegd tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeente raad, heden zijn gesloten en in afschrift aangeplakt aan de bergplaats bij het raadhuis, welke lijsten, gedurende veer tien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secre tarie der gemeente voor eenieder ter inzage liggen. Amersfoort, den 3. April 1886. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN "VVIJCK. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal verga deren op Maandag, den 5. April aan staande, des namiddags half twee. Amersfoort, den 1. April 1886. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. Mijnheer de Redacteur! Wanneer ik gebruik wensch te maken van uwe gastvrijheid, dan is dit niet om het ingezonden stukje van den heer G. van Ede in alle onderdeelen te beantwoorden, maar alleen om aan te stippen, dat die inzender door zijne aan den dag gelegde coneurrentie- vrees het onomstootelijk bewijs heeft geleverd, dat de naaimachine door de heeren Junker Ruh in den handel gebracht, beter zijn dan die van de heeren Singer Co. Het geschrijf van den Heer v. E. heeft dan ook de tegenovergestelde uitwerking gehad, als door den steller klaarblijkelijk werdt gewenschtalthans ook naar aanleiding van zijn stukje is men ten mijnent het fabrikaat Junker Ruh komen bezichtigen, en tot mijn groot genoegeu kan ik consta- teeren, dat men unaniem volmondig ver klaarde dat de constructie welke het op spoel brengen van het garen overbodig maakt, waardeering en bewondering afdwingt, en dientengevolge verre te verkiezen is boven die van de Heeren Singer Co., waarbij de oude methode noch in acht moet worden genomen. Onder dankbetuiging voor de opname dezer regelen teeken ik mij Ulid. dw. dienaar, ALPIIONS ANNEGARN. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren 35 Maart, Iiarmeu, z. van Wil lem de Louwer en Johanna Wilhelmina Smit. Jan Johannes, z. van Pieter van Lith en Alijda Wijnands. 26 Maart, Maria Willemijna, d. van Antonie van Bever en Ile.ndrika Maria Boersse. Antonius Pe trus, z. van Teunis Schoonderbcek en Elisa beth Wijntjes. 39 Maart, Gerritje, d. van Wouter Buis en Grietje van Loon. Teu nis, z. van Helena Kluver. Johannes, z. van Hermanns Rokers en Christina van Remmerden. 30 Maart, Johanna Arnolda, d. van Nicolaas Hendrik van den Heuvel en Johanna van Esveld. 31 Maart, Maria Anna Margaretha, d. van Jeljer Radersma en Prijna van den Berg. Hendrik, z. van Hendrik van Beek en Hermijntje Heilijgers. 1 April, Willem, z. van GerritBoshuizen en Jannetje Kreikamp. Christina Helmiua, d. van Gerrit van de Kamp en Petrouella Autonetta Bangert. Gehuwd 1 April, Gerlof Noordenbos en Hillichieu Louiza Wold. Ondertrouwd -. 30 Maart, Cornelis Schim mel en Elisabeth Schuuring. Overleden: 26 Maart, Johanna Evertse, 66 j., wed. van Hermanus van Eijs. Ida Maria van 't Swarteland, 62 j. ongeh. Sophia van 't Wel, 7 m. 27 Maart, Ge- rardus Hendricus Fredericus Grootweede, 76 j. ongeh. Sophia Ganzevles, 36 j. echtg. van Kornelis Iieijlen. Marritje van Kuij- zen, 11 j. Allijda Margaretha Schouten, 46 j. echtg. van Dirk Klerk. '29 Maart, Een levenl. aang. kd. m. gesl. van Marinns Me'jer en Dirkje Johanna Dresen. 30 Maart, Stephanus Jacobus Rosier, 7 m. Hoogland. Geboren: 2S Maart, Wilhelmina, d. van Johannes van Nimwegen eu Evertje van Grol. 29 Maart. Gerritje, d. van Rut- gerus Wilhelmus Antonius van de Burgwal en Antje Ebbenhorst. 30 Maart, Johan nes, z. van Bartus Kerkhof en Maria van de Brug. 31 Maart, Jannetje, d. van Adri- anus Kok en Nelletje Hilhorst. lensden. Geboren: 27 Maart, Maria d. van Hen drik Renes en van Jannetje Geitenbeek. 29 Maart, Janna, d. van Peter Berendse en van Evertje van Kommer. 31 Maart, Gerrit Jan, z. van Gerrit Versteegh en van Neeltjo van den Broek. Sloiitenburg. Geboren: 26 Maart, Willemijntje, .d. van Jan Sandbrink en van Lamherta Voskuilen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2