Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. had, dat de cognac uit een mengel van verschillende abnormale ingrediënten bestond, en hiervan rapport gezonden had, ontving hij eenigen tijd daarna een bezoek van den lastgever, en werd hem medegedeeld, dat hij zeer nauwkeurig onderzocht had, en dat het vrecept" uitstekend werkte, daar er reeds veef duizenden liters van de «cognac" ver kocht waren! De administratie der Bakkers-Courant is voornemens, om bij gelegenheid van de aanstaande Bakkerij-Tentoonstelling, prijsvragen open te stellen of een wedstrijd uit te schrijven, nuttig voor de bakkerij of bevorderlijk aan de verheffing van den bakkersstand. De Ncd. Bakkers-Courant stelt daar toe beschikbaar eene som van 200, Dit bedrag wordt vermeerderd met de bijdragen welke ter harer beschikking gesteld worden door personen, die hare goede bedoelingen wenscheu te onder steunen. Ten einde goed te slagen, worden HH. bakkers verzocht een handje te helpen. Zij, mannen van de praktijk, kunnen beter dan ieder ander opgeven welke prijsvragen zij het liefst zagen beant woord, of welken wedstrijd zij het nut tigst achten. Mocht een wedstrijd gehouden worden en daartoe eene uitstalling van gereed schappen of voortbrengselen noodig zijn, welnu dan wordt daarvoor een flinke localiteit gratis beschikbaar gesteld. Tot de beantwoording der Prijsvragen of deelneming aan den Wedstrijd wor den alleen zij toegelaten, die op 1 Juli 1886 rechtstreeks bij de Administratie der Bakkerscourant zijn ingeschreven als in- teekenaren op de Nederlandsclie Bakkers- Courant. De overeenkomst tusschen Turkije en Bulgarije is eindelijk door de Mogendhe den onderteekend. Veel is er, door de onophoudelijke veranderingen daarin op verzoek van Rusland gebracht, van de oorspronkelijke overeenkomst niet over gebleven, zoodat deze eer den naam van Turksch-Europeesch dan die van Turksch-Bulgaarsch verdient. De on- derteekening had plaats op den jaar dag van vorst Alexander, welken dag te Sofia feestelijk werd gevierd. In de hoofdkerk were een Te Deum gezongen, bijgewoond door het geheele corps diplo matique, uitgezonderd den Russischen gezant, die zich eveneens van alle verdere eerbetooningen, als het uitsteken van de vlag, het versieren zijner woning, waarin de andere gezanten het voorbeeld gaven, onthield. Deze vijandige onthouding geeft natuurlijk ruimschoots aanleiding tot gis singen. Griekenland neemt meer en meer een dreigende houding aan en afgaande op eene toespraak, door den minister van oorlog te Aria gehouden, kan men den oorlog als onvermijdelijk en aanstaande beschouwen. In Servië is een nieuw ministerie op getreden onder voorzitterschap van Ga- raschanine. Bij den Zaterdag gehouden roeiwed- strijd tusschen Oxford en Cambridge, overwonnen de roeiers van laatstge noemde hoogeschool. Foster, oud-Minister voor Ierland, is overleden. Uit Charleroi wordt gemeld, dat de toestand zeer bevredigend is en bijna overal weer wordt gearbeid. Men ver wacht dat spoedig de hervatting van het werk algemeen wezen zal. Te Milaan hebben ongeregeldheden plaats gehad, naar aanleiding van een wijziging in de verbruiksbelasting op brood en andere levensmiddelen. Twee avonden achtereen schoolde een volksme nigte op het Domplein samen; de politie werd met steenen gegooid enz. Ruim 80 personen werden in hechtenis genomen. verborgen. Onwillekeurig komen ons de volgende gedachten voor den geest Zal hun samenleven op deze wereld van lan gen of korten duur zijnZal hunne innige genegenheid nimmer verflauwen? Ligt het niet in Gods macht, een hunner in den aanvang van hun huwelijksleven tot zich te nemen, om een der overblij vende een lang en treurig leven te laten voortslepen Zal hun huwelijk met kin deren gezegend worden of is hun dat geluk niet beschoren? Wordt hun wel licht kroost geschonken, dat God in de eerste jeugd terugeischtof is het hun gegeven kinderen groot te brengen, die hunne liefde onbeantwoord laten,die hen als met voeten op het hart trappen Zal welvaart en voorspoed voortdurend hun deel zijn, of is het in Gods raadsbesluit besloten, dat die welvaart te niet zal gaan9 Al deze vragen moeten onbeant woord blijven, maar wanneer wij de ge schiedenis van de liefde van Richard en Mathilde nagaan, wanneer wij ons de innige gehechtheid, die zij voor elkander koesterden, herinneren, ddn zijn wij overtuigd, dat hunne liefde nimmer ver flauwen zal. De gelukkige veertien dagen waren voorbijgegaan, nog maar eenige uren en dan betreden zij hunne woning te Bremen. Zondagavond gaven te Aken samen scholingen en ongeregeldheden van onte vreden werklieden der politie handen vol verks. Zij werden echter door een krach tig optreden der overheid bedwongen. Er zijn nu drie leden van den New- Yorkschen Gemeenteraad in hechtenis genomen, onder beschuldiging dat zij zich lieten omkoopen ten gunste van den Broadway-spoorweg. Nog drie andere Aldermen zijn onder politie-toezicht gesteld. Uit St.-Johns, op Newfoundland, wordt gemeld, dat een aantal arbeiders zonder werk Donderdag 11. zich om het Parle mentsgebouw vereenigden en werk vroe gen eenigen hunner drongen zelfs in de zaal binnen en plantten eene vlag op de tafel. Naar wij vernemen, wordt de le luitenant J. L. van Ileukelom, van de 5e batterij van het le regement Veld-Ar tillerie, alhier in garnizoen, binnenkort overgeplaatst naar de instructiebatterij van het corps rijd. art. te Arnhem. Ons vermoeden, reeds in een vorig bericht medegedeeld, omtrent den datum van verkiezing van een lid der prov. Stalen van Utrecht in de vacature Bor- ret, heeft zich bevestigd. Door de Gedep. Staten van Utrecht is nl. in de verga dering van 1 April jl., Dinsdag 11 Mei (den datum der periodieke verkiezing) als datum voor die verkiezing aange wezen. De vorige week is de ïHuisvlijt- school" overgebracht naar de Koning straat in een der lokalen van de school van den heer Radersma. Gepresideerd door den burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. van Asch van Wijck hield de ïVereeniging tot Werkverschaf fing" Donderdagavond der vorige week eene algemeene vergadering. De rekening en verantwoording over 1884/85 wijzen in omvang een bedrag aan van ƒ3406,36A en in uitgaaf ƒ3328,20'/j (waarvan ƒ2363,67aan de werklieden werd uitbetaald), zoodat een batig saldo van 78,18 werd verkregen. Mededeeling werd gedaan, dat aan het voornemen om den geheelen Doodenweg hard te maken, geen gevolg is kunnen gegeven worden, door den langdurigen en stren gen winter. Aanmerking werd gemaakt dat de geheele som, verstrekt om dezen winter te worden verwerkt, niet was verbruikt, terwijl mede door eenige leden de vraag werd gesteld of er het volgend jaar geen ander werk te vinden zou zijn. minder afhankelijk van vorst, en dooi. De heer lluet vestigde de aandacht van het bestuur op de straatreiniging. Hierop werd door den voorzitter medegedeeld, dat het aangegeven denkbeeld reeds lang bij het bestuur een punt van onderzoek uitmaakt. De heeren J. Zandijk Jr. en J. P. G. Kok, die aan de beurt van aftreding waren, werden herbenoemd. Op den jl. Maandag alhier gehou den halfvastenpaardenmarkt waren aan de lijn gebracht 169 paarden en 43 veu lens, op de stallen 51 paarden en 27 veulens. Men besteedde voor paarden van ƒ300 tot ƒ560 en voor veulens van ƒ150 tot 250. Vele vreemde kooplieden waren aanwezig. Er werd weinig handel gedreven. Eergisterenavond ontstond ten huize van den pettenmaker S. d. Z., aan de oude Vischmarkt een begin van brand, door het omvallen van eene petroleum lamp, d. Z. had de tegenwoordigheid van geest de vlammen te smoren, door er een tafel onderst boven op te werpen. De levering van fourages voor de troepen, die in het jaar 1886 de oefe ningen in de legerplaats bij Oldebroek Voor denkende en gevoelige menschen is het een gewichtig oogenblik. Zij be treden immers de woning, waar hun huiselijk huwelijksleven een aanvang neemt. Wanneer zij lieve betrekkingen hebben, als vaders, moeders, zusters, broeders, enz., dan vinden zij die in hunne eerste huwelijkswoning, om hen daar welkom te heeten. Met welk eene hartelijkheid wordt het jonge echtpaar daar niet ontvangen. Hoe innig sluit men u, jonge vrouw, niet in de armen Tranen van vreugde, geluk en zaligheid stort gij aan den boezem uwer moeder; snikkende klemt gij u aan het hart van uw vader, broeders en zusters. Zij Ter- langden allen zoo naar het oogenblik uwer terugkomst. Zij hadden niet gedacht, dat bij die ontmoeting de waterlanders zouden te voorschijn komen zij hadden gemeend, dat eerder uitgelatene vroo- lijkheid bij de ontmoeting zou heer- schen en vooral gij, broeder der jonge vrouw, hadt niet kunnen denken, dat gij in het geheim een traan zoudt moeten wegpinken, daar gij u hadt voor genomen, uwe lieve zus eens duchtig te plagen. Uw voornemen viel in duigen, want nu gij die tranen ziet, nu gij den ernst waarneemt, dien uwe ouders ge voelen, wordt ook uw hart week. Het bewijst, hoe lief gij uwe zuster hebt. zullen bijwonen, is gegund aan de firma H. Gerritsen te Amersfoort voor de na volgende prijzen: de 10 kilogram hooi 0,40, de 10 kilogr. stroo 0,24, de 10 kilogr. haver ƒ0,89. Naar wij vernemen, heeft het H. M. de Koningin behaagd voor 6 Ex. in te teekenen op het nieuw verschenen werk van Dr. C. E. van Koetsveld, de gelij kenissen van het Evangelie, op nieuw bewerkt tot een Huisboek voor het Chris telijk Gezin, met Platen. Maandagmiddag hield de gemeenteraad eene korte zitting, waarin door den Voor zitter werd medegedeeld, dat de minister het raadsbesluit tot verhooging der jaar wedden van den rector en den conrector van het gymnasium resp. tot f 3000 en f2500 heeft goedgekeurd. Tot waarneming der nu door den rec tor gegeven lessen werd van den datum van diens aftreden, 1 Mei a. s., af tot aan het einde van den cursus tot tijdelijk leeraar benoemd dr. C. H. Kindermann, doctor in de classieke letterkunde, thans tijdelijk leeraar aan het gymnasium te 's-Hertogenbosch. Twee stemmen waren uitgebracht op den heer M. A. Kreling, doctorandus in de klassieke letterkunde te Utrecht. Tot leden van de commissie, bedoeld bij artt. 11 en 15 der wet op de schut terijen, zijn benoemd de beide wethou ders, de heeren Croockewit en Celosse, als wier plaatsvervangers zijn aangewe zen de heeren Visser en Van Zijst. Ter vervulling in de vacature, door het overlijden van den heer Schuijt ont staan, werd tot regent van het burger weeshuis benoemd jhr. mr. A. C. Sand- berg. De beide adviseerende leden der com missie voor de gemeente-reiniging, wier mandaat verstreken was, de heeren D. van de Werf en J. E. baron van Har- denbroek, zijn als zoodanig herbenoemd. B. en W. werden gemachtigd tot het aangaan eener overeenkomst met het bestuur der Ned. Herv. diaconie en Tan het R. K. liefdehuis, omtrent de ver nieuwing en het onderhoud van den dui ker, die den Singel met het Havik ver bindt. De gemeente zal het onderhoud van den geheelen boog op zich nemen (waardoor aan het voortdurend geschil over de verplichting tot onderhoud een einde wordt gemaakt) onder voorwaarde, dat zonder toestemming van B. en W. door de eigenaren der op een gedeelte van die boog staande gebouwen, geen andere last mag worden gebracht dan de bestaande. De kosten der vernieuwing worden door drie belanghebbenden ge- zamentlijk gedragen, en zijn op f2224 geraamd, waarvan f861 voor rekening van de gemeepte komt. Een crediet van f 175 werd toegestaan voor 't maken van een ijzeren hek, tot afscheiding van het plantsoen van bijzon dere eigendommen aan het einde van de kleine Haag. Op die wijze zal een einde worden gemaakt aan de beschadiging, die de bewoners van eenige onlangs daar gebouwde woningen aan het plantsoen toebrachten door 't maken van overpaden. Het voorstel tot het verleencn eener gratificatie van f 125 aan den heer A. van Sandbrink, ambtenaar tergemeente secretarie, voor buitengewone werkzaam heden, door hem tijdens 't bestaan eener vacature verricht, werd aangenomen, daar door de commissie tot onderzoek van dit voorstel, in eene vorige verga dering benoemd, het rapport werd uit gebracht, dat er geene reden bestond om dien ambtenaar deze gratificatie te ont houden. Overigens werd door haar in stemming betuigd met de opvatting van den tegenwoordigen burgemeester, die van oordeel was, dat de raad over de toekenning van de gelden had te beslis sen, en daarom gebroken had met de gewoonte, welke tot dusver was gevolgd, om, zonder den raad te kennen, het door een tijdelijke vacature opengevallen salaris onder de overige ambtenaren der Met eene bewogen stem spreekt de moe der iüierbare kinderen, leeft innig ge lukkig in deze woning." Hoe hartelijk kust de vader zijne jonggehuwde dochter, hoe krachtig schudt hij zijn schoonzoon de hand, terwijl zijne bijna bevende lippen zeggen nHebt elkander altijd innig en waarachtig lief! En gij schoonzoon, denk altijd, dat zij onze lieve dochter is, strooi haar pad met bloemen, en mocht haar soms zorg of een weemoedig gevoel be- heerschen, sterk haar dan door uw moed, uwe kracht en liefde beloof mij dat 1" En nu, wanneer uw broeder, jonge vrouw, hij, die u zoo duchtig plagen wilde, geen woord spreekt, maar u zoo vol gevoel kust, bewijst u dan zijne broederlijke omhelzing niet, hoe hartelijk die jongen u genegen is Het rondleiden in uwe woning om u te laten zien, hoe men alles geplaatst heeft, tempert wel het gevotlige en aan doenlijke der eerste ontmoeting, het leidt uwe gedachten wel wat af, maar het ernstige gaat niet geheel voorbij. Die dag is ook een dag, die in uwe herinne ring zal blijven bestaan. Intusschen zal zulk eene eerste ontmoeting haar niet wachten. Zij heeft alleen hare moeder, die haar kan verwelkomen, die haar aan het hart zal drukken, en die moeder is in rouwkleederen gehuld. Hoe biggelen secretarie te verdeelen. Verder werden door B. en W. in deze zitting aangeboden de beide ontwerpen tot regeling der samenstelling van de brandweer en den dienst van het perso neel der brandweer, waarin het vroeger ingediende brandreglement was gesplitst. De commissie tot onderzoek hiervan be noemd bestaat uit de heeren Zandijk, de Koningh en van Lanschot Hubrecht. Van de commissie voor wetgeving werden ontvangen twee ontwerpen, waarvan het eene bepalingen bevat bij 't ontstaan en met betrekking tot het blusschen van brand, en het andere voorschriften tot voorkoming van brand. Deze beide ontwerpen zullen door eene commissie worden onderzocht, waarvan de hh. van Burgsteeden, Visser en Huet lot leden zijn aangewezen. Utrecht. Zaterdag middag omstreeks 2 uur, geraakte even voorbij de uitspan ning den Hommel bij Utrecht, een til bury met paard, waarin een landbouwer met zijne vrouw die van de weekmarkt huiswaarts keerden, waren gezeten, in den Leidschen Rijn, tengevolge van het schrikken van liet paard. Met behulp van eenige ter plaatse aanwezigen, mocht men er in slagen, beide personen uit het water te redden en werd ook het paard, nadat de tuig- deelen waren losgesneden behouden aan wal gebracht. De vrouw bekwam eene belangrijke, doch niet gevaarlijke ver wonding aan het hoofd en werd door een ter plaatse verschenen student in de medicijnen verbonden. Door de studenten der medische faculteit, werd jl. Maandagmiddag in het physiologisch laboratorium alhier, aan prof. Dr. W. Engelmann een aandenken aangeboden, als bewijs hunner erkente lijkheid, wegens het bedanken door dien hoogleeraar voor eene benoeming naar elders. Voor de examens voor onderwijzer en onderwijzeres hebben zich 76 candi- daten aangemeld. Die voor onderwijzeres zijn j.l. Maandag alhier aangevangen en zullen tot Vrijdag a.s. duren, terwijl den 10 dezer de examens voor de mannelijke candidaten zullen beginnen. In een te Utrecht verschijnend Ad vertentieblaadje komt de navolgende ad vertentie voor Er biedt zich aan een Wasch- vrouw, droog of nat thuis, niet gegloord maar wel gebleekt voor billijken prijs. Brieven franco on der nO. dezer, bureau \/d blad. ScherpeuzecI, 4 April. Met het fa briekswezen gaat het hier niet vooruit. Van alle eenmaal zoo bloeiende inrich tingen houden thans alleen de zaken van de hh. J. Heinen, G. van Leersum, de firma de wed. D. Homoet en zonen en G. van Kessel, de eer van Scherpen- zeels industrie nog op. Van dat 4tal gaat thans de wed. D. Homoet en zonen, die zooveel jaren door haar deugdelijk fabrikaat een goede naam in Nederland had, voor dit dorp verloren, daar haar fabriek een onderdeel zal worden van de nmachinale sajet en vijfschachtfabriek" van den heer D. van Woudenberg te Veenendaal, wiens steeds in bloei toene mende industrieele inrichting, een sie raad van Neerlands fabriekswezen, al weer in beteekenis toeneemt. Studenten-kloppartij. Te Miinchen ontstond onlangs een vechtpartij tusschen Grieksche en Duilsche studenten. Al spoedig kwamen er pistolen en messen in het spel en er vielen zware gewon den, zoodat het muisje wel een staartje zal hebben. De twist begon in een kof fiehuis, waar de Grieken het lied der niet beider tranen over de wangen Hoe lang en innig sluit die moeder haar niet in hare armen Hoe aandoenlijk, hoe treffend zijn niet hare woorden, als zij Richard toespreekt, en zegtngij wilt en zult haar waarlijk gelukkig maken, denk, dat ik buiten haar niets meer op de wereld bezit. Gij gevoelt, dat mevrouw Bóhmer denkt, aan den dag, waarop ook zij met haar echtgenoot van haar huwe lijksreis terugkeerde, toen ook zij de eerste bladzijde Tan haar huwelijksboek opende, en nu is dat boek Toor haar gesloten, want zij is weduwe geworden. Maar zij is moeder gebleven, op de doch ter, die God haar geschonken heeft, zal zij al hare liefde overbrengen. Zij wil leven voor haar en, als God het wil, ook voor hare kleinkinderen. Richard is diep aangedaan door de be wijzen harer moederlijke liefde. Hij ver nieuwt plechtig zijn belofte, alles voor Mathilde te zullen zijn, hij gevoelt het, dat die vernieuwde belofte haar goed doet en bemoedigt. Hoe smaakvol had mevrouw Bölimer de meubelen gerangschikt. Zij kende zoo juist, de smaak harer dochter. De studeer kamer voor Richard, daar had zij niets gedaan, sdit moet," zegt zij, Toor het eerst met een glimlach, nuwe Mathilde doen, want gij moet, wanneer gij u daar DuitschersiDuitschlahd. Duitschland bovenal", met spotliederen beantwoord den. De Duitschers alleen hebben veel gekwetsten. Zij waren enkgl met wan delstokken gewapend, maar overtroffen de Grieken in getalsterkte. Een student ligt hopeloos, daar hij een steek in de long kreeg, terwijl nog een ander drie mes steken bekwam. Bismarck en 't parijsche juffertje. Volgens een der Duitsche bladen ontving vorst Bismarck eenige dagen geleden een brief van eene jonge dame uit Parijs, waarin zij hem schrijft, »dat zij te jong is om hem door den oorlog te moeten haten, maar daarentegen de grootste be wondering voor zijn genie koestert en gaarne eens een echt bericht omtrent zijn gezondheidstoestand zou willen heb ben, daar de Fransche dagbladen opzet telijk of bij ongeluk altijd onware be richten bevatten." Vorst Bismarck schreef aan de jonge dame, die Alice Bernaux heet, een zeer aardigen brief terug, waarin hij ver klaarde, dat geen oorlog ter wereld hem er toe zou kunnen brengen, op zulk een bekoorlijk jong Parijsch dametje boos te zijn dankte voor de vriendelijke deelne ming en verklaarde, dat liet hem niet slecht ging, maar hij moest helaas, zeker wel tot vreugde van vele Franschen ver klaren, dat hem de rheumatiek zeer veel booze oogenblikken bezorgde. De jonge dame, medelid ccncr rijke koopmans familie, is niet weinig trotsch op den brief van den vijand van haar vaderland. Moedig gedrag van een non. Overal schijnt men tegenwoordig last te hebben van dolle honden. Uit Mayenne wordt weer het volgende gemeld Een van de zusters van het klooster der Heilige Ursula, bevond zich met eenige van haar schoollieren buiten de muren van het klooster, toen er plotse ling een groote langharige hond ver scheen. Hij liep op de kinderen toe, beet naar een er van en wierp een ander op den grond. De zuster pakte het woeden de dier bij de keel en hield hem stevig vast, terwijl zij tegelijkertijd uit al haar macht om hulp riep. Twee mannen kwamen op het geschreeuw toeloopen en maakten het dier met bijlen af. Zij kwa men echter niet vroeg genoeg om te be letten, dat de moedige zuster op drie plaatsen werd gebeten. De kans bestaat evenwel dat de edelaardige vrouw door Pasteur zal gered worden. Graaf van Bïlandt, een Nederlander woonachtig in het zuiden van Belgisch Brabant, heeft ook een bezoek ontvan gen van de oproerlingen. Hieromtrent wordt het volgende gemeld. Laatstl. Zondag werd het kasteel aan gevallen door eene bende van 30 boos wichten. De heer des huizes deed onmid dellijk de deuren sluiten, begaf zich naar een der vensters en vroeg aan zijne ibe- zoekers," wat zij verlangden. Toen hij hun brood aanbood, weigerden zij dit en eischten geld. De heer Van Bylandt wilde hun ook dat toestaan en verklaarde, dat hij hun ieder 50 c. zou geven. De bandieten bedongen echter 50 gld., dreigende liet kasteel te plunderen en in brand te steken, als men het hun niet dadelijk gaf. Zij hieven een tonnetje om hoog, met de mededeeling, dat zij daarin petroleum hadden meegebracht. Op de besliste weigering van graaf Van Bylandt, begonnen de kerels hunne dreigementen uit te voeren. De heer v. Bylandt, in staat van w,ettige zelfverdediging zijnde, legde nu op de bende aan en loste de twee schoten uit zijn jachtgeweer. Zij waren raak ook. Een der booswichten werd zwaar aan de hand gekwetst, een tweede ontving een kogel in het hoofd. De bende nam daarop ijlings de vlucht, maar het ge lukte nog eenigen hunner, waaronder enkele aanvoerders, in hechtenis te nemen. Deze week had een stedelijk beambte te Pavia, genaamd Sacchi, het geluk zijn bevind, gevoelen, dat de liefderijke hand uwer Trouw alles geregeld heeft. Richard en Mathilde verhalen met geest drift hunne reisontmoetingen en menige kluchtige gebeurtenis wekt de lachspie ren op. Al wil mevrouw Böhmer ook spoedig naar Hamburg teruggaan, zij moet minstens veertien dagen blijven »want" zegt Richard, sik heb nu zooveel te doen, om de werkzaamheden der fabriek te regelen, en als ik dan daar ben, zou Mathilde het zoo eenzaam hebben. Kalm en rustig gaan de eerste dagen in hunne woning voorbij. Menig bezoek van vrienden en bekenden wordt hun daar gebracht. Eindelijk is de dag aangebroken, dat de werkzaamheden in de fabriek zullen beginnen. Een flinke, ongehuwde mees- tersknecht, die grondig zijn vak ver staat, is al aanwezig, met wien Richard de voorbereidende werkzaamheden regelt, ook de heer Fleischhauer is veel te Bremen, om daaraan zijn goeden raad en goed keuring te geven. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2