NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. toe MÉsische Vertelling, VEROORDEELD. N. 38. Woensdag 12 Mei 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. F euillet on. stot-tai. AMIRSF001TSC1E COURANT. Pet 3 maanden 1Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van I6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Tweede Kamer is bijeen ge roepen tegen Dinsdag 18 Mei ten half twee ure. Uit Berlijn wordt aan de N. R. C. geseind Bij den Duitschen Bondsraad is een ontwerp-besluit ingediend, om aan de Nederlandsche vlag het recht van kust vaart te verleenen. Volgens de rijkswet van 1881 hebben alleen Duitsche sche pen het recht ter uitoefening dezer vaart, maar kan het met toestemming van den Bondsraad ook aan buitenlandsche sche pen worden toegekend. Tot de vreemde vlaggen, die ter uitoefening van dat be drijf zijn toegelaten, behoorde de Neder landsche vlag nog niet. Met het oog hierop zegt het Montagsblatt: «Volgens de memorie van toelichting bij het thans ingediende ontwerp-besluit, moeten er zich onlangs omstandigheden hebben op gedaan, volgens welke het voegzaam wordt geacht, ook aan de Nederlandsche vlag de uitoefening der Duitsche kust vaart toe te staan. Nadere inlichtingen zijn er niet bijgevoegd en zullen eerst bij de beraadslagingen in den Bondsraad worden gegeven." Naar ik hoor, is de aanneming van het voorstel om Nederland weder tot de kustvaart toe te laten, zoowel in de com missie van den Bondsraad, als in de vol tallige vergadering van den raad valko men verzekerd. De Rijksdag heeft in deze aangelegenheid geen beslissende stem, zoodat de zaak beslist is, zoodra zij door den Bondsraad wordt goedgekeurd. De Duitsche regeering is voorts thans toegetreden tot het voorstel van Neder land om een internationaal congres te houden, met het doel gemeenschappelijke maatregelen te nemen tot het tegengaan van den handel in sterken drank bij de visschersvloten op de Noordzee, en twee commissarissen benoemd, die het con gres, hetwelk op 10 Juni in Den Haag aanvangt, zullen bijwonen. Tot dusver had de Duitsche regeering zich zeer ge reserveerd gehouden tegenover het Ne derlandsche voorstel, doch thans toont zij zich geneigd om in goede overeenstem ming met Nederland, deze aangelegenheid tot een einde te brengen. DOOR Ter vergadering van de tWillem Barents-vereeniging", die Zaterdag j.l. te Amsterdam plaats had, is besloten tot ontbinding der vereeniging en tot oprich ting van een «Willem Barentsfonds" om daaruit in gunstigen tijd nieuwe weten schappelijke reizen te laten doen. Hut Poolschip «Willem Barents" zal echter worden verkocht en het batig saldo voor het fonds worden bestemd. Hulde werd gebracht aan den voorzitter, den heer Rahusen, en aan de commandanten en officieren der expeditiën, in 't bijzonder aan de nagedachtenis van Koolemans Beijnen. Door de afdeeling zeevaart van het meteorologisch instituut te Utrecht is een atlas saamgesteld uit de op de reizen van de «Willem Barents" gedane meteorologische waarnemingen. De correspondent der N. R. Ct. te Berlijn meldt «Uit Bad Wildungen wordt bericht, dat aldaar apartementen voor den Ko ning en de Koningin der Nederlanden in gereedheid worden gebracht, en dat de komst van HH. MM. tegen den 18. dezer aangekondigd is. «Uit goede bron verneem ik, dat de Duitsche regeering, na de aanneming van het zalmtraetaat door de Nederland sche kamers, niet meer zooveel politiek gewicht als vroeger hecht aan het trac- taat over den letterkundigen eigendom. Met het oog op den algemeenen en sterken tegenstand, dien dit tractaat in Nederland ondervindt, en in de veronder stelling, dat misschien later eene inter nationale regeling van liet bedoelde on derwerp tusschen alle staten mogelijk is, schijnt de regeering te Berlijn niet geneigd, om den wille van laatstbedoeld tractaat, de thans bestaande voortreffe lijke verhouding tusschen Berlijn en 's-Gravenhage eenigszins in gevaar te brengen. De Heer J. F. Huijsser, die bij den jongsten wedstrijd te Nijmegen een prijs heeft behaald, heeft de reis van Overveen naar Maastricht per tweewie- Ier afgelegd. Hij vertrok namelijk Don derdagochtend te 4 uren uit Overveen en kwam achtei eenvolgens aan te Am sterdam om 5.25, te Amersfoort 9.45, te Arnhem 1.25, te Nijmegen 3.10, te Venlo 8.50, te Roermond 12 's nachts en te Maastricht 3.38 's morgens. Binnen kort zal elke reiziger, gezeten in een trein voorzien van westing- house-rem, die trein tot staan kunnen brengen. Het Rolt. Nbl. geeft van de inrichting daartoe de navolgende beschrij ving. In elke afdeeling der rijtuigen is aan gebracht, in het midden boven de zit bank en tegen het schot, ter behoorlijke hoogte, een hefboom, waardoor een luchtklep der Westinghouse-Iuchtleiding wordt geopend en geopend blijft, wan neer die hefboom naar rechts wordt gedraaid. Door deze luchtontsnapping wordt de trein geremd. Bij het naar rechts bewegen van den hefboom wordt daardoor een zijden draad (gesloten door een plombe) in de rijtuigafdeeling verbroken, terwijl tevens buiten bij den bakboom van het rijtuig een witte plaat te voorschijn komt, die de afdeeling aanduidt, waarin de hefboom is gedraaid. Door het weder naar links draaien van den hefboom wordt de rem- luchtklep gesloten, doch blijft de witte plaat (buiten) in het gezicht, totdat zij door liet treinpersoneel wordt opgeklapt. Onder het geheele rijtuig is een me taaldraad, die aan de beide einden door een spiraalveertje wordt gespannen en op plaats gehouden. In dien metaaldraad zijn schakels met langwerpige gaten, één onder elke rijtuig afdeeling, Wanneer de hefboom in een der rijtuig-afdeelingen naar rechts wordt be wogen, wordt deze beweging door mi ddel van een koperdraad en tuimelaar (bel. crank) aan den metaaldraad onder het voertuig medegedeeld, en hierdoor aan een klep (release valve), die in de hoofd- luchtleiding is geschroefd, zoodat de lucht ontwijkt. De verticale arm van de tuimelaars reikt daartoe in de bovengemelde scha kels met langwerpig gat, zoodat wanneer de hefboom in een der rijtuig-afdeelingen wordt bewogen, de hefboomen in andere afdeelingen niet medewerken, en dus de witte plaat daar niet te voorschijn komt. In elke rijtuig-afdeeling kan de rem dus in werking worden gesteld, wanneer dit niet reeds in eene andere afdeeling heeft plaats gehad, en wanneer in eene afdee ling het in werking brengen van den rem om eenige reden wordt gestaakt, kan in de andere afdeeling steeds de rem zonder eenigen hinderpaal in werking worden gebracht. Als voorzorg wordt door een wrijvings- veer achter den hefboom in de rijtuig afdeeling belet, dat die hefboom door de veeren, welke den metaaldraad onder het voertuig spannen, wordt verplaatst, zoodat het sluiten der luchtklep alleen kan plaats vinden door het draaien van den hefboom in de rijtuig-afdeeling. Bij W. Versluys te Amsterdam is verschenenDc onbevoegdheid der Hol- landsche literaire kritiek door Willem Kloos en Albert Verweij. In deze brochure deelen de schrijvers mede, dat zij de eigenlijke auteurs zijn van den bij W. Gosler te Haarlem uit gekomen roman in verzen »Jidia, een verhaal van Sicilië, door Guido." Het was den schrijvers door vele min of meer bekende dichters en prozaschrij vers kwalijk genomen, dat zij het groot ste deel der Hollandsche letterkundigen het recht ontzegd hadden verzen te be- oordeelen. Om de proef op de som te geven, dichtten zij een «roman" en zon den haar aan de critiseerende bladen en tijdschriften. Welnu, als om strijd werd liet «verhaal" vol onzin en slechte verzen geprezen. Fiora della Neve, Holda, W. Gosler, Smit Kleine, Cosman, een onge noemde beoordeelaar in de Tijdspiegel, zekere Krioo in Europa, P. Br. (Proo. Overijselsche en Zwolsche Courant, staken de loftrompet over deze «doode glasoogige marionet" over dit «hoopje hout en kleurige vodden," dat zij voor «een levenden, voe lenden mensch" hielden. Waarschijnlijk zal dit vlugschrift met meer genoegen door de heeren Kloos en Verweij zijn geschreven, dan door de heeren critici worden gelezen. Het is moeilijk te ontkennen, dat onze fijnproe vers er zijn ingeloopen. Het zal nu voor het publiek de moeite waard zijn te zien, hoe de bedrogtnen er zich weer uit redden. Een Groninger student is veroor deeld tot f lOO boete, subs. 15 dagen gevangenisstraf, wegens het ontvreemden van onderscheiden belknoppen en een spionspiegellje, dat men vergeten had in te nemen. Prof. Spruyt brengt ter kennis van de vrienden van Zuid-Afrika een verzoek, door den heer W. Louis, direc teur der opleidingsschool te Pretoria, tot hem gericht, om hem behulpzaam te zijn bij het aanvullen van zijne schoolbiblio theek. De Ned.-ZuidAfr. Vereeniging heeft daartoe eene som beschikbaar gesteld, terwijl door bemiddeling van mr. A van Naamen van Eemnes, uit Zwolle, reeds eene verzameling boeken werd gezonden. Behalve lectuur voor schoolkinderen, wenscht men ook lectuur voor volwasse nen te zenden. Boeken worden ingewacht aan het adres van den secretaris der N.-Z.-A. vereeniging, mr. N. A. Calisch, Keizersgracht 647 te Amsterdam, en opgaven ven den prijs, waarvoor men werken zou willen afstaan, aan dat van prof. Spruyt. De twaalfde jaarvergadering der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin zal worden gehouden op Vrijdag, den 28. Mei e.k., des mid dags één uur, in het departements-gebouw dei Maatschappij tot Nut van 't Algemeen achter het paleis te Amsterdam. Te Heusden kwam Maandagmorgen vroeg een dolle hond de gemeente binnen en verliet haar weer door de Herptsche poort, niettegenstaande de politie alle mogelijke moeite deed om het dier te dooden. Volgens latere berichten ver toonde hij zich ook aan den Vlijmen- schen dijk, waar men, door de telephoon gewaarschuwd, hem onder schot trachtte te krijgen. Verscheidene honden te Heus den werden gebeten en zijn door de be voegde macht afgemaakt. In Limburg is het de gewoonte, dat de candidaten hetzij schriftelijk, hetzij mondeling om de stemmen der kiezers vragen. De heer L. Haffmans, die inder tijd zijn «rnag ik nog eens terug komen?" aan de Kiezers der Tweede Kamer met een herkiezing beantwoord zag, heeft zich nu weder voor de Prov. Staten tot de kiezers van Horst gewend, met het verzoek hem te herkiezen. Hij schrijft: «De vraag is wel een weinig onbeschei den, maar ik denkZoolang de kiezers het goedvinden en mij de noodige kracht niet ontbreekt, blijf ik op mijn post. «Verzoeke mij dus aanstaanden Dins dag niet te vergeten en te bedenken dat, ofschoon er zich drie nieuwe candidaten ppdoen, er toch maar ééne plaats vacant 5) \ergeet mij niet geheel en al, en breng Rosario mijne groeten." De aangespro kene drukte hem, terwijl hij zijne blik ken afwendde, de handen. Eenige minuten later roeide de boot met den geboeide ,en zijne vier bewa kers naar de gele streep, welker zand- steenmassa's de onderaardsche gewelven omgeven van hen, die tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld zijn. De jeug dige Andaluziër was genoodzaakt zich in hel midden van het vaartuig te zetten, met een Guardia aan weerszijde. Op eens echter stond hij op, zonder dat de soldaten hem dit belett'cn. Daar stond hij met het gezicht naar Spanje gekeerd; de Andalusische kust, de golf en de rots van Gibraltar, de zee en de hemel ver toonden zich in wondervolle pracht. Met wijd geopende oogen trachtte de gevan gene zoolang mogelijk den aanblik der gouden zonnestralen te genieten. Plot seling overdekte hem van achteren een koele schaduw en hij viel op de bank van het vaartuig, dat onder de kerkergewelven verdween. III. Op den avond van denzelfden dag be vond Rosario zich in haar nederig slaap vertrek en voor haar stond Miss Florry Arrowsmith. «Zeg mij dan toch, wat u eigenlijk scheelt," sprak deze. «Uw zon derling gedrag is ons allen in 't oog ge- loopen. Gij schijnt gejaagd, en 't is alsof u een ongeluk is overkomen. Spreek toch, en zeg wat er gebeurd is." «Ach Miss Arrowsmith, gij hebt gelijk, en zoo gij mij ook niet gevraagd hadt, zou ik mij toch tot u om raad en hulp hebben gewend. Er is werkelijk een groot on geluk gebeurd." Het meisje zei dit met zulk eene kalmte en bijna onverschillig heid, dat Florry er meer door werd aan gegrepen, dan wanneer zij haar zulks onder jammerklagen en snikken had medegedeeld. «Spreek dan toch," riep zij luid, terwijl zij het meisje bij den arm vatte, «wat is u overkomen?" «Mij? in 't geheel niets, dat heet, zeer weinig," riep nu Rosario met bevende stem, «maar hij werd ter dood veroordeeld." «Ter dood veroordeeld, wie?" »Hij, hij, José, mijn verloofde." «José Riveras zou ter dood veroordeeld zijn herhaalde Miss Arrowsmith langzaam en met nadruk, als hadde zij niet goed gehoord. «Maar weet gij wel wat gij zegt Zeg dan toch in 's hemels naam, wat is er gebeurd Ach ik weet het helaas, maar al te goed," hernam Rosario bedrukt. «Herin nert gij u nog, dat in den nacht voor ons vertrek, buiten de Linea een schrik kelijke en bloedige misdaad gepleegd werd?" Florry knikte. «Van deze misdaad werd José aangeklaagd «José «José werd aangeklaagd, ter dood ver oordeeld en vervolgensbegenadigd." «Mijn God, wie had zoo iets ooit van José kunnen vermoeden?" «Maar Miss Arrowsmith," riep het arme dienstmeisje in werkelijken zielsangst, «hij is immers onschuldig." «En waarom werd hij dan veroordeeld «Waarom hij ver oordeeld werd Wijl de overlevende vrouw beweerde, dat hij de moordenaar was, zijn dolk stak nog in het lijk der eene, aan zijn uniform werden sporen van bloed ontdekt, en hij wilde niet zeggen, waar hij dien nacht geweest was. En in deze twee maanden", snikte zij, «dat ik met u te Londen en te Croydon was, mij vermaakte en op eene gelukkige toekomst hoopte, stond José te Algeciras met geboeide handen, gekluisterde voeten, met een ijzeren ring aan den wal vast geklonken. In deze houding moest hij ook slapen, zoodat zijn hals rondom slechts eene wonde werd en hij dien nauwelijks bewegen kon.1) O! Maria onbevlekte! i «Rosario," vervolgde Florry, die haar zooveel mogelijk zocht te troosten, dat is zeer zeker een groot ongeluk voor u doch mettertijd zult gij u in uw lot leeren schikken. Nu zijt gij nog ongehuwd en dus vrij. Bedenk echter in welken schrik- kelijken toestand gij hadt kunnen ge- raken, zoo gij de vrouw van zulk een 1 man waart, en hij dan zulk eene mis- i daad had gepleegd «Maar hij is on schuldig, onschuldig, begrijpt dan toch, hij is onschuldig «Ja, lieve Rosario," hernam Miss Arrowsmith, terwijl zij gansch vertrouwelijk en liefdevol haar rechter arm om het middel barer bediende sloeg, «het valt ons vrouwen hard aan de schuld van onzen beminde te gelooven. Wanneer ik denk, dat men van Harry zeide neen, ik mag daaraan niet den ken maar zie, wanneer ook tien oog- 1 Streng historischin de gevangenis van Algeciras, provincie Cadix, Spanje, November en December 1881 en Januari 1882. getuigen het mij onder eede bevestigden, ik zou hun geen geloof schenken, en ik zoude zeggen zooals gij Mijn beminde is onschuldig I" Hoe goed Florry het ook met hare toespraak meende, zij miste totaal haar doel. De jonge Spaansche verwijderde op vrij trotsche wijze, den haar zoo vrien delijk omslingerenden arm, en het zou moeielijk te beslissen zijn geweest, of de tranen, die in hare oogen parelden, meer het gevolg waren van het haar drukkend en grievend leed, dan van het gevoel van gekwetste eigenliefde, toen zij uitriep: «Neen, Miss Florry Arrowsmith, niet wijl José mijn verloofde is, geloof ik aan zijne onschuld, maar wijl ik de overtui ging heb, dat hij onschuldig is wijl ik het weet, ja, ik herhaal het nog eens, wij! ik het gansch zeker weet, wijl ik het overtuigend bewijs ervan heb." Bij het hooren van deze besliste uitspraak, stond de Engelsche eenige oogenblikken van verbazing stil. Eindelijk echter vroeg zij «Maar welk is dan wel uw bewijs, dat zwaarder moet wegen, dat overtui gender moet zijn, dan de vele degelijke en ontegensprekelijke bewijzen, waarop hij veroordeeld is?" Het dienstmeisje scheen op eens den moed te ontzinken en keek bedeesd voor zich op den grond. Eindeljjk zei zij gansch langzaam «Welke

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1