nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. VEROORDEELD. Eene Anlatack Vertelling, N. 40. Woensdag 19 Mei 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: BINNENLAND. YERSCHIJi\T WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: F euillet on. stot-tai- AMERSFOORTSCIE COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. De koninklijke familie zal, volgens eene mededeeling in de N. R. Ct., in October op het Loo terugkeeren. De gedachtenwisseling onlangs in de Tweede Kamer gehouden over den han del in kunstboter, heeft den Minister van Jusiitie -versterkt in zijne meening, dat de nieuwe strafwet niet voldoende waakt tegen bedrog bij den verkoop van eet waren. Hij wil den handel in kunstboter echter volstrekt niet tegengaan. Integen deel, verdient in zijn oog het maken van kunstboter geenszins met minachting te worden bejegend, mits men het artikel maar niet als natuurboter in den handel brengt. De Minister houdt de kunstboter wel degelijk voor een belangrijk deel der volksvoeding. Om verschillende hoedanig heden is dit nijverheidsproduct zeer ge schikt, om, onvcrvalscht en goed bereid, de echte boter, die door haar grootere duurte voor een groot deel van het volk niet te bereiken is, te vervangen. Maar wordt er oneerlijke concurrentie gevoerd en wordt de kunstboter verkocht onder den naam en den schijn van na tuurboter dan wil de Minister dat bedrog bestraffen. Verder dan tegen bedrog met kunst boter gepleegd, te waken, wenscht de Minister niet te gaan. De aanprijzing of zelfs eenvoudige aanbieding van eenig fabrikaat als echt en onvervalscht, terwijl het een namaaksel is van soms aanmer kelijk mindere waarde en bruikbaarheid, dat bovendien met de waar die het heet te vervangen, niets dan den naam en de kleur gemeen heeft, is volgens de Re geering, werkelijk bedrog. Van een ge oorloofd middel van aanbeveling heeft 't althans niets. Een en ander heeft hem geleid tot het voorstellen aan de Tweede Kamer van de volgende strafbepaling: Met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar wordt gestraft de verkooper die den kooper bedriegt lo. door hem opzettelijk te verkoopen of te leveren wat niet of slechts gedeel telijk in uiterlijk gelijkt op hetgeen hij verlangde en meende te koopen of kocht; 2o. door hem, die een bepaald aange- Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viern.aal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. wezen voorwerp kocht, opzettelijk daar voor iets anders in de plaats te leveren 3o. ten opzichte van de hoedanigheid of de hoeveelheid van het geleverde, door het aanwenden van listige kunstgrepen. De Ned. Stoompost schrijft: Naar luid der berichten, welke uit de verte tot ons doordrongen, zou inderdaad tot tariefsverhooging van telegrammen zijn besloten, omdat de meesten van hen, die geroepen werden het wacht woord: vermeerdering van inkomsten te beantwoorden, voorstellen in bedoelde richting zouden hebben ten beste gege ven. Zoodanige oplossing van het vraag stuk, langs welken weg de telegraphie meer zou rendeeren, blijft ons voorkomen te zijn in strijd met het algemeen belang. In vroegere opstellen hebben wij reeds getracht dit aan te toonen en, onze roeping getrouw, wenschen wij ook nu nog in de hoop dat het niet te laat zij opnieuw eene poging aan te wen den, om te doen uitkomen, welke ver derfelijke uitwerking de verhooging van het telegram-tarief zou meebrengen. Het zal wel geen betoog behotven, dat, om de instelling der telegrafen aan hare bestemming ten volle te doen beantwoorden, het communicatiemiddel op ruimer schaal dan tot dusver dient te worden gebracht, althans wanneer het geen ijdele klanken zijn, dat, langs dien weg, handel en nijverheid kan worden bevorderd. Neemt men dit aan, dan ligt het voor de hand, dat mede de schatkist voordeel er van zou genieten, aangezien de baten, welke haar toe vloeien, bij verhoogde welvaart zullen toenemen. Immers, de opbrengst van patent- en zegelbelasting, van hoofdelij- ken omslag en personeel staat met die welvaart in nauw verband, ja draagt, bij behoudt van denzelfden maatstaf, de mildere toevloeiing der belastingen het onfeilbaai kenteeken in zich, dat de natie in welzijn vooruitgaat. De kosten, aan de telegraphie besteed, zijn dan ook niet verspild; de schatkist ontvangt die langs anderen weg in ruime mate terug, ten voordeele van het algemeen. Doch ook buiten deze indirecte tegemoetko ming gedijt menige nering en bedrijf, wanneer zij, die de onmiddellijke voor- deelen der versnelde communicatie-mid delen genieten, uitgebreider zaken doen. Met het oog op een en ander, verdient dan ook o. i. geen maatregel aanbeve ling, die het zaken doen belemmeit, als hoedanig wij de opvoering van het tele gramtarief meenen te moeten blijven beschouwen. Te Groningen is door verschillende werklieden-vereenigingen een maatschap pij tot stand gekomen, die zich ten doel stelt elkanders belangen te behartigen. Men heeft een flink gebouw gekocht waar, behalve een uitspanningszaal, eene wel ingerichte leeskamer zal zijn. Jene ver wordt er niet verkrijgbaar gesteld. Nadat Ged. Staten van Gelderland twee malen hadden geweigerd hunne goedkeuring te verleenen aan een besluit van den Raad der gemeente Ede, waar bij bepaald werd, dat ook de jaarwedden van de reeds in betrekking zijnde onder wijzers zouden verlaagd worden van f600 tot f 500, is de Raad dier gemeente in beroep gekomen bij Z. M. den Koning. Ingevolge een Kon. besluit van 7 Mei II., blijven thans de bedoelde onderwijzers dezelfde jaarwedden genieten als tot heden het geval was. Door de Urker visschers is bij de Regeering aanvrage gedaan om vergroo ting van de haven op hun eiland. Den 12 Juli a.s. zullen te Harlingen nationale wielerwedstrijden worden ge houden. De wielerwedstrijden, uitgeschreven door de Haagschevereeniging «de Ooievaar" zullen hoogstwaarschijnlijk plaats hebben op 21 en 22 Augustus a.s. Aan prijzen wordt alsdan voor een bedrag van f1000 uitgeloofd, terwijl o.a, zal gereden worden om het «Meesterschap van Zuid-Holland." Men schrijft uit Aalten aan de N. R. Ct. Sedert meèr dan twee eeuwen is eene landbouwers-familie in deze gemeente, Kamphof op «Groot-Veenhuis," buurt schap Haart, in het bezit van een onfeil baar middel tegen den beet van een dollen hond, ook al is het tien dagen na het voorval. Dat dit nogal bekend is, en niet alleen in deze omstreken, blijkt hieruit, dat genoemd middel gehaald wordt voor patiënten, die op meer dan 30 uren afstand van hier wonen, zoowel in Holland als in Pruisen. Het verlangen naar regen op de Veluwe dat groot was en hoogst noodig voor haar plantengroei, werd in de laat ste dagen bevredigd, toen verkwikkende buien een aangename afwisseling brach ten in de voortdurend zoo dorre en droge temperatuur. Is 't vooruitzicht op een flink roggevcrbouw tengevolge van den langdurigen winter en het uiterst strenge voorjaar al niet groot, de gevallen regen, zich herhalende nu en dan, doet nog een middelmatige opbrengst'verwachten. In zonderheid de weilanden hebben een nieuw uitzicht gekregen, dat, bij een zachten, warmen wind, op een gunstig grasverbouw hoop geeft en den land bouwer eene groote zorg, die voor zijn vee, van '1 harte neemt. Ook op de tuin vruchten is een invloed ten goede ge oefend, die opmerking en waardeering verdiend. Het gezaaide bekwam de noodige groeikracht om zich te ontwikkelen, en 't zetten van erwten en boonen om streeks midden Mei behoeft om de droogte niet gestaakt te worden of door buitengewone middelen bemoeilijkt. Aan alle ontberingen het hoofd biedende, zijn allerwege de Veluwsche bosschen in een prachtig, jeugdig groen kleed gedost, en tal van gevederde zangers en hunne respectieve ega's hebben er zich geïnstal leerd, zoo om concerten te geven als voor vermeerdering van familie te zorgen. Ook de dorre heide bleef niet verlaten, nu kieviet en leeuwerik er hun tenten opsloegen, en mede hun vreugde te ken nen geven over den gunstigen ommekeer in de natuur. Door de bemoeiingen van het Ne- dcrlandsch Landbouw-Comité, zijn ten behoeve van landbouw-gezelschappen gun stige resultaten verkregen van de directiën der Staats-, Hollandsche en Rijnspoor wegmaatschappijen. Op de Staatsspoorwegen wordt aan de leden van landbouw-vereenigingen, in dien zij in gezelschap van ten minste 10 personen te zaaien reizen, eene vermin dering van 50 ten honderd op den vracht prijs enkele reis toegestaan. Door de Hollandsche Maatschappij eene vermin dering van 50 ten honderd aan gezel schappen van ten minste 8 reizigers le klasse, 10 reizigers 2e of 3e klasse, tus- schen alle stations op afstanden van 20 k. m. Door de Rijnspoorweg-Maatschappij worden gezelschapsbiljetten voor enkele reizen afgegeven met 50 pCt. verminde ring voor landbouwers en verkrijgbaar gesteld voor 8 personen le klasse, of 10 2e of 3e klasse. Midden in een kerkelijk feest in het Brabantsch dorpje Dinther, is Don derdag de bliksem in het kerkgebouw geslagen. De kerk was vol met deelne mers aan de plechtigheid: geestelijken, vaandeldragers, «bruidjes® enz. Het voor val wordt in een bericht in De Tijd aldus beschreven «Een groot gedeelte van den stoet had zich in orde geschaard: vaandeldragers bruidjes enz. trokken reeds door de kerk, en de officiant stond met het Allerhei ligste op het altaar naar het volk ge keerd. Daar wordt op eens een gewel dige knal gehoord als van een geweer schot, de bliksem schiet door de kerk, en plotseling is de geheele kerk in op schudding. Allen springen onwillekeurig van hun plaatsen, de dragers werpen de vaandels weg en de massa dringt naar de deuren. De geestelijkheid echter, die, gelukkig, door de kerk verspreid was om de processie te rangschikken, trachtte de menigte te bedaren, doch van alle zijden werd om hulp geroepen, en nu bleek, dat een zestal personen getroffen waren. Gewis moeten wij God danken, die ons godsdienstig volk in dit uur ge spaard heeft, want geen van hen is ge dood. De haren waren verzengd, kleede ren verbrand, beenen of armen verlamd, doch slechts een meisje scheen doodelijk getroffen. Het lag geheel bewegingloos en een ondragelijken reuk verspreidde zich van haar verzengde haren en klee- ren. Toen men echter bezig was met haar de H. Olie toe te dienen, kwam zij tot zichzelve, en wij hopen dat zij zal behouden blijven. Van de processie was natuurlijk geen spraak meer. Dank den H. Servatius, die ons in dit hachelijk oogenblik gered heeft.® In den nacht van 10 op I I Mei om streeks 1 uur, is de horlogemaker D., op een eenzamen weg te Tilburg, ge welddadig aangerand en gedeeltelijk van kleederen, horloge en geld beroofd. Zoo dra de gemeentepolitie kennis van de zaak kreeg, en er een onderzoek was in het werk gesteld, bleek het, dat de dader zekere Schalken was, vroeger te Tilburg, DOOR 7) Het rechtsgevoel van Mrs. Arrowsmith werd hevig geschoktzij herhaalde de aan haren gemaal gestelde vraag: «Het proces moet toch weer op nieuw begon nen worden «Ik vrees, ik vrees zeer," zei de oude man, terwijl hij merkbaar harder aan zijne sigaar trok, en zijn gezicht in eene kleine rookwolk hulde, «er zal niets van gebeuren. Een eenmaal uitgemaakt proces is geene sigaar, die men ter zij legt en eene poos later weer opneemt," en onder- tusschen maakte hij deze beweging met de zijne. «José werd na een langdurig en grondig onderzoek ter dood veroor deeld hij wendde zich tot den koning om gratiezijne doodstraf werd in levenslange tuchthuisstraf veranderd, en hij is reeds in den kerker gebracht. Het is eene afgehandelde zaak. Wie ze aan een nieuw onderzoek zou willen doen onderwerpen, moet verzekerd zijn, dat hij door al de ambtenaren, van af den alguacil (diender) tot den minister president toe, vijandig zal behandeld worden, en dat zij hem alle mogelijke moeielijkheden in den weg zullen leggen. Slechts met duidelijke, onomstootelijke bewijzen zou men zoo iets kunnen be ginnen." «Maar, palief, gij zult toch alles be proeven «Ja, mijne dochter, dat zal ik reeds meer dan eens ben ik in de noodzake lijkheid geweest, als rechter een oordeel te moeten vellen, over het leven en den dood van den evenmensch, en enkel de gedachte, dat ik er toe kon hebben bijge dragen eenen onschuldige te veroordee- len, is verschrikkelijk. Ik ben nu toeval lig tot de moreele overtuiging gekomen, dat een onschuldige levend begraven is geworden, en ik wil liever een groot deel, van hetgeen ik bezit, voor u bezit, mijne dochter," zei de oude kolonel, terwijl hij zegenend zijne hand op Flor- ry's hoofd legde, «verliezen, dan dezen ongelukkige aan zijn lot over te laten." IV. Het kon zoo omstreeks negen ure zijn, toen Rosario de woning haars meesters verliet, om door de smalle steegjes langs de steenen trappen de op den berg gele gen huizen te bereiken. Al deze steegjes, waaronder zeer kleine, en de trappen, die gewoonlijk vier a vijf voet breed, en dertig a twee honderd voet hoog zijn, waren door middel van gas bijzonder helder verlicht; trouwens de gansche verlichting van Gibraltar mag als een voorbeeld aangehaald worden. De reizi ger, die van de andere zijde der golf van Tarifa naar Algeciras gekomen ware, zou Gibraltar bij het vallen van den avond voor een reusachtig kolenbekken gehouden hebben, dat in het midden donker was, terwijl aan den rand duizen den gloeienden kolen, doch even met asch overwaaid, zwakjes doorschitterden. Hadde hij echter nu in het midden van den nacht, terwijl maan en sterren haar volste licht door de heldere lucht naar het aardrijk zonden, aan de landings plaats van Algeciras gestaan, dan voor zeker zoude hij zich door de betooverende kracht der vesting naar de overzijde voelen getrokken. Als een mierenhoop 1 van monsterachtige afmetingen verheft zich de rots uit den donkeren oceaan, en verdwijnt in het nachtelijk firmament. Een reusachtige gordel omgeeft haar in de helling; hier schitteren, glimmen en wemelen als rustelooze mieren, in den witten, roodachtigen en blauwachtigen schijn duizenden lichten, alle veel duide lijker en helderder dan de sterrer. aan het uitspansel. De vele schitterende lichtjes in den stillen eenzamen nacht, roeren gansch innig en vertrouwelijk dengenen, die in zijne jeugd als kind op Kerstavond, door de kerstgeschenken, verborgen tusschen de flikkerende licht jes van den kerstboom, werd verrast. Rosario stapte weldra door de gladde gemacadamiseerde Church-Lane (Kerk- laan) voorbij de kerk en de beurs naar de hoofdstraat, in de richting der haven. Er bewoog zich nog veel volk in de stralen, ofschoon de Engelsche winkels meest alle gesloten waren. Zij trad nabij de post eenen kleinen winkel binnen, welke eenen Arabier toebehoorde. Zij had van JFIorry vernomen, hoe weinig hoop de kolonel koesterde, om iets tot de bevrijding van haren beminde te kunnen bijdragen. Zij echter, door angst gedreven, wilde nu alles in het werk stellen, en trachtte eenen bekende van José op te sporen, die hem in dien noodlottigen nacht, binnen de vesting gezien had. Maar de Arabier schudde het bruine hoofd onder den witten tulband, en toen zij verder bleef aandringen en vragen, werd zij op ruwe wijze bespot door twee kerels in rooden en blauwen boernoes gehuld, die tegen de voordeur leunden. Hare verdere nasporingen bij den barbier en in het koffiehuis, waar zij wist, dat haar beminde bekend was, bleven eveneens zonder gevolg. Diep be droefd begaf zij zich uit de hoofdstraat rechts naar de kleine steegjes tegen de helling van den berg, waar men enkel witte huisjes zonder verdieping aantreft. Deze huisjes zijn meestal door Span jaarden bewoond en dragen alle een Andalusisch karakter. Uit een dezer klon ken de tonen der guitaar en castagnetten naar buiten. Rosario, die blijkbaar het plan had hier binnen te gaan, aarzelde een oogenblik, toen zij het talrijke ge zelschap daar binnen bemerkte. De deur stond wagenwijd'open, en in het vertrek, dat niet grooter was dan eene gewone huiskamer, en dienst deed als keuken en eetkamer en nu zelfs als danszaal, ston den en zalen langs de wanden meer dan dertig Spanjaarden van eiken leeftijd en van beider kunne. Eenige jonge knapen zaten op den grond onder den breeden

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1