NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. VEROORDEELD. Eene AwMusische Vertelling, N. 42. Woensdag 26 Mei 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. F euillet on. I AMEBSFOORTSCHE CODBiNT. abonnementsprijs: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 1G regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. IIH. MM. de Koning en Koningin worden den In Juli met het Prinsesje uit het buitenland op het lustslot Soest- dvjk verwacht. De heer E. Kiderlin jr. behaalde bij den Vrijdag en Zaterdag gehouden wielerwedstrijd te Londen weder den len en den 2en prijs. De plakzegels, tot het zegelen van effecten, zijn aan alle kantoren der regi stratie- en successierechten verkrijgbaar gesteld. Door de Hollandsche Spoorweg maatschappij wordt aan de langs hare lijn te vervoeren deelnemers aan het turnfeest, dat op Maandag 14 Juni e. k. te Helder zal worden gehouden, vermin dering van vrachtprijs verleend, door een biljet enkele reis geldig te verklaren voor heen en terug, van 13 tot en met 15 Juni. Ten stadhuize te Utrecht, is door de vertegenwoordigers der corporatiën, van welke de academische feestviering in Juni e.k. zal uitgaan, j.l. Zaterdag be paald, dat deze viering zal aanvangen op Maandag 21 Juni, alzoo een week vroeger dan aanvankelijk was vastge steld, Des Maandags te 10 uur voormiddags zal volgens het Utr. Dbl., de rector- magnilicus eene redevoering houden. Te 12 uur zal de inhaling der reünisten plaats hebben; en des namiddags te2"2 ure, zal in de Buurkerk de cantate worden gegeven. Op Dinsdag 22 Juni zal des voormid dags te 11 uur in het groot auditorium de plechtige toekenning plaats hebben van de doctoraten honoris causa.-, in den namiddag de maskerade, en des avonds een algemeene illuminatie. Een aantal feestelijkheden zullen het vervolg der week innemen, waaronder ook volksfeesten, o.a. op Zaterdag 26 Juni des voormiddags in de Maliebaan een nationale harddraverij met zeer fraaie prijzen, uitgeloofd door het gemeente bestuur. Gelijk bekend is, hing het van de deelneming der particulieren te Hil versum af, of de Utrechtsche waterlei ding-maatschappij de van de gemeente Hilversum, met zekere garantie, beko men concessie tot het aanleggen en exploiteeren eener waterleiding aldaar, in aansluiting met die te Baarn, uit haar prise d'eau te Soesterberg, tot uitvoering zou brengen. Naar wij vernemen, is er reeds een aanzienlijk gedeelte van het vereischte water-abonnement genomen, en is het zeer waarschijnlijk, dat de waterleiding tot stand zal komen. G. en E. De heer I. Coninck Westenberg heeft, naar het Hbl. meldt, de benoe ming tot wethouder van Amsterdam niet aangenomen. De bakkerij-tentoonstelling, welke te Amsterdam van 2 tot 15 Augustus a.s. in het Paleis voor Volksvlijt zal worden gehouden belooft, volgens het Hbl., hoogst belangwekkend te zullen worden. Hoewel voor Frankrijk en En geland de termijn van inschrijving nog niet is gesloten, heeft men reeds de ver zekering, dat zeer samengestelde inzen dingen de tentoonstelling aantrekkelijk zullen maken, o.a. zal er eene volledige inrichting eener Engelsche bakkerij zijn, en zal men twee volledige maalderijen in werking kunnen zien. De meel- en granen-afdeeling zal zeer uitgebreid zijn. Waarschijnlijk is het, dat het geheele Paleis voor Volksvlijt met zijne galerijen en zijn tuin door de tentoonstelling zal bezet worden. Te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de geneeskundige, met acade misch proefschrift, get.: «De door chloor- zure zouten teweeggebrachte vergiftigings verschijnselen", de heer, H. C. M. Van Gorkom, arts, geboren te Amersfoort. Het Vad. maakt melding van een geval van heimwee bij een paard Een op een weiland aan het Bezuidenhout te 's Gravenhage grazend hitje toonde Vrijdagavond, omstreeks schemerdonker, geen weerstand te kunnen bieden aan het sterk verlangen naar zijn meester, aan het Plein woonachtig. Het paardje verkoos dan ook geen oogenblik langer in de groene vlakte te blijven en holde regelrecht naar stal, waarbij het vooraf over niet minder dan zeven slooten moest springen. Alle pogingen om het dier tot staan te brengen misluk len. Het dier scheen gedurende de twee dagen, die hij in de weide had doorgebracht, niets ge geten te hebben, want het was zichtbaar vermagerd. De nieuwe spoorbrug over de Maas bij Venloo, is, op het leggen der rails na, voltooid en blijft in dien toe stand liggen, terwijl de werklieden en opzichters vertrokken zijn en de termijn van oplevering reeds verstreken is. Het zal echter, volgens de IV. R. Ct. nog lang kunnen duren eer de brug aan het publiek verkeer kan overgegeven worden, omdat de regeering en de Mij. tot exploitatie van Staatsspoorwegen het niet eens zijr. over de verschuiving der beide bruggen op hare pijlers. De maatschappij wil de exploitatie harer lijnen niet afhankelijk stellen van verschuiving der bestaande brug in één nachteen kunstwel aardig Is, maar volstrekt onnoodig, daarbij zeer belangrijke sommen kost, en de exploi tatie in gevaar brengt, te'wijl de maat schappij zonder eenig kunststuk, zonder eenige belangrijke uitgaaf en zonder eenig gevaar van stoornis van den dienst, wenscht gebruik te maken van de nieuwe brug tot de andere verschoven is. Het programma is verschenen van de nationale en internationale wie lerwedstrijden, uitgeschreven door de Maastrichtsche velocipèdccltib, onder bescherming der sociëteit «Momus" te houden op Zondag 4 Juli e. k. op het Vrijthof te Maastricht. Er zullen 6 wedstrijden plaatshebben nl. 1. Wedstrijd om het kampioenschap van Limburg (tweewielers) 5000 M. (19 ïonden) alleen toegankelijk voor leden van 't A. N. W. B., woonachtig te Lim burg. 2. Internationale knapenwedstrijd (tweewielers van 40 tot en met 48 inches) voor wielrijders, niet ouder dan 17 jaar. Afstand 800 M. (3 ronden). 3. Groote internationale wedstrijd voor tweewielers. Afstand 8000 M. (31 ronden). 4. Maastrichtsche club-wedstrijd (twee wielers. Afstand 2600 M. (T0 ronden). Alleen toegankelijk voor leden der M. V. C. 5. Wedstrijd voor vreemden (tweewie lers). Afstand 2600 M. (10 ronden). 6. Nationale wedstrijd voor tweewie lers. Afstand 2600 M. (10 ronden). Uit een brief uit Oleh-leh, dd. 13 April blijkt dat weer een onzer soldaten, zekeren Brouwer, naar der, vijand is overgeloopen de kerel schoot nog op den trein, welke langs de posten reed, even wel zonder te raken. De twee gevangen genomen deserteurs Ransonnet en De Mey zijn opgehangen. Men meldt uit 's-Hage aan de Tielsche Courant «Naar in politieke kringen wordt ver zekerd, is voor de verkiezingen eene proclamatie des Konings te wachten." De Stand, bericht, dat het Centraal- comité in zijne gister te Amsterdam ge houden vergadering besloten heeft, aan de kiesvereenigingen te adviseeren, om ook bij deze ontbindingsverkiezing, over eenkomstig den in art. 21 van het pro- £tranr itCSt'iGl'1'"1 I-W,-', c:j Uit ng allerwegen met een eigen candidaat op te tieden, van wiens instemming met het Program men zeker is; en voorts in de districten Almelo en Delft, waar het vol gen van dien regel bij de gelijktijdige aftreding van de beide Kamerleden een herstemming tusschen de twee liberale candidaten en alzoo het stellig verlies van een zetel voor de rechterzij tenge volge zou hebben, slechts één eigen can didaat te stellen en daarnaast het andere aftredend Kamerlid aan te bevelen. «Een uitzondering op den regel, die ditmaal bij de ontbinding door noodwendige tac tiek geboden wordt; maar die, ter voor koming van misleiding en om geen ver keerd precedent te stellen, met zoovele woorden op het aanbevelingsbiljet aan de kiezers behoort te worden meegedeeld." Dat het geen zaak is om te dicht in de nabijheid van de dieren van Madame Caro te komen, bemerkte eergisteren een gasfitter te Arnhem, die binnen het bereik der tijgers komende, door een van hen bij den kraag werd gevat. Ge lukkig dat terstond hulp toeschoot, zoo dat de man met den schrik vrij kwam. In een bierhuis achter de Nieuw- kerk te Dordrecht verscheen Zaterdag middag een onbekend persoon, die zich eenig gelag liet zetten. Met eene vrouw, die kort daarna binnen kwam, knoopte hij een gesprek aan, waarbij hij ver haalde brigadier-majoor bij de rijksveld- wacht te Utrecht te zijn, en belast met de opsporing van den dader van den enkele dagen geleden te Smilde gepleeg- den moord en diefstal, die zich vermoe delijk hier of te Gorinchem zou ophou den. Eene vraag, of de vrouw niet voor een gulden klein geld had, werd beves tigd, maar de vrager had geen gulden in ruilalleen vertoonde hij eene portefeuille met papieren, volgens zijn zeggen gelds waarden, die betrekking op den moord hadden. De vrouw zou hem daarom het geld leenen, waarvoor hij den volgenden dag een rijksdaalder zou terug geven. Tevens vroeg hij een zakdoek te leen, omdat die, welke hij had, met bloed be vlekt was. De zoogenaamde veldwachter liet zich daarna brengen naar eene stalhouderij, waar hij een tilburrie bestelde, om hem naar Gorinchem te brengen. Onderweg uen Koetsier voorgesieiu, uoor te rijden naar Utrecht, maar deze durfde dat niet doen, zoodat hij te Gorinchem zou uitspannen, om den volgenden och tend naar Dordrecht terug te keeren. Wie echter dien morgen kwam, om het reisgeld te betalen, de verwachte persoon niet, zoodat de koetsier de kosten van stalling en nachtverblijf op den koop toe kon betalen, 't aan de politie te Gorin chem overlatende den oplichter op te sporen. Te Raalte kwam Maandag een heer, die namens de Amsterdamsche Lotenbank «Fortuna," beheerder II. Fischer, op de Heerengracht 244, aan verschillende land bouwers loten wilde verkoopen. Twee personen vlogen, naar men meldt, in de kaars en ontvingen tegen betaling van f 10 een bewijs van aandeel in een aantal effecten en loten. De menschen hadden er echter hoegenaamd niet op gerekend, dat zij als zij aandeelhouders willen blijven, gedurende 35 maanden telkens f 10 aan de bank moeten storten als men in gebreke blijft, is men zijn rechten kwijt. Ieder die zich in geldelijke ondernemin gen wil steken, waarvan hij niets afweet, zal wel doen om zich van de voorwaarden op de hoogte te stellen, en vooraf infor- matiën bij goed ingelichte personen in te winnen. DOOR stot-tai. 9) Daarna beval hij Antonio het proces verbaal van het gebeurde te teekenen, want hij had in het logboek opgeteekend, dat de «Virgen" eenen zwaren storm had te doorstaan gehad, en dat hij, om het schip te redden, genoodzaakt was geweest, de lading over boord te werpen. «Antonio echter weigerde beslist." De matroos wreef zich met de hand langs het voorhoofd, alsof hij een onaangenaam beeld wilde verdrijven, en vertelde verder. «Nu beval de kapitein Antonio te binden; dit geschieddetoen liet hij hem aan een touw in zee werpen en den heelen dag, met het hoofd en de schouders boven het water, achter het schip naslee- pen. Wij kregen volop brandewijn. Tegen den avond vroeg hij weer aan Antonio Wilt gjj onderteekenen?" «Neen", ant woordde deze. «Den volgenden morgen", hier stond de spreker op zijn kameraad volgde zijn voorbeeld, terwijl hij het eene glas na het andere binnen schudde, «den volgen den morgen naderde de kapitein weer den rand van het schip en ontving het zelfde antwoord. Des avonds, wij zeilden langs de kunst van Biskaje, vroeg hij voor den derden keer, maar hij kreeg geen antwoord." Een huivering ging Rosario door het gansche lichaam. »Was Antonio dood vroeg zij. «Neen," hernam de gevraagde op doffen tooD, »Antonio was niet dood de «Virgen" zeilde ook den volgenden nacht langs de Baskische kunst, de zon ging den derden dag op en onder, en altoos werd Antonio achter het schip meegesleeptwij echter dronken volop brandewijn. Den daarop volgenden mor gen liet de kapitein hem aan boord hijschen en opsluiten." Pepe sprak zacht jes als tot zich zeiven, zijne oogen staar den ver voor zich uit in de ledige ruimte. Eensklaps riep hij overluid «Wel, waar om lacht ge niet, meisje heb ik u niet gezegd, dat ik u iets grappigs zou ver tellen «En toen, en toen vroeg Rosario. «Toen," hernam de matroos weder op doffen toon, «bleef Antonio twee dagen opgesloten. De «korte" liet hem uit zijn gevangenhok halen en vroeg hem nog maals «Wilt gij het nu onderteekenen en daar hij weer ontkennend het hoofd schudde, stiet de kapitein hem tweemaal zijnen degen in de borst en liet hem over boord smijten. Toen wij in de haven van Southampton aankwamen, stond in het logboek, dat de eerste stuurman, ge durende eenen storm over boord was geslagen." Nadat het meisje eenigszins van de ont steltenis, die het afgrijselijk verhaal op haar had gemaakt, tot zichzelve was ge komen, en zich het doel van hare komst op deze plaats herinnerde, riep zij luid «Wat kan dat alles José baten «Dat ga ik u zeggen meisje," zei de oudste der beide matrozen, «wanneer twee menschen onder één dak wonen, en een van beiden heeft eene misdaad gepleegd, en een hunner heet José de la Caballeria, is 't zoo klaar als de zon, dat het nog in leven gebleven vrouwmensch enkel uit vrees voor dezen ijzingwekken- den man, zooals de «korte" is, slechts getuigd heeft, wat deze haar voorzei. Zit hij echter in de gevangenis met een touw om den hals, dan zal zij zich weldra her inneren wie de dader is." «En zijt gij bereid voor den rechter te getuigen wat gij mij vertelt hebt?" De beide matrozen zagen elkander aan. «Ons ligt er niets aan gelegen," hernam Pepe, men kan ons niets ten laste leggen, wij hebben enkel aan de bevelen van den kapitein gehoorzaamd, en de matroos, die dit verklaren kan, is vrij van alle verantwoordelijkheid. En moest ik voor de honderd douro's ook eene maand, in de gevangenis zitten, dit zou ik gaarne, enkel om den «korte" aan de galg te helpen." Zij verlieten alle drie de kroegde matrozen begaven zich naar Zeemans- thuis, eene stichting, waar schipbreuke lingen kosteloos onderdak en onderhoud vinden, en tevens eene zeemansherberg. Daar logeerde de manschap der «Virgen del Pilar"' Rosario spoedde zich huis waarts. Een uur later, omstreeks middernacht, bevond de kolonel Arrowsmith zich reeds in de eetzaal van Zeemans-thuis, naast hem de kapitein der «Virgen", wien hij uit het nabijgelegen hotel de «Vierhoeken" had laten ontbieden, rondom hen aan de lange tafel zat de bemanning van het schip; zoowel de kolonel als de scheepskapitein waren van schrijfbehoeften voorzien, en teekenden de verklaringen der getuigen op. V. Het was eenige weken later, den tweeden Donderdag van de maand Maart. Over de zee, de rots en de stad Gibral tar goot de zuidelijke zon haar warm en helder licht; zij deed het kiezel der paradeplaats tusschen de stad en Punta de Europa schitteren, en verspreidde meer warmte, dan den soldaten, die daarnaast aan een schans, bestemd voor een nieuw kanon van honderd ton, werkten, lief was, en kuste de knoppen, bloesems en bladeren van het bontgekleurde en schit terende kleine woud van cactussen, populieren, olmen, laurieren, oleanders en honderden andere zuidelijke boomen, heesters en planten, welke de fraaie paradeplaats met hare lanen en slinge rende toegangen omgeven. De «rots- schorpioenen" zoo noemt men de in boorlingen der stad Gibraltar alsook de vreemdelingen stroomden in menigte door de aan deze zijde gelegen massieve sleenen poort, welke nooit gesloten wordt, omdat het gansche terrein door de uit einden der vestingwallen wordt inge sloten. Slot volrjt.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1