Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Het onweder van Zondag heeft vooral boven Zeeland in hevige mate gewoed. Het begon des Zaterdagavonds 8.15 en duurde tot den volgenden mor gen met korte tusschenpoozen voort. Te Borssele sloeg de bliksem in de pastorie der Herv. kerk. Tusschen Hansweerd en Wemeldinge zijn vijf palen der telefoon leiding getroffen. Te 's-Gravenpolder is het uurwerk van den toren zwaar be schadigd. Te Veere werd de nok van een huis getroffen, zonder dat hierdoor brand ontstond. Te Koudekerke en te Goes werden koeien door den bliksem gedood. Persoonlijke ongelukken verna men wij alleen uit Ellemeet, waar eene woning in brand geraakte, en éen der inwonenden in den slaap doodelijk werd getroffen, terwijl een ander aan armen en beenen gekwetst werd. Te Zwartewaal is de bliksem in eene woning geslagen, zonder brand te ver oorzaken. Nabij Heenvliet brandde eene arbeiderswoning af. In de gemeente Herwen-en-Aart is de bliksem geslagen in de bouwhoeve van den landbouwer H. Tangelder. In weinig tijds lagen het woonhuis met de bijge bouwen in de asch. Een kalf, eenige varkens en een groot gedeelte van den inboedel werd door de vlammen vernield Alles was verzekerd, Te Limmen is eene koe in de weide van den Heer C. Vis door den bliksem gedood. Te Hoenderloo is de bliksem in de kerk geslagen en richtte belangrijke schade aan plafond en betimmering aan De Godsdienstoefening was juist aange vangen en de kerkgangers hadden op raden van den voorganger, den Heer lloos, directeur van het Doorgangshuis aldaar, om het hevig onweder nauwelijks het gebouw verlaten, toen het onheil voorviel. Te Uddel (Veluwe) werd een boom door den bliksem vaneen gescheurd. Een daarbij staande vrouw werd hierdoor een paar uren bedwelmd. Zondagmiddag ontlastte zich boven het stadje Borken (nabij de Geldersche grenzen) een hevig onweder, waarbij een jongmensch door den bliksem getrof fen en gedood werd. Verder in den middag en avond trok het onweder noordwaarts op. Te Nieuwe- brug bij Heerenveen verbrandde eene turfschuur en werd nog eene woning door den bliksem beschadigd. In de pro vincie Groningen is een groote boerderij te Tjuchum afgebrand, waarvan nage noeg niets werd gered. Te Gorredijk sloeg de bliksem in een watermolen. Op verscheidene plaatsen, o. a. te Beerta r>v-v Ia Rrtftnro 1' n de weide gedood. Te Venlo is een bakkersbond op gericht, welke zich ten doel stelt koren bij groote hoeveelheden aan te koopen voor eigen rekening, opdat allen evenveel daarvoor betalen, en wijders eenige be palingen gemaakt tegenover het publiek in het belang van de bakkers-leden. Men heeft thans beproefd de melk voor 16 in plaats van 18 cent per kan te krijgen; de kan te Venlo heeft, zonder ling genoeg, een inhoud van 2 liter, alzoo zeer in het nadeel van de melkboeren. Dezen echter nemen geen genoegen met dit aanbod, en men moet thans de melk van elders laten komen. Het gevaar van een oorlog tusschen Griekenland en Turkije is voorloopig ge weken. Door den Koning van Grieken land is n. 1. een decreet geteekend, waar bij wordt gelast het leger op voet van vrede terug te brengen. Drie lichtingen worden naar huis gezonden en de posi tion aan de grenzen door de troepen ont ruimd. Wat het voorpostengevecht, dat tusschen de Grieksche en Turksche troe pen de vorige week plaats greep, betreft, is het thans zeker dat eerstgenoemde op verschillende plaatsen de grenzen over trokken en daardoor de vijandelijkheden begonnen. Men zegt, dat het een mis lukte poging is van eenige Grieksche officieren, die tot de partij van Delyan- nis belmoren en hém weder aan het be wind wilden brengén. Op het leven van Alexander, Vorst van Bulgarije werd een aanslag gepleegd, waaromtrent de Revue de FOrient het volgende mededeeltDe acht samen zweerders, waartoe onder andtren de oud-kapitein in Russischen dienst Zabo- koff, twee Grieken, twee Montenegrijnen en een pope behoorden, kwamen in het huis van zekeren Garanoff op 17 April bijeen, en besloten den vorst, die tegen woordig Oost-Rumelië bereist, tusschen Altos en Burgas zoo mogelijk bij leven den lijve, op te lichten. Dertig mannen zouden, onder leiding van den student Kabokoff, den aanslag bij Kamtschik uit voeren. Verder werd besloten, Karavelolï (den minister-president) te vermoorden, de telegraphische gemeenschap af te snij den, de revolutie af te kondigen en de bezetting door Russische troepen voor te bereiden. Het complot werd door een boer, Mihaloff, verraden, en alle deelne mers werden in hechtenis genomen. Na tuurlijk heeft de Russische gezant te Konstantinopel dadelijk bij den sultan geprotesteerd tegen {de arrestatie van Zabokoff, die volgens hem volkomen on schuldig was. Intusschen heeft de ont dekking van dit complot althans ééne goede uitwerking gehadde Russisch gezinde oppositie heeft den moed laten zakken, en de candidaturen van deze zijde gesteld voor de verkiezingen zijn overal weder ingetrokken. Don Carlos heeft werkelijk een teeken van leven gegeven en eene proclamatie uitgevaardigd, waarin naast Spaansche hooghartigheid een zekere mate van machteloosheid niet valt te ontkennen. Zij luidt aldus: ^Spanjaarden. De over weldiging, die bij den dood van koning Ferdinand VII werd gepleegd, wordt op nieuw bevestigd door de uitroeping van den zoon van mijnen neef Alfonso tot koning van Spanje. Mijne voorouders hebben geprotesteerd tegen de eerste schending onzer rechten en tegen al de opvolgende manifestaties, zooals ik het zelf deed tegen den aanslag van Sagunto. Ik was toen door uwe kloeke armen en door uwe moedige harten ondersteund. Ik ben ten volle overtuigd, dat de wet ten geene duurzaamheid en de instellin gen geene veiligheid vinden dan in het wettig koningschap, en daarom heb ik gestreden voor mijne rechten, die de waarborg van uwen voorspoed zijn, tot dat al de stoffelijke hulpmiddelen waren uitgeput. Ik vernieuw vandaag dat pro test, niet met de wapens in de hand, maar voorzeker met eene kracht, die niet min groot is. Ik bevestig uitdrukke lijker dan vroeger, indien zulks mogelijk is, dat ik vast en onveranderlijk beslo ten heb, met de hulp van God, al mijne rechten ongeschonden staande te houden, en nooit toe te stemmen in eenigen afstand derzelve, noch in eene overeen komst van welken aard zij ook weze. Mijne rechten, welke die van Spanje zijn, zijn evenzeer onder de voeten ge treden door de tegenwoordigheid op den troon van eenen prins of eene prinses, onwillige werktuigen der revolutie, als door de proclamatie der republiek. Om mijne rechten op de doelmatigste wijze te doen gelden, zal ik altijd zonder aarzelen handelen en de middelen kiezen, welke de plicht mij zal aanwijzen. Span jaarden, tien jaren, ver van u in al de bitterheid der verbanning doorgebracht, doch gedurende welke mijn hart altijd heeft geleefd in de streken, die onster felijk geworden zijn door uwe heldenda' den en diegenen uwer voorvaderen, hebben mij al het schoone van uwe ver kleefdheid doen waardeeren. Ik kan op de hartroerende betuigingen van getrouw heid, welke gij mij onophoudelijk doet toekomen, niet beter antwoorden dan rnet opnieuw, door het tegenwoordige prOteSC, UC VllVeiVlC^LCuiv tn nHp«» bezegelen, die ons aan elkander hechten en dat tot den laatsten adem, het leven van uw wettigen koning u geheel zal toebehooren. Carlos. Luzern, den 20 Mei 1886." Duitscliland heeft een zijner grootste mannen, de 19e eeuw een barer beroemd ste geschiedschrijvers verloren. Leopold von Ranke is Zondagavond, op 91-jarigen ouderdom, zacht en kalm ontslapen. In Turingen geboren, werd hij reeds in 1825 op 30-jarigen ouderdom tot hoog leeraar te Berlijn benoemd. Onder de beoefenaren der geschiedenis, die aan hem hunne vorming danken, noemen wij slechts Von Sybel, Roscher, Dönniges, Duncher, Schmidt, Jaflë en Roepoell, die met een groot aantal anderen den naam van Ranke tot bij het nageslacht zullen doen voortleven. Dat zijne groote en vele verdiensten ook bij zijn leven erkend werden, bleek nog in December van het vorige jaar, toen Keizers en Koningen, geleerden en kunstenaars, bewonde raars en vrienden van heinde en ver den 90-jarigen grijze op zijn geboortefeest hunne hulde kwamen brengen. De uitbarsting van den Etna duurt steeds voort. Volgens de bewoners der omliggende landstreken is deze uitbars ting eene der ergste en daarbij de meest plotseling opgekomene die nog ooit heeft plaats gehad. Elf kraters zijn reeds ont staan en er schijnen zich voortdurend nog meer te vormen. Lavastroomen 600 Eng. voeten breed, vloeien langs den berg en bedreigen de steden. Nicolosi, Belpasso en Pedara met ondergang. De meeste inwoners zijn reeds gevlucht. Tot dusverre zijn nog geen menschenlevens te betreuren, maar een groot aantal per sonen zijn zonder dak, daar hunne huizen door aardschokken vernield, of zij zslven door aschregen genoodzaakt werden elders een onderkomen te zoeken. Van Catania moet het gezicht op den berg indrukwekkend giootsch zijn, waarom dan ook van alle kanten dichte drommen toeschouwers naar die plaats trekken. De burgeilijke overheid en de geestelij ken doen alles om het volk bedaard te houden. Te Parijs werd door de anarchisten den ondergang der commune herdacht door het houden van redevoeringen en het leggen van kransen op de graven der gesneuvelden op Père-la-Chaise. Door een kompagnie der republikeinsche garde en de politie werd de orde gehandhaafd. Een paar roode vlaggen werden in beslag genomen, overigens hadden geene onge regeldheden plaats. Door de jongste werkstakingen in België zijn volgens de Revue Industriclle niet minder dan 2,750,000 fr. aan werk- loonen uit de zakken der Belgische werk lieden in de glasblazerijen, in die van hunne Amerikaansche, Fransche, Dnitsche en Engelsche concurrenten vei huisd. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten (herstemming tusschen de H.H. Taets v. Ame- rongen en Koek) zijn van de Amersf'oortsche Kiezers 436 in getal 311 opgekomen, tegen 312 bij de verkiezing op 11 Mei jl. In de gemeenten tot het district Amersfoort hehoorende was de opkomst als volgt: Kiesgerech- Opgekomen op tigden. 25 Mei. 11 Mei. Baarn ,241 139 109 Bunschoten 84 57 71 Eemnes 81 67 52 Hoogland 85 63 53 Leusden 53 44 40 Renswoude 29 26 25 Soest 133 84 104 Stoutenburg 22 17 13 Van de 808 ingeleverde brief jes waren 8 van onwaarde, zoodat liet aantal geldige stemmen 800 bedraagt. Hiervan verkreeg Mr. A. M. C. H. Koek te Utrecht er 422, terwijl op Mr. M. J. L. Baron Taets v. Amerongen van Renswoude 378 stemmen werden uitgebracht, zoo dat eerstgenoemde is verkozen. Zondag a.s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds vijf uur geleid worden door den heer Vaarties van Dordrecht. Zondag j. I. werd op het gewone oefeningsterrein alhier tusschen de Amersf. Cricketclub sEendracht" en eene Utrecht- sche Vereeniging eene match gehouden, waarbij laatsgenoemde Vereeniging de overwinning behaalde. Heden avond vergadert de Amers- foortsche Hoofd-Kiesdistrictsvereeniging tot het vaststellen der Candidaten voor de Tweede Kamer. Onze stadgenooten zullen binnen weinige dagen weder in staat zijn gesteld van de kortste weg naar en van het sta- blon te pt of« tonrAp De brug toegang verleenende tot het Christiaanspark wordt n. I. hersteld en eerstdaags voor het publiek verkeer geopend. Door het O. M. bij de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht, werden tegen de onderstaande personen, allen hier wo nende, de navolgende straffen geeischt: H. M. en W. M. B., bekl. van diefstal (of misbruik van vertrouwen), ten na- deele van A. A. L., alhier gepleegd, de 1. bekl. 4 en de 2. bekl. 3 maanden celstraf en ieder f 12,50 boete, subs. 3 dagen celstraf. J. G., bekl. van geweldpleging jegens een beambte in functie, alhier gepleegd, 10 dagen celstraf. M. v. D., wed. van N. A., bekl. van overtreding der verordening op de hon denbelasting, alhier gepleegd, f6 boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf. Ph. v. d, P., bekl. alsvoren, f6 boete, subs. 3 dagen gevangenisstraf, en werd J. F. v. D. beklaagd van beleediging van beambten in functie en laster, veroor deeld tot twee geldboeten, één van f8 en één van f15, subs. 8 en 7 dagen ge vangenisstraf. De liberale kies-vereeniging »Amers- foort" heeft, op voorstel van haar bestuur, zich afgescheiden van de Liberale Unie. Gisteren werd voor het Hof te Amsterdam behandeld de zaak van E. v. d. V., echtgenoote van T., en haren doch ter T., beiden alhier ter woon gevestigd, tegen zekeren varkenskoopman F. te S., wien een som geld zoude zijn ontvreemd. Het Opénbaar Ministerie achtte de zaak overtuigend bewezen en eischte voor de moeder één jaar en zes maan den en voor de doehter één jaar cu drie maauden in celstraf te on dergaan. De heer C. II. Otter, onderwijzer aan de openbare school voor jongens al hier, komt voor op de voordracht voor onderwijzer te Schagen. In eene Donderdagavond gehouden vergadering der kamer van koophandel en fabrieken werd mededeeling gedaan eer.er missive van het gemeentebestuur van Amersfoort, houdende kennisgeving der benoeming van den heer P. Methorst tot lid der Kamer en van een brief van dien heer, waarbij hij voor die benoe ming bedankt. Een ter tafel gebracht schrijven van de zuster-kamer te Zwolle, nopens het in 't leven roepen van nieuwe takken van nijverheid in ons vaderland, en waarin het gevoelen der Kamer wordt gevraagd, werd na eenige gedachtenwis- seling voor kennisgeving aangenomen. De adressen aan de ministers van jus titie en van waterstaat, handel en nijver heid door de Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel, zoo mede de daartegen ingebrachte beden kingen van de vereenigde margarine-bo- tei fabrikanten, wprden, naardien hier groote tegenstrijdigheid bestaat tusschen handel en industrie, en men niet wist welken tak het meest te ondersteunen mede voor kennisgeving aangenomen. Het adres, door de kamer van koop handel en fabrieken te Delfzijl aan Z. M. den Koning gericht, om stappen te doer, tot het tot stand brengen van eene bi- metallische unie, zal, alvorens het wordt behandeld, den leden ter kennisneming worden gezonden. Vervolgens besloot de Kamer ter zijde te leggen een door de kamer van koop handel en fabrieken te Breda aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal in gediend verzoek om, ter bescherming van handel en nijverheid in Nederland, het reciprociteitsstelsel in het leven te roe pen, omdat de inhoud van dat adres, naar het oordeel der kamer, eene te eenzijdige en onbepaalde strekking heeft. Ten slotte werd besloten, adhesie te verleenen aan een adres van de kamers te Veendam en Wildervank, tot wijziging van hel plan van de zomerdienstregeling op de staatsspoorwegen, in zooverre, dat de trein no. 540 niette Groningen blijft, maar doorloopen moet tot Nieuweschans, van Groningen vertrekkende ten 10,15 's avonds, in aansluiting met den snel trein no. 50, die ten 3,44 van Tilburg vertrekkende, al de reizigers uit de hoofd steden des lands en geheel het zuiden naar het noorden moet vervoeren. Het jaarlijksch onderzoek van de milicien-verlofgangers zal door den Kolonel Militie-commissaris gehouden worden te Baarn voor de gemeente Baarn, Soest, Eemnes en Bunschoten op Vrijdag 11 Juni, 's. morgens 10'/»; te Amersfoort voor de gemeente Amersfoort, Hoogland, Leusden en Stoutenburg op Maandag 21 Juni, 's morgens 9'/.; te Veenendaalvoor de gemeenten Veenendaal, Renswoude, Woudenberg en Maarn op Woensdag 23 Juni, s morgens 10'/j. De Raad dezer gemeente houdt dezen namiddag Vergadering, waarin onder staande punten, op de Agenda voorko mende, zullen behandeld worden: 1. Ontwerp-besluiten tot af- en overschrij ving van posten op de gemeentebe- grooting voor 1885. 2. Ontwerp-besluit tot wijziging der ge meente-begrooting voor 1886. 3. Voorstel van Burg. en Weth., tot toe kenning van een jaargeld aan H. Van Sitter, bij eervol ontslag uit de be trekking van concierge aan het Gym nasium. 4. Verzoek van eenige bewoners van de Utrechtschestraat, om verbetering van den waterafvoer aldaar. 5. Missive van Ged. Staten, betrekkelijk de rivier de Eem, met voorstel van Burg. en Weth. 6. Rapport der Commissie van onderzoek der reglementen tot regeling van- en van dienst voor de brandweer. 331ste STA A T8-LO TERIJ. VIJFDE KLASSE, Eeiste week. Trekking van 24 en 25 Mei. (1400 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 100. No. 6933. Prijzen Tan 1 70. 22, 25, 854, 880, 3617, 4926, 6920, 9389 en 14115. Te z amen 10 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 13, 17, 84, 803, 823, 838, 856, 873, 3615, 3634, 3692, 3699, 3739, 4419, 4441, 4449, 4577, 4579 4905, 4933, 4944, 6911, 6921, 6979, 9308, 9324 9351, 9355, 9361, 9363, 9381, 9394, 9396, 9398, 9420, 14030, 14032, 14062 en 14066. De volgende trekkingen geschieden 26, 27, 31 Mei, 1, 2, 4,8—11, 15—19 Juni 1886. Gedeelten van loten zijn nog verkrijg baar. VERKOOPING VAN VASTE GOEDEREN. Vrijdag 21 Mei in »Amicitia"te Amersfoort. Notarissen: de heeren Mr. J. DE LOUTER en A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. 1. Een Villa nabij de Utr. bar rière te Amersfoort f 12600. 2. Een perc. Weiland op Randijkj 0790 3. naast'tvoorg. 4. Een boerenwoning enz. met bouw- en weiland - 3400. f 22700. Utrecht. Zekere S. een oppassend werkman alhier woonachtig, had jl. Za terdagmiddag de onvoorzichtigheid om, terwijl hij zeer verhit was geworden door het verrichten van eenigen arbeid, te veel koud water in eens te drinken. Bijna onmiddellijk daarop gevoelde de man zich niet wel, werd naar zijne woning ge bracht en overleed weinige oogenblikken later. Hij laat eene vrouw en 6 nog jeugdige kinderen achter. Van het Korps Genietroepen al hier in Garnizoen, werd wederom een soldaat weggejaagd. Ditmaal was het de Geniesoldaat C. M. die, als ongevoelig voor vermaningen en straffen, met een briefje van ontslag uit de gelederen werd verwijderd. Maarsbcrgen. Eindelijk zal toch ook de ruim 806 HA. groote Maarsbergsche heide worden verdeeld. Op enkelen na hebben alle deelgerechtigden met het verdeellngsplan genoegen genomen. Tegen de onwilligen zal worden geprocedeerd. Door deze verdeeling zal men zeker een stap verder komen om zulk eene groote uitgestrektheid grond in deze provincie kunnen ontginnen. Montfoort. Uit een door de politie ingesteld onderzoek is gebleken, dat de in den nacht van 20 op 21 Mei bij den goudsmid alhier ontvreemde voorwerpen bestaan in 1 zilveren tabaksdoos, 1 dito sigarendoos, 1 dito peper- en zoutstel met glaswerk, 4 dito lepeltjes, 1 dito suikei strooier, 2 dito vleesehvorkjes, '1 dito vrouwenknip, 4 gouden poli-oor bellen, 8 paar dito poli-oorbellen met kwastje, 7 paar dito kinder-oorbellen, 1 gouden broche cantille. Een en ander ter waarde van ongeveer f200. Xijkerk. In den nacht van jl, Maan dag op Dinsdag werd in deze ge meente, bij den landbouwer H. v. d. B. in de Hoef een wasch gestolen, die achter diens woning te bleeken lag. Het is aan de politie gelukt al spoedig de daderes op te sporen, zijnde de verlaten vrouw van den gepensioneerden militair Bruins, onder Putten wonende, die het feit bekend heeft en in wier woning men het gestolene heeft gevonden. Toortliuizen. Heeren Kerkvoogden alhier hebben f 40 gezonden aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Veertien hoofdfouten. Hoevele mis slagen kan een mensch begaan in zijn leven. Ontelbaar vele, als het zand der zee. Wie durft het tegenspreken En toch kan dat heirleger van men- schelijke fouten, behoorlijk onder rubiie- ken verdeeld, gebracht worden tot het betrekkelijk gering getal van veertien. Zie hier: Het is een groote misslag: alles en allen te beoordeelen naar onzen eigen standaard van goed en kwaad de genoegens van anderen af te meten naar de onze; te verwachten geheele gelijkheid van meeningen op deze wereld oordeel en ondervinding te zoeken bij de jeugd; alle neigingen en aanleg te willen vormen naar dezelfde leest; zich over te geven aan allerlei beu zelarij eigen werk voor uitmuntend te houden ons zelf en anderen te kwellen met zaken, die niet te verhelpen zijn niet te lenigen, zoover in ons ver mogen is, alles wat leniging behoeft niet toegeeflijk te zijn voor andermans zwakheden alles voor onmogelijk te houden, wat wij zelf niet kunnen tot stand brengen; enkel en alleen te gelooven, wat ons beperkt verstand kan bevatten, en ein delijk te meenen, dat men van alles verstand heeft. Nu zal deze of gene hieraan nog wel een paar artikelen weten toe te voegen. Het zij zoo. Wie zich vrij weet van de veertien genoemde fouten hij noeme de vijf tiende. Zondagsbl. Lotgevallen van een horloge. Meer dan een eeuw geleden kocht de beroemde Amerikaan Benjamin Franklin, de uit vinder der bliksemafleiders, te Londen een horloge, dat hij aan den Franschman Lafeyette ten geschenke gaf, die het op zijn beurt den ongelukkigen koning Lo- dewijk XVI van Frankrijk gaf. Deze koning, die op het schavot den dood vond, droeg het uurwerk geregeld en had het ook in de gevangenis steeds bij zich. Na de onthoofding van den vorst ging het horloge in eigendom aan den beul Samson over, en na diens overlijden, dat in 1806 plaats vond, schonken zijn erf genamen het aan koning Lodewijk XVIII, die het ook weder aan een bevriend per soon weggaf. Later kwam het in handen van een koopman in oudheden en had het eenigen tijd rust, totdat in 1870 een heer te San Francisco, in Amerika, vernam dat het merkwaardige stuk te koop was, waarop hij iemand naar Parijs zond die trachten moest het meester te worden. Werkelijk kreeg de onderhandelaar het voor zevenhonderd twintig gulden in bezit, maar alvorens hij naar Amerika terug keerde ging zijn lastgever bankroet en

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2