A. BI. BECUDE, miSMSiüü MAATJESHARING. Advertentiën. Gemengd Nieuws. OfMëele Publicatiën. W.VANTWOUDT, Provinciale berichten. Zuidsingel 261, Nieuwe Schotsche /i De heeren Dr. A. Kuenen, hoog leeraar te Leiden, Mr. C. M. J. Willeu- rnier, oud-hoogleeraar te Amsterdam en Dr. P. van Geer, hoogleeraar te Leiden, zijn aangewezen om het eind-examen aan het Gymnasium alhier, bij te wonen. Ge noemd examen zal worden afgenomen van 21 tot 24 Juni a. s. Het telegraafkantoor alhier zal in het vervolg op Zon- en feestdagen ge opend zijn van 8 tot 9 uur v.m., van 1 tot 3 uur n. m. en van 7 tot 8 uur n.m. Niettegenstaande het jaarverslag der gemeente Amersfoort nog vroeger in druk is verschenen, dan dat van Amsterdam en tal van andere groote en kleine ge meenten, is het toch nog te laat gekomen. Volgens voorwaarden van aanbesteding moest dit verslag n.l. den len Mei reeds zijn afgeleverd. Onze vroegere stadgenoot de heer H. J. Wilson is door Z. M. den Koning benoemd tot dirigeerend officier v. ge- zondh. Ie klasse, terwijl bij hetzelfde Koninklijk besluit de Ie luit. der Caval- lerie C. Stok, mede vroeger alhier in gar nizoen, voor vijf jaren bij de Cavallerie N.-Indië is gedetacheerd. Zaterdagmiddag werd door het ka der van de dienstdoende schutterij alhier op het terrein de ïVlasakkers" de gewone jaarlijksche schietwedstrijd gehouden. Van de uitgeloofde prijzen werd de le, een inktstel, gewonnen door den sergeant J. W. van Achterbergh de 2e, een Ja- pansche sigarendoos, door den adj.onder- oflf. J. Busquet; de 3e, een wekker-uur werk, door den sergeant-majoor J. K. van Wijland, en de 4e, een lucifersstel door den sergeant D. N. Pieck. Bij de gisteren gehouden aanbe steding van aardappelen voor het garni zoen alhier, te leveren van 15 Juni tot November a. s. waren 4 biljetten ingeko men. Aan den minsten inschrijver J. Meijer alhier, werd onder nadere goed keuring van den minister van oorlog, voor- loopig de levering gegund tegen f 1,95 per Hectoliter van 70 K.G. De RAAD der gemeente AMERSFOORT zal hedenmiddag den 2. Juni '1886, des namiddags ten lv, ure vergaderen. De Punten van behandeling zijn I. Verzoek van den heer H. J. Wolter, om toelating van zijne dochter tot de lessen aan het gymnasium, met voor stel van Burg. en Weth. 2. Benoeming van een rector en Conrec tor van het gymnasium. 321ste STAATS-IiOTERIJ. VIJFDE KLASSE,Tweede week. Trekking van 31 Mei en 1 Juni. (1900 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijs van f 200. No. 6922. Prijzen van t 70. 3724, 3731, 4442, 6918, 6943, 9316, 9326, 9404, 9406, 9413, 14012, 14019 en 14063. Te zamen 14 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 10, 26, 35, 41, 56, 70, 72, 85, 91, 815, 819, 830, 852, 895, 898, 3616, 3630, 3655, 3663, 3669, 3681, 3686, 3711, 3715, 4407, 4409, 4425, 4428, 4482, 4901, 4912, 4919, 4924, 4930, 4950, 6950, 6962, 6965, 6981, 6998, 9309, 9322, 9330, 9352, 9376, 9377, 9400, 9416, 13864, 14018, 14039, 14042, 14051, 14067, 14069, 14096 en 14118. De volgende trekkingen geschieden: 2, 4, 8—11, 15—18 Juni. Onder het afdrukken vernemen wij, dat in de daareven gehouden raadsver gadering de heer Dr. J. 11. Moll, rector te Sneek benoemd is tot rector aan 't Gymnasium alhier. De benoeming van een Conrector is zijn leerling bijna de deur uit. „Door mijne schoone blinde vergeet ik alle an dere blinden." Toen de beroemde oogarts alleen was, werd hij meer en meer onrustig. Hij wierp zich op de sopha en bedekte zijne oogen met de handen, als schaamde hij zich, dat hij zijn geheim verraden had. Heden wilde hij het toppunt zijner wen- schen bereiken door aan Eleonora het licht te schenken. Hij wilde haar de be koorlijke schoone wereld tooner. en dan haar zelve als prijs voor zijne schepping nemen. Hij hield zijne vordering niet te hoog voor die daad en zij was het ook niet. Achttien jaren lang had het onge lukkige meisje in een donkere bergkloof geleefdslechts nu en dan had zij ge droomd dat daar boven een wereld was en hoe die wereld er uitzag. Men had haar verteld van groene boomen en weiden, maar zij kon zich geen groen denken en zuchtte met zoet verlangen, als zij zich door hare vriendinnen in den tuin liet rondvoeren, waar zij de blade ren hoorde ruischen. Men had haar ver haald van de schoone, bonte bloemen, maar zij wist niet wat men door bont verstond, en zij trachtte slechts de oogen open te doen, als zij de geur der bloe men inademde. aangehouden tot eene volgende vergade ring. Hoogland. Van de sollicitanten naar de betrekking van tweeden onderwijzer aan de Gemeenteschool alhier hebben de beide heeren Van Worffel uit Amers foort en Brunt uit Kockengen Maandag j.l. proeven van praktische bekwaamheid gegeven, waarbij ook Burgemeester en Wethouders tegenwoordig waren. Vianen, 29 Mei. Ook hier is heden het bevel uitgevaardigd, dat gedurende vier maanden de honden van een muil korf moeten worden voorzien, In de af- geloopen week zijn drie honden, verdacht van de ziekte onder de leden te hebben, op last van de eigenaars afgemaakt. Naar wij vernemen zullen twee personen van hier naar Parijs vertrek ken om zich onder behandeling van dr. Pasteur te stellen. Te Neurenberg, in Duitschland, pleegde een oplichter bedrog op vrij groote schaal. Hij is reeds in verschillende landen bezig geweest en zal waarschijnlijk ook wel naar ons land komen, waarom het zaak is tegen hem te waarschuwen. Hij zegt George Leighton te heeten, Amerikaan te zijn en smeert handelaars in petroleum en lampen een poedertje aan, dat de eigenschappen heet te bezit ten ontploffing te voorkomen, gloeihitte tegen te gaan, het springen van glazen te verhinderen en onaangename geuren weg te nemen. Het dozijn pakjes poeder kost ongeveer tien gulden en bleek, volgens een ingesteld onderzoek, een waarde te hebben van een paar centen, daar ze niets anders dan wat soda be vatten. In Oostenrijk zijn de handelingen van den zwendelaar reeds ontmaskerd en hij koos toen dadelijk het hazenpad, om in Beijeren zijn bedrijf voort te zetten. Naar uit alles bleek, was hij van plan een reisje door geheel Europa te maken, en het kan dus geen kwaad om den snaak, tegen den tijd, dat hij in ons land komt, bovenstaande aanbeveling te geven. Te Berlijn woonde sedert tal van jaren een oude juffrouw, die in haar buurt berucht was wegens haar gierigheid en verregaande onzindelijkheid, terwijl zij toch schatrijk was. Vijftien jaar geleden maakte zij kennis met den 19-jarigen Frits W., die haar allerlei kleine diensten bewees, waardoor zij zeer op hem werd gesteld en hem zelfs haar „aangenomen zoon" noemde. Frits mocht een potje bij haar breken en kon zooveel geld van haar krijgen als hij verkoos, maar zij bleef te gierig om haar kamer te laten schoonmaken en zij kocht geen groenten, maar behielp zich met afval van de markten. Een poosje geleden overleed de juf frouw in den ouderdom van 80 jaar haar bloedverwanten snelden naar het sterfhuis en vonden, in verschillende kasten en kisten, voor een bedrag van twee millioen gulden aan geldswaarden, maar helaas ook een testament, waarin Frits toteenigen erfgenaam werd benoemd. Het was zoo'n vieze rommel in de wo ning van de oude juffrouw, dat de ge neesheer, die het overlijden moest be vestigen, niet wist waar hij zijne ver klaring moest schrijven, zonder zich sme rig te makende glasruiten zagen er uit, alsof zij jaren lang aan den rook van een fabrieksschoorsteen waren bloot gesteld geweest. De ontdekkinq van petroleumbronnen aan de kust der Roode Zee, zoo heuglijk voor het geldelijk zwaar beproefde Egypte, heeft zich aldus toegedragen. De Belgi- Als zij de vogels hoorde zingen en men haar dan zeide, dat die zangers slechts kleine diertjes met schitterende vederen waren, die door de lucht naar den blauwen hemel vlogen, welke des nachts met millioenen gouden sterren prijkte, dan weende zij bitter en wenschte slechts een enkele maal die wereld te zien, die wereld, waarvan men haar zooveel schoons wist te vertellen. „En als zij mij nu ziet I" riep de arts. Hij sprong op en plaatste zich voor den spiegel. „Ik ben noch verwelkt noch leelijk," zeide hij met zelfbehagen, ,,Zie mijn hoog gewelfd voorhoofd, waarop waardigheid en zielenadel tronen Zie mijne oogen, die vonken schieten Mijne wangen, die met een blos prijken, als had de morgenstond met zijne gouden stralen hen gekleurd. O, zij kan mij nog beminnen en zij zal mij beminnen 1" Zjjn hartstocht had den hoogsten graad bereikt. Hij voer hevig tegen zijn be diende uit, toen deze hem een patient aankondigde en gaf hem te verstaan dat hij voor niemand te spreken was. „Als de wereld mij niet eenmaal den tijd tot beminnen gunt," riep hij, „dan heeft zij ook van mij geene opoffering te wachten. Zestig jaren heb ik voor haar geleefd, nu wil ik voor mij en mijn gevoel leven. Eleonora is de prijs, die ik van haar sche ingenieur Debay, die zich in het voorjaar van 1884 te Cairo bevond, deed destijds een voorstel aan Nubar pacha tot het doen van boringen op de plek waar men de aanwezigheid van pelro- leum reeds vóór 20 jaar vermoedde. Na een voorloopig veel belovend onderzoek werd Debay naar Europa gezonden met een credietbrief van 2000 pond sterling, om de noodige werktuigen en arbeiders te gaan halen. Zeer lang liet hij niets van zich hooren, gelijk later bleek, we gens moeielijkheden in het vinden van geschikte werklieden, de behoefte aan meer voorschot enz., doch ten laatste, na herhaald uitstel, vertrok Debay in Oct. 1885 met zijne vrouw en 30 Bel gische werklieden uit Suez, met de toe zegging, dat zijne uitgaven totden lsten Maart 1886 zouden worden vergoed. Op de plaats zijner bestemming werden nog vele bezwaren ondervonden. Bij de lossing van materiaal gingen lichters ver loren en er was noch water, noch werk kracht verkrijgbaar. Het Egyptische stoom schip Yambo ankerde ter hoogte van Jemsah, om de expeditie als hoofdkwar tier te dienen, terwijl de stoomboot Man- sourali haar om de veertien dagen van het noodige zou komen voorzien. Eerst tegen het einde van het jaar kon de kolonie den arbeid aanvangen. De kansen waren slecht; er bleven nog maar twee maanden over, de grond was moeielijk te bewerken, de werktuigen waren ontoereikend en onvolledig, en dagelijks had men door het gaan naar en van de boot veel tijdverlies. Debay koos de plaats voor zijne eerste boring, naar het schijnt zoo wat op goed geluk, aan den voet van een hoogen zwarten berg, Jebel Zeit of olieberg genaamd, die in uitwendig voorkomen sterk van de omringende hoogten in deze verschrik kelijke woestijn verschilde en 30 a 40 el van den oever verwijderd was. Op den 28sten Februari had men nog niets ge vonden, en met wanhoop was men voor het laatst aan het werk gegaan, toen plotseling de boor op eens 15 duim zakte, een zacht gesis werd gehoord en men vocht naar boven zag borrelen. Water of olie? Eén blik op het troebele bruine vocht was voldoende. Van blijdschap staakte men voor dien dag het werk. De werklieden doopten hunne handen in het kostbare vocht, roken het en ontstaken het, terwijl Debay zich naar Suez spoedde, om zijn geluk aan den eersten Minister te berichten, die natuurlijk terstond droomde van delging der Egyptische schuld, en den aanvang van het tijdperk waarin hij zich zou kunnen ontdoen van de buitenlandsche commissiën van finan- tiëel toezicht. De niet minder voortvarende dan schrandere Nubar-pacha wilde, ondanks zijn 65 jaren, terstond het gevonden Dorado zelf zien en verzamelde in der haast een gezelschap van ambtenaren en deskundigen, dat hij op den 20 dagen langen tocht letterlijk vooruitdreef. Het verdere onderzoek, dat in zijne tegenwoor digheid geschiedde, gaf nog wel slechts magere resultaten, doch zeer gunstige voorteekenen, die bij diepere boring ruim schoots bevestigd werden. De Egyptische regeering is thans voor nemens alle monopolie te vermijden, het land te verdeelen en de stukken af te staan tegen een zekere som in gereed geld en een doorloopend recht op de opbrengst. De afstand van Jemsah naar Suez is 180 Engelsche mijlen. Evenals in Amerika zou het ruwe product in buizen gedre ven kunnen worden naar eene raffineer- derij te Suez en de gezuiverde olie van daar op dezelfde wijze naar Port Said voor den uitvoer naar Europa. De hoedanig heid dezer petroleum moet, volgens onder zoek der genomen monsters, gelijk zijn aan die welke bij Baku gewonnen wordt. (N. v. d. D.) In Engeland is het, naar men wellicht weet, de gewoonte om op den bruilofs dag het bruidspaar met rijst te werpen. verlang 1" Hij hield zijn oor aan het uurwerk dat op de tafel lag en luisterde of het nog ging. Zijn ongeduld groeide van minuut tot minuut. Nooit had hij den tijd zoo langzaam voorbij zien gaan als heden, nu het de gewichtigste dag van zijn leven was nooit had hij zijn hart zoo sterk voelen kloppennooit had hij grooter wantrouwen in zijne bekwaamheid gesteld, en hij waagde het niet de gedachte voet te geven, dat hij zijne schoone en zachte Eleonora te vergeefs met de hoop ge vleid had dat zij de bron der godheid, het licht, zou zien. „Komt zij nog niet!" riep hij vol on geduld. Hij trad aan het venster, opende bet en wierp een blik op de lange straat waarin zijne woning gelegen was. Maar er was geene groote slanke gestalte met donkere, kantanjebruine lokken te zien hij wierp het venster weder dicht, bracht voor de vijftigste maal zijne instrumenten in orde, keek weder op het uurwerk, zette zich op de sopha en drukte het gezicht in de kussens, als wilde hij den gloed afkoelen die door zijn gansche lichaam brandde. „Hoe is het mogelijk," vroeg hij zich zelve af, „dat een oud man nog zoo hartstochtelijk als een jon geling beminnen kan. Maar toch, ik weet hetEleonora heeft mij lief, zij heeft Men wacht de jonggehuwden, als zij uit de kerk komen, op en zij worden dan met rijst gebombardeerd. De kruideniers in de buurt hebben steeds pakjes rijst voor de gelegenheid gereed. De bruid is natuurlijk door haar sluier nog al be schermd, maar de bruidegom, die zulk een beschutting mist, kan soms gevoelig geraakt worden. Dezer dagen gebeurde het te Londen, dat een bruidegom de rijst met zooveel geweld in het aange zicht werd geworpen en de korrels zijn oogen dusdanig kwetsten, dat hij zijn wittebroodsweken zal moeten aan vangen met onder heelkundige behande ling in een gasthuis te zitten. Een ARABiscH advies. Vier mannen zijn te zamen. De eerste weet niets en weet niet dat hij niets weethij is gek, ga hem uit den weg. De tweede weet niets en weet dat hij niets weet hij is onwetend, onderwijs hem. De derde weet, maar weet niet dat hij weet; hij slaapt, maak hem wakker. De vierde weet en weet dat hij weet hij is een wijze, volg hem. De twee boeven, die uit de gevange nis te Lubeck waren losgebroken, en die men nog steeds te vergeefs zocht, zijn Dinsdagavond te Hamburg gearres teerd. Zij hadden een groot aantal voor werpen van goud en zilver bij zich, en bekenden dat zij die door een inbraak hadden verkregen. Een hoogst eigenaardig toeval is bij deze zaak in 't spel. Verscheidene jaren geleden ontsnapten dezelfde boeven uit dezelfde gevangenis zij braken toen in dezelfde woning in en werden door den zelfden ambtenaar in arrest genomen. De gestolen voorwerpen, die zij thans bij zich hadden, hebben zij ook toen ont vreemd. Edele wedijver tusschen Kappers. De heer Harrad, een Amerikaanseh kap per, beschouwde zichzelven als de knapste kapper van het land, en hij daagde een concurrent, die zich professor Cliarmack noemde, en ook al meende voor niemand onder te doen, tot een wedstrijd uit. Men wedde om een som van zeshon derd gulden, alle beroepsgenooten werden uitgenoodigd om van de merkwaardige gebeurtenis getuigen te zijn een orkest werd aangenomen om de plechtigheid opteluisteren, en des avonds ten klokke tien, trad een redenaar op om eene pas sende rede uit te spreken. Harrad was keurig in 't zwart gekleed en Charmack, die niet kon nalaten om het publiek te vertellen dat hij eigenlijk de koning der kappers was, had zich met fluweelen rok en wit vest uitgedoscht. Twee patiënten namen op stoelen plaats en de toeschouwers waagden nauwelijks adem te halen, want een teeken werd gegeven en de scharen der strijders vlogen bliksemend door de lucht. In vijf minuten was llarrad kant en klaar en zijn concurrent had tien minuten langer noodig. Twee nieuwe patiënten kwamen op de proppen, die eenegeheele kunstbewerking ondergingen, en wederom sloeg Harrad zijn tegenstander op roemruchte wijze. Toen de strijd eindelijk ten nadeele van Charmack was beslist, werd de ge wichtige plechtigheid met een luisterrijk bal besloten. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door SPLINTER VAN DE KLASHORST ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprich ten van eene SlaclUery in het perceel alhier gelegen aan de Krommestraat wijk F, no. 263, bij het kadaster bekend het mij duizendmaal gezegd, als zij mij de handen drukte en mij met zoete woorden verzocht, haar den blauwen hemel, de bonte bloemen, de groene lente en de gouden sterren te toonen. Zij heeft mij duizendmaal gezegd, dat ik eigenlijk de eerste man was, met wien zij dikwijls en veel gesproken heeft en dat zij geen andere wil leeren kennen dan mij, die haar de oogen openen zal en dien zij eeuwig beminnen zal." In dit oogenblik hoorde hij zachte schreden op de trapeen koude rilling overviel hem. Snel sprong hij van de sopha, wierp een in den weg staanden stoel omver en ijlde de kamer uit. „Ik gevoel vrees," zeide Eleonora, toen zij door den arts in de kamer gevoerd werd, „hoop, liefde, vreugde en kommer. Allerlei gevoelens en gedachten kruisen zich in mijn brein." „Moed gevat, mijne geliefde," antwoord de hij en haalde het gordijn op, dat hij te voren in zijne verstrooidheid had laten vallen. „Voelt gij het licht?" vroeg hij, „toen de stralen der zon op de schoone Eleonora vielen. [Slot volgt.) onder sectie E, no. 514, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Dinsdag, den 15. Juni aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting inlebren- gen. Amersfoort, den 1 Juni 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien ait. 5 der wet van den 28. Juni 1881, (Staatsblad no. 97)gewijzigd bij de wetten van den 23. April 1884 (Staatsblad no. 54) en 16. April 1885 (Staatsblad no. 78) Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van W, Brandsen, weduwe van P. Cobelens, in het perceel wijk F, no. 294, en van H. De Vrij, in het per ceel wijk G, no. 140 b. Amersfoort, den 1. Juni 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der wet van den 28. Juni 1881, (Staatsblad no. 97), gewijzigd bij de wetten van den 23. April 1884 (Staatsblad no. 54) en 16 April 1885 (Staatsblad no. 78) Brengen ter openbare kennis, dat een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van J. W. VAN RINGE- LENSTEIN, in het perceel wijk F, no. 320. Amersfoort, den 31. Mei 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretal-is, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezétenen, dat de Raad dezer gemeente heden mid dag ten halftwee ure zal vergaderen. Amersfoort, den 29. Mei 1886. De Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK MARKTBERICHT. Nijkerk, 31 Mei. Tarwe f6.a f7.Boekweit f 6.30 a 6.80. Garst f6.a 6.50. Haver f4.20 a 4.80. Duivenboonen f 7.4 7.40. Rogge fO.OO a 0.00. Boter f 0.80 4 0.90. Eieren 2'A 4 3 cent. Schrammen 16 stuks f14.4 18. Biggen 114 stuks 6.a 8.Runderen 156 stuks f50.4 210.Schapen 36 stuks f8 a f16. Bevallen van eene DOCHTER, Mevrouw A. BRUNNERBrouwer. Amersfoort, 2 Juni 1886. Voor de vele bewijzen van deel neming ondervonden bij het overlijden van onze innig geliefde Moeder en Be- huwdmoeder Mejuffrouw HENDRINA BERENDS, Weduwe van wijlen den Heer J. L. VAN APELDOORN, betuigen wij onzen hartelijken dank. J. VAN APELDOORN JLzn. B. VAN APELDOORN— van ES. Amersfoort, 1 Juni 1886. A bericht de OPRUIMING van de nog overgeblevene tegen spotprijs. 9 HOF, AMERSFOORT,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2