Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. aan Qontanten is ter hand gesteld. Het gerecht heeft zich reeds de zaak aangetrokken, en een éclat kan dus niet uitblijven, wijl, naar men wil, er nog 2 dergelijke acceptatiën in omloop zijn tot een bedrag van ruim f9000, waarvan de eene reeds 1 Juni vervallen is. Voor de op 23 en 24 Juli te Clin- gendaal te houden wedrennen hebben hoofdzakelijk Belgische en ook eenige Engelsche eigenaars paarden laten in schrijven. Een paar paarden van Neder- landsche eigenaars loopen mee. Dezer dagen werd door de firma J. H. van Hasselt Jr., te Groningen, prachtig fijn en droog tafel- of keuken zout in den handel gebracht. Het is Saxisch bergzout, bevat.'10 procent meer zoutdeelen dan het gewone en kost per 'A kilogram slechts 8 centen, dat is 1 cent meer dan het bekende keukenzout. Dit nieuwe artikel is gemalen als het fijnste tafelzout, zoodat het zeer spoedig oplost en zich veel evenrediger laat ver- deelen, waardoor het beter aan het doel dat met het gebruik van zout beoogd wordt, beantwoordt. De Tijd heeft eene berekening ge maakt, dat wanneer de liberale partij in de Tweede Kamer twee stemmen wint, zij den derden Maandag in September acht zetels sterker zal zijn. Dit moet voor de liberalen eene reden zijn om alle geoorloofde middelen aan te wenden, teneinde minstens die twee zetels te winnen en die, welke zij be zitten, te behouden. De minister van oorlog brengt voorloopig ter kennis van belanghebben den, dat op 1 Oct. a. s. 17 jongelieden aan den cursus tot opleiding voor twee den luitenant der artillerie bij het leger hier te lande, te Delft, kunnen worden geplaatst, op den voet als in de beide vorige jaren is geschied. Namens de reeds gekozen leden van liet algemeen bestuur der Zuiderzee- vereeniging is aan de leden goedkeuring gevraagd van hun voorstel, om hun het recht te verleenen tot voltalligmaking van het algemeen bestuur door middel van assumptie. In de vergadering van 28 April werden 9 leden in het algemeen bestuur gekozen en werd het ledental daar bepaald op 36, met opdracht aan de benoemden om een 50-tal personen aan de leden der Vereeniging voor te stellen, ten einde daaruit de nog ontbrekende 27 leden te kiezen. De gewichtige bezwaren welke deze wijze van benoeming oplevert, de al te eenzijdige besfuursverdeeling, voort vloeiende uit de ongelijke verdeeling der leden over de verschillende provinciën, en de mogelijke persoonlijke onbekend heid met de voor te stellen leden, doen het wenschelijk voorkomen, voor ditmaal van de vastgestelde wijze van benoeming af te wijken. Verder verzoekt het algemeen bestuur machtiging om art. 13 der statuten, waarop eerstdaags de Koninklijke goed keuring wordt aangevraagd, in dien zin te wijzigen, dat, in geval zulks noodig mocht geoordeeld worden, de functiën van secretaris en penningmeester aan leden kunnen opgedragen worden, die geen deel uitmaken van het dagelijksch bestuur. Ten slotte deelt het bestuur mede, dat tot heden ruim 100 particulieren en om streeks 60 corporatiën tot het lidmaat schap der Vereeniging zijn toegetreden. Door de gezanten der vijf mogend- lieden, welke schepen toevoegden aan het internationaal eskader, isil. Maandag aan de Grieksche regeering eene nota aangeboden, waarin haar wordt aange kondigd, dat de blokkade is opgeheven. Waarschijnlijk heeft het verzoek, daar- te vieren. En naast de vrees, door het afslaan van zijne uitnoodiging zich den toorn van den invloedrijken en bij de Spaansche regeering in hoog aanzien staanden handelaar op den hals te ha'en en zich aan de, in een stad als Leiden, die nog onder Spaansch gezag stond, voor leven en vrijheid zeer gevaarlijke verdenking bloot te stellen, dat men een heimelijke vriend der rebellen was, had de nieuwsgierigheid om te vernemen, voor wien der beide vrijers de schoone Isabella zich eindelijk verklaren zou, velen dezen avond herwaarts gevoerd. Het meerendeel der Nederlandsche gasten was slechts ongaarne, slechts met weerzin in een huis gekomen, waar zij, zooals zij wisten, de officieren der Spaansche legimenten zouden aantreffen en gedwongen zouden zijn de gehate vreemdelingen op den onzijdigen grond der gezelligheid onder het dak van eenen landgenoot met zekere voorkomendheid te bejegenen. Men las op hun gelaat, welke inspan ning het hun kostte, den wrok en de wraakzucht, tegen de Spaansche onder- drukkeis, die in hunne borst kookte, onder een hoffelijk voorkomen te ver bergen en zich den schijn te geven, dat zij de hoogmoedige onbeschaamdheid niet bemerkten, waarmee de officieren toe door de Porte aan de Mogendheden gericht, veel tot dezen uitslag bijgedragen. De internationale vloot zal evenwel nog niet uiteen gaan, maar zich terugtrekken naar de Suda-baai. Vorst Alexander is na zijne rondreis door Rumelië te Roestschoek aangekomen en door de bevolking met geestdrift ont vangen. Prins Jóröme Napoleon heeft een pro test gericht aan de leden der Kamer, waarin hij verklaart nooit een pretendent te zijn geweest. Het luidt ongeveer als volgt: »Men vraagt u mijne verbanning en die mijner kinderen. Dit kan zeker niet zijn, omdat ik een pretendent ben. Onderworpen aan de wetten mijns lands, ook dan, als zij onvolmaakt zijn, heb ik niet opgehouden mijne vrienden den raad te geven de coostitutioneele orde van zaken stipt te eerbiedigen, gelijk ik zelf die geëerbiedigd heb. Ik heb mij als afgevaardigde geschaard onder de ver dedigers der republiek, toen deze bedreigd werd door de pogingen der monarchalen. Niet één mijner woorden, niet één mijner daden, die niet ingegeven was door de meest onbaatzuchtige vaderlandsliefde. De eenige reden voor de u voorgestelde verbanning is dus deze, dat ik het hoofd ben der Napoleontische familie. Maar was ik dit niet reeds, toen men mij mijne zonen heeft gevraagd voor den militairen dienst uit kracht van de algemeene wet? Was ik het niet, toen mijn manifest, lang na den dood van den zoon van Napoleon 111, uw argwaan had opgewekt en men mij gevangen heeft genomen en mijne zaak is gaan instrueeren, als ware ik de minst prinselijke onder de burgers? Hoe is de hoedanigheid van hoofd der Napoleontische familie, die mij tot nu toe niet buiten het gemeene recht had geplaatst, hoe is die hoedanigheid plotseling iets oproerigs geworden? Een prins van Orleans huwt zijne dochter uithij noodigt zijne vrienden om deze familie-gebeurtenis te vieren. Dat feit kan geen reden van beschuldiging zijn, zelfs uit het oogpunt van reden van Staat. Ik ben er vreemd aan, en de minister-pre sident laat er te Lissabon geluk mede wenschen. En toch, dat is het wat mij plotseling tot pretendent heeft gemaakt, mij die het daags te voren niet was. Inderdaad, zij, die dergelijke bespottelijke dingen (monstruosités) uitvinden, vergeten dat de openbare meening hen hooi t, dat Europa hen gadeslaat en dat de historie recht over hen zal spreken. Ik ken het bittere der verbanning, en toch zou ik het mij volgaarne getroosten, indien ik door mijn persoonlijk lijden iets kon bij dragen tot opbeuring van het vaderland en tot de eensgezindheid zijner zonen. Maar de gevaren der republiek ontstaan niet hieruit, dat eenige prinsen de lucht van hun geboorteland inademen. Die ge varen zijn gelegen in de gebreken der constitutie en in de misslagen van hen, die haar exploiteeren. Uwe constitutie is gemaakt door royalisten, voor een ko ning, wiens verheffing men aanstaande achtte. In plaats van haar te vervangen door eene wezenlijk republikeinsche con stitutie, zoodra gij daartoe de macht hadt, hebt gij haar gehandhaafd, haar intus- schen zoodanig toepassende, dat zij een middel werd tot Jacobijnsche onderdruk king. Wat streng oordeel verdient niet uw gedragSedert vijftien jaren hebt gij veel gedeclameerd, ministerie op mi nisterie omvergeworpen, op verkwistende wijze ambten weggeschonken, het ambte naars-personeel aldoor gezuiverd, velen uwer zijn onverzadelijk geweest in het vergaren van rijkdommen. Door welke maatschappelijke verbeteringen hebt gij uwe heerschappij gerechtvaardigd? Gij hebt noch het concordaat weten te eer biedigen, noch af te schaffen, noch vrij handelaar weten te blijven, noch protec tionistisch te worden, noch de belastingen weten te herzien, noch de lasten te ver minderen, noch een internationalen vijand weten te verzoenen, noch een bondgenoot te winnen. Gij hebt ons goud en ons bloed in verwijderde streken verkwist. op hen neerzagen. Maar hunne verwachting, dat mijnheer van der Meulen hen genoodigd had, om hun zijne dochter als de bruid van don Hermannez of don Defuentos voor te stellen, werd niet vervuld, en terwijl sommigen zich verheugden, dat het nog aan geen' der beide Spanjaards gelukt was, de rijke erfdochter te krijgen, meen den anderen, dat dit uitstel niets te bedui den had, daar het toch eene uitgemaakte zaak was, dat slechts een Spanjaard Isabella van der Meulen naar huis zou voeren, en geen zoon van Nederlandsche ouders de hoop behoefde te koesteren, de hand der zoo zeer begeerde schoone te verweiven. Velen ergerden zich zelfs, dat de heer des huizes hen genoodigd had tot dit bal, dat, zoo 't nu scheen, slechts ter eere der Spaansche officieren was aangelegd, om hun eene aangename afwisseling in de eentonigheid van 't garnizoensleven te verschaffen en zij hadden spijt dat zij op de uitnoodiging waren gekomen. »Heeft mijnheer van der Meulen ons slechts daarom hier genoodigd, opdat wij tot mikpunt van de aanmatiging en den overmoed zijner Spaansche vrienden zou den dienen en onze vrouwen en dochters zich hunne onbeschaamde galanteriën zouden laten welgevallen Gij hebt de bestaande orde aan het wan kelen gebiacht en de nieuwe orde, die do democratie eischt en verwacht, en die men haar verschuldigd is, niet kunnen grondvesten. Van alle kanten rijst de kreet der gedeerde belangen en van het bedreigde godsdienstige of wijsgeerige geloof. Zal de verbanning der prinsen uwe constitutie beter maken en uw ge drag verstandiger? Neen, zij zal eenvou dig uwe moeilijkheden, een gevolg van de door u begane onrechtvaardigheden, vermeerderen. Men heeft het soms in zijne macht het begin der dingen tegen te gaan; maar als inen ze begonnen heeft, is men niet meer in staal de ge volgen tegen te houden. liet is niet mo gelijk halverwege op te houden met het verbannen. De vei banning leidt noodza kelijk tot nieuwe verbanningen. Gij kon digt aan, dat gij den persoon der prinsen wilt treffen, en dadelijk viaagt men u hunne bezittingen. Men zal vervolgens de verbanning hunner aanhangers eischen. Na degenen, die gij als de vijanden der republiek beschouwt, het land uitgezet te hebben, zult gij handelend optreden tegen de lauwe vrienden der republiek of tegen de dissendenten. Door eene niet te vermijden helling zult gij tot eene wet op de verdachten komen, tot het schrik bewind en de burgeroorlog. Eéne hoop heb ik. Het volk is er, het groote en goede volk van Frankrijk, welks harten gezond verstand men niet lang van den juisten weg afbrengt. liet zal zijne we zenlijke vrienden wel spoedig weten te onderscheiden. Onlangs volgde het u, thans duldt het u; welhaast, indien gij u niet betert, zal het u wegzenden, en het Recht zal dan gewroken zijn." Gladstone's llomc-Ilule-bill is gisteren in het Engelsche Lagerhuis met 341 te gen 311 stemmen verworpen. Het huis heeft zich daarna tot morgen verdaagd. De meening der bladen over de nu te volgen gedragslijn van het gouvernement is verschillend. Sommigen verzekeren, dat nu het voorstel met zoo groote meer derheid v erd verworpen het Kabinet zijn ontslag zal nemen en piet aan de Koningin eene ontbinding zal aanraden. Behalve de Daily Neivs geven alle ochtendbladen hunne tevredenheid te kennen over de verwerping der home- Rule-bill. De Times gelooft, dat het Kabinet heden tot de ontbinding zal besluiten, waartoe de koningin waarschijnlijk hare toestemming zal geven. De paus zal de gouden roos (een on- derscheidingsteeken vroeger elk jaar ver leend aan die Koningin, die den dank dar Katholieke kerk had verdiend, maar nu sinds jaren niet meer geschonken) door een buitengewoon gezant, tijdens het a.s. Pinksterfeest, Koningin Christina van Spanje doen aanbieden. J.l. Maandag had te Berlijn de uit wisseling plaats van de acten van ratificatie der overeenkomst tusschen Nederland, Duitschland en Zwitserland, betreffende de Zalmvisscherij op den Rijn. De heer C. E. Graswinckel, oud leerling der H. B. S. alhier, heeft aan de Universiteit te Utrecht met goed ge volg het eerste natuurkundig examen afgelegd. Ten postkantore alhier is aange steld de heer G. Beins, ter vertanging van den heer A. M. Lagerweij, commies der posterijen 4e klasse, die als zoodanig naar Arnhem is verplaatst. Zondag jl. had de door het Alge meen Nederlandse!) Wielrijdersbond uit geschreven wegwedstrijd voor driewielers plaats. De te rijden route was de weg van Amersfoort via Zutfen naar Apeldoorn, een afstand van 100 K.M. Ofschoon zeven rijders hadden ingeschreven, namen er slechts vier aan den wedstrijd deel. Ook de heer E. Kiderlen Jr. nam geen deel aan den wedstrijd. De gouden medaille tDenkt hij, dat het ons aangenaam is hier bij dans en gastmaal vriendschap pelijk te verkeeren met lieden, voor wie wij, als wij hen op de straat tegen komen, twintig passen uit den weg gaan, om geen groet of woord met hen te moeten wisselen en voor wie wij de deuren onzer huizen zorgvuldig sluiten »Is het nu een tijd, waarin het voor een burger van Leiden past, luidruch tige feesten te geven, als niet eene blijde gebeurtenis in de familie daartoe aan leiding geeft?" Deze en dergelijke woorden hoorde men nu menigvuldig in de kringen van mijnheer van der Meulens Nederlandsche gasten fluisteren, en menige waarne mende, onderzoekende blik werd daarbij op de dochter des huizes geworpen, wier schoone trekken thans nog koeler en trotscher schenen dan anders, en niets verrieden van 't geluk en de be deesdheid eer.er bruid. Geen van hare beide vrijers kon roemen op de gering ste bevoorrechting van hare zijde; koel, bijna afwijzend nam zij hun ijverig huldebetoon aan, met de ongenaakbare hoogheid eener koningin stapte zij daar heen, door de rijen der gasten, en het ijskoude lachen van den fijn besneden, vastgesloten mond, de uitdrukking der werd behaald door den heer J. W. Holst in 5 uur 32 min. 5 sec.de zilveren dooi den heer F. Hart Nibbrig in 5 uur 32 min. 6 sec.; de bronzen door den heer P. W. Scheltetna Beduin in 6 uur 8 min. 30 sec. Genoemde rijders zijn alle leder, der Amsterdamsche Vélocipède-Club. De ge- heele weg langs ondervonden de rijders veel blijken van belangstelling, en te Apeldoorn waren honderden ter been om van de aankomst getuige te zijn. Nog verdient vermelding, dat de rijders met veel tegenwind te kampen hadden. De Kamer van Koophandel alhier het beginsel huldigende dat de publieke zaak in het publiek moet worden be handeld, heeft besloten in het vervolg openbare vergaderingen te houden. Jongelieden die wenschen deel te nemen aan het toelatings-examen voor het gymnasium alhier, hebben zich voor 20 Juni aan te melden bij den fungeeren- den rector Dr. J. Sandberg. 321ste STAATS-LOTEKIJ. VIJFDE KLASSE, Derde week. Trekking van 8 Juni. f975 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen Prijzen ran f TO. 810, 816. 863, 867, 885, 3656, 3676, 8090 en 9411. Te zamen 21 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 7, 49, 837, 848. 853, 899, 3683, 3694, 3743, 4433, 4468, 4939, 4947, 4949, 6914, 6928, 6975, 6976, 6987, 9340, 9370 en 14109. De volgende trekkingen geschieden 911 en 1519 Juni. VERK00PING VAN VASTE GOEDEREN. Zaterdag 5 Juni in het koffiehuis shet Valkje." Notarissen Mr. J. DE LOUTER en A. H. DRIJFHOUT VAN HOOFF. 1. Een Heerenhuis aan de Lan- gegrachtf 5600 2. Een Heerenhuis daarnaast 1 3. Een Winkelhuis aan de j - 5320. Langestraat f 10920. Utrcelit. Bij het sloopen van een tusschen de Leidsphe- en Vleutenscheweg alhier gelegen steenoven, dezer dagen met bijbehoorende gronden in handen der Utrechtsche Bouwcommissie overge gaan, stortte jl. Zaterdagmiddag plotse ling een der muren in en bedolf onder haar puin zekeren G. M. die juist te dier plaatse werkzaam was. Onmiddelijk wer den alle krachten ingespannen om M. omtrent wiens toestand men niet zonder vrees was, zoo mogelijk nog te redden en hierin mocht men boven verwachting slagen, want toen men hem van onder het puin te voorschijn haalde, bleek het dat de man als door een wonder was gespaard gebleven en slechts zeer weinig letsel had bekomen. Aan boord van e'ene aan de Krans- kade alhier liggende stoomboot, ontstond jl. Zondag avond twist tusschen den Ma chinist G. en den Matroos K. dier boot, waarbij het al spoedig van woorden tol daden kwam en beiden elkander eens flink afklopten, totdat G. op eens eene petroleumlamp, die onder zijn bereik stond, opnam en daarmede zijn tegen partij, zulk een duchtigen slag tegen het hoofd toebracht, dat hem letterlijk een der ooren werd gespleten en onmiddelijke geneeskundige behandeling noodzakelijk was. G. werd nog dienzelfden avond aan gehouden en tegen hem eene vervolging ingesteld. Door de politie alhier is de hand gelegd op zekeren P. B. Boekhouder bij groote donkere oogen, die ondanks hun stralenden glans zoo koel zagen, hielden allen, zelfs de beide vurige en zich zelf gevoelende Spaansche cavaliers, op be hoorlijken afstand en deden elk warmer woord, elke betuiging van liefde op hunne lippen verstommen. Toen zij nu op den drempel der deur kwam, haastte zich kapitein Hermannez, die het dichtst bij haar stond, haar den arm aan te bieden, in de hoop dat hij bij eene wandeling in den tuin, die zij scheen te willen doen, eene gelegenheid zou vinden, om zijn hart en hand aan hare voeten te leggen. Maar zij weigerde met eene korte afwerende beweging van het trotsche hoofd zijn geleide en ging alleen den trap af, die naar den tuin voerde. Bij elke van de afzonderlijke groepen, die zich daar buiten gevormd hadden, vertoefde zij een paar minuten, tot dezen en genen een paar vriendelijke woorden richtende. Zoo was zij als toevallig bij de linde gekomen, waaronder de jonge man nog steeds stond, wiens oog haar onophou delijk gevolgd had, sedert het oogenblik waarop zij in de deur der zaal versche nen was. Nu trad hij haar haastig te gemoet en zeide met eene zachte, onvaste stem »Uwe Spaansche vereerders drongen den kaaskooper K. te dezer stede, als verdacht ten nadeele zijns meesters eenige gelden en voorwerpen van waarde te hebben ontvreemd. Op de jl. Maandag alhier gehou den paardenmarkt, waren 804 paarden en veulens aan de lijn en slechts enkele luxepaarden in de stallen. Het aanwezig zijn vooral van buitenlandsche kooplieden maakte den handel nog al levendig. Voorde luxepaarden werd van f500 tot f800.en voor de werkpaarden van f60 tot f500 besteed, terwijl de veu lens tegen f 100 a f300 werden ver kocht. Bnarn. Gisterenavond werd alhier, de nieuwe zaal voor muziek- en tooneel- uitvoeringen, door den heer Veerman aan lijn hotel toegevoegd, op feestelijke wijze geopend. Het symphonie-orkest, der schutterij te Utrecht, onder leiding van zijn be kwamen directeur de heer C. Coenen, handhaafde zijn goeden naam, terwijl een gemengd koor onder directie van den heer Adelberg uit Utrecht eenige schoone zangnummers ten beste gaf. Toch geloo- ven wij, dat het te smaken kunstgenot niet de eenige drijfveer was, welke het talrijk opgekomen publiek naar het hotel Velaars lokte, maar er bij velen wel een weinig nieuwsgierigheid onder schuilde naar de inrichting enz.- der nieuwe zaal. Zoo ging het ten minste ook ons, en wij beklagen ons tochtje naar den Brink niet. Nu toch zjjn wij in staat den heer Veerman een welverdiend compliment te maken over de onder zijne leiding en geheel naar zijne inzichten gebouwde zaal. Zijn er al eenige kleinigheden op aan te merken, het geheel ziet er keurig frisch en wat wel het voornaamste is gezellig uit. Dat wij in deze onze opinie niet alleen staan bewees het geanimeerde bal waarmede de feestavond werd be sloten slechts noode kon men de ge zellige zaal verlaten. Moge een druk en veelvuldig gebruik dezer feestzaal den heer Veerman voor zijn wakkeren ondernemingsgeest be- loonen. Nijkerk, Daar de heer mr. D. van Meurs bij de jongste verkiezingen voor de Piov. Staten na meer dan 30 jaren onafgebroken lid der Staten geweest te zijn, niet werd herkozen, heeft de heer mr. E. Weerts, afgevaardigde voor het district Oldehbroek, aangeboden zijn mandaat neer te leggen, op voorwaarde, dat men den heer Van Meurs voor het district Oldenbroek candidaat zou stellen, om den kiezers daar gelegenheid te geven hem weer in de Staten zitting te doen nemen. Op een vergadering te Heerde is evenwel met algemeene stemmen besloten, dit aanbod van den heer Weerts niet aan te nemen, daar de zekerheid niette leveren was dit doel te bereiken en dus te gewaagd, de liberale partij aan een mogelijken nederlaag bloot te stellen. Op de alhier gehouden paarden markt van jl. Zaterdag, is een hit ver kocht, die bleek te lijden aan kwaden droes. Na ingewonnen advies van den districts veearts plaatsvervanger Overbosch te Amersfoort, is het paard op last van den heer Burgemeester onteigend, afgemaakt en verbrand. Veeneudaal, Voor rekening van de Veenendaalsche sajet- en vijfschachts- fabriek zijn op de Veluwe 9000 a 10000 KG. wol opgekocht, tegen f 0,80 f 0,90 per KG. De burgemeesters van Oorschot, Die- sen, Hilvarenbeek, Best en Oostelbeers c. a. hebben zich tot een Commissie vereenigd onder presidium van Mr. A. van Baer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, teneinde een beroep te doen op de openbare liefdadigheid, heden zoo dicht om u heen, dat het mij- niet mogelijk was u mijnen eerbiedigen groet te brengen." iZijt gij het, mijnheer Barneveldt," antwoordde zij»ik ben zeer verrast u te zien, ik had waarlijk niet verwacht, u van daag hier te vinden." »En waarom zou ik geen gevolg gege ven hebben aan de uitnoodiging van uwen vader, juffer Isabella? De oogen- blikken waarin het mij vergund is in uwe nabijheid te verwijlen, zijn mij al karig genoeg toegemeten, om ze nog vrijwillig in te krimpen. Ofschoon," voegde hij er met opkomende bitterheid bij, »men zoo bescheiden in zijne aan spraken moet wezen, als ik, om het reeds een geluk te achten, in uwe nabij heid te mogen ademhalen, want meer valt mij immers niet ten deel! Niet éénen blik hebt gij dezen geheelen avond voor mij gehad. Öm uwe opmerkzaam heid waardig geacht te worden, moet men aan gene zijde der Pyreneën gebo ren zijn {Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2