nriEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. Jakok van der Heulen. N. 54. Woensdag 7 Juli 1886. Vijftiende Jaargang. abonnementsprijs: BINNENLAND. advertentien: BUITENLAND. F euillet on. FRANZ EUGEN. AMEBSFOOBTSCHE COURANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het gebeele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag, De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft maatregelen genomen, opdat, telkens bij een geval van hondsdolheid of wanneer iemand door een dollen hond gebeten mocht worden, zulks ten spoe digste bij den betrokken geneeskundigen inspecteur bekend worde, die dan in overleg treedt met den minister over de wenschelijkheid van opzending van zulk een leider naar Parijs. Door den Minister van Waterstaat is aan het hoofdbestuur van de Nederl. Vereeniging voor Zondagsrust kennis ge geven, dat zal worden voldaan aan het verzoek van dat bestuur, om brieven en verdere stukken des Zondags niet te doen bestellen, indien de afzender van zijn verlangen daaromtrent op duidelijke en in het oog loopende wijze op het adres dier stukken heeft doen blijken. Tot voorzitter van het waterschap Eemnes (Utr.) is benoemd Jhr. Mr. B. P. de Beaufort; tot heemraad de Heer H. F. Pen, P. Seldenrijk, L. van Woudenberg en L. Eek. De secretaris van het Nederland- sche gezantschap te Weenen, de heer Crommelin, vertrok op 23 Juni met den markgraat Alfred Pallavincini, om een tocht te maken op den Grossglockner (Oostenrijksche Alpen). Zij waren voor nemens Donderdag 11. terug te komen, maar zijn nog niet teruggekeerd, en alle navragen per telegraaf omtrent hen ge daan, bleven zonder gevolg. Men vreest nu, dat hun een ongeluk overkomen is. Zij hadden twee gidsen bij zich. De Kamer van koophandel en fabrieken te Winschoten heeft besloten, zich tot de regeering te wenden met hare grieven tegen het nieuwe tarief voor binnenlandsche telegrammen, en andere kamers uit te noodigen, hare instemming met dit adres te betuigen. Op de internationale conferentie tot wering van drankmisbruik op zee moet, naar het Vad. verneemt, besloten zijn den verkoop van drank op zee geheel te verbieden, en aan de vaartui gen, thans reeds met politietoezicht be- Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. last, op te dragen tegen overtreding van dat verbod te waken. De heer Hofdijk verzoekt de vol gende regelen openbaar te maken. nAan allen ze zijn zoo vele hon derden, dat ik tot ieder hunner het woord der erkentelijkheid niet richten kan! mijn innigen, innigen dank, voor de heerlijke wijze waarop zij den 27. Juni voor mij en de mijnen tot een prachtigen, een onvergetelijken gedenk dag hebben gestempeld. Amsterdam, W. J. HOFDIJK. Octaaf van 27 Jur.i 1886. Er zijn in de wereld der admini stratie van die gewoonten, waarvan een gewoon mensch niet bij machte is de wijsheid te bevroeden. Op een van die gewoonten viel onze aandacht in den tegenwoordigen examen tijd. Bij de examens van Willemsoord en Breda, die gesplitst zijn in een schrifte lijk en een mondeling gedeelte, heeft de keuring der aspiranten plaats na het schriftelijk en voor het mondeling-examen. Wij vragen ons te vergeefs af, waarom dat lichamelijk onderzoek niet voor het onderzoek naar de capaciteiten der aspi ranten kan geschieden. Zooals deze zaak thans geregeld is, berokkent men de jongelui eerst de moeite en de kosten van een verplaatsing naar de plaats van het schriftelijk examen, om daarna wel licht, na nieuwe verplaatsingskosten te worden afgekeurd. Dat is dan volkomen in 't water ge worpen geld. Maar misschien zijn er ons onbekende redenen, die deze eigenaardigheid nood zakelijk maken. (Vad.) Z. H. Paus Leo XIII zal op 31 Dec. 1887 zijn gouden priester-jubilé vieren. Allerwege bereidt men zich voor om deel te nemen aan dit feest. Ook in Nederland is een hoofdcomité met dat doel gevormd. Te Amsterdam is dezer dagen weder een treurig staaltje vertoont, waartoe het socialisme leidt. Bij gelegenheid van een bezoek van Domela Nieuwenhuis aan de hoofdstad, alwaar hij weder een zijner opruiende redevoeringen kwam houden, werd door zekeren Geel een revolver schot op den politie-commissaris Stork gelost. Bij zijn arrestatie bleek, dat zich nog 5 patronen op de revolver bevonden. Als door een wonder bleef de commis saris ongedeerd. Het is te wenschen, dat de schurk ten strengste worde gestraft. Dergelijke sujetten hooren in onze maat schappij niet te huis, maar behooren hun leven lang achter slot en grendel. Twee studenten te Leiden gingen met elkander eene weddenschap aan; de een meende dat de anti-liberalen, de andere dat de liberalen het er zouden verliezen. Wie de weddenschap verloor, moest eten 4 borden erwtensoep, daarna 2 borden karnemelkspap en dan een uur flink gaan loopen. De student der liberale partij verloor het spel, onder wierp zich aan de straf en haalde zich eene flinke ongesteldheid op den hals. Hoezeer de Weesinrichting te Neer bosch zich mag verheugen in de goede gezindheid van het publiek, blijkt uit het feit, dat deze inrichting gedurende 23 jaar van haar bestaan aan giften en legaten ruim 1,300,000 gld. ontving. Thans bestaat een plan tot uitbreiding, waardoor het mogelijk zal zijn nog 200 kinderen op te nemen. Het getal medewerkers in de weezen- arbeid bedraagt nu 38 personen, behalve de onderwijzers, zoodat ieder 20 kinderen voor zijn rekening heeft. Een zestal nieuwe helpsters zijn benoemd, allen vroegere weesmeisjes, die met trouw en ijver haar werk verrichten. De werkzaamheden in het moeder- en ziekenhuis worden steeds verricht onder leiding van den heer Bel- mer, nu 83 jaren oud, die, niettegen staande dezen hoogen leeftijd, steeds trouw op zijn post is, en met zeldzame toewijding zijn moeielijke betrekking ver vult. Ook de boerderij heeft in het afge- loopen jaar weer een hoogst belangrijke uitbreiding ondergaan. Door aankoop van 5 bunders weiland bezit zij thans 32 bunders land met 37 stuks hoornvee, 6 paarden en een aantal varkens. Ter waarschuwing, dat men bij het bezoek aan dierentuinen niet te voorzichtig kan wezen, strekke het vol gende: Een ingezetene van Utrecht, die Zondag Artis te Amsterdam bezocht, en voorbij de hokken der tijgers wandelde, meende dat een dezer in diepen slaap lag: hij bleef voor het hok staan en waagde zijne hand te dicht bij het schijnbaar slapende beest, met het treu rig gevolg, dat de tijger, gestoord in zijn rust, een poot brullende uitsloeg en met de nagels den toeschouwer zoodanig verwondde aan de hand, dat deze den duim waarschijnlijk er bij zal inschieten. De hand werd te Amsterdam door een heelkundige verbonden. Omtrent den uitslag van den internationalen wieler-wedstrijd te Maas tricht, kan o. a. gemeld worden, dat bij den strijd om het kampioenschap voor Limburg, afstand 5000 nieter, de eerste prijs behaald is door Huijsser, te Maas tricht, de tweede prijs door Dumoulin, te Maastricht. Bij den grooten interna tionalen wedstrijd over 8000 meter, 9 deelnemers, behaalde de eerste prijs Kiderlen, in 19 m. 33 sec.de tweede prijs Swéron, Leuven, in 19 m. 45 sec. de derde prijs de Steurs, de vierde Huijsser. De laatste was de mooiste kamp die in ons land nog gezien werd. Op de uitgestrekte vlakte tusschen Geertruidenberg en Baardwijk is thans groot en klein, zelfs kinderen van 8 tot 10 jaar, bezig, om het van ouqs bekende en beroemde Langstraatsch hooi in te zamelen. Sedert Woensdag jl. wordt die hooi bouw door gewenscht weder begunstigd, zoodat het laatst ingezamelde van uit muntende hoedanigheid is. Wie voor dien tijd bezig was, heeft door de aanhou dende en zware regenbuien veel tegen spoed ondervonden er. miskleurig hooi gewonnen, waardoor de waarde als le- verantiehooi aanmerkelijk verminderd is. De opbrengst wordt over het algemeen zeer geroemd. Zij wordt gemiddeld op 4000 a 4500 Kg. per hectare geschat. Eindelijk is bekend geworden, waar naar door velen, in en buiten de Neder- duitsch Hervormde Kerk staande, sedert geruimen tijd verlangd werdhet bericht namelijk, dat het Provinciaal Kerkbe stuur van Noord-Holland uitspraak heeft gedaan in zake het kerkelijk conflict. Het heeft de leden van den kerkeraad, die zooals bekend is, voorloopig geschorst waren, van hunne kerkelijke bedieningen vervallen verklaard, en evenzeer van het opnieuw aanvaarden daarvan. De uitspraak luidde »Het provinciaal Kerkbestuur van Noord- Holland, vGelezen hebbende, enz. ^Overwegende, enz. »Gezien, enz. ïOntzet de bezwaarden P. van Son, H. W. van Loon, B. van Schelven, N. A. de Gaay Fortman, D. J. Karssen, J. Bechthold, enz. van de door hen in de Nederlandsche Hervormde Kerk en de Nederduitsch Hervormde Gemeente te Amsterdam bekleede kerkelijke bedienin gen en ambten ïVerklaart hen voor onbepaalden tijd vervallen van de bevoegdheid tot het uitoefenen van kerkelijke rechten en tot het aanvaarden van kerkelijke bedie ningen vbepaalt, dat van deze uitspraak een behoorlijk afschrift binnen acht dagen worde gezonden aan ieder der bezwaar den, aan den Algemeenen Kerkeraad der Nederduitsch Hervormde Gemeente te Amsterdam, aan het Klassikaal Bestuur van Amsterdam en, zoo van de uitspraak niet in hooger beroep wordt gekomen, binnen den wetlelijken termijn, ook een afschrift aan de Algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde Kerk, en dat deze uitspraak, nadat zij in kracht van gewijsde gegaan is, zal worden openbaar gemaakt in het officieel orgaan der Nederlandsche Hervormde Kerk.ï N. v. d. D. Naar men uit de Betuwe meldt, zijn de meikersen bijna opgeruimd en is de verzending naar het buitenland ge ëindigd. De prijs, die onlangs 6 a 7 ct. per half Kg. was, is nu reeds gestegen tot 10 a 11 ct. Met het plukken van Spaansche en zwarte kersen wordt al een aanvang gemaakt. De verzending van zwarte bessen voor Engeland was in de laatste dagen van veel beteekenis. J. 1. Vrijdag werd op plechtige wijze, door den bisschop van Madrid aan de Koningin-regentes de gouden roos over handigd, haar onlangs door den Paus geschonken. Het hof, de ministers, het corps diplomatique en de verschillende commissiën der grootste staatslichamen Geschiedkundig verhaal door 9) Gij beschouwdet het als een inbreuk op uwe rechten, dat ik, die vroeger voor het klooster bestemd was geweest en als een non met een klein uitzet af gescheept kon worden, nu wilde trouwen en dat gij nu bet vaderlijk erfgoed met mij moest deelen. Alles wat gij maar kondt verzinnen, verdachtmaking en booze laster, bracht gij den vader aan van zijn toekomstigen schoonzoon, maar het gelukte u noch zijn vertrouwen op Adriaan aan 't wankelen te brengen, noch den verloofde mijn hart te ont vreemden. Toen ontwierpt gij een dui- velsch plan gij wist mijnen vader over te halen, om Adriaan met eene groote som baar geld naar Brussel te zenden, ten einde daar eene schuld te betalen. Schijnbaar toevallig troft gij onderweg, door twee uwer kornuiten vergezeld, die uw goud tot den schurkenstreek had om gekocht, Adriaan in eene herberg aan en door uwe valsche, schoonschijnende vriend schap onbezorgd gemaakt, liet de niets kwaad vermoedende zich bepraten om met u te dobbelen. Adriaan had weldra al zijn eigene kontanten verspeeld, maar te vergeefs zochten op uw aanstoken de beide anderen hem te bepraten om met het hem toevertrouwde geld voort te dobbelen. Toen gij zaagt dat hij niet te bewegen was, het door zijn patroon in hem gestelde vertrouwen te schenden en met een anders goed voort te spelen, verwijderdet gij u, ongesteldheid voor wendende, terwijl uwe medeplichtigen hem schier met geweld dwongen, nog met hen te blijven drinken. Maar in den wijn hadden zij op uw bevel eenen slaapdrank gemengd en toen deze zijne werking had gedaan, verscheent gij weer, naamt hem het geld af dat hij in eenen riem om het lijf gegespt droeg, deeldet den buit met uwe kornuiten en keerdet terstond met hen naar Leiden terug. sAdriaan vond u daar reeds, toen hij, buiten zichzelven over het verlies der hem toevertrouwde som, dat hij 's mor gens terstond na zijn ontwaken had ont dekt, onmiddelijk naar zijnen patroon terugsnelde, om hem mede te dee'en, dat hij in den slaap bestolen was. Gij stondt er bij en lachtet spotachtig, toen Adriaan, onder een stroom van traneD, zijn be richt bij vader bracht, en fluisterde hem toe, dat hij, eer hij het zonderlinge ver haal van zijnen bediende geloofde, de beide heeren wel eens mocht ondervragen, met welke Adriaan in den laatsten nacht in gezelschap was geweest. Het waren voorname Spaansche heeren, die gij heel goed kendet, en de waarheid hunner verklaring was daarom boven allen twij fel verheven. Vader volgde uwen raad, uwe vrienden werden geroepen en door hem afzonderlijk ondervraagd, deed ieder een verhaal met dat van den anderen overeenstemmendzij hadden, heette het, Barneveldt in eene herberg aan den grooten weg aangetroffen, waren met hem beginnen te dobbelen, en hij, nadat hij eerst gewonnen en daarna telkens verloren had, was zoo door den hartstocht voor het spel en den wensch, zijn geld terug te winnen, ontvlamd, dat hij hen den ganschen nacht aan het dobbelen had gehouden. Daar het hun bekend was, dat hij de toekomstige schoonzoon van Pieter van der Meulen was, hadden zij geen twijfel gekoesterd of het geld, dat zij van hem gewonnen hadden, was zijn rechtmatig eigendom, hoewel het hun heel vreemd was voorgekomen, dat hij zulk eene groote som baar geld op reis bij zich had. Nog altijd kon vader niet besluiten, vast aan Barneveldt's schuld te gelooven; meer nog dan 't ver lies van het geld smartte het hem, dat de jongeling, aan wien lijj in zijn hart reeds de rechten van eenen zoon had geschonken, in staat was geweest, zijn veitrouwen zoo te misbruiken. Gij zaagt zijnen strijd en zijne weifeling, toen riept gij nog eens de beide Spanjaards en zij zwoeren bij de heilige hostie, dat zij werkelijk de 3000 dubloenen met dob belen van Barneveldt hadden gewonnen. Dat beslisteNu twijfelde vader niet langer aan Barneveldt's schuldmaar toch wilde hij reeds om mijnentwil den man, die zijn schoonzoon had moeten worden, niet aan het gerecht overleveren; hij zeide hem, dat hij hem wilde verge ven en zijn misdrijf met den sluier der vergetelheid bedekken, als hij beloofde, terstond, zonder afscheid van mij te nemen, Leiden te verlaten en nooit weer het rechtsgebied der stad te betreden. Wat schoot hem anders over dan zich aan deze voorwaarden te onderwerpen? Hij ging om nimmer terug te keeren, maar ik kreeg eene hevige ziekte, waar van ik eerst gebroken naar lichaam en ziel weer opstond uLeugen, leugen," knarsetande van der Meulen, die sidderend, met ontsteld ge laat naar de woorden zijner zuster luis terde, s't is alles leugen, wat gij daar verzonnen hebt, om den dief, den bedrie ger, uwen Adriaan van de schuld van bedriegerij te zuiveren I" nStil I" riep ze hem gebiedend toe, nhoor mij ten einde toe aan. Het door eenen valschen eed verkregen geld bracht uwen medeplichtigen geen heil aan; de eene viel kort daarop door moordenaarshanden, de andere, door eene verschrikkelijke ziekte bezocht, zat vele jaren lang aan de trap der hoofdkerk, als een half blinde bedelaar. Ik ging hem nooit voorbij, zonder hem eene rijke aalmoes te geven; ik deed meer, ik ging, toen hij zich niet meer naar buiten kon slepen, naar zijne ellendige woning, verpleegde hem en verbond zijne wonden en tot loon voor al mijne weldaden verlangde ik van hem eene opene bekentenis van al wat tus schen u en hem en Adriaan Barneveldt was voorgevallen. Zoo kwam ik achter de waarheid, en van dat uur af had mijn leven geen ander doel meer, dan wraak te nemen op u, die mij van den ge liefde mijner jeugd hebt gescheiden en mij mijn geluk en mijne toekomst hebt ontroofd. Aan Adriaans schuld had ik nooit geloofd, een duister voorgevoel had mij steeds gezegd, dat hij het slachtoffer was geworden van eene schurkenstreek. Nu had ik daarvan zekerheid en ik deed bij raijzelven de gelofte, dat gij mjj al

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1