Advertentiën. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Offlciëele Publicatiën. "Vrouw HOLTMAnT Teutstraat D. 124, alhier, Woonden de plechtigheid bij. Be bisschop van Madrid sprak ongeveer als volgt «Neem deze roos, die wij u op last van den H. Petrus geven. Deze roos is een teeken van vreugde voor de strij dende kerk; want de toos, welke de koningin der bloemen is, is het symbool der eeuwige glorie. Verwaardig u dit geschenk aan te nemen, benevens de god delijke genade welke de paus voor u inroept." Een stille mis werd vervolgens gelezen, waarop al de aanwezigen zich naar de huiskapel der koningin begaven. De Koning en Koningin van Grieken land zullen eerstdaags een bezoek gaan brengen aan het Petersburgsche hof, al waar eene schitterende ontvangst hen wacht. De verkiezingen in Engeland vallen alles behalve gunstig uit voor Gladstone en zijne partij. Naar het zich tot nu toe laat aanzien, zal de premier geen vol doende meerderheid voor zijn Home-Rule kunnen verkrijgen. Te Dublin heeft intus- schen weder een hevige kloppartij plaats gehad. Een hoop volk viel te midder nacht de club der conversatieve werklie den en het gebouw der orangisten aan. Zij trachtten de deuren in te slaan, maar die in huis waren schoten uit de ramen op de aanvallers, van welke één is ge dood en 36 zijn gewond. Door de politie werd de orde hersteld. De Fransche troepen uit Tonkin zijn te Parijs teruggekeerd. Overal waren eerepoorten opgericht en werden de sol daten toegejuicht. Te Vincennes werd door de gemeente te hunner eere een feestmaal gegeven. De Italiaansche cholera-berichten van Zondag luiden: te Francavilla 101 ziekte en 31 sterfgevallen te Latiano 103 ziekte en 28 sterfgevallente Comacchio 5 ziekte- en 2 sterfgevallen te Brindisi 10 ziekte- en 10 sterfgevallen te San Yito 12 ziekte- en 8 sterfgevallente Orio 3 ziekte- en 3 sterfgevallente Venetië 1 ziektegeval. In de Oostenrijksche havenstad Fiume, aan de Adriatische zee, is een soldaat aan Aziatische cholera gestorven, en werden 6 andere soldaten en 3 werk lieden door de ziekte aangetast. De ziekte gevallen hebben door de geheele streek groote ontsteltenis verspreid. De verjaardag van H. K. II. PRIN SES MARIE, dochter van wijlen prins Frederik der Nederlanden, werd jl. Maan dag herdacht door het uitsteken der nationale driekleur van torens en open bare gebouwen, het bespelen van het carillon en het houden eener parade in het artillerie-park door het escadron Ordonnancen. J.l. Zaterdag werden de kinderen der Anna-Paulowna-bewaarschool, door den heer Mr. J. v. d. Leeuw op kerssen en krentenbrood onthaald. ZEd. herdacht op dien datum n.l. den dag, waarop hij voor 25 jaren voor de eerste maal zit ting nam in de commissie van die school. Dankbaar voor het op dat feest door de arme kleinen genotene spreken wij hierbij den wenseh uit, dat nog eene reeks van jaren, aan dit 25-tal mogen toegevoegd worden, in welke de heer Van der Leeuw steeds zijne krachten blijve wijden aan deze zoo nuttige inrichting. Maandagochtend, is door B. en W. aanbesteed 1. het vernieuwen van eenige straten; minste inschrijver A. Maters, alhier, voor f2782; 2. de levering van 150 kub. meters riviergrint; minste inschrijver J. L. Bur gers te Zutfen voor f371; 3. het schoonmaken van het gymna siumgebouw; minste inschrijver J. Hulst, alhier, voor f48; 4. het schoonmaken van de hoogere burgerschool; minste inschrijver Ph. Smit, alhier, vöor f118; die duizend tranen duur zoudt betalen, die ik gedurende zoovele slapelooze nach ten om mijn verwoest leven heb geschreid. 30 jaar lang hebt gij met uw doodvijandin aan dezelfde tafel gezeten, onder één dak geleefd, en heden is de dag der afreke ning tusschen ons gekomen. Daar bene den, in de tuinzaal, houdt op dit oogen- blik de zoon van Adriaan Barneveldt, die heden in de rijen der Geuzen op den Lammerdijk tegen de Spanjaards heeft gevochten, uwe dochter als bruid in zijne armen;..." «Dood en hel 1" barstte van der Meulen uit, «nimmer duld ik dat, liever wil ik mijn kind dood zien, dan als de bruid van eenen Geus, en wel van Adriaan Barne- veldt's zoon «Dat is mijne wraak 1" zeide Jakoba. «Ik heb in het hart uwer dochter hare ontwakende neiging voor den jongen Barneveld gevoed en onderhouden, ik heb in hare borst de liefde voor haar vader land gewekt en haar tot eene gloeiende patriotte opgevoed, die 'den man harer keuze dubbel vurig bemint, omdat hjj het geuzenkleed draagt 1 Gij hebt u dik wijls verwonderd, waartoe ik al het geld gebruikte, dat ik mij jaarlijks uit de kas van ons handelshuis liet uitbetalen, geen penning van hetgeen mij toebehoorde u ooit ten goede latende komen. Nu wil 5. het schoonmaken van vier gebou wen van lagere scholen; minste inschrij ver A. van Daal, alhier, voor f293. De werken zijn den minsten inschrij vers gegund. De jongenheer W. Moens, leerling der 3e klasse van de Hoogere Burger school alhier, is geslaagd bij het examen voor adelborst bij de Koninkl. Nederl. Marine en als zoodanig aan het Marine- instituut te Willemsooid geplaatst. Zaterdag II. werd te Utrecht de jaarlijksche vergadering gehouden van de gewestelijke vereeniging van onderwijzers in de provincie Utrecht. Onder meer, werd op die vergadering ook de uitslag bekend gemaakt van een wedstrijd in het schoonschrijven, uitgeschreven voor kweekelingen in de prov. Utrecht. Van een zestigtal ingeleverde proeven van schoonschrift waren er vier uit Amers foort. Eéne daarvan werd eervol vermeld en wel die van Mej. J. Boeschoten, kwee- kelinge van dn Normaalschool te dezer stede. De eerste jaarlijksche algemeene ver gadering der Nedeilandsche Schutterij- Kader-bond, Zondag en Maandag den l len en I2en Juli a.s. te Arnhem te hou den, belooft recht feestelijk te worden. Door een der leden van de vereeniging «Broederschap" (welke vereeniging zich geheel bij de Ned. Schutterij Kader-bond heeft aangesloten) in de gelegenheid ge steld een kijkje in 't algemeen programma te nemen, kunnen wij daaruit het vol gende mededeelen. Zondagmiddag te 12 uur zullen zich de verschillende afgevaar digden en genoodigden in Musis Sacrum vereenigen, om van daar, voorafgegaan door het muziekcorps der Arnhemsche Schutterij, zich naar het vergaderlocaal van den »Plarilen- en Vogeltuin" aan den Velper straatweg te begeven. Na afloop der vergadering zal het Koninkl. Kolo niaal Militair Invalidenhuis «Bronbeek" worden bezichtigd, waarna allen zich aan een gemeenschappelijke maaltijd zullen vereenigen. Des avonds wordt in de Plan ten- en Vogeltuin een concert gegeven. Voor de schietwedstrijd, den volgenden dag te houden, zijn fraaie zilveren en bronzen medailles en diploma's vervaar digd. Door de leden van den Bond zal behalve de personeele wedstrijd ook met salvovuur naar corpsprijzen worden ge dongen. Ook zal er op vrije banen voor niet-leden van den bond gelegenheid zijn zich te meten. Het onvermoeide muziek corps der Schutterij zal op het schiet- terrein eene matinee musicale geven. 's Middags te half zes wordt de schiet wedstrijd gesloten, terwijl de prijzen des avonds te half zeven in Musis Sacrum zullen worden uitgereikt. Zaterdag a.s. geeft de Amsterdam- sche Orkestvereen. onder de directie van den heer J. F. Wedemeijer eene tweede uitvoering in het hotel Velaars te Baarn. (Zie achterstaande advertentie.) Nu het goddelijke weder der laatste dagen vele onzer stadgenooten tot een uitstapje naar Baarn doet besluiten, om daar in het heerlijke lommer van het eenige Baarnsche bosch ettelijke genot volle uren te smaken, raden wij hen aan tot Zaterdag te wachten en dan tegelij kertijd van de aangeboden gelegenheid tot muzikaal genot gebruik te maken. De muziek is zeer goed, de zaal keurig en frisch en de consumtie zoowel als de bediening laten bij den heer Veerman nooit iets te wenschen over. De heer Mr. A. Baron Mackay heeft de benoeming tot lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Utrecht aangenomen, zoodat in ons district een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Gisteren avond had in de onmid- delijke nabijheid der stad een brutale diefstal plaats. Twee kerels kwamen in de «vergunning" van vrouw R. V. aan de Soesterstraatweg en bestelden ieder ik het u zeggenvan dit geld heb ik menig schip der Geuzen uitgerust, menige lading wapenen betaald, die uit Frankrijk kwam, om het leger van Oranje daarvan te voorzienheb uwe dienaars en ver trouwelingen omgekocht om mij uwe brieven uit te leveren, uwe geheimen te verrader.. De opstandelingen waren ten allen tijde goed onderricht van hetgeen gij en uwe Spaansche vrienden hier in Leiden tegen hen beraamdet, er liepen reeds sedert jaren vele draden uit dit huis naar de legerplaats van den Stad houder, menig Nederlandsch patriot is door mij gewaarschuwd, wanneer hem van Alva's regeering kwaad bedreigde «Zwijg!" riep de zieke, schuimbekkend van woede, de gebalde vuist tegen haar opheffende, «gij zijt geene vrouw, gij zijt eene duivelin!" «De wraak is zoet," mompelde Jakoba, «dit uur wreekt mij en Adriaan aan ui..." «Isabella!" riep van der Meulen luid en gillend, «Isabella, kom tot mij! mijn kind mag niet de vrouw van eenen Geus worden! Zij mag kiezen tusschen dezen man en mijnen vloek!" «Halt!" zeide Jakoba en dwong den half razende, die uit het bed wilde sprin gen, in de kussens terug, «gij blijft hier totdat gij mij ten einde toe gehoord hebt Zie hier," voer zij voort, uit den een «kommetje klaare". Na dit verorberd en nog een «halfje" toegenomen en in- tusschen goed opgelet te hebben, waai de vrouw het ontvangen geld geborgen had, stonden zij op als om heen te gaan. Onverwachts greep een van hen de vrouw beet en maakte de ander zich van het in de lade aanwezige geld meester. Bij het worstelen kreeg de vrouw een diepe snede over het gelaat. Ofschoon de politie dadelijk van het geval in kennis werd gesteld, mocht het haar, door de duister nis verhinderd, niet gelukken de boeven te vatten. Toch zullen wij waarschijnlijk spoedig in staat zijn hunne arrestatie te te vermelden. Bij den uitgever G. G. Vonk te Haarlem verscheen dezer dagen een werkje, dat op elke leestafel, ja wij durven ge rust zeggen in ieders bezit behoort te zijn. Wij bedoelen de vertaling van «Charles Dickens door zijn oudste doch ter beschreven". Wie heeft niet uren van genot aan dien geestigen en geestvollen schrijver te danken, die zich door zijn Nic. Nickleby, en een menigte andere romans een onsterfelijken naam heeft verworven; en wie zou dan niet gaarne den levensloop van dien vriend van oud en jong leeren kennen, vooral wanneer dat op een wijze geschiedt als waarin zijne dochter dit deed. Het werkje werd dan in Engeland ook bij duizenden ver kocht, terwijl de prijs der Hollandsche vertaling, slechts 90 cents, ook geen be letsel is zich dit interressante boekje aan te schaffen. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de 2e helft der maand April 1886. 1. A. Giere, Amsterdam. 2. B. M. G. Schaap, 3. Carop, 4. Wed. M. S. Frunk 5. Jantje de Boer, Groningen. Verzonden geweest naar Duitschland. 1. II. Mittelmann Czernowitz. Utrecht, Door de Politie alhier is in beslag genomen een valsche gulden, voe rende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 1865. Aan de afwer king was blijkbaar veel zorg besleed en daar ook het randschrift niet ontbrak was hij moeielijk van een echt muntstuk te onderscheiden. De overgangs- en eindexamens aan de Hoogere Burgerschool met 3 jarige cursus alhier zijn afgeloopen. Behalve de gewone bevorderingen van de le naar de 2e en van de 2e naar de 3e klasse, werden aan 16 leerlingen getuigschriften van afgelegd eindexamen uitgereikt, terwijl daarna door 48 aspi ranten aan het eerste admissie-examen werd deelgenomen, waarvan er 30 slaag den en 6 voorwaardelijk werden toege laten. Door den Commissaris des Konings in de provincie Utrecht, is bevolen dat gedurende vier maanden, te rekenen van 3 dezer, de honden in de gemeente Vreeswijk, IJselstein, Tuil en 't Waal, Schalkwijk, Houten, Jutfaas en Utrecht moeten gemuilkorfd zijn. Den 5 dezer vertrokken van hier naar de Legerplaats te Zeist, de gede tacheerde officieren der Infanterie en de cadetten der Genie van de Militaire Academie, ten einde aldaar aan de jaar lijksche practische oefeningen deel te ne men. Aan diezelfde oefeningen zal ook worden deelgenomen door het Corps Genietroepen, dat daartoe, ter sterkte van 21 officieren en ongeveer 800 onder officieren en minderen, aanstaande Zater dag derwaaits zal vertrekken. Baarn. De burgemeester heeft per publicatie het volgende aan de gemeente bekend gemaakt. aan haar kleed hangenden zak eenen bundel papieren halende, «kent gij deze brieven, door uwe hand aan den overste van het leger der Spaansche belegeraars geschreven? Uwe door mij omgekochte dienaars leverden mij al deze brieven uit, waarin gij den vijand van den slaat der zaken binnen onze muren, van de sterkte onzer wallen, van het aantal onzer gewapenden, van eiken uitval, dien wij in den zin hadden, bericht geeft, en als ik deze brieven heden aan Burge- meesteren en Raad geef, dan sterft gij morgen eer de zon ondergaat, op het marktplein daarginder door beulshanden den dood des verraders. Verdiend hebt gij dezen dood tiendubbel, maar om den wil van Isabella, uw onschuldig kind, zal ik genade voor recht laten doorgaan, onder voorwaarde dat gij niets inbrengt tegen hare verbintenis met Cornelis Barneveldt. Gij zult hen beiden nog heden als bruidspaar zegenen!..." Jan van der Meulen's gezicht was doodsbleek geworden, met groote, ver stompte oogen staarde hij op de brieven, die Jakoba nog steeds omhoog hield. «Zegenen," stamelde hij, «moet ik Adriaan Barneveldt's zoon zegenen, als den verloofde mijner dochter!..." «Dat zult gij," hervatte Isabella, «niet alsof ik geloof dat uw zegen hem of «Z. M. de Koning heeft mij de aange name taak opgedragen, u den dank van H. H. M. M. den Koning en de Koningin over te brengen voor de hartelijke ont vangst, den ambachtsheer en der ambachtsvrouwe van Baarn bereid op 1 Juli. »Z. M. verzekerde mij, dat de vele blijken van sympathie door H. H. M. M. op hoogen prijs worden gesteld en be tuigde mij zijne hooge ingenomenheid met de schoone en smaakvolle versie ringen." H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Wilhelmina maken dagelijks rij toeren door deze schoone streken en worden overal met teekenen van eerbied begroet, 't Gerucht liep, dat Z. M., waar schijnlijk door de reis van Arrolsen naar Soestdijk, licht ongesteld was. Dr. Vink- huizen, Z. M. lijfarts, bevindt zich dan ook thans ten paleize. In het hotel Velaars zal Zaterdag а.s. het tweede concert worden gegeven en wel door de Amsterdainsche Orkest vereniging, directeur de heer Wede meijer. Het programma bevat enkel populaire muziek. I. FeestmarschMctzner. 2. Ouverture MignonThomas. 3. Souvenir Schubert Intermezzo Beri.ijn. 4. Fantaisie de l'opera étoile du Nord Meijerdeer. 2e deel. 5. Ouverture ein morgen, inittag und abend in Wien. T. vonSuppé. Geschichte aus dem Wienerwald, WalzerJ. Straus. 7. Marchefunébre d une Marionette Gounod. 8. La Mandoline Serenade Espagnole Longey. 9. Melodien Congres Potpourri. Conradi. Bij den heer Brussart des Amoiie alhier heeft een bastaardnachtegaal zijn woning gebouwd in een bloemenhanger en zit op 5 eitjes te broeden, terwijl bij den heer Polman, bloemist, een rood borstje een nestje in een leegstaande gieter heeft gemaakt en zich daar geheel thuis gevoeld. Zondag viel een knaapje van 7 jaren bij het spelen in de Eem. Een klein kind was er slechts getuige van, waardoor het eenigen tijd duurde aleer de ouders het ongeluk vernamen. Na lang vergeefs zoeken mocht het slechts gelukken het lijkje te voorschijn te brengen. Nijkerk. jl. Zaterdag is aan het strand der Zuiderzee onder de gemeente Putten aangedreven het lijk van den op Zaterdag 26 Juni verdronken jeugdigen visscherszoon Siinon Goosensen. Het lijk werd voorloopig alhier naar het lijken huis op de algemeene begraafplaats gebracht en is Zondag morgen per vischschuit naar Harderwijk vervoerd. Door de ouders was op het vinden van het lijk een premie uitgeloofd. Bunschoten. Onze predikant Dr. G. van Goor, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Gemeente te Olde broek. Hoogland. Door den Heer Th. J. van de Pol te Amersfoort zijn in den loop der vorige week de leeilingen der Ge meenteschool alhier gefotografeeid. De proeven, die wij in de gelegenheid waren te bezichtigen, bewijzen, dat het werk uitstekend geslaagd is, zoodat genoemde heer zeker op een ruim debiet rekenen mag. Lensden. De vorige week werden 76 leerlingen van eene der scholen in deze gemeente door de goedheid van den heer W. II. de Beaufort in de gelegen heid gesteld een reisje te doen naar Den Haag en Scheveningen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn bij een landbouwer alhier door een onbekende aardappels gerooid en meegenomen. De dief kon zich waar schijnlijk niet langer met den smaak der oude aardappels vereenigen iemand anders heil zou kunnen aanbren gen, maar ik wil niet, dat uw vloek op Isabella's geluk eene schaduw werpe Zijt gij bereid hare hand in die van den jongen Geus te leggen en haar aan hem te verloven, dan ga ik haar en hem herwaaits roepen, of verkiest gij dat ik mij naar het raadhuis begeve en Burge- meesteren en Raad deze brieven over handige?" «Er blijft mij geene keus over,' kermde van der Meulen, «ik ben in uwe hand en moet doen wat gij begeert." Jakoba knikte. «Gij zijt gewroken Adriaan Barneveldt," mompelde zij, ter wijl zij de trap afging, om het bruidspaar bij den zieke te roepen, «en nu mag Jan van der Meulen's dochter door hare liefde aan den zoon vergoeden, wat haar vader aan den zijne heeft misdaan." Reeds na weinige minuten knielde het jonge paar aan het sterfbed van Jan van der Meulen neder en deze legde de bevende handen op de gelukkigen. Kort daarna zonk hij ontzield in de kussens terug. Met betraande oogen zag Isabella den verscheiden vader aan, die het geluk daar had gezocht, waar het voor hem niet te vinden was en dan omhelsde zij haren Cornelis, die in de werkdadige liefde voor het vaderland het goede deel gekozen had. EINDE. Loosdreclit. Als een bewijs van hulde aan de nagedachtenis van wijlen den heer A. C. van der Grijp, in leven hoofd der school te Oud-Loosdrecht, voor de vele goede diensten aan het onder wijs bewezen, heeft de raad dezer ge meente besloten, behoudens goedkeuring van gedeputeerde staten, aan diens weduwe eene gratificatie toe te kennen. Te Lodelinsart, in België, werd, in de vorige week, een huwelijk onder zeer bijzondere omstandigheden gesloten. Zekere Schmidt, die zich als medeplich tige aan brandstichting en plundering tijdens de laatste onlusten, in de gevan genis bevond, trouwde met Auguste Soulier, een meisje, waarmede hij vroe ger reeds langen tijd omgang had gehad. De plechtigheid had des morgens ten zeven uur plaats en vijf gendarmes in uniform, en drie in burgerkleeding woonden die bij. Toen het huwelijk was gesloten nam Schmidt afscheid van zijne jonge vrouw, drukte zijn vrienden de hand, en slapte met de gendarmes weder in het rijtuig waarmee men hem had vervoerd. Hij werd onmiddellijk weder achter slot en grendel gezet. Een bom uit de dagen van het beleg van Parijs heeft thans nog haar vernie lingswerk verricht. Zij werd Zondag, in de Rue Mercadet, gevonden door een 6-jarig knaapje, dat daar in een tuin aan het graven was. Het kind begon dadelijk met het zondeilinge speelgoed te rollen; de bom ontplofte, en het knaapje werd treurig verminkt; de beide beenen moeten hem afgezet worden. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 18 der wet van den 14. September 1866 (Staatsblad no. 138), houdende bepalingen betrekkelijk de INKWARTIERING, enz.; Doen te weten, dat de bij art. 17 dier wet bedoelde lijst door hen aange legd, in afschrift aan de bergplaats bij het Raadhuis aangeplakt is en gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter inzage ligt alle werkdagen van 10 tot 1 uur. Amersfoort, den 5. Juli 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van de ingezetenen dezer ge meente, die ter erlanging van het eereteeken wegens eervollen langdu- rigen werkelijken dienst bij de scliut- terijenin de termen van zijner Majesteits- besluit d.d. 5 December 1851 (Staatsblad no. 194) mochten gekomen zijn en ver langen met het eereteeken te worden begiftigd, dat zij zich tot het doen van de vereischte aangifte ter Secretarie kunnen vervoegen op Maandag, den 19 Juli aanstaande, 's morgens tusschen 10 en 1 uur. Amersfoort, den 6. Juli 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK De Secretaris, W. L. SCHELTUS. MARKTBERICHT. Nijkerk, 5 Juli. Tarwe f 6.a f 7.Boekweit f 6.30 a 6.80. Garst f6.a 6.50. Haver f4.20 a 4.80. Duivenboonen f 7.a 7.40. Rogge f 0.00 a 0.00. Boter f 0.85 it 0.95. Eieren 3 if 3'A cent. Schrammen 00 stuks f00.a 00. Biggen 32 stuks 5.a 7.Runderen 74 stuks f60.a 190.Schapen 00 stuks f0 a fOO. Voor de vele bewijzen van belang stelling, op 12 Juni 11. ontvangen, betui gen wij, ook namens onze kinderen, onzen hartelijken dank. H. W. DE HEUS. E. DE HEUSvan Enter. Amersfoort, 2 Juli 1886. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlijden van onze hartelijk geliefde zuster JACOBA MARIA, betuigen wij bij deze onzen welmeenenden dank. D. HOUTZAAGER. M. HOUTZAAGER—Wolterink. Amersfoort, 3 Juli 1886. beveelt zich aan tot het WASSCHEN en STBIJKEN van fijne goederen net en spoedig wordt het terugbezorgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2