nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. OVERWONNEN. N. 56. Woensdag 14 Juli 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. BINNENLAND. BUITENLAND. F euillet on. Oorspronkelijke Novelle AMEBSFOORTSCHE COURANT. abonnementsprijs: Per 3 maanden 1.Franco per post door het gebeele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. advertentien: Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De koninklijke familie gisteren naar nen Haag vertrokken zal vermoedelijk acht a tien dagen daar vertoeven. HH. MM. zullen zich vermoedelijk daarna naar het Loo begeven. Het Vad. verneemt, dat de regee ring besloten heeft de wetsontwerpen tot het in overweging nemen van de voorstellen tot herziening der Grondwet opnieuw aan de Staten-Generaal in te dienen. Mr. A. Th, Heijligers, referendaris chef van de afdeeling financiën en Oost- Indische begrooting aan het ministerie van koloniën, heeft tot herstel van ge zondheid een landurig verlof verkregen. Dientengevolge zal aan den referen daris, chef van het bureau ^personeel" aan gezegd departement, mr. A. A. de Vries, de gelijktijdige waarneming der functie der begrootingsafdeeling lijdelijk worden opgdragen. Dr. C. H. van Rhijn, pred. bij de herv. gemeente te Gouda, heeft de be noeming tot hoogleeraar in de godge leerdheid aan de rijks-universiteit te Groningen aangenomen. Dr. Blom Coster, die voor eenigen tijd naar Amerika is vertrokken, zal naar het Vad. verneemt, namens het gemeen tebestuur en de ingezetenen van den Haag, ingevolge eene van burg. en wetb. ontvangen opdracht, op 22 Juli aan het gemeentebestuur van Albany, een schrif telijken gelukwensch aanbieden, met het feest van het 200jarig bestaan dier stad. Twee jongelieden, die dr. Coster verge zellen, zullen dergelijke gelukwenschen van de senaten der Leidsche en Amster- damsche universiteiten overbrengen. Men herinnert zich, dat voor eenige maanden eene offieieele uitnoodiging voor die feest viering bij dien gemeenteraad en bij de senaten der Nederlandsche hoogescbolen inkwam. Albany werd door Hollanders gesticht. Voor rekening van dr. Mezger zijn Vrijdag uit Amsterdam weder vijf en vijftig minvermogende kinderen naar buiten vertrokken, om gedurende eenige weken in de frissche buitenlucht te kunnen I voor het lidmaatschap van de Tweede leven. De naar Zeist gezonden vancantie- Kamer, in het hoofdkiesdistrict Amersfoort, kolonie is 30, die naar Wijk aan Zee 25 kinderen sterk. Te Breda heeft zich een commissie gevormd, die zich ten doel stelt den geboortedag van onze kroonprinses, 31 Augustus, als een nationalen feestdag te vieren. Bij de Vereeniging tot veredeling van volksvermaken te Utrecht bestaat het plan om de verjaardagen van H. M. de Koningin en van H. K. H. de Kroon prinses, op 2 en 31 Augustus, door volksfeesten te herdenken. Er zal op loeide dagen een volks-con- cert plaats hebben, terwijl buitendien op 31 Augustus, wind en weer diénende, een vliegerwedstrijd gehouden zal worden. Ook wordt gedacht over een wielerwed strijd, hetzij 31 Augustus, hetzij een dag vroeger of later. Tot voorbereiding van het een en ander moeten intusschen nog de noodige maatregelen genomen worden. Gravin Bylandt, vergezeld door haar echtgenoot, den Nederlandschen gezant, den consul-generaal May en den consul Maas opende Zondag te Londen de on langs opgeriehte Nederlandsche armen huizen, met de inrichting tot verpleging van herstellende zieken te Old-Charlton, in de nabijheid van Woolwich. Graaf Bylandt en de predikant Adama van Scheltema voerden bij de plechtigheid het woord. Men schrijft uit Nijkerk op de Veluwe aan de Stand, van 13 Juli Onze voormalige Prinses Hendrik der Nederlanden bracht gister met haar ge maal een bezoek aan den ex-minister van koloniën, Mr. W. baron van Golt- stein, op zijn kasteel sOldenaller", op één uur afstands van hier gelegen. Des voormiddags te 12 ure reden de hooge gasten in open rijtuig naar genoemd kasteel, om des avonds op dezelfde wijze naar het station te gaan er. met den trein van 8 uur te vertrekken. Beide malen waren zij door hun gastheer ver gezeld. De kiesvereeniging ïVeluwe" te Apeldoorn, heeft tot candidaat gesteld Jhr. Mr. J. Roëll, vroeger lid van het district Utrecht. Reizigers, Maandagavond met de Belgische treinen te 's-Gravenhage aan gekomen, brachten het bericht mede, dat Domela Nieuwenhuis, gisterochtend met een kaartje 3de klasse naar Antwer pen vertrokken, aan de Belgische grenzen is teruggewezen en, niet kunnende door reizen, naar 's-Gravenhage terugkeerde, waar hij met den trein van 8 uur aan kwam. Ter voorloopige bespreking van de a. s. winterdienstregeling zal reeds een samenkomst der Nederlandsche spoorwegen op 20 Juli e. k. plaats hebben. Zondagmorgen om 12 uur zijn in de groote zaal van Musis Sacrum te Arnhem de van elders gekomen leden van den Nederl. schutterijkader-bond ontvangen door het bestuur der Arnhem- sche afdeeling. Daarna zijn om half een alle leden en corps met de muziek van de Arnhemsche schutterij voorop en met de verschillende banieren naar den Planten- en Vogeltuin gemarcheerd, waar de eerste algemeene vergadering van den bond werd gehouden. Na afloop daarvan werd een bezoek aan Bronbeek, het kon. mil. invalidenhuis gebracht, terwijl in den tusschentijd de groote zaal, waarvan de muzieknis keurig met vlaggen en groen was ver sierd in gereedheid werd gebracht voor het diner, waaraan ruim 100 leden deelnamen. Des avonds was er in het park concert door de schutterij-muziek uit Arnhem. Ter herinnering aan Groningen's verlossing wordt telken jare de 28. Aug. zeer feestelijk gevierd. De gemeenteraad heeft als prijs en premie een som van f600 uitgetrokken voor het houden eener harddraverij, waarbij de Vereeniging voor volksvermaken gewoonlijk f100 voegt en aan welk lichaam de regeling der feesten wordt toevertrouwd. Het schitterend vuurwerk is steeds afkomstig van de firma Ruijsch te Utrecht. De nieuwe helmhoeden voor het Indische leger zien er goed uit. De vilten vorm van dat hoofddeksel is met een donkerblauwe lakenstof overtrokken. Op de voorzijde van den helm maakt een vijfstralige ster van koper, in het hart waarvan de oranje-kokarde, halverwege bedekt met het Nederlandsche wapen schild, een goed figuur. De bal eindigt in een koperen knop, in den vorm van een geopenden leeuwen bek en die tevens tot luchtopening dient. Een bruin lederen stormband loopt om de voorzijde ter versiering, vastgehouden door een garnituur aan weerszijden. Op het landgoed Langenhorst, gelegen aan den Leidschen straatweg en behoorende aan graaf Van Rechteren, staat thans een witten iozenboom in bloei, gekweekt door den daar wonenden tuinbaas De Haan. Deze boom (de Amifi- bert) is gekweekt in den schoonsten pyramide-vorm en heeft een middellijn van 12 voet, terwijl de schuine lijn van den benedensten omtrek tot den top eveneens 12 voet lang is. Het aantal volle rozen en knoppen wordt bij bena dering op twintig-duizend geschataan één enkelen bloemstengel er van telde men 32 rozen. De boom is volgens des kundigen met de meeste smaak gevormd en geleid. Mannen van het vak brengen, bij de bezichtiging van dit zeker zeldzaam schoone exemplaar, aan genoemden tuin baas voor een en ander welverdiende hulde. Zaterdagmiddag werd te Meppel door eenige ingezetenen een waagstuk van een 15-jarigen knaap gezien, dat eenigszins van een bekend voorval uit het jongensleven van onzen Michiel Adriaansz. De Ruyter deed denken. De Mepp. Ct. maakt er in dezer voege mel ding van: De knaap was op het Kerk hofsplein bezig met het oplaten van zijn vlieger. Deze raakte aan een der palen van het hek boven om den omgang van den toren verward, en spoedig daarna ondernam de jongen het waagstuk, om tegen den zuidmuur van de kerk op te klauteren en zoodoende op de goot te klimmen, deze door te kruipen tot aan het hekwerk, dat over de pannen ligt, om deze voor het afwaaien te beveiligen. Boven op de kerk zijnde, klimt hij door een luikje, dat los stond, in den toren, en gaat zoodoende de trappen op, orn zijn speeltuig, den vlieger, welke zeker een beste zal zijn, weder machtig te worden. Na den vlieger losgemaakt te hebben, ging hij langs de trappen naar beneden, doch daar gekomen zijnde, vond hij de deur aan den ingang gesloten. Evenwel is hij niet vervaardhij gaat wederom naar boven, waar hij een touw ziet han gen, neemt het kloek besluit zich daarbij naar beneden te laten glijden, alwaar hij over het hek, dat des daags tot af sluiting van den ingang van den toren dient, naar buiten klom. Door den Min. van Financiën is een flater begaan. Voor ongeveer 15 maanden namelijk werd aan de Roermondsche Glu- cose-fabriek verboden te werken, tenzij zij haar product aan een zwaren accijns wilde onderwerpen. Daarop was echter bij het ondernemen dezer inrichting niet gerekend, zoodat de werkzaamheden moesten gestaakt en de fabriek moest gesloten worden. Tengevolge van de groote schade, daardoor geleden, werden de ondernemers gedwongen boedelaf stand te doen. Na herhaaldelijk daarte gen geprotesteerd en bij request op re quest erop gewezen te hebben, dat vol gens de wet de minister ongelijk had, daar hun fabrikaat accijnsvrij was, is thans eindelijk nu de fabriek geruï neerd is bericht gekomen dat de firma weer kan werken, als vroeger, zonder accijns te betalen. De minister had zich dus vergist, en bekent dit met het leukste gezicht van de wereld. Het zou echter niet kwaad zijn, als een lid der Tweede Kamer, die belang stelt in kleinigheden zooals onze Neder landsche industrie, nieuwsgierig genoeg ware om onzen minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid eens te vragen, wie de schade vergoedt, welke door de svergissing" van zijn collega is aangericht. Als een goed teeken mag het wor den beschouwd, dat Turkije de bataillons der redifs en der reserve naar huis ge zonden heeft. Pessimisten willen evenwel weten, dat dit minder geschiedde wijl de Porte van de voortduring der vrede ver zekerd is, dan wel omdat de Turksche schatkist een langer onder de wapenen door T. P. VAN BAEREN. 2) En als zij later weder aan Tantes zijde ging kostte het haar moeite, den groet op de voorgeschreven wijze te beant woorden. Die mannenzeide Mevrouw Van den Winter vaak in zichzelven, als zij aan het antwoord van haren echtge noot dacht, die mannen zouden je zoo maar aan den eersten den besten willen uithuwen. Neen, dan wist zij beter hoe men de jeugd leiden moest. De Heer Van den Winter ontwaakte uit zijne sluimering, zijne echtgenoote had zich tegenover hem gezet aan de andere zijde van het raam, en legde juist de courant ter zjjde, Mathilde was aan het thee schenken en bracht haren Oom en hare Tante beiden een kopje. 't Is warm vandaag, sprak hij als we maar weer geen onweer krjjgen. Er hebben zeker wel weer ongelukken plaats gehad 't Is nog al mee gevallen ant woordde zijne vrouw, ïhier is de courant." De Heer Van den Winter nam het blad werktuigelijk aan, en liep het vluchtig door. De deur kraakte en de bediende trad binnen lEen briefje van Mijnheer Van den Hooghen." De Heer Van den Winter las de weinige regels, na ze ingezien te hebben, luide voor i Waarde Vriend, Doe ons het genoegen, om Zondagavond met de uwen ons eens optezoeken. Arnold komt met de eerste vacantie Zaterdag thuis en we willen dat feit met een onderonsje, zoo ik hoop genoegelijk, vieren. Na groeten, ook aan uwe vrouw, als steeds Je oude F. Van den Hooquen. Bezorgd zag Mevrouw naar haar nichtje om. Och Mathilde, zeide ze, haal me eens even mijn flacon van boven, ik heb een weinig hoofdpijn. Gedienstig als zij was verliet het meisje aanstonds de kamer. Heb ik van mijn leven," begon Mevrouw, ik kan die Van den Hooghe niet dulden, altijd en altijd weer met zijn Arnold, 't walgt me bijna, 't Is waar, jelui bent schoolmakkers geweest maar anders ging ik er nooit heen. En dan nog Mathilde vragen. Heb ik van mijn leven Kom, Martha, wees toch wijzer, het zijn immers fideele luiwat kun je er op tegen hebben, dat ze zoo hoog loopen met Arnold. Als wij een zoon hadden, wie weet wat wij deden. Martha zuchtte, zij had geen zoon. Maar je gaat toch niet, en als wij het doen, dan blijft Mathilde toch zeker thuis? We zullen zien, vrouw, 't is nog twee dager.. En wat zou het, als Mathilde mee ging? Ja, zoo'n student als Arnold, zie je, die. Mathilde kwam terug en Tante bracht haren zin niet ten einde, maar herhaalde werktuigelijk de woorden van haren man. We zullen zien! II. Arnold van den Hooghe was een flinke borst. Zijn open gelaat, waarop zooveel gulheid van karakter lag uitgedrukt, deed reeds aanstonds een ieder voor hem in nemen. Toch was hij bij zijne collega's weinig geacht en de reden daarvoor was eenvoudig, dat hij zich meer dan een ander aan de studie wijdde. Slechts bij uitzondering kon men hem vinden bij de luidruchtige vermaken, waaraan zijne mede-studenten zooveel tijd en geld ten offer brachten. En indien hij daaraan al eens deelnam, dan was het meer om zich niet ten eenemale van zijne collega's te vervreemden, dan wel uit zucht naar vermaak. Veel harde woorden had hij daardoor moeten hooren, doch hij had die beleedigingen als man verdragen, zoodat zij ten laatste steeds zeldzamer werden. Arnold Van den Hooghe was een be minnaar der natuur. Misschieu wel daarom ontweek hij na gedanen arbeid liever de stad om door het vrije veld te dwalen, dan zijne ontspanning in de sociteit ïMinetva" te zoeken. Zijn geliefd wandeloord was de uitgestrekte buiten plaats iVilla Boschwijk," die rnet zijne schoone partijen, en halfduistere bosschen, waaronder het schilderachtige Kombosch, hem machtig aantrok. De zoon van den eigenaar der Villa, den Heer Goudsmidt, was zijn studievriend, zoodat hij niet alleen vrijen toegang tot het idyllisch gelegen oord had, maar van lieverlede een vriend des huizes was geworden. Vóór Arnold met vacantie naar huis ging, had hij nog een afscheidsbezoek bij de familie Goudsmidt afgelegd. De Heer en Mevrouw Goudsmidt hadden dat zeer aardig gevonden en de eenige doch ter had hem zelfs eene photografie van de villa geschonken. ïHartelijk dank, Marianne, had hij gezegd, als ik wederkom, zal ik u hier niet meer vinden, want dan zijt ge wellicht op uw huwelijksreis naar Zwitserlanddoch ik hoop u later als Mevrouw Van den Bos nog herhaaldelijk hier aan te treffen. Arnold had de wandeling naar de stad in eene aangename stemming afge legd. Toch had hij deze keer weinig op de omgeving gelet, het spoedig weder zien zijner geliefde ouders had zijne ge dachten geheel beziggehouden. Eindelijk sloeg het uur, dat hij voor eenigen tyd afscheid nam van zijne hos pita, die als eene vriendin zijner moeder hem vele groeten naar het ouderlijke huis meegaf.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1