nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. TONNEN. N. 58. Woensdag 21 Juli 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCniJiXT WOENSDAG EX ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. F euillet on. Oorspronkelijke Novelle t. p. van baeren. 1MEHSF00RTSCIE COUBANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het gehecle Kijk. Afzonder]ijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intczenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 6 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Omtrent den gezondheidstoestand des Konings, vernam de residentschrijver van het Z. D., dat de maagaandoening, aan welke hij onlangs leed, hem nogal heeft aangedaan. Zijn kragtig gestel over won die ongesteldheid betrekkelijk spoe dig, maar de koning hield er uit een gevoel van afmatting, waardoor hij spoe dig moede wordt. Groote beweging kan hij zich dan ook nog niet veroorloven. Met eiken dag neemt echter de beterschap toe. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de commissarissen des konings de volgende aanschrijving gericht «Uit consulaire ambtsberichten is mij gebleken, dat de ten vorigen jare waar genomen epidemie van mond- en klauw zeer uit Duitschland is geweken, en ook de varkensziekte daar niet meer epidemisch heerschtuit dien hoofde heb ik besloten, zoo lang die gunstige berichten aanhou den, wederom dispensatiën te verleenen van het verbod, bedoeld bij art. I van het koninklijk besluit van 9 April 1884 (Slaatsbl. no. 48,) wanneer het verleenen van dergelijke dispensatie in het belang der volksvoeding door u, onder voor elk geval te stellen voorwaarden, wenschelijk wordt geacht, tot aanvoer van varkens, voor de slachtbank bestemd, uit Duitsch land afkomstig. Mochten dus verzoek schriften daartoe bij u ingezonden worden, dan zie ik die ter beschikking tegemoet, onder mededeeling der voorwaarden, door u noodzakelijk geacht, ter verzekering dat de in te voeren varkens gezond zijn en die invoer kan plaats hebben onder omstandigheden, waardoor gevaar van besmetting van onzen veestapel is buiten gesloten." In het Dagbl. v. Ned. wordt door professor Buys Ballot aangedrongen op een krachtig en afdoend optreden in Atjeh. Hij ontraadt een aanvallende politiek, omdat Nederland geen vrij volk mag onderdrukken en ook omdat men politieke maatregelen niet dan in den hoogsten nood en na rijpe overweging niet volkomen kennis van zaken veran deren mag, wat ens in den oorlog met Atjeh reeds zooveel schade berokkende. Maar iets anders is het, zooveel kracht te ontwikkelen, en te toonen, dat men aanvallen van buiten liefst kan voorko men, anders afdoende kan afweren. Zelfverdediging mag men en moet men in dit geval tot het uiterste drijven, althans bij machte zijn te drijven. Veilig heid moet allerwegen zijn in ons gebied. Er moet een einde aan komen dat bijna elke, moet ik niet helaas zeggen, dat elke aanval op onze posten met verlies voor ons eindigt, hetzij dan van personen of van geweren. Mocht dan ieder Nederlander, die van deze of van een tegenovergestelde meening is, er op staan, en zich met anderen vereenigen om erop aan te drin gen, dat meer licht verspreid worde over deze duistere zaak; dat óf de Hooge Regeering óf de Staten-Generaal een enquête doe houden, welke gedragslijn men te volgen hebbedat inmiddels het leger in Indië zoo versterkt worde, dat het in staat zij ons gezag te herstellen en den maatregel dien men als den beste zal erkennen, uit te voeren. Bij het departement van koloniën wordt, volgens de Midd. Ct., gewerkt aan het nemen van maatregelen tot opbeuring der suiker-industrie, die nog altijd zeer kwijnende is. De minister is voornemens verbetering aan te brengen door eene wijziging van de bepalingen van het regeerings-reglement voor Neder- landsch-Indië, betreffende op hoog gezag ingevoerde cultures. Een wetsontwerp daartoe moet reeds gereed liggen. De beruchte verordening van den gemeenteraad van Oldebroek tegen het gebruiken van rijwielen blijkt niet te zijn ingetrokken, maar buiten werking gesteld door de invoering van het nieuwe provin ciaal reglement op de wegen in Gelder land. Aan de Zw. Ct. wordt daarover geschreven Vóór de werking der zooveel geruchtmakende gemeente-verordening werd het vleesch per rijwiel van Elburg naar hier overgebrachttijdens die wer king was zulks, zeer ten ongerieve van gewone burgers, onmogelijke waardoor men genoodzaakt was zijn middagmaal zonder vieesch te nuttigen of expresse te bezigen. Nu door het nieuwe reglement deze verordening buiten werking raakt kan men weder per rijwiel zijn vleeschje bekomen. Men zegt wel, dat toch proces verbaal zal worden opgemaakt, maar de 4) Kijk, dat doet mij leed, zoo spoedig weer te vertrekken. Maar, in vredesnaam dan. Zie, daar had ik warempel vergeten u een sigaar aan te bieden. Neem me niet kwalijk." De Heer Van den Winter zocht naar den koker, maar vond hem in geen zijner zakken. Hij wilde opstaan, in den meening, dat hij hem op den schoorsteenmantel had liggen. Lachend begon Arnold Heeft u hier soms kennis aan Sapperbleu, zijt ge een goochelaar? heb je op de Hoogeschool ook al de zwarte kunst beoefend 't Schijnt wel zoo," antwoordde Arnold, doch 't is heel natuurlijk. W ij vonden hem heden morgen onder uw stoel liggen, zoo ge ziet, nog onge schonden. Ik vreesde dat ge hem noodig mocht hebben, of hem verloren zoudt wanen daarom ben ik zoo vrij geweest hem even te bezorgen. Dank u wel voor je liefde dienst, antwoordde de Heer Van den Winter lachend. Arnold echter zag soms verstolen naar Mathilde om. Deze scheen hare kalmte geheel terug verkregen te hebben, want ijverig ging hare blanke hand heen en weer. En nu, sprak Arnold, het wordt mijn tijd, ik zal u dus tot mijn leedwezen moeten verlaten. Mocht ge echter ook lust hebben van de partij te zijn, het zal ook papa hoogst aangenaam wezen. Wat dunkt u, Mathilde, zouden we ons ook niet eens verfrisschen en van het vriendelijk aanbod gebruik maken? Of zoudt ge, ging hij voort, zich tot Arnold wendend, of zoudt ge soms liever niet Integendeel, haastte Arnold te verklaren, integendeel, hoe meer ver scheidenheid van gezelschap des te aan genamer de wandeling. Fiat dan! sprak Mijnheer Van den Winter «Mathilde maak u dus gereed. Maar als Tante straks komt, gaf zij in bedenking. toekomst moet leeren, of men dit durft te doen. Naar het Hand. meldt, heeft de Rotterdamsche wielrijder E. Kiderlen jr., die verleden Zaterdag weder de held van den wedstrijd te Amsterdam was, thans in 't geheel G7 gouden medailles gewon nen. Gelukkig voor hem, dat hij niet verplicht is ze te dragenhij zou ten slotte onder den eerelast moeten bezwij ken. Het in de fabriek van de firma Merkelbach van Enkhuizen en Co., te Breda gegoten standbeeld van Hugo de Groot is zoo goed als gereed en bijzon der goed uitgevallen. Het zal binnenkort naar Delft vervoerd worden. Eene verandering van de grens tusschen Bussum en Hilversum is voor gesteld, op de gronden die reeds meer malen tot grensverandering aanleiding gaven. Sedert den aanleg van den Oosterspoorweg nl. zijn op grondgebied van Hilversum nieuwste buurten verrezen, welke oogenschijnlijk en feitelijk tot Bussum behooren deze gemeente echter laat bijv. de kinderen uit deze buurten niet op hare scholen toe, terwijl Hilver sum niet dan gebrekkig voor politie, ver lichting enz. zorgen kan. Van daar het voorstel om den feitenlijken toestand, ten nutte van 86 bewoners, wettelijk te be krachtigen. In ruil ontvangt Hilversum een ('onbe woond) stuk grond van 127 H. A., waar door die gemeente dan de geheele renbaan onder haar politie-toezicht krijgt. De voltooiing van de ontmanteling van Nijmegen zal de volgende maand gevierd worden. Door ingezetenen is voor het feest reeds f1600 bijeenge- brccht. De Amsterdamsche rechtbank heeft den socialist P. J. Meegens, wegens verzet tegen de politie in Damstraat en War moesstraat, veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Door de Baarnsche Vélocipèdeclub zal, bij genoegzame deelneming, vermoe delijk op 31 Juli of 1 Augustus e. k., een wielerwedstrijd in het figuurrijden worden gehouden op een daarvoor nog gereed te maken terrein. Thans meldt ook de Haagsche correspondent van de Midd. Ct. dat onze Regeering ernstig overweegt een soort s»cialisten-wet in het leven te roepen. Het gevoelen van den Raad van State over een dergelijken stap zou reeds zijn ingewonnen. Den 5en Augustus e. k. zullen te Nijmegen door de Geldersche Harddra verij- en Renvereeniging wederom groote wedrennen worden gehouden. Daarmede zullen de feesten dus, welke den Nijinege- naars in de maand Augustus te wachten staan, worden geopend, daar op dienzelf den dag des avonds de wielrijders voor den grooten internationalen wielerwed strijd op 6 en 7 Augustus in de Sociëteit «de Vereeniging" feestelijk zullen worden ontvangen, en na afloop van deze wed strijden liet reeds vroeger vermelde feest tot viering van de voltooiing der ontmanteling en den uitleg der stad zullen plaats hebben. Aan de burgemeesters van onge veer duizend gemeenten in Nederland is een biljet gezonden ter aanplakking in 't openbaar, vermeldende de voorwaarden, waarop de vrijwillige dienstneming bij het korps mariniers geschieden kan, ter wijl tevens hunne medewerking gevraagd wordt indien zich personen, die geneigd zijn bij genoemd korps in dienst te treden, zich bij hen mochten aanmelden. Tot die voorwaarden behoort o. a., dat aan hen, die niet jonger dan 18 en niet ouder dan 34 jaar zijn, mits zij zich voor zes jaar verbinden, bij aanneming een handgeld wordt gegeven van f130, aan jongelingen van 16 tot 18 jaar, mits zich verbindende voor 8 jaar, f75, enz. Het incompleet van het korps was op 1 Juli jl. ruirn 100. In de buurtschap Boekeloo, ge meente Lonneker, (werd Zondag namid dag weder eene socialistische bijeenkomst gehouden, die door ongeveer 500 perso nen uit Enschede, Hengeloo en omstreken werd bijgewoond. Woordvoerders waren Domela Nieuwenhuis en Bennink. De burgemeester van Lonneker was met eenige politie-agenten tegenwoordig en slaagde er in dank zij zijn kalm en beleidvol optreden de orde volkomen te handhaven. Tot tweemalen toe moest hij den eersten spreker tot de orde roepen, toen deze te heftig uitvoer tegen burgemeester van der Zee te Enschede. Een socialist, die klaarblijkelijk in kenne- lijken staat verkeerde en een boer met een mes eene wonde aan den hals toe bracht werd door de politie in verzekerde bewaring genomen. Aan Jen goudsmid den heer G. B. Brom te Utrecht was door het kerkbe stuur van Oldenzaal de herstelling op gedragen van een grooten monstrans, die door den tijd belangrijk geleden had. Dezer dagen heeft dit kunstwerk zijn oorspronkelijke gedaante en vroegeren luister teruggekregen en is weder in ge bruik genomen. De Tijd bevat de navol gende beschrijving van dit meesterstuk der middeleeuwsche goudsmeedkunst, dat uit het einde der 14. eeuw dateert. «Eene krachtige profileering dient als basis van den roosvormigen voet met uitspringende hoeken, die sober versierd is met drijfwerk en den zeskantigen met contreforten en vlechtwerk versierden sokkel draagt, waaruit zich de veelhoe kige steel ontwikkelt door een nodus van eigenaardigen vorm. Deze laatste geeft aan elk zijner zes Wakken de beel den en ronde bosse van twee apostelen onder fijn bewerkte baldakijns te zien, terwijl de hoeken worden geflankeerd door contreforten met pinacles. «Afgescheiden door een profiel, spreidt zich uit den steel de met bloemen en beeldjes versierde, door een rand met loofwerk en kanteelen omkraagde drager, die den middelbouw, eveneens uit het zeskant geconstrueerd, met drie groote contreforten, tot steun dient. Deze con treforten zijn zoo weelderig, maar toch gemotiveerd, met beeldjes, frontalen, pi nacles, enz. beladen, dat het oog als van zelf rust zoekt en vindt in het middelpunt, waar een cylindervormig glas de luna, door twee engelenbeelden gedragen, om sluit. De vakken boven en onder den cylinder zijn gevuld door loofwerk, waar- tusschen geëmailleerde bloemen niet wei nig het eflëct verhoogen. «De bovenbouw, in tweeën verdeeld, eveneens zesvoudig, is nog schooner van teekening, nog corrector van afwerking, en toont in de benedenste étage het fijn geciseleerde Madonnabeeld tusschen een rijk geprofileerd systeem van pijlers, con treforten, schraagbogen, frontalen en pinacles, zich ontwikkelend tot de tweede Nu ja, die is wel meer gewoon, dat wij beiden op wandeling zijn. Daarvoor geen vrees. Eenige oogenblikken later zeide Oom tot den bediende. Zeg tegen mijne vrouw, dat wij met beide heeren Van den Hooghen op wan deling zijn, en dat ze ons omstreeks negen uur weer hier kan verwachten." IV. Boschzicht was een welbekende uitspan ningsoord voor de bourgeois van Arnolds geboortestad. Den twintig minuten langen weg kon men inderdaad schilderachtig noemen. Eene dubbele rij van breedge- takte eiken en beuken welfde zich over het wandelpad en weerden zoigvuldig iederen doordringenden zonnestraal. Aan weerszijden van den weg verhieven zich hier en daar trotsche villa's te midden van donkere dennen of statige eiken. De weg liep opwaarts en voerde on merkbaar naar den heuveltop, waarop Boschzicht was aangelegd. Wie van uit de varanda een blik in het dal wierp, bleef gaarne eene wijle het pittoreske landschap beschouwen. Daar aan den voet lag de nette stad met zijne huizenzee in een zoet siesta neder, waarboven als onver moeide wachters zich een drietal torens slank en lenig ophieven. Nog verder ont waarde men verscheidene landelijke dorpjes te midden van korenvelden, weiden of kreupelboschjes, terwijl daar- tusschen de blauwe rookkolom van een locomotief als een rusteloos wolkje henen- dreef. De drie heeren met Mathilde hadden zooëven onder de vingerbladige kastanjes vóór de veranda plaats genomen en ver meiden zich een oogenblik onder weder- zijdsche uitroepen in het schoone verge zicht. Vooral Arnold was onuitputtelijk in het aanwijzen van schilderachtige partijen, zoodat de Heer Van den Winter de opmerking niet weerhouden kon, dat de student een geboren dichter was. Arnold zag zijdelings naar Mathilde om werkelijk ging er iets in zijn hart om, dat de Dichter bij zijne inspiratie gevoelen moet, een overweldigend heer lijke indruk, te schoon bijna om in woor den terug te geven. De beide oude Heeren geraakten weldra in een levendig onderhoud, eerst over den toestand hunner stad en vervolgens op meer politiek gebied. Arnold volgde hen niethij gevoelde zich te poëtisch gestemd om zich thans met het dorre proza te bemoeien. Vindt U het ook niet een liefelijk vergezicht begon hij meer fluisterend dan sprekend tot Mathilde. Allerprachtigst," antwoordde zij kleurend, ik wist niet, dat het hier zoo lief was. Ja 'k heb 't hier vroeger ook altijd het schoonste plekje om onze stad ge vonden, en vooral thans in zulk een aan genaam gezelschap, is het heerlijker dan ooit. Mathilde bukte naar haren gevallen zakdoek, als om daardoor den blos te verontschuldigen, die hare wangen kleurde. Arnold stak een sigaar op en blies in doorzichtige, lichtblauwe wolkjes den rook welbehaaglijk voor zich uit. De zachte wind voerde ze naar Mathilda en zij ademde den geur weder in met het zelfde gevoel, als dezen middag voor het raam. Zij zweeg, Arnold vervolgde Slechts mijn lievelingsoord buiten A.... kan eenigszius met deze omgeving wedijveren, ofschoon het heuvelachtige van hier ginds gemist wordt. Is u wel eens in A.... geweest? Neen, nog nooit, want de Tante, die ik daar heb, is om familiezaken ons nooit genegen geweest, zoodat wij de eerste uitnoodiging nog ontvangen moeten. Nu ik wil honen dot dip piot lm»

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1