Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. étage, waarin het beeld van St. Plegel- mus onder afzonderlijk baldakijn. Het ge heel eindigt in een a jour bewerkten, met kogels bezetten slanken helm, waar op het kruis met den verlosser de be kroning is." Eenige Belgische werklieden zijn oorzaak dat eenigen hunner Nederland- sche kameraden broodeloos zijn. Te Gro ningen namenlijk moet de bouw der R. K. kerk gestaakt worden wegens gebrek aan Hardsteen, dat uit België rnoesl komen, doch tengevolge jder werkstakingen niet geleverd kon worden. De a. s. Bakkerij-tentoonstelling verheugt zich in den steun der verschil lendespoorwegmaatschappijen. Het comité heeft nl. de beloften gekregen, dat de Holl. IJzeren Spoorwegmij. de goederen voor de tentoonstelling heen en terug gratis zal vervoeren; de Rijnspoorwegmij. de Mij. tot Exploitatie van Staatsspoor wegen en de Grand Central Beige heb ben gratis vervoer toegezegd alleen bij de terugzending der goederen na afloop der tentoonstelling. Aan de stations zijn voor belanghebbenden speciale vracht brieven verkrijgbaar gesteld. Ook de Hollandsche Mij. van Landbouw heeft hare ingenomenheid met deze vak tentoonstelling betuigd. Zij heeft nl. een gouden medaille uitgeloofd voor het beste ingezonden meel van Inlandsch fabrikaat. Met het opstellen der verschillende machines zal binnen enkele dagen een aanvang worden gemaakt. Op een diner j. 1. Zaterdag door Gladstone aan de leden van het Kabinet gegeven werd besloten, dat de regeering zou aftreden, zonder de samenkomst van het Parlement af te wachten. Lord Sa lisbury zal nu onmiddellijk naar Enge land terugkeeren en als premier optreden. Lord Hartington zal waarschijnlijk geen plaats in het nieuwe Kabinet aannemen. De nieuwe regeering zal al aanstonds krachtdadig kunnen optreden. Door de voortdurende dreigende houding van Rus land tegen Bulgarije vreest men in poli tieke kringen voor ernstige moeielijkheden. Ingeval Rusland n. I. de Aziatische provinciën van Turkije aantast, zal En geland, gebruik makende van de over eenkomst door Lord Beaconsfield met de Porte gesloten, en waarbij Engeland zich verbonden heeft die provinciën te verdedigen, zijne pantserschepen naar de Dardanellen zenden. Het tractaat tusschen Engeland en Amerika, waarbij de Amerikaansche re geering zich verbindt, ook hen die zich aan dynamietaanslagen pleegden of deze voorbereidden, uit te leveren, is reeds den 16 Juni jl. te Londen door Lord Roseberry en den Amerikaanschen gezant Phelps ge- teekend. Den 8en Juli werd het door president Cleveland naar den Senaat ge zonden en elke dag ziet men de goed keuring er van door dit lichaam te ge- moet. Graaf Ivalnoky, minister van buiten- landsche zaken in Oostenrijk, wordt spoedig te Kissingen verwacht, om een bezoek te brengen aan vorst von Bis marck. Tot die samenkomst is niet on verwacht besloten, daar zij reeds weken geleden vast stond. Het zal beweert men een louter vriendschappelijke ontmoeting zijn, enkel bestemd om de persoonlijke betrekkingen tusschen de beide staatslieden nog inniger te maken. Niettemin behoeft er wel niet aan ge twijfeld te worden, dat de beide staats lieden over den politieleen toestand ern stig van gedachten zullen wisselen. Omtrent het duel tusschen den minister van oorlog, generaal Boulanger en het Senaatslid de Lareinty, deelt Le Temps het volgende mee: «Generaal Frébault heeft de pistolen geladen, generaal Le- cointe heeft het duel geregeld. Te 9 uren zal uitblijven, en dat gij eens spoedig met uwen Oom en Tante onze academie stad met een bezoek vereert. Het zou me werkelijk een genoegen zijn, u de tal rijke bezienswaardigheden te'biogen aan wijzen." En nu nog eene kleine wandeling in het bosch en dan huiswaarts, zeide de lieer Van den Winter tot de beide jongelieden. Het viertal stond op en sloeg den weg naar het frischgeurend dennenbosch aan de overzijde van de breede wandel laan in. Van lieverlede bleven Arnold en Mathilde een paar treden achter en waren weldra in een tweede gesprek gewikkeld, dat voor hen zeer belangrijk scheen. Een half uur nadat de Heer Van den Winter met Mathilde en Arnold zijne woning'had verlaten, trad, Mevrouw bin nen. Bijna ontsnapte haar een kreet van verontwaardiging, toen de bediende de woorden van haren man overbracht. Zij stormde naar binnen en zeeg bijna onmachtig op haar stoel neder. Dwaas, die ik was barstte zij eindelijk los, dat had ik voorzien moeten. Mathilde met Arnold op wandeling Ja, ja, die Ileeren zullen hun oud ver heeft de heer de Lareinty op het gege ven teeken gevuurd, zonder zijn tegen partij te treffen. Generaal Boulanger heeft toen eenvoudig zijn wapen in de lucht afgeschoten. Daarop ging de heer de Lareinty naar den minister en stak hem de hand toe, zeggende: «Geer, oogenblik heb ik aan uw loyauteit noch aan uw ridderlijken moed getwijfeld." «En ik," antwoordde zijn «vijand," «nooit meende ik, dat ge mij persoonlijk van laaghar tigheid wildet beschuldigen maar ik wilde uw heftigheid tot kalmte brengen Na deze verzoening, die met de meeste vrien delijkheid werd tot stand gebracht, ging de minister met zijne getuigen huiswaarts. De Koning van Italië is Zaterdag te Genua aangekomen, alwaar hij het daar gestationeerde smaldeel inspecteerde. Een ontzaggelijke menigte was op de been; de Koning werd uitbundig toegejuicht en moest zich verschillende malen op het balcon van zijn paleis vertoonen. Zondag had de onthulling van het gedenkteeken voor wijlen koning Victor Emanuel plaats. De Italiaansche choleia-berichten van Zondag toonen een vermindering van de ziekte aan. Te Francavilla kwamen 16 ziekte- en 7 sterfgevallen voor; te La- tiano 8 ziekte- en 5 sterfgevallen te San Vito 4 ziekte- en 2 sterfgevallente Codigoro 2 ziektegevallen en 1 sterfgeval te Venetië 1 ziektegeval en 2 sterfgeval lente Brindisi 7 ziekte- en 2 sterfge vallen; te Oria 2 ziektegevallen en te Masagno 1 sterfgeval. Te Triest werden Zondag 6 personen door cholera aangetast en overleed '1 aan die ziekte. Uitslag <ler verkiezing voor één lid van dc Tweede Kanier der Sinten-Generaal voor liet liooid-kiesdistriet Amersfoort. Uitgebracht 2506 geldige stemmen. Verkozen den heer Mr. L. W. C. KEU- CHENIUS met 1255 stemmen. Jhr. Mr. J. E. Iluydecoper van Nigte- vecht bekwam 662 en Mr. R. J. Graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis 589 stemmen. De leerling P. Hendriks, van de 3e klasse der H. B. School alhier, is ge plaatst als cadet op de K. M. A. te Breda, voor het wapen der Infanterie. O 1. Nu in den laatsten tijd door de restauratie der Koppelpoorten meer de aandacht gevestigd wurdt op de over blijfselen der vroegere bouwkunst hier ter stede, meenen wij onzen lezers geene ondienst te doen met op een paar ge veltjes te wijzen, die, uit een bouwkun dig oogpunt beschouwd, terecht merk waardig genoemd mogen worden. Ten eerste noemen wij twee geveltjes gele gen aan de Lieve Vrouwe straat dicht bij de Langestraat, die uit de 16e eeuw dagteekenen en vooral om hunne boven bouw merkwaardig zijn. Ten tweede de gevel van het door Mevrouw de Wed. Lagenveij bewoonde huis in de Muur huizen, nabij het Huis van Bewaring, die èn om de eigenaardige stijl én om de daarin voorkomende gevelsteenen, voor kunstliefhebbers de moeite van beschou wen overwaard is. Van beide geveltjes zijn door onzen stadgenoot, de heer Smytink aquarelteekeningcn vervaardigd, die door genoemden heer aan de firma Slothouwer Zoon welwillend ter ex positie zijn afgestaan. Wij hopen binnenkort onze lezers nog op meerdere antieke bezienswaardighe den opmerkzaam te maken. Eenige dagen geleden heeft A. J. van Leeuwen heimelijk zijne woning te Deventer verlaten, met achterlating van zijne vrouw, die onverzorgd is. Vermoe delijk houdt hij zich te Amersfoort ofte Hoevelaken op. Het laatst is hij in gezel schap gezien van den aldaar wonenden persoon D. Schuls. Van Leeuwen is 36 velend deuntje over de kamers wel weer zingen en Mathilde en hem aan het lot overlaten. Wat zal dat worden Zij zag naar de pendule. «Eerst zeven uur, dus nog twee uren eer ze hier zijn. Wat een eeuwig heid Zij greep naar haar flacon om zich wat te verkoelen. Nog twee uur herhaalde zij luide. Neen, daarvoor heb ik geen ge duld. Ik ga. Werktuigelijk liep ze naar de deur, en had die bijna geopend, toen zij mistroos tig zeide: «Ook dat onmogelijk/" Toch trad zij in den winkel. Weet ge niet waar ze heen zijn vraagde zij den bediende gejaagd. Mijnheer heeft daarover niets ge zegd," luidde het korte antwoord. Zij ging weer naar binnen en een traan van ergernis rolde over hare wang. Dat is de eerste maar ook de laatste maal, dat ik alleen uitga, zoolang die Arnold hier is, zeide ze, en die schrale troost bracht haar eenigszins tot bedaren. Zij zette zich voor het raam neder en stelde in hare gedachten reeds het ser moen op, dat haar man over zijne licht zinnigheid zou moeten hooren. Die mannen die mannen was haar refrein. jaar en van middelmatige gestalte; hij beeft een smal aangezicht, donkerbruin haar en wenkbrauwen en is gekleed in geel mollenvellen jas. grijs pilowbroek. zwartlakensche pet, blauw gestreept boe zeroen en defecte laarzen. Bericht aan den comm. van politie te Deventer. Sedert eenige jaren verschijnt in Duitschland een tijdschiift, dat èn om den rijken inhoud, zoowel wat tekst als wat platen betreft, èn om den buiten gewoon lagen prijs eene oplage verkreeg zooals geen enkel Duitsch tijdschiift te voren ooit had bereikt. Schorer's Fami- lienblatt door een Hollander in het leven geroepen verdient dan ook ten volle d_e naam' van een uitstekend geredigeerd tijdschrift en neemt als zoodanig zeker de eerste plaats in onder de buitenland- sche periodieken. Sedert Schorer's Fami- liënblatt in het handige formaat der Salon-Ausgabe verscheen zag het, het aantal zijner aborinés nog verdubbelen. Wij vestigen de aandacht onzer lezers, die prijs stellen op goede Duitsche lectuur en smaak hebben in keurig uitgevoerde illustratiën op den nieuwen jaargang die met 1 Augustus aanvangt. Sedert Zondag den 1 Oen Januari'86 wordt de Godsdienstoefening in „de lo kalen" te Amsterdam, door de afgezette Predikanten geleid, druk bezocht. Zóó druk zelfs dat velen genoodzaakt zijn on verrichter zake terug te gaan, ofschoon ze dikwijls reeds een uur voor den aan vang beproefden een hoekje te vinden, waar ze ten minste konden staan. Om thans een ieder in de gelegenheid te stellen kennis te maken met het ge sprokene aldaar heeft de uitgever J. A. Wormser te Amsterdam het plan opge vat, de Bijbellezingen aldaar gehouden elke week des Donderdags, onder den naam van „Uit de diepte," in druk te doen verschijnen. Deze uitgave zal tevens dienen om de onkosten, aan de Bijbel lezingen verbonden, althans gedeeltelijk te dekken. De prijs is per jaargang van 52 num mers f 3.90. De eerste jaargang vangt aan met een bijbellezing van Dr. A. Kuyper, getiteld: „Alzoo zal het onder u niet zijn." De inteekening is opengesteld in Slot houwer Zoon's Boekhandel. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort over de ie helft der maand Mei '86. 1. J. H. de Vries Amsterdam. 2. Mej. Simonus Haag. 3. Vrouw v. Keulen Utrecht. Briefkaart. 1. A. Tergart Haag. Verzonden geweest naar Engeland, van het Hulpk. Woudenberg. I. Br. de Boetselaer Oosterhout London. GEVONDEN OP DE OPENBARE STRAAT de navolgende voorwerpen, welke terug te bekomen zijn aan het politiebureau alhier Een paar Schoenen. Kousen. zwarte Rok. witte grijze Drie Boezelaars. Een witte Muts. Een Dames-armband, en Een Darnes-parasol. Sclicrpenzecl. Gedurende eenige weken heerscht hier weder de varkens ziekte. Verscheidene behoeftige gezinnen wier eenig bezit soms alleen in één var ken bestaat, hebben, wanneer dit sterft, een groot nadeel. 't Varken, den eenen dag nog gezond, weigert den tweeden alle voedsel; zijne huid neemt eene zwarte blauwachtige Het was of de klok stilstond en of de zon maar niet scheen te dalen. Eindelijk, eindelijk traden de langver- wachten binnen. «Wij passen beter op den tijd dan gij," begon de Heer Van den Winter lachend»'t sloeg zooëven eerst half negen; en gij hebt u minstens wel een uur verlaat. Wij hebben ons kostelijk geamuseerd, niet waar Mathilde?" Mathilde werd vuurrood Tante echter werd bleek als een lijk. Zijt ge niet wel? vroeg Ma thilde angstig. Een weinig hoofdpijn, anders niet; 't was ook zoo drukkend warm. Ik be grijp niet hoe ge lust hebt, zoo ver te wandelen. Och, kom, antwoordde haar man «het doetje juist goed in 't bosch een plekte te vinden, waar de warmte je niet vervolgen kan. ,In 't bosch dus,' dacht Tante, en ze had van ergernis wel willen schreien. ,0 die mannen Nu ja, ik wil het gelooven, hernam ze kortafvoor mij echter is zoo'n wandeling al te fatiguant. Mathilde verwijderde zich om van kleederen te verwisselen. Nauwelijks was ze weg, of Tante begon hare gemedi- kleur aan, en den denlen dag sterfthet. Men vermoedt, dat deze ziekte 't «koud vuur" is. Te Göhz (Oostenrijk) werden onlangs twee herdersknapen, van 8 en 15 jaren, door een arend aangevallen. De roofvogel streek neder op het hoofd van den jongste, maar voor hij het kind verwonden kon, had de oudste knaap hein een zoo hevigen slag met een stok toegebracht, dat hij, gewond, tot op eenige schreden afstands, wegvloog. Een jager, die op het hulpge roep der jongens kwam toesnellen, schoot bet dier dood. Het was een fraaie groote koningsarend. Onder de trouwe bezoekers van het panorama «de slag bij Sédan" te Berlijn, is tegenwoordig een oude vrouw, die eerst sedert korten tijd in de hoofdstad woont. Zij heeft een bijzondere reden voor die herhaalde bezoeken. Haar eenige zoon is bij Sédan gesneuveld. Reeds de eerste maal toen zij er kwam, zag zij op het doek zijn regiment en meende zij, in de eerste rijen der moedig optrekkende soldaten, haar jongen te herkennen. Uren lang brengt de oude vrouw nu in het panorama-gebouw door, terwijl zij, met een weemoedigen glimlach, naar het beeld van haar zoon staart. En aan ieder die het hooien wil vertelt zij met moe derlijken trots, dat die soldaat daar, haar dappere jongen is, die bij Sedan heeft meegestreden, en met zijn bloed Duitsch- land's eenheid mede bezegeld heeft. Omtrent de watervallen van den Niagara als bronnen van kracht en arbeid werden onlangs wederom belangrijke be rekeningen gemaakt. Het mechanische aibeidsvermogen der nederstortende wa termassa's kan vrij nauwkeurig geschat worden. Door de doorsneden der stoom- bedding gaan volgens de metingen der ambtenaren van den waterstaat in één seconde gemiddeld 7,787,000 liter water. Het verval van den stroom door de ca- taiacten boven den eigenlijken waterval bedraagt 65 voet, de hoogte van dezen laatsten 165 voet, te zarnen dus 230 voet of ong. 70 M. De gezamenlijke kracht bedraagt derhalve in ronde som (1 liter 1 kilogr. en 75 kilogr. i paarde- kracht gerekend) 7 milüoen paardekrach- ten. Deze kolossale voorraad van tot dus verre onbenuttigd arbeidsvermogen heeft een waarde van minstens 5000 millioen dollar, wanneer het gelukt, dit arbeids vermogen door doelmatige inrichtingen in electrische kracht om te zetten en deze naar de steden op 500 Eng. mijlen in den omtrek over te brengen. Om zulk een plan vruchten te kunnen doen dragen, is het natuurlijk een vereischte, dat, af gezien van de belangrijke kosten van aanleg, nog verschillende factoren voor handen zijn. In de eerste plaats moeten de gezamenlijke kosten voor de over brenging geringer zijn dan de prijs der stoom- en waterkracht; dan moet de plaats, waarheen de leiding gelegd wordt, de aanwending der kracht toelaten en vooral niet van goedkooper krachtbron nen voorzien zijn. Men houdt onder deze omstandigheden Buffalo voor de meest geschikte plaats cm een proef te nemen, en door een begrooting van kosten wordt aangetoond, dat de prijs voor het voort durend gebruik van 1 paardekracht te Buffalo jaarlijks 20 dollar zou bedragen, zoodat een aanleg van 1000 booglampen aldaar ong. 40,000 dollar per jaar goed kooper zijn zou dan bij het gebruik van stoomkracht. Zaterdag 17 en Maandag 19 dezer zouden voor het Gerechtshof te Great- Yarmouth weder twee zaken behandeld worden van geschillen tusschen Engelsche en Nederlandsche visschers, tijdens de trolvisscherij in de Noordzee. De ver tegenwoordigers van den Board o/ Trade waren Vrijdagavond van Londen naar Yarmouth vertrokken om de verdediging teerde improvisatie over het onvoorzich tig gedrag van haren man. «Wat zal dat worden, als de Van den Hooghen's deze week nog hierkomen? Man, man, wat heb je gedaan!" eindigde zij bitter. Ditmaal scheen zij haren echtgenoot te dui ven trotseeren of hij al verklaarde, dat er volstrekt niets voorgevallen was, dat haar vermoeden eenigen grond kon geven, Martha was en bleef verstokt. De Heer Van den Winter dankte in zijn binnenste Mathilde, dat ze weer bin nenkwam en hem van een onaangenaam onderhoud verloste. Arnolds vacantie was hem veel te kort geweest. «Morgen reeds afscheid nemen, zeide hij half mistroostig, toen hij op eenen schoonen namiddag alleen in de achterkamer was. Morgen reeds o Mathilde, kon ik voor altijd hier blijven." Hij legde zijn sigaar neder, zette zich voor de schrijftafel, nam een roze blad postpapier, greep naar de pen en begon met kortere of langere tusschenpoozen het volgende te schrijven «Waarde Mathilde, Onmogelijk kan ik U zeggen, hoe leed van de Nedei landsche visschers op zich te nemen; doch de Hollanders, die als getuigen moesten optreden, verschenen niet zij schijnen op het oogenblik ter haringvisscherij te zijn en de behandeling van de beide zaken werd Maandag geschorst. Dinsdag of Woensdag zou de Magis traat beslissen of zij opnieuw, en alsdan wanneer (waarschijnlijk in December), in behandeling zouden worden genomen. Rinaldo Rinaldini als balletdanser is zeker iets ongewoons. Zooals uit Parijs wordt gemeld, is voor korten tijd een bekende balletdanser van een der voor naamste schouwburgen daar, gearresteerd, juist op het oogenblik, dat hij met zijn geliefde het tooneel dacht te verlaten. Deze balletdanser was Luca Recia in eigen persoon, de man, die in het be kende Accoltellatorie-geding, dat in Ra venna plaats greep, en in geheel Italië buitengewone belangstelling wekte, in zijn tijd een belangrijke rol had gespeeld. Hij ontkwam toen onder een valschen naam. Nu is hij weer gearresteerd en zal worden uitgeleverd. Hij zat te Ra venna niet minder dan 16 moorden te verantwoorden hebben. Een duur slaapje. Een kastelein te Helder, die gedurende de kermis aldaar geen enkele nacht naar bed was geweest, had een vat bier op stelling liggen, dat hij moest aftappen. Daar zijn voorraad bier verbruikt was, ging hij 's morgens van den laatsten kermisdag in zijn kelder om te bottelen. Pas had hij eenige flesschen afgetapt of bij knikkebolde voorover tegen het vat, waar hij zitten bleef met een flesch in de rechterhand en de linkerhand aan de kraan. De vermoeide tapper werd eerst wakker toen het bier op den vloer van den kelder zoo hoog was gestegen, dat het hem door de pantoffels sijpelde. Gedurende 't dutje was voor ruim zes gulden bier weggestroomd. Jammer dat het uitlekte. Het kortste huwelijksreisje dat wel ooit gemaakt werd, vond onlangs te Massachusetts, in Amerika, plaats. Het jonge paar moest om zijn fatsoen optehouden, natuurlijk op reis, maar had er geen geld voor en kwam nu op een prachtig denkbeeld. Man en vrouw lieten zich op den avond van den huwelijksdag, door vrienden en bekenden naar een spoorwegstation bren gen, namen een aandoenlijk afscheid en stapten een wagon binnen, maar stapten er dadelijk, door de duisternis begunstigd, ongezien aan de andere zijde weder uit en begaven zich naar een logement in de buurt: Het geheim zou niet aan het licht zijn gekomen als de jonge vrouw niet zoo onvoorzichtig was geweest om, op den derden dag, voor een raam van het logement te gaan staan en door beken den was gezien. Het recept om zonder geld een huwelijksreis te maken is thans, helaas, onder het bereik van Jan en al'eman gekomen. Een brutaal stukje. Zaterdagnacht is te Rotterdam een brutale inbraak ge pleegd, in het kantoor van den heer B. Hausmann in de Sleutelsteeg. De dieven hebben de zaakjes op hun gemak afge daan. Men kon althans zien, dat zij kaarsen hadden gebruikt, om alles na te zien. De brandkast is opengebroken en daaruit een bedrag van f7000 gestolen, waarvan f200 in specie. Toen zij een partijtje effecten vonden, schijnt hun echter de angst om het hart te zijn geslagen. Zij verkeerden blijkbaar in de meening, dat zij de papieren niet aan den man zouden kunnen brengen, zonder gevaar voor ontdekking, daarom wellicht lieten zij ze liggen. Van een partijtje sigaren namen zij de beste mede. Na al dat wurmen en werken, hebben de schurken «er eentje voor den schrik genomen" uit een flesch frambozen- brandewijn, die op het kantoor stond. De justitie doet ijverig nasporingen, om de daders in handen te krijgen. het mij doet, morgen van hier te moeten vertrekken. De vacantie-dagen zijn ver vlogen als een droom, waarin Gij de tooverfee waart. Toch zou ik dien laat sten dag nog den schoonste van zijne voorgangers willen maken. Gij weet hoe ik u de vorige week op Boszicht gezegd heb, mijn ouders toestemming voor ons engament te vragen. Zooals te verwachten was, is mij die volgaarne verleend. Doch wat grooter bezwaar zal hebben, Gij hebt het immers zelve gezegd, is die van uwen Oom en Tante. Vooral de laatste zal, helaas niet te overwinnen zijn. Toch voel ik mij sterk den stap te wagen Morgen ochtend omstreeks tien uur hoop ik mijne afscheidsvisite bij de Uwen te komen afleggen, en tevens hunne goedkeuring voor ons engagement te vra gen. Wij willen aan den goeden uitslag niet twijfelen doch mocht het lot het willen, dan zullen wij elkander blijven gedenken, tot tijd en wijle ons gunstiger zijn. Dit immers hebt Gij ook mij op Boschzicht beloofd. Tot morgen dan Uw Arnold." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2