Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. De hoogbejaarde W. H. Knoppers, te Soestdijk, die vroeger jager was van koning Willem II, van koningin Anna Paulowna en van prins Hendrik, ontving dezer dagen een bezoek van Z. M. den Koning, die aan den ouden jager een armstoel en een koekoekklok ten ge schenke gaf. De roofdieren-galerij van de Am- sterdamsche Diergaarde is door aankoop verrijkt met een fraai Sumatraansch lui paard. Het genootschap bezat reeds een Javaansch en een Afrikaansch luipaard. Voor de vergelijkende studie is hetschoone dier dus eene belangrijke aanwinst. Wegens de groote misleiding, waar aan in Duitschland gevraagde vrouwen voor de betrekking van gouvernante, buf fetjuffrouw, Kellnerinn enz. in Nederland blootstaan, heeft de Rotterdamsche Ver eeniging tegen de Prostitutie aan alle adressen, die men in Duitschland maar bereiken kon en wier getal men tracht te vermeerderen, groote biljetten lond- gezonden, waarop onder een flink spre kend Nederlandsch wapen, in duidelijke letters staat: Warming an Madchen u. s. u>. en waarin de noodige waarschuwende wenken gegeven worden. Thans meldt ook Het Zuiden, een Noordbrabantsch blad, dat eene wet, houdende buitengewone maatregelen tegen de sociaal-democraten, aan het Ministerie van Justitie gereed ligt. Dit komt echter niet overeen met de woorden van minister Heemskerk in de Tweede Kamer gesproken. Hij toch ver klaarde, volkomen in staat te zijn alle troebelen met kracht te onderdrukken, met de macht, die de wet hem thans gaf. De tabel van werfkosten voor het korps Mariniers is thans als volgt: Bij engagement voor 6 jaren. Militairen beneden den graad van adjudant-onder- officiei niet jonger dan '18 en niet ouder dan 34 jaren. Werfkosten f150; hand geld f130 en aanbrenggeld f13. Engagement voor 8 jaren. Jongelingen boven de 16 doch beneden de 18 jaar oud. Werfkosten f85; handgeld f75 en aanbrenggeld f4. Reengagementen. Militairen beneden den graad van adjudant-onderofficier voor 6 jaar. Respectievelijk werfkosten en handgeld f 150 en f150; voor 5 jaar f120 en f120; voor 4 jaar f90 en f90; voor 3 jaar f50 en f50; voor 2 jaar f 30 en f 30en voor éen jaar f 12 en f 12. Op Tessel werd Maandag de jacht op waterwild opengesteld. De talrijke personen, die aan de jacht deelnamen, schoten veel wild. De eenden werden verkocht tegen 25 a 45 ct. per stuk. De prijs is zoo laag, omdat er nog geen verzendingen van wild naar het buiten land kunnen plaats vinden, wegens het te warme weèr. Een treilend geval vernemen wij, een geval waaruit blijkt hoe diep bij ons volk het gevoel van eigenwaarde geworteld is. Zooals men weet, waren het de gebroeders Mens uit de Willem straat, die tijdens het oproer te Amster dam, ten aanschouwe van eene verwoede menigte, kalm en onverschrokken de roode en de zwarte vlag neerhaalden, welke hun Oranjegezind hart hinderden als symbolen van verzet tegen ons geliefd Vorstenhuis. 't Was buiten hun toedoen, dat aan die kloeke daad, welke elk vaderlander toejuichte, ruchtbaarheid gegeven werd. 't Was in hun oog zoo'n gewone daad, dat zij geen reden zagen, er zich op te laten voorstaan. Anders dacht er eene aanzienlijke dame in den Haag over. Het geval gelezen hebbende, gevoelde zij behoefte om dien beiden mannen van hare ingenomenheid een blijk te geven en nóch de behoeften nóch de neigingen van beide personen kennende, zond zij hun vijftig gulden. De beide broeelers echter wenschten voor hun daad geen belooning. Zij ver dienen beiden wat zij noodig hebben maar van gekregen geld, met hoeveel kieschheid en onderscheiding hun ook aangeboden, wilden zij niets weten. Met volle erkenning harer vriendelijke bedoe ling, zonden zij aan de dame bericht, hoe zij dachten. Deze thans te meer getroffen door het karakter van beide mannen, antwoordde in de meest beleefde termen, dat zij verzocht, het geld toch ter be schikking van de beide broeders te mogen laten, het aan hen overlatende, welke bestemming zij er aan wenschten te geven. En gisteravond meldden de bladen onder de ingekomen giften voor de nage laten betrekkingen der slachtoffers van liet oproer: »Van Leendert en Jacobus Mens f50." De gift had dus hare be stemming reeds gevonden. De heer Adolf Van Dijk, kunst schilder, is naar Valkenburg vertrokken om daar en in eenige andere streken is onder Martha's en Mathildes oogen ge komen en zij hebben aan Uwe ontrouw geloof moeten slaan. Wellicht kunt Gij u van dien blaam zuiveren, al is de schijn tegen U. M. Slot volgt. van het Geuldal, schetsen te maken voor tDe Katholieke Illustratie". Na het Geuldal zullen eenige andere schoone punten van ons land door den heer Van Dijk met hetzelfde doel bezocht worden. Rgtt. Nbl. Omtrent de inhechtenisneming van den sociaal-democraat Van der Stadt ver neemt de /lmst. Ct. nog de volgende bij zonderheden Fortuyn had bij de instructie medege deeld, dat Van der Stadt de steller was van het oproerige biljet. De rechter-com- missaris Mr. Scholten, de substituut-offi cier van justitie Mr. Ort en de substituut- officier Mr. Siemons, gevolgd door den brig3dier-majoor der rijksveldwacht La- mens en den brigadier Halegetlie, bega ven zich Vrijdagavond half 8 uur naar de woning van Van der Stadt, Wijtten- bachstraat 32, en vonden hem niet thuis. Beide veldwachters bleven in de nabijheid, terwijl de heeren van den gerechte zich verwijderden, om tegen half tien terug te komen. Van der Stad was kwart voor negen thuis gekomen. Men begon toen eene huiszoeking, doch vond geen stukken of bescheiden, die in beslag genomen konden worden. Te half één des nachts werd Van der Stadt, die heel kalm bleef, per rijtuig naar de cellulaire gevangenis overgebracht. Dienzelfden nacht werd aan de justitie medegedeeld, dat op zolder een kist stond, waarvan de inhoud onbekend was. Zaterdagochtend, te half elf ure, werd op last van den officier van justitie ander maal eene huiszoeking gedaan; opzolder vond men toen eene kist gevuld met roode vlaggen. Deze zijn echter niet in beslag genomen. Hoezeer Z. II. de Paus ingenomen is geweest met het bezoek der Neder- landsclie pelgrims, blijkt wel hieruit, dat Leo XIII aan het comité heeft doen toezenden een verslag van de plechtige audiëntie benevens de adressen, aan Z. H. bij die gelegenheid aangeboden. Het is keurig uitgevoerd, in groote deftige letter op zeer zwaar papier, en bevat een verslag der audiëntie, daarna de adressen in het Latijn en Fransch van HH. DD. HH. de bisschoppen van Breda en Thermopolis, coadjutor van Roermond, en den Zeereerw. pater Reuser, en ein delijk de rede door Z. H. den Paus tot de pelgrims gehouden. Bij het vertrek van graaf Aberdeen, onderkoning van Ierland, is te Dublin eene demonstratie gehouden. De straten van Dublin zagen zwart van volk en overal werden lord en lady Aberdeen met warmte toegejuicht. Op Corck Hill liet de onderkoning de stoet voor zich defi- leeren, een stoet zooals men sedert de begrafenis van O'Connell niet meer had gezien. Het wemelde van groene vlaggen en de verschillende groepen zongen op de wijs van het Engelsche volkslied God save Ireland (God bescherme Ier land) en het zoo geliefde Iersche volks lied Come back to Erin (Keer terug naar Erin). De Lord Major van Dublin en alle stedelijke autoriteiten woonden de plech tigheid bij. Lord Aberdeens opvolger zal een har den dobber hebben alvorens hij in een even goed blaadje staat als zijn voorganger. Gladstone heeft bekend gemaakt, dat de drukte der laatste jaren hem genood zaakt heeft voor het vervolg iets meer rust te nemen. Van de 20,000 brieven, die hij gemiddeld per jaar ontvangt zul len nu wel verscheidene onbeantwoord blijven. In het Lagerhuis werd in de afgeloo- pen week de heer Peel eenstemmig tot Voorzitter hei kozen terwijl in het IIoo- gerhuis de nieuwe Pairs werden beëedigd. Te Heidelberg wordt het 500-jarig bestaan der Universiteit gevierd. Ver schillende gekroonde hoofden wonen de de feestelijkheden bij. Onder de deputa- tiën van buitenlandsche hoogescholen vinden wij ook de namen van Utrecht, Leiden, Amsterdam en Groningen ver meld. In het begin dezer week werd op den Turkschen grootvivier een moordaanslag gepleegd, waaromtrent nu de volgende bijzonderheden bekend werden gemaakt Toen Zondagmiddag de grootvizier per rijtuig uitgereden was, trachtte de moor denaar hem met een dolk (dus niet met revolverschoten, naar het schijnt) te dooden, doch hij werd gevangen geno men en ontwapend. De dader is een zestigjarige grijsaard van Tartaarsche afkomst, Hussein genaamd. Hij is hor logemaker van beroep en was te Konstantinopel woonachtig. Men zegt zelfs, dat hij tot kommandeur der Medjidié-orde benoemd was, omdat hij aan het paleis een klok geschonken had. In het verhoor verklaarde hij het te be treuren, zijn doel gemist te hebben hij had de daad verricht om zich te wreken over een onrechtvaardigheid, waarvan hij in een proces tegen den staat het slacht offer was geweest. Hij werpt de verant woordelijkheid van zijn herhaaldelijk mis lukte pogingen op de omkoopbaarheid en roofzucht der rechtbanken en verklaarde dat hij, geen kans meer ziende om recht te erlangen, besloten had een voorbeeld te stellen door den grootvizier te dooden. Op bevel van den Sultan is de dader naar het palejs gebracht, waar hij in tegen woordigheid van den Sultan zijn grieven herhaald heeft. Men verzekert, dat de Sultan, wiens rechtvaardigheid bekend is, door het verhaal zeer getroffen is geweest en zich zelfs eenige voor Hussein gunstige woorden liet ontvallen. De open bare meening, de personen daai latende en met name den grootvizier die zeer gezien is, is Hussein gunstig gezind want iedereen heeft giieven tegen het Turksch bestuur. Dat uit Frankrijk nieuwe versterkingen voor het leger in Tongkin zullen worden gezonden, wordt tegengesproken. Zondag zal in de hoofdstad van België een optocht van werklieden worden ge houden, een soort van repetitie voor de groote uitvoering, die op den 15. Augus tus is vastgesteld. Tot nog toe heeft men niet vernomen dat de burgemeester van Brussel haar zal verbieden. De regeering van Egypte heeft beslo ten, niet te voldoen aan het verlangen van den vorigen khedive, dat het jaar geld, door zijne moeder genoten, voor taan hem zou worden uitbetaald. De volkspartij in Denemarken, die zoo scherp staat tegenover den Koning met zijn ministers, en die aangevoerd wordt door den heer Berg, heeft dezen volks vertegenwoordiger nogmaals een schit terend feest aangeboden, waar niet min der dan 10,000 personen aan deelnamen. Aan heftige redevoeringen was geen gebrek, maar de orde is niet verstoord. Zondag 8 Augustus wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waargeno men door Dr. J. J. VAN HILLE, predi kant te Zaandam. Zondag 8 Augustus e. k., zal in de Ev. Lut. Kerk, de godsdienstoefening wor den geleid, door Dr. W. T. F. MEINERS van Amsterdam. Zondag, 8 Aug., zal de godsdienst oefening der Vrije Ger. gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namid dags vijf uur, geleid worden door den heer Vaarties van Dordrecht. Onze vroegere stadgenoot M. Hool- boom heeft met goed gevolg te Amster dam het eind-examer. der H. B. S. afge legd. Dinsdag werden van hier tijdelijk naar Zutfen verplaatst twee peletons van hetescadron ordonnancen, tengevolge van het uitbreken eener niet contagieuse ziekte onder de paarden. De verplaatste escadrons zijn ter sterkte van 2 officie ren, 60 onderofficieren en verdere man schappen, 4 officiers- en 60 rijkspaarden.' In eene Maandagavond door de Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid gehouden vergadering werd besloten tol hel houden eener schietwed strijd op den 19en dezer. Behalve aan leden en donateurs der Vereeniging zal aan ieder op de vrije baan de gelegen heid worden aangeboden om tegen be taling aan dezen wedstrijd deel te ne men. De regelings-commissie bestaat uit de heeren J. A. Schoterman, W. J. van Rhee en J. M. Boode. In dezelfde vergadering werd den secre taris, den heer G. van Ede, eene fau teuil aangeboden als bewijs van erken telijkheid voor hetgeen hij het vorige jaar tot het welslagen van het feest, bij gelegenheid van het 12'/a-jarig bestaan dei vereeniging, had gedaan, welk feest hij, door ziekte verhinderd, persoonlijk niet mocht bijwonen. Dinsdagmorgen werd door den snel trein der Oosterspoor bij 't station eene koe overreden. De trein ondervond daar door nog al vertraging, waardoor de aansluiting met de Centraalspoor van hier naar Utrecht werd gemist. Gisteren middag had er alhier een indrukwekkende plechtigheid plaats. Ten een uur werd het dloffelijk overschot van HERMANUS FREDERIK WILHELM DE BRUIJN, Ridder der Militaire Willems orde, onze vroeg ontslapen Commissaris van politie, met militaire eer ten grave gebracht. Een groote menigte volk be geleide de lijkstoet; voorafgegaan door een peloton Ordonnancen volgde de lijk koets. Eene fraaie krans en de teekenen zijner vroegere rang en orde dekten de kist. De slippen van het lijkkleed werden gedragen door twee ridders en twee Hoofd-officieren. Onmiddellijk achter de lijkwagen volgden Hoofd- en verdere officieren en familie-rijtuigen, terwijl eene afdeeling Huzaren en Artilleristen, beiden onder commando van een officier, den treurigen stoet besloot. Op de algemeene begraafplaats werd het gewone militaire saluut gebracht. Aan de groeve herdacht Ds. Wartena in tref fende woorden den ontslapene als krijgs man, als burgemeester van Deulichem en Beusiehem, als commissaris van politie alhier, zijn smartelijk en langduiig maar ook gelaten lijden. Diep geschokt dank te de oudste broeder van den over ledene den spreker en hen die aan den overledene de laatste eer hadden bewezen. In de »Mannen van beteekenis" is tnans eene levenschets opgenomen van wijlen prof. Harting. Zij is gevloeid uit de pen van Dr. II. F. Jonkman. Aan nie mand kon de laak van Hartings biograaf te zijn, beter zijn toevertrouwd. Met piëteit zijn door hem talrijke tot dusver onbekende bijzonderheden van Hartings wedervaren bijeengezameld en geordend, en ZuO vinden wij in dit geschrift een volledig beeld terug van dit zoo welbe stede en nuttige leven. Dr. Jonkman heeft door deze biografie een goed werk uitnemend ten uitvoer gebracht. Door Z. M. is bepaald, dat in deze provincie buiten de arrondissements hoofdplaatsen een huis van bewaring zal zijn of worden gevestigd te Amersfoort. Dientengevolge zijn de huizen van bewaring te Wijk bij D. en Breukelen N. opgehe ven en is aan de cipiers dier gestichten A. Groen en W. van Dijk door den commissaris des Konings in deze provin cie met ingang van 1 September a.s. een eervol ontslag verleend. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het postkan toor te Amersfoort, over de Ie helft der maand Juni: 1. Vogel, Amsterdam. 2. J. A. Artseelen, Haag. 3. Hillebrand, Groningen. Woudenberg. 4. M. Langelaar, Utrecht. Briefkaart. 1. Mr. E. J. Engelbert v. Andel, Amsterdam. Utrecht. Dat het gevaarlijk is met driftige menschen te gekscheren, onder vond jl. Donderdagavond een ruim 12 jarige knaap, toen deze in de Nachte gaalstraat alhier een koetsier bij herha ling plagende, door den in drift ontsto ken man werd achtervolgd en met een mes zoodanig in de zijde werd verwond, dat hij in een zonk en onmiddelijk onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. Tegen den koetsier die kort daarna werd aangehouden is eene vervolging in gesteld. Sedert eenige dagen werd van het Garnizoen alhier vermist een Veld-Artil- lerist, zonder dat men konde ontdekken werwaarts hij zich had begeven. Heden morgen echter werd zijn lijk uit de Catharyne Singel te dezer stede opgevischt en naar het Militair Hospitaal overge bracht. Bariieveld. De heer G. Laseur, meer dan 30 jaren hoofd eener openbare school alhier, is overleden. Het overlijden van dezen algemeen geachten, ijverigen man is een groot verlies voor dit dorp. Ook voor 's Rijks normaalschool teEede, waarbij hij leeraar was, wordt zijn heen gaan diep betreurd. Bij zijne ter aarde bestelling werden door den heer baron van Nagel, burge meester, R. Adarna, hoofd der kostelooze school, Molenaar en Ds. C. J. Leenmans zeer waardeerende woorden gesproken. Allen brachten hulde aan de verdiensten van den overledene. De heer Kleber, van Amersfoort, zwa ger van den overledene, bedankte de talrijk aanwezigen voor de vele bewijzen van achting, vriendschap en waardeering, den overledene bewezen. Op de kist was een fraaie krans van klimop en witte rozen door eenige der meisjes-leerlingen gelegd. Vreeswijk. Woensdagmiddag kwa men twee schepen, door de felle stroo ming, nabij de schipbrug met elkander in aanraking, waardoor een der schepen zware averij bekwam. Ook de schipbrug heeft veel geleden. Renswoude. In de afgeloopen week werd door den Rijksveldwachter te Scher- penzeel, in de onmiddelijke nabijheid van dit dorp een man gevonden, die sober gekleed was, en daar de avond viel, ging genoemde ambtenaar met den man terug naar onzen burgemeester, die hem voor één nacht een onderkomen in 't loge ment ïKramer" bezorgde, en den vol genden morgen weer buiten het dorp liet brengen. De man scheen nog wel in kennelijken staat te verkeeren, en was of hield zich zoo doof, dat hij niet te beschreeuwen was. Doorn. De uitgebreide werkzaamhe den op het buitengoed nHeijdepark" on der deze gemeente, die zoozeer de aan dacht trekken van ieder, blijven geregeld voortgaan. Donderdag namiddag is in tegenwoordigheid der familie van den aanzienlijken eigenaar de gedenksteen van het in aanbouw zijnd heerenhuis ge legd. Het werkvolk werd rijkelijk onthaald op broodjes en bier en daarenboven ging elk nog met eene extra-gift huiswaarts. Eenige dagen geleden (zoo verhaalt do Amst. Ct.) begaf zich een kwartier meester van de marine, die eenige jaren deel had uitgemaakt van het blokkade eskader, van Nieuwediep per Hollandsche spoor 3e klasse naar Haarlem. Aan een der stations trad in dienzelfden waggon een heer. Spoedig wikkelde deze zich met den zeeman in gesprek, over het leven aan boord, over Atjeh enz. Eindelijk ver haalde de heer de gebeurtenissen in Amsterdam, en vroeg of het niet schan delijk was van de militairen, die toch de kinderen uit het volk waren, zoo op hun medeburgers, misschien hun bloedver wanten te vuren. »Ware het niet hun plicht geweest om zich aan de zijde der onderdrukten te scharen en hunne wapens tegen de onderdrukkers te keeren?" vroeg mijnheer. Onze Janmaat keek zijn reisgenoot verbaasd aan en zeide »Ja, ik heb reeds een en ander daarvan gehoord, maar ik moet u bekennen, dat ik van al die grieven en zoogenaamde onderdrukking van het vGlk bitter weinig verstand heb maar wat ik zeer goed weet is, dat de soldaat (en dat ben ik ook ^elf) gewoon is stipt eu oogenblikkelijk zijn superieuren te gehoorzamen, zoo ter zee als te land, dat staat ijzervast en zal wel altijd zoo blijven. Wat zou een leger anders be- teekenen Maar mij dunkt zoo ging hij voort Nieuwenhuis, die ik voor de eenige oorzaak van al die gebeurte nissen houd, had, in plaats van rustig op zijne kamer allerlei opruiende taal neer te schrijven, zich aan het hoofd van zijn troep moeten stellen, de roode vlag zwaaiende, zijn bende aanvoerende. Zoo althans doen onze superieuien. Maar r.u is hij een laf mensch, dat men zoo spoe dig mogelijk moest onschadelijk maken." De mijnheer zeide verder niets meer, maar verliet aan een volgend station den trein. De overige passagiers, die het gesprek hadden aangehoord, zeiden tot den zee man nWien denkt ge wel dat die heer was Niemand minder dan Nieu wenhuis zelf!" Dat onze flinke Janmaat zich duchtig vroolijk maakte, dat hij den spijker zoo juist op den kop had geslagen, laat zich gemakkelijk begrijpen. Frans Liszt is overleden. Met hem verdwijnt een der belangwekkendste figu ren uit de muzikale wereld, belangrijk reeds alleen omdat hij een der uitver korenen was, die nog in persoonlijke aanraking met Van Beethoven kwam. Liszt werd in 1811 te Raiding in Hon- garijë, geboren, en gaf zooveel blijken van een buitengewonen muzikalen aanleg, dat hij reeds op 9-jarigen leeftijd, als klavierspeler optrad. De reizen, die hij als knaap door Europa maakte, waren even zoovele triomftochten, en toen hij eenmaal te Parijs optrad, waren de aan wezigen zoozeer onder den indruk van het wonderschoone spel des jongen virtuoos, dat het orkest vergat de begeleiding te spelen. Als componist slaagde hij minder, ofschoon enkele zijner vele werken, met name »de Symphonische Dichtungen", zijne oratoria »Die Legende der heilige Elisabeth" en »Christus", de aandacht trokken. Meer ingenomenheid wekten echter zijne klavier-arrangementen van liederen en zijne variaties en fantasiën over thema's van andere componisten, waarmede menig pianist geschitterd heeft. Hij was het die de grootste virtuoozen vormde als Hans von Biilow, Tauseg, Anton Rubinstein en jvele anderen. Liszt stierf aan de gevolgen eener gevatte koude, die in longontsteking ontaarde. Een geheimzinnige gebeurtenis meldt men uit New-York. De scheepvaart-maat schappij van Goney Island had een plei- ziertocht georganiseerd ter eere van den Brazilaanschen prins don Antonio. jToen de reizigers 's avonds terugkeerden, ontdek te men in de kajuit eer flesch met een verlichte massa, die men dadelijk over boord wierp. De schiik onder de passagiers was groot. Men weet niet of men met een misplaatste grap dan met een misdaad te doen heeft. De directeur der maatschappij verzekerde te voren een anonymen brief ontvangen te hebben hem waarschuwend, dat, daar hij een der vertegenwoordigers der tyrannie een feest aanbood, de wraak hem zou achterhalen. De brief was getee- kend: Op bevel van het comité der sociale revolutie. De bergkasteelen van den overleden krankzinnigen koning Lodewijk II van Beieren zijn na de bekende catastrophe eenigen tijd voor het publiek te zien ge weest en de Duitsche bladen bevatten toen nauwkeurige beschrijvingen van de ongekende weelde, waarvan de zalen, voor zoover zij voltooid waren, getuigden; doch spoedig werden zij weder gesloten, daar het bleek dat er te veel bezoekers op een souvenir van het geziene gesteld waren en er gevaar bestond dat er op zulk een wijze weldra niets meer te zien zou zijn. Toch begreep men dat het niet aanging deze schatten eenvoudig weg te sluiten en beproefde men om een pachter te vinden die ze onder de noodige waar borgen op zekere dagen voor het publiek zou openstellen. De onderhandelingen met onderscheiden speculanten hebben echter niet tot het gewenschte gevolg geleid en de administratie van het ver mogen van koning Otto" heeft thans zelf de zaak ter hand genomen. Zij maakt bekend dat de koninklijke kasteelen te

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2