nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 66. Woensdag 18 Augustus 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. BUITENLAND. F euillet on. HET LAATSTE SCHOT. t. p. van baren. AMEBSFOORTSCHE C0DB1NT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1 6 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Door Z. M. den Koning is gratie verleend aan mej. J. M. M. Schlinge- mann, van de straf van 45 dagen cel, haar door de rechtbank te Arnhem op gelegd, wegens het mededaderschap aan de poging tot ontvoering met geweld, gepleegd door Mevrouw Bulkley c. s. Nader aan het licht gekomen feiten, welke aantoonden dat zij geheel gehan deld had onder den indruk van op haar uitgeoefende pressie, en welke dus hare schuld in deze aanmerkelijk schenen te verminderen, moeten tot deze genadige beslissing aanleiding gegeven hebben. De hierna vermelde concierges bij koninklijke paleizen of buitenverblijven zijn verplaatst: die te 's Gravenhage (paleis Noordeinde) naar het lustslot ïSoestdijk"die te Soestdijk naar het Huis ten Bosch", bij 's Gravenhage die van het ïHuis ten Bosch" naar 's Konings paleis in de residentie." Vdd. Mr. J. de Witt Hamer is van zijne buitenlandsche reis teruggekeerd. De be handeling der zaak van den heerDomela Nieuwenhuis kan nu waarschijnlijk spoe dig worden verwacht. De residentie-briefschrijver van het Z. D. verhaalt, dat de collectie zilver werk voor de tafel, welke de Koning bezit, uit meer dan zeven duizend stuks bestaat. Zij bevat nog een groot aantal voorwerpen, die reeds aan koning Willem van Engeland (stadhouder Willem III) behoorden. Sedert Mei van dit jaar had geen oproeping plaats gevonden van jongelin gen, die bij het Instructie-bataillon wenschten geplaatst te worden. Thans zijn echter tegen negen September, hon derd liefhebbers opgeroepen. De bekende harddraver Willem III, van den heer Brommer te Alkmaar, is Woensdag, na afloop van de harddrave rij aldaar, aangekocht door den Heer C. de Graaf, te Winkel, die zich niet heeft laten afschrikken door het weinige suc- cès, door dat paard op die harddraverij behaald. Blijkens de verschenen afdeelings- verslagen over de ontwerpen tot herzie ning der grondwet heeft de rechterzijde zich omtrent de onderwijsquaestie thans in gematigder geest uitgelaten, in zoo verre sommigen althans nu niet bepaald geformuleerde denkbeelden wilden uiten, maar den uitslag der discussie afwachten. Een deel der rechterzijde wilde ook zon der regeling der onderwijsquaestie tot eene beperkte grondwetsherziening mede werken. De meerderheid verklaarde zich bereid des gevraagd haar vroegere conciliante houding te handhaven. Ten opzichte van het kiesrecht ver klaarde de meerderheid de formuleering der regeeringsvoorstellen in den geest der adresdebatten, benevens de nieuwe kiestabel af te wachten. Uit Den Haag wordt bericht, dat de met verlof hier te lande aanwezige kapitein-kwartiermeester bij het Indische leger Th. Kley dezer dagen te Maastricht, alzoo in Nederland, do straf van 14 da gen provoost, zonder accès, zou of heeft ondergaan, welke hem den dag voor zijne inscheping uit Indië naar Nederland was opgelegd wegens een vergrijp tegen de discipline tijdens zijn dienst bij de troe pen in Atjeh. Men weet dat, nadat van wege den Minister van Koloniën was te kennen ge geven, dat het ondergaan van de straf niet geschieden kon tijdens de heer Kley hier te lande verblijf hield, genoemde officier heeft zich daarover in een adres aan de Tweede Kamer beklaagd, om dat hij tegen de hem opgelegde straf wenschte te reclameeren en dit niet ge schieden kon zoolang hij de straf niet had ondergaan. Burgemeester en Weth. van 's-Hage houden er een afdoend middeltje op na, om zonder veel moeite een aantal kroeg jes op te ruimen, en gaan daarbij aldus te werk Zoodra iemand vergunning heeft ge vraagd, om bij »het glaasje" te schenken in een huis, dat vroeger nooit vergunning had, zeggen de stadsbestuurders tot den gegadigde nbeste man, wij hebben er, als de wet 't toelaat, niets tegen u een ver gunningsbordje uit te reiken, maar vragen alleen van u een wederdienst en deze isdat gij, aanvrager, voor die eene aan u uit te reiken vergunning, ons twee andere in de plaats bezorgt." Dat wil met andere woorden zeggen dat de aanstaande lapper het recht tot uitoefe ning van een kleinhandel in sterken drank, eerst van twee houders moet hebben opgekocht, wil hij zelf kunnen beginnen. Zoodoende staat tegenover ééne nieuwe vergunning, altijd de op ruiming van minstens ééne dranknering, en varen ,de drankhandelaren op stuk van zaken ongemerkt in hetzelfde schuitje met hen, die de drankwet naar de be doeling uitvoeren. Te Utrecht zullen op de beide laatste dagen dezer maand de navolgende feestelijkheden plaats hebben: Maandag 30 Augustus, des middags ten 2 uregroote wielerwedstrijd op het Vreeburg. (Vrije toegang op het midden terrein voor deelnemers aan het gymnas- tiek-feest.) Des avonds ten 8 uregroot café-chantant in Tivoli (voor deelnemers aan het gymnastiek-feest op vertoon van legitimatiekaart entree f0,25, entrée voor het publiek f 1. Dinsdag 31 Augustus, des morgens ten lO'/j ure: feestelijke ontvangst der turners door het bestuur der Vereeniging tot veredeling van Volks vermaken, in Tivoli. Ten 11 ure: repetitie der vrij-oefeningen. Ten 1 ure: optocht naar het feestterrein der medewerkende vereenigingen met hunne banieren, voorafgegaan door het muziek corps. Ten 2 ure: groote uitvoering op het Vreeburg, onder leiding van den heer C. J. G. Mieremet, directeur van de U. G. V. »Milo." Ten 4% ure: aftocht naar Tivoli. Ten 5% ure: feestmaaltijd. Ten 7% ure: groot vauxhall en bal in Tivoli. Bij gunstig weder bal-champètre. Vrije toegang voor hh. turners, op vertoon van legitimatie- kaart. Zaterdagnamiddag is aan het Leks- kesveer nabij Wageningen, eene afdeeüng pontonniers (varende trein) aangekomen, tot het houden van oefeningen op den Rijn aldaar. Na aldaar eenige uren proef genomen te hebben, werd des avonds omstreeks 10 ure, begunstigd door prach tig weder en helder maanlicht, een be gin gemaakt met het leggen van eene pontonbrug. Ruim een uurtijds was men hiermede bezig, welke oefening een groot aantal toeschouwers lokte. Eerst Maan dag ochtend werd de brug opgenomen, tengevolge waarvan Zondag aan genoemd veerhuis honderden nieuwsgierigen zich bewogen, om de brug in oogenschouw te nemen. De oefeningen, welke worden geleid door den kapitein E. de Bruin, werden Maandag te Rhenen voort gezet. De groote socialistische werklieden demonstratie te Brussel is Zondag zonder ongeregeldheden afgeloopen. Te één uur stelde de stoet zich in beweging, de opkomst was veel minder dan men ver wacht hadterwijl de leiders hoopten 50,000, enkelen zelfs 100,000 man op de been te kunnen brengen bedroeg hun aantal niet meer dan 15,000. De noodige vaandels, roode en zwarte vlaggen en schilden, waarop algemeen stemrecht en amnestie voor de veroordeelden van het oproer te Charlerois en Luik gevraagd werd, ontbraken natuurlijk niet, daar het bekend was dat die geduld zouden wor den. De stoet bewoog zich langzaam door de straten terwijl de muziek de Braban- gonne en de Marseillaise liet hooren. Een kerkeljjke processie die zich terge- lijkertijd in de straten van Brussel ver toonde werd door het publiek met ge fluit ontvangen. Om half vier werd den werkliedenstoet ontbonden, terwijl ook inden avond de orde niet werd gestoord. De nationale feesten zijn Zaterdag te Brussel met een monstertaptoe van het garnizoen aangevangen. De Koning en Koningin woonden de uitdeelingen bij voor de onderscheidingen van moed. Hunne Majesteiten werden met groote geestdrift door de bevolking begroet. De ongeregeldheden te Belfast zijn nog niet geëindigd. Aangaande de nieuwe ongeregeldheden wordt gemeld, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag de Engelsch gezinde Protestanten en de nationaal gezinde katholieke Ieren weder op elkander gevuurd hebben, waardoor aan weerszijden vele dooden en gekwets ten vielen. Eerst Zondagmorgen maak ten de militairen aan het gevecht een einde. Te Pesth viert men feest ter herinne ring aan de bevrijding voor 200 jaar van Ofen van het Turksche juk. De historische tentoonstelling werd door den Minister Tisza geopend, deze herinnerde er aan welke groote beteekenis de her overing van Ofen voor de geheele Chris tenheid gehad heeft. Te Napels hebben zich opnieuw 12 cholera gevallen voorgedaan, waarvan 4 met doodelijken afloop. Te Triest kwa men 14 gevallen voor, waarvan 5, te Fiume 7, waarvan 2 doodelijk. De Turksche Sultan en de Egyptische Khedive zijn van meening dat Dongola heroverd moet worden. Eene kleine En- gelsche expeditie, met een tiental Egyp tische en eenige neger-regimenten zullen dientengevolge naar Dongola vertrekken om deze plaats voor goed in bezit te nemen. De broeder van den Khedive, Ibra him Pacha, zou aan deze expeditie deel nemen. De Engelsche regeering heeft hare Commissarissen voor de regeling der grenzen van Afghanistan teruggeroepen. Zooals men weet, heeft Rusland onlangs weder aanspraak gemaakt op een gebied, doch de Engelsche commissie meende het niet te mogen toekennen. De onderhan delingen daarover tusschen de Kabinet ten van Petersburg en Londen leidden tot geen resultaat. Of dit vertoon van energie der Engel sche regeering in eenig verband staat met de houding, die de keizers van Duitschland en Oostenrijk te Gastein tegenover Rusland hebben aangenomen, is moeielijk te zeggen. Licht zullen som migen het in verband brengen met de dreigende houding van China tegen Rus land, die duidelijker is geworden, sedert Engeland door de Chineesche souvereini- teit over Birma te erkennen, het hof van Peking gunstig voor zich heeft gestemd. Waarschijnlijk zal men binnen kort over de beweegredenen en de strekking van het besluit der Engelsche regeering worden ingelicht. Zaterdag hebben de Amerikaansr.be Ieren en hunne vrienden eene vergade ring gehouden onder voorzitterschap van den heer Finestry, oud lid van het con gres. Er zouden afgevaardigden worden gekozen voor de algemeene vergadering, die Woensdag wordt geopend. Ongeveer 15,000 personen waren aanwezig. Michael Davitt zeide, dat de Ieren misschien er in zouden slagen, home rule te verkrijgen zonder dat zij hun toevlucht behoefden Een verhaal uit de Beiersche hergen naar het Duitsch van Fr. Dolch DOOR l) Als ik krankzinnig word," zeide de jager geringschattend, en keerde zich om, ten einde den kring, dien de jonge mannen om hem gesloten hadden, te verlaten. Deze echter hadden elkander bij de handen gevat en weerden hem vastbe raden den uitweg. vWil je mij op staanden voet door laten?" schreeuwde de jager woedend, en trok zijn hartsvanger. Uit elkan der 1 zeg ik, of ik steek er een paar overhoop 1" Reeds wilden de jongelui op hem aan vallen, en het ware dan tot een bloedig gevecht gekomen, toen de waard met den grijsaard zich in den strijd mengden en den jager uit zijne onaangename positie verlosten. Thans speelden de muzikanten, die even een kleine pauze hadden gehouden, er weer flink op los, riepen de paren op nieuw ten dans en allen strijd en nijd was weldra vergeten. Zoo scheen het ten minstewant de jongelui juichten en lachten vroolijk en draaiden met de meisjes lustig in een kring rond. Met de lieve Afra danste die jongen, welke den jager tot een tweestrijd had uitgedaagd hij toonde veel vlugheid en kracht. Eindelijk was de dans geëindigd en de dansers voerden hunne danseressen naar de banken, boden haar een frisch glas bier aan en zochten dan hunne eigen plaatsen op. ïZiet toch dien jachtopzichter eens, Markus 1" fluisterde thans een der knapen Afra's danser in 't oor, wat ziet hij je woest aan, net alsof hij je levend op eten wou." »Laat hem maar kijken, die dorre, doode sprinkhaan," zeide Markus verach telijk. sZijn kijken laat mij koud en als hij soms later nog vechten wil, kan hij ten allen tijde mij bereid vinden want hij heeft kracht noch moed. Hoe zou het gaan als wij eens een paar spotliedjes op hem zongen lachte de andere. Misschien maken wij hem dan toch eindelijk driftig. Wil ik de citer uit het huis halen »'t Is mij goed," zeide Markus en de knaap ijlde aanstonds naar de herberg, nam de citer van den wand en bracht ze aan zijnen vriend. Markus legde het speeltuig voor zich op tafel, wierp een uitdagenden blik naar den jager en begon na een kort voorspel met krachtige stem te zingen Gij houdt u voor beschaafd Maar neen, dat zijt gij niet Gij zijt de lompste os, Dien men in d' omtrek ziet. Gij wilt een jager zijn Maar ga toch niet in 't woud, Want schieten leert gij nooit, Al wordt gij nog zoo oud. Een meisje zonder mond, Een ruiter zonder paard, Een jager zonder moed, Die zijn geen oortje waard." Verder kwam de zinger niet, want de jager, die in zijne wrok, heden de flesch goed had aangesproken, sprong plotseling woedend op, stiet degenen, die hem in den weg stonden, op zijde en drong met een hoog opgeheven bierglas op Markus aan. Ik wil je toonen, dat ik moed heb, jou verdraaide strooper, brulde de jager. In 't volgend oogenblik grepen de beide jonge mannen elkander aan, Markus omklemde met ijzeren vuist den pols van den jager en ontwrong hem het zware bierglas. Dan pakte hij den tegenspar telenden jager vast, beurde hem in de hoogte en slingerde hem tegen eene ledige tafel aan. Krakend viel deze in elkander en de jager stortte bloedend en bewusteloos op den grond, aan het hoofd en de handen gewond, door de scherven van het bierglas. De waard kwam scheldend en klagend aanloopen, hield zich eenige oogenblik- ken met den bewustelooze bezig, en wenkte dan een paar boeren, die den gewonden jager in huis hielpen dragen. Als met één slag was thans aan alle vroolijkheid een einde gekomende meisjes slopen onbemerkt weg, om naar huis terug te keeren en de jonkmans volgden haar even stil na. De muzikan ten borgen vlug hunne instrumenten weg en stoven eveneens naar alle richtingen heen. Stil en ledig lag de plaats, voor een paar minuten nog zoo vroolijk, daar ter neer en geen geluid verbrak meerde onheilspellende stilte van den aanbreken- den nacht. Aan 't einde van 't dorp Fischbachan, dat omstreeks een halt uur van Marbach verwijderd ligt, stond een klein huisje, dat Markus en zijne oude moeder be woonden. De muren van dit eenvoudig huisje waren van hout, het dak met stroo be dekt en vensters en deuren laag en klein. Gekloven hout lag voor het hutje tot bijna aan het dak opgestapeld, en voor de huisdeur bevond zich een bron met loopend water en een klein bloem en moestuintje, dat genoegzaam de weinig eischende keuken van moeder en zoon voorzag. Binnen in de lage, berookte kamer zaten zij aan tafel en gebruikten zwij gend hun avondeten. Door het venster viel de weerschijn van het avondrood op het gelaat van den jongen, zoodat de oude duidelijk zijne trekken onderschei den en de donkere uitdrukking daarin bemerken kon. Na eene wijle schoof Markus de schotel, waaruit hij gegeten had, terug wierp den tinnen lepel op tafel en stond haastig op. Waarom eet je niet meer?" vraagde de oude verwonderd. Hij zag strak voor zich uit. Je wilt toch nu niet ophouden? Je bent immers pas begonnen." Ik heb geen hoDger meer, moe-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1