Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. zand zich voordurend af, zoodat zij in 18(37 slechts 12 voeten was. De omstan digheden gedoogden echter toen nog niet, dat er gedoken werd. Het duiken in het zand alleen bleek niet voldoende, men moest de natuur te hulp komen om de zandbank, die zich boven de ïLutine" bevond, spoediger te doen verleggen. In de jaren 1874 en '75 zijn daartoe pogingen aangewend, die een goed succes hadden. Met den zoogenaam- den geulketting verkreeg men werkelijk boven de «Lutine" een geul. De zand bank bleef afnemen, doch slechts lang zaam. Men kreeg toen een zandlaag boven het schip van 10 meters en de zanddui- ker kon slechts tot 7 meters afdalen in den bodem der zee. Door het versterken der verschillende deelen van den duiker toestel beproefde men ook in dit bezwaar tegemoet te komen. De zee laat echter niet met zich spelen. Men naderde het doel, doch bereiken deed men het nog niet. Nu de ondernemers echter langzamer hand zich goed op de hoogte hadden gesteld van den aard der bezwaren, nu men de middelen kende om die bezwaren te boven te komen, nu mocht het beste verwacht worden. En waarlijk, de hernieuwde berichten van de laatste weken, dat men aan hel duiken was op het wrak, mogen met grond doen vermoeden, dat nu eindelijk het doel zal bereikt zijn en men zal be ginnen met het naar boven halen der schatten. Voor de aandeelhouders in de maat schappij «De wacht en visscherij op de Lutine" eene blijde tijding! Bij de j.l. Zaterdag en Zondag gehouden wielerwedstrijd te 's Hage, uitgeschreven door de velocipéde-club «de Ooievaar" aldaar, heeft de alom bekende Kiderlen, alias «Pirn," zijne voorraad medailles wederom met eenige mogen vermeerderen. Het rijden van den heer de Beukelaar, die «den wielerkam pioen van Europa" telkens na op de hielen was, wordt ten zeerste geroemd. Een talrijk publiek woonde beide dagen de wedstrijd bij. Nederland heeft in den heer E. Kiderlen student te Delft, zijnen cham- pion-wielrijder, en in den heer F. E. Pels Rijcken, student te Leiden, zijnen cham pion zwemmerhet zal binnenkort ook zijnen champion-sculler hebben. In navol ging van Engeland, Frankrijk, Duitsch- land, Belgie en andere landen, zal dit jaar een wedstrijd plaats hebben in zoo genaamde single sculling outriggers. De winner zal den titel voeren van champion sculler van Nederland. Dezer dagen vergaderden te Amster dam eenige heeren, die het plan op touw hadden gezet telken jare zoo'n wedstrijd te doen plaats hebben. Aan het hoofd van het consortium staat het bestuur, bestaande uit de heeren P. A. Bundten, voorzitter, baron de Salis, secretaris, en Schmidt. De prijs zal bestaan in een zilveren beker, ter waarde van f 1000, en eene rood-wit-blauwe sjerp, die echter nooit in het vaste bezit van den winner overgaan. Hij zal deze eereteekenen elk jaar moeten verdedigen, en ze aan den nieuwe champion sculler overgeven. Eene gouden medaile wordt zijn vast eigendom. Dit jaar zal de wed strijd nationaal zijn. Of hij het blijven zal, moet later worden uitgemaakt. Voor dit jaar is de datum vastgesteld op 25 September. Het terrein is de Amstel, van den Omval tot de Hoogesluis. De baan is een recht eind van 2100 M. Bij groote deelneming zullen voor rennen plaats hebben, wat de Engelschen trials noemen. De inschrijvingen moeten vóór den 18. September bij den heer De Salis inkomen. Het comité heeft ook een reglement vastgesteld, waardoor tot dezen wedstrijd geen professionals, maar alleen amateurs worden toegelaten. De 15. September belooft voor de sportlief hebbers een belangwekkende dag te worden. N. R. Ct. Naar de Arnh. Ct. verneemt, is een tweede verzoek om gratie ten be hoeve van mevrouw Bulkley ingekomen, ditmaal voorzien van een verklaring van den waarnemenden geneesheer in de Hevig aangegrepen stond het meisje daar en wendde hare oogen hemelwaarts. God schenke haar de eeuwige rust," fluisterde zij weenend en vouwde de handen. «Hoe rustig ligt zij daar, alsof zij sliep. Haar dood moet kalm geweest zijnhoe kon het zoo komen, dat zij het vreeselijke nieuws, dat haar hart gebroken zou hebben, niet heeft behoeven te hooren." Een vredige doodskalmte heerschte rondom met een zekere bevrediging ging Afra in zich zelve voort Als zij haren zoon in de andere wereld vindt, dan zal zij het hem wel vergeven en ik hoop, ook God zal hen wel genadig willen zijn, de moeder en haar kind." Zij knielde voor het bed neder, en bad lang en innig met gebogen hoofd voor het heil der zielen van de dierbare af gestorvenen. EINDE. gevangenis te Dordrecht, dat een langer verblijf aldaar voor haar leven gevaarlijk te achten is. Men leest in de N. R. Ct. De gebroeders Mens zijn bijzonder in genomen met hunne benoeming tot broe der in de orde van den Nederlandschen Leeuw. En te meer wijl de belooning voor hun moedig gedrag zoo geheel on verwacht kwam. Toen zij Vrijdag bij den burgemeester werden ontboden, wis ten zij «van den prins geen kwaad." Jacobus wilde zoo maar in «zijn gewone spulletjes" gaan, maar Leendert bracht zijn broeder aan het verstand, dat men «knapjes voor zijn achtbare moest com- pareeren." Gelijk reeds gemeld werd, ontvingen zij van verschillende zijden blijken van belangstelling. Zaterdagochtend vertelden zij, niet zonder voldoening, dat er al ver in de twintig brieven en briefkaarten waren aangekomen. Ook de vischmarkl, waar beiden dagelijks handel drijven,liet zich niet onbetuigd. De aanlegplaats van de schuit was met het dundoek getooid. Leendert is 44 jaar oud, getrouwd en vader van acht kinderenJacobus is de zestig bijna gepasseerd. Zij wonen in de Willemstraat, voorheen het Fransche pad genaamd, en destijds eene smalle, onaan zienlijke gracht, gelijk men zien kan op de fraaie aquarel, die zij onlangs ten ge schenke ontvingen en waaraan eene plaats werd ingeruimd aan den wand van de mooie kamer bij Leendert. Er zijn daar meer reliquien, zou men zeggen, met het oog op de gehechtheid, die de eigenaar er voor aan den dag legt, wanneer hij ze den bezoeker toont. Bij het raam hangt o.a. het portret van prinses Wil- helmina; een gouden kroon op een kus sen prijkt op de lijst. Een enkele blik op de gezichten van Leendert en zijne vrouw bij dit portret vestigt de overtui ging, dat het aanvallig koningskind eene ruime plaats in hun hart bekleedt, en dat de uitdrukking j>de hoop des vader lands" voor hen geen ijdele klank is. Verder ziet men, behalve portretten, de afbeelding der koninklijke familie in was, onder eene glazen stolp. Een groote vlieger, met het stedelijk wapen, hangt eveneens aan den wand. In de woning van Leendert, welke men door eene gang binnentreedt, ziet het er net en zindelijk uit. Zij getuigt van wel stand, en men kan zien, dat de huis vrouw, eene stoere vrouw, met een forsch, maar vriendelijk uiterlijk, er de hand aan houdt. Het spreekt van zelf, dat zij niet weinig deelt in den rechtmatigen trotsch van haren man. Ook de kinderen van dit echt Hollandsche paar waren niet weinig opgetogen over de heugelijke ge beurtenis. Even natuurlijk echter, dat de bezoe kers, die het voorrecht hadden van in de mooie kamer te worden toegelaten, het gesprek brachten op de geschiedenis van de neergehaalde vlaggen, maar opmer kelijk was het, met hoe weinig zelfver heffing en op welk eene eenvoudige en naïeve wijze Leendert, die de vlag weg nam, eene voorstelling daarvan gaf. Hij kwam dan toevallig met zijn broe der langs de Zaterdagsche brug, en zag daar de roode en zwarte vlaggen wap peren. Eene rilling voer hem door het lijf, uit verontwaardiging en medelijden tegelijk met de menigte, die het tot het uiterste wilde laten komen. «Dat loopt hier op moord en doodslag uit, moet dat maar zoo?" zei ik tegen m'n broer. Jacobus dacht, dat er niets aan te doen viel. «Jawel," zei ik, «die vlaggen moeten weg." waarop Jacobus antwoordde: «dat doe ik voor geen dui zend gulden." Onderwijl waren zij bij de brug en te midden van de opgewonden menigte, die door Leendert toegesproken werd «Broers, is dat niet God geklaagd, die bloedvlag hier? wat mot daarvan groeien?" Waarop een groote, zwaar gebouwde kerel, met blond haar en blon den baard, de beide mannen met vloe ken en bedreigingen tegen hun leven te gemoet trad «Zouwe julli, geldwolven, daar wat an wille doen? Terwijl Leendert en Jacobus aog tracht ten de menschen te vermanen hun dol zinnig bedrijf te staken, nam genoemde kerel met zijn aanhang eene dreigende houding aan en daagde hij de beide man nen uit om de vlag zelfs aan te raken. «Denk je dat ik 't niet durf? zei Leen dert. En in hetzelfde oogenblik was de vlag van de lantaarn neergehaald. Met moeite gelukte het hun, dwars door het gewoel heen, de lantaarn aan de andere zijde der brug te naderen, en eveneens van de vlag te ontdoen. De roode werd in de gracht geworpen, de zwarte vlag werd aan flarden gescheurd, die Leen dert in «de straat" in een put smeet, «waar ze nog ligt. In weerwil van de bedreigingen van het volk, dat blijkbaar te zeer onder den indruk van het gebeurde verkeerde om de daad bij het woord te voegen, bleven zij tot de eerste schoten vielen. Zoo ongeveer maar met wat meer woorden en in zijne eigenaardige spreek wijze vertelt Leendert zijn wedervaren, terwijl zijne vrouw, die naar het uiter lijk heel wat meer «mans" is, het ver haal aanhoort als de natuurlijkste zaak der wereld. Bij al zijne bescheidenheid geraakt Leendert wel eens in vuur; dat is, als de verontwaardiging over andere vlaggen in de straten dan de vaderlandsche weer boven komt, of als hij van zijn vader spreekt, wiens nagedachtenis hij een onbegrensden eerbied toedraagt. Het is een eigenaardig genot, dien een- voudigen werkzamer) man, onder wiens boezeroen een warm hart klopt, bij zijne benoeming, te hooren zeggen «dat had vader nog eens moeten beleven!" De landbouwtentoonstellingen in Drente zijn afgeloopen. Ze waren dit jaar zeer belangrijk, daar ze te zien gaven, hoe men er daar naar streeft door krui sing betere rassen te verkrijgen. Vooral stelt men daar prijs op een goed soort varkens. Yorks-hire maar vooral Poland Chinavarkens zijn daarom hier en daar aangekocht en vonden op de tentoonstel lingen veel bekijks. Ook is aldaar door het landbouwgenootschap een prachtigen dek hengst ter beschikking gesteld, om zoo te trachten een flink paardenras te ver krijgen. Dat er reeds goede paarden zijn, bleek nog onlangs, toen de heer J. \V. v. d. Wetering te De Wijk een span zwarte merriepaarden, op eigen stal aan- gefokt, verkocht voor f1650. Wie nog nooit van De Sneeker Pan gehoord heeft, zal na de lezing van het volgende, ontleend aan de beschrij ving van een waterfeestje te Sneek, voor komende in het Dagblad voor Nederland begrijpen wat het zeggen wil Eenige jaren geleden werd den heer Clignett te Amsterdam door het bestuur der zeilvereeniging Sneek verzocht, de heeren eigenaars van schepen in zijn woonplaats en elders eens aan te sporen om een hezoek aan Sneek te brengen. Een dezer sprak de profetische woorden: «Nu dat zal me een pan worden." Het bezoek werd gebracht. Toen den tweeden avond van de schepen Bengaalsch vuur moest worden afgestoken, kregen de eigenaars, om niets te bederven, van het bestuur koekepannen ten geschenke, waarop zij het vuur konden ontsteken. Van dat oogenblik af aan constitueer den zich de bezoekers tot een vereeniging en noemden zich De Sneeker Pan. Zij dragen als insigne bij hun overige medail les en eereteekenen een miniatuur-pannetje van zilver en hebben tot devies: «Al zijn wij nog zoo vetjes «Wij blijven altjjd netjes!" Met zekerheid kan worden mede gedeeld, dat de wonderdokter H. Niemeijer, bekend onder den naam «Het boertje", zich thans uit de geneeskundige wereld heeft teruggetrokken en geen lijders meer zal helpen. Geheel onverwacht komt een bijna niet geloofbaar bericht uit Bulgarije. Ware het niet, dat de bronnen, waar aan het werd ontleend, van te zuiver ge halte zijn, dan zou men aan een uit de lucht gegrepen verzinsel gelooven. Vorst Alexander, die, nadat hij de Bulgaren in den jongsten oorlog met Servië ter over winning heeft gevoerd en die na de ver eeniging van zijn rijk met Rumenië door de bevolking schier op de handen werd gedragen, is afgezet en gevangen genomen. En dat alles door het woelen en werken der te gering geschatte Russische partij in Bulgarije. In zijn eigen paleis te Sofia, niet zooals eerst werd gemeld bij eene wapenschouwing te Widdin, werd de Vorst gevangen genomen. Door een bende omgekochte soldaten, versterkt door kweekelingen van de mi litaire academie, werd het paleis in het holst van den nacht omsingeld, de wacht gedood en de vorst onder bedreiging van moord genoodzaakt een oorkonde van afstand te teekenen, waarop hij over de grenzen werd gevoerd. Door Stalbouloff, de president der Kamer, die zich te Tirnova bevind, wordt alles in het werk gesteld om eene beweging van verzet, tegen het nieuwe zich zelf opgeworpen hebbende bestuur, op touw te zetten. Gelukt hem dit, dan is het niet onmo gelijk, dat vorst Alexander nog eens weder eene zegevierende intocht in Sofia houdt, hetgeen zeker velen met ons den jeugdigen wakkeren vorst van harte toe- wenschen. Op den steun van Oostenrijk of Duitschland behoeft hij evenwel niet te rekenen. Merkwaardig kalm is de toon der officiëele pers in beide rijken. Ter wille van een enkel individu, heet het, mag de Europeesche vrede niet in gevaar worden gebracht. Een dergelijke uitspraak klinkt overigens tamelijk vreemd in de mond van regeeringen, die pas mede het tractaat van Berlijn onderteekenden. Het is nu nog maar de vraag, wat Engeland, dat tot dusverre altijd zich sterk voor vorst Alexander interesseerde, in dezen doen zal en of ook dit rijk zich maar rustig bij het gebeurde zal neerleggen. De eenige die zich over het voorgevalle nen verkneuteren zal, is 's vorsten naam genoot, de Czaar aller Russen, die, er worden verschillende redenen genoemd waarom, een ingekankerde haat aan zijn neef schijnt te hebben. Door Parnell is in het Lagerhuis een voorstel aangekondigd, tot strekking heb bende de Regeering aan te manen, in zake de Iersche aangelegenheden, wat meer spoed te maken. Dat deze interpel latie niet overbodig is zal eenieder toe geven, wanneer wij modedeelen, dat tot het onderzoeken van alle Iersche grieven en van elk Ierscli belang, door de tegen woordige llegeeririg commission zijn be noemd, om het even of voor deze punten reeds na breedvoerig onderzoek door de vorige regeering besluiten waren geno men. Omtrent het adres van antwoord o|> de troonrede is men het in 't Lager huis nog niet eens geworden. De socia listen-demonstratie te Londen is tot a. s. Zondag uitgesteld. IJsland's hoofdstad Reikjavik vierde dezer dagen haar honderdjarig bestaan. Was het voor honderd jaar slechts een gering visschersdorp met 300 inwoners, thans telt het er 3000 en is eene bedui dende koopstad met vele nuttige inrich tingen. Maandagavond werd te Parijs eene bijeenkomst gehouden der internationale werkliedenvereeniging, waarbij België door drie afgevaardigden werd vertegen woordigd. De vergadering liep in de beste orde af. Zondag, 29 Aug., zal de godsdienst oefening der Vrije Ger. gemeente alhier, des voormiddags half tien en des namid dags vijf uur, geleid worden door den heer Werner van Amsterdam. Bij de gisterenavond door het col lege van diakenen der Herv. Gem. alhier gehoudene aanbesteding van het bouwen van 5 woningen (was ingeschreven door G. B. Gijsbertsen voor 3050, C. Dieters 2840, J. W. Boshuizen 2487,49 H. Heiligers 2478, F. Van Sloten 2320, F. Van Daal 2275, J. Van Bottenburg 2273, J. Klaarenbeek 2260, Het werk is aan den minsten inschrij ver gegund. Bij de oefeningen met de gemengde wapens, welke van den 4. tot den 14. September a. s. in de provincie Gelder land beoosten den IJsel zullen worden gehouden, zal onder anderen als brigade commandant der artillerie optreden de majoor Jhr. V. A. de Pesters van het Ie Reg. veld-artillerie, garnizoenskomman- dant alhier. Onder de namen van hen, die als scheidsrechters bij deze manoeu vres zullen optreden vinden wij ook die van onzen vroegeren stadgenoot den ko lonel C. L. Doorman, commandant van het 3e regiment veld-artillerie. De collecte voor «de School met den Bijbel" de vorige week alhier gehou den heeft f 457 opgebracht tegen f 472,59 in 1885. Maandag j.l. werd ontdekt, dat in de woning van den heer H. W. K., ge durende zijne afwezigheid een brutalen diefstal had plaats gehadverschillende zilveren voorwerpen, kleedingstukken enz. enz. waren ontvreemd, terwijl al wat aan wijn en cognac in de kelder in voor raad was mede is genomen. De waarde van hetgeen vermist wordt bedraagt ruim f1000. Door de politie werd onmid- delijk een onderzoek ingesteld en als vermoedelijke dader F. F. in arrest genomen. Zondagavond zochten eenige Soester boeren uit de Birk, op den Hof alhier, met burgers onaangenaamheden te ver wekken. Ouder gewoonte werden spoe dig de messen getrokken. Door het flink optreden van den politieagent ie klasse, Heerenbrink, werden hem zeven messen afgegeven, waardoor zeer waarschijnlijk ongelukken werden voorkomen. 322ste STAATS-EOTERIJ. DERDE KLASSE. Trekking van S3 en 24 Aug. (1000 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f 1500. No. 4767. Prijzen van f45. 506, 520, 522, 539, 552, 553,594,2212, 2239, 2254, 2278, 2292, 3007, 3011, 3012, 3080, 3090, 3113, 3132, 3146, 3151, 3189, 3193, 4714, 4743, 4778, 4798, 5224, 5243, 5264, 5272, 5282, 5294, 5335, 5804, 5805, 5835, 5839, 5847, 5849, 5865, 5910, 5948, 5987, 11842, 11849, 11887, 11890, 11896, 11898 en 17330. Te zamen 52 prijzen. De volgende trekkingen geschieden 25, 26 Aug., 6—9, 20—23, 28—30 Sept., 1, 5—8, 12—16 Oct. Loten zijn nog verkrijgbaar. In de commissie die in het najaar van dit jaar belast is met het afnemen van het examen (ter verkrijging van de acte, bedoeld in art. 56a der wet op het lager onderwijs zijn benoemdtot lidjen voorzitter, de schoolopziener in het district Utrecht; tot leden, de schoolopzieners in de arrondissementen Utrecht, Amers foort, IJselstein en Loenen tot lid plaats vervanger, de schoolopziener in het ar rondissement Rhenen. In Gelderland tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Arnhem; tot leden, de schoolopzieners in de arrondissementen Apeldoorn, Doesburg, Groenloo en Har derwijk tot leden plaatsvervangers, de schoolopzieners in het district Zutfen en in de arrondissementen Arnhem, Nij megen en Zaltbommel, eerstgenoemde zoo noodig, tevens plaatsvervanger van den voorzitter. Utrecht. Door de Politie alhier is in beslag genomen een vermoedelijk valsch 25 centstukje, voerende de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1849. De kanonnier der Vesting-Artillerie A. de E. alhier in Garnizoen werd, als zijnde ongevoelig voor alle vermaningen en straffen, met een briefje van ontslag uit de gelederen verwijderd. Baarn, 22 Aug. De hertog van Sak- sen-Weimar en zijne dochter prinses Eli sabeth brachten heden een bezoek aan de koninklijke familie op Soestdijk. De zen middag waren HH. MM. in persoon aan het station om de gasten af te halen, bezochten een paar uren later met hen het dorp en deden de hooge gasten om circa 6 ure weder uitgeleide tot aan den trein. Een bekend dronkaard, zekere R. P. heeft eenigen tijd geleden onder Eemnes woorden gebruikt, welke honend en smadelijk voor den persoon des Konings waren. Hij is door de rechtbank te Utrecht veroordeeld tot 1 jaar celstraf en 8. boete. Bnnschoten. De heer Dr. G. van Goor, predikant bij de Ned. Herv. ge meente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar Oldebroek. Wijk bij Dnurstede. Eerstdaags zal worden overgegaan tot herstel van den toren van het kasteel van Duurstede. Zeist. Voor het concours hippiquer Vrijdag alhier te houden, hebben zich de volgende deelnemers aangegeven Spannen inl. paarden voor wagen met krommen dissel, 6 nommers. Paarden van alle rassen 19. Spannen paarden van alle rassen 6. Vier-spannen (luxe-equipage) 2 Voor-spannen van handelaars enz, 4. Rijpaarden onder den man 6 Net bespannen wagen voor vervoer van goederen 2 hitten 5. De kapel van het 8. reg. inf., onder leiding van den heer J. A. Kwast, zal tijdens den wedstrijd eenige muziekstuk ken doen hooren. Jozef Purciieii, leidekker en vergulder van torenspitsen te Weenen, reed in den vroegen morgen van 's keizers verjaardag (18 Aug.) met een fiacre naar de Stepha- nuskerk en klom aan de Westzijde, den 152 meter hoogen toren bij den bliksem afleider op. Ter hoogte van de toren wachters gekomen, die, zooals te begrijpen is, hunne oogen nauwelijks geloofden, riep hij dezen een «goemorgentoe en verzocht hun geen alarm te maken, want dat hij alleen voor zijn jarigen keizer een vlag naar boven wou brengen. Intusschen klom hij hooger. De toren wachters daarentegen telegrafeerden ter stond, wat er gebeurde, naar het cen- traalbureau van politie. Een agent kreeg last de terugkomst van Pürcher af te wachten. De inspecteur van de brand weer zond onmiddellijk eenige mannen met een brancard naar den toren, voor het geval, dat Pürcher een ongeluk mocht overkomen. De mannen konden, bij hun aankomst, den waaghals ternauwernood meer onderscheiden. Eerst toen hij we der op dezelfde vermetele wijze, langs den bliksemafleider naar beneden kwam, bemerkten zij hem ten slotte. Hij had, zeker omdat ze hem in het klimmen hin derden, onderweg zijn schoenen uitge trokken en ze ergens in de hoogte te bengelen gehangen. Men riep hem toe, dat hij zich haasten zou maar hij ant woordde, dat hij eerst wat moest uit blazen en dat men maar niet zoo vlug naar beneden kon, wanneer men een goeden klim achter den rug had. Toch pauseerde hij niet lang meer en kwam eindelijk behouden en wel, slechts wat vermoeid, beneden aan, waar de politie dadelijk de hand op hem legde en hem naar haar bureau voerde. Nadat hij als beweegreden tot zijn waaghalzerij, zijn liefde voor den keizer had opgege ven, stelde men hem weer op vrije voeten. Pürcher is krachtig gebouwd en heeft, schoon hij mank loopt, een zeer aangenaam voorkomen. Hij had de '10 M. lange vlag om het middel gesjord en den stok als een zwaard tusschen het doek gestoken. Zijn doel was slechs den keizer hulde te be wijzen en het zich, zooals hij zeide, een beetje warm te maken. Pürcher heeft tot nu toe 130 kerktorens in Oostenrijk- Hongarije helpen verbouwen en werkt tegenwoordig aan de St. Johannuskerk te Weenen. Voor op- en afklimmen had hij 2'/j uur noodig.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2