nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 74. Woensdag 15 September 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: BINNENLAND. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: Feuilleton. THEA. AMEBSFOORTiSCHE COUBANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Eijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 1- -6 regels 0,40 j iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignottcn naar plaatsruimte. De Staats-Ct. bevat hel kon. besluit van 9 Sept., betreffende de opening der gewone vergadering van de Staten-gene- raal. De opening zal, zooals nu officieel blijkt, geschieden door eene kon. com missie, waartoe zijn aangewezen de mi nisters, hoofden van ministeriëele depar tementen. Na afloop der plechtigheid van de opening der Staten-Generaal, op 20 dezer, zal de Tweede Kamer te 3 uren des namiddags bijeenkomen. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer, in plaats van den over leden heer Wybenga, in het hoofdkies district Sneek, is bepaald op Dinsdag 5 October en de eventueele herstemming op 19 October. Z. D. H. de Groothertog van Saksen bracht gisternamiddag te 3 uren, met HD. dochter, Prinses Elisabeth, een be zoek aan de kinderspeeltuin aan den laan van Meerdervoort te 's Hage. De vor stelijke personen waren vergezeld door baren D'Yvoy van Mijdrecht en een hof dame. Zij werden ontvangen door heeren commissarissen met den directeur en zijn assistent. Dr. Steyn Parvé richtte een woord van welkpm en van erkente lijkheid tot de hooge bezoekers. Mej. Nelly Helms, het dochtertje van den assistent des directeurs, bood aan de Prinses een bouquet aan. De tuin was zooveel mogelijk voor de goede ontvangst van de vorstelijke personen ingericht; het chalet was met bloemen getooid en naast de Nederlandsche en Oranjevlaggen prijkte ook die van het ^groothertogdom. Hunne hoogheden bezichtigden alles met de grootste belangstelling, deden zich van alle bijzonderheden op de hoogte stellen en loonden zich zeer ingenomen met de geheele inrichting van den uSaksen-Weimar-tuin", voor welks bestaan aan de Groothertogin, Prinses Sophie der Nederlanden, zooveel is te danken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft den socialist Anth. Joseph Belderok, we gens het aanplakken van biljetten belee- digend voor den koning, op grond van art. 113 nieuwe Wetb. van Strafrecht, Roman van KARL HEIGEL. veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar en de kosten van het geding. Evenwel wordt deze straf verminderd met den tijd, dien de veroordeelde reeds preventief gevangen zat (twee maanden) en wordt hij wegens zijn wankelende gezondheid voorloopig op vrije voeten gesteld. Domela Nieuwenhuis kreeg Vrijdag in zijne woning een bezoek van een deur waarder. Deze beambte kwam den leider der socialisten bij gerechtelijke acte beteeke- nen, anders gezegd aanzeggen, een be sluit van Z. M. den Koning der Belgen, om Domela Nieuwenhuis te straffen vol gens de wetten van België, indien hij zich in dat land mocht vertoonen. De straf op overtreding van het ver bod, is minstens 14 dagen, hoogstens 6 maanden gevangenisstraf. Na afloop van de gevangenisstraf wordt men dan over de grenzen gebracht. Over de Duitsche grenzen kan Nieu wenhuis ook niet, zoodat het uitwijken voor hem al bijzonder bezwarend wordt. Naar De Tijd verneemt, is het Zouaven-feest uitgesteld wegens eene buitenlandsche reis, door generaal De Charette te ondernemen. Voorts deelt men mede, dat de heer Looijmans, te Oosterhout, het eere-pre- sidium heeft aanvaard, hem, als de oudste officier der Nederlandsche pauselijke Zoua- ven door de Zouaven van Amsterdam over hunne afdeeling aangeboden. In de vergadering van Christelijke onderwijzers, welke Zaterdag te Leeuwar den is gehouden, heeft de Heer W. C. van Munster, hoofd der Chr. Nat. School aldaar, en aan het hoofd staande van eene normaalklasse tot opleiding van onderwijzers, aan zijne collega's mede gedeeld, dat hij de vier laatste keeren getrouw de aktenexamens te Leeuwarden heeft bijgewoond, en dat hij daarbij de ondervinding heeft opgedaan, dat die examens met de grootste onpartijdigheid worden afgenomen. Hij waarschuwde alzoo de aanwezigen geen geloof te slaan aan de geruchten, welke ten nadeele van de examinatoren worden uitgestrooid ten opzichte van hunne onpartijdigheid. Op het eiland Texel vreest men 3) Somwijlen opent zich hier of daar een vuurspuwende afgrond evenals de kaken van een in 't donker loerend helle monsters, of een spiegat in het metsel werk laat een wild ziedende zee van vuur kijken. Overal ziet men bedrijvige ge stalten, die nu eens in 't volle licht dat de gloed afwerpt optreden, dan weer in het donker verdwijnen, die naar de door hen afgeworpen schaduw reuzen, doch in vergelijking met de machines, aam beelden en stoomhamers waarmee zij bezig zijn, dwergen gelijken, 'tls een onophoudelijk gebrul en gedonder, en gesteun en gesis, waar tusschen men het schelle fluitje van de stoompijp hoort, 't Is een stormwind, die daar heerscht, doch een die op 't eene oogenblik ver stikkend heet, het andere ijskoud is. Maar ook zijn er in die gebouwen luiken en galerijen, waardoor u een blik op het landschap wordt vergund. Welk een con trast! Hier de oven van een vulkaan en daar de als een zilveren schaal glinste rende watervlakte van het meer onder den met sterren bezaaiden hemel, onder het zwijgende bosch. Met moeite scheidde Waldemar van het trotsche tooneel en nog zwaarder viel hem de scheiding van Jönsson, die hem slechts tot aan de boot kon uitge leide doen. Zij hadden een hartelijke, innige vriendschap gesloten, hoewel zij, beiden waren zij drie en twintig jaar oud, in hun uiterlijk zoowel als in hun karakter er. levensrichting zoo wei nig mogelijk op elkander geleken. Swam stak wel een hoofd boven de slanke, sier lijke figuur van Waldemar uit en had iets strams in zijn houding, zonder daar om toch stijf te zijn, terwijl hij, nimmer overhaast in zijn bewegingen, iemand met heldere open blikken aankeek en nimmer droomerig maar steeds welge moed en opgeruimd was. Reeds stond jWaldemar in de boot, doch nogmaals reikten zij elkander de hand. ïEn vergeet vooral niet je zuster mijn groet over te brengen," zei Swan. ïStellig niet, en Thea zal wat trotsch zijn als ze hoort, dat haar photographie, op de werktafel van den geniaalsten van al de ingenieurs van geheel Zweden staat." Swan steeg het bloed naar de wangen thans algemeen, dat het vermiste vaar tuig van schipper P. Eelman, de blazer schuit T X 84, met de beide opvaren den is vergaan. Eenige voorwerpen, waaronder de helmstok, zijn gevonden. De schipper, een oppassend man, laat eene vrouw met drie kinderen, en de knecht, ook een man van onbesproken gedrag, eene vrouw met vijf kinderen in zeer behoeftige omstandigheden achter. De vier kolossale blokken graniet voor het standbeeld van Hugo de Groot, te Delft op te richten, die met schuiten van Rotterdam naar eerstgenoemde plaats waren vervoerd, zijn ontscheept. Als men weet, dat twee dezer blokken 6000 en 8000 kilo wegen en de beide overige elk een gewicht hebben van 3000 kilo, dan kan men zich eenigermate voorstellen welke krachtige werktuigen noodig wa ren, zoowel voor het ontschepen als voor het vervoer dier wichtige stukken. Bij de losplaats, die natuurlijk zoo dicht moge lijk bij de standplaats van het monument zich bevond, was een bok van genoeg zame sterkte opgericht, terwijl daaraan een voor deze gelegenheid expresselijk uit Engeland ontboden Weston-takel van 10,000 kilo was verbonden. Hiermede werden de blokken eén voor één gelost, op den wal gebracht en op een rol wagen geplaatst, die door middel van een takel en kaapstander naar de plaats van be stemming werd getrokken. Het beeld, dat een gewicht van onge veer 2300 kilo heeft, wordt Maandag te Delft verwacht; met het plaatsen daar van op het voetstuk, waarop het los komt te staan, met het gezicht naar het raadhuis gewend, hoopt men dan Woens dag gereed te zijn. Aan de vier hoeken van het voetstuk zullen, op eenigen af stand, gaslantarens geplaatst worden. Of het monument door een ijzeren hekwerk afgesloten, dan wel slechts door een ket ting op paaltjes omgeven zal worden, is nog niet beslist. Naar de Ingenieur uit goede bron verneemt, zijn met 1 September jl. de Celubra-werken ten behoeve van de door graving van de landengte van Panama, welke door de Hollandsche aannemers J. C. van Hattum Co. waren aange nomen, ter voortzetting overgedragen aan de Fransche compagnie. Dientengevolge zal het daarbij werkzaam zijnde Hol landsche personeel dezer dagen de te rugreis aanvaarden. Omtrent den heer Wybenga, te Harlingen overleden, wordt gemeld, dat hij des morgens te half negen nog een bezoek bij zijn schoonzoon had gebracht. Even over 10 uur vond men hem in zijn slaapkamer op den vloer leggen; het le ven was toen reeds getieel geweken. De IV. Deventer Ct., van Zaterdag meldt: Heden herdenkt de HoogEdel Gestr. Heer Generaal-Majoor Von Wran- gel auf hindenburg, president van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht en Voorzitter van den Ned. Militairen Bond, den dag, waarop hij voor 50 jaar als officier in effectieven dienst trad. Naar men weet, is vooral op het ge bied der militairen tehuizen deze Gene raal ten behoeve van den soldaat krach tig werkzaam. Blijve hij in 't belang van den soldaat nog lang gespaard en ge zegend. Om de haven- en sluiswerken te IJmuiden meer aan de eischen der groote scheepvaart op het Noordzeekanaal te doen beantwoorden, heeft de legeering aan de Staten-Generaal onteigening aan gevraagd van eigendommen in Velzen, noodig voor den bouw eener schutsluis ten noordoosten van de Noordzeesluizen, met verbindingskanalen met de Noordzee en de buiten-kanalen, en voor den aan leg eener visschershaven bezuiden het buitenkant, met een steiger voor de los sing van visch, en terrein voor spoorweg verbinding. De kosten worden geraamd op f4,247,000 als maximum. In een telegram uit Kampen, on derteekend door de heeren L'Hoste, Julhes en den luit. ter zee L. N. De Bruyne, die Zaterdag namiddag te 4'/« uur met de ballons Eclaireur en Méteore uit den tuin van den Parkschouwburg te Am- I sterdam opstegen, wordt gemeld, dat zij j des avonds te TA uur op het Kamper- j eiland zijn nedergekomen. De grootste hoogte welke zij bereikten is 2400 meter. Beide ballons vielen te gelijkertijd neder j op 600 meter afstand van elkander. De aankondiging van kapt. Julhes had Zondag duizenden menschen naar de oevers van den Amstel gelokt, alsmede op den Ringdijk, en vooral in den tuin van Café Maas, alwaar de opstijging van den ballon L'Etoile du Nord zou plaatst hebben. Begunstigd door schoon weder, steeg kapt. Julhes te ongeveer 4.40 op. Een paar marine-officiers hadden zich aangemeld, om den tocht mede te maken, maar trokken zich weder terug, wijl de heer Julhes, eenig gevaar vreezende, hun de reis ten stelligste had ontraden. Het bleek ook, dat er werkelijk gevaar was. De ballon is, blij kens een bericht door Julhes te 9.50 van Lemmer afgezonden, door een windvlaag uit het Zuidwesten over de Zuiderzee heengevoerd, dreef te 5 u. 50 rn. boven Enkhuizen, was toen door sterken wind genoodzaakt in volle zee af te dalen, waar de luchtreiziger te 7 uur nog te rechtertijd werd gevonden en ge red door den visscher Jan Rinzesvande Lemmerboot No. 11, die hem te8'/2uur te Lemmer aanbracht, waar hij een har telijke ontvangst genoot. De grootste hoogte, door den ballon bereikt, was 2700 meter. Naar wij vernemen is kapt. Julhes voornemens nog deze week een opstijging bij avond te doen, waarbij hij een be langwekkende fantastische voorstelling derikt te geven, volgens een nieuw pyro- technisch procédé. Mevrouw Cath. Beersmans zal Januari a. s. haar 25-jarige tooneelloop- baan vieren. Waarschijnlijk zal de gevierde actrice bij die gelegenheid in eene nieuwe, hare talenten waardige rol optreden en zoo wel in ons land als in haar geboorteland (België) een kunstreis maken. Als nieuwe bijdrage tot de kennis van de dwaze manier, waarop in buiten landsche bladen over Nederland en Ne derlandsche toestanden wordt gesproken, diene het volgende bericht, dat in de Berliner Bórsen Coiiricr van 9 Septem ber gevonden wordt: «Dezer dagen vierde de Kroonprinses Wilhelmina der Nederlanden voor de zesde maal haar verjaardag. Koningin Emma had naar aanleiding daarvan door de dagbladen doen mededeelen, dat ge durende drie dagen alle kinderen van gelijken leeftijd als de prinses ten hove waren genoodigd. Natuurlijk dacht nie mand er aan den jeugdigen gasten hunne toen hij aan die romantische idéé werd herinnerd. Maar zijn vriend had hem zoo veel goeds en liefs van zijn zuster Thea verteld, en volgens haar portret was ze zoo mooi, dat hij koud en ongevoelig had moeten zijn als hij niet met haar had gedweept. ïMaar voeg er dan bij met voorken nis van haar broer. Houdt ge u nog te Gothenburg op 1" »Neen, ik ga rechtstreeks naar huis. Nogmaalstot weerziens hier of in Duitschland 1 Och waarom moest je nu juist heden iets te doen hebben I" »Voor den eersten keer doet mij zulks verdriet niet zoozeer om het feest als wel omdat jij heengaat Wat is het eiland alleraardigst verlicht 1" Beiden keken naar het eiland, waar van de oever thans met guirlandes bont gekleurde lampions omzoomd was. »Het effect van de verlichting, dat jij met de ovens teweeg brengt is mij wel zoo lief," zei Waldemar. Zij moesten scheiden. Een laatste handdruk Adieu 1 Swan keek het scheepje na tot het aan het eiland landde en Waldemar wendde geen blik at van den man, die alleen aan den Wisborgschen oever was blijven staan. »'t Is een prachtig mooien jongen 1 God zegene hemdacht de een van den ander. »Als het hem niet goed ging, zou er op de wereld geen gerech tigheid zijn. Wanneer zullen wij elkander wederzien II. Waldemar werd te met ongeduld gewacht, niet zoozeer omdat hij de zoon en broer was, als wel omdat hij als een reddende engel zou optreden. Om deze woorden duidelijker te maken moeten we ons naar de woning van juffrouw Freiberg begeven, die drie verdiepingen hoog in een kazerneachtig huis in de schouwburgstraat is gelegen. Al de kamers drie in getal, waarvan de grootste, zooals ons bekend is, wordt verhuurd, maar op dat oogenblik geen huurder heeft komen op het achter gedeelte van het huis uit. Maar juist deze ligging is een voordeel. Want vlak tegenover den achtergevel van het huis staat een van de het drukst be zochte schouwburgen van de met zulke inrichtingen rijkelijk gezegende groote stad. Kan er voor een gewezen en voor een aanstaande actrice een aangenamer nabuurschap bestaan Wel is waar werd in dat tempeltje der kunst niet aan een ernstige maar aan een vrij gedecolleteerde muse geofferd en gaf men er het ge heele jaar door operettes en werden alleen op boete- en treurdagen Duitsche oorspronkelijke tooneelspelen opgevoerd, maar reeds het muzikale gedruisch, dat 's avonds tot moeder en dochter over- klinkt, werkt opwekkend op haar ver beeldingskracht. Dan zien zij de schitte rend verlichte stampvolle zaal, het keu rige tooneel en de bonte schaar, die dit bevolkt. Hooren de van uit de verte luis terenden, dat de muziek eensklaps ver stomt, dan zeggen ze»Ha, nu zingt Feretti haar drinklied. Zou ze van daag weer zoo detoneeren als gisteren (Gis teren hadden de datnes, dank zij diezelfde Feretti, twee vrijkaartjes gehad). En welk een massa belangwekkende opmer kingen kan men den dag vóór, en den dag na een début maken 1 Thea siddert van verlangen als zij de eerste soubrette in haar eenigszins zonderling morgentoilet met een muziekboek half onder haar shawl verborgen zoo lui en vadsig mo gelijk over het plein ziet slenteren, ter wijl de dames en heeren van het koor, die voor het portaal in groepen bijeen stonden, door het schelletje van den regisseur reeds lang naar binnen werden geroepen. Het is dien dag voor het eerst dat die nieuwe operette in haar geheel zal worden gerepeteerd. Moeder en doch-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1