NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 79. Zaterdag 2 October 1886. Vijftiende Jaargang. Gewapende vrede. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: F euillet on. THEA. BINNENLAND. AMERSFOORTSCIE COUBANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Vall l6 regels 0,10 iedere regel meer 5 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De Italiaansche Regeering heeft, voor de verdediging der ooriogshaven Spezzia, een viertal nieuwe kanon netjes gekocht. Nu, Italië mag zich die weelde wel veroorloven. Zelfs de Vorst van Monaco heeft onlangs een keurig mooie batterij veldgeschut laten ma ken, zeker met het doel om de mogendheden tot nadenken te bren gen, die van zins mochten wezen zijn speelbank met geweld van de aarde te verbannen. Italië is een groote mogendheid geworden. Het heeft stem in het kapittel der machtigen van Europa. Zijn naam wordt genoemd in moge lijke combinaties, die met de oplos sing van het Boelgaarsche vraagstuk in verband slaan. Bovendien verovert het al grondgebied in andere wereld- deelen, althans het is begonnen met een post aan de Roode Zee te bezetten en richt verlangende blikken op Tripoli, dat het nog niet heeft. Onder zulke omstandigheden moet men wel wat grootscheeps voor den dag komen. Wien het voorspoedig gaat, heeft weieens vijanden, en men dient zich toch een beetje te wape nen, al ware het alleen, omdat de anderen het ook doen. Nu is Spezzia, aan de golf van Genua, een van die punten, waar een vijandelijke Scheepsmacht mis schien een landing zou kunnen be proeven, omdat er inderdaad wat te halen valt. De arsenalen en maga zijnen zijn goed voorzien, en 't zou de moeite waard zijn, zich in de forten te nestelen. Daarom moet de boel daar goed verdedigd zijn. Zooals gezegd is, vier kanonnetjes. Ze zullen geplaatst worden, twee aan twee, op koepeltorens van hard ijzer, en bestrijken den ingang dei- haven. Wil een schip daar, tegen den wil des verdedigers, doorstoomen, dan krijgt het van Weerszijden punt- kogels van bijna duizend kilo op zijn huid. Wie daar tegen kan, behoeft niet te zeggen dat hij teer van gestel is. Door een gesmeed ijzeren plaat van 88 centimeters dikte gaat die kogel heen als vet. Zoo'n stukje geschut nu kost een millioen gulden, een voldoende uit rusting aan munitie medegerekend. Wat de torens zullen kosten, moet nog nader uitgerekend worden, als ze klaar zijn. In vroegere tijden, toen er oorlog was, kon men met een millioen gul den bijna een geheel leger uitrusten. Daar het nu vrede is, en de volken onophoudelijk betuigingen wisselen van vriendschappelijke gezindheid/ heeft een Regeering kanonnen noodig van een millioen gulden per stuk. Natuurlijk zal men niet lang aan Italië alleen de eer van het bezit van zulke stukken laten. De firma Krupp te Essen, die ze leverde, kan er nog meer maken. Is dat niet verschrikkelijk? De volken gaan gebukt onder den druk der belastingen; de budgetten van oorlog verslinden een groot deel van de arbeidsvruchten. En hoe meer men werpt in het Danaïdenvat van den gewapenden vrede, des te ernsti ger moet men bedacht zijn op nieuwe oilers, in de naaste toekomst. Want in den eersten tijd bullen er wel geen pantserschepen gemaakt worden met platen van 88 centime ters dikte; dat zouden ijzerblokken moeten worden. Doch, wie weet, in den wedstrijd tusschen pantsering en bewapening is het laatste woord nog niet gesproken; de ingenieurs zijn vindingrijk, en de rug der belas tingschuldigen is breed. En hoe ver der men zich begeeft op dien heil- loozen weg, des te grooter wordt de maatschappelijke ellende; de volken worden verarmd ten bate van de defensie, letterlijk kaalgeplukt voor «militaire doeleinden." Maar Italië is misschien rijk ge- Roman van KARL HEIGEL. 8) Haar gelukkige moeder had een minder gelukkigen kameraad van Kaspar aan den arm. Juffrouw Claudine, een magere, smachtende blondine met kostbare juwee- len spelden in het gepoederde haar, ruischte nu eens naast het een dan weer naast het andere paar medo. Deze dame had nog geen ridder gekozen. Kaspar Hahnenkamm, in vertrouwelijke kringen uithoofde van zijn uitgebreide «relaties", «schulden Kaspar" genoemd, was een hoog opgeschoten jongen met smalle schouders, aschblond haar en een gezicht vol zomersproeten, dat door den kinderlijken trek die er over lag draag lijk zou geweest zijn, doch dat hij nu door het dragen van een pince-nez interessant wilde maken. Overigens was het een doodgoede jon gen, die met zijn sabel alleen meer dan noodig was rammelde omdat hij zich reeds bij voorbaat volkomen bewust was, dat hij dit genoegen niet lang zou smaken. Het zwaard van Damocles hing hem in den vorm van zijn officiers-exa men boven het hoofd. «Ik heb het u steeds gezegd dat ik mij kolossaal be lachelijk zal maken," was zijn stop woord. De plechtigheid van de voorstelling en kennismaking maakte aan de wandeling voor een oogenblik een einde. Het ge zelschap was bij een vijver met een traag voortsijpelende waterleiding gekomen. «Denkt u niet, dat de lucht in den tuin voor mijn Thea te vochtig, te kil is 1" vroeg juffrouw Freiberg aan haar cava lier. «Maar de nachtlucht is zoo heerlijk, mama," zei Thea er tegen in. «Bijna als in Italië," zuchtte de blonde Claudine. «'t Is hier vandaag een goede boel," wendde de prozaïsche Kaspar zich tot zijn nieuwen kennis. De blonde trok de schouders en wenk brauwen op. «Hoe galant," zei ze vinnig. «Hoe vleiend voor ons en voor uw vader 1" merkte Thea aan. «Ja, maar ik meen niet, dat zulks anders niet het geval is, maar ik bedoel wat we nog krijgen het bal en het souper en de champagne. Zal juffrouw i Thea mij willen veroorloven haar aan tafel te geleiden «Als u belooft wat beleefder te zijn anders zeg ik neen." noeg, om zich wat extra's te ver oorloven? Men ga maar eens zien in de achterbuurten der groote steden. De naakte armoede, de dierlijke onzin delijkheid, het lichamelijk lijden in zijn afzichtelijkste vormen, die men daar ontmoet, ze schreien ten hemel! Toen Napels door cholera werd geteisterd, zijn er regeeringspersonen en geneeskundigen gekomen; de heeren sloegen de handen in elkaar. Zooveel onreinheid, onzedelijkheid en onwetendheid had de stoutste verbeelding zich niet kunnen voor stellen. Daar stierven een paar duizend menschen als ratten in een goot, en de heeren zeiden dat er verandering moest komen. De cholera verdween een poos, en men ging over tot de orde van den dag,, want afdoende verbetering zou wel een paar millioen gulden kosten; thass is de cholera weergekomen, en men heeft van haar vreeselijke vermaningen geen partij getrokken, de toestand is nog even ellendig als te voren. Er is geen geld. Dat nu is de hoogste wijsheid, naar het schijnt, van de negentiende eeuw. Van een eeuw van verlichting, van godsdienstzin, van verbroedering. De Regeeringen koopen kanonnen, waarvan de prijs van één scnot ver scheiden huisgezinnen voor verarming zou kunnen behoeden; zij stapelen schulden op elkander, zoodat voör rentebetaling de geheele bevolking een groot deel van haar geldelijke hulpmiddelen moet beschikbaar stel len. Intusschen worden er boekdeelen vol geschreven over de heerschende malaise; commissiën benoemd om onderzoek te doen naar de oorzaak, alsof deze niet voor 't grijpen lag Daar zijn voorstanders van den vrede, die beweren dat juist de toe nemende voortreffelijkheid der wape nen, en het steeds meer te voorschijn tredend evenwicht tusschen aanvals- en verdedigingsmiddelen, de oorlogen onmogelijk zal maken. Dan is toch, langs een anderen weg, het ideaal bereikt. We willen het zeer gaarne geloo- ven. Want als het zoo voortgaat, dan wordt de maatschappij steeds zieker, tot stervens toe. En waar dan de geestkracht vandaan zou moeten komen, om nog oorlog te voeren, al rees er nog zulk een ernstig conflict, verklaren we niet te weten. Dooden zijn niet strijdlustig meer. Bij de Tweede Kamer zijn inge komen wetsontwerpen over het recht van vereeniging en vergadering en tot voor- loopige bestendiging voor de gemeenten Hellevoetsluis, Middelharnis, Vlieland, Helder, Urk, Terschelling, Veere, Alkmaar, HooYn, Purrnerend en Edam, van de bevoegdheid tot heffing van plaatselijke accijnsen. Woensdagnamiddag wordt, behalve eenige kleinere ontwerpen, de interpel latie-Schepel behandeld. De kiesvereeniging sEngwirden, in het hoofdkiesdistrict Sneek, heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld den heer Rinkes Borger, te Leiden, na dat de heer Velstra van Marssum had bedankt. De heer Mr. W. G. baron Brantsen van de Zijp is te Sneek den candidaat der katholieken. Met het oog op art. 158 van het nieuwe strafwetboek, dat straf bedreigt tegen hem aan wiens schuld o. a. brand is te wijten, is thans, naar wij vernemen, door de justitie met liet doel om tot vervolging over te gaan, een streng onderzoek ingesteld omtrent de oorzaak van den brand in het Kurhaus te Scheve- ningen en den persoon aan wiens schuld zij het ook niet opzettelijk die brand te wijten is. N. R. Ct. Van Amsterdam wordt aan het D.v.Z.-H. bericht «De Synodus Contracta heeft het von nis bekrachtigd, door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland over de geschorste predikanten en kerkeraadsle- den alhier geveld, en wel op nog meer dere gronden dan door genoemd kerk bestuur waren aangevoerd. Deze beslis sing is heden aan de betrokkenen bekend gemaakt. «Bij de volle Synode kunnen de ge- vonnisden nog herziening vragen." Bij het instructiebataljon te Kam pen zijn Donderdag in dienst gesteld 54 volontairs; 1 had onvoldoende voor 't examen, 14 werden afgekeurd, 2 trokken zich terug en 2 waren niet opgekomen. In de maand September zijn een 120 tal jongelingen bij het bataljon aangeno men. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft tijdens zijn verblijf in Amerika ontvangen de som van f6250 voor genoemd gesticht. Nadat dezer dagen de directeur der Bank van leening te Breda plotseling overleden was, liepen er spoedig geruch ten, dat de zaken aldaar niet in het reine waren. Thans is het een feit, dat de gemeente voor een tekort staat van f47,000, wijl uit het ingestelde onder zoek is gebleken, dat aanwezig moest zijn eene waarde van f72,000, en slechts eene waarde van f25,000 aanwe zig is. Dit treurige feit schijnt grootendeel» op rekening gesteld te moeten worden van de gebrekkige administratie. Het blijkt than!; dat de gemeenteraad nooit van den juisten stand van zaken op da hoogte is gebracht. Te Deventer wordt door verschei dene slagers puik rundvleesch verkocht zonder been, voor 35 ct. en met been voor 30 ct. per half kilo. Te Werkendam en te Waalwijk zijn weder gevallen van hondsdolheid voorgekomen; in eerstgemelde gemeente betrof het een aldaar te huis behooren den hond, die niet gezworven had; het dier is met drie honden en eene kat, die hij gebeten heeft, afgemaakteene vrouw had hij door den schoen gebeten, gelukkig zonder verwonding van den voet. In laatstgenoemde plaats deed het geval zich voor bij een jagershond, die «Maar was ik dan onbeleefd lomp?" vroeg de vaandrig verschrikt. «Onbeleefd tegen u? Tegen u «Menheer en met een blik, waarin de ongenade voor den jongen man te lezen was, keerde Thea zich naar haar broeder. «Welnu, hoe is het fluisterde zij. «Heb je met den directeur gespro ken «Helaas 1 Hoe kon je er toe komen zonder mij «Mijn beste Waldemar, jij bent een dichter, ik een practicus. De ydillen van het dakkamertje zijn zeer roerend om te lezen, maar Zij voltooide den zin niet, want juist trad een net, knap, zeer elegant officier van de garde op dat oogenblik op het gezelschap toe en zei«Dames, het dansen begint." Dat woord had op de meisjes een electriseerende uitwerking. Alleen mama Freiberg maakte bedenkingen. «Zoudt u niet denken, dat dansen mijn Thea kwaad zal doen? 't Is in de zaal zoo warm." «Als in een bakoven," zei Hahnen kamm, die wist dat er in de balzaal geen lauweren voor hem waren te behalen. «Voor mijn part moogt ge bedaard er buiten blijven," hernam Thea dood kalm. «Mijn waarde baron, uw arm Broer Waldemar, tot nog toe heb je slechts van uit de verte met Claudine gedweept. Thans kun je haar dat onder vier oogen zeggen." «Krijgt ge altijd zulk een kleur, als ge een dame den arm geeft?" vroeg deze echter zelve met een glimlach om de lippen. Kaspar Hahnenkamm kwam als hekslui ter achteraan. «Ik heb net wat rne toe komt," bromde hij«ik wist immers vooruit, dat ze me belachelijk zou maken." IV. Vier jaar zijn sinds het «familie feest" in het Apollinotheater verloopen. Wie onze dames nu een bezoek wil brengen behoeft niet meer drie verdiepingen hoog te klimmen «Mademoiselle Thea" staat met reusachtige letters op het porseleinen bordje op een deur op de eerste ver dieping. Zij hebben de woning betrokken die de eenmaal vergode, thans volkomen vergeten Feretti weleer bewoonde, en deze woning bevat driemaal zooveel kamers als de vorige. Maar toch verhuren zij er niet één vanzelfs voor Waldemar is geen plaats; die heeft bij vreemde menschen kamers moeten nemen. Welk een afstand ligt er bij den eer- l sten aanblik en wij zeggen dit laatste opzettelijk omdat men bij een nadere be schouwing nog al punten van overeen komst vindt welk een afstand ligt er bij den eersten aanblik tusschen de woning van voorheen en die van thans. Terwijl daar niets dan het allernoodzake lijkste in den eenvoudigsten vorm was te vinden, heerschten hier buitensporige, verkwistende weelde en pracht. Hier vindt men kamers met een vuurrood, een roos kleurig, een hemelsblauw en eeri Turksch ameublement. Men kan zich ter nauwer- nood bewegen van de massa divans en tabourets en vergulde stoeltjes, die in de vertrekken staan. Bij iedere schrede struikelt men over met fluweel bekleede voetbankjes of loopt men gevaar een tafeltje op sierlijken doch uiterst lichten voet, vol albums en keurige nesterijen omver te werpen. Op de tapijten en vloerkleeden woekeren tropische gewas sen en planten, en reusachtige spiegels maken de bonte kleurenmengeling nog meer tot een chaos. Wordt vervolgd.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1