nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 84. Woensdag 20 October 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. advertentien: BINNENLAND. Feuilleton. THEA. BUITENLAND. AMERSFOORT Li COURANT. Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Grootc letters en vignetten naar plaatsruimte. Op last van Z. M. den Koning, zal de chef-bloemist, de heer J. M. Kraaijenbrink, in gezelschap van den heer Q G. van Dijk, volontair-bloemist op 't Loo, een vakreis naar Frankrijk ondernemen, om de verschillende kwee- kerijen, zoo te Parijs als te Orleans, te gaan bezoeken. Men heeft gemeld, dat het ontslag van mevr. Bulkley uit de gevangenis geheel alleen van Z.M. zou zijn uitgegaan. Dit wordt thans door het D. v. Z.-H. tegengesproken. De min. van Justitie is degeen, van wien het is uitgegaan. Hij heeft reeds voorlang Z. M. op de hoogte gesteld van den toestand van mevr. B. door overlegging van geneeskundige rap porten, deels op grond van de ingediende verzoeken om gratie, deels op uitdrukke- lijken last van den minister zelf, uitge bracht. Vervolgens is zonder eenigen aandrang of zelfs eenig verzoek van den Koning aan Z. M. een ontwerpbesluit ter teekening voorgelegd tot volledige kwijt schelding van den verderen straftijd. Bij dat ontwerp zijn, zooals steeds gebruike lijk is, overgelegd de requesten waarop het steunt, de adviezen over die verzoe ken uitgebracht en verschillende genees kundige rapporten. Eerst toen het besluit reeds geteekend was, heeft de minister met den raadsman van mevrouw B. ge- Sproken, naar aanleiding van eene zin snede der .adressen, volgens welke de veroordeelde zou beloofd hebben zich voortaan van alle onwettige middelen ten aanzien van mr. Hoek en zijne kin deren te zullen onthouden. De minister verlangde zekerheid, dat die belofte zou worden gestand gedaan, maar tevens dat ook geen andere, zij het ook wettige middelen zouden gebezigd worden om het den heer Hoek lastig te maken, en verzocht daarom den bekenden advocaat van mevr. B. die belofte in ontvangst te nemen en den minister van het afleggen daarvan mededeeling te doen. Het gevolg hiervan was, dat die advocaat naar eigen goedvinden eene verklaring opstelde, die hij de veroordeelde uitnoodigde te onder teekenen, waaraan zij heeft voldaan. Dat de minister het ontslag afhankelijk zou hebben gesteld van de belofte, dat mevr. B. niet meer te Apeldoorn zou komen, is onwaar. Op Vrijdag 22 October zal in een der zalen van het paleis voor Volksvlijt te Amsterdam, precies te 2 uur de uit reiking der diploma's aan de bekroonden der Bakkerij-tentoonstelling plaats hebben. De burgemeester van Amsterdam zal de diploma's uitreiken. De heer C. H. van Rhijn zal op Dinsdag den 19 Oct. a. s. te twee uur, het hoogleeraarsambt in de faculteit der Godgeleerdheid met eene rede in het auditorium der rijks hoogeschool te Groningen aanvaarden. Het voorstel waarbij den auditeur der schuttersraden de macht gegeven wordt om elke woning te doen binnen treden tot opsporing van de schutters, die onwillig zijn om de hun opgelegde boete te betalen, is door de Tweede Ka mer aangenomen. De elf ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen in de ver schillende provinciën hebben bij het on derzoek in de afdeelingen der Tweede Kamer tot geen bedenkingen aanleiding gegeven, evenmin als het onteigenings- ontwerp voor een locaalspoorweg Medem- blik Hoorn. Door de Vereeniging Algemeen Stemrecht te Sneek is voor de a. s. her stemming voor een lid der Tweede Ka mer tot candidaat gesteld mr. P. J. G. van Diggelen. Men verneemt, dat de verschillende vakvereenigingen te Rotterdam, de wer keloosheid groot genoeg achten om in den aanstaanden winter te pogen door werkverschaffing den nood te lenigen. De wijze waarop moet nog niet bepaald zijn. Het Zuid-Hollandsche melkvee wordt tegenwoordig tot zelfs in Italië gezocht. Zoo kocht in de vorige week een Italiaansche veehandelaar zoowel te Groot- Ammers, als te Berg-Ambacht, puike kalfkoeien, waarbij hij tot f245 per stuk besteedde. Terwijl men in Gelderland nog niets hoort van tabakshandel, is aan de Roman van KARL HEIGEL. 13) «Uitstekendprees Waldemar; als je dien loop morgen even gemakkelijk maakt, dan «Wel, dat kan ik net zoo netjes als ik een flesch opentrek, van boven naar beneden en omgekeerd. Verbeeld je, de kapelmeester protesteert tegen mijn entonneeren 1 Maar ik doe het morgen weer net eender of ik vraag overmorgen mijn ontslag. Maar kom I laten we die komedie toch op zij zettenIk had wel zoo graag gezien, dat je mijn rol aan collega Schwebel had gegeven. De goede man heeft toch al de geelzucht van nijd. Ellendig komediantenvolk is 't toch Maar van eene in vertrouwen Wat zou den dat voor geheimenissen zijn Wat gebeurt er? Waar zal de bliksem in slaan «Ik begrijp waarachtig niet wat je bedoelt 1" riep Waldemar in de oprecht heid zijns harten uit. »Je wilt me niet je wilt me niet begrjjpenUit principe ga ik met geen van de lui om en toch weet ik reeds zoo ongeveer alles. De een zegt, dat het vóór, de ander, dat het na de laatste al- gemeene repetitie tot een breuk is ge komen." «Maar, voor den duivel, Stiibbecke, tqsschen wie dan «Wel, voor den duivel, menheer Frei berg, tusschen vader en zoon Hahnen- kamm. Schulden-Kasper is op de flesch." «Dat liedje heb ik al een jaar of wat hooren zingen." «Ja, maar deze keer is hij perduZe spreken van honderd vijftig duizend mark. Papa Hahnenkamm heeft openlijk zijn eerewoord gegeven, dat hij geen penning betaalt, en dat is het eenige geval, waarin ik aan zijn eerewoord geloof." Er volgde een pauze. Waldemar zat den komiek in koortsachtige spanning aan te kijken. Hij had er een voorgevoel van, dat dit alles nog slechts de inleiding was, en dat vriend Stübbecke, terwijl hij zijn glad, zwart haar kalmpjes boven het oor in een krul draaide, er over zat na te denken hoe hij den broeder zijner beroepsgenoote het pijnlijkst kon treffen. Daarbij dwaalden Waldemar's blikken over den bowl. Hij dacht aan den ver kwister, die deze had gegeven en schoof zijn vol glas met een haastige beweging achteruit. «Hoe kon je onder dergelijke Duitsche grens de handel in vollen gang. Te Cranenburg en omliggende plaatsen wordt voor de prima partijen helderkleu- rige spintabak, die niet van hagel heeft geleden, 42 a 46 mark voor de 50 Kg. besteed. De nieuwe wet op het recht van vereeniging en vergadering heeft den geestigen teekenaar van «de Lantaarn" stof gegeven voor een aardig tafereeltje. Het stelt voor eene vergadering van hoog- en zeergeleerden ter gelegenheid, dat een professor in het strafrecht zijne inaugureele rede houdt. De professor spreekt«en dus heeft de humani taire richting van onze moderne crimina listen geleid tot de bewering, dat de staat volgens het nieuwe strafrecht meer zorg draagt voor de misdadigers dan voor de eerlijke burgers." Een van de agenten van politie, die de vergadering bijwonen sommige collega's doen een dutje valt, in het volle besef van zijn waardigheid, den professor in de rede met de woorden: «Nu is het uit, Mehair! Dalte is de zijdelijksche, voorvaderlijke opruiing in allemaal gemeene termen tegen de be staande wetten. In naam der wet gaat gij terstond uiteen Men schrijft aan 't lltr. Dagbl. uit Amsterdam Onder de woordvoerders en aanvoer ders der sociaal-democraten vindt men tegenwoordig ook een gewezen officier van het Nederlandsche leger. Heden kon men hem het woord hooren voeren in de vergadering eener schilders-vereeniging (namelijk huisschilders) in het Volkspark. Het is de voormalige kapitein der infan terie P. A. Jansen, wiens naam indertijd groote ruchtbaarheid verkreeg, omdat hij zich verzette tegen het gedwongen kerk gaan, den officieren opgelegd, en wiens belangen zich de Tweede Kamer destijds aantrok. Nadat deze Jansen als officier was ontslagen geworden, werd hij in 1873 directeur van het huis van arrest te Middelburg, om hem aan een bestaan te helpen. Deze welwillendheid beloonde hij met zich in die betrekking schuldig te maken aan handelingen, welke hem niet alleen zijn ontslag, maar ook een vonnis van de Middelburgsche rechtbank op den hals haalden. Na zijne gevangenisstraf te hebben ondergaan, vestigde Jansen zich als «zaak waarnemer" te Middelburg. Tevens trad hij op als apostel voor het algemeen stemrecht, en thans heeft hij zich aan gesloten aan de sociaal-democratische partij, treedt hier en daar in vergade ringen op als haar woordvoerder, en schrijft meê in Recht voor allen. Bij al zijne veelzijdige begaafdheden beoefent deze persoon op zijne manier ook de dichtkunst en de toonkunst. Hij componeert liederen en maakt er ook zelf den tekst bij. Zoo droeg hij in de vergadering van heden een socialistisch lied voor, door hem gedicht en op noten gezet. Het kan niet onnuttig zijn, bij deze gelegenheid hier te vermelden, dat hij niet lang geleden zijne fortuin als componist op geheel andere wijze be proefde te maken. Toen namelijk vervaar digde hij lofliederen op leden van het Koninklijk Huis, en zond die als blijk van zijne hulde aan Hunne Majesteiten. Het zij dat met deze voortbrengselen zijner gaven als toon- en verzendichter en de toezending daarvan aan HH. MM. het doel niet werd bereikt, hetzij er andere motieven in het spel zijn, deze vurige hulde brenger aan het Koninklijk Huis, houdt nu lofspraken op de roode vlag der revolutie, en wijdt met geest drift zijne zangen aan de sociaal-demo craten. «Je moet ze maar proeven 1" roepen op onze straten de fruitverkoopers achter hunne kruiwagens. De Weener correspondent der Stand ard is van oordeel, dat met de verkie zing van een nieuwen Vorst voor Bul garije nog wel wat gewacht zal worden. Hij doet in zijn bericht een zeer geschikt middel daartoe aan de hand. Volgens artikel 143 der constitutie van Tirnova is n.l. het Bulgaarsch ministerie verplicht, de groote Sobranja bijeen te roepen, wanneer de verkiezing noodig is van een nieuwen Vorst of drie regenten, gedu- j rende de minderjarigheid van den troon- opvolger. De constitutie heeft alleen het oog op den dood van den vorst en niet i op diens afstand van den troon. Volgens i artikel 28 evenwel kan de Vorst nog ge durende zijn leven drie regenten benoe men, welke benoeming dan later door de Sobranja moet worden bevestigd. Welnu, zegt bovengenoemde correspon dent, nu heeft het ministerie niets an ders te doen, dan de indertijd doorVorst Alexander benoemde drie regenten Stamboeloff, Moetkoeroff en Karaveloff als zoodanig ter benoeming aan de groote Sobranja voor te dragen en dus het re gentschap te bestendigen; Rusland zoo wel als de andere groote mogendheden kunnen niet anders, dan met dergelijke handeling tevreden zijn. Wanneer het onderstaande volkomen waarheid behelst, beginnen de Elzas- Lotharingeis zich langzamerhand weer als Duitschers te beschouwen. Naar uit Straatsburg wordt gemeld heeft n. .1 de Stedehouder van Elzas-Lotharingen op een feestmaal aldaar nagenoeg het vol gende gesproken uToen ik in November van het vorige jaar hier kwam, niet zon der bezorgdheid over de moeielijkheden der mij gestelde taak, vervulden mij de blijde toejuichingen der bevolking met het zelfvertrouwen, den staatsman die een moeielijken arbeid voor zich ziet, zoo onontbeerlijk. En toen ik in den loop dezes zomers overeenkomstig den eenstemmigen wensch der landsvertegen- woordiging en zonder mij door de hier en daar opkomende twijfelingen van het spoor te laten brengen, de verkiezingen voor den Straatsburgschen gemeenteraad deed uitschrijven, heeft de stad tot ant woord eenen gemeenteraad verkozen, be staande uit hare beste mannen, en welke zijne roeping .niet hierin gelegen acht, de raadszaal tot een strijdperk voor politie ke redetwisten te laten worden, maar met trouw en nauwgezetheid alleen op het welzijn der stad het oog gevestigd houdt. En toen in dit najaar het eer waardig keizerlijk echtpaar de stad Straatsburg met een bezoek vereerde, werden HH. MM. door de eenen met waardigheid, door anderen met onstui mig enthousiasme, door allen met eerbied en blijdschap ontvangen, en die ontvangst heeft mij te meer verheugd, naarmate het gevoel van trouwe gehechtheid en vereering dieper is, hetwelk ik nu sedert een halve eenw voor mijnen keizerlijken heer koester. Tegenover zulke ondervin dingen en feiten is het natuurlijk, dat ik mij, ondanks den betrekkelijk korten tijd, omstandigheden die boujl aannemen vroeg hij daarop. Doch Stübbecke had voor dit bewijs van fijngevoeligheid slechts een spottend lachje over. «Ik heb je immers gezegd, dat ze betaald is," hernam hij. «Dat is hetzelfde of, liever gezegd, nog wel zoo erg I Iedere droppel zou mij op de tong branden." Stübbecke haalde de schouders op. Daarop ging hij met zijn mededeelin- gen voort. «Schulden-Kasper scheen vandaag bijzonder opgewonden. Men zegt, dat hij naar Amerika moet het spijt mij, dat jou naam ook in het schan daal is betrokken." «Mijn naam? Hoe dat mijn naam?" riep Waldemar, en de lippen des jongen mans begonnen ook, toen hij niet meer sprak, zenuwachtig te trillen. Wederom ontstond een pauze. Stüb becke zette zijn haar ook boven het an dere oor in de krul. Daarop boog hij zich met den elleboog op de tafel, ver over deze heen en liet er op volgen «De booze wereld zegt, dat de directeur vertelt, dat jffrouw Thea de schuld is dat zijn zoon is geruineerd." «Dat liegt hij I" gilde Waldemar, die toornig opsprong. «Dat heb ik ook gezegd, maar de kwade wereld meent hm je weet wat de laster doet. Waldemar zonk in zijn stoel achterover en verborg het gelaat in de handen. Toen hij het weder ophief was Stübbecke door het doodsbleeke wezen en den dwalenden blik des jongen rnans ge troffen. «Je weet zelf het beste wat je van dergelijke praatjes moet gelooven," liet de komiek er op volgen met het oprecht gemeende voornemen den ander tot kalmte te brengen. Maar deze was daarvoor niet vatbaar. «Hahnenkamm belastert mijn zuster om zich zonder dat hem zulks een geldelijke opoffering kost, van ons te kunnen ontdoen," riep Waldemar op de tanden knarsend uit. «Maar nog heden zal ik hem opzoeken om hem voor zijn leugens te tuchtigen. Hooren zal hij het, dat hij nog laaghartiger is dan een slavenhandelaar en dat ik voor mij zeiven eerst dan weer achting hebben zal, wan neer ik niet meer in zijn dienst ben o, mijn hoofd, mijn hoofd «Zou je hem dat alles nu nog willen gaan zeggen 's Avonds om elf uur Geloof je dan werkelijk dat hij je zou ontvangen Als je verstandig bent, dan drink je deze bowl met mij leeg en laat aan de anderen niets bemerken. Daar daar komt er al een." Door den in 't duister gehulden tuin hoorde men iemand naderen, die «Schep vreugde in 't leven, Zoolang het lampje brandt neuriede, 't Was de eerste tenor. De man kwam weldra bij de verande aan- gedanst en scheen in een buitengewoon opgeruimde stemming te verkeeren. „Hij had," zoo vertelde hij, «met zijn vriend Schwebel ontbeten en daarna uitstekend fijn gedineerd. tSchep vreugde in 't leven! tot acht uur toe. Daarop waren ze in een vigilante eerste klasse geklommen om uit rijden te gaan u Zoolang het lampje brandtBij de Brigittabrug was Schwebel uitgestegen om te onderzoeken wat de oorzaak was van het oploopje aldaar. Maar de eerste tenor had zich door het aanschou wen van een malheur niet uit zijn aan gename stemming willen laten brengen en was intusschen naar huis gereden om zijn overjas te halen. Hij had dien voor zichtigheidsmaatregel minder om zijn chef genomen die kon naar den weerga loopen, als om het publiek, dat hem op de han den droeg. En nu kwam hij daar om Stübbecke, zijn besten, droefgeestigen Stübbecke op te vroolijken;

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1