Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. In de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in het Utreéhtsch Provinciaal en Stedelijkt dag blad is gistermiddag besloten, met '1 Januari a. s. den abonnementsprijs van dit blad aanzienlijk te verlagen: zoodat deze gebracht wordt in de stad op f3, buiten de stad op f3.25 per 3 maanden. Dr. Schaepman is benoemd tot ridder vijfde klasse van den Gouden Leeuw van [Nassau. Hoofdzakelijk met het doel om het bedekte bedelen tegen te gaan, is door den Gemeenteraad van Schipluiden eene verordening vastgesteld, waarbij, onder strafbedreiging, wordt verboden, zonder voorafgaande schriftelijke vergunning van het dagelijks bestuur, langs de huizen of aan den openbaren weg, waren, van welken aard ook, te venten of te koop aan te bieden, tenzij dit geschiedt in de uitoefening van eer.igen handel of be roep, waartoe de venter of verkooper blijkens behoorlijk patent bevoegd is. Op deze verordening, die bij Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland geen be zwaar heeft ontmoet, vestigt De Gemeente stem, voor zooveel noodig, de aandacht der gemeentebesturen. De aangekondigde arbeidsbetooging te Charleroi, ten gunste van algemeen stem recht en van amnestie voor de veroor deelden wegens het jongste oproer, heeft 1.1. Zondag plaats gehad. Ruim 30,000 personen namen eraan deel; er werden 200 roode vlaggen en nog meer schilden met opschriften gedragen in den optocht, die verscheidene kilometers lang was. Het schouwspel maakte veel indruk, en alles liep in goede orde af. Een deputatie ging op het stadhuis een adres overhandigen. Vóór den algemeenen optocht hebben de duizenden arbeiders van elders, voor afgegaan door een paar honderd vrouwen in rouwgewaad, een pelgrimstocht gedaan naar de glasfabrieken van Bomgard en Baudoux de voornaamste tooueelen van het oproer. De Burgemeester van Charleroi had het vertoonen van de roode vlag toege staan, na uitdrukkelijke verklaring der bestuurders van den optocht, dat die niets anders was dan de partij vlag der arbeiders, en volstrekt geen bijzondere beteekenis had. Op het adres der deputatie is door den burgemeester geantwoord, dat hij hare wenschen aan de Wetgevende Macht zal overbrengen en dat de Regeering zich reeds bezig houdt met het herstel der grieven, welke het onderzoek aan het licht heeft gebracht. De geheele «betooging» heeft door haren ernst, hare kalmte en hare waar digheid, op de bevolking grooten indruk gemaakt en zal waarschijnlijk van veel invloed wezen. Bij gelegenheid van de opening van de Bulgaarsche Sobranje heeft Stambou- lolf, namens het Regentschap, de vol gende verklaring voorgelezen: «Na het aftreden van Vorst Alexander nam de tegenwoordige Regeering de lei ding der zaken op zich, en wijdde al hare pogingen aan de handhaving van vrede, rust en veiligheid, tot behoud van leven, eigendom en eer der burgers. Als haar eersten plicht beschouwde zij de bijeenroeping der Sobranja ter verkiezing Van' een nieuwen Vorst. Met genoegen ziet ze heden de vertegenwoordigers des volks vereenigd in de oude hoofdstad van het Bulgaarsche koninkrijk. In het volle vertrouwen dat men een Vorst zal weten te verkiezen, die het volk leiden zal op den weg van vooruitgang, grootheid en roem, en Bulgarije zal doen beantwoor den aan zijne historische roeping, ver klaar ik de Sobranja voor geopend. Leve het vrije en onafhankelijke Bulgarije!" Waarschijnlijk zal Prins Waldemar van geven. De stoet moest een omweg maken door de schouwburgstraat, opdat er van de tinne van den kleinen tempel der kunst achter op het plein een zwarte vaan plechtig kon worden ontrold. Daar op de breede trappen, die tot den ingang leidden,stonden de vrouwelijke corypheeën van het tooneel. Haar rouwkleedij, haar bleekheid mogelijk wel door wat meer poudre de riz dan gewoonlijk te gebruiken, verkregen haar overluid snikken, leg den voor haar gevoelvol hart een schoone getuigenis af. Bij een zeker huis in genoemde straat gekomen wendden zich aller oogen naar de eerste verdieping, doch daar waren de eenige vensters, waaruit niemand op des «eeuwigen vaandrigs"' laatsten tocht nederzag. De vrouw, wier naam in die geheele historie der Hahnenkamms het meest werd genoemd, doorleefde smartelijke dagen. Ook Thea had zich in haar aan bidder en in de macht,zijner vertwijfeling vergist. Zulk een einde had zij voor on mogelijk gehouden. Met haar moeder was zij op een vroolijke partij en reeds was het lang middernacht toen een nog laat binnengekomen gast de treurmare bracht. Schijnbaar over zich zelve mees ter, belette zij haar moeder door een Denemarken tot Vorst worden verkozen. Aan de Daily News wordt uit Berlijn gemeld: Hier houdt men algemeen het er voor, dat de crisis in de zaken van Bulgarije nabij is en dat zij zal eindigen in de vestiging van de Russische supre matie. Kaulbars doet blijkbaar eene uiterste poging om eene katastrofe te veroorzaken, die den weg baant voor eene Russische bezetting. De Bulgaarsche agent te Konstantino- pel heeft van zijne regeering last ont vangen om den Russischen gezant Neli- doff een ontwerp van schikking voor te stellen, hetwelk daarin bestaat dat er een gemengd gouvernement zal gevormd worden, aan welks samenstelling alle partijen zullen deelnemen. Men wil weten, dat indien Rusland zijnerzijds de Sobranja erkent en den door deze vergadering te benoemen vorst aan neemt, de Sobranja alsdan hare werk zaamheden zal voortzetten. Grovieff en Bendreft', de officieren, die gevangen waren ter zake van den staats greep, zijn Maandag op vrije voeten ge steld. Het officieele blad deelt mede, dat Kaulbars, met goedkeuring des keizers, aan de Bulgaarsche regeering heeft me degedeeld, dat hij bij de eerste daad van geweld, tegen Russische onderdanen ge pleegd, met alle agenten Bulgarije zal verlaten. Betreffende de Egyptische quaestie ver neemt Renter's Office, dat ondanks het stoken der Fransche bladen, de Engel- sche Regeering in aanmerking nemende dat zij de door alle mogendheden erkende zedelijke verplichting heeft om de open bare orde in Egypte te handhaven, zich niet zal laten afbrengen van haar tegen woordige gedragslijn. Zij zal Egypte niet aan wanorde prijs geven en aan een mo gelijken nieuwen opstand blootstellen. Onze vroegere stadgenoot de diri- geerende officier van gezondheid 2e kl. J. J. Borst is 1.1. Maandag aan 's rijks marine-hospitaal te Willemsoord in functie getreden. Gisteren is door de garnizoens-voe- dingscommissie aanbesteed de levering van vleesch en vet. spek, zout, steenko len en turf, ten behoeve van de menages der troepen. Minste inschrijvers, aan wie de leve ring, behoudensgoedkeuring van den min. van oorlog, is gegund, waren voor vleesch en vet, D. van Gelder, tegen 47s ct. per kilo; zout A. van Rees, tegen f 11.85 per 100 K. G.; steenkolen, J. v. d. Brug, a 70 ct. per 100 IC. G.; turf, dezelfde, a 45s ct. per 100 stuks. Met betrekking tot de inschrijvingen voor de levering van spek is nog geen beslissing genomen. Alle inschrijvers zijn alhier woonachtig. De heer G. Grüneveld, hoofdonder wijzer aan de Christelijk nationale school alhier is in gelijke betrekking benoemd aan de Chr. school te Smilde. Utrcclit. Door een 80-tal Deurwaar ders werd jl. Zondag middag in het ge bouw van IC. en W. alhier eene verga dering gehouden, ter bespreking van hunne belangen, in verband met eene door den Minister van Justitie genomen beslissing betreffende het doen van ex- ploiten door Rijksveldwachters, waardoor de Deurwaarders, indien daarin niet op andere wijze wordt voorzien, een ge deelte van hunne inkomsten zullen moe ten missen. Op voorstel van een der leden werd dan ook besloten een adres aan den Minister van Justitie in te die nen, zooals ook reeds door de Deur waarders in Friesland was gedaan, en afschrift van dat adres aan de Tweede ICamer der Staten-Generaal te zenden. vreeselijken blik in luide jammerklach ten los te barsten, en toen een der aan wezigen voorstelde op Schulden-Kasper in stilte een glas te ledigen, dronk zij haar kelk met champagne tot den laatsten droppel ledig. Maar zij wist dat zij bleek zag en ze gevoelde het jagend kloppen van haar hart; en hoewel de anderen het aandenken aan den dood met wijn afspoelden en het er weldra weer even lustig en vroolijk toeging als te voren, schrok zij toch voor eiken blik, die haar zocht en volgde zij de wending, die het gesprek nam met ontzettenden angst. Zij was te moede als de reiziger, die bij nacht op weg is en achter iederen hoek een bandiet verwacht. De vroolijke Harry Holstein van de marine verzocht haar het lied uit «Rataplan" voor te dragen. Doch ze was daartoe niet bij machte. Al had men haar voor eiken toon, dien zij voortbrengen zou, een fortuin willen geven, zou het haar niet mogelijk zijn geweest te zingen. Niet dat zij zoozeer was aangedaan het was haarphysiek onmogelijk. Zij verlangde naar huis. Den volgenden morgen ging mama Freiberg op kondschap uit, doch kwam weldra met droevige tijdingen terug. De een had haar niet gegroet, de andei had haar den rug toegekeerd. De slager Door de Politie alhier is op het vermoeden van valschheid in beslag ge nomen een gulden voerende de beeltenis van Koning Willem III en het jaartal 18G0. Hoewel met veel zorg afgewerkt en van een vrij duidelijk randschrift voorzien, deed de blauwachtige kleur hem echter gemakkelijk van een echt muntstuk onderkennen. Baarn. Naar men verneemt, zal Maan dag 8 Nov. de aanbesteding plaats heb ben van de uitbreiding van het station emplacement alhier. Aan den overkant van het station zal een overdekt perron en aan het bestaande wachthuisje zullen wachtkamers aangebouwd worden ten gerieve van het publiek, dat in de rich ting naar Zutfen reist en tot nu toe aan weer en wind was blootgesteld. Nijkerk. Volgens beschikking van den Directeur der Ned. Centraal Spoorweg maatschappij zal de goederentrein B die sedert de nieuwe dienstregeling uit Nij- kerk ongeveer des voormiddags ten 11 uur vertrok, met 1 November a. s. later vertrekken ten 12,20 uur. Door deze wij ziging zal de veehandel ongetwijfeld zeer gebaat worden. Veenendaal, 1 Nov. De heer D. van Woudenberg heeft zijn machinale sajet- en vijfschacht fabriek, overal in den lande gunstig bekend, weder vergroot. Thans is het doelmatig ingerichte ge bouw onder den kap en bij die gelegen heid brachten de aibeidersden eigenaar een warme ovatie. Alle de ondergeschikten werden op onbekrompen wijze onthaald. Te Noordwolde (Fr.) slaehte de land bouwer A. B. een vette koe. Hij wilde seen goedkoop stukje rundvleesch" eten en gaf daarom den Rijks-ontvanger geen kennis van zijn voornemen. De accijns was alzoo uitgewonnen, zoo meende hij. De man had echter buiten den waard gerekend. Nog denzelfden avond, onge veer te middernacht, begaven zich twee ambtenaren en de gemeenteveldwachter op weg, om bij B. een onderzoek in te stellen. Zij vonden echter de deur ge sloten en B. schijnbaar in diepe rust. Een van hun drieën uitte echter op vreeselijken toon een noodkreetsHelp, help, een man in het water!" De list gelukte. Nauwelijks had B. dien kreet gehoord, of hulpvaardig opende hij da deur om hulp te verleenen. Op hetzelfde oogenblik schoven twee donkere gestalten zijne woning binnen, en voor dat B. den slaap goed uit de oogen had gewreven, hadden de ambtenaren hun slag geslagen en de koe benaderd. B. moest dadelijk eene som gelds stor ten, indien hij niet, wilde dat het dier werd meegevoerd. Natuurlijk kreeg hij proces-verbaal bovendien. Het «goedkoop stukje vleesch" zal nu zoo bijzonder goed koop niet zijn. Een belangrijk vonnis. Een inwo ner van Brielle was gedagvaard voor het kantongerecht aldaar tot betaling eener som wegens aan en ten behoeve zijner huisvrouw verkochte en geleverde kunsttanden. Het heerschap weigerde de betaling op grond, dat de tanden zonder zijne speciale machtiging geleverd waren. De kantonrechter was van een ander gevoelen en oordeelde dat, bij gebreke van een goed natuurlijk gebit, kunsttan den behoorden tot aanvulling van een lichamelijk gebrek en alzoo tot verzor ging van het lichaam, zoodat de gevor derde som behoorde tot de gewone huishoudelijke uitgaven, waarvoor geen speciale machtiging des mans noodig is. Het mag betwijfeld worden, dat het vonnis des kantonrechters algemeen als waarheid zal worden aangenomen. Toen de landbouwer f). W., te Sur- huisterveen, naar de weide ging, zag hij dat een zijner varkens van eene melkkoe had om betaling gemaand daarover scheen zij geweldig boos en bij den kruidenier was zij door de vrouw van den schoenmaker A en door de vrouw van den portier B, vreeselijk beleedigd. In een woordmoeder en dochter waren gevloekt en gebannen. Thea hoorde het geheele verhaal met een trotsche uitdrukking op haar gelaat aan. «Oudewijventoorn en meidengebab- belriep zij uit, «maar den slager zendt u het geld op staanden voet en morgen neemt u een ander." «Je hebt goed praten geld Ik heb mijn laatste briefje van vijfmark gewis seld." «Dan moet Goldstein de papieren maar verkoopen." «Bij den tegenwoordigen koers «Of breng mijn juweelen naar 't pandjeshuis 't is mij alles om 't even." Om tien uur kwam de knecht van den schouwburg om de voorstelling voor den zelfden en den volgenden avond af te zeggen. «Wat zeg jij wel van dat ongeluk?" vroeg de weduwe hem op 't portaal. De oude man had een stijven nek, maar toch wierp hij het hoofd achterover en bromde, dat zij daar wel meer van zou weten dan hij. dronk. Het dier zette zich op de achter ste puoten, steunde met de voorste tegen de koe en dronk zoo op zijn gemak uit de volle uiers, hetgeen door de koe goedwillig toegelaten werd. Het mist al weder een paar dagen en men is gewoon er dan iets over te zeg gen, bijv. of men ze al of niet snijden kan. Thans iets actueels. Op zekeren morgen, zegt een derbladen, dat er een zware mist over Amsterdam lag, kwam de heer Witkamp op het kantoor van de Amsterdamsche Courant en zei daar o. a.«dat is mijn weertje niet; mijn oogen zijn niet jong meer en ik heb niet dan met de grootste voor zichtigheid hier kunnen komen. liet is te hopen, dat de mist spoedig optrekt, want ik heb nog een groote wandeling door onze oude veste te maken." »'t Is goed schelvischweerMeneer Witkamp," kreeg hij ten antwoord. «Neen," zei hij, dat spreekwoord is onjuist; weet u wel waaraan dat zijn oorsprong te danken heelt «Jawel meneer, dan is de visch menig- vuldiger bij de kunst en gemakkelijker te vangen." «O neen gaf hij ten antwoord, «dat niet. Ik zal 't u eens duidelijk maken. Toen in 1572 Graaf van Bossu met de Spaansche vloot op de Zuiderzee lag en daardoor geen schip of scheepje van wal dorst steken, was het een ware uitkomst als het mistte. De visschers waren dan de eersten die er gebruik van maakten om, gedekt door den mist, zoover moge lijk in zee te gaan visschen. Gelukte het hun dan met een goede vangst terug te komen, dan was het feest in Amsterdam Vandaar nu nog bij mistig weder, telkens de uitroep«goed schelvisch weer." Mogen berijmde adressen, op zich zelf beschouwd, tot de onschuldige aardig heden behooren, voor de post-ambtenaren zijn ze doorgaans lastig, omdat zij meestal genoodzaakt zijn het geheele adres te lezen. Dezer dagen werd te Nieuwediep weer een6 zulk een berijmd adres op een brief ontvangen, van dezen inhoud «Gij, die thans aan mijn wensch voldoet, Breng dezen brief met zooveel spoed Alsof men u, van ginds reeds riep, Eens dadelijk naar 't Nieuwediep. Zoek daar dan eens bij de matrozen, En als gij hem hebt uitgekozen Die den naarn van E. ICr draagt, Geef hem deez' brief dan onvertraagd. Ik breng nog verder u op 't spoor Hij is tweede klasse, in het koor. En ga nu niet in donkre hoeken, Maar op 't Wachtschip moet ge 'm zoeken." Twee Duitschers, die het eigenaardig beroep van «hardlooper" uitoefenen, wer den onlangs door den rijksveldwachter M. Krijkamp en den veldwachter P. Ham te Hilversum in hechtenis genomen. Bij ouderlingen twist in hun logement hadden de vreemde gasten iets los ge laten over een diefstal van een schaap uit een weide bij Eist. In een te New-York verschijnend blad komt de volgende advertentie van een dronkaard voor, die graag van zijn lust tot drinken zou genezen «Mededeeling en verzoek. Daar ik het ongeluk heb meer van sterken drank te houden dan goed voor mij is, verzoek ik allen herbergiers, mij niet te schenken mocht ik er op aandringen, dan moeten zij mij desnoods met geweld de deur uit werpen, want ik ben wel een groote dronkaard, maar den hemel zij dank, nog niet onverbeterlijk." Daarop volgt de onderteekening en de bijvoeging leder die rnij, niettegenstaande deze mededeeling, rum, jenever of der gelijke zaken verkoopt, zal ik met naam en toenaam publiek bekend maken, opdat iedereen te weten komt, wie mij er toe verleid heeft, om te zondigen." Omtrent de Christenmoorden in Ugunda (Oost-Afrika) wordt nader bericht aan «Kom een beetje dichter bij, menheer Zapf," verzocht de weduwe. «Wilt ge een glaasje wijn Bij de gedachte aan vroegere morgen uurtjes blikte menheer Zapf wel naar de keukendeur maar hij bleef toch stand vastig. «Het spijt me," zei hij, terwijl hij eens slikte, «maar de wijn zou nu net smaken alsof ze aangelengd was. Goede morgen." En weg was hij. Juffrouw Freiberg stormde naar Thea, maar deze hoorde de boosaardige schimpscheut kalmpjes aan, «Dat is het loon voor al de fooitjes, die wij hem hebben gegeven. Waarom maakt ge u met die mensehen ook zoo gemeenzaam De dreigende voorteekenen namen voortdurend in aantal toe en Thea's moeder liet het zoo min als Augusta, het dienstmeisje, in haar berichten om trent de stemming van het publiek aan levendigheid ontbreken. Het meisje, dat het nog niet met zich zeiven eens was of ze de vertoornde onschuld spelen en vertrekken ,of de trouwe deelgenoot uit hangen en haar loon verder trekken zou, wisselde haar toon tusschen klagende weekhartigheid en verwijtende grof heid af. het Londensche Zendelinggenootschap, dat de vervolgingen in Juni II. begonnen, toen een Chnsteupage des Konings wei gerde een afschuwelijke misdaad te ver richten, waartoe men hem wilde dwin gen. Vele Christenen werden gepijnigd, verminkt, en eindelijk met spietsen door boord. Twee en dei tig werden levend verbrand, liet dagboek van den ver moorden Bisschop Hannington zal weldra uitgegeven worden. Ongeveer zestig jaren geleden woon den te Fitnfkirchen zooals de oudste inwoners dier stad zich nog wel herin neren, acht jonge meisjes, zusters, die, toen zij weezen werden, de gelofte deden, niet te trouwen, en zich geheel aan elkan der te wijden. Zij waren rijk, en allen zeer schoon. Maar alle huwelijksaanzoeken werden door haar afgewezen. Het was een merk waardig gezicht, deze «moderne Vestaal- sche maagden", zooals zij genoemd wer den, door de straten te zien wandelen, steeds te zamen, en zedig de oogen nederslaande, om alle onbescheiden blik ken te ontwijken. Maar de tijd heeft het groepje ge dund. Drie van de zusters werden na elkan der door den dood weggerukt, en dezer dagen is de vierde overleden, in den ouderdom van 80 jaren. De vier nog overgebleven zusters brachten, diep door smart gebogen, haar stoffelijk overschot naar het graf. Omtrent de wijze, waarop te Giet hoorn de moordenaar van den jacht opziener Kiel tot bekentenis is gebracht, meldt de Zw. Cl. Toen de verdachte F. Sch. Maandagavond van den vergeef- schen onderzoekingstocht aan het ge meentehuis terugkwam, en het oogenblik nabij was, waarop hij uit zijn voorloopig arrest zou worden ontslagen, wenschte de burgemeester, de Heer W. R. Verbeek, hem nog eens alleen te spreken. Na een hartelijk en gemoedelijk woord en aan drang om te bekennen zei Sch' «Ja maar, burgemeester, ik ben nog maar 22 jaar, en 20 jaar zitten Toen de majoor-titulair, J. M. van Hien vervolgens binnenkwam, zei de schuldige «Doe er de boeien maar af, ik heb 't gedaan," Te Heerenveen grenst de R.C. pastorie onmiddellijk aan de kerk. Verleden week op een avond, ongeveer half elf, hoorde de pastoor, terwijl hij rustig in de pasto rie zat, een geweldig leven in de kerk. Hij stapte haastig naar den veldwachter, die dicht daarbij woont, om hem daar van kennis te geven. Eenige heeren, nl. de armvoogden, die bedeeling hadden gehouden, keerden juist uit het gemeentehuis huiswaarts en be merkten spoedig, dat er iets gaande was. In optocht gingen allen de kerk in om te onderzoeken wat daar gebeurde. De dienstboden van den pastoor hadden on- dertusschen steeds hetzelfde geraas ver nomen. In de kerk gekomen ontdekte men spoedig wat daarvan de reden was. Een groot deel van het plafond was naar be neden gevallen en met zooveel geweld neergekomen, dat eenige stoelen verbrij zeld waren. Van binnen heeft daardoor de kerk vrij wat schade geleden. Dienzelfden avond te zeven uur was er nog dienst geweest, zoodat een aantal menschen aan een groot gevaar gelukkig zijn ontkomen. Naar men weet, kan een mensch het een vrij langen tijd zonder eten uit houden. Dat dit ook ,met een dier het geval kan zijn, bleek onlangs bij den landbouwer G. de Graaf in het dorp Elden, alwaar men een varken, dat als vermist beschouwd werd, bij vei gissing onder een karvracht strooisel pakte, en dat veertien dagen later, toen het strooisel werd opgeruimd, .vel wat vermagerd, maar toch levend weder te voorschijn kwam. Van toilet maken was dien dag geen sprake. Juffrouw Freiberg bedankte er voor om ook zelfs maar een voet op straat te zetten waar alleen tegen haar en haar dochter saamgezworenen in het zonlicht rondgingen. Met de ellebogen op de knieën en met het hoofd in de han den scheen zij op haar geliefkoosd stoel tje als 't ware vastgegroeid. Zooveel te onruster en ongeduldiger was Thea. De tijd die haar wanneer zij alleen was, steeds zoo lang viel, drukte heden met dubbel gewicht als lood op haar schou ders, maar zoo dikwijls zij opstaan en de deur uitloopen wilde, hield een onver klaarbare angst haar terug. Niet voor de menschen, voor een niet vooraf te be rekenen ongeval was zij bevreesd. Als zij dan eens iets ging zitten lezen! Maar ze had geen boeken. Mijmeren, na denken dan? Het verledene was niet te herroepen de toekomst verschijnt steeds in een ander licht dan wij denken. Als zij dan eens beschouwingen en bespie gelingen op zedelijk gebied ging maken Juffrouw Thea beantwoordde de eerste schuchtere fluisterende stem haars ge weten op die vlugge, (eigenaardige manier, welke zij zich in haar positie aan het tooneel had eigen gemaakt«Zoo verzijn we nog niet." Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2