St. NIG0L4AS- ÉTALAGE Magazijn „DE VLIJT" HAifMI Laurens J. Luijcx. HOUTKOOPERIJ. J, KOET Advertentiën. „Firm J. EOEKEBAEKER", is gereed VUREN EN GRENEN HOUT. een groote partij FUELS, J. A. VAN DER NOLLE. Levering van lestekfiont. Offlcieele Publicatie. en andere Artikelen, BUITENLAND. Plaatselijke berichten. 12 j Provinciale berichten. Kiezers h. c. van daw. s. h. van gelder. AANBESTEDEN De in het en voorzien van vele nienwe soorten geschikt voor tji Amersfoort. kantoor: oliesteeg c. 237. HANDEL in Eigenen Buitenl gezaagd TE KOOP: die door de bokkingrookers voor 5 cents per stuk werden afgenomen. Een depêche uit Bukarest heeft alge meen verbazing gewekt. Volgens deze toch, heeft de Czaar generaal Kaulbars gelast, zijne hooge tevredenheid aan het volk van Bulgarije te kennen te geven, omdat het vertrouwen toont in Rusland en den raad wil opvolgen, dien Kaulbars het geeft. Waarschijnlijk heeft de Czaar met het volk van Bulgarije alleen de muiters bedoelt, die te Burgas te vergeefs probeerden verraad jegens de regeering te plegen, of wel de officieren, die hun vorst verrieden, en nu door bemiddeling van Rusland weer in vrijheid zijn gesteld. Hoe het zij, het is in allen geval merk waardig, dat iemand, die bij zijn eigen onderdanen de minste poging tot onaf hankelijkheid met knoet en geesel straft, grootendeels uit vrees voor eigen leven, in een ander rijk de geest van oproer ondersteunt en personen beloont, die zich tegen hunne wettige overheden met ge weld verzetten. Een groot aantal leden der Sobranja houdt zich overtuigd, dat het onmogelijk is Rusland te voldoen, en dat, om aan den onhoudbaren toestand een einde te maken, het volk de wapenen moet opvatten. Een manifest in dien geest zou dan ook worden opgesteld. Voor het echter zoover komt, zullen de overige groote mogendheden, nog wel eens een woordje meespreken. Merkwaar dig is de veranderde toon, in de Duitsche officieuze bladen, omtrent de Bulgaarsche questie. De Köln. Ztg. zeide, dat voor het eerst sedert den troonsafstand van vorst Alexander de zaken in het Oosten een loop schijnen te nemen, die bezorgd heid voor het behoud van den Europeeschen vrede rechtvaardigt. De Post zegt, dat Ruslands handelingen in Bulgarije in alle landen zonder uitzondering ergernis wek kenen dat, indien de leiders der nationale partij werden aangerand, dat gevoel eene gevaarhjke hoogte zou bereiken. Alge meen gelooft men, dat Bismarck langs dien weg tot Rusland eene ernstige waarschuwing wil richten. Ook zegt men, dat Duischland een verzoek van Oostenrijk aan Rusland, een candidaat voor den Bulgaarschen troon te noemen, heeft ondersteund. Merkwaardig is verder ook het antwoord van Gladstone, aan enkele leden der Sobranja gegeven, die zijne hulp hadden ingeroepen. Gladstone zegt daarin, dat zijne meening en zijne wenschen met betrekking tot de bevrijde of autonome provinciën van het ïurksche rijk niet zijn veranderd. Het was een edele daad van den vorigen Czaar geweest voor Bulghrije de vrijheid, onder zekere bil lijke verplichtingen te verwerven, maar zoo het in slavernij wordt gebracht is er geen sprake van edelmoedigheid. Hij hoopt, dat de tegenwoordige heerscher over Rusland trouw zal blijven aan de de traditien, die zijnen voorganger eer en dankbaarheid hebben verworven. Hij zelf had het niet zijn plicht geacht, zijn stem bij deze gelegenheid te laten hooren, omdat hij geloofde en nog gelooft, dat in Engeland geen verschil van meening over dit onderwerp bestaat. Hij heeft geen grond te betwijfelen, dat Engelands meening getrouw door lord Iddesleigh in den raad van Europa wordt vertegenwoordig. Dezer dagen is te Straatsburg onder den titel: »De volgende Duitsch-Fransche oorlog" een militair-politieke studie ver schenen, waarin de schrijver, luit.-kolonel Koettschau, o. a. beweert, dat het spoe dig uitbreken van een grooten oorlog niet alleen met de wenschen van Frank rijk maar ook met het belang van Duitschland overeenkomt, ofschoon het laatste geene nieuwe provinciën behoeft. In het Duitsche leger, zegt de schrijver, is tengevolge van den laatsten oorlog een zucht naar genot opgekomen, die alleen in bloed kan worden gesmoord. Ook het Duitsche volk heeft zijne tevre- is, springt voor hem in de bres en stopt het gat. De schuldeischers worden betaald en de erfgenaam wordt een geposeerd man, trouwt en leent thans zelf geld uit tegen hoogen interest en soliede hypotheek. Het geval Hahnenkammiseen uitzondering en met uitzonderingen kunnen wij geen rekening houden, Mijn Thea en ik waren zelfs nog te goed om te kunnen gelooven dat er zulk een monster van een vader kon bestaan en ik heb die bittere ontgoocheling wel het allerminste ver diend, want honderdmaal heeft de vaan drig mij onder vier oogen de verzekering gegeven, dat zijn finantieele aangelegen heden weldra zouden worden in orde ge bracht, en dat hij dan officieel om de hand van mijn dochter zou komen vragen. Tegen zulk een voorstel kon ik natuur lijk niets inbrengen. Want ik mocht hem wel lijden, terwijl Thea hem van het eerste oogenblik af beroerd heeft behan deld, zoodat ik mij dikwijls over zijn lankmoedigheid verwonderde. Je aanklacht tegen mij, dat ik aan dat sgruwzame spel" zooals je 't noemt heb deelgenomen, valt daardoor weg. Dat hij desniettemin door onze Thea werd betooverd en dat hij voor haar het vuur uit zijn zolen liep, kunnen wij toch niet helpen is 't dan in Godsnaam mijn schuld, dat er sirenen denheid in Fiankrijk achter gelaten. Het heeft daar eene weelde leeren kennen, die het zich in zijn eigen land niet kan verschaffen. Het gemiddeld Duitsch rant soen zijn aardappelen en roggebrood, in Frankrijk wittebrood en wijn. sDe zucht naar materieel genot, het onbegrensd verlangen, dat door het moderne verkeer wordt bevorderd zijn in 1870/71 geducht vermeerderd en kunnen alleen door eene groote catastrofe binnen de behoorlijke grenzen worden teruggebracht. De revo lutie, die van een toenemenden haat tusschen de standen een noodwendig gevolg moet zijn, is veel vreeselijker dan een buitenlandsche oorlog." In Frankrijk heeft dit boek spoedig de aandacht ge trokken. Verscheidene gevallen van cholera hebben zich voorgedaan onder de solda ten van het 66e regiment infanterie, in garnizoen te Milaan. De overheid heeft, in overeenstemming met den garnizoens-commandant, de noodige maatregelen genomen, dat de afscheiding van het besmette regiment streng gehandhaafd blijve. Het Gouvernement van den Congo Staat heeft van de firma Walford Co. te Antwerpen, de aanbieding ontvangen- een geregelde stoomvaart te organiseeren van Belgische stoomers tusschen Antwer pen en den Congo. De schepen zullen vooreerst Antwerpen verlaten om de zes weken en daarna iedere maand. Ingevolge het betrekkelijk succes van de candidaten der werklieden bij de laatste verkiezingen in Amerika, heeft de socialistische partij besloten zich te orga niseeren tot een «nationale partij." orn binnen twee jaren een candidaat der partij tot President der Republiek te verheffen. Die candidaat zou niemand minder zijn dan de heer Henri George, wiens candidatuur voor het burgemeesterschap van New-York mislukte. Volgens mededeeling van den directeur der munt in de Vereenigde Staten, is dit land nog steeds de grootste bron van edele metalen. De opbrengst van goud en zilver gedurende het laatste jaar bedroeg 83,400,000 dollars, of onge veer twee vijfde van de geheele produc tie der wereld. Vrijdag, 12 November a. s., zal de Godsdienstoefening der Vrije Ger. Gem. des namiddags 6 ure geleid worden door Ds. Wedemeijer van 's-Gravenhage, en Zondag daaraanvolgende des voorin, half tien en des nam. vijf uur zal in diezelfde gemeente optreden den Heer Vaarties van Dordrecht. Bij de gisteren in het locaal »De Valk" door de notarissen Drijfhout van Hooff en de Louter gehoudene veiling van vaste goederen, werden voor de vol gende peiceelen de daarachter gevoegde prijzen besteed Perceel 1f 18000. 25150. 31380. 4710. 5760. i) 6 1 7 in Massa 5300. 8 9 I jj 'n Massa 5950. Totaal f 37250. De heer G. Grüneveld, hoofd der Christelijke school alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Christelijke school te Smilde. Tot 2e luitenant bij het wapen der infanterie zijn, onder meer, bij de voor eenige dagen gehouden officiers-examens geslaagd de sergeants van den hoofdcur sus Botter en Camerling Helmolt. zijn en dat de mensch oogen en ooren heeft ontvangen. En als de wereld nu de zondebok van ons maakt, moest jij als een belezen man uit Schiller's Maria Stuart weten, dat het niet de slechtste vruchten zijn, waaraan de wespen kna gen »U hebt inderdaad een heerlijke opvat ting van het beroep des kunstenaars 1" riep Waldemar hoonend uit. »Het tooneel is dus een huwelijks-bureau 1" »Als tooneelspelen nog niet eens zoo veel opbrengt, dat men er zijn kanten rokken voor kan laten wassen, dan ja 1" »Dan zal het u en Thea zooveel te ge makkelijker vallen een anderen werkkring te kiezen. Want met het comediespelen is het gedaan." »Hoe bedoel je dat?" riepen beide dames tegelijkertijd. »Na dat schandaal zal Thea toch wel niet langer willen blijven, denk ik Waarom niet? En zijn er niet hon derd andere theaters »Theaters, die het vak beoefenen, waarin Thea schittert, komen Goddank zelzaam voor." Thea gevoelde die beleediging, want zij werd nog bleeker dan zij reeds was, maar haar stem klonk bedaard, toen zij het woord nam Het garnizoen alhier, is door de overplaatsing van de lij- en hoefsmid- school naar hier, behalve met een aantal onderofficieien en manschappen, met de navolgende officieren vermeerderd: S. J. von Huguenin, kolonel, van Venlo, C. A. baron Bentinck, ritmeester, van Venlo, O. D. Diepenbrugge, eerste luit. van Zutfen; R. H. O. Schlingemann, eer ste luit., van Deventer; J. B. H. Moubis, paardenarts Ie kl., van Venlo, en de Ie luit. Metelerkamp, in ruil met L. G. ba ron van Boetzelaer, le luit., die daarvoor aangewezen was. Uit het verslag over het afgeloopen jaar van het Ned. Bijbelgenootschap blijkt, dat door de Afd. Amersfoort in dien tijd zijn verspreid 162 Bijbels, 21 Oude Tes tamenten, 64 Nieuwe Testamenten met Psalmen en Gezangen, en 51 Gezangboe ken, ter gezamenlijke waarde van f326. In eene de vorige week door het Locaal Comité der Unie alhier gehouden vergadering, werd door den afgevaardigde naar de jaarvergadering te Utrecht ver slag uitgebracht. Voorts werd door secretaris en pen ningmeester verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar. De hepr B. E. Mater, aftredend bestuurslid, werd niet bijna algemeene stemmen herkozen. In de plaats van den heer Van den Berg, naar Nun- speet vertiokken, werd gekozen de heer Staverman. De heeren Ruitenberg, van der Burg en Koppen, aftredende collec tanten werden allen herkozen, terwijl in de plaats van den heer P. van den Hooff, die verzocht had niet meer in aanmer king te komen, gekozen werd de heer G. van Lummel, met het lot tegenover den heer G. Kilian. De ellendige petroleumverlichting aan het station alhier, zal welhaast een einde nemen en vervangen worden door gas. Zeer zeker zal dit bericht voor de meesten onzer stadgenooten, eene hoogst welkome tijding zijn. Aan V. Bos, tamboer bij de d. d. schutterij alhier, is door Z. M. den Ko ning het eereteeken tot belooning voor langdurigen werkelijken dienst bij de schutterijen toegekend. In de zaak tegen C. S., huisvr. van A. W., alhier, beklaagd van beleediging van A. v. d. K., verklaarde de rechtbank te Utrecht de klacht nietig en het O. M. ontvankelijk, en veroordeelde den Staat in de kosten. Lijst van brieven geadresseerd aan onbekenden gedurende de 2e helft der maand September 1. Van Eiden Amsterdam. 2. J. Hofland Maartensdijk. Van het Hulpk. Soesterberg: 3. Van Rooijen Amsterdam. Briefkaart 1. II. Brinkman Amsterdam. Brief verzonden geweest naar Duitsch land 1. Wed. van Everdingen Harpen. Utrecht. Op de jl. Maandag alhier gehouden paardenmarkt, waren aan de lijn en in de stallen 1016 paarden en veulens. Door de aanwezigheid van vele binnen- en buitenlandsche kooplieden was de handel vrij levendig. Voor de paarden werd besteed van f50,tot f700,en voor de veulens van f60,tot f300, De Utrechtsche Zouaven-vereeniging »Fidei et Virtuti" hield jl. Zondagavond in het gebouw voor K. en W. alhier eene feestelijke bijeenkomst, die door vele ge- noodigden en leden werd bijgewoond. Nadat de heer J. H. Ivusters, voorzitter der vereeniging, met eene gepaste rede de vergadering had geopend en aan den heer A. Looimans, oud 1 luitenant der Nederlandsche Zouaven, het eere-voor- zitterschap had opgedragen, nam de heer »'t Is zeer broederlijk 1 Maar laat mij je nu ook eens iets zeggenDoch ga eerst zitten anders krijg ik het nog op mijn zenuwen. Je toespeling op mijn vak en op de strengheid, die er bij andere schouwburgen heerscht, trek ik mij niet bijzonder aan. Want als iemand die aan die dingen zelf meewerkt, weet je dat de stukken, die »loop" heb ben door geheel Duitschland de ronde maken. Wel is waar vervult mijn vak niet de hoofdrol, maar, die gedeelten, waarin, actrices optreden, zijn over het geheel zoo noodzakelijk als uien in ragout. Laten we thans eens komen op 't geen tot mijn rollen behoort. Zeer eervol is mijn positie niet. Een meisje van goeden huize zou, geloof ik, van schaamte ver gaan, als zij b. v. in »Rataplan" ten aan zien van vrienden en bekenden de rol moest spelen, die ik daarin vervul. Maar zeer gestrenge heer broeder, waarom komt ge eerst vier jaar na het oogenblik waarop ik mij aan het tooneel verbond met die beschouwingen voor den dag? Thans ben ik al lang over die bedenkingen heen gestapt, ben ik op dat punt verhard en verstompt," »Als ik vooruit had kunnen zien welke loopbaan 1" riep Waldemar uit. (Wordt vervolgd.) Looimans het woord, bedankte in goed gekozen woorden den voorzitter voor het gesprokene en herdacht daarna de dagen van strijd en de helden uit Nederland die daarbij gevallen waren. Daarna werden door een koor van dames en heeren eenige nommers uitgevoerd, terwijl bij afwisseling het strijkorkest van het 4e Regiment Infanterie zich deed hooien. Aldus werd de avond ge- noegelijk gesloten en zal zeer zeker bij velen nog lang in aangename herinnering blijven. Zekere N. tijdelijk te dezer stede verblijfhoudende is jl. Maandagavond aan een groot gevaar ontsnapt. Vermoe delijk in beschonken toestand op de rails van den Staatspoorweg nabij de Tunnel alhier terechtgekomen zijnde, schijnt hij aldaar te zijn gestruikeld en geen kans meer te hebben gezien om weder op de beenen te komen, althans even voor het binnenkomen van de sneltrein van Arnhem, werd hij door een toevallig aldaar voorbijkomende Conducteur opge merkt en in veiligheid gebrachteen oogenblik later, en het aantal slachtoffers van drankmisbruik, was weder met een vermeerderd geworden. Daar de St. Nicolaas- avond dit jaar invalt op Zondag 5 December, heb ben B. en W. alhier besloten de -inge zetenen in overweging te geven, bedoeld feest dit jaar op Maandag 6 December te doen plaats vinden. In den morgen van den 6. November jl. is tusschen Maarsfoergen en Vec- nendaal op den spoortrein geschoten waardoor in de derde klasse een ruit verbrijzeld is, en een reiziger in het ge zicht werd verwond. Door de Rijks-po- tie wordt een streng onderzoek naar den dader ingesteld. Bnnschoten. De heer Dr. G. van Goor, predikant alhier heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Staphorst. Baai-n. De gemeenteraad heeft in zijne laatste vergadering, de groote ver diensten van mej. Vleming, bewaarschool- houderes alhier, erkennende, hare toelage met f 75 verhoogd. Soesterberg. Een paar landloopers wisten zich Zaterdagmorgen door inbraak toegang te verschaffen tot eene eenvou dige, alleenstaande woning, waarvan de behoeftige bewoners voor hun arbeid afwezig waren. Na zich voorzien te hebben van brood en boter, ging men op zijn gemak over tot het braden van gevogelte, elders, waarschijnlijk te Amers foort, ontvreemd. Hierna werd alles inge pakt, wat daarvoor geschikt bevonden werd jassen, vrouwenkleeren, eenig geld, tot zelfs een paar klompen. Onze ijverige politie zocht dadelijk de schuldigen op te sporen; een paar klompen, dat men in een uitdragerswinkel te Utrecht zag staan, leidde weldra tot de ontdekking. Eenige goederen waren reeds verpand in de bank van leening; de Utrechtsche politie vond de schuldigen des avonds te negen uur in diepe rust bij een slaapstee houder. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad no. 95), Brengen ter kennis van het publiek, dat een door JOHANN GOTTFRIED BLANKENBURG ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprich ten van eene Slachterij in het perceel alhier gelegen aan de varkensmarkt, wijk A, no. 31, bij het kadaster bekend onder sectie E, no. 1773, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maan dag, den 22. November aanstaande, des voormiddags te elf uren, gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om, ten over staan van het gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting intebren- gen. Amersfoort, den 8. November 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. voor leden van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Amersfoort I Donderdag 18 Nov. a.s. zullen vier leden moeten gekozen worden, brengt met ons uw stem uit op de na volgende Heeren J?' Aftredende leden. J. G. KLEBER. Eenige Kiezers! De ondergeteekende door aankoop eigenaar geworden van de houtkooperij van nu wijlen den Heer J. KOEKE- BAKKER alhier, tevens met het recht de zaak te drijven onder de beveelt zich beleefdelijk voor or ders aan. Amersfoort, Nov. 1886. De TOEZIENDE CHEF over het GARNIZOENS NACHT LEGER te Amersfoort, zal op Dinsdag 10 November a. s. des middags om 12 ure op het plaatselijk bureau in de Kazerne Het WASSCHEN der wollen en linnen voorwerpen be- hoorende tot opgemeld Nachtleger (waaronder be hoort het Detachement in de J.egerplaats ülillingen. De voorwaarden liggen ter lezing aan gemeld bureau van O tot 2 uren. De Kolonel, VON HUGUENIN. Tot ecu druk bezoek noodigt beleefd uit Nieuwste Damesmantels, Rotondes, HEERENPELZEN, V Bonthoedjes, MUTSEN, Pelerines, MOPPEN, enz. O C/3 cb bij J. VAN DOORNIK, kastelein te Hoevelaken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2