nieuwe Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. „Sinterklaas poel heilipan!1' N. 97. Zaterdag 4 December 1886. Vijftiende Jaargang. VOOR abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. advertentien: Bjj dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. BINNENLAND. Feuilleton. THEA. AMEBSFOORTSCHE GODBINT. Per 3 maanden 1.Eranco per post door het geheele Rijk. Afzondert ij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever A. M. SLOTHOUWER, Amersfoort. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer 5 Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Een oud liedje, een afgezaagd liedje zoo ge wilt, maar toch ontegenzeggelijk, ondanks zijn eento nige melodie, een mooi liedje! Telken jare als wij het hooren, spreekt er in ons een stem, die lang heeft gezwegen. Och, het leven is zoo woelig, zoo veelbewogenwe vereenzelvigen ons zoo met het tegen woordige en hijgen zoo sterk naai de toekomst, dat de herinneringen aan het verleden geen gelegenheid hebben, zich nu en dan eens te vertoonen op ons bont levenstafereel. Maar op den feestavond van 5 Decem ber, dan richten wij er ons geheel op in, weer zooveel mogelijk kind te zijn met onze kleinen, of, indien ook die kleinen reeds het eerste dons van een knevel of de maagde lijke gestalte eener ontluikende schoonheid vertoonen, dan zijn het de gemeenschappelijke herinneringen, die ons aller gemoed verruimen en de gezellige woonkamer tot een feest zaal maken. «Weetje 't nog wel, Jet, hoe je 's morgens vroeg op bloote pootjes naar de voorkamer bent gekuierd, om te kijken of het paard van Sinter klaas je hooi en je roggebrood wel eer had aangedaan? En jij, Jan, hoe vaak je je best hebt gedaan, om ooggetuige te zijn van den fameusen schoorsteentocht, hetgeen je, dank zij de tusschenkomst van een anderen Klaas, tot den huidigen dag nog niet gelukt schijnt te zijn?" Hoe het eigenlijk is gekomen, dat de legendarische bisschop van Myra, van wien we ons alleen verbeelden te weten, dat hij zeer weldadig was, en zijn gaven uitreikte op die geheim zinnige manier, inteekenlijsten waren toen nog niet uitgevonden die steeds den naam des gevers in 't verborgen liet, de patroon is geworden der Zeevaarders, welke overwegingen de eerste bewoners van het drassig land aan IJ en Zuider zee er toe hebben geleid, hem tot hun beschermheilige te kiezen, en hoe hij de vriend is geworden van jong en oud in Nederland, zoozeer zelfs, dat onze landgenooten zijn vereering hebben overgebracht naar de uiterste einden der aarde, en hij nog in eere wordt gehouden overal waar men roem draagt op de Neder- landsche afstamming, dat alles laten wij aan meerbevoegden dan wij ter beantwoording over. Oi liever, zij moeten die quaestie maar laten rusten, anders komt de historische en andere critiek nog een woordje meepraten in onze Sinterklaasvie ring, en wezenlijk, daar is die heiligendag te goed voor. Ja, zóó goed zelfs, dat onze puriteinsche voorvaderen te vergeefs beproefden deze «superstitie" den kop in te drukkenhier was stellig de natuur veel sterker dan de leer. We zouden ook niet kunnen zeggen, dat het karakter der feestviering overal juist hetzelfde is. Bij ons, meenen we, valt de nadruk 't meest op den huiselijken zin, bij de oude Romeinen steeds in herinnering ge bracht door het in geen enkele woning ontbrekende altaartje ter eere der huisgoden, doch die bij ons te zeer op den achtergrond treedt dan dat we niet de viering van die weldadige macht op hoogen prijs zouden stellen. In die beteekenis begrijpen we niet, dat men weieens pogingen deed om Sinterklaas en Kerstfeest samen te doen smelten. Beiden vertegenwoor digen een verschillende gedachte. Het Kerstfeest is breeder en groot- i scher, en brengt ons den band voor den geest, die de gansche menschheid vereenigtSinterklaas is inniger, en i kluistert ons met rozenketenen aan i eigen haard. Gezegend daarom die echte dag des heils En gezegend gij allen, die met oprechten, kinderlijken zin, te midden der uwen, die genotvolle uren zult doorbrengen, althans wanneer gij vooraf hebt gezorgd, naar de mate uwer krachten, dat ook de minbe- deelden in uw omgeving althans dien avond met een vroolijk hart het liedje van den goeden «lieiligman" kunnen meezingen. Want, niet waar, schrille contrasten mogen in de kunst somtijds effect doen, op een feestavond als dezen worden zij wanklanken, die het genot vergallen Denkt er aan, de bisschop gaf zoo'n mooi voorbeeld Woensdag bracht Z. M. de Koning weder een bezoek aan Soestdijk, voorna melijk om den nieuwen aanplant in oogenschouw te nemen. H. M. en liet Prinsesje vergezelden onzen Koning en reden des middags, niettegenstaande het gure weder, in een open rijtuig door Baaru. Het bestuur der Nederlandsche Vereeniging tegen de prostitutie heeft besloten voortaan op den eersten Dinsdag der maanden Maart, Juni, September en December te Utrecht in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, ten 12 ure te vergaderen. Die vergadering is toegankelijk voor alle leden der Ver eeniging, voor het grootste gedeelte althans. De eerste vergadering is bepaald op Dinsdag 7 December 1886 a.s.uur en plaats als boven opgegeven. De heer Schaepman heeft, onaf hankelijk van de rechterzijde, alleen voor zich zelf bij de Kamer ingediend een wetsvoorstel tot het in overweging nemen van een wjjziging van hoofdstuk 10 der giondwet, betrekkelijk het onderwijs. De hoofdstrekking van dit voorstel is aldus: Het onderwijs is een voorwerp van aanhoudende regeeringszorg. Het geven van onderwijs is vrij. De wet regelt het toezicht op de inrichting enz. van het openbaar onderwijs en de eischen van bekwaamheid voor het geven van lager en middelbaar onderwijs. Voor ouders, voogden en verzorgers is gelegen heid om hunne kinderen voldoend lager onderwijs te geven, waarbij de godsdien stige overtuiging niet wordt gekrenkt. De kosten van het onderwijs aan bedeel den of onvermogenden worden, naar wettelijken maatstaf, uit de openbare kassen vergoed. Militairen, die zich aan ernstige mishandeling van een kameraad hadden schuldig gemaakt, werden tot dusverre disciplinair gestraft. In 't vervolg zullen zij, die zich aan dergelijke feiten schuldig maken, voor een krijgsraad terecht staan. Naar wij vernemen is bepaald, dat de binnenlandsche postwissels ook de maand volgende op die der uitgifte zonder nadere machtiging door de post kantoren kunnen worden uitbetéald. In geen jaren heeft het koolzaad zoo prachtig te velde gestaan als thans. Ook de wintertarwe komt goed te voor schijn, en heeft tot nu toe van ongedierte niets geleden. Het vee is op stal gebracht; alleen loopen nog wat melkkoeien buiten; veevoeder is er in overvloed, zoodat de boeren dezen winter niet zoo vlug zullen behoeven te verkoopen. De vélocipède-verordening te Olde- broek behoort, zooals men weet, tot de geschiedenis. Eéne veroordeeling werd krachtens haar uitgesproken. Naar de Zw, Ct. verneemt, is ook die straf thans kwijtgescholden. Bij koninkl. besluit van 21 Nov. is de verbeurdverklaring van den rijwiel opgeheven en is den veroor deelde de boete kwijtgescholden. Batavia, 26 Oct. Aan eene parti culiere correspondentie van het Bat. Nieuwsblad d.d. 11 October uit Atjeh verzonden, is het volgende ontleend «Wat hier den algemeenen toestand betreft, die valt in een paar woorden samen te vattenschieten, schieten en nog eens schieten, is het niet van den kant des vijands, dan is het van onze zijde, om de rakkers op een behoorlijken afstand te houden. In den nacht van 1 op 2 October deden de Atjehers in Kampong Djawa eene poging om karbouwen te stellen. Zij werden evenwel door geweervuur ontvangen en konden onverrichterzake aftrekken. Ook in den nacht van 3 op 4 dezer werden schoten gelost en wel door de Klingaleezen, die in de huurt van hun schilderhuisjes verdachte per sonen zagen rondsluipen. Den nacht daaropvolgende kon men duidelijk het gebulder van het geschut hooren. De posten Siroen en Lambaroe werden heftig door den vijand beschoten, terwijl van onze zijde een aantal granaten de naastbijliggende Kampongs schoonveeg den. De beri-beri-lijders, nu geheel afge scheiden van aan andere ziekten lijdende personen, zijn op afzonderlijke zalen gelegd, waar zij öf heelemaal niet meer uit komen óf met de boot naar Padang worden getransporteerd. Wat de zaak nog erger maakt is, dat er zelfs enkele beri-beri-lijders zijn, uit de gedesinfecteerde kazernes afkomstig. In den vooravond van den 7en October werd men buiten den Kraton verontrust door een rooden gloed aan den westelijken horizon. Het duurde niet lang, of tnen wist te vertellen, dat te Oleh-leh brand was uitgebroken in een gebouw, dat aan de firma De Lange Co., de contrac tante voor de Atjeh-leverantie toebe hoorde. Men vreesde het ergste. Ten 9 ure begaf zich de Gouverneur per extra trein met een corps mineurs, de brandspuit en een lOOtal infanteristen, onder commando van den kapt. Van den Bussche naar Oleh leh. Daar aangekomen, vond men den brand reeds zoo goed als gebluscht. De matrozen van het marine schip De Ruijter hadden door hunne krachtdadige medewerking veel tot het blusschen bijgedragen. Slechts een koelie- loods en keuken werden in de asch gelegd. «Morgen heeft de terechtstelling plaats van den ter dood veroordeelden onder officier Ransonnet. «Gisteren bracht de Gouverneur een bezoek aan het Oostenrijksche fregat, dat sedert een paar dagen ter reede Oleh-leh ligt en morgen weder vertrekt. «Met de Westbooi vertrekken morgen naar Padang 251 zieken, en wel1 onderofficier, 78 Europeesche, 14 Amboi- neesche en 54 inlandsche soldaten en 104 kettinggangers. «Met majoor Stemfoort gaat het goed vooruit en zal hij, naar men hoopt, weldra geheel hersteld zijn. Roman van KARL HEIGEL. 23) Een nooit gekend gevoel van welbe hagen, een droomerige stemming maakten zich van Thea meester. Zij kreeg een gevoel als of alle smartelijke gedachten, alle zorgen te gelijk met die golven weg spoelden, en ze voelde den wensch bij zich opkomen, dat de tocht nimmer een einde nam. Op Waldemar's herhaalde aanmaning alleen begaf zij zich eindelijk ter ruste. Heel wat minder aangenaam en liefe lijk dan die avond op het dek, was de nacht in de enge, bedompte hut. Nadat zij een oogenblik had geslapen, voer Thea plotseling met een schrik overeind. Het schip slingerde en steunde. Zij boog zich ten halven lijve buiten de kajuitstrap en beefde van de op onheilspellende wijze lichtende, voortjagende, kokende water massa's daar buiten terug. Met angstige beklemdheid dacht zij thans aan den ontzettenden afgrond, waarboven zij als in een notendop dansten. Het werken van de machine, het voortstorten der zeeën en het dreunen van balken en planken maakte in de duisternis een vreeselijken indruk. Zoowel van het in gespannen luisteren, dat zij deed, als van al dat geweldige geraas klopten haar de slapen van het hoofd. Ze deed een poging om op te staan, doch als dooreen duizeling overvallen, tuimelde zij achter over. Doch hoe zwakker zij zich licha melijk gevoelde, hoe sterker haar ge- hoorszenuwen werden gespannen. Daar vernam zij eensklaps een schreiend, kla gend geluid op het dek 't was de zuiging van den wind in het want. «Als er nu eens een storm opstak Wel heeft Waldemar voorspeld, dat wij een kalmen overtocht zouden hebben, maar wat weet die," aldus besloot Thea in zich zelve, «wat kent hij van de ge heimnissen der diepte De verbeelding van iemand, die niet op de hoogte van den toestand«is, maakt zich steeds vreeselijke spooksels. Thans begon Thea aan den onzichtbaren ver gelder te gelooven, dien zij in de bedrij vigheid van de groote stad had vergeten. Duidelijk vernam zij zijn stem in het woeste geweld en vol ontzetting kroop zij onder kussens en dekens. Thans deed de grootte van haar schuld zich in haar eigen oogen als een reuzengevaarte voor. Zij alleen en niemand anders had den ongelukkigen Hahnenkamm naar zijn kil graf gedreven daarom strekten de golven thans de armen naar haar uit. «Dus hebt ge toch een geweten, juflrouw Thea? Hebt ge er dus toch een Zeer bleek en zeer ontdaan en afge mat kwam zij den volgenden morgen op dek. O zonlicht vol genade 1 O balsem bren gende koelte wees gegroet. Even snel als de spooksels van den nacht uit Thea's gedachten verdwenen, week ook de schaduw van bezordheid voor het lachende beeld. Daar lag de Sond, die, blauwer dan de hemel, op zijn met fonkelend schuim bedekte vroolijk voorthuppelende golf toppen honderde zwellende zeilen droeg. De schijnbaar onmetelijke ruimte, die toch door hen gemeten was, lag thans glin sterend als een veld van asbest achter haar, want hier teekenden de vlakten van Seeland zich helder en kleurig tegen den wolkenloozen hemel af en ginds schemerde Zwedens kust, Weldra dook het eerste fort voor Kopenhagen uit het wiegelend azuur op De blanke vuurmon den fonkelden en bliksemden in 't zon licht, een doffe dreun rolde over het water, doch geen bode des oorlogs, een bode des vredes, een bode der vriend schap was het schot, dat een reusach tige, voortstoomende boot met de konings- vlag in top gold. Thans mocht het oog zich aan met hout begroeide heuvels verkwikken, om daarna over de glinsterende rijen huizen waar de grijsgrauwe domkerk boven uit stak, te dwalen. Het schip wendde den steven landwaarts heen en stoomde als een reusachtige zwarte zwaan de prach tige haven var. Kopenhagen binnen. Terwijl Thea met haar broeder de haven langs ging, nam zij hem vertrou welijk onder den arm. We blijven vandaag hier, nietwaar?" vroeg ze met van vreugde fonkelende blikken. «Neen," luidde het kort, op drogen toon gegeven antwoord «we zijn niet voor ons pleizier op reis." En laten we thans, voor het tweetal uit, naar het nieuwe thuis ijlen. De ge lukkige eigenares van Wisborg is daar reeds dagen vroeger met haar kinderen aangekomen. De villa is thans nog be woonbaarder geworden dar. ze voorheen was elk vertrek is in vorm, verdeeling en ameublement met het doel, waar voor het is bestemd, in overeenstemming, comfort en smaak zijn daar met elkander verbonden rijkdom zonder overladenheid vertoont zich daar overal. Wij treden de kamer van Sara binnen. Wellicht is die van het geheele huis de eenvoudigst gemeubelde, maar stellig zeker is ze de vroolijkste, de vriende lijkste het jonge meisje vinden we aan het open raam staan, waaruit ze vol verwachting naar de zuidpunt van het meer staart. De scheepsklok en het stoom fluitje weerklinken van daar, zonder dat wij een stoomboot ontdekten't zijn alleen zeilschepen, die voor anker liggen, welke ons oog bespeurt. Daar bevindt zich namelijk een der bewonderenswaar digste sluizen van Zweden. In kanalen, die flinkweg midden door het aan plaat sen, waar de rivier groote stroomsnel heid bezit en aan watervallen zoo rijke rotsachtig land zijn gegraven, stijgen de schepen door middel van sluizen alsof ze langs reuzentrappen opwaarts werden gevoerd zes- zevenhonderd voet boven de oppervlakte der zee of dalen even zooveel. Daar I Sara's oogen glinsteren, want op de bepaald aangegeven plaats worden de toppen der masten, wordt de schoorsteen van de verwacht geworden stoomboot zichtbaardoor den vloed in het rotsbekken trap voor trap op ge- I heven, komt het stoomschip langzaam

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1