BIJVOEGSEL, letiweAmersfoorlsck Courant Gemengd Nieuws. ZATERDAG 4 DECEMBER. BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Jjelioorendc bij de van Gedurende liet derde kwartaal van dit jaar, werden voor den Iridischen militaii en dienst aangenomen 277 Neder landers en 120 vreemdelingen, te zamen 397. Aan deze en aan 3*11 van het leger hier te lande aangenomen militairen werd aan handgeld uitbetaald f 179,719.92 Woensdagnacht is een muur van het Kurhaus te Scheveningen, door den hevigen wind, omgewaaid. De stoomtramweg RhenenEist, komt waarschijnlijk den 15 dezer in exploitatie. Uit Maastricht wordt gemeld, dat de Belgische twee-centimenstukken weder hoe langer hoe meer in omloop komen, zoodat bij de ontvangst van een stuiver er zich meestal twee a drie bij bevinden. Zij worden dan o> k op de markt, in de koffiehuizen en in de meeste winkels als gangbare munt in ontvangst genomen. Ook is mer er goed voorzien van marken en haar onderdeelen, en van vijf- en tien-centimenstukken, zoowel Belgische als Fransche en zelfs Engelsche, die ook al grootendeels voor de volle waarde worden ontvangen. Bij eene klopjacht, te Nijkerk ge houden, ging de haan van het geweer van een der jagers onverwachts over, waardoor het geweer afging en een der drijvers getrc.en werd. De ongelukkige was onmiddellijk dood. Vier leden der Tweede Kamer von den in de ingediende Telephoonwet geen leidende gedachte of verkregen den indruk, dat de Reg. langs een omweg, door al lerlei belemmeringen voor particulieren op te werpen, tot Staats-exploitatie wilde komen. Enkele leden verklaarden zich voor dien geleidelijken overgang in Staats- handen maar de meerderheid was van oordeel, dat, zoo eenmaal tot particuliere exploitatie werd besloten, men deze niet door allerlei fiscale en bezwarende bepa lingen moet tegengaan. Naar aanleiding van de gunstige uitkomsten van der. Indischen dienst 1885 (overschot van 14'/a millioen op de ge raamde uitgaven), gepaard aan de hooge koffieprijzen,is in de afdeeling der Tweede- Kamer de vraag gedaan, of de minister van Koloniën thans niet bereid was, een regeling van de financiëele verhouding tusschen Indië en het moederland voor te dragen. Door overlegging van de officieele stukken, ter inzage voor de leden, heeft de Min. v. Justitie aan de Tweede-Kamer betoogd, dat de klachten der heeren Sa lomon, Van Beest en De Vos, over het beheer van de Kruisberg en Veenhuizen, ongegrond zijn. Men zegt, dat nu ook eindelijk Enge land zich officiëel bereid heeft verklaard den Prins van Mingrelië als Vorst van Bulgarije te erkennen, op voorwaarde echter, dat de Sobranja hem verkiest en de Porte deze keuze bekrachtigt. Des niettegenstaande worden van bevriende zijde de pogingen voortgezet, om Rusland tot het stellen van een anderen candi- daat over te halen, die door de Bulga ren aannemelijker geacht wordt. Dit laat ste is trouwens het verstandigste wat gèdaar. kan worden, want het valt sterk te betwijfelen of met de benoeming van den Mingreliër de rust in Bulgarije wel zoude wederkeeren. De Bulgaarsche uitgewekenen in Ru- menië, die onlangs besloten eene nieuwe Bulgaarsche omwenteling te beproeven, hebben dit voornemen laten varen, om dat de Russische regeering ongezind bleek geldelijken steun te verleenen. De hoofd leiders vertrokken daarop naar Rusland, om in het Russische leger dienst te nemen. Daarentegen zijn drie officieren, die deel hadden genomen aan het complot tegen vorst Alexander en gevlucht waren naar Turkije, teruggekeerd en hebben zich ter beschikking gesteld van de Bulgaar sche militaire autoriteiten. Men verwacht van hen belangrijke onthullingen. Te Cork kwamen voor eenige dagen vijftig mannen aan, die gedurende de laatste vier maanden in het graafschap Kerry gevat werden wegens verschillende jagrarische" misdrijven, en die nu daar terecht zullen staan. Zij werden op hun weg naar de ge vangenis door het parlementslid O'Con nor en een volksmenigte vergezeld, en luide toegejuicht. O'Connor en de Alder man John O'Brien hielden daarna toe spraken tot het volk, voornamelijk over het stelsel jpartijdige jury'st, dat door het hof te Cork gevolgd wordt. Op aandrang van de politie ging de menigte uiteen, maar O'Connor kondigde tegen morgen, Zondag, een volksvergade ring met betrekking tot dat onderwerp aan. De Fransche commissie voor de rege ling der grenzen tusschen China en Tong kin is weder door de onrustige bevol king der grenslanden aangevallen. Haar secretaris, haar tolk en vijf man van haar escorte zijn gedood. Het zal veel moeite kosten om orde en veiligheid aan de grenzen te handhaven, tenzij China ern stig daartoe de hand leent en het is de vraag of het daartoe in staat is, indien het dit werkelijk zou willen doen. Blijkens berichten breidt zich de be smettelijke longziekte onder het vee in de omstreken van Chicago meer en meer uit. Omstreeks 10,000 stuks rundvee te Chicago, Oi ten Lake, Hydeparc, Lakeview en Cicero zijn dientengevolge in verdach ten toestand. Omstreeks 160 runderen zijn te Chicago bezweken, terwijl om streeks een zelfde aantal wegens de ziekte is afgemaakt. Van overheidswege is de raad gegeven al het ziek en verdacht vee af te maken daaraan is echter tot heden geen gevolg gegeven. Daarentegen wordt ernstig ge waakt tegen het ter markt brengen van verdacht vee. Intusschen bebben de Sta ten Wisconsin, Jowa,Minnesota, Nebrasca, Colorado, Missouri, Kansas en Kentucky den invoer van vee uit Illinois verboden, tenzij door getuigschriften van een vee arts wordt bewezen, dat het in te voeren vee gezond is. De Directeur van het Postkantoor alhier maakt bekend, dat, op ZONDAG 5 DECEMBER e. k. het kantoor voor den dienst der Pakketpost zal geopend zijn, van af 7 ure s' morgens tot 5 ure s' avonds. De Directeur, C. SMITT. Amersfoort, 1 Dec. 1886. Woensdag, 8 December a.s. zal de Godsdienstoefening der Vrije Gerefor meerde Gemeente des namiddags half zes ure geleid worden door den Heer Roelofsen van Lunteren. B. v. L., beklaagd van oplichting ten nadeele van W. F. H. T., beiden alhier woonachtig, is door de arrondis- sements rechtbank te Utrecht veroor deeld tot één maand gevangenisstraf. Bij beschikking van den Minister van oorlog, is de le luitenant J. M. Brants van 'tie regiment veld-artillerie alhier, benoemd tot adjudant bij de al hier in garnizoen liggende II afdeeling van genoemd regiment. De le luitenant L. baion van Ho- gendorp, van het le regiment veld-art. uit Utrecht, is tijdelijk bij de II afdeeling van het regiment, alhier in garnizoen, gedetacheerd. Als lid der commissie van toezicht op en beheer van de gemeente-boekerij, is door Burgem. en Weth. benoemd Dr. J. H. Moll, rector van het Gymnasium en zulks ter vervulling der vacature ont staan door het nemen van ontslag door Mr. H. Croockewit Jr. Woensdagavond werd door H.H. Officieren der rijschool, aan de verdere alhier in garnizoen zijnde officieren, alsmede aan H.H. Officieren der d.d. schutterij en de leden der sociëteit aCon- cordia," in de groote zaal van sAmicitia" eene soirée a la Straus aangeboden. Ter Donderdagavond gehouden ver gadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken, werden de geloofsbrieven van de nieuw benoemde en herkozen leden onderzocht en in orde bevonden, en is diensvolgens tot hunne toelating besloten. De heer H. C. van Darn werd daarop geïnstalleerd. Door den heer S. H. van Gelder zal eerst na den 1. Januari 1887 zitting worden genomen. Tot voorzitter der Kamer is voor het jaar 1887 her benoemd de heer D. P. Hamers en tot vice-voorzitter de heer Jacq. Visser. Eergisterenavond is door de politie een persoon aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht, die blij kens het politieblad nog gevangenisstraf had te ondergaan. Gisterenavond te omstreeks 9 uur ontstond een felle binnenbrand in de werkplaats van den horlogemaker A. in de Zevenhuizen alhier, doordat men de onvoorzichtigheid had met een flesch benzine te dicht bij kunstlicht te komen. De werkplaats is geheel uitgebrand, ter wijl de heer A. met hevige brandwonden bereidwillig bij den Apotheker Kok werd ingenomen alwaar hem ten spoedigste door Dr. Morren geneeskundige hulp werd verleend. Overigens hadden geen persoon lijke ongelukkeu plaats en was de brand vrij spoedig door de buren en aanwezige politie onder leiding van den commissa ris van politie gebluscht. Utrecht. In de afgeloopen maand werden alhier 68 aangiften van besmet telijke ziekte gedaan, als: diphteritis 4, febris typhoidea 5, mazelen 8 en rood- vond 51, terwijl aan de laatste ziekte gedurende datzelfde tijdsverloop 2-4 per sonen overleden. In de jl. Donderdag gehouden zitting van den gemeenteraad alhier, bleek uit de daaromtrent gedane mededeeling dat voorde geldleening van f3.150.000, alsnog werd ingeschreven voor f 640.400, zoodat thans in het geheel is geplaatst f2.213.100 en er dus nog f936.900 ontbreekt, waaromtrent B. en W. te kennen gaven, eerlang een voorstel te zullen doen, waardoor ook dat bedrag zoude kunnen worden geplaatst. Verder kwam nog aan de orde een voorstel tot herziening van de regeling van het lager onderwijs en der verorde ning tot heffing en invordering der schoolgelden. Daar dit voorstel èn door de ingrijpende veranderingen èn het niet onbelangrijk verhoogen der schoolgelden welke daaraan ten grondslag liggen nog al stof tot discussie gaf, werden de alge- meene beschouwingen niet ten einde gebracht, doch verdaagd tot eene vol gende vergaderiug. Vcencndaal. Door onvoorzichtigheid, kwam ter Veenendaalsche Stoomspinnerij en Weverij, zekere Toon Geenhuizen met de hand tusschen een machine. De hand werd deerlijk gehavend. Dr. Berkhout verleende heelkundige hulp. Wanneer zal men toch eens voorzichtiger worden? Omtrent den diefstal in den trein van Ostende naar Verviers, waarvan wij in ons nummer van Woensdag melding maakten, kunnen wij nog de volgende bijzonderheden mededeelen De trein verliet Ostende ten 3.15 's nachts en kwam 's morgens ten 8.36 te Verviers. Daar werd de diefstal ont dekt. De vermiste waarde is ongeveer 1 millioen, en de wijze, waarop de dieven zijn te werk gegaan, doet aan een roman verhaal denken. De postzakken zijn allen vervaardigd van sterk linnen, met een loodje verzegeld, en die, waarin waarde, hebben bovendien voorzien van een blauw etiquet, opdat de beamten er nauwkeurig op zullen toezien. De deuren der wagens zijn met zware hangsloten voorzien en de wagens worden eerst te Verviers geopend, waar de post woidt overgeladen. De dieven hadden de sloten weten te openen en na den Jiefstal daarvoor andere, ongeveer van denzelfden vorm, in de plaats gehangen. De dieven zijn zeker medereizigers geweest, die den buit in hunne valiezen geborgen en aan een der tusschenstations den trein verlaten hebben. Er waren o. a. 40 pakketten diamanten uit New-York voor Warschau bij. De diefstal moet gepleegd zijn tusschen Ostende en Brussel, want de stationchef aldaar had wel gezien, dat er geen loodjes op de deuren der postrijtuigen waren, doch daar de sloten er aan waren, had hij geen kwaad vermoeden. Het Belgische gouvernement zal waar schijnlijk aansprakelijk worden gesteld voor dezen diefstal en de schade moeten vergoeden. Men veronderstelt dat de dieven En- gelschen zijn en te Brussel den trein hebben verlaten. Ten minste drie kaartjes naar Mallines zijn te Ostende afgegeven doch niet aldaar opgehaald. De politie doet alle pogingen om de dieven te vat ten, doch tot heden te vergeefs. Twee Amerikanen zijn te Brussel gearresteerd, doch konden bewijzen waar zij op den tijd, dat de diefstal plaats greep waren, en moesten dus weder vrijgelaten worden. Een dergelijke diefstal van 909,000 frs. had in April plaats op de lijn Londen- Dover. Vorstelijk geschenk. De burgemeester van Madrid deelde dezer dagen koningin Christina van Spanje mede, dat den twintigsten dezer maand de duizendste jongen geboren was, die men den naarn des konings had gegeven, gerekend van het oogenblik dat de vorige koning oveileed. De vorstin was door dit bewijs van de gehechtheid van het volk aan het koninklijk huis. zeer geroerd, en stuurde den duizendste, het zoontje van een kastenmaker een fraai geschenk, benevens een spaarbankboekje, waarop een flink bedrag was ingeschreven. De koningin had in dat boekje gezet: aVoor den duizendste, van eene vrouw die door twee Alfonso's gelukkig werd.' Eene vermakelijke wijze, om een door trapten dief tot bekentenis te brengen, komt in de Grondwet, een Amerikaansch blad, voor. Er werd een gouden horloge gestolen uit de kamer van Annie Shanly, eene wollenaaister, in no. 51 Oost Negende straat, te New-York. De politie nam een zekeren John Mc Lauglin, die als knecht in het huis werkt, op vermoeden gevan gen. Maar hij ontkende alles en hield stout zijne onschuld staande. Op weg naar de gevangenis vertelde de politie agent, die hem daarheen bracht, dat men soms wel onschuldige personen moest gevangen nemen, en dat eens iemand zijne onschuld bewees door te vertellen waar het gestolene te vinden zou zijn, hetgeen hem in een droom was geopenbaard. Eenige uren nadat de verdachte in de gevangenis was opgesloten, gaf hij den cipier een briefje, geadresseerd aan miss Shanly, waarop geschreven stond: ïlk droomde van daag over uw horloge. Ik droomde, dat ik het een uwer kostgan gers in den kelder zag verbergen achter den haard op een der balken onder den keukenvloer. Als gij de planken daar oplicht en mijn droom uitkomt, dan zult gij daar het hui loge vinder,." Wat de verdachte verlangde, gebeurde en het horloge werd op de beschreven plaats gevonden, maar zijne verwachte invrijheidstelling volgde niet, daar men nu meer dan ooit van zijne schuld over tuigd was. Het volgende koddige voorval wordt door de Augsburger Poslzeitvng gemeld nEen boer komt bij een jong arts te Munchen met vreeselijke kiespijn. De esculaap beveelt hem bloedzuigers aan hij wikkelt zulk een diertje in een stuk papier en brengt de kop aan het tand- vleesch, De boer voelde geen beet en de dokter dacht niet anders of de boer had het dier ingeslikt. De boer keerde naar huis terug voelde spoedig vreeselijke pijn in de maag. De dorpsdokters gaven hem iets in, om het dier, dat zij in de maag des boers waanden, kwijt te raken, doch te vergeefs, en wanhopig ging de man naar Munchen terug. En daar bleek'? Dat de bloedzuiger tusschen zijn kleeren was gevallen en tusschen het lichaam van den boer en zijn hemd zat. De man had niet gemerkt of het bloedzuigende beestje in- of uitwendig van zijn maag aan het werk was Niet lang geleden kwamen, zooals een Weer.er blad verhaalt, twee voornaam gekleede heerenin een der eerste restaurants van Parijs, en bestelden daar een uitstekend dejeuner. Toen het op betalen aankwam ontwik kelde zich tusschen de heeren een woor denstrijd wie de gastheer was geweest eindelijk haalde een hunner eene porte feuille, gevuld met bankbilletten, voor den dag, en betaalde den bediende. Dezen was de massa bankbilletten opgevallen, en gelastte een jongen de twee heeren, die hij voor »verdachte lui" hield, heimelijk te volgen. In 't hotel waar beide heeren logeerden, vernam dejongen, dat de nverdachte lui" grootvorst Alexis van Rusland, en de hertog van Aosta waren. De Engelsche bladen vertellen het volgende van den Duitschen keizer »Eenigen tijd geleden ontmoette de keizer iemand van zijn gevolg, die om zijn vilten hoed een krans van Edelweisz (het bekende fraaie plantje der Alpen) droeg. De keizer bezichtigde het plantje en zeide lachend»Dit plantje herinnert mij een der weinige onvervulde wenschen mijns levens. Sedert mijne jeugd wenschte ik het Edelweisz zelf te plukken, maar nooit besteeg ik de bergen zoo hoog, om het aan te treffen, en nu doe ik dergelijke uitstapjes niet meer." Een millioenenjuffer in 't klein. In de maand Augustus vestigde zich te Freiburg, eene zeer mooie en beschaafde jonge dame, die zich juffrouw Von Schro der noemde en op grooten voet leefde. Zij deed, gevolgd door een lakei, tochtjes door de stad en de omgeving, kocht een rijtuig met fraaie paarden, die zij zelve mende, haar woning was prachtig gerneu- beleerd, en zij maakte aanstalten om wel dra in het huwelijk te treden, met een jongen man van deftige familie, die haar hand had gevraagd. Spoedig liep het gerucht, dat de juffer millioenen rijk was, en dit praatje werd nog in de hand gewerkt, toen zij in on derhandeling trad over den aankoop van een prachtige buitenplaats, waarvan echter niets kwam. Onlangs viel de dame op een rijtoertje van haar paard en moest zich, om beter verzorgd te worden, in een hospitaal be geven. Men vatte daar argwaan tegen haar op; de politie kwam dit ter oore en de juffer weid gearresteerd. Het bleek dat zij Marie Hormuth heette en uit Heidelberg afkomstig was, waar haar overleden vader handelaar in steen kolen is geweest. Zij is eerst twintig jaar oud, maar komt toch reeds sedert gerui- men tijd door bedrog aan den kost. De aanstaande echtgenoot, een hoogst fatsoenlijk man, wordt door iedereen be klaagd, dat hij zoo door eene bedriegster is gefopt. Tot overmaat van smart zal hij waarschijnlijk aansprakelijk worden gesteld voor het betalen der schulden van de juffer. Toen Vrijdagavond jl. de tuinier YV. Schmeitz te Broek-Sittard van zijn akker huiswaarts keerde, bemerkte hij dat zijn hond, heftig blaffende, de woonkamer rondliep en nu en dan voor een oude kleederkast staan bleef. S. onraad ver moedende, wapende zich met een mest vork, opende de kast eri ontwaarde daarin een vos, doodbedaard in een hoekje zit tend. Reintje was overdag in een koren-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 5