NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad UTRECHT EN GELDERLAND. N. 98. Woensdag 8 December 1886. Vijftiende Jaargang. abonnementsprijs: advertentien: BINNENLAND. F euillet on. THEA. AMERSFOORTSCHE CODRANT. VOOR Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken en berichten intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Van 16 regels 0,40 iedere regel meer B Cent. Advertentien viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De gezondheidstoestand des Konings is, volgens den residentie-briefschrijver van het Z. D., beter dan die in gerui- men tijd was. De nierverschijnselen heb ben geheel opgehouden. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Ged. Staten der provin ciën medegedeeld, dat uit een onderhoud met de inspecteurs van het lager onder wijs aan hem gebleken is, dat bij het schooltoezicht geen genoegzame zekerheid bestaat, dat de gemeentebesturen tusschen 1 Jan. 1887 en 1 Jan. 1890 maatregelen zullen nemen ter geleidelijke vermeerde ring van het aantal onderwijzers, tot hetvolle, bij de wet gevorderde getal. Indien die verwachting, waartoe de ondervinding, in de laatste jaren opge daan, aanleiding gegeven heeft, gegrond blijkt te zijn, dan zal na 1 Januari 1887 van de vruchten der opleiding van onder wijzers niet genoegzaam partij getrokken worden, en zullen niet alleen velen, die in het bezit eener akte van bekwaamheid zijn of komen, te vergeefs naar plaatsing zoeken, maar tal van personen zich aan het onderwijs onttrekken. Het gevolg daarvan zal zijn, dat tegen 1 Januari 1890 het aantal onderwijzers, noodig om aan het voorschrift der wet uitvoering te geven, niet voldoende wezen zal. Naar aanleiding van deze beschouwin gen zijn Gedep. Staten uitgenoodigd eenige vragen te beantwoorden. Door den heer A. Verheul zijn aan de gemeente Rotterdam ten geschenke aangeboden de vaandels van de Rotter- damsche vrijwilligers der marine in 1831. Dit geschenk is door den Raad in dank aanvaard. De Nederl. Industrieel bevat eenige bijzonderheden omtrent eene uitvinding, die in de jongst verloopen maanden in Noord-Amerika bijzonder de aandacht heeft getrokken, n.l. den «peacemaker* van prof. Tuck, een torpedoboot, die zich in alle richtingen boven en onder water kan bewegen en in een oogwenk torpe do's onder het grootste schip brengen en deze door electricieteit hun vernielings werk laten aanvangen. De prijs van zulk een boot zou f 40.000 zijn. Zondag zijn te 's-llage aangekomen eenige hooge Japansche autoriteiten. Zij hebben intrek genomen in het Hotel des Indes en werden bij hunne aankomst aan het Ilollandsche station ontvangen door den gezant van Japan aan ons hof. Bij al de reeds bestaande moeie- lijkheden, waartoe de ligging van Hee renveen in drie gemeenten onophoudelijk aanleiding geeft, kan het toch ook zijn aardigheden opleveren bij feestvieringen. In Haskerland was te Heerenveen in dat gedeelte der plaats Sint Nicolaas ge steld op Zaterdag, in Engwirden was geen andere dag aangewezen, dus: op Zondag, en Schoterland besloot het op Maandag te vieren. De Heerenveeners konden dit jaar alzoo drie achtereenvolgende dagen het Sint Nicolaasfeest genieten. Gisteren werd aan de betrokken personen de uitspraak der Alg. Synode beteekend, waarbij het verzoek der ge- schorschte kerkeraadsleden te Amsterdam om revisie van het tegen hen door de Synodus Contracta gewezen vonnis afge wezen en dat vonnis ten volle bevestigd is. Zij zijn mitsdien ontzet van de ker kelijke bedieningen en ambten, door hen in de Nederl. Herv. Kerk en de Neder- duitsche Herv. gemeente te Amsterdam bekleed, en voor onbepaalden tijd ver vallen van de bevoegdheid tot het uit oefenen van de kerkelijke rechten en het aanvaarden van kerkelijke bedieningen. In het buitengewoon nommer van De Kerk. Ct., dat gisterenavond verscheen, is het vonnis in extenso opgenomen, en daarbij gevoegd een manifest van de Synode, naar aanleiding van die uitspraak uitgevaardigd en gericht tot de kerke raden en leden der Nederl. Herv. Kerk. Geen appèl of aanvraag om revisie van dit vonnis is mogelijk. In hoogsten aan leg is thans de zaak definitief beslist. Na afloop van de behandeling van deze zaak, is de Synode laadsleden Donderdag uiteengeaan. De kruitfabriek bij Muiden zal waarschijnlijk nog deze maand in wer king komen. De Nederlandsehe Schaatsenrijders- bond, opgericht 1882, en onder het be stuur staande van de h.h. M. J. Waller te Amsterdam, voorzitter, mr. S. Sal- verda te Leeuwarden, vice-voorzitter, mr. J. van Buttingha Wichers te Leiden, 1. secretaris, baron de Salis te Amsterdam, 2. secretaris, H. KolfT te Rotterdam, pen ningmeester, mr. M. M. van Heioma te Heerenveen, en H. J. Diephuis te Gro ningen, heeft het volgende programma bekend gemaakt voor de internationale wedstrijden op schaatsen, te houden ir. den winter van 18861887, op een nader te bepalen dag te Slikkerveer, bij Rot terdam De wedstrijd vangt aan ten 10 ure 's morgens. De bepalingen van het pro gramma zijn: 1. meesterschap van Neder land op 1609 meter. Eerste prijs f600, een diploma en eene gouden medaille; tweede prijs f300 en een diplomaderde prijs f60 en een diploma; vierde prijs f30 en een diploma. II. Meesterschap van Nederland voor heeren liefhebbers, op 1600 meter. Eerste prijs een gouden medaille. Tweede prijs eene zilveren medaille. Derde prijs eene bronzen medaille. Vierde prijs een diploma. Als liefhebbers worden niet beschouwd 1. Zij, die ooit in een openbaren wed strijd om geld, hetzij als prijs, inzet of inleggeld, gereden hebben. 2. Zij, die van af 31 Maart 1886 ooit, voor zoover hun bekend, met of tegen een beroepsrijder om eenigen prijs ge reden hebben. 3. Zij, die ooit, om eenig geldelijk voordeel, in de uitoefening der athletiek onderricht gegeven, die uitgeoefend of daarbij als helpers gefungeerd hebben. Rechters zijri de hh. mr. S. Salverda, tevens starter, mr. J. van Buttingha Wichers, tevens tijdopnemer, baron de Salis, tevens tijdopnemer. Tot halte-chef te Stroe (gem. Bar- neveld) is benoemd de heer A. Oerle- mans, thans assistent te Asselt; te Asselt, mede aan den Oosterspoorweg, de heer Klaassen vroeger te Klarenbeek. Een Leidenaar had reeds lang het voornemen zijne werkzaamheden voor een dag aan kant te zetten om te Haar lemmermeer te komen jagen. Hij had daartoe 's morgens om 5 uren Leiden verlaten en was om 7 uren te Haarlem mermeer afgestapt bij den boer, waar hij zijn hartstocht zou bot vieren. Na zich met een warmen kop koffie geres taureerd te hebben, bemerkte! hij dat hij zijn geweer te Leiden had ach tergelaten. Zondagmorgen gingen vier perso nen uit 's Hertogenbosch naar buiten om ganzen en ander gevogelte te schieten. Op den dijk onder Berlicum gekomen, stond één hunner, H. R., oud 18 jaar, met het geweer vaardig om te schieten, toen door een onbekende oorzaak het geweer afging en éen van het viertal, P. F., een huisvader met kinderen, in de zijde trof, zoodat hij ter aarde stortte en weinige minuten daarna overleed. Een werkman, die voorgaf polder werker te zijn en werk te zullen krijgen bij het omleggen van een gedeelte Oos- terspoor bij Weesp, verzocht en verkreeg aldaar bij zekeren De J. kost en inwo ning, doch maakte zich reeds den vol genden dag ongemerkt uit de voeten, terwijl hij al het in eene kast aanwezige geld benevens een horloge medenam. Alle nasporingen der politie bleven tot heden vruchteloos. Bij 't afbreken eener oude kerk in de gemeente Stratum is op eene diepte van 1 Va meter onder den grond een hardsteenen doopvont met voetstuk ge vonden, waarvan het bekken vier in den steen gebeeldhouwde koppen draagt, Het voorwerp schijnt van zeei oude dagtee- kening te zijri. Men schrijft uit Eist (Utrecht) aan de Amsterdammer: Van het tabaksge was is alhier het aard-en zandgoed reeds grootendeels afgeleverd en ook elders is men daarmee druk bezig. Alléén van de Plantage Willem III alhier werden dit jaar circa 130,000 halve kilo's naar Wa- geningen gezonden. De tabak is uitmun tend, licht van soort en van goede qua- liteit; de planters klagen echter over het algemeen, dal ze te weinig ponden be komen, gerekend naar andere jaren. Vooral is dit het geval op de Veluwe, te Rhenen, Eist en Amerongen. - Naar aanleiding van eene aan den Minister van Oorlog gedane vraag is door hem bepaald, dat minderjarige weezen, die toevertrouwd zijn aan de zorgen van regenten van gestichten van liefdadigheid, tot het aangaan van eene koloniale mi litaire verbintenis mogen worden toege laten, als door hen is overgelegd een bewijs van toestemming van die regen ten, en dat daartoe niet noodig is zoo danig bewijs van een door den laatst overgebleven der ouders of door den kantonrechter benoemden voogd. De heer Anemaet heeft een open brief tot den Minister van Buitenlandsche Zaken gericht, waarin hij het weinig afdoende aantoont van de verdediging door dezen Minister van 't diplomatiek beleid tegenover den loop, dien de suiker- quaestie in Frankrijk neemt. De heer Anemaet geeft daartoe de lange voorge schiedenis van het dezen zomer daar behandeld# ontwerp, een voorgeschiedenis die niet geheim was en die aan onze diplomaten aanleiding had moeten geven, de openbare meening voor te lichten. Hij houdt vol, dat zij dat heeft verzuimd. Omtrent het overgaan van het be zit van het huisje van Czaar Peter de Groote te Zaandam wordt thans gemeld, dat daarbij geen sprake was van verkoop. Z. M. heeft het den |Russischen Keizer afgestaan. Men schrijft aan de L. Ct.«De mollen werken nog te veel en zoolang ze dat doen krijgen we nog geen winter, merken de boeren aan. Hedennacht had de vorst voor het eerst blommetjes op de glazen, ijs in de sloten en singel- grachten gemaakt, maar het veld was zoo wit als een laken. Dat houdt niet aan, beweerden de tuinders, want het heeft ruig gevroren, de lucht is nog te waterig, en dat kon wel op sneeuw uit draaien. De wind was sedert gisteren naar het zuiden gekrompen. Daarover hadden de schippers in de vroegte van heden hunne beschouwing: «krimpende winden en uitloopende vrouwen, die kan je niet vertrouwen." Rauw weer, man j Sneeuw of regen en de eenden gingen gisteren ook al zoo te keer! Heb je wel gezien hoe het maantje gisterenavond in een nest zat? Dat is mis. Hij lag waarempel heelemaal op zijn rug, merkt een ander aan, en als hij dat doet, zijn we nog niet van het vuile weer af. Welk een hemelsbreed verschil, zulke «uit de lucht gegrepen" weersvoorspel- Roman van KARL HEIGEL. 24) «Omdat ze aan het tooneel is geweest! Wat is dat onbillijk." Hildegarde, Sara's moeder, kon niet nalaten eens te lachen. «Daarom nu juist niet. Onze verhouding tegenover mevrouw Nilson alleen weerlegt die zienswijze reeds. Die dame is ook aan het too neel. «O, maar mevrouw Nilson is, zooals Jöuszon ieder oogenblik met een eed zal bevestigen, Zwedens grootste drama tische kunstenares, Die arme Thea is lang niet zoo gelukkig." «Die arme Thea is gelukkiger dan zij mogelijk verdient, dat zij in jou en in je vader na al het gebeurde nog voor spraak vindt. Kind, al ben ik nog zoo blij, dat die enkele eigenaardige schaduwen die iedere groote stad afwerpt, je onbe kend zijn, geloof ik toch, da* je oud genoeg bent om in te zien waarom Thea geen vriendin voor je kan zijn." Een vluchtige blos toog over het ge laat van het meisje. «Mijn God," gaf zij in verwarring ten antwoord, «als ik haar voor zoo slecht moet houden als men zegt dan begrijp ik niet, waarom papa haar in 't geheel herwaarts heeft doen komen." Thans was het de beurt van Sara's moeder om verlegen te zijn. Het jonge meisje had een punt aangeroerd, dat haar moeder zelve menigmaal met zorg had vervuld. «Het «on dit," hernam ze, «heeft, als altijd, ook hier overdreven. Wie een mensch wil verbeteren moet hem niet uit zijn omgeving bannen. Bovendien dacht papa aan Thea's broeder." «O, en daarin had hij gelijk," vie Sara haar levendig in de reden. «Menheer Freiberg is een edel mensch." «Luister eens. Menheer Freiberg is nog veel te jong dan dat een jong meisje met zulk een geestdrift over hem mag| spreken." «Menheer Freiberg is in vergelijking met al mijn neven en bekenden zoo ge leerd, zoo bedaard, zoo verstandig, dat ik hem reeds vier jaar geleden als een man van rijper leeftijd beschouwde. En hebt u zelve hem niet tegenover papa zoo warm en zoo wélsprekend verdedigd En verdient hij ons medegevoel niet Ik kan mij voorstellen hoezeer hij op dien onzaligen avond in den schouwburg, waarover ik, meer dan mij lief was, heb moeten hooren, moet hebben ge leden I En hij was altijd reeds zoo onge lukkig." «Ongelukkig hoe dat?" «Och, dat meende ik maar zóó. Hij is zoo fijngevoelig." «Spaar zijn gevoel derhalve en ver mijdt zijn zuster niet maar zoek haar ook niet op. Dat is zijn eigen verlangen. Als ze eens dezer dagen hier komen, zal ik ze, om alle praatjes te voorkomen, hier inviteeren, maar dan zal ik er meer menschen bijvragen. Dan heb je gelegen heid haar te zien en te spreken. Hoe je verhouding onderling voor het vervolg zal worden, bepalen je ouders en de tijd." Daarmee meende Hildegarde dat moei lijke punt voldoende tot klaarheid te hebben gebrachtze ging thans tot een ander onderwerp van gesprek over. Den avond daarop kwamen de reizi gers met de stoomboot uit Gothenburg te Wisborg aan. Aan de aanlegplaats werden ze ontvangen door Swan Junszon, die zijn vreugde over het wederzien van Waldemar evenzoomin als zijn verlegen heid tegenover diens hem tot nog toe niet persoonlijk bekende, maar toch ook niet volkomen onbekende zuster verheelde. Wellicht zou de jonge man nog verlegener zijn geweest en zou hij zijn duitsch geheel hebben vergeten als hij de jongste lotgevallen van Thea had geweten. Nadat Swan, die er door een zwaren, vollen baard zooals in de boeken staat als een echte Noorman uitzag, maar die dezelfde eenvoudige, goedhartige mensch was, van voorheen, een arbeider met de zorg voor de bagage had belast, voerde hij zijn vriend naar diens nieuwe woning. Het huis, een roodgeverfd houten ge bouw, lag onder een partij oude boomen op tien minuten afstands van de ijzer gieterij. De eerste verdieping werd door Swan en zijn bloedverwante, juffrouw Lundquist, die in haar nationale kleeder dracht oud en grijs was geworden, be woond. Swan was thans «technisch directeur" van de Wisborger ijzergieterij, maar leefde nog steeds als de beschei- denste ongetrouwde heer. Broeder en zuster Freiberg zouden de verdieping gelijkvloers bewonen. Reeds op hetzelfde oogenblik dat zij het huis binnentrad, deed de geur dei- dennentakken, waarmee de vloer was be dekt Thea eigenaardig aan. In het ruime, maar lage, geheel met hout beschoten vertrek, heerschte reeds eenigszins sche mering. Thea keek bijna met een angstig gevoel om zich heen daar viel haar oog op een vaas met bloemen. Een bouquet veldbloemen zou Thea's aandacht in haar vroegere woning in de schouwburgstraat bezwaarlijk hebben kunnen trekken, doch hier snelde zij er met een gevoel van innige vreugde heen en riep op oprechten toon uit «Och, wat zijn dat jmooie bloemen I Zijn die van u?" «Ik ik heb mij inderdaad ver oorloofd," stotterde Swan. »U zult zeker wel gewoon zijn heel wat mooier bloe men ten geschenke te krijgen, doch deze zijn op het mooiste punt van- den ge- heelen omtrek, op den Odiusval, geplukt, en dus meende ik Hij maakte den zin niet af zoozeer was hij getroffen door het vuur, dat op dat oogenblik in Thea's donkere oogen fonkelde. Spoedig echter verborgen de zware wim pers dit, «Ik dank u wel zeer, dat ge ntijn broer zoo hartelijk ontvangt," zei ze. «O, dat heeft niets te beteekenen," hernam Swan, die niet goed wist of hij den bediende, die door een uitnoodiging van Hildegarde om op het eiland te komen, aan het gesprek een einde maakte, verwenschen of zegenen moest. Aan den eenen kant had hij deij eersten avond maar al te graag met Waldernar en met diens zuster alleen door gebrachtaan den anderen kant was het

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1