Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. lingen, of de officiëele, meteorologische waarnemingen binnenskamers! Bij de practische oefeningen der dd. schutterijen in 1886, waar die onder leiding van officieren van het leger heb ben plaats gehad, is gebleken, dat bij vele corpsen de oefeningen niet werden ingehaald, als die wegens ongunstig weder moesten worden uitgesteld. Naar aanleiding hiervan zijn de com missarissen des IConings door den minis ter van binnenlandsche zaken uitgenoo- digd om te bevorderen, dat oefeningen van de dd. schutterij, waar die op eenigerlei wijze op den bepaalden dag niet konden plaats hebben, zoo eenigszins mogelijk, op een anderen dag te doen houden. Blijkens het bij de Kamer inge diend wetsontwerp tot regeling der ont vangsten en uitgaven van het Pensioen fonds voor Burgerlijke Ambtenaren over het jaar 1887, worden de uitgaven van dat fonds over dat jaar begroot op een bedrag van f 1,786,400. Het aantal der tot het fonds behoo- rende ambtenaren bedroeg op 1 Januari 1886 14820 met een gezamenlijken grond slag van f15,244,319. Het kapitaal van het fonds bestond op 13 Aug. inf 30,279,000 2Vj pets., f4,306,920 3 pets. en f4,167,600 3'/, pets. De rente daarvan en van de inschrij vingen, die nog uit de middelen van 1886 en voorts uit die van 1887 kunnen wor den aangekocht, worden geraamd op f 1,080,000. De vermoedelijke inkomsten over 1887 zullen mitsdien bedragena. batig saldo der rekening van 1886 f20,000; b. bij dragen voor pensioen f685,000; c. ren ten f 1,080,000; d. subsidie lager onder wijs f1500, te zamen f 1,786,500. De Porte heeft zich nn tot de Groote Mogendheden gewend met het verzoek, door onderlinge bespreking de Bulgaar- sche aangelegenheden voor goed te re gelen. 't Is wel wat laat, maar beter laat dan nooit. De Bulgaarsche deputatie is intusschen reeds op weg naar Weenen om van daar uit de hoven te Berlijn en Petersburg en waarschijnlijk ook te Lon den te bezoeken. In Weenen wacht haar een vriendelijke ontvangst, maar of dit in Petersburg ook het geval zal zijn mee- nen wij te mogen betwijfelen. Frankrijk is op 't oogenblik weder ministerloos. Door president Grévy werd nog niemand tot het vormen van een nieuw Kabinet gekozen. Wel worden na men genoemd aan wien waarschijnlijk zulks zal worden opgedragen n.l. Floquet, Clémenceau, Ferry, Brisson en Devès. Eerstgenoemde moet de meeste kans hebben en ook geneigd zijn de taak op zich te nemen. De Engelsche regeering heeft besloten de wet in Ierland met alle gestrengheid toe te passen, met andere woorden, met de zoo onpraktisch gebleken dwangmid delen voort te gaan. Dat nu weder on telbare agrarische misdaden zijn te ver wachten is zoo goed als zeker. Opstootjes, waaronder velen met bloedigen afloop, zijn aan de orde van den dag. De Londensche Socialisten besloten, in een dezer dagen gehouden vergadering, om de Iersche beweging tegen de grond eigenaren en de regeering met al hun krachten te ondersteunen. Von Moltke, gewoonlijk geen drukke spreker, verdedigde in den Rijksdag met alle kracht het voorstel der regeering tot uitbreiding van het leger. Zijne rede werd luide toegejuicht. De Prins-Regent van Beieren bracht, als contra-beleefdheid voor des Keizers bezoek aan München, een bezoek aan het Berlijnsche hof. De President der Amerikaansche Unie heeft eene boodschap tot het Congres ge- hem nog nimmer zoo zwaar gevallen voor 't geen hij wilde zeggen de Duitsche uitdrukking te vinden. Het gezelschap op de villa was door de afwezigheid van den heer des huizes, die zich, op Swan vertrouwende, tot dezen zomer uitsluitend nan zijn zaken in Duitsch- land wilde wijden, minder talrijk en luid ruchtig dan een gezelschap onder zijn voorzitterschap gemeenlijk was. Daarom was het gesprek echter volstrekt niet minder levendig en opwekkend. Zwedens grootstedramatische kunstenares, mevrouw Nilson, die men voor de kloeke vrouw van den burgemeester van een klein landstadje had kunnen houden, was met dezelfde stoomboot als Freiberg en zijn zuster gekomen. Zij sprak vloeiend Duitsch en gaf, zonder dat ze zich daarbij op den voorgrond stelde, aan het opgewekte ge sprek door een overvloed van puntige en fijne opmerkingen kleur en beteekenis. In het gezelschap bevond zich een geleerd professor uit Upsala, de geniale toon kunstenaar Söderström, voorts de ambte naren, die in dienst waren van Wohlge- mut, van den man, die met vorstelijke mildheid, doch tevens met meer geluk dan menig vorst een kring uitstekende menschen om zich heen wist te verza melen dan de huisgeestelijke, de rent meester van het landgoed, benevens de richt, waarin gezegd wordt, dat ofschoon de handeling van de overheid in Canada jegens de Amerikaansche visschers strek ken kon om de vriendschappelijke betrek kingen tusschen de beide landen in gevaar te brengen, de President toch hoopt, dat de onderhandelingen met En geland weldra tot eene bevredigende regeling der visscherij-quaestie zullen lei den. De regeering, de bescherming van den letterkundigen eigendom willende be gunstigen, is toegetreden tot de overeen komst van Bern. De regeering beveelt de afschaffing der inkomende rechten op vreemde kunst werken aan. De ontvangsten der schatkist wijzen een groot overschot boven de uitgaven aan. Dit maakt een ar.dere verdeeling der lasten noodig, maar het is niet wen- schelijk veranderingen te brengen in de tegenwoordige staatkunde, die daarop rust, dat de inkomende rechten de hoofd bron zijn van de inkomsten. De President beveelt opnieuw het schorsen der zilveraanmunting aan en zet daaraan klem bij door eene toespeling op de vermeerdering van den gouduit- voer. Volgens het rapport van den secretaris der schatkist bedroegen de inkomsten van het dienstjaar, eindigende den 30 Juni, 336,439,727 dollar, en de uitgaven 242,484,138 dollar. Uit hetgeen gedurende het loopende dienstjaar ontvangen is, mag men af leiden, dat dit jaar de inkomsten de uit gaven met 90 millioen zullen te boven gaan. Zondag 12 December wordt de dienst in de Remonstrantsche kerk waar genomen door Ds. M. RUTGERS VAN DER LOEFF, predikant te Almelo. Hedenavond zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gem. ten half zes ure geleid worden door den heer Roe- lofsen van Lunteren, en Zondag e.k. zal des voorm. half tien en des nam. vijf uur in diezelfde gemeente optreden den heer Vaarties van Dordrecht. In de plaats van den heer G. van der Vliet, die bedankt heeft, is onze stadgenoot de luitenant Metelerkamp tot bestuurslid der harddraverij en renver- eeniging gekozen. Na lang debat werd verworpen een verzoek der Amsterdam- sche Sportclub, om f500 subsidie als prijs voor wedrennen, eventueel den vol genden zomer te Bussum te houden. Zaterdagavond vierde de rederijkers kamer «Ontwikkeling", in de localen van den heer J. v. d. Wihie, haar twaalfde jaarfeest, in eene zeer gezellige bijeen komst met dames. Door de werkende leden werden eenige pittige stukken zeer verdienstelijk voorgedragen, en een zeer geanimeerd bal besloot een avond die bij velen der gëintroduceerden lang in aangename herinnering zal voortleven. Een zevental personen meldde zich bij deze gelegenheid aan met het verzoek om als lid der kamer te worden toegelaten. Vrolyk ging het er gisteren aan de R. K. Jongensscholen toe. En geen wonder! De nationale driekleur was niet zonder reden aan beide kanten van het gebouw ontplooid. Hier binnen werd recht feest gevierd. De altijd ijverige en offervaardige commissie had als naar ge- gewoonte, aan de ruim 400 leerlingen dier bloeiende inrichting een waardig St. Nicolaasfeest bereid. Overvloedig werd hun door dames, welke zich hiertoe bereid hadden ver klaard, chocolade en koek rondgedeeld. Keurig uitgevoerde liederen, afgewisseld door Fransche en Hollandsche voordrach ten, welke een ieders bewondering af dwongen droegen niet weinig bij tot opluistering van dit kinderfeest. Dat de gouvernantes van de kinderen en einde lijk Swan met zijn collega's, de technici en de hoogere ambtenaren aan de ijzer gieterij. Thea, die de omstandigheid dat men haar thans mooi noemde, alleen aan de natuur doch niet aan de kunst had te danken, zette bij het hooren van de soort van gesprekken, als daar gewoon lijk in huis werden gevoerd, groote oogen op. Nog geheel vervuld met de overwel digende indrukken van haar reis door een wonderland, door de hartelijke ont vangst van de vrouw des huizes en haar dochter verrast, had zij voor al wat goed was, wat schoon was, een geopend oor en oog. Zij schaamde zich, dat zij bij dien vroolijken kout, bij die prettige wrijving van gedachten stom en stil moest zitten kijken. In den kring harer vroegere beroepsgenooten had zij steeds geestig en pikant geheeten. »Och, 't is waar dat in 't land der blinden éénoog koning is," dacht ze. Aan tafel kreeg Thea was het toe vallig of opzettelyk? een plaats tus schen twee heeren, wier Duitsch zich tot een «Jawel, zoo!" en «Dank u!" bepaalde. Daardoor ontging zij het ge vaar van op vragen te moeten antwoor den, die haar in 't nauw hadden kunnen brengen en dewijl de wakkere Zweden Commissie met de ZEerw. H.H. Pastoors aan 't hoofd de vreugde der spes patriae door hare tegenwoordigheid verhoogde, be hoeft voor hen, die weten hoe de belangen der katholieke jeugd haar ter harte gaan geen vermelding. Ook de overige geestelijken der beide parochiën waren met andere notabele katholieken, waaronder een tiental dames, gekomen om van de feestvreugde getui gen te zijn. Een woord van dank aan de School commissie die der kinderen dit feest be reidde! Hulde aan de dames, welke zich op eene zoo flinke wijze van hare taak hebben gekweten! Dank aan het onder wijzend personeel en aan allen, die door hunne aanwezigheid belangstelling toonden Dank vooral ook aan den ijverigen directeur, den heer G. J. Ribberink, die geen moeite ontzien heeft om het wel slagen van dit feest te bevorderen en onder wiens leiding het katholiek onder wijs alhier zoo bloeit. Dat de Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin, op den Huize «Zandbergen,juistomdat zij zich de verpleging van Weezen ten taak stelt, zich eene plaats veroverd heeft in de harten van honderde stadgenooten en environsbewoners is bij meer dan eene gelegenheid reed» duidelijk gebleken. Wij, die ons zoo gaarne tot die hon derden gerekend zien, verblijden ons in de lofwaardige poging der Tooneelver- eeniging Oefening baart Kunst" die, om deze inrichting finantieel te steunen, voornemens is op Woensdag 29 Decem ber a. s. eene openbare uitvoering te ge ven in het Koffiehuis de Valk. Gaarne maken wij daarvan nu reeds melding en deelen daarbij mee, dat in den loop dezer maand een paar harer leden den ingezetenen eene lijst zullen presenteeren, tot bijwoning dier uitvoe ring. Misschien zijn sommigen, die gewoon zijn de uitvoeringen van beroemde ar- tisten bij te wonen, niet voornemens aan Oefening baart Kunst de eer van hunne tegenwoordigheid te verleenen, daar zij nog jong en van geringe kracht is. Jam mer want hierdoor zou het weezen- belang indirect benadeeld worden. Hierom zal op de lijst die gepresen teerd zal worden, tevens gelegenheid zijn, om voor eene gift inteschrijven. Wij ver zoeken ieder dringend de poging van genoemde Tooneelvereeniging te steunen, door óf de uitvoering bij te wonen, óf zijn naam voor eenig bedrag op de lijst te stellen. In ieder geval komt dit den weezen van Zandbergen ten goede. De Heer J. W. Wentzel, photograaf alhier, heeft een tweetal, photographische afbeeldingen vervaardigd van de onlangs herstelde Koppelp'oort alhier. De eene geeft het gezicht van buiten de stad, de andere van binnen. Beiden zijn duidelijk en fraai uitgevoerd. Gisteren is in een slaapstede alhier een persoon door de politie aangehouden, die met de justitie nog iets had af te rekenen. Hij werd naar het huis van bewaring overgebracht. Hedenmorgen, ongeveer 11 uur mocht de brievenbesteller N. Wolfswin kel de voldoening smaken een aardigen 6-jarigen knaap het leven te redden. Bezig zijnde om zijn pet, die door den hevigen wind in den Weverssingel was gewaaid, op te visschen, geraakte hij zelve te water. Gelukkig werd dit door bovengenoemden ijverigen facteur be merkt, die onmiddellijk alles in het werk stelde om den knaap op het drooge te brengen, waarin hij, na hem onder den stijger te hebben uitgehaald, gelukkig mocht slagen. GEVONDEN OP OEN OPENBAREN WEG 2 nickel armbandjes. 1 zwart koralen oorbel. 1 overschoentje. het woord door een vriendelijk gebaren spel vervingen en als 't ware met elkan der in de zorg voor de lichamelijke voe ding hunner tafelgenoote wedijverden, wisten die drie menschen elkander uit muntend bezig te houden, Daarop echter lokte de heerlijke avond allen naar buiten. Toen het gezelschap uit de eetzaal langs de reusachtige mar meren trap in de vrije lucht kwam, ver stomde een ieders mond. Met haar schoone vormen en breede treden liep de trap tot aan het meer naar benedenhaar voet werd door het water bespoeld, ter wijl rechts en links aangebrachte, heer lijk mooie houtpartijea, bloeiende plan tengroepen, kleurrijk metselwerk met leuningen en zuilengangen, standbeelden en watervallen, aan Italië's tuinen deden denken. De schijf der maan verrees hoog boven den tegenoverliggenden oever en goot haar licht over de trappen en ter rassen en over het slapende meer daar door kwamen de omtrekken van de zwarte, zware bosschen zooveel te trotscher uit. Het was de oude tooverkracht, de samenwerking van licht en schaduw, van geuren en stilte, die allen boeide en toch dacht ieder dat deze avond de schoonste was, die zij nog ooit hadden beleefd. Morgen, Donderdagavond des avonds ten 8 ure piecies, zal alhier in de ver gadering met dames van het departe ment Amersfoort van de Maatschappij tot Nut v. 't Alg. als spreker optreden de heer Dr. B. Tideman Jz., van Haarlem. 333ste STAATS-LOTERIJ. TWEEDE KLASSE. Trekking van 6 en 7 Dec. (1000 loten.) Ten Kantore van den Collecteur te Amersfoort zijn aan de navolgende num mers te beurt gevallen: Prijs van f ÏOO. No. 3537. Prijzen Tan fSO. 706, 714, 725, 763, 3412, 3424, 3445, 3447, 3463, 3472, 3489, 3517, 3538, 3541, 3599, 8796, 8800, 8830. 8838, 8848, 8880, 8885, 8889, 9807, 9840. 9856, 9875, 9878. 9899, 9914,10220, 10235, 10240, 10305, 10337, 10344, 12513, 12514, 12518, 12532, 12578, 12580, 12591, 14726, 14740, 14792, 14795, 14808, 14820, 14828, 14865, 14900, 15501, 15543, 15555, 15560, 15614, 15658, 19001, 19015, 20526, 20529, 20542, 20560, 20563, 20595 en 20596. Te zamen 68 prijzen. Utrecht, Bij de plaats gehad hebbende herstemming van een lid voor de Kamer van Koophandel alhier, verkreeg de heer A. D. Hamburger 168 en de heer G. H. van der Sandt 120 stemmen zoodat de eerstgenoemde is gekozen. De Kiesvereeniging «Vaderland en Koning" alhier heeft den heer Mr. J. W. M. Bosch, candidaat gesteld voor de aanstaande verkiezing van een lid van den gemeenteraad. In de Vinkenburgsleeg alhier kregen jl. Zondagavond een geniesoldaat en een burger twist over een meisje, waarbij de zoon van Mars zich zoo boos maakte, dat hij zijne sabel trok en daar mede zijn tegenpartij, twee vrij belang rijke verwondingen aan het hoofd toe bracht, zoo dat deze onmiddelijk onder geneeskundige behandeling moest worden gesteld. Tegen den dader die zich na het plegen van het feit, uit de voeten had gemaakt is eene vervolging ingesteld. Bunschoten. De heer Dr. G. van Goor, predikant alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gemeente te Waarder. Bhcnen. Ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest werd Zaterdag door de vriendelijke bemoeiingen van eenige da mes, aan de kinderen der lagere scholen en bewaarscholen een flinke zak met St. Nicolaas uitgereikt. Ook werden vele be- hoeftigen uit de opbrengst eener sprei verloting, met een degelijk kleedingstuk aangenaam verrast. Scherpcnzcel. Aan de kinderen der openbare lagere school alhier zullen tegen Kerstmis naar gelang van vlijt en trouw schoolgaan spaarbankboekjes, leesboeken en andere prijzen worden uitgereikt. Baarn. De heer Veerman in het Hotel Velaars, had j. 1. Vrijdagavond voor eenige ontspanningen gezorgd, n. I. door het optreden van Wery's honden- en apentheater in de groote zaal. De talrijk opgekomen kleinen amuseerden zich uit stekend met de gedresseerde honden en apen, terwijl de pauzeeringen door clowns werden aangevuld. Familieaangelegenheden. Een dominé telde onder zijn catechisanten ook den Aan tafel was van de eigenaardige volksfeesten en volksplechtigheden in het Noorden gesproken, thans weerklonk plotseling een vierstemmig door meisjes gezongen lied uit het huis. Het was het Zweedsche bruiloftslied jiSpiel auf' dat sopraan en alt als de toonen eener klok in elkander doet smelten en zoo vo liefelijken weemoed is. Toen het gezang verstomde en terwijl allen nog onder den daardoor teweeggebrachten indruk waren, richtte mevrouw Nilson, door de edelste aandoeningen bezield, zich in haar volle lengte op. In haar licht, een voudig gewaad met het gelaat, dat plot seling zijn klassieke lijnen toonde, naar den met sterren bedekten hemel opge heven, was zij op dat oogenblik een waardig beeld van de muze van het treurspel, En met een stem, die zacht als muziek al spelend tot in 't harte drong om het zooveel te dieper te roeren, droeg zij het beroemde lied voor, dat door den Noorweegschen dichter Münch vervaardigt, een bruiloftsstoet te Hardan- ger beschrijft. VIII. Hildegarde gaf in den loop van den zomer nog menigmaal zulk een soirée, zoon van een aanzienlijk koopman, die gaarne overal voor een ongeloovige wilde doorgaan, om daardoor van zijne bescha ving en verlichtmg blijk te geven. Eens sprak de predikant met zijn leerlingen over de schepping van den eersten mensch toen de zoon van genoemd koopman plotseling uitriep: «Maar dominé, papa zegt altijd, dat wij van apen afstammen." De predikant antwoordde bedaard «Hoor eens, beste jongen, we hebben hier met uw familieaangelegenheden niets te maken. Het frisch houden van eieren. De goede eierentijd is weer voorbij en menige huismoeder jammert over de dure eieren, die dikwijls nog eenigszins duf van smaak zijn. Wij vermeenen dus, aan velen geen ondienst te bewijzen, door een middel aan de hand te doen. om de eieren ge- ruimen tijd frisch te houden. Men ver- warme niet al te sterk watergas tot op ongeveer 30c Celsius. Hierin worden de eieren gelegd, die men telkens geheel in de vloeistof moet onderdompelen. Heeft rnen ze op deze wijze tien minuten lang behandeld, dan laat men ze op een hou ten rek drogen. De eieren hebben daar door een glanzende luchtdichte opper vlakte verkregen. Omdat het frisch hou den van eieren hoofdzakelijk afhangt van het afsluiten der lucht, kan men ook wel de eieren in kalkwater of een oogen blik in heet gomwater leggen, waarna ze met gebrande gips bestrooid worden. Vrijdagnacht trok eene bende gewa pende smokkelaars vooibij het observa tiepunt der ambtenaren Visser en Jipping te Middelaar (gem. Slook), die geen van beiden aarzelden den aanval te wagen. De smokkelaars, onbekend met het kleine aantal ambtenaren, gingen met achter lating van hunne vracht op de vlucht, hun terugtocht dekkende door voort durend op de vervolgers te vuren. Geen van de smokkelaars werd ge arresteerd. Twaalf bussen, elk ongeveer 25 liter spiritus inhoudende, werden voor het Rijk in beslag genomen en naar het kantoor Gennep opgebracht. De smokkelaars worden tegenwoordig met den dag brutaler. Het is daarom goed, dat thans goedgewapende ambte naren tegenover hen staan. Een planten- en zaad-kweekerij. Nabij de Amerikaansche stad Bristol, aan de oevers der Delaware, bestaat een planten en zaadkweekerij, die zeker de grootste ter wereld is. Zij is gevestigd op het land goed Bloomsdale, en de eigenaars David Daidreth en Zn. bezitten daarnevens nog uitgestrekte gronden in Virginië en Wisconsin. Men vindt er meer dan dui zend soorten van boomen en gewassen uit alle streken der aarde. Verleden jaar zaaide men er 40 millioen kooien en voor f36000.aan uien, en alleen aan meloenen en augurken-zaad wordt jaar lijks 24U centenaars verkocht. Men heeft er proefvelden, waar alle gewassen ge kweekt worden en welke naar klassen genummerd en geboekt zijn. De firma levert jaarlijks voor honderd duizenden aan zaden, en Philadelphia zendt jaarlijks 30.000 wagenvrachten stal- en straatmest naar deze geheel eenige kweekerij, waar ook allerlei proeven met kunstmeststoffen verricht worden. Deze inrichting, die voor honderd jaar door den grootvader der tegenwoordige eigenaren gesticht werd, is van veel nut voor de kennis van tuinbouw en bosch cultuur, Te Antwerpen hebben genieofficieren gunstige proeven genomen met een ballon captief. Het doel was een belegerd fort te bespieden. De nieuwe dokken te Antwerpen zijn verleden week gereed gekomen en het water binnengelaten. De afdeeling der Kamer, belast met het onderzoek naar Dumont's voorstel, om invoerrechten op vee te heffen, heeft daaromtrent gunstig geadviseerd. Den 20 der vorige mcand ontving de directeur van Politie te Kopenhagen van maar broeder en zuster namen daaraan geen deel. Niet dat de toegang tot het gelukkige eiland hun was verboden, doch nadat Freiberg gedurende zeven uur in gespannen in de fabriek was bezig ge weest, waarvan hij de inrichtingen en de werkkrachten moest leeren kennen, wilde hij op de bureaux nuttig kunnen worden, gunde hij zich thuis slechts korten tijd rust. Daarna roeide hij zoowel met leelijk als met goed weer naar het eiland, om met de sinds zijn laatste verblijf te Wis borg flink opgeschoten jongere knapen en meisjes geschiedenis en letterkunde te behandelen. Sara was bij die oefenin gen meestal vrijwillig toehoordster. Maar zoo min haar biddende blikken als de vriendelijke uitnoodiging harer moeder konden Waldemar ooit overreden den geheelen avond op de villa door te bren gen. Hij was te grootmoedig om de een zaamheid, waartoe hij zijn zuster ver bannen had niet met deze te deelen. Aldus keerde hij telkens na zonsonder gang naar «het roode huis" zoo had Thea haar nieuwe woning gedoopt terug. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2