Gemengd Nieuws. BUITENLAND. Plaatselijke berichten. Provinciale berichten. Toonkunst; de woorden zullen zijn van een kolonel van het Fransche leger, die er tevens in geslaagd moet zijn twee der meest gespierde coupletten van het ïWilhelmus van Nassauen", waarmede de cantate wordt besloten in het Franscb over te zetten. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft, op verzoek der Enquête commissie, de gemeentebesturen uitge- noodigd, van de hoofden der openbare scholen een opgaaf te vragen van het getal kinderen dat in 1885 de dagschool blijvend heeft verlaten vóór den leeftijd van 12 jaar, waarbij tevens de redenen worden verzocht waarom die kinderen zoo vroegtijdig de school verlieten. Voor het jaar 1886 is het contin gent tot aanvulling van het O. I. leger vastgesteld op 2000 man. Met 1 Januari zullen naar Indië zijn uitgezonden 130 onderofficieren, 140 korporaals, 23 hoorn blazers en 1669 manschappen; totaal 1962 man. Het cijfer van de dit jaar uitte zenden aanvullingstroepen is dus bijna bereikt, wat in vorige jaren niet het geval was. Dat dit hooge cijfer bereikt is, moet wor den toegeschreven aan de van alle zijden in het werk gestelde pogingen om de werving te bevorderen. De lage landen in Friesland zijn door den aanhoudenden regen en feilen westenwind overstroomd. Op vele plaat sen staan zelfs de wegen en voetpaden onder water. Onder Ooststellingwerf is de rivier de Tjonger buiten hare oevers getreden. De stoomtram van Dieren naar Doesburg derailleerde Donderdagavond ongeveer vijf uur nabij de Koningsbrug. Twee reizigers kregen hierdoor lichte wonden. De overigen kwamen met den schrik vrij. De voorgenomen tentoonstelling en wedstrijd van binnenlandsche meubel- en spiegelfabrikanten, uitgeschreven door het Nederlandsch Handelsmuseum te Amsterdam, belooft, wat uitgebreidheid betreft, den vorigen meubelmakers-wed- sti ijd verre te overtreiTen. Zoowel het aantal mededingers als de verscheiden heid der inzendingen is thans grooter. In zooverre de directie tot heden kan nagaan, zullen worden ingezonden 48 salon-, huis- en slaapkamer-ameublemen ten en een groot aantal schrijf bureaux, spiegels, alsmede tapijten. De directie hoopt met deze wedstrij den te blijven voortgaan, nu de eerste proeven naar wensch geslaagd zijn. Ver heffing en aanmoediging der binnenland sche nijverheid acht zij het krachtigste wapen tegen de buitenlandsche concur rentie. De stationschef te Heivoort, waar laatst het reclame-ongeluk plaats had, is, naar het D. v. A'. meldt, in zyne be trekking geschorst. Een beknopt Kamerverslag is uit gebracht over het voorstel der regeering tot tijdelijke schorsing der heffing van uitvoerrechten in Ned. Indië, ter ver mindering van de voortbrengingskosten van de Indische suikerondernemingen. Er waren leden, die de houding der Regeering niet boven alle verdenking verheven achtten, lettende op hare oor spronkelijke voorstellen, die den thans voorgedragen maatregel niet omvatten. Hun werd van andere zijde opgemerkt, dat de Minister van Koloniën het denk beeld van schorsing der uitvoerrechten reeds vroeger in uitzicht had gesteld. Wat den maatregel zelf betreft vindt men in het verslag drieërlei meening te ruggegeven: de eerste, die geheele af schaffing der uitvoerrechten wenschte; de tweede, die althans den termijn voor tijdelijke ontheffing van 2 op 5 jaren wilde gebracht zien; de derde die het tijdelijk karakter beter gewaarborgd achtte, voor den korten termijn van 2 jaren. Men weet, dat Z. M. de Koning het huisje van Czaar-Peter te Zaandam ten geschenke heeft gegeven aan den Keizer van Rusland. Ziehier in welke bewoordingen het officieele Russische blad van deze schenking melding maakt: »De Keizer heeft der, 1 lden November er in toegestemd, dat de Russische gezant te 's-Gravenhage, de geheimraad graaf Kapnist, het geschenk aanneme van het huis, waarin Czaar Peter de Groote te Zaandam in '1697 gewoond heeft, welk geschenk aan zijne Majesteit door den Koning der Nederlanden is gegeven. Sedert dat tijdstip was dit huis steeds bezocht geworden door toe risten, en het had een zeer bijzondere vermaardheid gekregen sedert Keizer Paul het in 1781 had bezocht, en wijlen Keizer Alexander II, toen nog grootvorst troonopvolger, in 1839. nKoning Willem de Eerste had met het oog op de historische beteekenis van het beroemde huisje, waaraan zoo vele herinneringen der groote daden van den machtigen voorvader der Russische keizers zijn verbonden, het van de eige naars gekocht, en het aangeboden aan de prinses van Oranje Anna Paulovna, later koningin der Nederlanden. Toen |ieeft men, om het huisje beter te te- waren, er een steeneri gebouw om heen gemaakt en er een opzichter en een bewaker i n geplaatst, die belast zijn met het onderhoud. Nadat eerst Prins Hendrik het geërfd had, en later zijn doorluchtige broeder, de tegenwoordige Koning der Nederlanden, was het huisje te Zaandam het persoonlijk eigendom van Zijn Majesteit. »Bezield met gevoelens van vriendschap voor den Keizer van Rusland heeft de Koning der Nederlanden hel voornemen te kennen gegeven dit huisje te schen ken aan Zijn Keizerlijke Majesteit, die het heeft aangenomen. nAldus is dit schoon gedenkteeken van den grooten hervormer van Rusland, zoo dierbaar aan het Russische volk, liet eigendom geworden van den Keizer van Rusland, dank zij de gevoelens van vriendschap van den Koning der Neder landen voor ons land en voor zijn monarch." De bewoners van Vlissingen laten zich niet dwingen. De Imjieriul Continen tal Gas-Association zal er eindelijk toe overgaan, den prijs van het gas, die tot hiertoe 12 cent per kub. meter heeft bedragen, te verlagen. Geduride vermin dering van verbruikers, die zich petroleum lampen aanschaften, zal haar tot eene verlaging nopen. Door de teleurstellende ervaring, onlangs opgedaan bij de poging om het kapitaal voor een Landbouw-bank bijeen te krijgen, schijnt men van andere zijde zich niet te hebben laten afschrikken. Een negental mannen, wier namen een goeden klank hebben, hebben zich nl. vereenigd tot het oprichten van een naamlooze vennootschap sNoordhollandsch Landbouwcrediet", gevestigd te Alkmaar. Het schijnt dat op dit oogenblik in Ned.-Indië, en voornamelijk op Java, guldenstukken in omloop zijn, die op de bedrieglijkste wijze zijn nagebootst, ver moedelijk geslagen op valsche stempels. Ook de scheikundige samenstelling van het metaal wijkt geheel van de gewone vervalschingen af en helpt mede om door kleur en klank de nabootsing te volmaken. Verscheidene exemplaren zijn aan 's Rijks munt te Utrecht onderzocht, en er is gebleken, dat het zeer moeilijk zal zijn om, indien deze stukken in grooten getale zijn vervaardigd, ze uit de ciculatie te wtren. Ook voor Neder land is het gevaar van invoer volstrekt niet denkbeeldig. In de Tweede Kamer is gisteren eene uitvoerige beraadslaging gehouden over de marine, waarbij eene veelzijdige ciitiek werd uitgesproken over de onbe stemdheid van de plannen des ministers en over het gemis van een afgerond stelsel van verdediging, vooral ook in verband met Indie. In het algemeen was men niet onge neigd de noodige gelden toe te staan, mits er maar zekerheid was omtrent het te volgen plan, dat de minister nader uiteenzette. De commiezen, die de wacht hou den op de Limburgsche grenzen, zijn voorzien van revolvers met kogels, in plaats van met hagel, zooals tot nu toe liet geval was. Maas en Rijn zijn in de laatste dagen sterk gewassen en menigeen be gint zich reeds ongerust te maken. De hooge stand der rivieren behoeft echter geen zorg te baren, indien liet slechts niet gaat vriezen, want in dat geval heb ben de dijken een zwaren proef te door staan bij ijsgang. Aan de officieren van het leger, die in den loop van het jaar als instruc teur bij de schutterijen zijn opgetreden, heeft de minister van oorlog doen ken nen, dat de rapporten, dooi hen uitge bracht betredende de onder hun leiding plaats gehad hebbende practische oefenin gen, hem, minister de overtuiging heb ben gegeven, dat zij de oefeningen met lust en ijver geleid hebben en dat hun pogingen zeer zeker er toe zullen hebben bijgedragen om de militaire waarde der schutterijen te verhoogen. Dat daarbij aanvankelijk vele be zwaren van allerlei aard zich zouden doen gevoelen, was te voorzien: maar de hoop is gewettigd, dat men, geholpen door op gedane ervaring en de bij verreweg de meeste schutterijen gebleken lust en toe wijding, er gaandeweg in zal slagen om vele dier moeilijkheden uit den weg te ruimen en de samenwerking van leger en schutterij voor de laatste zoo nuttig mogelijk te doen zijn," De Bulgaarsche deputatie heeft te Wee- nen een nieuwen candidaat voor den Bulgaarschen troon opgeloopen in den prins van Saksen-Coburg. Oostenrijk ondersteund hem en ook de Duitsche keizer heeft bij den Czaar een goed woordje gedaan. In een eigen handig schrijven van keizer Wilhelm aan den Russischen alleenheerscher bezweert Inj dezen, tot oplossing der moeilijkheden, in deze candidatuur te berusten. Of den Czaar zyn candidaat, den Mingreliër, nu maar zoo zonder slag of stoot den bons zal geven, mag te bezien slaan. In Bul garije noemt men nog een ander candi daat n.l. graaf Willem van Nassau, pn heeft inen ook den vorigen vorst, den prins van Battenberg nog niet vergeten. Het blad Slavianine bevat n.l. een lang artikel van Stoïanoff, lid van het regent schap, waarin deze zegt: »het oogenblik is gekomen liet oude Macedonië op te heffen en een groot Bulgar ije te stichten, hetzij met den Prins van Battenberg lot Vorst, hetzij als republiek." Nu Kaulbars weder goed en wel in Rusland zit, begint de Turksche afge vaardigde Gadban-Effendi hem in zijne dwaasheden na te volgen. Dezer dagen heeft hij het Regentschap verzocht vier dagbladen te Sofia te schorsen, omdat daarin artikelen ten gunste van Vorst Alexander voorkwamen. Door de Duitsche rijksdagscoinrnissie voor het legerontwerp zijn achtereenvol gens alle daarop voorgestelde wijzigingen verworpen. Daarna werd art. 2 van het regeeringsontwer pde hoogere leger- sterkte met 1 April 1887 vaststellende, niet 16 tegen 12 stemmen eveneens vei- worpen. Na deze stemming werd de vergade ring voor eenigen tijd geschorst, omdat de vrijzinnigen in de commissie verklaar den, een nieuw voorstel te willen for- rnuleeren. Na hervatting der beraadsla gingen werd ten slotte met 16 tegen 12 stemmen, in plaats van de in art. 1 voor gestelde vredessterkte van 468,400 man, 450,000 man toegestaan, en dit slechts voor den tijd van 3 jaar. Te Miinchen wordt in goed ingelichte kringen gezegd, dat prins Ruprecht, oudste zoon van prins Lodewijk van Beieren, zich met de dochter van den Duitschen Kroonprins zou verloven. Het gerucht verdient evenwel nog officieele bevestiging. Delersche afgevaardigden Dillon,O'Brien Harrie en Sheely, zijn gevangen genomen te Louglirea, in het graafschap Galway, op het landgoed van Lord Clanricarde terwijl zij bij het in bewaring nemen der huren presideerden. Zooals men weet wordt het stelsel dier lieeren zeiven eene pachtvermindering, meest van ongeveer 50 percent, vast te stellen, die vervol gens de pachtlieeren onder de leuze dit of niets aan te bieden, door de recht bank onwettig verklaart. Volgens latere berichten zijn Dillou en de zijnen, na een groote som als borgtocht gesteld te hebben, weder vrijgelaten. Stanley wordt den 22 dezer per stoomer Eider te Londen verwacht. Het Engelsche gouvernement heeft aan hare consuls in Afrika last gegeven hein te steunen zoo veel in hun vermogen is. In de Fransche Kamer heeft de minis ter Flour ens medegedeeld, dat van de Italiaansche regeering een telegram is ontvangen tot opzegging van hel Fransch- Italiaansche handelstractaat. Ook tegen over Oostenrijk-Hongarije heeft Italië denzelfden stap gedaan. De Fransche regeering heeft geantwoord, dat zij het behoud der goede betrekkingen tusschen beide natiën ten zeerste wenscht. President Grévy heeft den Griekschen Kroonpiins bij zijn meerderjarigheid tot grootkruis van het Legioen van eer be noemd. Zondag a. s. zal de Godsdienstoefe ning der Vrije Ger. gemeente des mor gens half tien en des avonds vijf uur geleid worden door den Heer Werner van Amsterdam, en Dinsdag 21 en Woens dag 22 Dec. a.s. telkens des avonds ten half zes ure zal in diezelfde gemeente optreden Ds. Geerts van Scheveningen. De uitvoering der Zangvereeniging van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, aldeeling Amersfoort, zal in Januari a. s. plaats vinden. Met genoegen vernemen wij, dat eindelijk het aantal sollicitanten groot genoeg blijkt, om aan de Muziekschool alhier eene vioolklasse te verbinden. De heer J. Broekman van Utrecht zal als leeraar optreden. De Vrijmetselaarsloge nJacob van Campen" alhier, zal dezen winter, bij wijze van proef, warm voedsel doen uit reiken aan de kinderen der kostelooze scholen. De spijs-commissie zal zorg dra gen voor de bereiding van het eten en de verstrekking zal plaats hebben in een der localen van het weeshuis. De volgende missive is verzonden aan de Arrondissements-rechtbanken in Nederland „De Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Amersfoort, instemmende met de redenen, vervat in het op 10 September 1886 aan U ge richte Adres der Zaanlandsche Kamer van Koophandel en Fabrieken, neemt de vrijheid U beleefdelijk te verzoeken, bij de toepassing van art. 787 van het Wetboek van Koophandel, zoo veel mogelijk de hand te houden aan de bepaling van dat artikel, welke voor schrijft, dat in faillisementen de Curators bij voorkeur uit de Crediteuren moeten gekozen worden. De Commissie van Toezichten Beheer over de Gemeente-Boekerij heeft in hare onlangs gehouden vergadering Dr. H. J. Moll tot voorzitter gekozen en het besluit genomen, den catalogus der boeken ten gerieve der belangstellende ingezetenen te laten drukken. Al moge die catalogus geen honderden van nummers bevatten, toch zal men er uit kunnen zien, dat de ge meente in hare boekerij een kleinen schat van hoogst belangrijke werken bezit. Te vens zal door de verkrijgbaarstelling van den catalogus het doel, waarmede de ge meente-boekerij is opgericht, aan velen verduidelijkt kunnen worden. Het is geheel verkeerd die inrichting gelijk te stellen met eene gewone leesbibliotheek. Zij bevat voornamelijk werken, die weten schap of kunst betrefiën en óf zeldzaam zijn, óf zulk een omvang bezitten, dat zij in eene hui'sbibliotheek op hinderlijke wijze ééne of meer planken vullen, zooals de vijf en. vijftig deelen van de Neder- landsche Jaarboeken, de negen groote folio deelen van de besluiten derStaten- Generaal, verzameld door Mr. Cau, een dertigtal jaargangen van de Revue des deux Mondes, een complete Voltaire, de oorspronkelijke Encyclopaedic enz. enz. Zulke weikeu zijn van geen dagelijksch gebruik, maar deze en gene heeft soms noodig ze bij eenig wetenschappelijk of ander onderzoek na te slaan, of gevoelt lust met een zeldzaam of kostbaar werk kennis te maken, wanneer het gemakke lijk te leen is te krijgen, en daarvoor is het voldoende, als er van zulke wer ken één exemplaar in de gemeente is. Men stelle zich dus niet voor, dat de gemeente-boekerij wekelijks bestormd moet worden door leesgrage personen, maar gelieve in te zien, welk groot nut het heeft, als die ingezetenen, welke zich aan studie wijden of gaarne hunne ken nis vermeerderen, in deze gemeente te recht kunnen en niet verplicht zijn tot een tijdroovend en kostbaar nazoeken in eene andere gemeente, die in het bezit eerier behoorlijke bibliotheek is. Een der eerste dagen, volgende op het Kerstfeest, zal door l)s. van Lingen, Predikant te Zetten, eene spreek beurt gehouden worden over den toestand der Nederl. Herv. Kerk. Iu de Hervormde Kerk alhier is het groote orgel afgebroken. De noodza kelijke reparatiën en de schoonmaak der vele kolossale pijpen vorderen eene uitgaaf van wel f3000. Tijdens het woeden van den binnen brand ten huize van den horlogemaker A aan de Zevenhuizen alhier, zijn hoogst waarschijnlijk een T41a 1 zilveren horloges ontvreemd, althans zij zijn verdwenen en de eigenaar heeft de politie verzocht hem in de opsporing er van behulpzaam te willen zijn. Nu er geen Zuiderzeeharing gevan gen wordt, is de industrie, om van oude pekelharingen versche bokkings te maken, weder in vollen gang. Ook hier ter stede worden dergelijke verjongde pekelharingen aangevoerd en als versclie bokking verkocht. Woensdagmorgen viel een vrouw, terwijl zij bezig was goederen te spoelen, in de beek bij de St. Agathastraat, en kwam met een friscli en nat pak vrij doordat zij door eenige personen die toe schoten, op liet drooge werd gebracht. -Woensdagmorgen is door de politie eene alhier wonende publieke vrouw aan gehouden, die in den avond van Maandag één barer bezoekers een som geld in bankpapier had ontstolen. Zij had bereids haar huishouden met een en ander op geknapt en een groot gedeelte met hare kameraden aan sterken drank verteerd. Na verhoor, waarbij zij eene volle be kentenis aflegde, is zij ter beschikking der justitie naar de cellulaire gevangenis te Utrecht overgebracht. Naar men zegt is dit reeds de derde keer dat deze vrouw zich voor een dergelijk feit heeft te verantwoorden. De politie arresteerde gisteren in een der slaapsteden een persoon die ge signaleerd was en bracht hem met een persoon die voor dronkenschap in arrest was gesteld, die ook nog iets met de jus titie had af te rekenen, naar het huis van bewaring alhier. Donderdag morgen had op de spoor lijn een ernstig ongeluk kunnen plaats grijpen, doordat over den overweg nabij de Koppelpooit een man met een kar beladen met turf reed, toen een trein uil Zutphen in aantocht was. De machinist had nog juist tijd genoeg om te kunnen stoppen. Naar wij vernemen is tegen den baanwachter, die verzuimde de sluitboo- rrien te sluiten, eene vervolging ingesteld en is hij in de uitoefening van zijn functie geschorst. \ERGADERING van den RAAD der gemeente AMERSFOORT op Maandag, den 20. December 1886, des namiddags ten 1 ure. Punten van behandeling •J. Advies van Burg. en Weth. op het rekest van den Kerkeraad der Ned. Hervormde gemeente, betrekkelijk de afschaffing van de kermis. 2. Ontwerp-besluit tot heffing van den vollen aanslag in den hoofdelijken omslag voor het jaar (887. 3. Benoeming van een herschatter be doeld bij de verordening tot heffing van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein. 4. Benoeming van een curator van het gymnasium. 5 Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onder wijs. 6. Benoeming van twee leden der com missie van toezicht op het lager onderwijs. 7. Benoeming van twee leden van het burgerlijk armbestuur. 8. Benoeming van drie leden der com missie van fabricage. 9. Benoeming van twee leden der com missie voor de gemeente-reiniging. 10. Benoeming van twee leden der open bare gezondheidscommissie. GEVONDEN OP OEN OPENBAREN WEG! Een konijn. Rechthebbenden vervoegen zich ter terugbekoming aan het Bureau van Politie. Utrecht. Bij de herstemming voor een lid van den Gemeenteraad alhier, werden uitgebracht 1658 geldige stem men. Hiervan bekwam de heer Dr. P. Tecnplernan van der Hoeven er 920 en de heer Mr. J. W. M. Bosch 721. Zoo dat eerstgenoemde is gekozen. Vechtpartijen en twisten behooren in de Boterstraat alhier, als zijnde het vereenigingspunt van vrouwen van ver dachte zeden en consorten, lang niet tot de zeldzaamheden, zoodat den bewoners van die buurt dan ook al heel weinig nieuws op dat gebied kan worden gele verd. Toch gaf jl. Woensdag avond eene twist tusschen twee aldaar wonende echtelieden eenige afwisseling. Nadat namelijk beiden geruimen tijd hadden getwist en elkander menige slag of stoot hadden toegebracht, wierp de man zijne vrouw de woning uit en bracht vervol gens de nog brandende kachel op straat, blijkbaar met de bedoeling deze te ver- koopen, waarin hij dan ook slaagde, doch eerst, nadat hij zijne vrouw met de warme kachelpijp eene duchtige kastij ding had toegediend, omdat zij zich we der met zijne zaken bemoeide, en deze, waarschijnlijk om eiger te voorkomen, het strijdperk had verlaten. Baarn. Alhier is eene zangvereeni ging voor gemengd koor opgericht, onder leiding van den Heer Van Tol, te Utrecht. Hoogland. De heer B. Koenen, wet houder en lid van den Raad dezer ge meente, heeft wegens hoogen ouderdom (76 jaren) ontslag als zoodanig aange vraagd. Ruim 30 jaren mocht hij als wethouder werkzaam zijn. BariicTelrl. Aan de jachtopzieners van den Brink en Rijken is het gelukt een otter te bemachtigen van 14 kilo zwaar. Yeencndaal. 14 Dec. Den afgeloo- pen nacht is alhier op tachtigjarigen leeftijd Barend van Loosdrecht overleden. Den 6. Februari '1806 te dezer stede ge boren, verbond hij zich den 14. April 1831 als vrijwilliger bij het leger om den veldtocht tegen Belgie mede te ma ken, waarbij hij een zijner oogen ver loor. Den 7. Mei 1837 werd hij gepas- porteerd. De oud strijder, die een rustigen ouden dag genoot, stond bekend als een braaf man. Zekere H. van Wagensveld is heden van de katholieke kerk bij deze gemeente gevallen. Met gebroken pols en zwaar aan het hoofd gewond, werd de ongelukkige weggedragen. Aan het einde der voorstelling geraak te de vorige week in een schouwburg te Toulon, eene danseres in brand, die te dicht bij het Bengaalsche vuur kwam; haar kleederen vatten vlam en in een oogwenk vatten ook die van vier andere personen vuur. Een hunner, die de danse res wilde helpen, werd zwaar gekwetst; de ongelukkige vrouw zelve verkeert in levensgevaar. Een vet baantje. De betrekking van portier in het grootste logement te Ber lijn, Central-Hotel geheeten, schijnt al bijzonder winstgevend te zijn, want naar een in die stad verschijnend blad ver zekert, kocht de heer Meijer, die de be trekking vervult, Donderdag een logement in de Jagerstraat, voor een bedrag van tweehonderdveertig duizend gulden. Vroeger heeft dezelfde lieer reeds een fraai koffiehuis opgericht, en hij is eige naar van verscheidene huizen te Berlijn. Men berekent dat zijn jaarlijksch inko men gelijk staat met dat van drie Prui sische ministers te zamen. Zoodra Meijer eigenaar van het logement wasgeworden, bood men hem een winstcijfer van acht tienduizend gulden.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2