Advertentiën. HOUTKOOPERIJ VUREN EN GRENEN HOUT, Levering va» Bestekhout. DINEEREN. I Haard- en Meiden, II-1 ÏMIlf HAKHOUT, Gemengd Nieuws. Ofücieele Publicatie. DIENSTBODE, „De Rooster," J. H. BOSCH. DROP SPARRENB00MEN, TE KOOP: PUIKE Provinciale berichten. gevonden op den openbaren weg! abraham van wijland, Rentevergoeding DÉPOSITO-KAS J. H. DE NEUFVILLE, 'VIOOL, Amersfoort. kantoor: oliesteeg c. 237. HANDEL in ll Eigen-, en Bnitenl.- gezaagd INGAANDE 1 JANUARI 1887 11 J 2000 stuks fU II en 15 CENTS. Firma J. G. TUIES. Uitmuntende COKES zonder gruis. uit de blikken trommel Wed. J. RAVE te Zwolle, VERKOOPEN: 11 perceelen zwaar EIKEN-, ELZEN-, ESSCHEN- en ander en 2 perceelen 14 perceelen zwaar Eiken- Elzen-, Esschen- en ander De hei benoemde burgemeesters der gemeenten Bunschoten en Driebergen en Rijsenburg, de heeren W. Beukers en mr. W. H. J. baron van Heemstra, leg den den vereischten eed in handen van 's Konings commissaris in deze provincie af. Utrcclit. In eene vergadering door de Handels-Socieleit alhier gehouden, werd, overeenkomstig het rapport door eene daartoe aangewezen Commissie uil- gebracht, besloten den Minister van Ko loniën op de wenschelijkheid te wijzen, dat voor het verleenen der concessie voor de Indische Stoom- en pakketvaart eene inschrijving worde 'geopend uitsluitend voor Nederlandsche of Nederl.-Indische ondernemers en dat bij aldien hierdoor geen gewentcht resultaat mogt worden verkregen, de Indische regeering alsdan zelve de exploitatie onderneme of wel aan anderen opdrage. De voornoemde Commissie bestond uit. de heeren F. e. van Houtrijve, c. s. die allen geacht mogen worden met de stoomvaart in Indië nog al goed bekend te zijn. De heer. M. N. van Doorn herdacht jl. Zaterdag den dag, waarop hij voor 25 jaren als organist der R. K. kerk aan de Biltstraat alhier in betrekking trad. Onder de hoogmis herdacht de dienstdoende gees telijke den jubilaris en sprak daarbij den wensch uit dat het hem gegeven mogt worden nog vele jaren in zijne betrek king werkzaam te zijn. Na afloop der Godsdienstoefening ontving de heer van Doorn talrijke blijken van belangstelling, waaronder van het Kerkbestuur een stof felijk bewijs van achting. Baarn. 31 Dec. De Nieuwjaars-com missie deelde hedenmiddag aan circa 150 gezinnen ruim 300 kgr. spek en vet uit. Amerongen. De burgemeester van Amerongen en Leersum verzoekt thans, in verband met de plaats gehad heb bende diefstallen op de oosterstoomtram- weg, sectie AmerongenDriebergen, en de schorsing van den postbode L., ieder die in den laatsten tijd post- of andere pakketten heeft ontvangen, waaruit voor werpen zijn vermist, dat ter zijner ken- nisse te brengen. Sckerpenzeel, 2 Januari. Een aan gename verrassing was gister onzen ge- achten gemeente-ontvanger, den heer J. Renes, bereid. Als blijk van waardeering zijner nauwgezette administratie gedu rende 25 jaren in genoemde betrekking, werd hem door den raad dezer gemeente een keurig inktstel aangeboden. Met dek eersten post kreeg Gladstone op zijn verjaardag 250 brieven, en den geheelen dag stroomde het brieven en telegrammen. De liberalen van Chester vierden den dag als gewoonlijk met een feestmaal. En als gewoonlijk kreeg de ex-premier een aantal geschenken, ook van personen uit den minderen stand. Een Franschman geeft de volgende wenken aan jonge dames, die een »on- derhoud" in de handschoenentaai willen voeren, zonder dat haar geleider de be- teekenis begrijpt. »Ja" wil zeggen, wan neer gij een handschoen uit de rechter hand in de linker laat vallen. Beide hand schoenen opgerold in rechterhad beteekent: nneen". Indien gij een heer wilt toonen, dat hij u onverschillig is, zoo trekt gij den handschoen aan de rechterhand half uit. Wenscht gij, dat een vriend u in een ander vertrek volgt, sla dan de beide handschoenen om uw linkerarm. «Ik bemin u nog" wordt uitgedrukt door langzaam en voorzichtig de beide hand schoenen glad te strijken. Wil de dame weten, of haar genegenheid beantwoord wordt, dan trekt zij den handschoen aan de linkerhand half aan. Daar dikwijls on-' gewenschte dwarskijkers naar bals of andere vermakelijkheden mede gaan om een oog op het jonge volkje te houden, heeft men ook voor deze omstandigheden teekens noodig. ïWees op uw hoede voor den ouden heer" of «mijne schoonmoeder" is een sein, dat zeer dikwijls moet te kennen gegeven worden. Het wordt uitgedrukt door voorzichtig de vingers van den hand schoen om den duim te wikkelen. Indien de dame in een slecht humeur is, maakt zij eenvoudig een kruis van hare beide handschoenen en legt ze in dezen vorm op haar schoot, Dit zijn de voornaamste teekenen met de handschoenen, maar eene nauwkeurige studie dezer taal zou aan het licht bren gen, dat zij evenveel kan uitdrukken als Addison's bekende waaiertaai. Kak iemand zijn eigen grootvader zijn Er was eene weduwe die eene schoon dochter had, alsmede zijn vader en zijn zoon. De weduwe huwde den zoon en de schoondochter diens vader de weduwe was alzoo de moeder van haren schoon vader en de grootmoeder van haren echt genoot. Er werd een kind geboren, waar over de weduwe nu overgrootmoeder werddaar nu de zoon van eene over grootmoeder of een grootvader tóf een oudoom moet zijn, was de zoon hier zijn eigen grootvader. Dit is werkelijk het geval bij een jongman te Norwich. Onder het opschrift neen huwelijk per wissel" verhaalt de Antwerpsche Koophandelhoe een rijk koopman, ge boortig uit Vlaanderen, thans gevestigd op een der Carolinen-eilanden, eenige maanden geleden eene vrouw heeft ge kregen. Genegen zijnde te trouwen, had hij namelijk aan een Antwerpschen cor respondent geschreven »Zend mij, zonder fout, met het eerste schip een meisje, twintig tot vijf-en-twin tig jaar oud, van middelbare gestalte en welgemaakt, aangenaam van gelaat, zacht van inborst, van onbesproken zeden, sterk genoeg van gestel, om het klimaat te kunnen verdragen, opdat ik niet zou ver plicht zijn eene tweede te vragen, indien de eerste mij kwam te ontvallen, hetgeen men moet trachten te voorkomen. Ik vraag geene huwelijksgift. Indien zij hier aankomt, wel geconditioneerd als boven en den tegenwoordigen wissel door u geëndosseerd terugbrengende,of tenminste kopie er van behoorlijk gelegaliseerd, beloof ik en verbind ik mij gezegden wissel te voldoen met, op vijftien dagen na vertoon, de vrouw te trouwen, die men mij zal aanbieden." De correspondent trachtte zijn cliënt te bedienen naar diens verlangen. Na lang zoeken vond hij eene tamelijk be vallige juffer, levende op kosten van eene oude tante, van wier slechte inborst zij veel te lijden had. Er was juist een schip in lading voor de Carolinen-eilanden. Zij vertrok dus met de balen koopwaren, welke men aan haren aanstaanden bruidegom zond. Op de factuur werd zij ingeschreven als volgt «Hierbij een meisje van 25 jaar, hoe danigheid, gestalte en voorwaarden ver meld in de wisselbrief, en blijkende wanneer men haar ziet, alsook uit de bewijsschriften, welke zij bij zich draagt." Deze bewijsschiiften waren: eene geboorteakte, een certificaat van goed gedrag en een getuigenis der buren, die bij schriftelijke akte de verklaring afleg den, dat zij gedurende de drie jaren, welke zij bij eene gebrekkelijke en kwaadaardige tante had gewoond, altijd goed en geduldig was geweest. Hare kloekheid van gestel was voorts bewezen door een certificaat van vier geneesheeren. De juffer en de balen kwamen goed aan. De koopman was aan de losplaats. Hij stond opgetogen eene bevllige jufïei te zien, die, zoodra zij hem hoorde noe men, recht op hem afkwam, zeggende «Mijnheer, ik heb een wissel op u, zoudt gij dien willen betalen 1" Terzelfdertijd reikte zij hem den brief van den cor respondent over, die op de keerzijde ge schreven had »De persoon, die u dit zal aanbieden, is de gevraagde bruid." ïMejuffrouw," riep de koopman uit, nik heb nog nooit in mijn leven een wissel laten protesteeren, en ik zweer u, dat deze de eerste niet zal zijn Veertien dagen na die liefdesverklaring werd het huwelijk gesloten. Nieuwiaarwenschen bij verschillende volken. De wijze van elkander Nieuwjaar te wenschen verschilt bij de volken al naar hun landaard. Te Londen hoort men, zoodra de klok ken, naar oud gebruik, het oude jaar uit en het nieuwe jaar in geluid hebben, van alle kanten: merry New-Year a happy new year to youmaar ove rigens zegt de F-ngelschman koel»A good New-Year!" de luchtige Franschman Tout ce qui peut faire plaisirde smaakvolle Italiaan: aBuon di e buon anno!" de opgewonden Duitscher: aProsii Neu-Jahrde bedachtzame Nederlander: z Alles wat roenschelijk is en is het een gestudeerd persoon tOmnia fauslaOp het platteland daarentegen, zoowel bij ons als in Vlaanderen, klinkt nog de gulle zegenwenschaEen geluk zalig Nieuwjaar!" Om je de haren uit te trekken. Otto Meijer, een handelsreiziger uit Hamburg, kwam Dinsdag te Keulen aan en ont dekte tot zijn ontsteltenis dat hij zijn geld en papieren had verloren: Dat was natuurlijk al heel erg, maar het zou nog veel erger worden, want den volgenden morgen las hij het bericht van zijn over lijden in de Keulsche bladen. Zekere Otto Meijer uit Hamburg, dus heette het, was den vorigen dag in een herberg op de Botermarkt door eene be roerte getroffen en dood naar het stede lijk lijkenhuis gebracht. Het werd Meijer al te kras; hij holde naar de herberg en vernam dat daar een man was gekomen, die een glas cognac had gevraagd, maar voor hij het kon leegdrinken, dood was neergevallen. Toen de politie de zakken van den man le digde, had men veel geld en papieren ten name van Otto Meijer, uit Hamburg, bij hem gevonden. De bestolen en doodgemaakte reiziger begreep er nu alles vanhij ging naar politie, station en lijkenhuis en slaagde er, na heel veel moeite in, om te be wijzen dat hij de echte Meijer was, waarna hij zijn eigendommen terugkreeg. Tot nog toe weet men volstrekt niet hoe de doode dief heette en waar hij vandaan kwam. Een koopman te Lyon bemerkte, dat hein nu en dan 's nachts aanzienlijke waarden ontstolen werden, en dat de deur toch altijd goed gesloten was. Hij was overtuigd, dat de dief binnenkwam met valsche sleutels. Hij wist uu eene electrische verbinding te maken van het slot der deur naar zijne kamer. Op zeke ren nacht, toen de dief met den valschen sleutel binnentrad, begon de bel in de kamer van den koopman te luiden en hij ging met een revolver in de hand naar beneden. De dief vluchtte, doch de koopman zond hem een kogel na, welke hem in de dij wondde. De dief viel en is herkend als een weggejaagde knecht. Het ïkunstje" van het langdurige «vasten" verklaard. Een der abbonne's van de Ilaagsche Ct. schrijft: Dewijl ik met belangstelling steeds de berichten naging omtrent de personen, die het zich tot taak gesteld hadden om vele dagen te vasten, sommigen met ge bruik van een drank, door henzelven be reid, anderen zonder dien, zoo viel het mij op, dat vijf der zeven geneeskundi gen, die de commissie van toezicht vorm den op het vasten van Succi, zich terug trokken: eerstens op grond, dat de zaak van geen waarde was voor de wetenschap en ten tweede, omdat Succi een drank had ingenomen, die morphine bevatte. Dit laatste nu viel mij bijzonder op en is voor mij, die proefondervindelijk weet, dat men op morphine kan vasten, een aanspoiirig, om een openbaarheid te geven aan wat mij wedervoer bij het gebruik van morphine, te meer omdat zich ook hier te lande lieden gaan aan melden om te gaan vasten, en wel, zooals ik uit de berichten zag, een heer uit Maastricht, die aanneemt om het 70 dagen vol te houden. Ik gebruikte toch hoegenaamd geen voedsel in 74 dagen, nadat mijn geneesheer mij bij een ziekte den navolgenden drank liet gebruiken, waarvan ik er drie innam. R. Muriat. apomorphin muriat. morphiniaa 0.065 acidi. muriat. dilatti. gtt. 12 syrupi. cort. aurant 30 aquae, depuratae200 Misschien verklaart dit, althans eenigs- zins, het geheim van de kunst van vasten. In Beieren zijn verleden week acht tnenschen in de sneeuw omgekomen. Van den Duitschen keizer wordt de volgende anecdote verhaald Voorkorten tijd moest de krachtige grijsaard door eene geringe ongesteldheid zijne kamer houden, en de bezorgde doktoren hadden hem de meeste inachtneming aanbevolen. Terwijl de artsen nog bij hem waren, weerklonk de muziek van de militairen, die de hoofdwacht betrokken en die als gewoonlijk door een dichte drom van menschen begeleid werden; om het paleis zelf stond een dichte menschenmassa, en ieder keek met de meeste nieuwsgierig heid naar het historische hoekvenster, waarvoor de keizer zich sedert eer.ige dagen niet meer had vertoond. De vorst stond van zijn stoel op om zich aan de nieuwsgieiige menigte te vertoonen; zijne doktoren deden alle moeite om hein te bewegen van zijn voornemen af te zien, daar hij zich volstrekt niet mocht opwin den. De keizer zeide echter glimlachende «Laat mij maar begaan! ik moet nu eenmaalhet staat immers in Baedeker I" Eene opmerkelijke redding wordt van Havre gemeld. Op 6 mijlen afstands van Fécamp werden twee mannen, die zich aan de kiel van een omgeslagen vaartuig vastklemden, in zee drijvende gevonden en door de bemanning van eene stoom boot opgenomen. Zij bleken twee broeders te zijn, eigenaren van de omgeslagen schuit, welke genaamd was: ïDieu protégé les deux frères" (God bescherme de twee broeders). Iemand liet dezer dagen een advertentie plaatsen, waarin hij f 1000 ter leen aan bood a 5 pCt, met drie-maandelijksche aflossingen a f 50. Franco brieven, met ingesloten postzegel voor antwoord, wer den ingewacht, onder een opgegeven motto. Hij had voor deze annonce onge veer f 1,25 betaald. Zooals te begrijpen valt bleven liefhebbers, vooral op 't einde van het jaar, niet achterwege, tenminste er kwamen 71 brieven aan zijn adres. De man nam de 71 postzegels daar be hoorlijk uit en legde die bij de zijne, daar hij briefkaarten enz. verkocht. Van de f1000 kwam natuurlijk niets, aange zien hij zelf niets bezat en blij was, op deze wijze weer wat verdiend te hebben. De componist Kar! Dibbern heeft een opera gemaakt «De Boelgaar," waarvan de held niemand anders is dan Alexan der van Battenbuig. Er komt een Boelgaarsche quadrille, een Boelgaarsche wals en een Boelgaar sche marsch voor amazonen, in voor. Reeds verscheidene theaters hebben het recht verworven om de operette op te voeren. Winterpraatje. Het is winternacht. Hoort hoe de uilen roepen in het bosch welk een klagend geluid I Dat zijn de pootuilen of druipen, zeggen de boeren, en zoolang je die hoort, jongen, zijn we van het buiig weer nog r.iet af. Het vriest, het regent, het sneeuwt, het ha gelt beurtelings, de wind zit overal en de zee geeft telkens buien op. Woensdag avond om halftieu weerlichte het en rommelde de donder als in Augustus. Raar weer, waarop geen peil te trekken is. Daar zijn er die nu reeds aan een kwakkelwinter beginnen te gelooven. Daar zijn er ook die bijna geen winter meer verwachten: stout gesproken in de Kerstweek. Zoo meent ieder zijn uil een valk te zijn, en de voorspellingen blijven niet ontbreken. De ouden zeiden als de dagen lengen, gaan de nachten strengen. Veiligheidshalve kon men zich voorloopig bij deze uitspraak nederleggen vroeg of laat toch doet de winter zijne rechten gelden. Komt hij niet in Louwmaand, dan nog dikwijls in Grasmaand, zelfs in Bloeimaand. Intusschen fluiten de spreeu wen reeds een deuntje op den dorps- kerktoren en de kraaien zwerven met de kokmeeuwen zoo broederlijk over het groene weiland, of ze geen zorg voor de toekomst hebben. L. C. MARKTBERICHT. Nijkerk, 3 Jan. Tarwe f6.00 a f7.Boekweit f5.80 a f6.20. Garst f 5.a fO.OO. Havei 14.20 a 4.80. Duivenboonen f 7.a f7.40. Rogge f5.00 a f5.30. Boter f0.80 a f 1.00. Eieren 5 a 6cent. Schrammen 8 stuks f12.af!6..Biggen 42 stuks f 5.a f 7.Runderen 112 stuks f 60. a f190.Schapen 00 stuks f0 a f00. De BURGEMEESTER en WETHOU DERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van de belanghebbenden, dat de uitbetaling van de toelage over het tijdvak van den 1. October tot en met den 31. December 1886 aan de geaf- fecteerden der bezoldigde brand weer zal geschieden ten raadhuize, op Vrijdag, den 7. Januari aanstaande, 's avond» tusschen 7 en 8 uur. Amersfoort, den 3. Januari 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L. SCHELTUS. Een ring met 5 sleutels. Rechthebbenden vervoegen zich ter terugbekoming aan het bureau van politie. j. c> i-y Heden overleed onze ge liefde Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer in den gezegenden ouderdom van 77 jaren. Amersfoort, 26 December 1886. A. J. VAN WIJLAND. A. VAN WIJLAND—Dieters. Wed. VAN SLOOTEN— van wljland. Aan de geachte Begunstigers van den Overledene wordt dank betuigd voor de gunst en het ver trouwen onzen Vader gedurende 49 jaren geschonken; berichtende tevens dat de zaak niet verderzal worden voortgezet wegens onge steldheid van zijnen Zoon. De Schilders-aiiairc kan compleet worden overgenomen. Mej. SCIIMIDT, Amers- foortsche Bergvraagt tegen 1 Februari of uiterlijk 1 Maart eene zindelijke goed kunnende KOKEN en netjes WER KEN. Zonder goede getuigen onnoodig zich te presenteeren. Hoog loon en veel verval. der van UTRECHTSC1IE S TRAA T. 2 dagen te voren opvragens 2'/2n/o. 14 3% 1 maand a a 3'/2%. een jaar vast 4'^%. 1 Januari 1887. een balve en een driekwart zeer geschikt voor eerstbeginnenden. Te bevragen in den Boek-, Kantoor- en Kunsthandel van SLOTHOUWER dc ZOON. vergoeden wij voor de ten onzen kan tore gestorte GELDEN A DEPOSITO Met 1 dag opvragens 2!'2%. I Voor 1 maand vast 3%. 3 maanden vast 4%. Voor eenige HEEREN bestaat flinke gelegenheid om voor een zeer billijken prijs goed te DINEEREN. Franco brieven onder Letter B, Bureau Nieuwe Amersfoortsche Courant. Dezer dagen opnieuw ontvangen uitsluitend van Niettegenstaande de prijs aanmerkelijk Iiooger is worden ze voor denzelfden prijs verkocht. Slijters genieten flink rabat. Verkrijgbaar bij Bestellingen aan 't STATION worden direct uitgevoerd en brief kaart vergoed. van is een losmakend en verzachtend middel, dat onmiddellijk de prikke ling in de keel, waardoor de hoest ontstaat, wegneemt. Per doos 25 cent. Dépót te Amersfoort A. ANNEGARN. Notaris Mr. J. M. KIOHELLE te Amersfoort, is voornemens om op Woensdag den 12 Januari 1887, des voormiddag te 11 uur, bij TEUNIS VAN RUITENBEEK, kastelein in »d e R o s b e i j e r" te Hamersveld, gemeente Leusden, in het openbaar te Onder de gemeente Lensden Op de goederen van de R. C. ARMEN te Hamersveld, gemeente Leusden: Op. de goederen van de R. C. ARMEN te Amersfoort: Op dag: 24 Jurii 1887. Breeder bij biljetten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 3